PDA

View Full Version : Africa Twin Oil?????



LARISEOS
31/07/2008, 21:03
Mporei kaneis na mou pei thn apopsh tou kai ti ladia bazei??

diabasa edw gia ta motorex legend 20-50 ,,,,,,, nwmhzw pws teleytaia eixa 10-40


mporite na mou peite thn gnwmh sas....aurio kanw servis ktl.......kn filter ola alagh!

thanks

LARISEOS
01/08/2008, 11:43
h bariestai na apanthsetai? h den xerei kanenas?

:beer:

as pioume kamia mpura kaluteraaaaaaaaaaa

HexDec
01/08/2008, 13:19
Μια είναι η λύση

Motul 5100 15ari

ktmakis
01/08/2008, 13:37
Στο δικό μου έβαζα 5100 και το άλλαζα κάθε 4Κ κμ.
Τα V προτιμάνε ημισυνθετικό και συχνότερες αλλαγές.
Ούτως η άλλως τα μοτερ αυτά είναι αθραυστα.

LARISEOS
02/08/2008, 11:54
xxmm,,, euxaristo,,,kapios allos na mporesw na diastaurwso kapoies gnwmes???

tpt?

mexri deutera !

geoploumid
02/11/2009, 21:21
BELLRAY 10-40 KAI TO SASMAN ΓΙΝΕΤΑΙ ΒΟΥΤΗΡΟ ................ΜΕΙΟΝΕΚΤΙΜΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΟΧΙ ΜΕΤΑ 4500 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΣΠΑΕΙ Η ΔΟΜΗ ΤΟΥ ΛΑΔΙΟΥ ΚΑΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΙΣΘΗΤΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΛΙΜΑΚΩΣΗ ΤΩΝ ΤΑΧΥΤΗΤΩΝ...........

LARISEOS
02/11/2009, 21:25
kai eimai na allazw ladakia twra!!!!!!!

virus
02/11/2009, 21:28
εγω βαζω τα τορκο 20-50

αποψη μου καλο ειναι οι αφρικανες να εχουν λαδακι λιγο πιο χοντρο γιατι οσο ναναι εχουν τα χρονακια τους και οι ανοχες μεγαλωνουν

SVX
02/11/2009, 21:28
Torco ρε MAN!!! :a01:

virus
02/11/2009, 21:32
γιατι;


και φτηνο και απλο και made in usa ειναι και εχω μαλακο σαζμαν.

με μπλου ραι ειχα κουτσουρο σαζμαν.

SVX
02/11/2009, 21:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από virus72
γιατι;


και φτηνο και απλο και made in usa ειναι και εχω μαλακο σαζμαν.

με μπλου ραι ειχα κουτσουρο σαζμαν.


torco ΠΡΟΤΕινα κ ι εγω... αλλα αν διαφωνεις φερε το Αφρικα με το Blu Ray να φερω ενα TDm με Ipod να βαλουμε κοντρα!:rotflmao: :lol: :rotflmao:

virus
02/11/2009, 21:41
α νομιζα διαφωνουσες με τα τορκο

:a013:

LARISEOS
02/11/2009, 21:45
motul βαζω εγω ,,,,,,,και μεχρι στιγμης ειναι μια χαρα!

virus
02/11/2009, 21:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από HexDec
Μια είναι η λύση

Motul 5100 15ari


μοτουλ δεκαπενταρι ειπες; :confused:

virus
02/11/2009, 21:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
motul βαζω εγω ,,,,,,,και μεχρι στιγμης ειναι μια χαρα!

και εχεις μαλακο σαζμαν;

LARISEOS
02/11/2009, 21:54
μια χαρα ειναι.....απλως λεω να δοκιμάσω καπιο αλλο ..........

virus
02/11/2009, 22:03
αποψη μου

μακρια απο τα ακριβα λαδια. δεν υπαρχει λογος να πετας λεφτα. και η αφρικα δεν εχει τοσο μεγαλες απαιτησεις.

απλα λαδια ειναι καλυτερα αντε το πολυ ημισυνθετικα.

εχω μεγαλη αντιπαθεια στα μοτουλ 5100 και τα συναφη. πες με παραξενο τι να κανουμε.

αξιολογα λαδακια θεωρω τα τορκο τα castrol και ενα που εβγαζε η mobil to mobil 1 νομιζω αλλα τωρα το εχει σταματησει.

φυσικα και δεδομενα μιλαμε για 20-50.

Aikidimi
04/11/2009, 17:42
Castrol magnatec geia aytokinito.... imisyntxetika.
Kanena problima ta teleytaia 172 000 + xlm

Aikidimi

kordix
17/02/2010, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aikidimi
Castrol magnatec geia aytokinito.... imisyntxetika.
Kanena problima ta teleytaia 172 000 + xlm

Aikidimi

Δοκίμασα την παραπάνω λύση του Aikidimi και έμεινα ευχαριστημένος. Απλά επειδή μου αρέσει να πειραματίζομαι με λάστιχα και λάδια, δοκίμασα τα νέα belray thumber 20-50w (τα προτίνει η εταιρία για μονοκύλινδρα) και νομίζω ότι είναι ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής.

Το κιβώτιο δουλεύει άψογα και το μοτέρ γουργουρίζει. Το μόνο που μένει να δω είναι τι κατανάλωση λαδιού θα έχω σε σχέση με τα castrol όπως επίσης και την αντοχή τους για 3500 - 4000 km.

Τα έχει δοκιμάσει κανείς άλλος;

LARISEOS
17/02/2010, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasYZ
Δοκίμασα την παραπάνω λύση του Aikidimi και έμεινα ευχαριστημένος. Απλά επειδή μου αρέσει να πειραματίζομαι με λάστιχα και λάδια, δοκίμασα τα νέα belray thumber 20-50w (τα προτίνει η εταιρία για μονοκύλινδρα) και νομίζω ότι είναι ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής.

Το κιβώτιο δουλεύει άψογα και το μοτέρ γουργουρίζει. Το μόνο που μένει να δω είναι τι κατανάλωση λαδιού θα έχω σε σχέση με τα castrol όπως επίσης και την αντοχή τους για 3500 - 4000 km.

Τα έχει δοκιμάσει κανείς άλλος;

wraia.......egw etoimazomai na dokimasw ena kainourio proion sthn agwra,,,bebaia 8a sas enhmerwso amesws!

:beer:

traveler1
18/02/2010, 07:28
εβαζα και βαζω για 480 .000 στα 3 africa που ειχα τα μαυρα τα ντενικον γαμω τα λαδια

παρα πολυ καλα οτι αλλο εβαζα ακουγα το σασμαν..

ego_o_idios
18/02/2010, 11:38
iparxoun ladia pou anevazoun tin simpiesi ke ladia pou tin katevazoun to motorex gia paradigma ine poli kalo ladi ala katevazi tin simpiesi
ta motul to idio
ego logo oti exo mixanes pola xronia ke tis ftiaxno monos mou
exo piramatisti poli se afta ta zitimata mexri pou exo kani ke ton xazo gia na akouso gnomes ke apopsis
meta lipon apo prosopiki erevna ke idika pano sto africa
exo na po ta eksis
min afinete sinergia na sas alazoun ladia alakste ta moni sas na kserete ti exete mesa

prosoxi giati kikloforoun ladia maimoudes

to africa den exi poles apetisis ine ena mixanaki me kofti stis 8500 strofes ke na 8elete na tou kanete kako den mporite sxedon oute service den xriazete
alazo mpouzi stis 15000 xiliometra ke ta vgazo kenouria

ena pragma 8eli prosoxi ke afto ine to ladi
gia afto na min kanete ekptosis se afto to zitima an 8elete na exete mia zoi kali litourgia se afto to mixanaki

apo prosopiki pira lipon 8a po pali ta eksis
to ladi prepi na ine diaforetiko tous kalokerinous mines ke diaforetiko tous ximerinous
to ximona pou prepi na zesta8i grigorotera to mixanaki kalo ine na vazoume 10/40
ke to kalokeri me tis zestes 20/50
ego stin epilogi tou ladiou epimeno se mia marka polon xronon dokimasmeni me megali aksiopistia
ta bel ray lipon ine oti kalitero mporite na valete sto africa
ine apo ta ladia pou anevazoun tin simpiesi ke den apositi8onte efkola ke na ta ksexasete mesa para pano 8a vgoun mavra men ala me entoni tin ifi tou ladiou
ke to katalavenete an ta valete anamesa sta dio daxtila ke to ta tripsete metaksi tous

ego_o_idios
18/02/2010, 11:49
tora mazi me ta ladia kalo ine na alazete ke to filtro ladiou
otan aniksa ena palio filtro paratirisa oti mesa san iliko filtrarismatos perioixe ena idos xartiou san vakeliti to opio me tin 8ermotita ixe gini ena skliro ke sxedon adiaperasto iliko
etsi lipon apofasisa na valo kati kalitero ke vrika to filtro tis K&N poli kalo filtro ladiou ke to sistatiko ka8arismatos itan ena idos elastikou ifasmatos pou sistelotan ke diastelotan xoris na periorizi tin roi tou ladiou meta apo kero

me afto to filtro lipon exoume kaliteri roi ladiou ke megaliteri piesi kikloforias sto ladi mesa sto moter ke fisika kaliteri lipansi

episis o sindiasmos bel ray ke filtrou K&N
ekane to sasman voutiro
poli malako ke a8orivo se sxesi me prin

opote milame gia enan sindiasmo valsamo gia to mixanaki
anakefaleonontas
to bel/ray ke to k&N filtro ladiou ine oti xriazete to mixanaki sas
en kero 8a dokimaso to kenourio thumber pou to vgazi gia monokilindra pou xriazonte kaliteri lipansi ala pros to paron den exo dedomena gia afto


to kostos tora
to mama xartino filtro (esoterika) exi 8 euro to K&N 12
1 litro ladiou 20/50 apo ta ladadika xamosternas an den kano la8os konta ston stavro tou notou...
exi 9 euro

den ti8ete 8ema kostous

Verbal Kint
19/02/2010, 02:21
Στη δικια μου...για 1500 χιλιομετρα...

Λαδια: 15-50 Motul (Τριτο που δοκιμαζω μετα απο Motorex και BellRay)
Προσθετο: MotorKote
Φιλτρο : Honda

Συμπερασματα:
- Το σασμαν δουλευει πιο μαλακα και απο τα 2 προηγουμενα (ιδιως απο το BellRay!).
- Κραταει πιο ευκολα ρελαντι με πολυ λιγη χρηση του τσοκ.
- Ο συμπλεκτης πιανει πιο πανω...αλλα πιανει χωρις να πατιναρει.
- Σε πορεια με ταχυτητες γυρω στα 130-140 δουλευει σε χαμηλοτερη θερμοκρασια απο οτι την εχω συνηθισει.
- Την εβγαλα πριν απο λιγο καιρο εξω στην αυλη και την εβαλα μπρος ετσι για να δουλεψει λιγο
ΧΩΡΙΣ προθεση να κανω καμια βολτα (κρυωμενος γαρ).
Με εξωτερικη θερμοκρασια γυρω στους 7-8 βαθμους, δουλευε επι 1(μια) ωρα στο ρελαντι (1100 περιπου) χωρις να ανεβασει θερμοκρασια. Καθολου λεμε, ισα-ισα που σηκωθηκε ο δεικτης και εμεινε εκει επι μια ωρα μεχρι που την εσβησα παρολο που της εριχνα και αρκετες ξερογκαζιες στο ενδιαμεσο!
Ειλικρινα μεχρι τωρα δεν εχω δει βενζινοκινητο οχημα να δουλευει 1 ωρα σε ρελαντι ακινητο και να μην ανεβαινει η θερμοκρασια του στο σημειο που ανοιγουν οι ανεμιστηρες!
Καλο? κακο? το καλοκαιρι θα φανει ;)

LARISEOS
19/02/2010, 07:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Verbal Kint
Στη δικια μου...για 1500 χιλιομετρα...

Λαδια: 15-50 Motul (Τριτο που δοκιμαζω μετα απο Motorex και BellRay)
Προσθετο: MotorKote
Φιλτρο : Honda

Συμπερασματα:
- Το σασμαν δουλευει πιο μαλακα και απο τα 2 προηγουμενα (ιδιως απο το BellRay!).
- Κραταει πιο ευκολα ρελαντι με πολυ λιγη χρηση του τσοκ.
- Ο συμπλεκτης πιανει πιο πανω...αλλα πιανει χωρις να πατιναρει.
- Σε πορεια με ταχυτητες γυρω στα 130-140 δουλευει σε χαμηλοτερη θερμοκρασια απο οτι την εχω συνηθισει.
- Την εβγαλα πριν απο λιγο καιρο εξω στην αυλη και την εβαλα μπρος ετσι για να δουλεψει λιγο
ΧΩΡΙΣ προθεση να κανω καμια βολτα (κρυωμενος γαρ).
Με εξωτερικη θερμοκρασια γυρω στους 7-8 βαθμους, δουλευε επι 1(μια) ωρα στο ρελαντι (1100 περιπου) χωρις να ανεβασει θερμοκρασια. Καθολου λεμε, ισα-ισα που σηκωθηκε ο δεικτης και εμεινε εκει επι μια ωρα μεχρι που την εσβησα παρολο που της εριχνα και αρκετες ξερογκαζιες στο ενδιαμεσο!
Ειλικρινα μεχρι τωρα δεν εχω δει βενζινοκινητο οχημα να δουλευει 1 ωρα σε ρελαντι ακινητο και να μην ανεβαινει η θερμοκρασια του στο σημειο που ανοιγουν οι ανεμιστηρες!
Καλο? κακο? το καλοκαιρι θα φανει ;)


καλο ειναι αυτο αν αναβανε θα είχες πρόβλημα!

εγω θα πω κατι που ειπε ο αφρο......οσες φωρες αγωρασ μονος μου λαδι δεν ειχα κανεναν προβλημα,,,,,τελευταια με εβαλε ο μαστορας απο το δικο του motul (απο βαρελι δλδ) και μου ρχεται να τα πετάξω!


πως θα γηνει να φτιαξει καπιος ενα video με το πως να αλλαζουμε λαδια και τη να πρωσεχουμε ???

θελω να δοκιμάσω μονος μου αλλα χωρης να το εχω ξανα κανει το σκέφτομαι!

jokey66
19/02/2010, 14:42
Μία βίδα είναι κάτω από το μοτέρ 19 νούμερο αν θυμάμαι καλά στο σημείο που έχει μια τρύπα η καρίνα.Η βίδα είναι βιδωμένη παράλληλα με το έδαφος .
Το μόνο που θα πρέπει να προσέξεις είναι να μην σφίξεις με πολύ δύναμη την βίδα και σου φάει τα πάσα.Μόλις πατήσει η βίδα βάλε λίγη δύναμη να σφίξει και είσαι εντάξει.Άλλωστε με τις θερμοκρασίες που πιάνει εκεί και με τις διαστολές δεν υπάρχει περίπτωση να φύγει
Αν δεν θες να χυθούν λάδια (μιας και τα λάδια χτυπάν στην καρίνα και τρέχουν κάτω) και τα κάνεις λίγο μπάχαλο βγάλε και την καρίνα
Δύο βίδες μπροστά .Μία στην πλευρά που αλλάζεις ταχύτητες και άλλη μία από κάτω στην μεριά του ποδόφρενου(εκεί θα χρειαστείς ένα καρυδάκι με προέκταση για να μην ταλαιπωρηθείς)

Αν βγάλεις και την καρίνα μπορείς να αλλάξεις και το φίλτρο λαδιού
Αν δεν είναι Κ&Ν που συνήθως μπορείς να τα ξεβιδώσεις με κλειδί, πάρε ένα κατσαβίδι και στο σημείο που πατάει στο μοτέρ χτύπα με ένα σφυράκι από την κατεύθυνση που ξεβιδώνεις και με προσοχή μην πληγιάσεις την παρούρα και αυτό αν πάρει μισή βόλτα ξεβιδώνεται με το χέρι
Καθάρισε με ένα πανάκι την πατούρα και βάλε το νέο.
Στο νέο βάλε λίγο λάδι με το δάχτυλό σου στην φλάτζα που έχει βίδωσέ το και μόλις ακουμπήσει δώσ'του μισή βόλτα ακόμα για να πιάσει καλά
Συμπλήρωσε λάδια και άσ'το να δουλέψει κανα πεντάλεπτο να δεις αν εχεις πουθενά διαροές.Βίδωσέ τα και είσαι έτοιμος
Αν φοβάσαι να βγάλεις το φίλτρο χτυπητά, δώσε μία στο κατσαβίδι να περάσει από την μία άκρη στην άλλη( έτσι κι αλλιώς στα σκουπίδια θα πάει το φίλτρο και το τοίχωμά του είναι πολύ λεπτό για να κάνεις ζημιά στα πάσα) και χρησιμοποίησέ το σαν μοχλό για να το ξεβιδώσειςΑν το κάνεις αυτό να υπολογίσεις να το κάνεις μετά την μέση του φίλτρου για να μην πέσεις πάνω στα πάσα του μοτέρ.Δες το νέο φίλτρο που θα πάρεις για να καταλάβεις το βάθος

Υπολογιζόμενος χρόνος αν το μάθεις 25 λεπτά με την αλλαγή φίλτρου
Χωρίς την αλλαγή φίλτρου 10 λεπτά μην σου πω και πέντε

Εργαλεία
ένα κλειδί 19
Ένα 12άρι κλειδί(για τις βίδες της καρίνας)
Ένα κατσαβίδι
Σφυρί
Ένα χωνί για να βάλεις τα λάδια(μπορείς να χρησιμοποιήσεις και δυό τρία φύλλα εφημερίδας να τα κάνεις χωνί και να βάλεις άνετα τα λάδια

Εκτός και αν έχει χειρουργικό χέρι και τα βάλεις χωρίς χωνί αλλά να ξέρεις οτι όλο και κάτι θα πιτσιλίσεις

Επικινδυνότητα μόνο στην βίδα που φεύγουν τα λάδια η οποία δεν θέλει πολύ σφίξιμο
Αν στο φίλτρο λαδιού βλέπεις οτι έχεις διαροές το σφίγγεις λίγο παραπάνω.Αν και πάλι έχεις διαροές το αλλάζεις.Μην το κατσικώσεις και αυτό στο σφίξιμο γιατί μετά θα σφιχτείς πολύ να το βγάλεις και μπορεί και εκεί να κάνεις καμια ζημιά στα πάσα

LARISEOS
19/02/2010, 15:51
THANKS MATE!

ego_o_idios
20/02/2010, 19:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από jokey66
Μία βίδα είναι κάτω από το μοτέρ 19 νούμερο αν θυμάμαι καλά στο σημείο που έχει μια
Επικινδυνότητα μόνο στην βίδα που φεύγουν τα λάδια η οποία δεν θέλει πολύ σφίξιμο
Αν στο φίλτρο λαδιού βλέπεις οτι έχεις διαροές το σφίγγεις λίγο παραπάνω.Αν και πάλι έχεις διαροές το αλλάζεις.Μην το κατσικώσεις και αυτό στο σφίξιμο γιατί μετά θα σφιχτείς πολύ να το βγάλεις και μπορεί και εκεί να κάνεις καμια ζημιά στα πάσα

pragmatika exo mini afonos
proton gia ton filo me ta motul ke tin perigrafi tou
ke meta me tin perigrafi alagis ladiou

na po oti ta motul ine kololada apo arxeotaton xronon oute se papi den ta vazame pos exoun ftasi tora ke poulane ston kosmo ine ena periergo fenomeno
ala as to afiso etsi


meta to vgalsimo filtrou me sfiri ke katsavidi mou kani ligo ougkanta otan ergalio gia alagi filtrou poulane akoma ke sta carfour me 2 euro
meta fovame na skefto afto to set ergalion sta xeria enos apirou (sfiri ke katsavidi)
otan ise apiros ke na 8es na alaksis ladia
afto pou xriazete na kanis prota ine seminaria gia to pos ksesfigki i vida ke afou perasis tis eksetasis na aftosigkentro8is gia na siniditopioisis pros pia katef8insi ksesfigki i vida apo tin anti8eti meria tis mixanis

merikoi pou exoun gnosi ton ergalion ke pianoun ta xeria tous pistevoun oti ine to idio gia olous
sigoura o ka8e enas mpori na ma8i na kani kapies doulies stin mixani tou an ekpedefti ligo den prokite gia atoma mikris efioias ala gia apira sto 8ema

8a protina an exete anasfalies sto tropo aftis tis aplis mixanikis kalitera na to kanete mazi me atoma pou exoun mia sxetiki pira

sixna sini8izo na ma8eno filous na ta kanoun ola ka8ismenos se ena skampo ke dinontas odigies

to 8eoro aparetito na to kanete me afton ton tropo
ke fisika min pianete sfirokatsavido na kanete doulies gia kanenan logo

an vlepate poso mikra se piknotita ke ogko ine ta pasa pou vidoni to filtro 8a sas epiane krios idrotas pou ta varate me sfiri ke i mia dio fores sinxorounte isos.....


prota apo ola osi 8elete na kanete kapies doulies moni sas promi8eftite to manual tis mixanis
dite prosektika ti protini o kataskevastis

to exo miarasi paliotera se pola meloi kapios 8a to exi
an oxi ke ine epitaktiki anagki na to exete stilte mou ena mail sto afrotwin@hotmail.com
isos na sas zitiso ta eksoda apostolis kai na to exete ine poli xrisimo

ke na ksana po min kanete tipota an den exete sxesi me ergalia prosopiki sintirisi oximaton ke lipa to pio pi8ano ine na kanete zimia ke merikes forespoli megali

kapioi pou to exoun empiria me teties doulies tis 8eoroun asimantes ke sini8os lene oti den ine tipota

ke ontos den ine an exis kapia sxesi

gaidaros
21/02/2010, 16:54
Ότι έχετε γράψει για τα bellray είναι πολύ σωστό. Το 1994 είχα ένα xrv750 και μαζί του είχα γράψει 100,000χλμ. Τα μόνα λάδια που ταίριαζαν κατα τη γνώμη μου είναι τα exp της bellray με πολύ καλή αίσθηση στο κιβώτιο. Το ιξωδες που χρησιμοποιούσα ήταν το 0-60 το χειμώνα και το 15-50 το καλοκαίρι. Αργότερα βγήκε και το thunder αλλά όχι με τόσο καλό κιβώτιο, εξ αλλού ήταν για μονοκύλινδρα. Πριν από κάποια χρόνια πήρα πάλι xrv αλλά δεν το κράτησα όσο το πρώτο.Πολυ καλή μοτοσυκλέτα τέρας αξιοπιστίας. Όσοι έχετε Africa και χρειάζεστε οποιαδήποτε πληροφορία-βοήθεια σχετικά με τη συντήρησή της με χαρά να τη δώσω. Τις είχα μεγάλη αδυναμία και τότε το club ήταν πολύ μάχημο

kordix
22/02/2010, 21:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από gaidaros
Ότι έχετε γράψει για τα bellray είναι πολύ σωστό. Το 1994 είχα ένα xrv750 και μαζί του είχα γράψει 100,000χλμ. Τα μόνα λάδια που ταίριαζαν κατα τη γνώμη μου είναι τα exp της bellray με πολύ καλή αίσθηση στο κιβώτιο. Το ιξωδες που χρησιμοποιούσα ήταν το 0-60 το χειμώνα και το 15-50 το καλοκαίρι. Αργότερα βγήκε και το thunder αλλά όχι με τόσο καλό κιβώτιο, εξ αλλού ήταν για μονοκύλινδρα. Πριν από κάποια χρόνια πήρα πάλι xrv αλλά δεν το κράτησα όσο το πρώτο.Πολυ καλή μοτοσυκλέτα τέρας αξιοπιστίας. Όσοι έχετε Africa και χρειάζεστε οποιαδήποτε πληροφορία-βοήθεια σχετικά με τη συντήρησή της με χαρά να τη δώσω. Τις είχα μεγάλη αδυναμία και τότε το club ήταν πολύ μάχημο

Εχω την εντύπωση πως σιγά σιγά θα το βρίσκουμε δύσκολα το γνωστο exp αφού γνωστά "λαδομάγαζα" δεν το έχουν πια στα ράφια τους.

Γι ' αυτό δοκίμασα το thumber, γιατί δεν βρήκα το ΕΧP 20-50 που ήθελα. Πάντως για την ώρα ευχαριστημένος είμαι και μ' αυτό.

kostakisK
27/02/2010, 09:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Verbal Kint
Στη δικια μου...για 1500 χιλιομετρα...

Λαδια: 15-50 Motul (Τριτο που δοκιμαζω μετα απο Motorex και BellRay)
Προσθετο: MotorKote
Φιλτρο : Honda

Συμπερασματα:
- Το σασμαν δουλευει πιο μαλακα και απο τα 2 προηγουμενα (ιδιως απο το BellRay!).
- Κραταει πιο ευκολα ρελαντι με πολυ λιγη χρηση του τσοκ.
- Ο συμπλεκτης πιανει πιο πανω...αλλα πιανει χωρις να πατιναρει.
- Σε πορεια με ταχυτητες γυρω στα 130-140 δουλευει σε χαμηλοτερη θερμοκρασια απο οτι την εχω συνηθισει.
- Την εβγαλα πριν απο λιγο καιρο εξω στην αυλη και την εβαλα μπρος ετσι για να δουλεψει λιγο
ΧΩΡΙΣ προθεση να κανω καμια βολτα (κρυωμενος γαρ).
Με εξωτερικη θερμοκρασια γυρω στους 7-8 βαθμους, δουλευε επι 1(μια) ωρα στο ρελαντι (1100 περιπου) χωρις να ανεβασει θερμοκρασια. Καθολου λεμε, ισα-ισα που σηκωθηκε ο δεικτης και εμεινε εκει επι μια ωρα μεχρι που την εσβησα παρολο που της εριχνα και αρκετες ξερογκαζιες στο ενδιαμεσο!
Ειλικρινα μεχρι τωρα δεν εχω δει βενζινοκινητο οχημα να δουλευει 1 ωρα σε ρελαντι ακινητο και να μην ανεβαινει η θερμοκρασια του στο σημειο που ανοιγουν οι ανεμιστηρες!
Καλο? κακο? το καλοκαιρι θα φανει ;)

1. ΔΟΥΛΕΥΕ ΕΠΙ 1 (ΜΙΑ) ΩΡΑ ΣΤΟ ΡΕΛΑΝΤΙ : Πλάκα μας κάνεις...... Τι σου φταίει το μηχανακι να δουλευει 1 ώρα με τόσο χαμηλή πίεση λαδιού !!! Απλώς....ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ


2. Δουλευοντας στο ρελαντι δεν ανεβασε θερμοκρασία : Μέ τον τρόπο που το λές , μάλλον πιστευεις οτι το λάδι έκανε καλή δουλειά μειώνοντας τις τριβές και ρίχνοντας την θερμοκρασία. Εγώ θά έλεγα να τσεκάρεις τον θερμοστάτη σου......:wave2: :wave2:


Κώστας.

ego_o_idios
02/03/2010, 00:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostakisK
1. ΔΟΥΛΕΥΕ ΕΠΙ 1 (ΜΙΑ) ΩΡΑ ΣΤΟ ΡΕΛΑΝΤΙ : Πλάκα μας κάνεις...... Τι σου φταίει το μηχανακι να δουλευει 1 ώρα με τόσο χαμηλή πίεση λαδιού !!! Απλώς....ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ


2. Δουλευοντας στο ρελαντι δεν ανεβασε θερμοκρασία : Μέ τον τρόπο που το λές , μάλλον πιστευεις οτι το λάδι έκανε καλή δουλειά μειώνοντας τις τριβές και ρίχνοντας την θερμοκρασία. Εγώ θά έλεγα να τσεκάρεις τον θερμοστάτη σου......:wave2: :wave2:


Κώστας.
file mou den nomizo oti prepi na asxoloumaste me to kimeno afto o filos malon 8eli na prokalesi entiposis para na voi8isi
ke profanos exi petalosi ke tzitzikia...

kordix
06/04/2010, 19:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasYZ
Δοκίμασα την παραπάνω λύση του Aikidimi και έμεινα ευχαριστημένος. Απλά επειδή μου αρέσει να πειραματίζομαι με λάστιχα και λάδια, δοκίμασα τα νέα belray thumber 20-50w (τα προτίνει η εταιρία για μονοκύλινδρα) και νομίζω ότι είναι ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής.

Το κιβώτιο δουλεύει άψογα και το μοτέρ γουργουρίζει. Το μόνο που μένει να δω είναι τι κατανάλωση λαδιού θα έχω σε σχέση με τα castrol όπως επίσης και την αντοχή τους για 3500 - 4000 km.

Τα έχει δοκιμάσει κανείς άλλος;




ΑΚΥΡΟ...

Μετά τα 1000 χιλιόμετρα περίπου αρχίζει και σπάει το λάδι και δεν δουλεύει το κιβώτιο καλά. Επιστροφή στα κλασσικά για άφρικα EXP 20-50.

LARISEOS
06/04/2010, 19:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasYZ
ΑΚΥΡΟ...

Μετά τα 1000 χιλιόμετρα περίπου αρχίζει και σπάει το λάδι και δεν δουλεύει το κιβώτιο καλά. Επιστροφή στα κλασσικά για άφρικα EXP 20-50.


για τα bel ray......τι λες ??? 20-50 για καλοκαιρι?

kordix
07/04/2010, 19:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
για τα bel ray......τι λες ??? 20-50 για καλοκαιρι?

Ναι νομίζω ότι 20-50 ημισυνθετικό είναι κατάλληλο λαδάκι για το μοτέρ του άφρικα, ειδικά το καλοκαίρι. Για τον χειμώνα καλύτερα ταιριάζει ένα 10-40.

Vagelis Gar
21/06/2010, 17:12
BellRay 20-50 ορυκτέλαιο για τη γριά μου και για το ταξιδάκι των 12.000 (αλλαγή θα γίνει στα 6.000)
Πρώτη φορά το συγκεκριμένο,θα σας πω εντυπώσεις στην επιστροφή.

LARISEOS
22/06/2010, 02:37
kai egv etoimazomai na to balw ,,,perimeno na mou steiloun!

miscelano
22/06/2010, 03:14
apo pou ta pairnete ta ladia wre???

LARISEOS
22/06/2010, 03:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από miscelano
apo pou ta pairnete ta ladia wre???

8a σου πω εγω...μην ανησυχείς!

miscelano
22/06/2010, 04:43
ποτε??

agriniotis
22/06/2010, 14:30
καλησπερα στους φιλους μου τους αφρικανους.συμφωνω για τα μοτουλ τα λαδια 15-50 αυτα βαζω κ εγω,το ερωτημα που εχω να κανω κ αν γνωριζεται φυσικα ειναι.οταν κανετε ελεγχο σταθμης λαδιου πως τη κανετε?1) με βιδωμενο τερμα το δεικτη ξεβιδωνετε ελεγχετε σκουπιζετε κ ξανα παλι μεσα?η΄2)ξεβιδωνετε σκουπιζετε κ βαζετε το δεικτη μεσα κ στριβετε περιπου μιση στροφη κ κανετε ελεγχο?μπορει να σας φαινεται γελειο αυτο που σας ρωταω αλλα κατα καιρους εχω ακουσει διαφορα.σας ευχαριστω προκαταβολικα:)

miscelano
22/06/2010, 14:49
εγω ξερω πως τα λαδια τα κοιτας χωρις να βιδωσεις την ταπα....δηλαδη ξεβιδωνεις, σκουπιζεις, την ξαναβαζεις χωρις να βιδωσεις και τη βγαζεις και κοιτας....παλια οταν πρωτοπηρα το αφρικα το βιδωνα τελειως για να ελενξω τη σταθμη και αποτελεσμα ηταν να χασει λαδια απο τη φλατζα κεφαλης...:wave2: :wave2:

agriniotis
22/06/2010, 15:24
σε ευχαριστω πολυ φιλε μου!!!θα περιμενω κ αλλες αποψεις κ απο αλλους αφρικανους:beer: :beer: :beer:

kordix
23/06/2010, 08:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από agriniotis
σε ευχαριστω πολυ φιλε μου!!!θα περιμενω κ αλλες αποψεις κ απο αλλους αφρικανους:beer: :beer: :beer:


Ζεστό μοτέρ, περιμένεις 10 λεπτά να κατέβει το λάδι στο κάρτερ, το βάζεις στο διπλό σταντ, ξεβιδώνεις τάπα και απλά την ακουμπάς στη θέση της, δεν την βιδώνεις.

Καλές βόλτες.

agriniotis
23/06/2010, 09:08
σε ευχαριστω κωστα yz για τισ πληροφοριες:D :D :D

nikosKLR
10/09/2010, 16:28
για συνθετικο 15-50 τι λετε?

κυριακη λεω ν'αλλαξω λαδακια και φιλτρο λαδιου στη χοντρη, για πρωτη φορα μονος μου..

kordix
12/09/2010, 21:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikosKLR
για συνθετικο 15-50 τι λετε?

κυριακη λεω ν'αλλαξω λαδακια και φιλτρο λαδιου στη χοντρη, για πρωτη φορα μονος μου..


Στην τελευταία αλλαγή έβαλα αυτά (http://www.spectro-oils.com/products/4stroke/golden.asp?products=sport)

και το μηχανάκι δουλεύει άψογα, τα καλύτερα που έχω δοκιμασει μέχρι τώρα.

Ειναι ημισυνθετικά 15/50.

LARISEOS
12/09/2010, 21:18
kala re kosta???pou ta brhkes ayta??


pantos egw dokimasa ta belray 10-40 kai ontos den kanoyn!

8a balw ta belray 20-50 !

kordix
13/09/2010, 21:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
kala re kosta???pou ta brhkes ayta??


pantos egw dokimasa ta belray 10-40 kai ontos den kanoyn!

8a balw ta belray 20-50 !




Τα golden spectro είναι πολύ καλά λάδια και γνωστά σε όσους κάνουν εντούρο - ΜΧ (δίχρονα - τετράχρονα). Το 15/50 ημισυνθετικό είναι πολύ καλό λάδι και επιτέλους το σασμάν του άφρικα δεν κοπανάει.

Για ενημερώσου λίγο για αυτή την εταιρία.

jokey66
14/09/2010, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από ego_o_idios
pragmatika exo mini afonos
proton gia ton filo me ta motul ke tin perigrafi tou
ke meta me tin perigrafi alagis ladiou


Δικαιολογημένη η ανησυχία σου και σωστή η παρατήρησή σου
Σίγουρα υπάρχουν εργαλεία για όλα και σε γλυτώνουν από κόπο.
Δεν είπα σε καμία περίπτωση οτι είναι ο καλύτερος τρόπος, απλά ο τρόπος που λειτουργώ εγώ. Τέλος όταν κάποιος ζητάει πληροφορίες σχετικά με ένα μαστόρεμα δεν αρχίζεις από το πως ξεβιδώνουν οι βίδες, τι είναι το γαλλικό, πως πιάνουμε το καταβίδι.
Όποιος δεν έχει ξεβιδώσει ούτε μια φορά στην ζωή του σίγουρα ας το αφήσει σε άλλους

nikosKLR
29/09/2010, 00:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
kala re kosta???pou ta brhkes ayta??


pantos egw dokimasa ta belray 10-40 kai ontos den kanoyn!

8a balw ta belray 20-50 !

spectro δεν φερνει ο λαμπριανιδης?

LARISEOS
29/09/2010, 08:33
εβαλα τα spectro χτες!

τα 15-50.


kosta τι διαφορα ειδες?? εμενα μου φενεται πως λειτουργει πιο καλα χαμηλα ο κηνητιρας και οτι εινει λιγο πιο γεματος!

στο σασμαν κλασικα πραγματα ....δεν περιμενα να γινει βούτυρο αλλα ουτε να κοπανάει....μια χαρα!

το θεμα ειναι οτι μου φενεται οτι θα κρατήσει περισσότερο καλα απο τα αλλα!

μεχρι στιγμης απο τα καλυτερα που εβαλα......


υγ,,,,θελει λιγο πιο πολυ ζεσταμα το πρωι το δικο μου,,,,,,,?? εσενα κοστα?

kordix
30/09/2010, 17:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
εβαλα τα spectro χτες!

τα 15-50.


kosta τι διαφορα ειδες?? εμενα μου φενεται πως λειτουργει πιο καλα χαμηλα ο κηνητιρας και οτι εινει λιγο πιο γεματος!

στο σασμαν κλασικα πραγματα ....δεν περιμενα να γινει βούτυρο αλλα ουτε να κοπανάει....μια χαρα!

το θεμα ειναι οτι μου φενεται οτι θα κρατήσει περισσότερο καλα απο τα αλλα!

μεχρι στιγμης απο τα καλυτερα που εβαλα......


υγ,,,,θελει λιγο πιο πολυ ζεσταμα το πρωι το δικο μου,,,,,,,?? εσενα κοστα?



Εχω κάνει με αυτά τα λάδια 2800 Km περίπου.

-Το σασμάν δουλεύει πολύ καλά, καλύτερα απ΄οτι με τα Motul ή τα Motorex 15 50. Δυστυχώς δεν βρίσκω τα belray exp 20-50 εύκολα.

-Στην εθνική μου τσίμπησε λίγο αλλά αυτό μάλλον είναι καλό αφού καθαρίζει το μοτέρ από τα κατάλοιπα παλιότερων "μούφα λαδιών". Είχε γράψει ο Rein κατι σχετικό στα τεχνικά για τα τόρκο.

-Το μοτέρ ακουγεται πολύ καλά, δεν πατινάρει και δουλεύει στρωτά.

-το μοτέρ το ζεσταίνω ένα λεπτό στο ρελαντί και μετά ξεκινάω χαλαρά για 4-5 λεπτά μέχρι να ζεσταθεί. Δεν παρατήρησα διαφορά με τα σπέκτρο. Εχω χαμηλό ρελαντί γενικότερα οπότε όταν είναι κρύο δεν το κρατάει και το βοηθάω με λίγο γκαζάκι μέχρι να ζεσταθεί.


Για το κιβώτιο δες λίγο την αλυσίδα σου μη τυχόν είναι παραπάνω σφιγμένη και λαδωσέ τη καλά.



Λοιπόν με τα λάδια γίνεται ενας ψιλοπανικός στην αγορά αφού κανένα μπουκάλι πάνω δεν γραφει τίποτα για viscocity π.χ. δεν έχουν όλa τα τα 15-50 ίδια viscosity αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα γι ' αυτό.

Μιλούσε προχτές με φίλο τεχνικό και εμπορα λαδιών και μου είπε ότι γενικότερα πέφτει πολύ απάτη στην αγορά.

Του είπα να μου προτίνει λάδι για το άφρικα και μου είπε ότι θα μου φέρει 3 κιλά λαδάκι χύμα από το γενικό χημείο παραγγελιά και έτσι :lol: για το άφρικα για να το δοκιμάσω. Του είπα ότι έχω κάνει πολλά χιλιόμετρα και ότι τσιμπάει λίγο και μου είπε ότι θα μου φτιάξουν κάτι κατάλληλο. Από περιέργια και μόνο δέχτηκα οπότε περιμένω...

εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=110651)

LARISEOS
20/06/2011, 17:33
παίδες ,,, οποίος ενδιαφέρεται για spectro σε καλές τιμές pm με .....και δεν θα χάσει!

:smilea: