PDA

View Full Version : money for nothing η κατι αλλο



GST
03/02/2005, 23:46
Μετά από συζητήσεις που κατά καιρούς έχουν γίνει στο φόρουμ ετούτο όσον αφορά το χώρο της μοτοσικλέτας θα με ενδιέφερε πολύ να ακούσω την γνώμη σας στην φράση ¨¨ότι πληρώνεις παίρνεις¨¨

Όπως όλοι ξέρετε οι τιμές είτε σε μοτοσικλέτες είτε σε αγορά υπηρεσιών είτε σε αναλώσιμα και αξεσουάρ είτε και σε ένδυση έχουν διαβαθμίσεις ανάλογα τις εταιρείες τα μοντέλα και φυσικά αυτά που σου προσφέρουν .

Ακούμε για μότο που οι τιμές τους με κριτήριο τα κυβικά τους και τα περιφερειακά τους ξεπερνούν πολλές φορές τα 15.000 ευρό και άλλες που με λιγότερα λεφτά ίσως να σου προσφέρουν και τα ίδια πράγματα για την χρήση που την θες …είναι όμως το ίδιο πράγμα ;

Ακούμε για ακριβά συνεργεία εξουσιοδοτημένα επί το πλείστον για ακριβά λάδια για ακριβά μπουφάν ,όμως έχουμε αναρωτηθεί ποτέ αν όντως αξίζουν τα λεφτά τους και το λόγο που οι τιμές για το είδος που μας αφορά βρίσκετε σε αυτά τα επίπεδα στην αγορά σε σχέση με τον ανταγωνισμό….τι κόστος έχει η λειτουργία ενός μεγάλου συνεργείου και γιατί τα motul είναι ακριβότερα από τα ελαιόλαδα .

Γενικά τελικά στους καιρούς αυτούς το φτηνό μπορεί να είναι και καλό και γενικά τι στάθμη ποιοτικού έλεγχου θέτετε στον εαυτό σας για την επιλογή όλων αυτών που αφορούν την μοτοσικλέτα σας ακόμα και για την απόκτηση της;;;;;;;;;;;;;;
:rolleyes:

periklisk
04/02/2005, 01:43
Εγώ νομίζω ότι γενικά ισχύει το ότι πληρώνεις παίρνεις....

Βέβαια δεν αποκλείονται οι περιπτώσεις αισχροκέρδειας ή πλασματικής υπεραξίας ενός προϊόντος ή υπηρεσίας....

Παραδείγματα υπάρχουν πολλά, αλλά καλύτερα να τα πούμε από κοντά κάποια στιγμή γιατί αλλιώς είναι να τα γράφεις (μπορεί και να παρεξηγηθούν) και αλλιώς τα λες.....

gcrook
04/02/2005, 03:36
Να φερω ενα πολυ χαρακτηριστικο παραδειγμα, απο τον χωρο του αυτοκινητου.
Διαβασα καποτε, σε ενα πολυ παλιο τευχος των 4 ΤΡΟΧΩΝ, οτι καποιο υψηλοβαθμο στελεχος της Mercedes ειχε πει το εξης:

[Β]''Τα αυτοκινητα μας, σε σχεση με τα γιαπωνεζικα δεν ειναι ιδιαιτερα ποιοτικοτερα.Αυτα ομως, τα κατα 10-20% ακριβοτερα υλικα που χρησιμοποιουμε,(παντα σε συνδυασμο με το marketing) μας επιτρεπουνε να ανεβαζουμε την αξια των αυτοκινητων μας ακομα και κατα 100%''[/Β]

Ακρως διαφωτιστικο οσoν αφορα τις πρακτικες των συγχρονων κολοσσων.

Alexander
04/02/2005, 10:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από periklisk
Εγώ νομίζω ότι γενικά ισχύει το ότι πληρώνεις παίρνεις....

Βέβαια δεν αποκλείονται οι περιπτώσεις αισχροκέρδειας ή πλασματικής υπεραξίας ενός προϊόντος ή υπηρεσίας....
Όπως επίσης και το αντίθετο: υπάρχει και ένα μικρό ποσοστό προϊόντων που τα αγοράζεις φθηνά και σου βγαίνουν διαμάντια... Αλλά αυτά θέλουν πολύ ψάξιμο...

periklisk
04/02/2005, 10:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alexander
Όπως επίσης και το αντίθετο: υπάρχει και ένα μικρό ποσοστό προϊόντων που τα αγοράζεις φθηνά και σου βγαίνουν διαμάντια... Αλλά αυτά θέλουν πολύ ψάξιμο...

Σωστό και αυτό! πολύ ψάξιμο όμως λέμε!

idi
04/02/2005, 10:46
εγω λεω οτι περισσοτερο μετραει ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΟ ΠΗΡΕΣ και οχι ΤΙ ΠΗΡΕΣ

γιατι εγω αν κολισει κατι στο μυαλο μου δε βγαινει με τιποτα

αν ψαξω η τιμη του μπορει να παιζει απο 20-50% πανω ή κατω

idi
04/02/2005, 10:50
για ανταλακτικα και εξοπλισμο μιλισα οχι για μηχανες (αν και εκει υπαρχει σε μικροτερο βαθμο)

tai
04/02/2005, 17:31
Υπάρχει και μια άλλη παράμετρος. Προϊόντα που έχουν υψηλή τιμή, προσφέρουν καλύτερη ποιότητα σε τομείς που δεν θα χρειαστούμε ποτέ.
Πχ μου πούλαγε κάποιος μια φόρμα πιο ακριβά κατά 20% από μια άλλη επειδή είχε την ιδιότητα να μην αλιωνεται το ύφασμα από τα υγρά της μπαταρίας. Μου το απόδειξε μπροστά μου. Ήταν όντος καλύτερη από της άλλες. Εγώ όμως δεν ανακατεύομαι με υγρά μπαταρίας. Άρα γιατί να πληρώσω 20% παραπάνω για κάτι αποδεδειγμένα καλό, αλλά άχρηστο για μένα?

tai
04/02/2005, 17:33
Το θέμα είναι να πληρώνουμε μόνο αυτό που χρειαζόμαστε, και όχι αυτό που προσφέρει τα περισσότερα.

free rider
04/02/2005, 18:13
Γιατί αν οι γνώσεις όλες αναφέρονται στα όντα και έχουν το πέρας τους στα όντα, το φως που είναι πέρα από κάθε ουσία είναι έξω και από κάθε γνώση.

:sun: :sun:
:smokin: :smokin:

Alexander
04/02/2005, 20:55
Ψψψψψς...