PDA

View Full Version : Carb ή Οχι?



doomantia
01/08/2008, 13:19
Γειά και χαρά

Εδώ και καιρό ψάχνω για Cbr600F. Έχω ψιλοαπογοητευτεί από τα λεφτά που ζητούνται για το injection και μάλλον καταλήγω σε carb 00-01. Πιστεύετε ότι αξίζει σαν επιλογή, ή μήπως ασχολούμαι με ένα "παλιό" μηχανάκι. Πρωτίστως, ενδιαφέρομαι για αξιοπιστία και δευτερευόντως για γκάζια και handling. Είμαι καινούριος στην κατηγορία και όχι ιδιαίτερα απαιτητικός. Απλά αξίζει, να τσιμπήσω ένα από τα τελευταία carb Cbr F, ή να το ξανασκεφτώ; (Ενδεικτικά, αναφέρω ότι τα τελευταία carb πωλούνται κατά μέσο όρο 3500-4000, ενώ τα injection του 2002 4500-5500. Επίσης, είναι ιδέα μου ή το καρμπυρατεράτο ακούγεται πιο όμορφα από το injection;)

Fireball400
05/08/2008, 01:57
UP!:D
Έχω ακριβώς την ίδια απορία!Τα ψεκαστά είναι το ίδιο αξιόπιστα με τα παλιά;:look:

Band(age)it
05/08/2008, 02:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από doomantia
Γειά και χαρά

Εδώ και καιρό ψάχνω για Cbr600F. Έχω ψιλοαπογοητευτεί από τα λεφτά που ζητούνται για το injection και μάλλον καταλήγω σε carb 00-01. Πιστεύετε ότι αξίζει σαν επιλογή, ή μήπως ασχολούμαι με ένα "παλιό" μηχανάκι. Πρωτίστως, ενδιαφέρομαι για αξιοπιστία και δευτερευόντως για γκάζια και handling. Είμαι καινούριος στην κατηγορία και όχι ιδιαίτερα απαιτητικός. Απλά αξίζει, να τσιμπήσω ένα από τα τελευταία carb Cbr F, ή να το ξανασκεφτώ; (Ενδεικτικά, αναφέρω ότι τα τελευταία carb πωλούνται κατά μέσο όρο 3500-4000, ενώ τα injection του 2002 4500-5500. Επίσης, είναι ιδέα μου ή το καρμπυρατεράτο ακούγεται πιο όμορφα από το injection;)


Εγω να σου πω τι (νομιζω πως) ξερω ?

Τα καρμπυρατερ χανουν σε αποδοση αναλογα το υψομετρο - αν το θελεις για ορειβασια αστο .
Κανενα συστημα ψεκασμου δεν εχει τη γλυκια αισθηση του καρμπυρατερ αφου συνηθως τα injection μπερδευουν χαμηλα περισσοτερο.
Συνηθως οταν ενα μηχανακι περναει απο καρμπ σε ψεκασμο χανει κατι απο ιπποδυναμη , οχι το αντιστροφο .
Εγω ξερω πως αν το injection παρουσιασει προβλημα εμεινες εκει που εισαι ενω το καρμπ θα σε παει και σπιτακι σου .
Απλα η ρυθμιση τους ειναι ενα προσθετο εξοδο οσον αφορα το σερβις .
Αν το μηχανακι που θες ηταν ακινητο πολυ καιρο πιθανο να θελει περισσοτερα λεφτα για καποιες μεμβρανες που εχουν κλπ.
Τα καρμπ εχουν μεγαλυτερη καταναλωση (κατα κανονα) απο τα ψεκαστα .
Προσωπικα θα επαιρνα καρμπ :wave2:

odt
05/08/2008, 09:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Band(age)it
Ε

Τα καρμπυρατερ χανουν σε αποδοση αναλογα το υψομετρο - αν το θελεις για ορειβασια αστο .



ναι μια πολύ ζεστή μέρα στο Θιβέτ, θα έχει πρόβλημα...:lol: Βασικά εαν το μηχανάκι δεν έχει κάποια άγρια ρύθμιση και είναι ψιλομαμά...τα καρμπυρατέρ μπορούν να ατισταθμίσουν (ικανοποιητικά) τις αλλαγές στις εξωτερικές συνθήκες...(άσε που στο Θιβέτ και το ψεκαστό θα είχε πρόβλημα...:winka: )


χωρίς να έχω οδηγίσει το καρμπυρατεράτο...ένα ψεκαστό f4 που οδήγησα, μου φάνηκε κάπως "ηλεκτρικό" σε αίσθηση...(αν λέει κάτι αυτό...:rolleyes: )

doomantia
07/08/2008, 08:50
Κατ' αρχήν ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Δεν είναι τόσο η ενδεχόμενη πτώση της απόδοσης, αναλόγως υψομέτρου. Είναι η κατάσταση του carb που με προβληματίζει, σε ένα μηχανάκι τουλάχιστον 7 ετών. Όπως και η γενικότερη κατάσταση της μοτοσυκλέτας. Παρ' όλα αυτά, μετά από ατελείωτες συζητήσεις με το μηχανικό μου και με διάφορους ιδιοκτήτες, έχω αποβάλει σχετικά τους ενδοιασμούς μου. Πάντως δεν έχω καταλήξει, λοξοκοιτάω ακόμα προς το VTR. Χμ. . .