PDA

View Full Version : Αγορά μεταχειρισμένου: transalp650 ή 650gs ή vstrom650



motofloros
02/08/2008, 18:03
Χαιρετώ! Σκοπεύω να αγοράσω κάποια από τις παραπάνω μοτοσυκλέτες, ελαφρώς μεταχειρισμένη 3 με 4 χρόνων. Το θέλω για καθημερινή μετακίνηση στη πόλη και για κανα ταξιδάκι 200 με 300 χιλιόμετρα. Επίσης πηγαίνω και στο χωματόδρομο (20 χλμ) 2-3 φορές το μήνα. Χρήματα που διαθέτω 5 με 6 χιλιάρικα.
Θα ήθελα να μου πείτε συνοπτικά ποια πλεονεκτήματα έχει το καθένα από τα παραπάνω σε σχέση με τα υπόλοιπα. Επίσησ έχω ακούσει ότι το transalp έκανε ένα μικρό λιφτινγκ από το 2005 ή το 2004 δε θυμάμαι. Αν ξέρει κανένας να μου πει.
Ευχαριστώ

MikeG
02/08/2008, 18:07
Αν θες να πατάς το χωματόδρομο χωρίς να τρέμει συνεχώς το φιλοκάρδι σου απέκλεισε το Vstorm.
Βέβαια να ξέρεις ότι θα πεταχτούν όλοι οι vstormιτες & θα πουν ότι πάει.

motofloros
02/08/2008, 18:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Αν θες να πατάς το χωματόδρομο χωρίς να τρέμει συνεχώς το φιλοκάρδι σου απέκλεισε το Vstorm.
Βέβαια να ξέρεις ότι θα πεταχτούν όλοι οι vstormιτες & θα πουν ότι πάει.
ναι μάλλον αυτό είναι πιο ασφάλτινο... Το gs καλά έχω ακούσει ότι πάει αλλά ο μηχανικός μου λέει μακρια από bmw... Επομένως απομένει το trans

MikeG
02/08/2008, 18:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από motofloros
ναι μάλλον αυτό είναι πιο ασφάλτινο... Το gs καλά έχω ακούσει ότι πάει αλλά ο μηχανικός μου λέει μακρια από bmw... Επομένως απομένει το trans

Εγώ έχω το BMW & μέχρι στιγμής κανένα απολύτως πρόβλημα. Κινούμαι καθημερινά μαζί του παντού (πόλη, ταξίδι, αρκετό χώμα, επαρχία). Θα το χαρακτήριζα πολύ πιο εύκολο από σε σχέση με το ΤΑ ειδικά μέσα σε πόλη.
Η επιλογή είναι δική σου.

motofloros
02/08/2008, 18:26
Κι εμένα μου αρέσει πολύ το bmw. Μοιάζει περισσότερο στο στυλ του ΧΤ600 που είχα. Σαν μονοκύλινδρο μπορεί να πηγαίνει καλύτερα στις χαμηλές.
Ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Elle
02/08/2008, 22:24
Ο ΜikeG έχει δίκιο για τους Vstrommίτες. Λοιπόν καταρχήν εγώ είμαι πλέον ένας από αυτούς
τους Vstrommίτες αλλά είχα κι άλλες μοτοσυκλέτες πριν απο αυτή και δεν αδικώ καμμία άλλη
που δεν ειναι V strom.
Λοιπόν, έχουμε και λέμε.

Χώμα.
Το Vstrom δεν κάνει σχεδόν τίποτα στο χώμα, το Transalpάκι ενός φίλου δεν μπορούσα
να το ακολουθήσω εκεί που πήγαινε γιατί εμένα με κολούσε πιο εύκολα απο το δικό του
και στις ανηφόρες γλιστράει. Το Gs πιστεύω πηγαίνει (κι από ό,τι έχω δει με τα μάτια μου)
ακόμη καλύτερα στο χώμα.
Οπότε έχουμε και λέμε: Gs πρώτο, Transalp δεύτερο, Vstrom τελευταίο.

Πόλη.
Και εδώ πάλι το Vstrom δεν μπορεί. Είναι μεγάλο και δεν το βολεύεις άνετα, δεν το κάνεις εύκολα πίσω με τα πόδια όταν είσαι καβάλα και τα σχετικά αλλά ανουβράρει εύκολα στην κίνηση. Το Transalp είναι πανεύκολο στη μετακίνηση και φτάνει στο σημείο να αντικαθιστά
μέχρι και το παπί. Το Gs επίσης καλό, μπορεί και καλύτερο γιατί είναι και μονοκύλινδρο και
ο κινητήρας του ευνοεί καλύτερα στα ξεκολλήματα.
Κι εδώ λοιπόν: Gs πρώτο, Transalp δεύτερο, Vstrom τελευταίο.


Ταξίδι.
Σαν χρήστης Vstrom εδώ δεν θα ήθελα να σηκώσω κουβέντα. Σε όλα εδώ υπερτερεί το
Vstrom με διαφορά. Στροφές, άνεση, κινητήρας, άνεμοι και σε άλλα πολλά όπως και το γκάζι
του υπερτερεί κατα πολύ. Το Transalpάκι μας κούρασε εμένα και τον φίλο μου στον πισινό
μας ιδιαίτερα σε ταξίδι ενώ από κινητήρα δεν μου είπε και πολλά.
Δυσκολεύεται να φορτώσει ταχύτητα και στον άνεμο χρειάζεται περισσότερη προσοχή.
Το Gs δεν γνωρίζω. Σαν μονοκύλινδρο δεν θα το είχα
επιλέξει για ταξίδι κυρίως. Αλλά κατα τα άλλα είναι πολύ καλό.
Εδώ έχουμε: Vstrom πρώτο με διαφορά, Gs δεύτερο, Transalp τελευταίο.

Πέραν όλων και οι 3 είναι από τις καλύτερες μοτοσυκλέτες που υπάρχουν.
Σκέψου όμως. Πολλοί λέμε οτι θα πάμε ταξίδια και τέτοια και καταλήγουμε να κυκλοφοράμε
τη μοτο μας μέσα σε πόλη όπου εκεί δεν θα σου πρότεινα Vstrom.
Άν όμως ζητάς κυρίως το ταξίδι τότε να επιλέξεις Vstrom. Άν όχι τότε να επιλέξεις Gs. Για το Τransalp μάλλον όχι γιατί πιστεύω πως το GS είναι καλύτερο.

Elle
02/08/2008, 22:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Αν θες να πατάς το χωματόδρομο χωρίς να τρέμει συνεχώς το φιλοκάρδι σου απέκλεισε το Vstorm.
Βέβαια να ξέρεις ότι θα πεταχτούν όλοι οι vstormιτες & θα πουν ότι πάει.

+1000

:blush:

Όντως ΔΕΝ πάει!

Sapadak
03/08/2008, 21:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elle
Ταξίδι.

Εδώ έχουμε: Vstrom πρώτο με διαφορά, Gs δεύτερο, Transalp τελευταίο.



Με το μονο που διαφωνω απο ολα οσα εγραψες ειναι αυτο το σημειο.

Το στρομ με διαφορα 1ο αλλα οχι το τζιες μπροστα απο το ΤΑ.

Αν κανεις ταξιδακι με μονοκυλινδρο δικαβαλος και φορτωμενος μαλλον θα αναθεωρησεις!

sek
03/08/2008, 23:35
Θα συμφωνήσω κι εγώ σε όλα με τον Elle :beer:

vestromas
04/08/2008, 13:20
Με 2ο χλμ χωματοδρομο 3φορες τον μηνα, αδικεις τον εαυτο σου εαν δεν παρεις το vstrom. Αυτα που προσφερει γενικα σαν μοτοσυκλετα και με τετοια τιμη, δεν συγκρινοντε σε αυτη υην κατηγορια.
Σκεψου το καλα και καλα θα κανεις νατα καβαλησεις ολα για να νοιωσεις τι σου λεω.:beer: :wave2:

XJR_Billy
04/08/2008, 14:21
Και εγώ θα συμφωνήσω με τον Vestroma, αν και θεωρώ όλες τις παραπάνω μηχανές πολύ καλές.

Σε βατούς χωματόδρομους πάνε ΟΛΑ τα μηχανάκια.
Με το στρώμα θα πας πιο αργά.

Ταξίδι θα πας με ΟΛΑ τα μηχανάκια.
Με το στρώμα και την μπέμπα θα πας πιο άνετα.

Αυτό που θα τραβήξει όμως περισσότερο είναι το γκάζι και η χαμηλή κατανάλωση του στρώματος.

Αν ήταν και πιο όμορφο το ρημάδι...:lol: :lol: :beer:

MikeG
04/08/2008, 14:24
Από τα 3 που αναφέρετε το BMW έχει σαφώς τη χαμηλότερη κατανάλωση.
Επίσης σας παρακαλώ μη ξαναπείτε ότι πατάει χώμα το Vstorm. Αν το ισχυρίζεστε ελάτε να πάμε πχ στη Γραμβούσσα (Κρήτη).

vestromas
04/08/2008, 14:24
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :wave2:

vestromas
04/08/2008, 14:38
MikeG το vstrom, το εχω παει στους πιο σκληρους χωματοδρομους και στις πιο δυσπροσιτες παραλιες δικαβαλος. Μπορει να μην ειναι για αγωνες εντουρο αλλα μην λεμε και οτι θελουμε.
Υπαρχουν απειρα βιντεακια και φωτογραφιες οτι το vstrom παει παντου.
Μπορει τα προαναφερθεντα μοντελα να πηγαινουν πιο ανετα, αλλα αυτος δεν ειναι λογος να σνομπαρεις τις παμπολες γενικες αρετες τους και να συμβιβαστεις με κατι λιγοτερο και να το πληρωσεις για περισοτερο, οπως τα bmw και τα τρανσαλπ.:beer: :wave2:

nik7119
04/08/2008, 14:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Από τα 3 που αναφέρετε το BMW έχει σαφώς τη χαμηλότερη κατανάλωση.
Επίσης σας παρακαλώ μη ξαναπείτε ότι πατάει χώμα το Vstorm. Αν το ισχυρίζεστε ελάτε να πάμε πχ στη Γραμβούσσα (Κρήτη). ενω το δικο σου καβαλαει ταρατσεςε?ασε μας φιλε μου την μαθαμε την καραμελα,,πεστα καλυτερα σε νιπιαγωγακια:beer: :rotflmao:

nik7119
04/08/2008, 14:44
,,,,

nik7119
04/08/2008, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Από τα 3 που αναφέρετε το BMW έχει σαφώς τη χαμηλότερη κατανάλωση.
Επίσης σας παρακαλώ μη ξαναπείτε ότι πατάει χώμα το Vstorm. Αν το ισχυρίζεστε ελάτε να πάμε πχ στη Γραμβούσσα (Κρήτη). ουτε εγω,,ουτε ο βεστρομας πιστευω δεν εχουμε σημφερον ουτε τα περνουμε απο καμια εταιρια,,εγω πρωσοπικα δεν ειμαι με καμια,,απλα λεμε τα πραγματα ως εχουν και με αποδειξεις,,γιατι να το κρυψομεν αλωστε,,σιγα μην παω να δωσω τοσα λεφτα για να παρω bmv,,απο την στιγμη που θα κανω την δουλεια μου με πολυ πιο λιγα χρηματα και πολυ αξιοπιστα.: τον οφι,, λεει θωρω,, και τον σερμο του ψαχνω?:rotflmao: :wave2: :beer:

MikeG
04/08/2008, 14:51
Είναι εμφανές νομίζω εδώ & πάρα πολύ καιρό η προσπάθεια παρουσίασης αυτού του μηχανακιού ως το κορύφαιο. & ξαναλέω μην επιμένετε για πράγματα που δε γίνονται. Ας μιλάμε λίγο σοβαρά. Αναφέρετε τη χαμηλότερη κατανάλωση, το ένα, το άλλο καλύτερο... Λίγο προσοχή τι λέμε δημόσια.

nik7119
04/08/2008, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Είναι εμφανές νομίζω εδώ & πάρα πολύ καιρό η προσπάθεια παρουσίασης αυτού του μηχανακιού ως το κορύφαιο. & ξαναλέω μην επιμένετε για πράγματα που δε γίνονται. Ας μιλάμε λίγο σοβαρά. Αναφέρετε τη χαμηλότερη κατανάλωση, το ένα, το άλλο καλύτερο... Λίγο προσοχή τι λέμε δημόσια. 350 χλμ διπλος ,,με 15 ευρα

MikeG
04/08/2008, 14:54
367 χιλιόμετρα διπλός με μπαγκαζιέρες με 15 euros. Καλό?

nik7119
04/08/2008, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
367 χιλιόμετρα διπλός με μπαγκαζιέρες με 15 euros. Καλό? ναι,,πολυ καλο,,με 60 χλμ την ωρα

MikeG
04/08/2008, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από nik7119
ναι,,πολυ καλο,,με 60 χλμ την ωρα

Λες ε....?
Τέλος πάντων, απλά σταματήστε πλέον αυτό το πράγμα με τα Vstorm. Κανένας άλλος κάτοχος μηχανακιού δε το εξυμνεί τόσο παρά μόνον οι vstormites.

nik7119
04/08/2008, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
367 χιλιόμετρα διπλός με μπαγκαζιέρες με 15 euros. Καλό? πολυ καλο,,και τα υπολιπα φιλαξετα να τα σκασεις στο σερβις:wave2: :wave2: :beer:

MikeG
04/08/2008, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από nik7119
πολυ καλο,,και τα υπολιπα φιλαξετα να τα σκασεις στο σερβις:wave2: :wave2: :beer:

2,7 λίτρα λάδι τα 5000 χιλιόμετρα... Τρομερό κόστος!!!!
ΑΜΑ ΔΕ ΞΕΡΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΔΕ ΜΙΛΑΜΕ.:wave2:

nik7119
04/08/2008, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Λες ε....?
Τέλος πάντων, απλά σταματήστε πλέον αυτό το πράγμα με τα Vstorm. Κανένας άλλος κάτοχος μηχανακιού δε το εξυμνεί τόσο παρά μόνον οι vstormites. φιλε μου στο ειπα παραπανω δεν υποστειριζω τπτ,,απλα λεω τα πραγματα ως εχουν

miketzif
04/08/2008, 15:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elle
Ο ΜikeG έχει δίκιο για τους Vstrommίτες. Λοιπόν καταρχήν εγώ είμαι πλέον ένας από αυτούς
τους Vstrommίτες αλλά είχα κι άλλες μοτοσυκλέτες πριν απο αυτή και δεν αδικώ καμμία άλλη
που δεν ειναι V strom.
Λοιπόν, έχουμε και λέμε.

Χώμα.
Το Vstrom δεν κάνει σχεδόν τίποτα στο χώμα, το Transalpάκι ενός φίλου δεν μπορούσα
να το ακολουθήσω εκεί που πήγαινε γιατί εμένα με κολούσε πιο εύκολα απο το δικό του
και στις ανηφόρες γλιστράει. Το Gs πιστεύω πηγαίνει (κι από ό,τι έχω δει με τα μάτια μου)
ακόμη καλύτερα στο χώμα.
Οπότε έχουμε και λέμε: Gs πρώτο, Transalp δεύτερο, Vstrom τελευταίο.

Πόλη.
Και εδώ πάλι το Vstrom δεν μπορεί. Είναι μεγάλο και δεν το βολεύεις άνετα, δεν το κάνεις εύκολα πίσω με τα πόδια όταν είσαι καβάλα και τα σχετικά αλλά ανουβράρει εύκολα στην κίνηση. Το Transalp είναι πανεύκολο στη μετακίνηση και φτάνει στο σημείο να αντικαθιστά
μέχρι και το παπί. Το Gs επίσης καλό, μπορεί και καλύτερο γιατί είναι και μονοκύλινδρο και
ο κινητήρας του ευνοεί καλύτερα στα ξεκολλήματα.
Κι εδώ λοιπόν: Gs πρώτο, Transalp δεύτερο, Vstrom τελευταίο.


Ταξίδι.
Σαν χρήστης Vstrom εδώ δεν θα ήθελα να σηκώσω κουβέντα. Σε όλα εδώ υπερτερεί το
Vstrom με διαφορά. Στροφές, άνεση, κινητήρας, άνεμοι και σε άλλα πολλά όπως και το γκάζι
του υπερτερεί κατα πολύ. Το Transalpάκι μας κούρασε εμένα και τον φίλο μου στον πισινό
μας ιδιαίτερα σε ταξίδι ενώ από κινητήρα δεν μου είπε και πολλά.
Δυσκολεύεται να φορτώσει ταχύτητα και στον άνεμο χρειάζεται περισσότερη προσοχή.
Το Gs δεν γνωρίζω. Σαν μονοκύλινδρο δεν θα το είχα
επιλέξει για ταξίδι κυρίως. Αλλά κατα τα άλλα είναι πολύ καλό.
Εδώ έχουμε: Vstrom πρώτο με διαφορά, Gs δεύτερο, Transalp τελευταίο.

Πέραν όλων και οι 3 είναι από τις καλύτερες μοτοσυκλέτες που υπάρχουν.
Σκέψου όμως. Πολλοί λέμε οτι θα πάμε ταξίδια και τέτοια και καταλήγουμε να κυκλοφοράμε
τη μοτο μας μέσα σε πόλη όπου εκεί δεν θα σου πρότεινα Vstrom.
Άν όμως ζητάς κυρίως το ταξίδι τότε να επιλέξεις Vstrom. Άν όχι τότε να επιλέξεις Gs. Για το Τransalp μάλλον όχι γιατί πιστεύω πως το GS είναι καλύτερο.

θα συμφωνίσω σχεδόν 1000%. εκτός του ότι το gs (για το μονοκύλιδρο έτσι όχι το καινούργιο) είναι καλύτερο από το transalp.

Μιικρη διευκρίνηση τι εννοούμε χώμα, γατι σε βατούς χωματόδρομους πάνε όλα μα όλα τα μηχανακια. Όταν θα καταλήξουμε σ'αυτό τότε θα πρέπει να κανούμε αξιολόγηση. Σε κάθε περίπτωση όμως το στρομ υστερει σημαντικά στο χώμα από τα άλλα 2.

ΥΓ: έχω στρομ

nik7119
04/08/2008, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
2,7 λίτρα λάδι τα 5000 χιλιόμετρα... Τρομερό κόστος!!!!
ΑΜΑ ΔΕ ΞΕΡΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΔΕ ΜΙΛΑΜΕ.:wave2: για κανε μια κουβεντα με την γρια αρκουδα γιατι ψαχνει κοσμο να τον προφιλαξει:beer: :cry: :wave2:

MikeG
04/08/2008, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από nik7119
για κανε μια κουβεντα με την γρια αρκουδα γιατι ψαχνει κοσμο να τον προφιλαξει:beer: :cry: :wave2:

Δεν έχει νόημα να "συζητάμε". Εξέφρασες τις απόψεις σου, εγώ τις δικές μου φτάνει.
& ξαναλέω! Να μιλάμε μόνο όταν ξέρουμε τι λέμε!
Ξαναδιάβασε το thread της Γιαγιάς Αρκούδας & επίσης διάβασε πάλι την ενότητα με τα προβλήματα του Vstorm & έλα μια μέρα να περάσουμε από ένα βατό χωματόδρομο.

nik7119
04/08/2008, 15:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Δεν έχει νόημα να "συζητάμε". Εξέφρασες τις απόψεις σου, εγώ τις δικές μου φτάνει.
& ξαναλέω! Να μιλάμε μόνο όταν ξέρουμε τι λέμε!
Ξαναδιάβασε το thread της Γιαγιάς Αρκούδας & επίσης διάβασε πάλι την ενότητα με τα προβλήματα του Vstorm & έλα μια μέρα να περάσουμε από ένα βατό χωματόδρομο. οκ εχεις δικιο,,μετρα τα στρωματα βγαινοντας εξω,,δεν μπορει ολη αυτη η λαοθαλασα να την ειπιε την πορτοκαλαδα,,παντα φιλικα βεβαια,,:wave2: :wave2: :wave2: :beer:

nik7119
04/08/2008, 15:59
δεν μου φαινεται για κοροιδο ο βεστρομας που θελει να το κρατησει για παντα:wave2: :wave2:

Elle
04/08/2008, 17:03
Πάει! Το ζαλίσατε το παιδί!:cry: :dizzy:
Σιγά μην πάρει τώρα ένα από τα 3 μηχανάκια που μας παραθέτει προς αξιολόγηση!
Εδώ δεν είμαστε Forum βρε παιδιά είμαστε το κλουβί με τις τρελές!! :smokin:

Πάρε κανένα άλλο αγόρι μου εσύ και μακριά από αυτά τα 3 γιατί
θα καταντήσεις στο τέλος να γίνεις κι εσύ ένας από μας τους κολλημένους!!
:beer: :beer: :beer:

Τέτοια Thread αν δεν δώσουν τα χέρια οι κύριοι "Το δικό μου είναι καλύτερο μηχανάκι"
ή λαμβάνουν χώρο άσκοπο στο forum, ή καταλήγουν στις αντιπαραθέσεις,
ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο...:lol:

Elle
04/08/2008, 17:09
Πάντως φίλε δε σου συνιστώ και τόσο το Τransalp 650. Σε ταξιδάκι μας που πήγαμε
μας κούρασε και εμένα συνεπιβάτη και τον οδηγό, ενώ στον αέρα ο μπροστινός τροχός
πήγαινε "κάπως" και ειδικά το μοτέρ του, ξεψυχισμένο.
Από την άλλη το Gs είναι καλύτερο από το VStrom στην πόλη
και το VStrom καλύτερο από το Gs στα ταξίδια.
Βέβαια όλων οι απόψεις σεβαστές! Άλλοι κυκλοφορούν στην πόλη με R1 και Gsxr,
δεν τέθηκε θέμα, όπως κι εγώ με το VStrom κυκλοφορώ πόλη.
Απλά πόλη με το Gs έχει περισσότερο χουζούρι (μονοκύλινδρο και μικρότερο σε όγκο).

motofloros
04/08/2008, 17:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από miketzif

Μιικρη διευκρίνηση τι εννοούμε χώμα, γατι σε βατούς χωματόδρομους πάνε όλα μα όλα τα μηχανακια. Όταν θα καταλήξουμε σ'αυτό τότε θα πρέπει να κανούμε αξιολόγηση. Σε κάθε περίπτωση όμως το στρομ υστερει σημαντικά στο χώμα από τα άλλα 2.

ΥΓ: έχω στρομ
Χωματόδρομο εννοώ βατό αλλά όπως και να είναι 20 χλμ είναι πολύ κουραστικό αν δεν έχεις το καταλληλότερο από τα παραπάνω. Δεν τα έχω οδηγήσει γι αυτό έθεσα το θέμα. Με ένα ΧΤ 600 που είχα πήγαινα σφαίρα στο χώμα και πολύ καλά στην πόλη. Για ταξίδι όμως δεν...

kachius
04/08/2008, 17:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από motofloros
Χωματόδρομο εννοώ βατό αλλά όπως και να είναι 20 χλμ είναι πολύ κουραστικό αν δεν έχεις το καταλληλότερο από τα παραπάνω. Δεν τα έχω οδηγήσει γι αυτό έθεσα το θέμα. Με ένα ΧΤ 600 που είχα πήγαινα σφαίρα στο χώμα και πολύ καλά στην πόλη. Για ταξίδι όμως δεν...

Δε νομίζω ότι θα έχεις το παραμικρό πρόβλημα σε τέτοιο χωματόδρομο με οποιοδήποτε
μηχανάκι από τα 3 :wave2:

motofloros
04/08/2008, 17:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elle
Πάντως φίλε δε σου συνιστώ και τόσο το Τransalp 650. Σε ταξιδάκι μας που πήγαμε
μας κούρασε και εμένα συνεπιβάτη και τον οδηγό, ενώ στον αέρα ο μπροστινός τροχός
πήγαινε "κάπως" και ειδικά το μοτέρ του, ξεψυχισμένο.
Από την άλλη το Gs είναι καλύτερο από το VStrom στην πόλη
και το VStrom καλύτερο από το Gs στα ταξίδια.
Βέβαια όλων οι απόψεις σεβαστές! Άλλοι κυκλοφορούν στην πόλη με R1 και Gsxr,
δεν τέθηκε θέμα, όπως κι εγώ με το VStrom κυκλοφορώ πόλη.
Απλά πόλη με το Gs έχει περισσότερο χουζούρι (μονοκύλινδρο και μικρότερο σε όγκο).

Δε περίμενα να γίνει τόση φασαρία... :confused:
Άρα συμπεραίνοντας απορρίπτουμε το transalp και κρατάμε GS ή VSTROM. Κάθε ένα υπερτέρει σε κάπιοιν τομέα σε σχέση με το άλλο.
Πολλά ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.

OzZzZzY
04/08/2008, 17:35
η suzuki κατατασει το strom ως "sport enduro tourer" :rolleyes: :rolleyes:

Ταξιδευτής
04/08/2008, 23:29
Τωρα αν εγω πω οτι εμφανισιακα καταρχας θεωρω το Transalp μακραν πιο ομορφο απο τα αλλα 2 θα ειμαι τρελος ε; :confused:

Επισης επειδη τα εχω οδηγησει και τα 3 θα ελεγα οτι γενικα ενα δικυλινδρο μοτερ εχει πολυ πιο γλυκο δουλεμα απο ενα μονοκυλινδρο.
Κατα συνεπεια Vstrom και ΤΑ ειναι καλυτερα απο το GS σε ενα ταξιδι, λογω πιο γλυκου και στρωτου τροπου λειτουργιας του μοτερ τους.

Σιγουρα το Vstrom ειναι ξεκαθαρα καλυτερο απο το ΤΑ σε στησιμο, γκαζι, κλπ, αλλα λογικο να ειναι αφου ειναι και κατα πολυ νεοτερο μηχανακι! ;)

Εχοντας οδηγησει και τα 3 θα ελεγα οτι θα διαλεγα το ΤΑ απο εμφανιση και γλυκο δουλεμα του μοτερ του, ενω αν ηθελα κατι παραπανω οδηγικα τοτε το strom θα ηταν μονοδρομος (αλλα με πολυ πιο ασχημη εμφανιση). Το GS απλα ...δεν, λογο μονοκυλινδρου και μονο.

Just my 2 cents. :wave2: