PDA

View Full Version : DΙΥ, Ζυγοστάθμιση.



lamoun
31/07/2008, 15:19
Ένα ενδιαφέρον βιντεάκι, http://www.youtube.com/watch?v=8WHkSPZJ3fI.

Αλλάζεις λάστιχα και δεν σου έχουν κάνει ζυγοστάθμιση... κλασική απάντηση φέρτα αφού πατήσουν (να σου πιάσουμε τον κ@λο....) Τί κάνεις;;;

α. Παίρνεις την 30άρα σου, πας στο μαγαζί και όλα κομπλέ. :mad:
β. Βγάζεις τροχούς, τους ρίχνεις στο αμάξι (προσοχή στα δισκόφρενα) πας στο μαγαζί και τους σκάς κάτι λιγότερο. :sick:
γ. Φτιάχνεις μια πολύ απλή κατασκευή και το κάνεις μόνος σου. :wacko:

Τί χρειάζεσαι;;;

1. Έναν τρόπο να στερεώσεις το λάστιχο. Αυτό που κάνει ο τυπάς στο βίντεο με το σταντ είναι μια πολύ καλή λύση, αλλά κοστίζει άν δεν έχεις. Άλλη, είναι μια κατασκευή από ξύλα σχεδόν τσάμπα και ακόμα μια είναι αυτή στη φωτό, δεξιά. :lol:


138217

lamoun
31/07/2008, 15:21
Τί χρειάζεσαι;;;; Νο2.

2. Ρουλεμάν. Μετράς την διάμετρο του άξονα του τροχού και παίρνεις κατάλληλο ρουλεμάν.
Μπορείς να πάρεις ανοιχτό που χρειάζεται λίπανση και προστασία απο τη βρομιά και τη σκόνη (όπως στη φωτό) ή κλειστό.

GS500, για τον μπροστά τροχό πήρα ρουλεμάν 15mm εσωτερικής διαμέτρου. Τσεκαρισμένο.
Για τον πίσω πήρα 17mm αλλά δεν το έλεγξα. Για τέσσερα ρουλεμάν πλήρωσα 17?.Τσεκαρισμένο.



138218

lamoun
31/07/2008, 15:36
Τί χρειάζεσαι;;; Νο3.

Αντίβαρα! Θα βρείτε σε βουλκανιζατέρ. Δεν είναι σίγουρο ότι θα σας δώσουν (Ναι καλά...) ,απλά ρωτήστε από που τα παίρνουν.

Για Θεσσαλονίκη, Μοναστηρίου 66 μου είπαν.

Τελειώνοντας και με αυτό ακολουθείτε την διαδικασία του βίντεο.
1. Φτιάχνουμε σουβλάκι: ρουλεμάν - τροχός - ρουλεμάν με τον άξονα σε ρόλο καλαμάκι.
2. Στερεώνουμε το σουβλάκι μας στη βάση μας και περιμένουμε να κατασταλάξει το τροχός (μπορούμε να τον ακουμπάμε ελαφρά, που και που, ώστε να μειώσουμε την ταχύτητα περιστροφής του και τελικά τον χρόνο που θα περιμένουμε)
3. Αφού κατασταλάξει τοποθετούμε ένα βαρίδιο στη ζάντα στο υψηλότερο σημείο. (αυτό που είναι χαμηλά είναι βαρύτερο)
4. Μετακινούμε λίγο τον τροχό και επαναλαμβάνουμε την διαδικασία.

Άν ο τροχός είναι καλά ζυγοσταθμισμένος μπορεί να σταματήσει σε τυχαίο σημείο, καλό είναι να γίνεται επαλήθευση κάθε φορά με μια νέα περιστροφή του τροχού. Άν καταλήξει στην ίδια θέση τότε όντως το κατώτερο σημείο είναι το βαρύτερο.

Μετά απο αυτό κατάλαβα μεγάλη διαφορά στο χρεπάκι μου, αφού δεν μου είχαν κάνει ζυγοστάθμιση στον μπροστινό τροχό... (Δε τους πρόλαβα και τον είχαν περάσει ήδη πάνω... :rolleyes: )

OldMan
31/07/2008, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Αφού κατασταλάξει τοποθετούμε ένα βαρίδιο στη ζάντα στο υψηλότερο σημείο.
Και από πόσα γραμμάρια ξεκινάμε ...??? :winka:

lamoun
31/07/2008, 15:46
Πραγματικά Αντώνη δε ξέρω.. :sick:

Εγώ ξεκίνησα από τα λιγότερα που είχα 5γρ.
Πιο σωστό θα ήταν να το κολλήσουμε με ταινία αρχικά, να δούμε τί παίζει και να πράξουμε αναλόγως. (Κακός που δε το έγραψα προηγουμένως... αλλά τώρα το σκέφτηκα! :lol: )

Παίζει κάποιος άλλος τρόπος;;

OldMan
31/07/2008, 15:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Παίζει κάποιος άλλος τρόπος;;

Θεωρητικά, μπορεί να υπολογιστεί αν στρέψεις μερικές μοίρες το βαρύτερο σημείο, από την γωνία στροφής και την γωνιακή ταχύτητα επανόδου (κανονικά μπαίνει στον τύπο η εφαπτομενική ταχύτητα, αλλά ...), λαμβάνοντας υπόψιν τις τριβές των ρουλεμάν αφού αφαιρέσεις από την μάζα ποσότητα ίση με το υπόλοιπο του κλάσματος της συνολικής μάζας του τροχού μείον το κλάσμα της γωνίας στρέψης ... :wave2:

Antwnis
31/07/2008, 19:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Θεωρητικά, μπορεί να υπολογιστεί αν στρέψεις μερικές μοίρες το βαρύτερο σημείο, από την γωνία στροφής και την γωνιακή ταχύτητα επανόδου (κανονικά μπαίνει στον τύπο η εφαπτομενική ταχύτητα, αλλά ...), λαμβάνοντας υπόψιν τις τριβές των ρουλεμάν αφού αφαιρέσεις από την μάζα ποσότητα ίση με το υπόλοιπο του κλάσματος της συνολικής μάζας του τροχού μείον το κλάσμα της γωνίας στρέψης ... :wave2:


OK, μετά από αυτό πείσθηκα 100%!!
Θα προτιμήσω τον τρόπο Α και θα πάω να σκάσω τα ? στον βουλκανιζατερά!!!
:eyepop:

tsiftis
20/08/2010, 15:14
Συγνώμη που ξεθάβω παλιό θέμα αλλα μου έκανε εντύπωση!
Μπορείς να κάνεις μόνος σου ζυγοστάθμιση;

Βρήκα πολλά βιντεάκια στο youtube με εναλλακτικούς τρόπους ζυγοστάθμισης, αλλα δέν ξέρω κατα πόσο ισχύουν και είναι και ασφαλείς...

Οι λαστιχάδες που πληρώνουν 1000άδες ευρώ για τα ηλεκτρονικά μηχανήματά τους το κάνουν μόνο για να τους διευκολύνει στη δουλειά τους ως προς το χρόνο;

Αν είναι κάποιος που γνωρίζει επι του θέματος ας δώσει τα φώτα του!!!:sun: