PDA

View Full Version : Τροχαία 'Το Εθνικό Πένθος'_Βιβλίο του Ιαβέρη



ares_tz
02/08/2008, 16:40
Γεια σας,

Σήμερα το πρωϊ είδα στην τηλεόραση τον οδηγό αγώνων Ιαβέρη να μιλά για τα τροχαία ατυχήματα, την πρώτη βασική αιτία ατυχημάτων στην Ελλάδα. Σκέφτηκα να ανασύρω από το αρχείο μου ένα [Β] άρθρο [/Β] το οποίο βρήκα σε περιοδικό εκτός θεματολογίας αυτοκινήτου για να θυμηθούμε λίγα πράγματα...

********************************************************************

¨Εθνικό Πένθος" χαρακτήρισε ο γνωστός Ιαβέρης την τραγωδία που αντιμετωπίζουμε ως ...δεδομένη κατάσταση. Δεν μπορούμε να περιμένουμε από την πολιτεία. Βέβαια ούτε και οι ομιλίες για τα τροχαία μπορούν να βελτιώσουν την κατάσταση γιατί αυτό εξαρτάται από εμάς τους οδηγούς. Η νοοτροπία ενός λαού δεν αλλάζει τόσο εύκολα αλλά εκτιμούμε τις προσπάθειες που γίνονται και να αφυπνίσουμε τους έλληνες οδηγούς για τον πρωτοφανή αριθμό των 30.000 ατυχημάτων ετησίως.

Τραγικά είναι τα στοιχείς που παραθέτει ο οδηγός Ιαβέρης. Πρώτη αιτία θανάτου στις ηλικίες 18-44 ετών στην Ελλάδα ειναι τα τροχαία δυστυχήματα! Από το 1965 εώς το 2000 σε 35 χρόνια έχουμε στην Ελλάδα περισσότερους από 75.000 νεκρούς και πιο πολλούς από 1.200.000 τραυματίες

Προσοχή...

Κάθε μέρα έχουμε..10 νεκρούς, 30 παραπληγικούς, 120 τραυματίες[/COLOR /SIZE]

Τη δεκαετία από 1990 εώς 1999 H Ευρώπη μείωσε τα τροχαίοα από 14% σε 45% αλλά στην
Ελλάδα είχαμε αύξηση 60%.

[COLOR=red]Δεκαετία 1990 - 1999 α. 300 νεκροί β. 900 τετραπληγικοί γ. 3600 τραυματίες το μήνα
Κάθε χρόνο....3.500 νεκροί, 10.000 τετραπληγικοί, 45.000 τραυματίες

Παρατήρηση
Το 82% των τροχαίων συμβαίνει με ταχύτητα μικρότερη των 60χλμ την ώρα και σε απόσταση μικρότερη των 40χλμ από το σπίτι μας...Δηλαδή στις πόλεις...
Στις εθνικές οδούς συμβαίνουν 8% ενώ στους επαρχιακούς 10%...

alximistis
02/08/2008, 16:46
τελικά τι δεν είναι τραγωδία σε αυτόν τον τόπο και εθνικό πένθος;;; τα τροχαία; οι φώτιές;;; τι απ' όλα;;; :(

apav
02/08/2008, 17:41
Τα νούμερα που αναφέρει ο Ιαβέρης, είναι εκτός πραγματικότητας.

http://www.astynomia.gr/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=292&Itemid=86&lang=

Έχετε δει πως κυκλοφορεί στον δρόμο ο Ιαβέρης και ο κάθειαβέρης που μοιράζει παρατηρήσεις απλόχερα;

alximistis
02/08/2008, 17:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Τα νούμερα που αναφέρει ο Ιαβέρης, είναι εκτός πραγματικότητας.

http://www.astynomia.gr/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=292&Itemid=86&lang=

Έχετε δει πως κυκλοφορεί στον δρόμο ο Ιαβέρης και ο κάθειαβέρης που μοιράζει παρατηρήσεις απλόχερα;


Ο κάθε Ιαβέρης;;;; Φιλαράκι μάθε πρώτα τι ήταν ο Ιαβέρης τι δουλειά έχει κάνει στον τομέα της οδήγησης και μετά μίλα. Πάντως άσχετος και ο κάθε ένας δεν είναι. :)

apav
02/08/2008, 17:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Φιλαράκι μάθε πρώτα τι ήταν ο Ιαβέρης τι δουλειά έχει κάνει στον τομέα της οδήγησης και μετά μίλα.

Γνωρίζω, τι αλλάζει; Έπρεπε να γράψω και το βιογραφικό του πριν κάνω το πιο πάνω σχόλιο;


Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Πάντως άσχετος και ο κάθε ένας δεν είναι. :)

Δεν έγραψα άσχετος. Το "κάθε" χρησιμοποιείται για να αναφέρει άτομα σαν και του λόγου του.

Με βάση αυτά, πώς χαρακτηρίζεις εσύ τα ψέματα στην έκθεση του Ιαβέρη, ή τον τρόπο οδήγησης του;

alximistis
02/08/2008, 18:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Γνωρίζω, τι αλλάζει; Έπρεπε να γράψω και το βιογραφικό του πριν κάνω το πιο πάνω σχόλιο;



Δεν έγραψα άσχετος. Το "κάθε" χρησιμοποιείται για να αναφέρει άτομα σαν και του λόγου του.

Με βάση αυτά, πώς χαρακτηρίζεις εσύ τα ψέματα στην έκθεση του Ιαβέρη, ή τον τρόπο οδήγησης του;


ΔΕΝ τα χαρακτηρίζω ψέμματα!!! Διάβασα αυτά που γράφει το site στο οποίο μας παραπέμπεις αλλά επειδή τον έχω δει πάρα πολλές φορές στην τηλεόραση σε σοβαρές εκπομπές ΜΑΖΙ με εκπροσώπους της αστυνομίας υποψιάζομαι ότι κάποια εξήγηση θα υπάρχει. Εν ολίγοις δεν έχω τον Ιαβέρη για άνθρωπο ο οποίος θα έβγαινε και θα έλεγε παπαριές.

TOLISTOLAROS
02/08/2008, 18:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Τα νούμερα που αναφέρει ο Ιαβέρης, είναι εκτός πραγματικότητας.

http://www.astynomia.gr/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=292&Itemid=86&lang=
300 νεκροί/μήνα*120μήνες(τόσους μήνες έχουν τα 10 χρόνια)=36000νεκροί

edit:Ρε σεις είναι 300νεκροί/μήνα απλά ο μαλάκας άλλα μετέφερα στο ποστ.Το 36000νεκροί ισχύει...

Ξέρετε ότι πολλές φορές η τροχαία τους νεκρούς τους δηλώνει βαριά τραυματίες για να βελτιώσουμε τα ποσοστά να μη μας κράζει η ΕΕ;


Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Έχετε δει πως κυκλοφορεί στον δρόμο ο Ιαβέρης και ο κάθειαβέρης που μοιράζει παρατηρήσεις απλόχερα;
Το 2005 πήγα στην Ιτέα αστο σεμινάριο της Malboro Be The Driver αμέσως μετά το Acropolis(αν μπορέσω θ'ανεβάσω φωτό).Μας κάνανε θεωρία,επίδειξη και πράξη οι Ζάχος, Μανιαδάκης κτλ.μετά κάναμε και χρονομέτρηση ατομική(εγώ συγκεκριμένα είχα εκπαιδευτή το Μανιαδάκη).Συμπέρασμα:
Από οδήγηση δεν ξέρουμε που πανε τα 4! .Ο χειρότερος απ'αυτούς είναι 100φορές καλύτερος από μας,το τί κάνουνε δεν μπορείτε να φανταστείτε!Το παραδέχομαι αν κι έχω διατελέσει στο παρελθόν μέγας(ποτέ όμως επικίνδυνος) κάγκουρας και καλός(δε το λέω γω,ρωτήστε την παρέα μου) γκαζιάρης με το citroen ZX 1.6 του μπαμπά.
Ο Ιαβέρης όπως και ο καθένας που έχει αγωνιστική εμπειρία μπορεί να πηγαίνει πολύ πιο γρήγορα και ταυτόχρονα με ασφάλεια από έναν μέσο οδηγό.
Έχουν πολύ καλύτερη αντίληψη της οδήγησης,αίσθηση χώρου και ταχύτητας άψογη και το κυριότερο: ένστικτο επιβίωσης. Ο κάγκουρας στα @δια του να σκοτωθεί,ο Ιαβέρης ξέρει πότε θ αφήσει το πεντάλ,ξέρει τί θα κάνει με τ'αμάξι,πότε,πώς και το κυριότερο για ποιό λόγο θα το κάνει.
Ας πηγαίνει μαλλιοκούβαρα ο Ιαβέρης,ο Κύρκος και όποιος άλλος,αποκλείεται να θέσει συμπολίτες σε κίνδυνο.Γιατί;Επειδή ξέρει και μπορεί.-

geotriada
02/08/2008, 18:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav


Έχετε δει πως κυκλοφορεί στον δρόμο ο Ιαβέρης και ο κάθειαβέρης που μοιράζει παρατηρήσεις απλόχερα;

Αγαπητε apav εδω εισαι λαθος,
δεν θα αναλυσω ποιος ειναι ο Τασος Μαρκουιζος-Ιαβερης, θα επρεπε να ξερεις, εαν εστω και
λιγο ενδιαφερεσαι για αγωνες. (ολοι οσοι καβαλαμε μηχανακια ειμαστε ψιλιασμενοι)

τωρα, αν πιστευεις οτι ο Ιαβερης παει ταπα στους δρομους με "πολιτικο "αυτοκινητο, τι να πω,,,


τελος μαθε οτι παει αφιλοκερδως σε σχολεια και κανει σεμιναρεια κυκλοφορειακης
αγωγης, κατι που θα επρεπε να κανει το κρατος εδω και χρονια.

φιλικα παντα:wave2:

apav
02/08/2008, 19:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
ΔΕΝ τα χαρακτηρίζω ψέμματα!

Τα νούμερα διαφέρουν και είναι ανήθικο να δημιουργεί είδηση από την στιγμή που δεν υπάρχει. Με ποια διάθεση να κάτσω να ακούσω αυτά που λέει; Παρεπιμπτώς, αυτά που λέει, δεν διαφέρουν σε τίποτα από αυτά που λένε τόσοι άλλοι, οι οποίοι μάλιστα, δεν χρησιμοποιούν και ψέματα για να περάσουν το μήνυμα τους.


Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
10 νεκροί/μήνα*120μήνες(τόσους μήνες έχουν τα 10 χρόνια)=36000νεκροί

Και αυτό το νούμερο είναι αυθαίρετο.


Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Ξέρετε ότι πολλές φορές η τροχαία τους νεκρούς τους δηλώνει βαριά τραυματίες για να βελτιώσουμε τα ποσοστά να μη μας κράζει η ΕΕ;

Με αυτή την λογική δεν ευσταθεί καμία "προπαγάνδα" περί οδικής ασφάλειας, μιας και όλα τα νούμερα μπορούμε να τα φτιάξουμε όπως μας συμφέρουν.


Αρχικά δημιουργήθηκε από geotriada
θα επρεπε να ξερεις

Το ξέρω, το έγραψα και πιο πάνω. Πώς σχετίζεται η δική μου γνώση με το "πένθος";


Αρχικά δημιουργήθηκε από geotriada
εαν εστω και λιγο ενδιαφερεσαι για αγωνες. (ολοι οσοι καβαλαμε μηχανακια ειμαστε ψιλιασμενοι)

Προς τι η αιχμή; Και πάλι ενδιαφέρομαι αλλά γιατί θα πρέπει να βγαίνουμε εκτός θέματος; Είπε ψέματα, ή μήπως ο Ιαβέρης έχει το αλάθητο;


Αρχικά δημιουργήθηκε από geotriada
αν πιστευεις οτι ο Ιαβερης παει ταπα στους δρομους με "πολιτικο "αυτοκινητο, τι να πω

Δεν το πιστεύω, είναι γεγονός και καθόλα παράνομο. Έχει μια δική του αντίληψη, κάτι σαν:


Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Ας πηγαίνει μαλλιοκούβαρα ο Ιαβέρης,ο Κύρκος και όποιος άλλος,αποκλείεται να θέσει συμπολίτες σε κίνδυνο.Γιατί;Επειδή ξέρει και μπορεί.-

και από εκεί και πέρα κάνει του κεφαλιού του. Είναι κάτι σαν και την δική μας αντίληψη, οι άλλοι δεν ξέρουν να οδηγούν και θα μας ρίξουν. Δες και τα βιντεάκια με τα παιδιά στις πίστες των δρόμων. Και αυτά σε αγώνες τρέχουν.


Αρχικά δημιουργήθηκε από geotriada
μαθε οτι παει αφιλοκερδως σε σχολεια και κανει σεμιναρεια κυκλοφορειακης
αγωγης, κατι που θα επρεπε να κανει το κρατος εδω και χρονια

Τα γνωρίζω όλα αυτά αλλά είναι άσχετα με το θέμα μας. Ποιος ο λόγος να τα αναφέρουμε; Οι ομιλίες του είναι συνοδεία του κράτους, βλέπε αστυνομία, και χρησιμοποιείται ως εργαλείο για να πείσει θερμόαιμους πιτσιρικάδες να ακολουθούν τον ΚΟΚ και να οδηγούν με ασφάλεια.

TOLISTOLAROS
02/08/2008, 19:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Δες και τα βιντεάκια με τα παιδιά στις πίστες των δρόμων. Και αυτά σε αγώνες τρέχουν.
Tα παιδιά στα βίντεο που κυκλοφορούν ΔΕΝ τρέχουν σε αγώνες,ΔΕΝ τρέχουν σε πίστες ΔΕΝ έχουν ούτε το 1% της ικανότητας ενός πρωταθλητή.
Το Μανιαδάκη όταν γυρίζαμε στην πίστα αστην Ιτέα όταν τον ρώτησα πόσο έντονα εμπλέκεται στους αγώνες και από πότε(από μικρός στα καρτ).Όταν τον ρώτησα τί παίζει με τους παγκόσμιους WRC οδηγούς με κοιτάει και μου λέει:"Φίλε άστο,όση διαφορά έχω εγώ με σένα έχει αυτός με μένα!!! :eyepop: :eyepop: :eyepop: Το είπε χωρίς ίχνος κομπλεξιμάρας!!!

Που και που καλό είναι να μας πηγαίνει μια σβέλτη βόλτα κάποιος οδηγός επιπέδου για να μην παίρνουμε ψηλά τον αμανέ ότι "το'χω το αμάξι,το'χω το μηχανάκι" και να οδηγάμε πιο συνετά....

Ας παραδεχτούμε επιτέλους ότι σε σχέση με κάποιους είμαστε άχρηστοι και κουλάτζες,μη βλέπουμε την οδήγηση σαν μέσο αυτοεπιβεβαίωσης,να κοιτάμε να βελτιωνόμαστε.
Και να μη θεωρούμε επικίνδυνο κάποιον επειδή κάνει πράγματα τα οποία εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε!

alximistis
02/08/2008, 19:34
Ρε φίλε όλα άσχετα τα βγάζεις. Ότι σου λέμε δεν έχει σχέση. Τα νούμερα είναι αυθαίρετα το ότι ο ιαβέρης ήταν αγωνιζόμενος δεν έχει σχέση με αυτό που συζητάμε ούτε το ότι έχει πάει σε δεκάδες εκπομπές ούτε το ότι θεωρείται από τους πλέον γνώστες στην Ελλάδα ούτε το ότι μιλά πολλέ ςφορές μαζί με εκπροσώπους της ΕΛΑΣ... οκ ρε φιλαράκι τελικά τι ακριβώς μετρά να ξέρουμε και οι υπόλοιποι;;;
Ή μάλλον πιο σωστά τι ακριβώς θες να πεις;; Ότι λέει ο Ιαβέρης ψέμματα;;; Οκ δεκτόν. Μπορείς να μου πεις και γιατί να το κάνει αυτό; Υπάρχει κάποιος λόγος; Μήπως ρε παιδί μου υπάρχει κάποιος λόγος να ξέρουμε και οι υπόλοιποι.
Και επειδή κουφάθηκα εντελώς από κάτι που γράφεις...

"Παρεπιμπτώς, αυτά που λέει, δεν διαφέρουν σε τίποτα από αυτά που λένε τόσοι άλλοι, οι οποίοι μάλιστα, δεν χρησιμοποιούν και ψέματα για να περάσουν το μήνυμα τους"!!!
Ε;;;;;;;;;;;;;;;;
ΔΕΝ διαφέρουν αυτά που λέει σε τίποτα από αυτά που λένε τόσοι άλλοι αλλά λέει ψέμματα ενώ οι άλλοι δεν λένε;;;; Σόρι κάπου το έχασα!!!!!!!


Κι αυτό:

10 νεκροί/μήνα*120μήνες(τόσους μήνες έχουν τα 10 χρόνια)=36000νεκροί

Γιατί είναι αυθαίρετο;;;;;;;;

TOLISTOLAROS
02/08/2008, 19:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Ρε φίλε όλα άσχετα τα βγάζεις. Ότι σου λέμε δεν έχει σχέση. Τα νούμερα είναι αυθαίρετα το ότι ο ιαβέρης ήταν αγωνιζόμενος δεν έχει σχέση με αυτό που συζητάμε ούτε το ότι έχει πάει σε δεκάδες εκπομπές ούτε το ότι θεωρείται από τους πλέον γνώστες στην Ελλάδα ούτε το ότι μιλά πολλέ ςφορές μαζί με εκπροσώπους της ΕΛΑΣ... οκ ρε φιλαράκι τελικά τι ακριβώς μετρά να ξέρουμε και οι υπόλοιποι;;;
Ή μάλλον πιο σωστά τι ακριβώς θες να πεις;; Ότι λέει ο Ιαβέρης ψέμματα;;; Οκ δεκτόν. Μπορείς να μου πεις και γιατί να το κάνει αυτό; Υπάρχει κάποιος λόγος; Μήπως ρε παιδί μου υπάρχει κάποιος λόγος να ξέρουμε και οι υπόλοιποι.
Και επειδή κουφάθηκα εντελώς από κάτι που γράφεις...

"Παρεπιμπτώς, αυτά που λέει, δεν διαφέρουν σε τίποτα από αυτά που λένε τόσοι άλλοι, οι οποίοι μάλιστα, δεν χρησιμοποιούν και ψέματα για να περάσουν το μήνυμα τους"!!!
Ε;;;;;;;;;;;;;;;;
ΔΕΝ διαφέρουν αυτά που λέει σε τίποτα από αυτά που λένε τόσοι άλλοι αλλά λέει ψέμματα ενώ οι άλλοι δεν λένε;;;; Σόρι κάπου το έχασα!!!!!!!


Κι αυτό:

10 νεκροί/μήνα*120μήνες(τόσους μήνες έχουν τα 10 χρόνια)=36000νεκροί

Γιατί είναι αυθαίρετο;;;;;;;;
Δε νομίζω να έχει λόγο να πει ψέμματα.Αλήθειες λέει,απλά στην Ελλάδα η αλήθεια πονάει και λίγοι τη δέχονται εύκολα,ο άλλος 100 πρόσωπα γδαρμένα να δει κράνος δε βάζει,ούτε θα υποχρεώσει τους συνεπιβάτες του μπρος πίσω να βάλουν ζώνη,από αντίδραση,από μαλακία,από φόβο μη τον κοιτάξουν περίεργα δεν ξέρω...
Α,κοίτα το edit που έκανα στο ποστ μου με τον πολλ/σμό και διόρθωσε αντίστοιχα το δικό σου!!

apav
02/08/2008, 20:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Tα παιδιά στα βίντεο που κυκλοφορούν ΔΕΝ τρέχουν σε αγώνες,ΔΕΝ τρέχουν σε πίστες

Μην παίρνεις όρκο, διάβασε τις παλαιότερες συζητήσεις και θα το εξακριβώσεις.


Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Και να μη θεωρούμε επικίνδυνο κάποιον επειδή κάνει πράγματα τα οποία εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε!

Τα οποία πράγματα είναι παράνομα, σε δημόσιο δρόμο που κυκλοφορούν παππούδες, γιαγιάδες και εγγονάκια. Σε καμία σχολή ασφαλούς οδήγησης, δεν θα σε προτρέψουν να κινειθείς παράνομα, μάθημα σου κάνουν για να αντιδράσεις όταν έχεις ξεπεράσει τα όρια σου ή και του οχήματος, μέσα σε λογικά πλαίσια που συνήθως δεν ξεφεύγουν από τον ΚΟΚ. Τελείως διαφορετικό θέμα ο προσωπικός τρόπος οδήγησης τους και κατά πόσο τηρούν τον ΚΟΚ.


Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
όλα άσχετα τα βγάζεις. Ότι σου λέμε δεν έχει σχέση.

Δεν το νομίζω, το θέμα είναι το "πένθος" και εάν είναι να το τραβήξουμε από τα μαλλιά και να παραθέσουμε κάθε πληροφορία που διαθέτουμε, θα πεταχτούν τα υπόλοιπα παιδάκια και πάλι θα κατηγορήσουν ότι το θέμα εκτροχιάστηκε.


Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Τα νούμερα είναι αυθαίρετα

Πώς δικαιολογείς ότι διαφέρουν από τα επίσημα νούμερα;


Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
το ότι ο ιαβέρης ήταν αγωνιζόμενος δεν έχει σχέση με αυτό που συζητάμε ούτε το ότι έχει πάει σε δεκάδες εκπομπές ούτε το ότι θεωρείται από τους πλέον γνώστες στην Ελλάδα ούτε το ότι μιλά πολλέ ςφορές μαζί με εκπροσώπους της ΕΛΑΣ

Αγωνιζόμενος, καλεσμένος σε εκπομπή, συνεργασία με την Αστυνομία, αλλά τα νούμερα είναι δική του κατασκεύη. Ιαβέρηδες υπάρχουν πολλοί, όποιον και να ακούσεις, τα ίδια πράγματα θα μάθεις πάνω-κάτω. Η δική μου η απορία είναι γιατί ο Ιαβέρης ενδιαφέρεται τόσο, όσο να φτάσει σε σημείο να "φτιάχνει" νεκρούς;


Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Ή μάλλον πιο σωστά τι ακριβώς θες να πεις; Ότι λέει ο Ιαβέρης ψέμματα; Οκ δεκτόν. Μπορείς να μου πεις και γιατί να το κάνει αυτό; Υπάρχει κάποιος λόγος;

Ψωφάς για αίμα δηλαδή και αντί να ακούσεις τις 2 συμβουλές του κάθε Ιαβέρη, θες να σου λέει ότι κάθε μέρα σκοτώνονται 10 άτομα γιατί αλλιώς δεν θα πας να μάθεις.


Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
ΔΕΝ διαφέρουν αυτά που λέει σε τίποτα από αυτά που λένε τόσοι άλλοι αλλά λέει ψέμματα ενώ οι άλλοι δεν λένε;

Τεχνικές-μάθημα-εκπαίδευση οδικής ασφάλειας, το ίδιο υλικό για όλους. Υπόλοιπη σάλτσα που καλύπτει το υπόλοιπο μάθημα, το παραμύθι περί συνολικών απωλείων, ψέμα.


Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Γιατί είναι αυθαίρετο;

Διάβασε τα επίσημα νούμερα.


Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Αλήθειες λέει

Μόνο στα περί κράνους, ζώνης, οδικής προσέγγισης, τα νούμερα του δεν στέκουν και εκεί βασίζεται το αρχικό μου σχόλιο. Δεν διαφωνώ στα υπόλοιπα που λέει, αλλά εδώ έκδοσε ολόκληρο βιβλίο που υπολογίζει το "πένθος" με δικούς του κανόνες. Γιατί στις εκπομπές δεν δίνει περισσότερο βάρος σε συμβουλές και να αφήσει κατά μέρος τα παραφουσκωμένα νούμερα;

mats8282
02/08/2008, 20:03
Η Αστυνομια απο οσο ξερω δεν εχει ακριβη στοιχεια οσο αφορα το συνολο των περιπτωσεων...Πολλοι απο τους βαρια τραυματιες που την <<κανουν>> μετα δεν καταγραφονται απο οσο ξερω....

alximistis
02/08/2008, 20:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav




Ρε φιλαράκι... έλεος!!!!!! Μάθε να κάνεις quote για αρχή και μην αυτοαναιρείσαι!!! Τουλάχιστον στήριζε τις απόψεις σου ως το τέλος μην αναιρείς τα ίδια που έχεις πει πριν.

Το "τα νούμερα είναι αυθαίρετα" που μου κάνεις quote ΔΕΝ το γράφω εγώ!!!!!! ΕΣΥ το έχεις πει αμάν δηλαδή!!! Ορίστε:
"Και αυτό το νούμερο είναι αυθαίρετο". ΕΣΥ το γράφεις. Αυτό που μου κάνεις quote η δική μου φράση είναι η εξής:
" Ρε φίλε όλα άσχετα τα βγάζεις. Ότι σου λέμε δεν έχει σχέση. Τα νούμερα είναι αυθαίρετα το ότι ο ιαβέρης ήταν αγωνιζόμενος δεν έχει σχέση..." κλπ. Οπότε μην απαντάς σαν να το έχω πει εγώ. Εκτός αν αναιρείς τον εαυτό σου.
Επίσης:
"τα νούμερα είναι δική του κατασκευή". Εάν ήταν έτσι ρε φίλε θα τον είχε κράξει ένα κάρο κόσμος. Είναι δυνατόν να μην τον είχε κράξει για αρχή ας πούμε η τροχαία; και μετά το ΕΚΑΒ το οποίο επίσης έχει στοιχεία; Η αστυνομία; Όλοι θα τον έβγαζαν ψεύτη. Τι νομίζεις έτσι θα το άφηναν;;;;; Και ειδικά ΑΝ όπως λες "έφτιαχνε νεκρούς"; Τι λες τώρα;;; Θα δημιουργούσε ο οποιοσδήποτε ψεύτικα πτώματα θα παρουσίαζε ψεύτικους αριθμούς σε εκπομπές παρουσία τροχαίων κλπ και θα το άφηναν έτσι;;;;;;; Γιατί αυτό;;; Γιατί είναι καλά παιδιά ας πούμε;;;
Και αυτό πάλι το "διψάς για αίμα αλλιώς δεν θα πας να μάθεις"... δηλαδή όσοι ακούμε ή έχουτνε ακούσει τον Ιαβέρη και τον κάθε Ιαβέρη διψάμε για αίμα... μας αρέσει και τη βρίσκουμε να ακούμε για πτώματα και να σκεφτόμαστε αίμα...
ναι η αλήθεια είναι πως εγώ αν δεν σκεφτώ ίσα με δύο κιλά αίμα την ημέρα κάτι παθαίνω άσε που πρέπει να μιλήσω για δυστυχήματα αποκεφαλισμούς και ξεκοιλιάσματα τουλάχιστον πέντε φορές για να πάει καλά η ημέρα. Αφού να καταλάβεις και τώρα που θα βγω για ένα ποτό...
bloody mary θα πάρω (δικιά μου κόπια)...

TOLISTOLAROS
02/08/2008, 20:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Τα οποία πράγματα είναι παράνομα, σε δημόσιο δρόμο που κυκλοφορούν παππούδες, γιαγιάδες και εγγονάκια. Σε καμία σχολή ασφαλούς οδήγησης, δεν θα σε προτρέψουν να κινειθείς παράνομα, μάθημα σου κάνουν για να αντιδράσεις όταν έχεις ξεπεράσει τα όρια σου ή και του οχήματος, μέσα σε λογικά πλαίσια που συνήθως δεν ξεφεύγουν από τον ΚΟΚ. Τελείως διαφορετικό θέμα ο προσωπικός τρόπος οδήγησης τους και κατά πόσο τηρούν τον ΚΟΚ.
To παράνομο και το επικίνδυνο στην Ελλάδα σπάνια ταυτίζονται.Δηλ. όταν Εθνική Οδός έχει όριο 70 σε σημείο φραγμένο και με ορατότητα 1000μέτρα αν πας παραπάνω(που όλοι πάμε) δε θα κινδυνέψει κανείς.
Και μεταξύ μας αν πας πάντα εντός ορίων η περίπτωση να κινδυνέψεις να χάσεις το αμάξι είναι σχεδόν απίθανη...
Αυτό που θέλω να σας πω από προσωπική πείρα είναι ότι ένας πρωταθλητής(μιλάμε για επίσημο,όχι πρωταθλητή του δρόμου) έχει την ικανότητα να κινηθεί γρηγορότερα από μας χωρίς να κινδυνέψει κανείς.
Μην συγχέετε το γράμμα του νόμου(πχ όριο) με την ουσία(να μη κινδυνέψει κανείς).
Το γράμμα είναι κοινό για όλους και αποσκοπεί στην ουσία.Απλά όσο μεγαλύτερη ικανότητα έχεις στην οδήγηση τόσο πετυχαίνεις την ουσία χωρίς κατ'ανάγκη να χρειάζεται να εφαρμόσεις το γράμμα...

TOLISTOLAROS
02/08/2008, 20:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Η Αστυνομια απο οσο ξερω δεν εχει ακριβη στοιχεια οσο αφορα το συνολο των περιπτωσεων...Πολλοι απο τους βαρια τραυματιες που την <<κανουν>> μετα δεν καταγραφονται απο οσο ξερω....
Και όχι μόνο αυτό,διάβασε τί έγραψα παραοάνω για τους νεκρούς που τους δηλώνουν βαριά τραυματίες για να βελτιώσουμε το σκορ.
Εννοείται ότι όταν ένας βαριά τραυματισμένος "φεύγει", η λίστα θυμάτων δεν γίνεται update...

geotriada
02/08/2008, 20:54
ρε apav, δεν εχω καταλαβει ακομα τι προβλημα εχεις.

ενταξει ο Ιαβερης τα φουσκωνει ,το κρατος τα ξεφουσκωνει,

δηλ δεν εχουμε προβλημα τροχαιων στην Ελλαδα?????????

ξερεις ποσα σπιτια κλεινουν????????

αντι να λεμε μπραβο που τα μπ@@@καναλια καλουν εναν ανθρωπο status για την Ελλαδα
να πει δυο κουβεντες μηπως και ανοιξουν τα ματια μερικων , θα του την πουμε κιολας????

fantacid
02/08/2008, 21:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από ares_tz
Γεια σας,


..... Σκέφτηκα να ανασύρω από το αρχείο μου ένα [Β] άρθρο [/Β] το οποίο βρήκα ........


χωρις να μας λεει χρονια, λεγοντας μονο αρχειο θεωρω οτι ειναι καποια χρονια πιαω....
πιστευω οτι τελευταια δεκαετια εχουνε περιοριστει κατα πολυ τα τροχαια.

θυμαμε παλιοτερα που το πρωτο θεμα του κυριακατικου δελτιου ειδησεων ηταν με τον απολογισμο των νεκρων κ τραυματιων του σου/κου!

συνηθως 3ψηφια κ στις δυο κατηγοριες...

τελευταια εχουν μειωθει κατα πολυ αυτα τα νουμερα....

ισως το πρωτο ποστ να αναφερεται σε 'κεινη την εποχη!

billy_BMW
02/08/2008, 21:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Τα νούμερα που αναφέρει ο Ιαβέρης, είναι εκτός πραγματικότητας.

http://www.astynomia.gr/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=292&Itemid=86&lang=

Έχετε δει πως κυκλοφορεί στον δρόμο ο Ιαβέρης και ο κάθειαβέρης που μοιράζει παρατηρήσεις απλόχερα;

Δε γράφω συχνά στο συγκεκριμένο Forum κυρίως λόγω των πολλών αντιπαραθέσεων...αλλά αυτό είναι βεβαίως προσωπικό θέμα-πρόβλημα.

Παρόλα αυτά επέτρεψε μου να επέμβω στο συγκεκριμένο θέμα οπου αναφέρεις διότι έχεις ένα λάθος.

Τυγχάνει να ξέρω τον Μαρκουίζο προσωπικά.Δούλεψα με το γιό του στους αγώνες για 3 χρόνια όταν έτρεχε με τη FIAT και ήμουν παρόν σε κάθε αγώνα όπως και ο Μαρκουίζος δεν είχε λείψει σε κανέναν.Όποτε υπήρχε συμμετοχή είτε του Άρη είτε του Junior ήταν εκεί.

Έτυχε να μπω μέσα στο πολιτικό του αυτοκίνητο αρκετές φορές να πάμε μαζί σε διάφορα σημεία απο Εθνική οδό,επαρχιακούς δρόμους και μέσα στην πόλη.

Πίστεψέ με και δεν έχω κανένα λόγο να σου πω ψέματα.Μέσα στην πόλη οδηγούσε εκνευριστικά αργά,στους επαρχιακούς normal και στην Εθνική με όσα έλεγε η σήμανση.

Μια φορά έπρεπε να καθίσω στο πίσω κάθισμα και δεν ξεκίναγε το αμάξι εαν δεν έβαζα ζώνη για να πάμε μια απόσταση 5 Km σε ένα χωριό.

Μετά μου εξήγησε ότι σε περίπτωση μετωπικού ατυχήματος όλο μου το σώμα θα παει μπροστά τραυματίζοντας τον εαυτό μου και αυτόν.

Το έργο του για την οδική ασφάλεια καθώς και να περάσει κάποια μυνήματα στους Έλληνες οδηγούς είναι μοναδικό.

Και όταν λέω μοναδικό δεν ενοώ για την σχολή ασφαλούς οδήγησης οπου εκεί έχει και οικονομικό όφελος.

Μακάρι ο κόσμος να γνώριζε το πόσα σεμινάρια δίνει ΑΦΙΛΟΚΕΡΔΩΣ σε διάφορες πόλεις στην Ελλάδα και σε διάφορους φορείς.

Μακάρι ο κόσμος να ήξερε ότι ό,τι λέει όχι μόνο το πιστεύει αλλά το εφαρμόζει αυστηρά και με επιμέλεια στην καθημερινότητά του.

....Όσο για τους άλλους αγωνιζόμενους δεν είδα ποτέ μου κάποιον να έκανε μ@λ@κία εκτός "ειδικών διαδρομών" ή οριοθετημένων χώρων.

Όσο το ότι πάει με αστυνομική συνοδεία πραγματικά πρώτη φορά το ακούω αλλά μπορεί να έχει γίνει και κάπου δεν αντιλέγω.Απλώς όσες φορές εγώ τον συνάντησα μόνο με τη γυναίκα του ήταν ο άνθρωπος.

gcrook
02/08/2008, 23:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
χωρις να μας λεει χρονια, λεγοντας μονο αρχειο θεωρω οτι ειναι καποια χρονια πιαω....
πιστευω οτι τελευταια δεκαετια εχουνε περιοριστει κατα πολυ τα τροχαια.

θυμαμε παλιοτερα που το πρωτο θεμα του κυριακατικου δελτιου ειδησεων ηταν με τον απολογισμο των νεκρων κ τραυματιων του σου/κου!

συνηθως 3ψηφια κ στις δυο κατηγοριες...

τελευταια εχουν μειωθει κατα πολυ αυτα τα νουμερα....

ισως το πρωτο ποστ να αναφερεται σε 'κεινη την εποχη!

Tα αυτοκινητα ειναι πιο ασφαλη,οι δρομοι λιγο καλυτεροι και οι οδηγοι φορανε πιο ευκολα ζωνη σε σχεση με 10 και 20 χρονια πριν.
Τα ατυχηματα και οιτραυμαρισμοι εχουν μειωθει,αλλα η κατασταση ειναι η ιδια και χειροτερη.

marios8
03/08/2008, 00:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Δες και τα βιντεάκια με τα παιδιά στις πίστες των δρόμων. Και αυτά σε αγώνες τρέχουν.




:rolleyes: :rolleyes:
Φίλε apav πλάκα έχεις .

Τα λόγια του billy_BMW τα είπαν όλα (ή μήπως και αυτός λέει ψέματα ??) :wave2:

gdevelek
03/08/2008, 00:31
το ότι άτομα όπως ο ιαβέρης αλλά και ο σταθάκης (σε άλλες κουβέντες) τρώνε χλευασμό, αποτελεί απόδειξη πως ποτέ δεν θα δούμε άσπρη μέρα, γιατι απλά δεν το αξίζουμε

αυτοί που καταδίκασαν καποτε τον κολοκοτρώνη έχουν άξιους απογόνους

fantacid
03/08/2008, 00:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
το ότι άτομα όπως ο ιαβέρης αλλά και ο σταθάκης (σε άλλες κουβέντες) τρώνε χλευασμό, αποτελεί απόδειξη πως ποτέ δεν θα δούμε άσπρη μέρα, γιατι απλά δεν το αξίζουμε

αυτοί που καταδίκασαν καποτε τον κολοκοτρώνη έχουν άξιους απογόνους


αερααααααααααααααααααααα!!!!!






:a011: :a011: :a011:

LsKostas
03/08/2008, 01:58
Aκομα και η εκπομπη του Σταθακη,ποσοι δεν την θυμουνται αραγε απο την θεση του οδηγου

ηταν ενα εβδομαδιαιο "driving school"


Oσοι τον προλαβαν ,σιγουρα θυμουνται...

αφιερωματα επι αφιερωματων

1.στην χρηση ζωνης ασφαλειας- με ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ βιντεο με crash test

2. Eκτενη αφιερωματα στο ΑBS

3. "Αλκοολ και οδηγηση σκοτωνει"


Ουτε πολλα διαφημιστικα,οπως τωρινες εκπομπες,ουτε αφιερωματα σε Τζιπακια και τουφες κατσαρες,,,


Οδηγηση και πως πρεπει να γινεται.ΤΕΛΟΣ !!!


Αυτο μονο.

Λειπουνε παρα πολυ ανθρωποι σαν τον Αρη Σταθακη και τον Ιαβερη στην τηλεοραση σημερα.

Ισως να λειπουνε και απο το υπουργειο συγκοινωνιων...

TOLISTOLAROS
03/08/2008, 10:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas
Aκομα και η εκπομπη του Σταθακη,ποσοι δεν την θυμουνται αραγε απο την θεση του οδηγου

ηταν ενα εβδομαδιαιο "driving school"


Oσοι τον προλαβαν ,σιγουρα θυμουνται...

αφιερωματα επι αφιερωματων

1.στην χρηση ζωνης ασφαλειας- με ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ βιντεο με crash test

2. Eκτενη αφιερωματα στο ΑBS

3. "Αλκοολ και οδηγηση σκοτωνει"


Ουτε πολλα διαφημιστικα,οπως τωρινες εκπομπες,ουτε αφιερωματα σε Τζιπακια και τουφες κατσαρες,,,


Οδηγηση και πως πρεπει να γινεται.ΤΕΛΟΣ !!!


Αυτο μονο.

Λειπουνε παρα πολυ ανθρωποι σαν τον Αρη Σταθακη και τον Ιαβερη στην τηλεοραση σημερα.

Ισως να λειπουνε και απο το υπουργειο συγκοινωνιων...
Εκτός απ'όλ'αυτά είχε τρομερό βιντεάκι με το οποίο άρχιζε η εκπομπή!!
http://www.youtube.com/watch?v=TKgeCQGu_ug

:) :) :) :) :)

LsKostas
03/08/2008, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Εκτός απ'όλ'αυτά είχε τρομερό βιντεάκι με το οποίο άρχιζε η εκπομπή!!
http://www.youtube.com/watch?v=TKgeCQGu_ug

:) :) :) :) :)


Ω ναι... :o


+ 1

apav
03/08/2008, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Ρε φιλαράκι... έλεος!!!!!! Μάθε να κάνεις quote για αρχή και μην αυτοαναιρείσαι!!! Τουλάχιστον στήριζε τις απόψεις σου ως το τέλος μην αναιρείς τα ίδια που έχεις πει πριν.

