PDA

View Full Version : Aprilia rs125 vs yamaha r125



whiteshadow
31/07/2008, 21:28
Δύσκολη επιλογή...Θα πάρω ένα απο τα δύο αλλα ποιό;;;;Διαβάζω σε πολλά forum για την aprilia γιατι κακά τα ψέματα με αυτήν είμαι πορομένος, μην πω ερωτευμενος:a07: (Αχχχχ), οτι έχει κάποια προβλημματάκια..Το κακό είναι οτι για να πάρω μηχανή έκανα συμφωνία οτι αυτοκίνητο θα πάρω μολις τελιωσω τις σπουδές δηλαδη ας βάλουμε 5 χρόνια τουλάχιστον..Οπότε η aprilia με φοβίζει λίγο.Δεν είναι το πρώτο μηχανάκι μου έχω ένα δίχρονο τώρα yamaha jog 1986, δεν θέλω να ακούσω τίποτα για το έτος... σκυλί είναι το άχρηστο :p, οπότε ούτε νεος είμαι ούτε θα το χαλάσω πάνω στο στρώσιμο(διάβασα το πολυ ωραίο post που υπάρχει εδω) και δεν θα πηγαίνω με κοφτες συνεχεια...Για αυτον λοιπον τον λόγο (αξιοπιστία) σκέφτομαι yamaha..Εσείς πιο λετε;;;;Σας λέω δεν θα πηγαίνω με κοφτες αλλα να πηγαίνει λίγο το μοτορι...Θελω να βγαίνω και εγνατία...

Road67
31/07/2008, 21:34
--Το γκαζι ειναι γλυκο σαν κεηκ με μελι--

xampos
31/07/2008, 22:46
ninja 250 ektos an perimeneis ligo kairo .....

manhunter
01/08/2008, 00:01
Το RS σκοτώνει...το R δεν έχω ιδέα.....

Τεστ ραιντ...και θα καταλάβεις

Απλά νομιζω οτι το απρίλια είναι δίχρονο ενώ το r οχι
Αρα παίζει μυρωδια και οχι τόσο αποστάσεις με την μηχανή....


Η άλλη απόφαση δική σου:p :p :p

whiteshadow
01/08/2008, 01:25
Καλα ναι το ξέρω το rs είναι για πιστα και είναι γρήγορο.Σας είπα το είναι αργό και γρήγορο διορθόνεται απο τον οδηγό και απο το φτίαξιμο.Πόσο αξιοπιστο είναι όμως το rs?H ninja δεν μου άρεσε καθόλου σε σχήμα, οπότε δεν παίζει..ΤΟ θέμα είναι να πάρω κάτι το οποίο να μου ταιρίαζει.Δεν θέλω παπι(αν και παιζει κανενα cryptonx) θελω κάτι που να ξεχωρίζει και να μπορεις να του έχεις εμπιστωσύνη..Τωρα τι να σας πω απο 6 χρονών που πήρα το πρωτο μεγαλο ποδήλο και έβγαινα στους δρόμους μέχρι και τώρα με το μηχανάκι δεν έχω πέσει ποτε ούτε εχω τρακάρει.Δόξα το θεο με έχει καλά μέχρι τώρα..Ξέρω να οδηγάω συνέχεια οδηγαω είτε στο δρόμο είτε σε games περίπου ξέρω τι να κάνω σε κάθε γλήστριμα..Διατηρώ την ψυχραιμία μου παντα.Για αυτό λεω το r125 είναι περιπου 1000 ευρω λιγότερα, αμα θέλω γκαζι παω τα χώνω στο πείραγμα και θα τα κόβω τα rs μετα...

Smith
01/08/2008, 02:26
Ριξε μια ματιά εδώ www.apriliabikers.gr..

πάντως καμμιά σχέση το ενα με το άλλο...
το ενα ειναι....''rs'' όνομα και πράγμα...

αμα εχεις γνωσεις θα το γουστάρεις...δεν ειναι μηχανάκι για σουπερ μαρκετ ομολογουμένως... ειναι...διχρονο και γκαζιάρικο.. καλά...από ομορφιά δεν το συζητάω...

εναλλακτική προταση αλλα άλλο πράγμα το 250 kawa...

αμα σκέφτεσαι χιλιομετρικές ψιλοεξορμήσεις προτεινω το kawa αν εισαι μονο για γκάζι και οδηγηση κτλ το rs...
:wave2: :wave2:

whiteshadow
01/08/2008, 15:25
Τελικά ninja με κόβω...Σε 2 μέρες απο την στιγμή μου παω θα είναι εδω.Βέβαια λεω την πάρω άσπρη δηλαδη πριν την πάρω να την στείλω για βάψιμο...

Smith
01/08/2008, 15:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από whiteshadow
Αυτο είναι που τα δισκολεύει τα πράγματα.Είναι τελίως διαφορετικα...kawasaki δεν το συζητάω δεν μου αρεσε σε σχήμα καθόλου οπότε αποκλείετε με την μια.Κοιτα αποστάσης καμια φορα ίσως να το πάω 60 χιλιόμετρα απο εδώ μεσω εγνατίας.ΑΛεξανδρούπολη-Κομοτινή.Πιο μακριά δεν νομίζω.Μου αρέσει να οδηγάω τρελά όμως.Να το πάρεις και να μην γυρίσεις ποτέ.Αλλά αυτο θέλω να το κάνω με αυτοκίνητο.Να πηγαίνεις βόλτα με την μηχανή και να τραβάς καμια γκαζιά έτσι για να ποροθείς λίγο..

α..χα...τι εγινε ρε ''πατριδα'' από εδώ είσαι..??

μάλλον για rs σε βλέπω..

πάντως ό,τι λεει η καρδιά σου....:wave2: :wave2:

Elle
01/08/2008, 17:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από whiteshadow
Καλα ναι το ξέρω το rs είναι για πιστα και είναι γρήγορο.Σας είπα το είναι αργό και γρήγορο διορθόνεται απο τον οδηγό και απο το φτίαξιμο.Πόσο αξιοπιστο είναι όμως το rs?H ninja δεν μου άρεσε καθόλου σε σχήμα, οπότε δεν παίζει..ΤΟ θέμα είναι να πάρω κάτι το οποίο να μου ταιρίαζει.Δεν θέλω παπι(αν και παιζει κανενα cryptonx) θελω κάτι που να ξεχωρίζει και να μπορεις να του έχεις εμπιστωσύνη..Τωρα τι να σας πω απο 6 χρονών που πήρα το πρωτο μεγαλο ποδήλο και έβγαινα στους δρόμους μέχρι και τώρα με το μηχανάκι δεν έχω πέσει ποτε ούτε εχω τρακάρει.Δόξα το θεο με έχει καλά μέχρι τώρα..Ξέρω να οδηγάω συνέχεια οδηγαω είτε στο δρόμο είτε σε games περίπου ξέρω τι να κάνω σε κάθε γλήστριμα..Διατηρώ την ψυχραιμία μου παντα.Για αυτό λεω το r125 είναι περιπου 1000 ευρω λιγότερα, αμα θέλω γκαζι παω τα χώνω στο πείραγμα και θα τα κόβω τα rs μετα...

1)Υπάρχουν 2 ειδών μοτοσυκλετιστές, αυτοί που έχουν πέσει, και αυτοί που πρόκειται να πέσουν οπότε σκέψου τι λες. Το νου σου στο δρόμο! Έτσι ήμουν κι εγώ κι έτσι έλεγα, μα έκανα λάθος.

2)
Ξέρω να οδηγάω συνέχεια οδηγαω είτε στο δρόμο είτε σε games περίπου ξέρω τι να κάνω σε κάθε γλήστριμα..
Τι σχέση έχουν τα games με το reality?
Όταν ήμουν μικρός και είχα ποδήλατο έτρεχα, έκανα σούζες, ανεβοκατέβαινα σκάλες και σκαλοπάτια και ο πατέρας μου όλο με μάλωνε. Εγώ του έλεγα:
-Φέρε μου να οδηγήσω και τη μηχανή σου να δεις πως οδηγάω και τι μπορώ να κάνω.
-Γιατί, ξέρεις να οδηγάς και μηχανή; Απο πότε έμαθες;
-Δεν έμαθα να οδηγάω μηχανή αλλά ξέρω να παίζω ραλάκια!!
-Και τι σχέση έχουν τα ραλάκια με το να οδηγάς μηχανή;
-Χεχε, δώσε μου εμένα τη μηχανή και θα δείς τι σχέση έχει...

3)
Για αυτό λεω το r125 είναι περιπου 1000 ευρω λιγότερα, αμα θέλω γκαζι παω τα χώνω στο πείραγμα και θα τα κόβω τα rs μετα... Ε τώρα τι να σου πω;

Για να μην τα πολυλογώ σχολιάζοντας πάρε το R125 ή περίμενε να βγεί το R250 μαζί με τα GSXR125 & 250. Ok?

Elle
01/08/2008, 17:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από whiteshadow
Τελικά ninja με κόβω...Σε 2 μέρες απο την στιγμή μου παω θα είναι εδω.Βέβαια λεω την πάρω άσπρη δηλαδη πριν την πάρω να την στείλω για βάψιμο...

Tι διαβάζω στα forum ο έρμος απογευματιάτικα;;
Πριν την πάρει, βάψιμο! Ποιός σου βάζει τέτοιες χαζομάρες στο μυαλό σου και νομίζεις ότι είναι σωστές; Κι αν μου πεις οτι είναι από το μυαλό σου εγώ θα σου πω οτι είσαι τελείως ανώριμος! Αυτά τα σκέφτεσαι στα 15-16. Αλλά αφού είσαι 18 χρονών δεν θα έπρεπε να σκέφτεσαι τέτοια.
Εκτός κι αν δεν είσαι 18.

manhunter
01/08/2008, 19:47
Πρόσεξε τι λες.
Δεν ειναι μαγκια να λες οτι θα το πηγαινες ταδε ή δείνα
Οτι και να είναι από την στιγμή που έχει δυο τροχούς και μοτέρ, είναι επικίνδυνο
Εισαι εκτεθειμένος το ίδο με ένα μοτοποδήλατο και το ίδιο με ένα ZX10-R

Το βαψιμο το φτιάξιμο και άλλα τέτοια που λες....είναι απλά για το Tourist Trophy ή για το PGR!!!:nono: :nono:

Βάλτο ανάμεσα στα πόδια σου πρώτα, και μετά τα λέμε....

Θέλει προσοχή και σεβασμό...

Πάρες ότι γουστάρεις αλλά εγώ ένα θα σου πω.
Φίλος στην ηλικία μου (26), είχε ένα RR.
Πήρε ένα φεγγάρι ένα rs125....ε με αυτό έσπασε την κλείδα του
Τι σημαίνει αυτό? ότι δεν ξέρει να οδηγάει?

οπως και να έχει....εγώ πιστευω ότι παίζει και το thread να είναι λίγο μούφα....:wave2: :wave2:

Smith
01/08/2008, 20:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elle
1)Υπάρχουν 2 ειδών μοτοσυκλετιστές, αυτοί που έχουν πέσει, και αυτοί που πρόκειται να πέσουν οπότε σκέψου τι λες. Το νου σου στο δρόμο! Έτσι ήμουν κι εγώ κι έτσι έλεγα, μα έκανα λάθος.

2)
Τι σχέση έχουν τα games με το reality?
Όταν ήμουν μικρός και είχα ποδήλατο έτρεχα, έκανα σούζες, ανεβοκατέβαινα σκάλες και σκαλοπάτια και ο πατέρας μου όλο με μάλωνε. Εγώ του έλεγα:
-Φέρε μου να οδηγήσω και τη μηχανή σου να δεις πως οδηγάω και τι μπορώ να κάνω.
-Γιατί, ξέρεις να οδηγάς και μηχανή; Απο πότε έμαθες;
-Δεν έμαθα να οδηγάω μηχανή αλλά ξέρω να παίζω ραλάκια!!
-Και τι σχέση έχουν τα ραλάκια με το να οδηγάς μηχανή;
-Χεχε, δώσε μου εμένα τη μηχανή και θα δείς τι σχέση έχει...

3) Ε τώρα τι να σου πω;

Για να μην τα πολυλογώ σχολιάζοντας πάρε το R125 ή περίμενε να βγεί το R250 μαζί με τα GSXR125 & 250. Ok?

ε...Amigo... ψυχραιμία...

1. ''Μαγκιά'' δεν είναι να ΄ξέρεις να ανοίγεις το γκάζι, αλλά πότε να το κλείνεις..

2. όποιος -είτε μοτοσυκλετιστής εότε νταλικέρης είτε αυτοκινητιστής πει- ότι ''ξέρω να οδηγώ'' είναι κάτι κλικ πριν τη μεγάλη ''σούπα''...

αυτά φιλικά πάντοτε....;) :wave2:

Road67
01/08/2008, 21:38
Ποσο χρονων εισαι;

epp1640
02/08/2008, 05:57
Με κάλυψε (απόλυτα όμως?) o Elle, και η ερώτηση του Road67.. άκου εκεί games.. σπόρε :a024: μάζεψε το μυαλό σου, γιατί βλέπω εμείς να σε μαζεύουμε από κανένα πεζοδρόμιο.. Τέλος πάντων, επειδή με κάλυψαν οι προηγούμενοι συνεχίζω.

Το rs έχει καλύτερες επιδόσεις, αλλά είναι βενζινοβόρο (+ το λάδι) αφενός, και από την άλλη θα γνωρίσεις την διχρονίλα, συν τα συνεχή rebuild (πιστόνι κ.α) αφού ήδη ξεκινάς με την λογική του "Need for speed : Underground" :rotflmao: Επίσης το rs έχει ανάποδο μπροστινό και λίγο καλύτερα φρένα από το yamaha.

To yamaha από την άλλη πλευρά έχει και αυτό αλουμινένιο πλαίσιο (deltabox όπως τα μεγάλα αδερφάκια), αλουμινένιο ψαλίδι, πολύ καλά φρένα, πολύ καλό στήσιμο, καλή ποιότητα κατασκευής + φινίρισμα, 1000 ευρώ λιγότερα, πάρα πολύ μικρή κατανάλωση (+ injection) και το καλύτερο μαζί με ένα της derbi μονοκύλινδρο μοτέρ στα 125 cc αυτήν την στιγμή στα μοντέλα που έρχονται Ελλάδα.

Ανάμεσα σε αυτά τα δύο εγώ θα έπαιρνα το yamaha r125 ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΘΑ ΤΑ ΕΚΑΝΑ, ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΚΡΑΝΟΣ, ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΜΠΟΥΦΑΝ, ΓΑΝΤΙΑ, ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΚΡΑΝΟΣ. :wave2:

whiteshadow
02/08/2008, 14:49
:confused: Όπα παρεξήγηση..Ξεχάστε τα όλα που είπα.Τα είπα κάπως και δεν βγαίνει αυτο που εννοώ..Λοιπον το θέμα έκλεισε θα πάρω την ninja 250r.Τώρα απλώς επειδή δεν μου αρέσουν τόσο τα χρώματα του θέλω να το βάψω μόλις το πάρο για να μην αλλάζω άδειες κυκλοφορίας κτλ αργότερα..Και επειδή έχω και γνωστό με 200 ευρώ μπορώ να το βάψω(τωρα το αμα το βαψω ειναι αλλο θεμα, εγω απλος θελω).Αυτος απο την kawasaki μου είπε 1200 ευρω..Αυτος με φόβησε λίγο.Δεν τον εμπιστεύομε για την μηχανή, μου φάνηκε πολύ οτι να ναι.Ηταν δυο άτομα μεσα, αυτος και ενας άλλος, ε πηγα εκεί εγω για να ρωτήσω για το βάψημο την τελική τιμή χρόνο παράδοσης και τα σχετικά και ήταν πολύ απότομος με εμένα.Μου έδωσε την εντύπωση, επειδή ασχολούνταν με ένα μηχανάκι εκείνη την ώρα, οτι τα κάνει βιαστικά όλα.Πετούσε τα εργαλεία απο εδω και απο εκει χωρις να τον νοίαζει τιποτα...Όταν εφευγα απο εκεί άρχησε να φωνάζει στον βοηθο που είχε εκει...Λέω μπορεί να τα είχε πάρει με κάτι.Θα ξαναπάω εκεί φυσικά για να τον δω πάλι και να δούμε αμα είναι τέτοιος τύπος..Βέβαια έχει χρόνια μαγαζι εκει,εχει την kawasaki daelim και συνεργείο οπότε πρέπει να είναι καλος στην δουλεία του..Και φυσικά θα πάρω κράνος.NOLAN.Τωρα έχω ενα agv και ένα αλλο αγνώστης προελευσης και παλιό κιολας οπότε πλεον μονο για καπέλο πρεπει να κάνει :rotflmao: Sorry για την παρεξήγηση..:wave2:

Υ.Γ. @Smith: Από αλεξανδρούπολη είσαι?

Smith
02/08/2008, 19:48
o.k καλορίζικο, αλλά ταπεινή μου αποψε πάρε ο,τιδήποτε άλλο στα ίδια λεφτά πλην του nolan...:nono:

κουνάει και εχει θόρυβο...τόσες άλλες μάρκες υπάρχουν....

Υ.Γ
ναι απο Αλεξ/λη...:wave2:

Road67
02/08/2008, 19:57
Εμπιστευεσαι καποιον που σου 'πε 200 ευρω για να βαψει το ολοκαινουργιο νιντζακι [καλα με λαδομπογια θα το βαψει] και δεν εμπιστευεσαι τον επισημο στο σερβις επειδη πεταγε τα εργαλεια και φωναζε στο βοηθο του, αλλα τελικα θεωρεις οτι πρεπει να ειναι καλος αφου ειναι χρονια εκει κι εχει εξισου την αντιπροσωπεια της kawasaki οσο και της daelim. Αυτο εγραψες ετσι δεν ειναι;


Ακου φιλε μου ειτε λες για παρεξηγηση ειτε οχι εγω θα σου δωσω μια συμβουλη. Ενταξει παρε το μηχανακι σου, αλλα να θυμασαι ενα πραγμα ειναι πολυ διαφορετικο να φανταζεσαι τι θα κανεις το καλοκαιρι με αυτο απο το να το κανεις πραγματικα. Κι επειδη το κοβω οτι θα θες να πας και για μπανιο μ' αυτο η γενικα καμια εκδρομουλα, κρατα μια πισινη και πες σ' ενα φιλο πιο εμπειρο να σ' ακολουθει.

whiteshadow
02/08/2008, 20:48
Ο γνωστός μου είναι λαμαρινάς και, επειδή ο μπαμπάς μου είναι λογιστής, είναι και πελάτης.Για αυτό έχω εκπτωση..Και αυτο για τον τυπά που έχει την kawasaki εννοούσα οτι συνεργείο έχει χρόνια εκεί και είναι γεμάτο απο μηχανές και μηχανάκια αρα έχει δουλειά.Αμα δεν ήταν καλος δεν πιστευω να πήγαιναν εκεί πελάτες ακόμα...

@smith:Θα κάνω ενα θεματακι στον εξοπλισμό για το κράνος.

Smith
02/08/2008, 20:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από whiteshadow
Ο γνωστός μου είναι λαμαρινάς και, επειδή ο μπαμπάς μου είναι λογιστής, είναι και πελάτης.Για αυτό έχω εκπτωση..Και αυτο για τον τυπά που έχει την kawasaki εννοούσα οτι συνεργείο έχει χρόνια εκεί και είναι γεμάτο απο μηχανές και μηχανάκια αρα έχει δουλειά.Αμα δεν ήταν καλος δεν πιστευω να πήγαιναν εκεί πελάτες ακόμα...

@smith:Θα κάνω ενα θεματακι στον εξοπλισμό για το κράνος.

cψάξε και σε αυτό και σε άλλα φορουμς...

εννοείται βέβαια ότι πριν πάρεις δοκιμάζεις στο κεφάλι ε... - κανόνας..πριν πάρεις δοκιμάζεις στο κεφάλι ε... - κανόνας..



:wave2:

whiteshadow
03/08/2008, 00:22
Ε καλα αυτο εννοείτε.Και οτι πάρεις γενικα πρέπει να το δοκιμάσεις πρώτα.Οσο για test drive εδω στην kawasaki δεν έχει.Ούτε μια kawasaki είχε μέσα...Δεν με απασχολή όμως γιατι έχω ακούσει πολύ καλα λόγια για την μηχανή.Και να μην είναι η καλύτερη επιλογή, σίγουρα για εμένα θα είναι απλώς κορυφη σε σχέση με αυτο που έχω τώρα....:cool:.Άντε να έρθει η δευτέρα να παω με τον μπαμπά εκεί να κανονίσουν πληρωμή κτλ να μου δώσει την ευχή του,λέμε τωρα, και να την πάρω.Βέβαια η μαμα κλασικα είναι εναντίων των μηχανών και ιδιαίτερα αυτου του στυλ....

Smith
03/08/2008, 00:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από whiteshadow
Ε καλα αυτο εννοείτε.Και οτι πάρεις γενικα πρέπει να το δοκιμάσεις πρώτα.Οσο για test drive εδω στην kawasaki δεν έχει.Ούτε μια kawasaki είχε μέσα...Δεν με απασχολή όμως γιατι έχω ακούσει πολύ καλα λόγια για την μηχανή.Και να μην είναι η καλύτερη επιλογή, σίγουρα για εμένα θα είναι απλώς κορυφη σε σχέση με αυτο που έχω τώρα....:cool:.Άντε να έρθει η δευτέρα να παω με τον μπαμπά εκεί να κανονίσουν πληρωμή κτλ να μου δώσει την ευχή του,λέμε τωρα, και να την πάρω.Βέβαια η μαμα κλασικα είναι εναντίων των μηχανών και ιδιαίτερα αυτου του στυλ....

με το καλό να την πάρεις και...σκέψου...
να ήσουν εσύ η ''μαμα'' ή ο ''μπαμπας'' που σε μεγαλώσανε... και...να έκανες ενα παιδι -λέμε- και να τους έγραφες στα....#$τετοια σου...
θα σπαζοσουν ε...??
και θα πεθαινες στην αγωνία κάθε φορά που καβαλούσες τη μηχανή και πήγαινες...κάπου....

Υ.Γ.
δεν τα λεω τα παραπάνω προσωπικά για εσένα... :wave2:

whiteshadow
03/08/2008, 00:57
Λογικό η αγωνία, ανησυχία κτλ...Αλλά τόσα χρόνια πιστεύω με ξέρουν..Εγώ μ****ες δεν κανω και το ξέρουν.Για αυτο μου την δίνει..Και ειδικά με το αλκοόλ.Εγω μπορώ να πω άνετα όχι στο αλκοόλ.Και αμα ποιό μπορώ να πω σημερα το αφήνω εδω..Τεσπα thanks για της απαντήσεις και συγγνώμη για την παρεξήγηση που έγεινε:wave2:

Smith
05/08/2008, 00:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από whiteshadow
Λογικό η αγωνία, ανησυχία κτλ...Αλλά τόσα χρόνια πιστεύω με ξέρουν..Εγώ μ****ες δεν κανω και το ξέρουν.Για αυτο μου την δίνει..Και ειδικά με το αλκοόλ.Εγω μπορώ να πω άνετα όχι στο αλκοόλ.Και αμα ποιό μπορώ να πω σημερα το αφήνω εδω..Τεσπα thanks για της απαντήσεις και συγγνώμη για την παρεξήγηση που έγεινε:wave2:

oχι ρε τι παρεξηγήσεις, αλλά σε ενα foroum καλό ειναι να πρλαμβάνουμε και να γράφουμε καποια πράγματα πριν γίνουν..και επειδή ο γραπτός απο τον προφορικό λόγο απέχει πολύ γι` αυτό και ειναι δύσκολο να χαρακτηρισεις καταστάσεις...

εν πασει περιπτώσει..κράνος, καλά χιλιόμετρα, ρίξε φώτο...και..κάμμια μερα αν σε πετυχω στην πόλη θα σου`ρθω καρφωτός..;) εγώ θα ειμαι...:wave2:

Smith
06/08/2008, 02:54
..αντε....Καλορίζικο....:rotflmao: :beer:

whiteshadow
06/08/2008, 10:49
Ευχαριστώ πολύ φίλε...:wave2: :beer: