PDA

View Full Version : Σπουδες μηχανικου μοτοσκυκλετας



OzZzZzY
31/07/2008, 22:42
Αν καποιος θελει να σπουδασει μηχανικος μοτοσυκλετων τι εχετε να του προτεινετε? Στην Ελλαδα μου παν οτι (τουλαχιστον στα ΙΕΚ ΔΕΛΤΑ) ηρθε φετος σαν ειδικοτητα.
Ποιο θεωρειτε-ξερετε-εχετα ακουσει το καλυτερο πανεπιστημιο-κολλεγιο του εξωτερικου?
Ευχαριστω :wave2:

slowman
01/08/2008, 00:26
από ΙΕΚ γίνεσαι βοηθός-τεχνικός χωρίς πολλά δικαιώματα πχ. να έχεις δικό σου μαγαζί.Τώρα από κολλέγια δε ξέρω αλλά λογικά πας μηχανολογία και αργότερα παίρνεις ειδίκευση.

edmarios
01/08/2008, 08:18
Μου φαινεται οτι μπορεις να βγεις και απο τεχνικο λυκειο (ΤΕΕ) . Ενας φιλος φαναρτζης και ενας μηχανικος μοτοσυκλετων απο εκει εχουν βγει μου φαινεται... Ελπιζω να βοηθησα!

gkr
01/08/2008, 12:31
σπουδες μηχανικου μοτοσυκλέτας?????

ε ρε...
γιναμε ελβετια και δεν το εχουμε καταλαβει.

εγω φιλε μου καπως αλλιως τα ξερω τα πραγματα edw στο ελλαδισταν αλλα για να μην λαϊκιζω δε ρωτας καλύτερα το μηχανικο που πας τη μηχανή σου τι εχει σπουδάσει και τι χρειάζεται για να ανοιξεις δικό σου συνεργείο?

hidefnick
01/08/2008, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από slowman
από ΙΕΚ γίνεσαι βοηθός-τεχνικός χωρίς πολλά δικαιώματα πχ. να έχεις δικό σου μαγαζί.

Από ΙΕΚ παίρνεις ειδικότητα και θέλεις 2-3 χρόνια προυπηρεσία (ενσημα) για να μπορείς να ανοίξεις δικό σου μαγαζί:wave2: :wave2:

Ρίξε και μια ματιά ΕΔΩ (http://www.delta-iek.gr/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=57&Itemid=129)

Και εδώ για ποιό επίσημα (http://209.85.135.104/search?q=cache:x62eNI7BQygJ:www.oeek.gr/documents/ed_iek.doc+%CE%B1%CE%B4%CE%B5%CE%B9%CE%B1+%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%AE%CF%83%CE%B5%CF%89%CF%82+%CE%B5%CF %80%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82+%CE%BC%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%B9 %CE%BA%CE%BF%CF%85+%CE%BC%CE%BF%CF%84%CE%BF%CF%83%CF%85%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CF%84%CF%89%CE%BD&hl=el&ct=clnk&cd=19&gl=gr)

el_hymador
01/08/2008, 12:52
Στην ελλαδα οι περισσοτεροι μηχανικοι ειναι ...εμπειρικοι

Καποιοι εχουν βγαλει καποια τεχνικη σχολη, τυπου Σιβιτανιδειου, ΤΕΕ, η πιο προσφατα ΙΕΚ (δημοσια & ιδιωτικα) αλλα στον τομεα μηχανικων αυτοκινητων η σε καποια παρμεφερη ειδικοτητα.

Για το ΙΕΚ Δελτα το ακουσα προσφατα και εγω δεν ξερω τι παιζει ομως ακριβως.

Υπαρχουν αρκετες σχολες στο εξωτερικο παντως.

Γενικοτερα οσοι απεκτησαν αδεια εξασκησεως επαγγλεματος και το πηραν στα σοβαρα ακολουθησαν επιμορφωτικα σεμιναρια (απο τις εταιρειες των οποιων τα μηχανακια φτιαχνουν) η την ψαξαν μονοι τους.

Λιγοι παντως εχουν σπουδες ανωτερου επιπεδου ΑΕΙ & ΤΕΙ

Κανε ενα τηλεφωνο εδω:

ΣΕΜΜΕ - Συλλογος επισκευαστων μοτοσικλετων μοτοποδηλατων ελλαδος (5240751) κατι παραπανω θα ξερουν







:wave2:

MikeG
01/08/2008, 12:56
Σπουδάζεις Μηχανολόγος Μηχανικός σε πολυτεχνείο & στη συνέχεια εξειδικεύεσαι στις μοτοσυκλέτες.


:wave2:

Aitherobamwn
01/08/2008, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Σπουδάζεις Μηχανολόγος Μηχανικός σε πολυτεχνείο & στη συνέχεια εξειδικεύεσαι στις μοτοσυκλέτες.


:wave2:


Σωστός ο MikeG,αλλά θα χαραμίσεις τόσο κόπο να μπείς στη σχολή να κάνεις 5 χρόνια με μαθήματα που σίγουρα δεν είναι εύκολα για να δέχεσαι μετά την κάθε μαμακία των διαφόρων που θα έρχονται να φτιάξουνε τη μοτό τους?
Εάν προχωρήσει και εντρυφήσει ως επίσημος μηχανικός κάποιας συγκεκριμένης εταιρείας ίσως έχει προοπτική,διότι μόνος του με συνεργείο για όλες τις μοτό δε νομίζω να πολυπιάσει
Το πάν πλέον είναι η εξειδίκευση

nikos force
01/08/2008, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Σπουδάζεις Μηχανολόγος Μηχανικός σε πολυτεχνείο & στη συνέχεια εξειδικεύεσαι στις μοτοσυκλέτες.


:wave2: μηχανολογος μηχανικος οχηματων ...μεσολογγι ...ΤΕΙ

Tpap
01/08/2008, 14:09
Μηχ/γος μηχ/κός από περιοδικά.
Ξέρετε τώρα ...μοτό, 0-300, πάουερ τεκνίκουες..

Οι περισότεροι από αυτήν την σχολή έχουν αποφοιτήσει. Και σας πληροφορώ ότι τα ξέρουν ΟΛΑ.

Aggelos_SV
01/08/2008, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Σπουδάζεις Μηχανολόγος Μηχανικός σε πολυτεχνείο & στη συνέχεια εξειδικεύεσαι στις μοτοσυκλέτες.


:wave2:

To έχει κάνει αυτό έστω και ένας????:confused:

Να σπουδάζεις 5+βάλε χρόνια μηχανικός και μετά να γίνεσαι τεχνικός???

Μήπως εννοείς αυτό τον δρόμο: Πολυτεχνείο-Μεταπτυχιακά (στο εξωτερικό) πάνω σε θέματα οχημάτων- Εύρεση εργασίας (και πάλι στο εξωτερικό) σε κάποια βιομηχανία ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ οχημάτων???

Συγχέεται η έννοια του μηχανικού με του τεχνικού ρε παιδιά.
Ο μηχανικός κατασκευάζει κάτι από το μηδέν,ο τεχνικός επισκευάζει/συντηρεί.
Γι'αυτό και έξω υπάρχει η διάκριση μεταξύ engineer και technician,εμείς λέμε ένα "μηχανικός" για όλους και καθαρίσαμε:rolleyes:


@ Οzzy: να προσθέσω στα ΙΕΚ που αναφέρθηκαν και στο ΤΕΙ Μεσολογγίου(δεν ήξερα ότι υπήρχε) και το αντίστοιχο ΤΕΙ στη Θεσσαλονίκη (οχημάτων...κάπως έτσι ονομάζεται)

catmaster
01/08/2008, 14:36
Μέχρι πέρυσι όσοι ήθελαν να σπουδάσουν για να γίνουν τεχνικοί μοτό επρεπε να περάσουν από την πιό γενικής κατεύθυνσης σχολή με ειδίκευση του Τεχνικού Οχημάτων και με εξετάσεις πιστοποίησης μπορούσες να ανοίξεις συνεργείο επισκευής μοτο... (όσα μαστόρια έχουν δίπλωμα χωρίς να το έχουν πάρει με ένσημα αυτή την ειδικότητα έχουν τελειώσει )

Από πέρυσι πρώτη η Δέλτα σαν ΙΕΚ προχώρησε σε εξειδίκευση για δίπλωμα Τεχνικού Δικύκλων με σπουδές διάρκειας τεσσάρων εξαμήνων ... βέβαια στο πρώτο έτος μη νομίζετε ότι θα φαγωθείτε στο να ανοίγετε κινητήρες ... όλο το πρώτο και δεύτερο εξάμηνο είναι πολύ θεωρία (καθώς και Αγγλική ορολογία και μηχανολογικές κολλήσεις και κατασκευές , Κολλήσεις αργκόν )

Στο δεύτερο έτος αρχίζει και σοβαρεύει το πράγμα δουλεύοντας πάνω σε κινητήρες και πλαίσια ....


Πάντως και πάλι με όσα σου δείχνουν εκεί, αν δεν κάτσεις μόνος σου να διαβάσεις , να δουλεψεις στην πράξη και γενικώς να ψαχτείς δεν θα κάνεις και πολλά πράγματα ...




:wave2:

sotpag
01/08/2008, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Σπουδάζεις Μηχανολόγος Μηχανικός σε πολυτεχνείο & στη συνέχεια εξειδικεύεσαι στις μοτοσυκλέτες.


:wave2:

με ελαχιστες εξερεσεις και αυτες γιατι γουσταρουν το σπορ


αν μου βρεις ενα μηχανολογο να μου "κατεβασει" μοτερ και να το δεσει παλι εγω θα γινω αστροναυτης


και ακομα πιο χαλια να παμε σε μηχανικα μερη, ψαλιδια κλπ

MikeG
01/08/2008, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
με ελαχιστες εξερεσεις και αυτες γιατι γουσταρουν το σπορ


αν μου βρεις ενα μηχανολογο να μου "κατεβασει" μοτερ και να το δεσει παλι εγω θα γινω αστροναυτης


και ακομα πιο χαλια να παμε σε μηχανικα μερη, ψαλιδια κλπ

3 φιλαράκια μου απόφοιτοι ΤΕΙ Μηχανολογίας έχουν ακολουθήσει το επάγγελμα Μηχανικού Μοτοσυκλετών με αρκετή επιτυχία μέχρι τώρα.
Το θέμα είναι πόσο το ψάχνεις το θέμα.

hidefnick
01/08/2008, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
με ελαχιστες εξερεσεις και αυτες γιατι γουσταρουν το σπορ
αν μου βρεις ενα μηχανολογο να μου "κατεβασει" μοτερ και να το δεσει παλι εγω θα γινω αστροναυτης
και ακομα πιο χαλια να παμε σε μηχανικα μερη, ψαλιδια κλπ

+10000

Aitherobamwn
01/08/2008, 14:51
Πως μπορείς στον Ελλαδικό χώρο να ακολουθήσεις ανωτάτου επιπέδου σπουδές μηχανολόγου μηχανικού απο τη στιγμή που δεν υπάρχουνε οι βιομηχανίες μοτοσυκλετών και αυτοκινήτων που θα παρέχουν κονδύλια σε πανεπιστήμια να αναπτύξουν πατέντες να μάθουν οι φοιτητές και να ακολουθήσουν συγκεκριμένες διαδρομές στη φοίτηση τους π.χ μηχανικοί αναρτήσεων που θα φτιάχνουνε θα μελετάνε αλλά και θα ξέρουνε τεχνικά να λύνουν και να δενουν όπως ήδη έχουνε γράψει κάποιοι πρίν απο μένα.
Γι αυτό τέτοιοι άνθρωποι φεύγουν στο εξωτερικό και μένουν εκεί

Aggelos_SV
01/08/2008, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
με ελαχιστες εξερεσεις και αυτες γιατι γουσταρουν το σπορ


αν μου βρεις ενα μηχανολογο να μου "κατεβασει" μοτερ και να το δεσει παλι εγω θα γινω αστροναυτης


και ακομα πιο χαλια να παμε σε μηχανικα μερη, ψαλιδια κλπ


...γιατί απλούστατα ΔΕΝ είναι αυτή η δουλειά του.

Η δουλειά του είναι να το σχεδιάσει,να κόψει το σβέρκο του να βρει τρόπο μείωσης της κατανάλωσης και μεγιστοποίησης της απόδοσης, να χρησιμοποιήσει τα ανθεκτικότερα και παράλληλα ελαφρύτερα κράμματα και όλο αυτό το project να είναι οικονομικά και κατασκευαστικά υλοποιήσιμο.Βέβαια όλα αυτά ισχύουν σε χώρες που έχουν έστω τα υποτυπώδη εργοστάσια κατασκευής ΜΕΚ...:rolleyes:

sniper
01/08/2008, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
Αν καποιος θελει να σπουδασει μηχανικος μοτοσυκλετων τι εχετε να του προτεινετε?.....


Να ανοίξει δικό του μαγαζί χωρίς να σπουδάσει..... Οι υπόλοιποι καλύτεροι είναι; :rolleyes:

project.breeze
01/08/2008, 15:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
...γιατί απλούστατα ΔΕΝ είναι αυτή η δουλειά του.

Η δουλειά του είναι να το σχεδιάσει,να κόψει το σβέρκο του να βρει τρόπο μείωσης της κατανάλωσης και μεγιστοποίησης της απόδοσης, να χρησιμοποιήσει τα ανθεκτικότερα και παράλληλα ελαφρύτερα κράμματα και όλο αυτό το project να είναι οικονομικά και κατασκευαστικά υλοποιήσιμο.Βέβαια όλα αυτά ισχύουν σε χώρες που έχουν έστω τα υποτυπώδη εργοστάσια κατασκευής ΜΕΚ...:rolleyes:



+1000

Ο μηχανολόγος/μηχανικός δεν είναι απαραίτητα και μηχανοσυνθέτης ούτε τεχνίτης.Ο μηχανολόγος ψάχνει να βγάλει από την μύγα ξύγκι για να βελτιστοποιήσει την απόδοση,κάνει λάστιχο την φυσική προσπαθώντας να διευρύνει τα όριά της,μελετάει τρόπους μείωσης της κατανάλωσης,ο μηχανολόγος/μηχανικός είναι δημιουργός όχι συντηρητής,ο καθένας στον τομέα του...

Aggelos_SV
01/08/2008, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aitherobamwn
Πως μπορείς στον Ελλαδικό χώρο να ακολουθήσεις ανωτάτου επιπέδου σπουδές μηχανολόγου μηχανικού απο τη στιγμή που δεν υπάρχουνε οι βιομηχανίες μοτοσυκλετών και αυτοκινήτων που θα παρέχουν κονδύλια σε πανεπιστήμια να αναπτύξουν πατέντες να μάθουν οι φοιτητές και να ακολουθήσουν συγκεκριμένες διαδρομές στη φοίτηση τους π.χ μηχανικοί αναρτήσεων που θα φτιάχνουνε θα μελετάνε αλλά και θα ξέρουνε τεχνικά να λύνουν και να δενουν όπως ήδη έχουνε γράψει κάποιοι πρίν απο μένα.
Γι αυτό τέτοιοι άνθρωποι φεύγουν στο εξωτερικό και μένουν εκεί


Πολύ σωστά!

Φανταστείτε τώρα το εξής σενάριο.Η ελληνική βιομηχανία κατασκευής αυτοκινήτων Σκορδοπούτσογλου Α.Ε. θέλει να προσφέρει κονδύλια στο Ε.Μ.Π. για έρευνα σχετική με την προώθηση της τεχνολογίας κυψελών υδρογόνου και παράλληλα κάποιοι τελειόφοιτοι μηχανολόγοι να εργαστούν (με το αζημίωτο) πάνω σε αυτό τον στόχο.

Θα έρθουν με τη σειρά τους οι γνωστοί "απόγονοι του Τσε" και θα κάνουν κατάληψη για 5 χρόνια υποστηρίζοντας ότι τα πανεπιστήμια γίνονται επιχειρήσεις και τις λοιπές μαλακίες που φαντασιώνονται.



Και κάνουν την καλύτερη δουλειά
Και δεν είναι και λίγοι.Το καλύτερο παράδειγμα ο chief engineer στον τομέα της αεροδυναμικής της scuderia Ferrari (Nίκος Τομπάζης...μετέπειτα στη McLaren)

sotpag
01/08/2008, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
...γιατί απλούστατα ΔΕΝ είναι αυτή η δουλειά του.

Η δουλειά του είναι να το σχεδιάσει,να κόψει το σβέρκο του να βρει τρόπο μείωσης της κατανάλωσης και μεγιστοποίησης της απόδοσης, να χρησιμοποιήσει τα ανθεκτικότερα και παράλληλα ελαφρύτερα κράμματα και όλο αυτό το project να είναι οικονομικά και κατασκευαστικά υλοποιήσιμο.Βέβαια όλα αυτά ισχύουν σε χώρες που έχουν έστω τα υποτυπώδη εργοστάσια κατασκευής ΜΕΚ...:rolleyes:




σαφως και ΔΕΝ ειναι η δουλεια του


και συμφωνω μαζι σου




ΑΛΛΑ για να το σχεδιασει

1) θα πρεπει να ξερει πως ειναι τι κανει ΟΧΙ μονο στη θεωρια
2) να ξερει πως θα μπορει να φτιαχτει ή να ρωταει πριν το σχεδιασει

δηλαδη να μαθει να ΣΚΕΦΤΕΤΕ πριν πιασει το χαρτι και το μολυβι


και αυτο το κανουν ελαχιστοι που εχουν στοχους και μπορει καποια στιγμη να βρεθουν σε καποια εταιρια ....


οι υπολοιποι περνουν ενα πτυχιο και με ολη τη μερα τρεχουν και βγαζουν αδειες.....

Aggelos_SV
01/08/2008, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
σαφως και ΔΕΝ ειναι η δουλεια του

και συμφωνω μαζι σου


ΑΛΛΑ για να το σχεδιασει

1) θα πρεπει να ξερει πως ειναι τι κανει ΟΧΙ μονο στη θεωρια
2) να ξερει πως θα μπορει να φτιαχτει ή να ρωταει πριν το σχεδιασει

Εννοείται πως κανείς "φρέσκος"απόφοιτος μηχανολόγος (όπως και οποιασδήποτε άλλης ειδικότητας) δεν έχει την εμπειρία,και χρειάζεται καθοδήγηση από εμπειρότερους.Η σχολή σου παρέχει ΠΟΛΛΕΣ γνώσεις αλλά δεν γίνεται να σου δώσει τέτοιο βαθμό εξειδίκευσης.


δηλαδη να μαθει να ΣΚΕΦΤΕΤΕ πριν πιασει το χαρτι και το μολυβι


και αυτο το κανουν ελαχιστοι που εχουν στοχους και μπορει καποια στιγμη να βρεθουν σε καποια εταιρια ....


οι υπολοιποι περνουν ενα πτυχιο και με ολη τη μερα τρεχουν και βγαζουν αδειες..... Δυστυχώς ή ευτυχώς κάτι πρέπει να κάνου κι αυτοί για να ζήσουν,σε μια χώρα που δεν παράγει τίποτα εκτός από υπηρεσίες


Έχουμε ξεφύγει πολύ από τον τίτλο του thread

Tpap
01/08/2008, 23:40
βρε τι ωραία που τα λέτε... :lol:

α, επί τη ευκαιρία, μιας και εκφράζετε απόψεις για τους μηχ/κούς, είναι άραγε κανένας από εσάς..?
(η ανωτέρω ερώτηση απευθύνεται κυρίως στους sotpag kai wiredgr)

hidefnick
02/08/2008, 23:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
βρε τι ωραία που τα λέτε... :lol:
α, επί τη ευκαιρία, μιας και εκφράζετε απόψεις για τους μηχ/κούς, είναι άραγε κανένας από εσάς..?
(η ανωτέρω ερώτηση απευθύνεται κυρίως στους sotpag kai wiredgr)

Το παράτησα νωρίς το άθλημα της μηχανολογίας για όσους λόγους γράφονται παραπάνω. Γούσταρα λαδίλα. Τελείωσα ΔΕΛΤΑ και δούλεψα περίπου 10χρόνια συνεργείο. Επίσης έχω συνεργαστεί με μηχανολόγους, "μηχανολόγους" μηχανικούς και εμπειρικές μαστοράντζες, σε διάφορες προσπάθειες και πατέντες της δεκαετίας 85-95 (να θυμίσω τις "μετατροπές" της VW Ελλάδας στα golf των 1050cc και πολλές άλλες) Και είναι πολλές οι φορές που μια εμπειρική μαστοράντζα έκλεισε στώματα χρυσοπληρωμένων και μετεκπαιδευμένων μεγαλομηχανολόγων.

Το μοτέρ που έχεις στο avatar θα προτιμούσες να το επισκευάσει μηχανολόγος μηχανικός (και ειδικά ΕΜΠ) ή ο μαστρο Γιώργος, που έχουμε υπάλληλο, που έχει δουλέψει στα συνεργεία του τότε με τα μέσα του τότε και δεν έχει τελειώσει δημοτικό? (και παρ ότι 77 συνεχίζει να δουλεύει, να ενημερώνετε και να παρακολουθεί σεμινάρια) Το R51 του πάντως αναμένο στεκότανε χωρίς σταντ. Επίσης γνωστή μαστοράντζα των Αθηνών ήταν ο πρώτος που πέρναγε ρουλμάν στους στρόφαλους των BSA κάποτε, κάτι που οι επιστήμονες μηχανικοί των άγγλων δεν μπόρεσαν να σκεφτουν. Και άπειρα άλλα παραδείγματα.

Στο λαδίλα field η εμπειρία μετράει όσο κανένα πτυχίο όταν έχεις την κατάληλη υποδομή. (άποψή μου)

Το thread αφορά μηχανικούς (μηχανοσυνθέτες) μοτοσυκλετών. Ούτε σχεδιαστές ούτε κατασκευαστές.

Tpap
03/08/2008, 01:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
.......

Καλώς.

gdevelek
03/08/2008, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag

ΑΛΛΑ για να το σχεδιασει

1) θα πρεπει να ξερει πως ειναι τι κανει ΟΧΙ μονο στη θεωρια
2) να ξερει πως θα μπορει να φτιαχτει ή να ρωταει πριν το σχεδιασει

δηλαδη να μαθει να ΣΚΕΦΤΕΤΕ πριν πιασει το χαρτι και το μολυβι


μάλλον έχεις κάποια απωθημένα φίλε μου

λες να ξέρει να σχεδιάσει αποδόσεις και καταναλώσεις και όλα τα σχετικά, και να ΜΗΝ ξέρει "πώς είναι και τι κάνει";;;;

και να μην ξέρει ούτε καν να "σκέφτεται";;; ντιπ τούβλο δηλαδή ε;

δηλαδή κοθώνια είναι όσοι σχεδιάζουν κινητήρες χωρίς να τους έχουν λύσει/δέσει ;;

ενώ αυτός που λόγω εμπειρίας είναι σε θέση να λύσει/δέσει, είναι ο "σκεπτόμενος" και αυτός που "ξέρει", κι ας μην ξερει ούτε πως γράφεται η λέξη "θερμοδυναμική"???

μου θυμίζεις ένα ηλεκτρολόγο που ήρθε σπίτι μου προ ετών, και έλεγε με κάθε βεβαιότητα πως είναι ανώτερος ενός ηλεκτρολόγου μηχανικού του ΕΜΠ

τι άλλο θα ακούσουμε...

OzZzZzY
03/08/2008, 15:09
εγω το μονο που ζητησα ηταν ονομαστικα 2-3 σχολες εσωτερικου και εξωτερικου για μηχανικος-μηχανολογος-τεχνικος-τεχνιτης-μαστροχαλαστης (ή οπως αλλιως θελετε :lol: :lol: ) μοτοσυκλετων!
για το merton college στην Αγγλια εχει ακουσει κανεις τιποτις?

sotpag
11/08/2008, 19:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
μάλλον έχεις κάποια απωθημένα φίλε μου

λες να ξέρει να σχεδιάσει αποδόσεις και καταναλώσεις και όλα τα σχετικά, και να ΜΗΝ ξέρει "πώς είναι και τι κάνει";;;;

και να μην ξέρει ούτε καν να "σκέφτεται";;; ντιπ τούβλο δηλαδή ε;

δηλαδή κοθώνια είναι όσοι σχεδιάζουν κινητήρες χωρίς να τους έχουν λύσει/δέσει ;;

ενώ αυτός που λόγω εμπειρίας είναι σε θέση να λύσει/δέσει, είναι ο "σκεπτόμενος" και αυτός που "ξέρει", κι ας μην ξερει ούτε πως γράφεται η λέξη "θερμοδυναμική"???

μου θυμίζεις ένα ηλεκτρολόγο που ήρθε σπίτι μου προ ετών, και έλεγε με κάθε βεβαιότητα πως είναι ανώτερος ενός ηλεκτρολόγου μηχανικού του ΕΜΠ

τι άλλο θα ακούσουμε...


μπορει και να εχω

αλλα καλυτερα να διαβαζεις τι γραφω και πιο πανω πριν γραψεις


γιατι οι μηχανολογοι και λ.π. μηχανικοι που λες ειναι το 1% αυτων που παιρνουν πτυχιο....



τεσπα δεν νομιζω να σε πεισω και ειδικα απο εδω μεσα....



οποτε εγω με τα απωθημενα μου και εσυ με τα δικα σου

mourgakos
12/08/2008, 09:32
γνωστη περιπτωση γειτονιας....
αφου ο πιτσιρικας εδεσε ελυσε καμια 10ρια παπακια με τους φιλους του...
τωρα με τα εργαλειακια,σκανε πιτσιρικαρια ,καντο μου 52 χιλιοστα,βαλε τακεγκαβα
και θελω να πιανω 172,7 χλμ με την πρωτη.....με το αζημιωτο φυσικα.


φιλε πας τεε η απογευματινο,τσιμπας και καμια προυπηρεσια και εισαι οκ
επισης υπαρχει και του οαεδ

στη δελτα,θα πλερωσεις,θα μαθεις @@ και μετα πρεπει να δωσεις πιστοποιηση
ξανα δηλαδη εξετασεις οτι ξερεις αυτα που ξερουν σε δημοσια...
και απο ιεκ νομιζω παλι θελει πιστοποιηση...


σε καθε περιπτωση ρωτα τι ακριβως γινεται στο ΤΕΛΟΣ για να ανοιξεις δικο σου...

gdevelek
12/08/2008, 09:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag

οποτε εγω με τα απωθημενα μου και εσυ με τα δικα σου

μπα, εγώ δεν έχω κανένα απωθημένο :nono:

τον εμπειρικό μάστορα που ξέρει να λύσει και να δέσει ένα μοτέρ τον σέβομαι απόλυτα

δεν βλέπω ΤΙΠΟΤΕ τέτοιο από σένα προς τον επιστήμονα μηχανικό

red_monster
25/08/2008, 17:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
με ελαχιστες εξερεσεις και αυτες γιατι γουσταρουν το σπορ


αν μου βρεις ενα μηχανολογο να μου "κατεβασει" μοτερ και να το δεσει παλι εγω θα γινω αστροναυτης


και ακομα πιο χαλια να παμε σε μηχανικα μερη, ψαλιδια κλπ

Μην το γενικεύεις τόσο άμα δεν είσαι σίγουρος.
Ο ενας είναι μορφωμένος και με αποδείξεις έξυπνος και ο άλλος είναι τις "πιάτσας" , η λογική του έλληνα οτι την ζωη τις μηχανές κλπ τα μαθαίνεις στην πιάτσα και όχι στα σεμινάρια.

Και στο κάτω κάτω δεν σπουδάζει 5 χρόνια τρώγοντας αράπικο φυστίκη σε κάθε εξεταστική για να έρχεται ο κάθε καμμένος με την λαδωτεριέρα του.
Μια φίλη μου πτυχιακός μελέταει εδώ και 1 χρόνο κομμάτι της ατράκτου του γιουροφιτερ
Η δουλειά του είναι να δημιουργεί εκ του μηδενός και να προσαρμόχεται στις εκάστοτε καταστάσεις και όχι να επισκευάζει. όπως είπε και ένας φίλος παραπάνω αυτός είναι ο τεχνικός και όχι ο μηχανικός

gdevelek
25/08/2008, 17:27
όχι ρε φίλε η φίλη σου "δεν ξέρει να σκέφτεται"... :yuck:

bentouza
26/08/2008, 01:23
@gdevelek:δεν το'πιασα τι εννοεις.

@aggelos_sv: μπερδευεσαι λιγο με την κατασταση στα πανεπιστιμια.αυτη τη στιγμη υπαρχει επισιμη σενεργασια αρκετων σχολων με εταιρειες.το πολυτεχνειο της κρητης βγαζει κοντα τα μισα του εξοδα να φανταστεις.
αυτο ομως ειναι ασχετο με τα προβληματα που υπαρχουν και δεν εχει σχεση με τις καταληψεις.απλα το λεω για να μην συγχεουμαι πραγματα.


Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
με ελαχιστες εξερεσεις και αυτες γιατι γουσταρουν το σπορ


αν μου βρεις ενα μηχανολογο να μου "κατεβασει" μοτερ και να το δεσει παλι εγω θα γινω αστροναυτης


και ακομα πιο χαλια να παμε σε μηχανικα μερη, ψαλιδια κλπ

οπως ακριβως και ενας πολ.μηχ. δεν μπορει να κανει μια ολοκληρωμενη μελετη(στατικα) για ενα σπιτι.θεωρητικα ισως και να επρεπε να μπορει αλλα στην πραξη κατι τετοιο δεν παιζει.

οταν λοιπον βγεις μηχ.μηχ. ξερεις αριστα τα περι χαλυβα ή αλουμινιου(ιδιοτητες, συμπεριφορες, τροπους κατεργασιας, μεθοδους ελεγχου κτλ) και θα επρεπε να μπορεις να φτιαξεις ενα πλαισιο, στην πραξη αυτο αποκλειεται.
τα πλαισια(απλα επειδη ανεφερα αυτο) ειναι μια επεστημη απο μονη της και η σχολη σου δινει το υποβαθρο(φυσικομαθηματικα κτλ) να μπορεσεις να τη μαθεις 1ον, σχετικα γρηγορα 2ον(πχ μεταπτυχιακο).

Aggelos_SV
26/08/2008, 01:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από bentouza
[B


οπως ακριβως και ενας πολ.μηχ. δεν μπορει να κανει μια ολοκληρωμενη μελετη(στατικα) για ενα σπιτι.θεωρητικα ισως και να επρεπε να μπορει αλλα στην πραξη κατι τετοιο δεν παιζει.
[/B]

Τότε τί μπορεί να κάνει?Να διαλέξει τους μπιντέδες και τα κουρτινόξυλα???:confused: :confused: :eyepop: :eyepop:

Γαμώ την μπουτάνα μου , έφαγα 7 χρόνια απ'τη ζωή μου...:sad:
Να χέσω για Στατική1,Στατική2,Στατική3,.....,Στατική85,Αντισεισμικές.. πλισμένα...Προεντεταμένα...Σιδηρές...:bawl: :bawl: :bawl:

bentouza
26/08/2008, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Τότε τί μπορεί να κάνει?Να διαλέξει τους μπιντέδες και τα κουρτινόξυλα???:confused: :confused: :eyepop: :eyepop:

Γαμώ την μπουτάνα μου , έφαγα 7 χρόνια απ'τη ζωή μου...:sad:
Να χέσω για Στατική1,Στατική2,Στατική3,.....,Στατική85,Αντισεισμικές.. πλισμένα...Προεντεταμένα...Σιδηρές...:bawl: :bawl: :bawl:


οριστε εχουμε κ ζωντανο παραδειγμα

οταν τελειωσες αν σου εδιναν ενα κομματι χαρτι ή σε βαζαν μπροστα απο ενα cad και σου λεγαν φτιαξε μας ενα τριοροφο εσυ αβαδιστα κ χωρις 2η σκεψη εντος συντομου χρονικου διαστηματος θα παρουσιαζες ενα ωραιοτατο σχεδιο ετοιμο για κατασκευη και με ησυχη τη συνειδηση σου οτι θα μεινει εκει ορθιο;;
(υποψιν χωρις φοιτιτικη προυπηρεσια σε γραφειο πατερα θειου κτλ)
(κ εσυ 7ετια ε;ωραια εχω καιρο μπροστα μου :D )

p@nos
26/08/2008, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Τότε τί μπορεί να κάνει?Να διαλέξει τους μπιντέδες και τα κουρτινόξυλα???:confused: :confused: :eyepop: :eyepop:

Γαμώ την μπουτάνα μου , έφαγα 7 χρόνια απ'τη ζωή μου...:sad:



ακριβως ρε φιλε...

πολιτικοι μηχανικοι πφφφ...

εφφετζηδες ειστε, τραβα διαλεξε καμια κουρτινα να λες οτι κανεις κατι...


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Aggelos_SV
26/08/2008, 14:59
Όταν λες αυτό εδώ:


Αρχικά δημιουργήθηκε από bentouza

οπως ακριβως και ενας πολ.μηχ. δεν μπορει να κανει μια ολοκληρωμενη μελετη(στατικα) για ενα σπιτι.θεωρητικα ισως και να επρεπε να μπορει αλλα στην πραξη κατι τετοιο δεν παιζει.



εννοείς "φρέσκος"και χωρίς προϋπηρεσία μάλλον ε?(όπως θα είμαι σε λίγους μήνες κι εγώ:bigcry: )
Μωρέ μπορεί,απλά θα το κάνει με βήματα χελώνας και σίγουρα με καθοδήγηση κλπ...

Ρε παιδιά,σε οτιδήποτε επάγγελμα παίζει ρόλο η εμπειρία και η τριβή με το αντικείμενο.
Ο γιατρός δεν μπορεί να χειρουργήσει με το που θα πάρει το πτυχίο του.
Ο τεχνικός οχημάτων με το που θα βγει απ'το ΙΕΚ(ή απ'όπου βγει...δεν ξέρουμε...θα μας βρίζει ο Ozzzzzyς:lol: :lol: ) σίγουρα δεν λύνει-δένει μοτέρ πελάτη μόνος του.
Η κομμώτρια πρέπει να κόψει κάνα δυό αυτιά για την εμπειρία :rotflmao: :rotflmao:
Κλπ κλπ

Aggelos_SV
26/08/2008, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ακριβως ρε φιλε...

πολιτικοι μηχανικοι πφφφ...

εφφετζηδες ειστε, τραβα διαλεξε καμια κουρτινα να λες οτι κανεις κατι...


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Μπααα..
Στις κουρτίνες μας βοηθάνε οι αγαπητές συμφοιτήτριες ,οι οποίες είναι κλάσεις ανώτερες απ'αυτές των μηχανολόγων :lol: :lol: :a029: :a029: :a029:

:a22: :a22:

gdevelek
26/08/2008, 15:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από bentouza
@gdevelek:δεν το'πιασα τι εννοεις.


δες το μήνυμά μου στην προηγούμενη σελίδα

red_monster
26/08/2008, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Μπααα..
Στις κουρτίνες μας βοηθάνε οι αγαπητές συμφοιτήτριες ,οι οποίες είναι κλάσεις ανώτερες απ'αυτές των μηχανολόγων :lol: :lol: :a029: :a029: :a029:

:a22: :a22:




Μην το ξαναπείς αυτό για τις γυναίκες μηχανολόγους... Είναι πολλές , θυμάμαι μια μέρα είχα δει μια παρέα απο 2 (ΝΑΙ ΝΑΙ ΔΥΟ ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ) μαζεμένες ...:rotflmao: :rotflmao:

p@nos
26/08/2008, 15:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Μπααα..
Στις κουρτίνες μας βοηθάνε οι αγαπητές συμφοιτήτριες ,οι οποίες είναι κλάσεις ανώτερες απ'αυτές των μηχανολόγων :lol: :lol: :a029: :a029: :a029:

:a22: :a22:


ποιος σου ειπε οτι στους μηχανολογους εχει φοιτητριες?

κατι θυληκα με μουσια εχει μονο...




:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

bentouza
26/08/2008, 19:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Όταν λες αυτό εδώ:



εννοείς "φρέσκος"και χωρίς προϋπηρεσία μάλλον ε?(όπως θα είμαι σε λίγους μήνες κι εγώ:bigcry: )
Μωρέ μπορεί,απλά θα το κάνει με βήματα χελώνας και σίγουρα με καθοδήγηση κλπ...

Ρε παιδιά,σε οτιδήποτε επάγγελμα παίζει ρόλο η εμπειρία και η τριβή με το αντικείμενο.
Ο γιατρός δεν μπορεί να χειρουργήσει με το που θα πάρει το πτυχίο του.
Ο τεχνικός οχημάτων με το που θα βγει απ'το ΙΕΚ(ή απ'όπου βγει...δεν ξέρουμε...θα μας βρίζει ο Ozzzzzyς:lol: :lol: ) σίγουρα δεν λύνει-δένει μοτέρ πελάτη μόνος του.
Η κομμώτρια πρέπει να κόψει κάνα δυό αυτιά για την εμπειρία :rotflmao: :rotflmao:
Κλπ κλπ

ναι με το που βγει εννουσα(μαλακια δεν τογραψα)

OzZzZzY
11/09/2008, 14:43
λοιπον μου ειπαν οτι πολυ καλο ειναι το καινουργιο τμημα (http://www.delta-iek.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=109&Itemid=131) που δημιουργηθηκε στα ΙΕΚ Δελτα


Οπως επισης ακουσα τα καλυτερα για το merton college στην Αγγλια.
link (http://www.merton.ac.uk/content.asp?id=26)