Το "τα νούμερα είναι αυθαίρετα" που μου κάνεις quote ΔΕΝ το γράφω εγώ!!!!!! ΕΣΥ το έχεις πει αμάν δηλαδή!!! Ορίστε:
"Και αυτό το νούμερο είναι αυθαίρετο". ΕΣΥ το γράφεις. Αυτό που μου κάνεις quote η δική μου φράση είναι η εξής:
" Ρε φίλε όλα άσχετα τα βγάζεις. Ότι σου λέμε δεν έχει σχέση. Τα νούμερα είναι αυθαίρετα το ότι ο ιαβέρης ήταν αγωνιζόμενος δεν έχει σχέση..." κλπ. Οπότε μην απαντάς σαν να το έχω πει εγώ. Εκτός αν αναιρείς τον εαυτό σου.
Επίσης:
"τα νούμερα είναι δική του κατασκευή". Εάν ήταν έτσι ρε φίλε θα τον είχε κράξει ένα κάρο κόσμος. Είναι δυνατόν να μην τον είχε κράξει για αρχή ας πούμε η τροχαία; και μετά το ΕΚΑΒ το οποίο επίσης έχει στοιχεία; Η αστυνομία; Όλοι θα τον έβγαζαν ψεύτη. Τι νομίζεις έτσι θα το άφηναν;;;;; Και ειδικά ΑΝ όπως λες "έφτιαχνε νεκρούς"; Τι λες τώρα;;; Θα δημιουργούσε ο οποιοσδήποτε ψεύτικα πτώματα θα παρουσίαζε ψεύτικους αριθμούς σε εκπομπές παρουσία τροχαίων κλπ και θα το άφηναν έτσι;;;;;;; Γιατί αυτό;;; Γιατί είναι καλά παιδιά ας πούμε;;;
Και αυτό πάλι το "διψάς για αίμα αλλιώς δεν θα πας να μάθεις"... δηλαδή όσοι ακούμε ή έχουτνε ακούσει τον Ιαβέρη και τον κάθε Ιαβέρη διψάμε για αίμα... μας αρέσει και τη βρίσκουμε να ακούμε για πτώματα και να σκεφτόμαστε αίμα...
ναι η αλήθεια είναι πως εγώ αν δεν σκεφτώ ίσα με δύο κιλά αίμα την ημέρα κάτι παθαίνω άσε που πρέπει να μιλήσω για δυστυχήματα αποκεφαλισμούς και ξεκοιλιάσματα τουλάχιστον πέντε φορές για να πάει καλά η ημέρα. Αφού να καταλάβεις και τώρα που θα βγω για ένα ποτό...
bloody mary θα πάρω (δικιά μου κόπια)...

Δεν σου σβήνω το παραμικρό γιατί φοβήθηκες ότι διαγράφω ότι έχω γράψει. Τα νούμερα του Ιαβέρη δεν συμφωνούν με τα νούμερα του επίσημου κράτους. Το αναφέρω για πολλοστή φορά και επιμένεις να το προσπερνάς. Διψάς για αίμα και μένεις στα νούμερα του Ιαβέρη παραβλέποντας τις συμβουλές του και το αποδεικνύεις πέφτωντας με το μηχάνακι σε κάθε γωνία και τρώγοντας καζούρα από το forum για να σε πείσουν να αλλάξεις λάστιχα. Τι πιο απλό θες για να πειστείς ότι δεν σε ενδιαφέρουν οι συμβουλές του;


Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
To παράνομο και το επικίνδυνο στην Ελλάδα σπάνια ταυτίζονται.Δηλ. όταν Εθνική Οδός έχει όριο 70 σε σημείο φραγμένο και με ορατότητα 1000μέτρα αν πας παραπάνω(που όλοι πάμε) δε θα κινδυνέψει κανείς.
Και μεταξύ μας αν πας πάντα εντός ορίων η περίπτωση να κινδυνέψεις να χάσεις το αμάξι είναι σχεδόν απίθανη...
Αυτό που θέλω να σας πω από προσωπική πείρα είναι ότι ένας πρωταθλητής(μιλάμε για επίσημο,όχι πρωταθλητή του δρόμου) έχει την ικανότητα να κινηθεί γρηγορότερα από μας χωρίς να κινδυνέψει κανείς.
Μην συγχέετε το γράμμα του νόμου(πχ όριο) με την ουσία(να μη κινδυνέψει κανείς).
Το γράμμα είναι κοινό για όλους και αποσκοπεί στην ουσία.Απλά όσο μεγαλύτερη ικανότητα έχεις στην οδήγηση τόσο πετυχαίνεις την ουσία χωρίς κατ'ανάγκη να χρειάζεται να εφαρμόσεις το γράμμα...

Γνωστό αλλά το θεώρησα περιττό για να το αναφέρω.


Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Και όχι μόνο αυτό,διάβασε τί έγραψα παραοάνω για τους νεκρούς που τους δηλώνουν βαριά τραυματίες για να βελτιώσουμε το σκορ.
Εννοείται ότι όταν ένας βαριά τραυματισμένος "φεύγει", η λίστα θυμάτων δεν γίνεται update...

Αυτό δεν το γνωρίζουμε και ούτε καν ο Ιαβέρης δεν είδα να το αναφέρει στα πιο πάνω νούμερα. Ας κάνει κάποιος μια ερώτηση στην Τροχαία ή αγώνα για σωστά νούμερα.


Αρχικά δημιουργήθηκε από geotriada
ρε apav, δεν εχω καταλαβει ακομα τι προβλημα εχεις.

ενταξει ο Ιαβερης τα φουσκωνει ,το κρατος τα ξεφουσκωνει,

δηλ δεν εχουμε προβλημα τροχαιων στην Ελλαδα?????????

ξερεις ποσα σπιτια κλεινουν????????

αντι να λεμε μπραβο που τα μπ@@@καναλια καλουν εναν ανθρωπο status για την Ελλαδα
να πει δυο κουβεντες μηπως και ανοιξουν τα ματια μερικων , θα του την πουμε κιολας????

Κανένα πρόβλημα δεν έχω, τα τροχαία υπάρχουν και κάποιοι κάνουν παιχνίδι πάνω σε αυτά. Πριν πόσα χρόνια ξεκίνησε αγώνα ο ΚΚ και γιατί δεν τον αναφέρουμε ως τον πρώτο;


Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
χωρις να μας λεει χρονια, λεγοντας μονο αρχειο θεωρω οτι ειναι καποια χρονια πιαω....
πιστευω οτι τελευταια δεκαετια εχουνε περιοριστει κατα πολυ τα τροχαια.

θυμαμε παλιοτερα που το πρωτο θεμα του κυριακατικου δελτιου ειδησεων ηταν με τον απολογισμο των νεκρων κ τραυματιων του σου/κου!

συνηθως 3ψηφια κ στις δυο κατηγοριες...

τελευταια εχουν μειωθει κατα πολυ αυτα τα νουμερα....

ισως το πρωτο ποστ να αναφερεται σε 'κεινη την εποχη!

Επιτέλους ο πρώτος που βλέπει διαφορά στα νούμερα.


Αρχικά δημιουργήθηκε από billy_BMW
Δε γράφω συχνά στο συγκεκριμένο Forum κυρίως λόγω των πολλών αντιπαραθέσεων...αλλά αυτό είναι βεβαίως προσωπικό θέμα-πρόβλημα.

Παρόλα αυτά επέτρεψε μου να επέμβω στο συγκεκριμένο θέμα οπου αναφέρεις διότι έχεις ένα λάθος.

Τυγχάνει να ξέρω τον Μαρκουίζο προσωπικά.Δούλεψα με το γιό του στους αγώνες για 3 χρόνια όταν έτρεχε με τη FIAT και ήμουν παρόν σε κάθε αγώνα όπως και ο Μαρκουίζος δεν είχε λείψει σε κανέναν.Όποτε υπήρχε συμμετοχή είτε του Άρη είτε του Junior ήταν εκεί.

Έτυχε να μπω μέσα στο πολιτικό του αυτοκίνητο αρκετές φορές να πάμε μαζί σε διάφορα σημεία απο Εθνική οδό,επαρχιακούς δρόμους και μέσα στην πόλη.

Πίστεψέ με και δεν έχω κανένα λόγο να σου πω ψέματα.Μέσα στην πόλη οδηγούσε εκνευριστικά αργά,στους επαρχιακούς normal και στην Εθνική με όσα έλεγε η σήμανση.

Μια φορά έπρεπε να καθίσω στο πίσω κάθισμα και δεν ξεκίναγε το αμάξι εαν δεν έβαζα ζώνη για να πάμε μια απόσταση 5 Km σε ένα χωριό.

Μετά μου εξήγησε ότι σε περίπτωση μετωπικού ατυχήματος όλο μου το σώμα θα παει μπροστά τραυματίζοντας τον εαυτό μου και αυτόν.

Το έργο του για την οδική ασφάλεια καθώς και να περάσει κάποια μυνήματα στους Έλληνες οδηγούς είναι μοναδικό.

Και όταν λέω μοναδικό δεν ενοώ για την σχολή ασφαλούς οδήγησης οπου εκεί έχει και οικονομικό όφελος.

Μακάρι ο κόσμος να γνώριζε το πόσα σεμινάρια δίνει ΑΦΙΛΟΚΕΡΔΩΣ σε διάφορες πόλεις στην Ελλάδα και σε διάφορους φορείς.

Μακάρι ο κόσμος να ήξερε ότι ό,τι λέει όχι μόνο το πιστεύει αλλά το εφαρμόζει αυστηρά και με επιμέλεια στην καθημερινότητά του.

....Όσο για τους άλλους αγωνιζόμενους δεν είδα ποτέ μου κάποιον να έκανε μ@λ@κία εκτός "ειδικών διαδρομών" ή οριοθετημένων χώρων.

Όσο το ότι πάει με αστυνομική συνοδεία πραγματικά πρώτη φορά το ακούω αλλά μπορεί να έχει γίνει και κάπου δεν αντιλέγω.Απλώς όσες φορές εγώ τον συνάντησα μόνο με τη γυναίκα του ήταν ο άνθρωπος.

Παρόμοιο έργο προσφέρουν πολλοί αλλά δεν τους αναφέρουμε. Έχω δει αγωνίζομενο να κινείται επικίνδυνα σε δημόσιο δρόμο, χωρίς ζώνη, κλπ. Το κάνει συνέχεια; Όχι αλλά να που το έκανε. Υπάρχουν και άλλοι; Φυσικά, και δίνεις πολύ κακό παράδειγμα. Το ίδιο κακό παράδειγμα που δείχνεις ότι κινείσαι μέσα στα Μέγαρα με την F430 του Βωβού χωρίς κράνος. Τι και αν λέγεσαι Σταθάκης; Μπες εσύ χωρίς κράνος στα Μέγαρα.


Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Tα αυτοκινητα ειναι πιο ασφαλη,οι δρομοι λιγο καλυτεροι και οι οδηγοι φορανε πιο ευκολα ζωνη σε σχεση με 10 και 20 χρονια πριν.
Τα ατυχηματα και οιτραυμαρισμοι εχουν μειωθει,αλλα η κατασταση ειναι η ιδια και χειροτερη.

Άλλος ένας που βλέπει διαφορά στα νούμερα.


Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
:rolleyes: :rolleyes:
Φίλε apav πλάκα έχεις .

Τα λόγια του billy_BMW τα είπαν όλα (ή μήπως και αυτός λέει ψέματα ??) :wave2:

Κρίμα γιατί θα έπρεπε να έχεις διαβάσει τα σχετικά θέματα.


Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
το ότι άτομα όπως ο ιαβέρης αλλά και ο σταθάκης (σε άλλες κουβέντες) τρώνε χλευασμό, αποτελεί απόδειξη πως ποτέ δεν θα δούμε άσπρη μέρα, γιατι απλά δεν το αξίζουμε

αυτοί που καταδίκασαν καποτε τον κολοκοτρώνη έχουν άξιους απογόνους

Καθόλου χλευασμό, εποικοδομητικό σχόλιο για να βελτιώσουν την εργασία τους. Δες και πιο πάνω απάντηση και για τους δύο.


Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas
Aκομα και η εκπομπη του Σταθακη,ποσοι δεν την θυμουνται αραγε απο την θεση του οδηγου

ηταν ενα εβδομαδιαιο "driving school"


Oσοι τον προλαβαν ,σιγουρα θυμουνται...

αφιερωματα επι αφιερωματων

1.στην χρηση ζωνης ασφαλειας- με ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ βιντεο με crash test

2. Eκτενη αφιερωματα στο ΑBS

3. "Αλκοολ και οδηγηση σκοτωνει"


Ουτε πολλα διαφημιστικα,οπως τωρινες εκπομπες,ουτε αφιερωματα σε Τζιπακια και τουφες κατσαρες,,,


Οδηγηση και πως πρεπει να γινεται.ΤΕΛΟΣ !!!


Αυτο μονο.

Λειπουνε παρα πολυ ανθρωποι σαν τον Αρη Σταθακη και τον Ιαβερη στην τηλεοραση σημερα.

Ισως να λειπουνε και απο το υπουργειο συγκοινωνιων...

Ο ΚΚ έχει ξεκινήσει πριν 40+ χρόνια.

gozntari
03/08/2008, 13:22
ελατέ βρε παιδία τα κάνει και λίγο τραγικά ο Ιαβέρης (είναι αλλά όχι και τόσο ).και ένας να σκοτωθεί και χιλιάδες για την οικογένεια του είναι το ίδιο(καταλαβαίνετε τι εννοώ).τον έχω παρακολουθήσει σε πολλές συνεντεύξεις του .έμαθα πολλά αλλά νομίζω πως τρομοκρατεί και υπερβάλει .σε 5 χρόνια θα μας έχει πεθάνει όλους με τα νούμερα που δίνει ,μιλαεί για γενοκτονία .δεν ξέρω ,για τι δεν τον λένε ψεύτη .αν του πουν ότι τα νούμερα είναι μεγαλύτερα από της τροχαίας λέει: αυτό το απαράδεκτο που κάνει η τροχαία να μην προσθέτει στην λίστα τον νεκρών αυτούς που φτάνουν στο νοσοκομείο και πεθαίνουν εκεί .και έτσι ο κάθε Ιαβέρης λέει ότι νούμερο του έρθει στο κεφάλι, τελείως αυθαίρετα .τον αφήνουν πιστέψω, για τι κάποιος πρέπει να παίξει και το ρολό του μπαμπούλα. και το κράτος βαριετέ .καλό κάνει, δεν κάνει κακό ,με την προσπάθεια του ,αλλά είναι υπερβολικός .στην πόλη λέει ότι πάει μονό με 40 .βγάζει και βιβλίο εεε ???δεν σας προβληματίζει αυτό ??????κάτι ακόμα τι να μας πει ο Ιαβέρης είναι επικίνδυνα και εγώ το ξέρω και σας το λέω … έχουν σκοτωθεί οδηγοί παγκόσμιο φήμης είτε σε πίστες είτε σε δρόμους ,που μπροστά τους ο Ιαβέρης μοιάζει εκπεδεβομενος που δίνει για δίπλωμα …βλέπε colin mcrae ή κοπιάν οδηγό (μου διαφεύγει το όνομα του ) στα motogp που σκοτώθηκε στο δρόμο όταν μια νταλίκα έκανε παράνομα ανάστροφη .αυτοί με εμπνέουν να πάω ποιο συνετά .δεν με τρομάζουν τα νούμερα του Ιαβέρη και γενικός κανένα νούμερο .... όσοι θέλουν τρομοκρατία για να οδηγούν σωστά ας την έχουν …

MikeG
03/08/2008, 13:32
Παιδιά λίγη ηρεμία....
Καλό θα ήταν να μη πάει στις Διαμάχες το thread

gdevelek
03/08/2008, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από gozntari
...

η νοοτροπία που αποπνέει το ποστ σου στα μάτια μου είναι "ας μην τρελενόμαστε, κι ας μην πολυσκεφτόμαστε όσους τσακίζονται κάθε μέρα, δεν θα συμβεί σε μάς"

ο Ιαβέρης έχει δηλώσει στο ράδιο πως πάει με 40 στην πολη, και του κορνάρουν από πίσω, γιατί φοβάται μην του πεταχτεί πεζός/παιδάκι

ίσως σε σένα και μένα και σε άλλους στο φλώρουμ αυτό να είναι απ' αυτά που συμβαίνουν "σε άλλους"

gozntari
03/08/2008, 15:37
Καμία σχέση φιλέ gdevelek,δεν είμαι εγώ αυτός που σκάφτετε έτσι .λέω απλός ότι και ένας και χιλιάδες για μένα το ίδιο σημαντικό ειναι την ιδία μεγάλη άξια έχει ,δεν είναι ανάγκη να μου φουσκώνεις τα νούμερα για να με εβεστιτοποιεισεις .ναι πηγαίνει με σαράντα μέσα στην πόλη εγώ αυτό είπα ,για αυτούς που λένε ότι πάει σαν τρελός δεν ξέρω αν το κάνει ,ούτε την κοροϊδεύω, την συγκεκριμένη ενεργεία .αλλά εγώ φιλέ δεν τον χρειάζομαι για να πηγαίνω καλύτερα στο δρόμο .όποιος θέλει φοβερά ας αγοράσει το βιβλίο του ,τι άλλο να πω

gdevelek
03/08/2008, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από gozntari
.αλλά εγώ φιλέ δεν τον χρειάζομαι για να πηγαίνω καλύτερα στο δρόμο

πιστεύεις πως υπάρχει ΕΝΑΣ έλληνας που να πιστεύει πως δεν οδηγεί σωστά και χρειάζεται συμβουλές;;;

gozntari
03/08/2008, 16:01
θα σου εξηγήσω πώς ακριβός το σκάφτομε ,ξέρω ότι το δίπλωμα που πήρα πριν δυο χρόνια είναι για τον π?τσο .ξέρω ότι οι δρόμοι που οδηγώ είναι για τον π?τσο και τέλος κάνεις Έλληνας (και ειδικότερα εγώ) δεν έχει ούτε την στοιχειώδη εκπαίδευση οδηγού…αλλά εγώ που ξέρω ότι δεν ξέρω να οδηγό δεν γουστάρω κάποιον επειδή την είδε μεσσίας να μου λέει ψέματα για να με κάνει να οδηγώ καλύτερα ,θέλω να οδηγώ καλύτερα αλλά δεν θα οδηγήσω καλύτερα επειδή σκοτώνονται 40 εκατομμύρια έλληνες στο δρόμο .δεν συμφωνώ με την τακτική του …δεν με απασχολεί ο Ιαβέρης ,με νευριάζει το ελληνικό κράτος που αφήνει κενά στην εκπαιδεύσει μας σε διάφορα θέματα και άρχετε ο κάθε ένας με προσωπικό συμφέρον και μας λέει ότι θέλει επειδή (καλά κάνει) και πάει με σαράντα μέσα στην πόλη θα πάω και εγώ???? και θα με φανέ λάχανο οι από πίσω μου .ας μου πει πώς να σταματήσω στο φανάρι να μην με μάζεψε κανένας μαλακός και ας αφήσει τα νούμερα στην άκρη δεν λενε κάτι τα νούμερα ….

TOLISTOLAROS
03/08/2008, 16:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
πιστεύεις πως υπάρχει ΕΝΑΣ έλληνας που να πιστεύει πως δεν οδηγεί σωστά και χρειάζεται συμβουλές;;;
Ξεκινάμε:
1)TOLISTOLAROS(ΜΑΚAΡΙ ΝΑ ΜΠΟΡΟYΣΑ ΝΑ ΞΑΝΑΠAΩ ΣΕ ΚΆΤΙ ΣΑΝ ΤΟ BE THE DRIVER)

gdevelek
03/08/2008, 16:05
πιστεύεις δηλαδή πως όσοι περνάνε με ΚΑΤΑκόκκινο δεν ξέρουν πώς να σταματήσουν;

πως κάνουν ό,τι κάνουν λόγω ελλειπούς εκπαίδευσης;;;

ειδικά αυτοί που, με την τελευταία μόδα, περνάνε κορνάροντας;; δηλαδή "περνάω κάντε στη μπάντα";;;

για καθίκια του κερατά πρόκειται που μόνο βούρδουλα θέλουν

ο ιαβέρης προσπαθεί να ξυπνήσει την (κάθε) κυβέρνηση που κοιμάται

αν σου φαίνεται στραβό, κι αν προτιμάς τα μαγειρεμένα στοιχεία της τροχαίας, τι να πώ :confused:

TOLISTOLAROS
03/08/2008, 16:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από gozntari
βλέπε colin mcrae
Φιλαράκο πρόσεχε τί γράφεις:ο Colin Mc Rae σκοτώθηκε όταν έπεσε το ελικόπτερό του


Αρχικά δημιουργήθηκε από gozntari
ελατέ βρε παιδία τα κάνει και λίγο τραγικά ο Ιαβέρης (είναι αλλά όχι και τόσο ).και ένας να σκοτωθεί και χιλιάδες για την οικογένεια του είναι το ίδιο(καταλαβαίνετε τι εννοώ).τον έχω παρακολουθήσει σε πολλές συνεντεύξεις του .έμαθα πολλά αλλά νομίζω πως τρομοκρατεί και υπερβάλει .σε 5 χρόνια θα μας έχει πεθάνει όλους με τα νούμερα που δίνει ,μιλαεί για γενοκτονία .δεν ξέρω ,για τι δεν τον λένε ψεύτη .αν του πουν ότι τα νούμερα είναι μεγαλύτερα από της τροχαίας λέει: αυτό το απαράδεκτο που κάνει η τροχαία να μην προσθέτει στην λίστα τον νεκρών αυτούς που φτάνουν στο νοσοκομείο και πεθαίνουν εκεί .και έτσι ο κάθε Ιαβέρης λέει ότι νούμερο του έρθει στο κεφάλι, τελείως αυθαίρετα .τον αφήνουν πιστέψω, για τι κάποιος πρέπει να παίξει και το ρολό του μπαμπούλα. και το κράτος βαριετέ .καλό κάνει, δεν κάνει κακό ,με την προσπάθεια του ,αλλά είναι υπερβολικός .στην πόλη λέει ότι πάει μονό με 40 .βγάζει και βιβλίο εεε ???δεν σας προβληματίζει αυτό ??????
Δεν είναι υπερβολικός στα νούμερα,ρώτα εμένα πόσα είδα τις 5 μέρες που έμεινα νοσοκομείο....

gozntari
03/08/2008, 16:18
πάμε πάλη είπα ποιο πάνω (να διαβάσεις καλύτερα γιατί τα ιδία λέμε)ότι είναι απαράδεκτο αυτό που κάνει η τροχαία, αλλά τα νούμερα δεν μου λένε τίποτα .ούτε τις τροχαίας ούτε οι φατνώσεις του οποιουδήποτε .οκ ? αυτά που λες σημβενουν συχνά για αυτό θες και μια καλή αστυνομία να κάνει την δουλειά της σωστά ,δεν θες τον σωτήρα που προβάλετε από τα ΜΜΕ. οκ?μην τα μπερδεύεις

gdevelek
03/08/2008, 16:21
στο προηγούμενο ποστ σου δεν έγραψες το παραμικρό για αστυνόμευση

συνεπώς αν "μπερδεύτηκα", είναι επειδή εσύ με μπέρδεψες

ο ιαβέρης/σταθάκης είναι η ΜΟΝΗ μας ελπίδα, η τροχαία ροχαλίζει και ξέρει μόνο να λέει "μην τρέχετε" και "υπακούετε στις υποδείξεις των οργάνων"

ζουν στο 1950

gozntari
03/08/2008, 16:35
Ναι οκ δεν αποδίδω καλά στο γραπτό λόγο αλλά ρε παιδί μου αυτοί οι 10 μαλακές που συναντάμε στο δρόμο καθημερινά δεν θα ακούσουν ούτε τον Ιαβέρη ούτε τον σταθακη .(άλλη σχολή όμως ο στάθηκες ,σαφέστερα καλύτερος ).για αυτός θες αυτή την απροσδιόριστη άνοια που την πληρώνεις και σε δυσκολεύει που λέγετε κράτος ,και πρόστιμα όχι ιδία για όλους το 10% του εισοδήματος σου εστί ποναει και κάτι τζιπατους ,που στα παπαρια τους και αν τους κόψεις και 350 ,για το κόκκινο την ώρα που πάνε να κλίσουν δούλιες εκατομμύριων ,το βάζουν στα λειτουργικά έξοδα της εταιρίας ...

gozntari
03/08/2008, 16:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek


ο ιαβέρης/σταθάκης είναι η ΜΟΝΗ μας ελπίδα, η τροχαία ροχαλίζει και ξέρει μόνο να λέει "μην τρέχετε" και "υπακούετε στις υποδείξεις των οργάνων"

ζουν στο 1950 :nono:


εμείς ήμαστε η ΜΟΝΗ μας ελπίδα ,εγώ δεν πιστεύω σε μεσσίες και σε πολιτικάντηδες ,τι έκανε ο σταθακης τώρα που τα πήρα σα βουλευτής της Ν.Δ. ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΤΙΠΟΤΑ ,για την καρεκλά και τα λεφτά το κάνουν αυτοί (ο σταθακης έχει την ευθιξία και παρατήθηκε από μια επιτροπή 6 χρονιά μετά. 6 χρόνια ανυπαρξίας ,και επειδή τον έγραφαν κανονικά ,6 χρόνια του πηρέ να το καταλάβει ότι είναι θέμα πολίτικης βούλησης )

gdevelek
03/08/2008, 16:55
θα σε παραπέμψω στο πρώτο μου ποστ σ' αυτή την κουβέντα

mikros boudas
03/08/2008, 17:02
εγω ξερω πως αν την παρασκευη το απογευμα δεν κατεβαινα φρεναριστος στενο στο οποιο εχω προταιρεοτητα τωρα θα ειχα ζημια 3 χιλιαρικα στο αμαξι και πιθανοτατα χτυπηματα στο σωμα μου και φοβο να ξαναοδηγησω για καποιο διαστημα και ολα αυτα γιατι ενας κυριος ηλικιωμενος περασε αερα το στοπ του...ευτυχως το παραδεχτηκε.τωρα το τι λεει ο καθενας εδω μεσα το ακουω τσαμπα και βερεσε.και ναι ο οδηγος που εχει τρεξει σε αγωνες ξερει το αμαξι 10 φορες καλυτερα απο εναν κοινο οδηγο.και ναι ο παγκοσμιος οδηγος ειναι ενα με το αμαξι του.μην παιρνουν τα μυαλα σας αερα.κουλοι εισαστε,οι μηχανες και αμαξια σας πανε,δε τα πατε.ακομα και επαγγελματιες αγωνιζομενοι ετσι ειναι.

gozntari
03/08/2008, 17:06
Σταθακης και ο ιαβέρης συμμετέχουν σε επιτροπές που συζήσανε και ξανασυζητάμε και ξαναμασυζητανε για να προτείνουν κάτι στην κυβερνήσει που θα τους βάλει σε άλλες επιτροπές για να δουν αν αυτά που αποφάσισαν στην πρώτη επιτροπή ήταν σωστά .και αυτοί πληρώνονται για αυτό .θέλω και εγώ μια τέτοια θέση .και μετά βγάζουν και κανένα βιβλίο να πάρουν και λίγα από εμάς και εμείς να πεφτούμε στις λακκούβες τους και μετά να μας λένε εγώ πάω με σαράντα ….άντε μωρέ

TOLISTOLAROS
03/08/2008, 17:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
κουλοι εισαστε,οι μηχανες και αμαξια σας πανε,δε τα πατε.ακομα και επαγγελματιες αγωνιζομενοι ετσι ειναι.


Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Από οδήγηση δεν ξέρουμε που πανε τα 4!



Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Ας παραδεχτούμε επιτέλους ότι σε σχέση με κάποιους είμαστε άχρηστοι και κουλάτζες,μη βλέπουμε την οδήγηση σαν μέσο αυτοεπιβεβαίωσης,να κοιτάμε να βελτιωνόμαστε.

:beer: :beer: :beer:

LsKostas
03/08/2008, 22:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από gozntari
Σταθακης και ο ιαβέρης συμμετέχουν σε επιτροπές που συζήσανε και ξανασυζητάμε και ξαναμασυζητανε για να προτείνουν κάτι στην κυβερνήσει που θα τους βάλει σε άλλες επιτροπές για να δουν αν αυτά που αποφάσισαν στην πρώτη επιτροπή ήταν σωστά .και αυτοί πληρώνονται για αυτό .θέλω και εγώ μια τέτοια θέση .και μετά βγάζουν και κανένα βιβλίο να πάρουν και λίγα από εμάς και εμείς να πεφτούμε στις λακκούβες τους και μετά να μας λένε εγώ πάω με σαράντα ….άντε μωρέ



Τι ωραια θα ηταν τα ωραια μας τα λεφτα να μας τα τρωει ενας που σε "τρομοκρατει" οτι εκει εξω γινεται πολεμος με τ αυτοκινητα να παριστανουν τα συγκρουομενα.

Καμια φορα απορω...


Καλα εδω στην ΕΛΛΑΔΑ δεν εχουμε ματια,δεν βλεπουμε???δεν ακουμε ??? :mad: :mad: :mad:


gondari δεν εχεις νοιωσει ποτε σαν σε βιντεογκειμ??? χωρις κανονακι δευτερο ομως ...


και στην τελικη ...
εχουμε πολλους σαν τον Σταθακη και τον Ιαβερη να βγαζουν τ αντερα τους οταν τους καλουνε σε εκπομπες???

Εχουμε πολλους επαγγελματιες οδηγους που ευθαρσως δηλωνουν οτι μες στην πολη οδηγουν με 40 km/h???


:sick:


Μαγκες μην την ψαχνεται...ωσπου να φτιαξει η παιδεια και η νοοτροπια

τετοιοι ανθρωποι ειναι η μοναδικη μας σωτηρια...αυτοι που μας "τρομοκρατουν"


( την αληθεια λενε αλλα τελος παντων ... μας "τρομοκρατουν" :sick: )

gozntari
04/08/2008, 00:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas



gondari δεν εχεις νοιωσει ποτε σαν σε βιντεογκειμ??? χωρις κανονακι δευτερο ομως ..



τι εννοείς???( δεν κατάλαβα) κανονάκι να τους τινάξω τα ηλίθια μυαλά τους στον αέρα όταν ακούω τις παπαριες τους ????δεν μπορώ άλλες παπαρολογίες που λέει και ο Σουφλιάς ,από τον κάθε ιδικό που βγαίνει κάθε τρις και λίγο να πει ότι του κατέβει…



Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas
Εχουμε πολλους επαγγελματιες οδηγους που ευθαρσως δηλωνουν οτι μες στην πολη οδηγουν με 40 km/h???
Μαγκες μην την ψαχνεται...ωσπου να φτιαξει η παιδεια και η νοοτροπια

τετοιοι ανθρωποι ειναι η μοναδικη μας σωτηρια...αυτοι που μας "τρομοκρατουν"

δεν τους γουστάρω αυτός που ξέρουν έστω και καλά να μου λένε διάφορα …αν δεν αλλάξουμε εμείς αυτοί θα βγαίνουν και θα επιβιώνον σε συχνότητες υποκουλτούρας και αμαθείς ,αν αυτοί δεν αλλάζουν άλλαξε εσύ .όλα είναι θέμα πολίτικης βουλήσεις και εφαρμογής ..αλλά αν αποφασίσουν να κάνουν κάτι σωστά ,πως ο κάθε βουλευτής θα βάζει τον προσκοπικό του φρουρό να κάνει τον τροχονόμο, για να κάνει αναστροφή στην πανεπιστήμιου η όπου αλλού …η δίκια μας βλακεία αφήνει αυτούς να μας δουλεύουν έτσι όπως τους δουλεύουμε και εμείς…θέλω παιδιά από τώρα στα σχόλια και μην περνούν το δίπλωμα με λάδωμα .να σου κόβουν τον κωλο αν σε πιάσουν να κάνεις μαλακιές .να δεις πως θα αλλάξουν τα πράγματα

gozntari
04/08/2008, 00:27
σήμερα είδα ένα μαλακα πατερά που είχε το μωρό του στην αγκαλιά ενώ οδηγούσε στην εθνική του κόρναρα και του κουνούσα επιδεκτικά το χέρι μου (όχι την χειρονομία της απόλαυσης)και ο μαλακάς μου κόρναρε σαν μαλακάς επί 2 λεπτά .τι να του κάνεις αυτόυ του τύπου .αν τρακάρε το σωμα του παιδιού θα αποτελούσε ένα πρώτης ποιότητας αερόσακο και σίγουρα θα τον έζωσε τον μαλακά πατερά του

LsKostas
04/08/2008, 01:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από gozntari
σήμερα είδα ένα μαλακα πατερά που είχε το μωρό του στην αγκαλιά ενώ οδηγούσε στην εθνική του κόρναρα και του κουνούσα επιδεκτικά το χέρι μου (όχι την χειρονομία της απόλαυσης)και ο μαλακάς μου κόρναρε σαν μαλακάς επί 2 λεπτά .τι να του κάνεις αυτόυ του τύπου .αν τρακάρε το σωμα του παιδιού θα αποτελούσε ένα πρώτης ποιότητας αερόσακο και σίγουρα θα τον έζωσε τον μαλακά πατερά του


Kαλα του εκανες +1


ο καθενας μας πολεμα την βλακεια των δρομων με το δικο του τροπο.


Καταλαβαινω το σκεπτικο σου,τουλαχιστον προσπαθω :wave2:

alximistis
04/08/2008, 02:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Δεν σου σβήνω το παραμικρό γιατί φοβήθηκες ότι διαγράφω ότι έχω γράψει. Τα νούμερα του Ιαβέρη δεν συμφωνούν με τα νούμερα του επίσημου κράτους. Το αναφέρω για πολλοστή φορά και επιμένεις να το προσπερνάς. Διψάς για αίμα και μένεις στα νούμερα του Ιαβέρη παραβλέποντας τις συμβουλές του και το αποδεικνύεις πέφτωντας με το μηχάνακι σε κάθε γωνία και τρώγοντας καζούρα από το forum για να σε πείσουν να αλλάξεις λάστιχα. Τι πιο απλό θες για να πειστείς ότι δεν σε ενδιαφέρουν οι συμβουλές του;








Δεν αξίζει ότι και να γράψω. ΑΝ θες όμως κάνε μια χάρη στον εαυτό σου και διάβαζε καλύτερα τα ποστ που μπαίνουν. Εσένα θα βοηθήσουν να μην λες ότι βλακεία σου κατέβει. ΔΕΝ έπεσα με το μηχανάκι γιατί δεν είχα αλλάξει λάστιχα... αλλά σου είπα και πριν στη βλακεία μάλλον έχεις ρέντα. Πήγαινε και ξαναδιάβασε αυτό που ΕΓΩ είχα ποστάρει πως ακριβώς έπεσα και μετά αν θες ξαναγράψε. Μέχρι τότε κάνε τη χάρη στον εαυτό σου και ρίξε μια ματιά πάλι στο ποστάκι μου για εκείνη την τούμπα.
Επίσης... σου ξαναθυμίζω ότι εγώ το πόσταρα αν αυτό σου λέει κάτι για το οποίο επίσης αμφιβάλλω.
Και για να τελειώνουμε... τελικά ποιο ακριβώς είναι το θέμα σου; Ότι ο Ιαβέρης λέει ψέμματα για τον αριθμό των νεκρών ότι προσέχουμε αυτό τους νεκρούς δηλαδή και δεν προσέχουμε τις συμβουλές του γι αυτό και σπάμε το κεφάλι μας ή κάτι άλλο;;;; να κατανοήσω ρε παιδί μου γιατί φαίνεται δεν έχω τη δική σου ευφυία και δεν τα πιάνω όλα.

Α και κάτι της τελευταίας στιγμής. Δυστυχώς ανήκω στην τάξη εκείνη που ζει μόνη της σε σπίτι με νοίκι και δουλειά που δεν πληρώνει καλά δυστυχώς. Την επόμενη φορά σε παρακαλώ αν δεν έχεις πρόβλημα να σε βρω να μου δανείσεις καμιά 330ρα ευρώ τόσο πήγαν τα λάστιχα ώστε να τα αγοράσω αμέσως και να μην κινδυνεύω περιμένοντας πότε θα βρω μερικά ευρώ παραπάνω για να τα βάλω. Ευχαριστώ προκαταβολικά για την ευγένειά σας να με εξυπηρετήσετε.

apav
04/08/2008, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Δεν αξίζει ότι και να γράψω. ΑΝ θες όμως κάνε μια χάρη στον εαυτό σου και διάβαζε καλύτερα τα ποστ που μπαίνουν. Εσένα θα βοηθήσουν να μην λες ότι βλακεία σου κατέβει. ΔΕΝ έπεσα με το μηχανάκι γιατί δεν είχα αλλάξει λάστιχα... αλλά σου είπα και πριν στη βλακεία μάλλον έχεις ρέντα. Πήγαινε και ξαναδιάβασε αυτό που ΕΓΩ είχα ποστάρει πως ακριβώς έπεσα και μετά αν θες ξαναγράψε. Μέχρι τότε κάνε τη χάρη στον εαυτό σου και ρίξε μια ματιά πάλι στο ποστάκι μου για εκείνη την τούμπα.
Επίσης... σου ξαναθυμίζω ότι εγώ το πόσταρα αν αυτό σου λέει κάτι για το οποίο επίσης αμφιβάλλω.
Και για να τελειώνουμε... τελικά ποιο ακριβώς είναι το θέμα σου; Ότι ο Ιαβέρης λέει ψέμματα για τον αριθμό των νεκρών ότι προσέχουμε αυτό τους νεκρούς δηλαδή και δεν προσέχουμε τις συμβουλές του γι αυτό και σπάμε το κεφάλι μας ή κάτι άλλο;;;; να κατανοήσω ρε παιδί μου γιατί φαίνεται δεν έχω τη δική σου ευφυία και δεν τα πιάνω όλα.

Α και κάτι της τελευταίας στιγμής. Δυστυχώς ανήκω στην τάξη εκείνη που ζει μόνη της σε σπίτι με νοίκι και δουλειά που δεν πληρώνει καλά δυστυχώς. Την επόμενη φορά σε παρακαλώ αν δεν έχεις πρόβλημα να σε βρω να μου δανείσεις καμιά 330ρα ευρώ τόσο πήγαν τα λάστιχα ώστε να τα αγοράσω αμέσως και να μην κινδυνεύω περιμένοντας πότε θα βρω μερικά ευρώ παραπάνω για να τα βάλω. Ευχαριστώ προκαταβολικά για την ευγένειά σας να με εξυπηρετήσετε.

Εάν δεν αξίζει να γράφεις, μην γράφεις. Εάν δεν μπορείς να κατανοήσεις το νόημα του θέματος, πάλι μην γράφεις. Δεν είδα κάποιον άλλον να μοιράζει απλόχερα άσκοπους χαρακτηρισμούς. Μια χάρη μόνο, μην ζητάς να επαναλαμβάνουμε συνεχώς τα ίδια, ούτε καν copy-paste δεν αξίζει να κάνουμε από την στιγμή που τα προσπερνάς.

Τις συμβουλές του Ιαβέρη τις απέδειξες με τα λάστιχα, τον εξοπλισμό που αγόρασες μόλις τώρα, και πάει λέγοντας. Δες και το παιδί πιο πάνω που συνεργάζεται μαζί του αλλά ζώνη αρνείται να φορέσει για να του σπάσει τα νεύρα. Χειροκροτώ το πάθος του Ιαβέρη να περάσει τα περί οδικής ασφάλειας, και κατανοώ σε τι αδιέξοδο έχει φτάσει και χρησιμοποιεί αυτά τα νούμερα. Το πιο πάνω παράδειγμα με τα λάστιχα και την ζώνη είναι η απόδειξη πως έφτασε να χρησιμοποιεί τέτοιες τεχνικές. Εμείς σπρώχνουμε τα νούμερα και είναι παράδοξο το πόσο χαμηλά είναι με τόσα που γίνονται εκεί έξω.

Τις δικαιολογίες περί οικονομικών δεν μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις ως δικαιολογία. Δεν σου είπε κανείς να ξεπουλήσεις το παλιό σου μηχανάκι, ή να τριγυρνάς από Δέλεαρ σε cinema, και από ταβέρνα σε Δ.Σ.. Δική σου επιλογή ήταν, όπως και δική σου θα είναι εάν ξανά-σακατευτείς παραβλέποντας τις συμβουλές του Ιαβέρη, εντυπωσιασμένος από τα παχυλά νούμερα. Με τι θάρρος να σου δώσω εγώ χρήματα όταν ξέρω ότι θα τα κατασπαταλήσεις για να ικανοποιήσεις τα πάθη σου;

Ευτυχώς που τελικά βγήκαν και άλλοι που συμφωνούν ότι τα νούμερα (πόσο μάλλον τα ψεύτικα) δεν μπορούν να αλλάξουν τις περίεργες νοοτροπίες των οδηγών. Ας μείνουμε λοιπόν στις συμβουλές και ας αφήσουμε τα νούμερα για όσους τα χρειάζονται.

Zid
04/08/2008, 10:38
Ενα ολόκληρο thread διαμάχη.... για το αν τα νούμερα του Ιαβέρη είναι αληθινά η όχι....


:alien:

apav
04/08/2008, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Ενα ολόκληρο thread διαμάχη.... για το αν τα νούμερα του Ιαβέρη είναι αληθινά η όχι....


:alien:

Μην θυμώνεις, αλλά αυτός ήταν ο σκοπός του πρώτου post:


Αρχικά δημιουργήθηκε από ares_tz
Γεια σας,

Σήμερα το πρωϊ είδα στην τηλεόραση τον οδηγό αγώνων Ιαβέρη να μιλά για τα τροχαία ατυχήματα, την πρώτη βασική αιτία ατυχημάτων στην Ελλάδα. Σκέφτηκα να ανασύρω από το αρχείο μου ένα [Β] άρθρο [/Β] το οποίο βρήκα σε περιοδικό εκτός θεματολογίας αυτοκινήτου για να θυμηθούμε λίγα πράγματα...

********************************************************************

¨Εθνικό Πένθος" χαρακτήρισε ο γνωστός Ιαβέρης την τραγωδία που αντιμετωπίζουμε ως ...δεδομένη κατάσταση. Δεν μπορούμε να περιμένουμε από την πολιτεία. Βέβαια ούτε και οι ομιλίες για τα τροχαία μπορούν να βελτιώσουν την κατάσταση γιατί αυτό εξαρτάται από εμάς τους οδηγούς. Η νοοτροπία ενός λαού δεν αλλάζει τόσο εύκολα αλλά εκτιμούμε τις προσπάθειες που γίνονται και να αφυπνίσουμε τους έλληνες οδηγούς για τον πρωτοφανή αριθμό των 30.000 ατυχημάτων ετησίως.

Τραγικά είναι τα στοιχείς που παραθέτει ο οδηγός Ιαβέρης. Πρώτη αιτία θανάτου στις ηλικίες 18-44 ετών στην Ελλάδα ειναι τα τροχαία δυστυχήματα! Από το 1965 εώς το 2000 σε 35 χρόνια έχουμε στην Ελλάδα περισσότερους από 75.000 νεκρούς και πιο πολλούς από 1.200.000 τραυματίες

Προσοχή...

Κάθε μέρα έχουμε..10 νεκρούς, 30 παραπληγικούς, 120 τραυματίες[/COLOR /SIZE]

Τη δεκαετία από 1990 εώς 1999 H Ευρώπη μείωσε τα τροχαίοα από 14% σε 45% αλλά στην
Ελλάδα είχαμε αύξηση 60%.

[COLOR=red]Δεκαετία 1990 - 1999 α. 300 νεκροί β. 900 τετραπληγικοί γ. 3600 τραυματίες το μήνα
Κάθε χρόνο....3.500 νεκροί, 10.000 τετραπληγικοί, 45.000 τραυματίες

Παρατήρηση
Το 82% των τροχαίων συμβαίνει με ταχύτητα μικρότερη των 60χλμ την ώρα και σε απόσταση μικρότερη των 40χλμ από το σπίτι μας...Δηλαδή στις πόλεις...
Στις εθνικές οδούς συμβαίνουν 8% ενώ στους επαρχιακούς 10%...

Zid
04/08/2008, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Μην θυμώνεις, αλλά αυτός ήταν ο σκοπός του πρώτου post:

Δεν θύμωσα... προς θεού...:winka:


Απλά θεωρώ ανούσια ολη τη κόντρα... οσον αφορά τα νούμερα...

apav
04/08/2008, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Δεν θύμωσα... προς θεού...:winka:


Απλά θεωρώ ανούσια ολη τη κόντρα... οσον αφορά τα νούμερα...

Σωστά, αλλά όταν από ένα κατεβατό 96Χ2 σελίδων, μας εντυπωσιάζουν μόνο τα νούμερα των νεκρών, τι άλλο μπορείς να κάνεις;

Όποιος θέλει ολόκληρο το βιβλίο του Ιαβέρη, μπορεί να το κατεβάσει από εδώ:

http://www.bikenet.gr/index.php?option=com_smf&Itemid=89&topic=5035.msg53691

billy_BMW
04/08/2008, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Τα νούμερα που αναφέρει ο Ιαβέρης, είναι εκτός πραγματικότητας.

http://www.astynomia.gr/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=292&Itemid=86&lang=

Έχετε δει πως κυκλοφορεί στον δρόμο ο Ιαβέρης και ο κάθειαβέρης που μοιράζει παρατηρήσεις απλόχερα;

Για άλλη μια φορά πρέπει να δεχτείς ότι έχεις κάνει ένα λάθος.

Ο αριθμός με βάση τη στατιστική των θανατηφόρων τροχαίων ατυχημάτων ανα χρόνο για την ακρίβεια είναι 3.173.

Μπορείς εύκολα να κάνεις και την πράξη μόνος σου απο το link της αστυνομίας οπου εσύ παραθέτεις με τον παρακάτω τρόπο.

Στο πρώτο πίνακα αναφέρονται οι θάνατοι των εμπλεκομένων σε ατυχήματα.
Στο δεύτερο πίνακα αναφέρονται οι θάνατοι των παθόντων,δηλαδή οι πεζοί,συνεπιβάτες κ.ο.κ

Η μέθοδος για να βγάλεις τον ετήσιο μέσο όρο απο τα στοιχεία παραπάνω είναι.

παίρνεις όλους τους νεκρούς και απο τους δύο πίνακες απο το 1990 εως το 2007 και τους προσθέτεις.

Το σύνολο (σε ένα excel για πιο ευκολία)βγάζει 22.933 απο τον Α πίνακα και 34.188 απο τον Β.
Δηλαδή συνολικά 57.121 Νεκροί απο το 1990 εως το 2007.

Το διαιρείς με τα έτη.

57.121 / 18 έτη

Βγαίνει μέσος όρος 3.173 νεκροί / έτος.


...Αυτά....

apav
04/08/2008, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από billy_BMW
Για άλλη μια φορά πρέπει να δεχτείς ότι έχεις κάνει ένα λάθος.

Ο αριθμός με βάση τη στατιστική των θανατηφόρων τροχαίων ατυχημάτων ανα χρόνο για την ακρίβεια είναι 3.173.

Μπορείς εύκολα να κάνεις και την πράξη μόνος σου απο το link της αστυνομίας οπου εσύ παραθέτεις με τον παρακάτω τρόπο.

Στο πρώτο πίνακα αναφέρονται οι θάνατοι των εμπλεκομένων σε ατυχήματα.
Στο δεύτερο πίνακα αναφέρονται οι θάνατοι των παθόντων,δηλαδή οι πεζοί,συνεπιβάτες κ.ο.κ

Η μέθοδος για να βγάλεις τον ετήσιο μέσο όρο απο τα στοιχεία παραπάνω είναι.

παίρνεις όλους τους νεκρούς και απο τους δύο πίνακες απο το 1990 εως το 2007 και τους προσθέτεις.

Το σύνολο (σε ένα excel για πιο ευκολία)βγάζει 22.933 απο τον Α πίνακα και 34.188 απο τον Β.
Δηλαδή συνολικά 57.121 Νεκροί απο το 1990 εως το 2007.

Το διαιρείς με τα έτη.

57.121 / 18 έτη

Βγαίνει μέσος όρος 3.173 νεκροί / έτος.


...Αυτά....

Έχω την πικρή εντύπωση ότι ο πρώτος πίνακας αναφέρει το σύνολο των ατυχημάτων ανά έτος και ο δεύτερος αναφέρει τους παθόντες γι' αυτά τα ατυχήματα.

Πχ το 2007 είχαμε 1.292 θανατηφόρα ατυχήματα που μεταξύ άλλων είχαν ως αποτέλεσμα 1.449 νεκρούς.

alximistis
04/08/2008, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Εάν δεν αξίζει να γράφεις, μην γράφεις. Εάν δεν μπορείς να κατανοήσεις το νόημα του θέματος, πάλι μην γράφεις. Δεν είδα κάποιον άλλον να μοιράζει απλόχερα άσκοπους χαρακτηρισμούς. Μια χάρη μόνο, μην ζητάς να επαναλαμβάνουμε συνεχώς τα ίδια, ούτε καν copy-paste δεν αξίζει να κάνουμε από την στιγμή που τα προσπερνάς.

Τις συμβουλές του Ιαβέρη τις απέδειξες με τα λάστιχα, τον εξοπλισμό που αγόρασες μόλις τώρα, και πάει λέγοντας. Δες και το παιδί πιο πάνω που συνεργάζεται μαζί του αλλά ζώνη αρνείται να φορέσει για να του σπάσει τα νεύρα. Χειροκροτώ το πάθος του Ιαβέρη να περάσει τα περί οδικής ασφάλειας, και κατανοώ σε τι αδιέξοδο έχει φτάσει και χρησιμοποιεί αυτά τα νούμερα. Το πιο πάνω παράδειγμα με τα λάστιχα και την ζώνη είναι η απόδειξη πως έφτασε να χρησιμοποιεί τέτοιες τεχνικές. Εμείς σπρώχνουμε τα νούμερα και είναι παράδοξο το πόσο χαμηλά είναι με τόσα που γίνονται εκεί έξω.

Τις δικαιολογίες περί οικονομικών δεν μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις ως δικαιολογία. Δεν σου είπε κανείς να ξεπουλήσεις το παλιό σου μηχανάκι, ή να τριγυρνάς από Δέλεαρ σε cinema, και από ταβέρνα σε Δ.Σ.. Δική σου επιλογή ήταν, όπως και δική σου θα είναι εάν ξανά-σακατευτείς παραβλέποντας τις συμβουλές του Ιαβέρη, εντυπωσιασμένος από τα παχυλά νούμερα. Με τι θάρρος να σου δώσω εγώ χρήματα όταν ξέρω ότι θα τα κατασπαταλήσεις για να ικανοποιήσεις τα πάθη σου;

Ευτυχώς που τελικά βγήκαν και άλλοι που συμφωνούν ότι τα νούμερα (πόσο μάλλον τα ψεύτικα) δεν μπορούν να αλλάξουν τις περίεργες νοοτροπίες των οδηγών. Ας μείνουμε λοιπόν στις συμβουλές και ας αφήσουμε τα νούμερα για όσους τα χρειάζονται.


Καλά ναι οκ εντάξει... :lol: :lol: :lol:
άντε γεια καλά να περνάς. :D

billy_BMW
04/08/2008, 15:26
Ψάξε λίγο εδώ

http://www.statistics.gr/

Είναι η Εθνική στατιστική υπηρεσία.

apav
04/08/2008, 18:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από billy_BMW
Ψάξε λίγο εδώ

http://www.statistics.gr/

Είναι η Εθνική στατιστική υπηρεσία.

Παρόμοια νούμερα αλλά όχι πολλαπλασιασμένα με το 2.5

http://www.statistics.gr/gr_tables/S801_SDT_1_TS_01_95_12_03_5_Y.pdf

http://www.statistics.gr/gr_tables/S801_SDT_1_TS_01_94_12_06_1_Y.pdf

http://www.statistics.gr/gr_tables/S801_SDT_1_TS_01_93_12_05_1_Y.pdf

Aitherobamwn
11/08/2008, 15:52
Περίπου 70 άτομα σκοτώνονται κάθε χρόνο στη Μυτιλήνη και πολλαπλάσιοι είναι οι τραυματίες.Φανταστείτε τι συμβαίνει στους υπόλοιπους νομούς της Ελλάδας όπου οι ρυθμοί που κινούνται είναι πολύ πιο καταιγιστικοί

gdevelek
11/08/2008, 15:54
βρέθηκα στη μυτιλήνη το χειμώνα, είναι ζήτημα αν φορούσε κράνος 1 στους 20 (ο οποίος ένας θα τρώει και το σχετικο δούλεμα φαντάζομαι)

TOLISTOLAROS
11/08/2008, 17:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aitherobamwn
Περίπου 70 άτομα σκοτώνονται κάθε χρόνο στη Μυτιλήνη και πολλαπλάσιοι είναι οι τραυματίες.Φανταστείτε τι συμβαίνει στους υπόλοιπους νομούς της Ελλάδας όπου οι ρυθμοί που κινούνται είναι πολύ πιο καταιγιστικοί
Φίλε στους υπόλοιπους νομούς μπορεί οι ρυθμοί να'ναι πιο καταιγιστικοί αλλά οι οδηγοί:
1)Έχουν οδηγήσει σε πολλών ειδών δρόμους(Εθνική,επαρχιακό,μεγάλες πόλεις)
2)Είναι περισσότερο εξοικειωμένοι με υψηλές ταχύτητες
3)Έχουν οδηγήσει σε βροχή,χιόνια,όχι μόνο σε λιακάδα.
4)Είναι περισσότερο εξοικειωμένοι με μοτοσυκλέτες

Αυτά τα λέω όχι γιατί με τρακάρανε στη Ρόδο,αλλά επειδή έχω οδηγήσει στη μισή Ελλάδα.Τα νησιά είναι ό,τι πιο επικίνδυνο,ειδικά για δίκυκλο.
Το κακό με τα νησιά είναι ότι οι οδηγοί δεν είναι υποψιασμένοι ακριβώς επειδή δεν έχουν οδηγήσει εκτός νησιού.

Aitherobamwn
12/08/2008, 10:11
Είναι πιο έμπειροι θέλεις να πείς? Είναι πιο εξικοιωμένοι με το δρόμο και ξέρουνε να οδηγούν καλύτερα?
Γι αυτό οταν έρχονται διακοπές τρακάρουνε όλη την ώρα και τους μαζεύει το ΕΚΑΒ ή μήπως φταίει η υπερβολική λιακάδα?

Να σου πω εγώ τι φταίει.Νομίζουνε οτι οι υψηλές ταχύτητες μπορούν να αναπτυχθούν σε επαρχιακό δίκτυο,νομίζουν οτι ξέρουν να οδηγούν επειδή κάνουνε χιλιόμετρα πολλά σε ευθείες ενώ το επαρχιακό είναι όλο στροφές,ανάποδες κλίσεις και τυφλές τούμπες νομίζουνε οτι οι ντόπιοι είναι αργοί οδηγοί και οτι τους έχουνε μία δευτέρα.
Δεν προσπαθούν να βάλουνε το μυαλό τους το ανύπαρκτο να δουλέψει οτι κάθε δευτερόλεπτο τα δεδομένα της κύλησης τους αλλάζουνε και οτι ουσιαστικά πάνε σε δρόμους που έχουνε πλήρη άγνοια
Το μόνο θετικό είναι οτι βάζουνε κράνος,σε συχνότητα ελάχιστα μεγαλύτερη απο τους ντόπιους.
Αυτοί οι λόγοι δεν αφορούν μόνο το νησί της Λέσβου αφορούν τη συμπεριφορά σε όλο το επαρχιακό δίκτυο,την κλασσική αντιμετώπιση του Ελληνα,των κατοίκων των πρωτευουσών που θεωρούν το επαρχιακό δίκτυο ευκολο και των ντόπιων που νομίζουνε οτι το ξέρουνε.

Αυτός είναι ο λόγος των ατυχημάτων.Δεν ξέρουμε να οδηγούμε αλλά δεν ξέρουμε οτι δεν ξέρουμε και νομίζουμε οτι ξέρουμε,αυτή είναι η νοοτροπία του ελληνα εγκληματία με φονικό όπλο τη βέσπα,το παπάκι,το SS,το τζιπ,το οικογενειακό αμάξι ένας εγκληματίας που απαρτίζεται ιδεολογικά απο τσαμπουκά,ανύπαρκτο σχεδιασμό στο μυαλό του των κινδυνων που θα αντιμετωπίσει εάν αναπτύξει διάφορες συμπεριφορές εκτός ορίων ,παντόφλα στη μοτο και ξεκράνωτος ή 180 στο κοντερ στο επαρχιακό με το αμάξι και μέσα η οικογένεια.

Μόνο εάν δεί τα άντερα και τα μυαλά της συζύγου του,του παιδιού του,του αδερφού του,του κολλητού φίλου στην άσφαλτο να είναι απλωμένα τότε ίσως καταλάβει αλλά τότε είναι αργά.

TOLISTOLAROS
12/08/2008, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aitherobamwn
Περίπου 70 άτομα σκοτώνονται κάθε χρόνο στη Μυτιλήνη και πολλαπλάσιοι είναι οι τραυματίες.Φανταστείτε τι συμβαίνει στους υπόλοιπους νομούς της Ελλάδας όπου οι ρυθμοί που κινούνται είναι πολύ πιο καταιγιστικοί

Ρώτα αν έχεις φίλους σου αστυνόμους να σου πουν αν ισχύει η υπόθεση που κάνεις..


Αρχικά δημιουργήθηκε από Aitherobamwn
Είναι πιο έμπειροι θέλεις να πείς? Είναι πιο εξικοιωμένοι με το δρόμο και ξέρουνε να οδηγούν καλύτερα?

Κοίτα τι γράφω παραπάνω λέω "είναι εξοικειωμένοι με υψηλές ταχύτητες και έχουν οδηγήσει σε πολλών είδών δρόμους".
Δεν ισχύει;


Αρχικά δημιουργήθηκε από Aitherobamwn
Γι αυτό οταν έρχονται διακοπές τρακάρουνε όλη την ώρα και τους μαζεύει το ΕΚΑΒ ή μήπως φταίει η υπερβολική λιακάδα?
Όταν έρχονται διακοπές φίλε έρχονται για να ξεσκάσουν και κάνουν ό,τι μαλακία τους κατέβει(πολύ κακώς).Εγώ όμως βλέπω τί γίνεται και το χειμώνα.Στην τελική δε με τράκαρε τουρίστρια αλλά ροδίτισσα


Αρχικά δημιουργήθηκε από Aitherobamwn
νομίζουνε οτι οι ντόπιοι είναι αργοί οδηγοί και οτι τους έχουνε μία δευτέρα.
Φίλε δεν είναι έτσι,μη το βλέπεις ανταγωνιστικά.Είναι πολύ λογικό κάποιος που κινείται μια ζωή μόνο σε νησί να μην έχει την ίδια επαφή με πολλά km/h με κάποιον που οδηγά σε λεωφόρους και εθνικές,δεν είναι το ίδιο προπονημένος.
Δεν ισχύει;

Επίσης η επικινδυνότητα φάινεται κυρίως απ'το πόσο αφηρημένος είναι ο άλλος.Το χάλι που βλέπω εδώ με τα κινητά,τα παρκαρίσματα πάνω στη στροφή και το να πηγαίνει ο άλλος σε δρόμο με 2 λωρίδες ανά κατεύθυνση με 70 και αριστερά επί μεγάλη απόσταση ειλικρινά δε το'χω δει αλλού.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Aitherobamwn
Μόνο εάν δεί τα άντερα και τα μυαλά της συζύγου του,του παιδιού του,του αδερφού του,του κολλητού φίλου στην άσφαλτο να είναι απλωμένα τότε ίσως καταλάβει αλλά τότε είναι αργά.
Ρε μη το γρουσουζεύεις!!:)

Αν κάποιος πρέπει να πάθει ατύχημα για να μάθει είναι ΒΛΑΚΑΣ ανεξαρτήτου τόπου καταγωγής.
Τα συμπεράσματα που έγραψα δε τα βγαλα αυθαίρετα ούτε με εμπάθεια.Ούτε έχω κάτι με κανένα νησί.Ίσα ίσα πήρα απόφαση να μείνω Ρόδο forever.Αθηναίος δεν είμαι και ούτε θέλω να γυρίσω Αθήνα.Απλά ό,τι στραβό βλέπω το λέω :wave2:

Aitherobamwn
12/08/2008, 16:21
Δεν αναφέρομαι σε υποθέσεις αλλά σε επίσημα στοιχεία της τροχαίας που έδωσε 68 νεκρους πέρυσι,οπότε.....

motoleonidio
12/08/2008, 16:32
motoleonidiomotoleonidio (http://motoleonidio.blogspot.com)

400
18/08/2008, 14:08
Κρίμα να υπάρχει τόσο έντονη αντιπαράθεση για ένα τόσο ουδέτερο και σοβαρό θέμα. Πολλοί οι νεκροί και οι τραυματίες, και έντονες οι συνέπειες μεταφράζονται σε οικονομικά μεγέθη και μας ακουμπούν όλους μα όλους. Ο Ιαβέρης, ο Σταθάκης, ο Παπαδόπουλος (μαζί με άλλους φυσικά) είναι άνθρωποι που πιστεύουν στη σοβαρότητα του θέματος (σε εθνικό επίπεδο) και έκαναν/κάνουν κάτι γιαυτό. Και η αστυνομία ...κάτι κάνει, άσχετα αν δεν έχει κανένα αποτέλεσμα κι αυτό. Κάνει αυτό που νομίζει ότι είναι χρήσιμο. Αντικατοπτρίζει (σε βάθος χρόνου πάντα) τις τάσεις και τις επιταγές της κοινωνίας που η ίδια έφτιαξε την αστυνομία (και τον Ιαβέρη, και τον Σταθάκη, και τους υπουργούς, και τους επιστήμονες(;) που μαζεύουν τα στατιστικά, και όλους). Εγώ πάντως γελάω με όποιον νομίζει ότι έχουμε σοβαρά στατιστικά στοιχεία, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία. Υπάρχουν διάφορες πολλές φωνές και δράσεις, αλλά και παράπονα από όλους προς όλους. Και όσο κι αν μαγειρεύονται τα στατιστικά... η πορεία της χώρας για τις 3 τελευταίες δεκαετίες είναι σταθερά τραγική. Είτε σε σύγκριση με την Ε.Ε. είτε stand alone. Κρίμα να χανόμαστε σε τέτοιες αντιπαραθέσεις, τη στιγμή που υποτίθεται ότι έχουμε κοινωνικές ευαισθησίες και διαχωρίζουμε εαυτούς από τους 'άλλους' μηχανόβιους... τους ξεκράνωτους, τους τέζες, τους ρέστους...

Διάφορα ανάκατα ΥΓ:
- Ο Σταθάκης παραιτήθηκε και απο πρόεδρος της Εθνικής Επιτροπής Οδικής Ασφάλειας.
- Ο Παπαδόπουλος αφού δεν αυτοκτόνησε ακόμα με όλα όσα διαπιστώνει (και πολύ εύγλωττα μεταφέρει), είναι πραγματικά θαύμα.
- Η δ/νση τροχαίας αυτοκινητοδρόμων κάθε Κυριακή παρατάσει πολλά όργανα για να εποπτεύουν... την πλήρη χρήση των λωρίδων ανάγκης των αυτοκινητοδρόμων.
- Το βιβλίο του Ιαβέρη αναφέρει τις πηγές των αριθμητικών του στοιχείων; (Δε νομίζω να είναι λιγότερο αξιόπιστες από αυτές της αστυνομίας.)
- Τα ευρωπαϊκά κονδύλια για την οδική ασφάλεια, αχ που είναι οεο; Ποιά ινστιτούτα-φαντάσματα τα τρώνε;

gozntari
19/08/2008, 13:37
είσαι 99% σωστός σε αυτά που λες ,το 1% λάθος θα το βρεις καθώς θα πέρανε τα χρόνια .και κάτι ακόμα να συμπληρώσω( σε αυτά που είπες πιο πάνω) Σταθακής ,αστυνομία και λοιποί μ@λ@κοπιτουρες πληρώνονται από εμάς και δεν κάνουν ΤΙΠΟΤΑ απόλυτος .είναι πολλά μηδενικά μαζεμένα . θέλουμε δραστικά πράγματα .διπλώματα που να είναι 100% αδιάβλητα και κάτι που πιστεύω από την μικρή εμπόρια μου ότι δεν πρέπει να περνούν όλοι όσοι πάνε σε σχολές οδηγήσεις δίπλωμα .άμα πάρουν το δίπλωμα στα εικοσιπέντε + ,δεν πρωκτέ να ενασχοληθούν για να βελτιώσουν τις ικανότητες τους (γενικά μήλαω υπάρχουν και εξαιρέσεις ),δεν έχω ακούσει σε κάποιον να του πουν, φιλέ δεν κάνεις να οδηγάς , δεν το έχεις πως το λένε ,τραβά σε αλάνες κάνε πρακτική και μετά από 10 χρόνια ξανά έλα να δούμε .αυτό δεν έχει γίνει ποτέ ,με γνώμονα το κέρδος και την μίζα όλοι περνούν δίπλωμα .και μετά τους συναντάμε στο δρόμο και τους φωνάζουμε ρε μ@λ@κ@ νύχτα πηρές το δίπλωμα


α και πολυ καλο το Promotion του Super DUKE :beer: :wave2:

MikeG
19/08/2008, 14:05
" Βαρύς ο φόρος αίματος στους ελληνικούς δρόμους από τα τροχαία δυστυχήματα που σημειώθηκαν τον τελευταίο ενάμισι μήνα...

Σύμφωνα με τα στοιχεία του υπουργείου Εσωτερικών τα θανατηφόρα τροχαία δυστυχήματα στην Ελλάδα τον τελευταίο ενάμισι μήνα διπλασιάστηκαν σε σχέση με τους 6 πρώτους μήνες του έτους

Από τις αρχές Ιουλίου έως και τη Δευτέρα, οπότε βρισκόταν σε εξέλιξη η επιστροφή των εκδρομέων του Δεκαπενταύγουστου, σημειώθηκαν 325 θανατηφόρα τροχαία.

Το πρώτο εξάμηνο τους έτους τα θανατηφόρα τροχαία ανήλθαν συνολικά σε 616.

Στα τροχαία του τελευταίου ενάμισι μήνα δεν περιλαμβάνονται τα δυο πολύνεκρα στη Σέριφο, όπου ξεκληρίστηκε 4μελης οικογένεια και τις Θερμοπύλες όπου σκοτώθηκαν 3 άτομα και τραυματίσθηκαν 5. "

πηγή : skai.gr