PDA

View Full Version : Διακοπές...;



XTakias
02/08/2008, 18:18
Θα αναφέρω ένα στραβό που μου έτυχε κατά την περίοδο των φετινών μου διακοπών και εύχομαι να μην τύχει σε άλλους.

Κανόνισα φέτος λοιπόν 4 άτομα(2 ζευγάρια) να πάμε στην κρήτη, συγκεκριμένα στο ηράκλειο ώστε να είμαι κοντά σε ένα φίλο μου που μένει εκεί.

Μέσω ιστοσελίδας(γνωστής) στο ιντερνετ έψαξα και βρήκα 2 δωμάτια σε apartments.

Έστειλα την προκαταβολή 200 ευρώ όλα μια χαρά. να σημειώσω πως η προκαταβολή ισοδυναμούσε σε 2 διανυκτερεύσεις και για τα δύο ζευγάρια.

Φτάσαμε Κρήτη λοιπόν, πήγαμε στο μέρος που είχαμε κλείσει όμως η πρώτη ματιά ήταν απλά απογοητευτική. Ο δρόμος για να φτάσεις εκεί έμοιαζε με 18μετρο φίδι κουλουριασμένο, οι στροφές ήταν απότομες και γενικά αν δεν ήσουν από εκεί πάρα πολύ δύσκολα μπορούσες να φτάσεις εκεί ειδικά βράδυ.

Ανεβήκαμε...τον λοφίσκο που μας ανέφερε ο επαγγελματίας ξενοδόχος(ο Θεός να τον κάνει)
και οδεύσαμε προς τα δωμάτια...Εκεί διαπιστωσα το αρνητικό του Ιντερνετ. Δυστυχώς η μυρωδιά δεν μεταφέρετε μέσω εικόνας άρα κατάλαβα πως είχα κάνει λάθος.

Μέχρι να αποφασίσουμε τι θα κάνουμε, αν θα μείνουμε ή όχι κοιτούσαμε την πισίνα...
Ο πάτος αυτής ήταν απλά μαύρος...(Από την στιγμή που πάω 7 μέρες διακοπές τον χρόνο ε ναι θέλω τουλάχιστον να περάσω καλά και το ξενοδοχείο να είναι καθαρό).

Η απόφαση να φύγουμε από εκεί πάρθηκε και αφού πήγαμε στην ρεσεψιόν..(και πάλι ο Θεός να την κάνει ρεσεψιόν) λέμε κύριε τάδε συγνώμη δεν θα μείνουμε, δεν θέλουμε πίσω την προκαταβολή και συγνώμη αλλά χαίρεται.

(Το λάθος μου ήταν ότι είχα δώσει ταυτότητα πριν δω τα δωμάτια για να κλείσει το τυπικό μέρος της υπόθεσης)

Λέω παρακαλώ την ταυτότητα μου κτλ κτλ, και με τα πολλά δεν μου την έδινε και μου ζητούσε να του εξοφλήσω όλο το ποσό κάτι που σκόπευα να κάνω διότι δεν ήξερα και ευτυχώς πήρα την τουριστική αστυνομία τόσο για την ταυτότητα όσο και για τα χρήματα κατά δεύτερο λόγο)

Σε επικοινωνία με την τουριστική αστυνομία κατάλαβα πως δεν είμαι υποχρεωμένος να δώσω παραπάνω λεφτά από την στιγμή που δεν έχω μείνει στο ξενοδοχείο και εκεί ξεκίνησε η όλη ιστορία.

Ο ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ...τον χαρακτηρισμό τον αφήνω...που ήταν άνω των 60 ετών αφού μας έστειλε στον διάολο αφού μας έβρισε(παρέμεινα Κύριος το ομολογώ) δέχτηκε τηλέφωνο από την τουριστική αστυνομία για να συμορφωθεί...αλλά μάταια για 40 λεπτά. Με τα πολλά λέει στον αστυνομικό(ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΩΣΤΟΣ καλή του η ώρα όπου και να είναι το παιδί) άκου τον κανονισμό να μαθαίνεις και του διαβάζει πως...: από την στιγμή που κάποιος δεν θα μείνει κτλ κτλ οφείλει να πληρώσει το 50% της δαμονής(εκεί άρχισα να γελάω καθώς έπεσε σε αντίφαση μόνος του καθώς ζητούσε το 100%).

Επειδή κανείς μας δεν ήθελε να μείνει εκεί έδωσα το 50% και φύγαμε. είπαμε 7 μέρες διακοπές έχω τον χρόνο κανείς κερατάς δεν θα μου τις χαλάσει.

Καθώς φεύγαμε ο επαγγελματίας μας έριξε τέτοιο βρίσιμο και μας έστειλε στον διάολο για ακόμη μια φορά...και φυσικά μας τόνισε πόσο άχρηστοι είναι όλοι οι Έλληνες και γιατί προτιμά τους ξένους π.χ Τσέχους Σλοβάκους, Άγγλους.

Έπειτα βρέθηκα σε άλλο ξενοδοχείο εκεί οπυ πραγματικά οι άνθρωποι ήταν απίστευτοι και επαγγελματίες. ΑΨΟΓΟΙ.

Επειδή οι περισσότεροι πηγαίνετε διακοπές να προσέχετε τους Επαγγελματίες...Αν νομίζετε ότι έχετε θιχτεί υπάρχει πάντα η τουριστική αστυνομία που μπορεί να σας βοηθήσει.

Και μετά αναρωτιόμαστε γιατί ο τουρισμός στην Ελλάδα πάει από το κακό στο χειρότερο...κακοί επαγγελματίες που αντί να φροντίσουν να κρατήσουν τον κόσμο τον διώχνουν. και να τονίσω πως κακοί επαγγελματίες υπάρχουν παντού.

Θα έλεγα σε τι να τα φάει τα 350 ευρώ αλλά τέλοσπαντων.

TOLISTOLAROS
02/08/2008, 18:35
Κάντου μια μήνυση για εξύβριση(τόσους μάρτυρες είχες) να δεις για πότε σφίγγουν τα κωλαράκια...άντε με το κάθε μουνόπ@νο...

filipp0s
02/08/2008, 18:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από XTakias
.....


Φίλε όσες φορες έχω κλείσει από internet δωματιο στο εξωτερικό, το δωμάτιο ήταν καλύτερο από αυτό που έβλεπα στην οθόνη... απλά εδώ... είναι Ελλαδάρα... :sick:

XTakias
02/08/2008, 19:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από filippos650
Φίλε όσες φορες έχω κλείσει από internet δωματιο στο εξωτερικό, το δωμάτιο ήταν καλύτερο από αυτό που έβλεπα στην οθόνη... απλά εδώ... είναι Ελλαδάρα... :sick:

Δυστυχώς αυτό αδερφέ μου. έτοιμος ήμουν να κάνω μύνηση και να φέρω και το υγιειονομικό αλλά οι τρεις της παρέας με κράτησαν.

Τι να πω, να με στείλει στο διάολο επαγγελματίας; Συνήθως από το ίντερνετ κλείνω όπως και οι περισσότεροι, αλλά αυτό ειλικρινά δεν το περίμενα.
Το δωμάτιο μύριζε άσχημα, οι βελέντζες στο κρεβάτι ήταν σούπερ θέαμα, αλλά το βρίσιμο ήταν κάτι που με ενόχλησε..

Road67
02/08/2008, 19:12
Σε ξενοδοχειο που πηγαμε περσι ,ενω διαμεναμε εκει, ειχα κλεισει απο μια βδομαδα πριν δωματιο για δικο μου ατομο που θα ερχοταν για ενα ΣΚ κι ενω ειχα κλεισει δωματιο και διεμενα εκει και ειχα δει ενα αξιοπρεπεστατο δικλινο με θεα, ηρθαν το πρωι κατι αλλοι εδωσε το δωματιο κι ο δικος μου ανθρωπος οταν ηρθε του εδειξε για να μεινει μια ασοβατιστη αποθηκη χωρις εξαερισμο. Και ο δικος μου ανθρωπος που χαθηκε και προσφατα ειχε προβληματα ασθματος και παρολ' αυτα εμεινε.
Ο ξενοδοχος αυτος ειχα προσεξει οτι σε κανενα πελατη δεν εκοβε αποδειξη αφου ''δεν την χρειαζοντουσαν'' οπως ελεγε.
Οταν λοιπον ηρθε η ημερα να φυγουμε κι αφου ειχε κανει κι αυτο που ειχε κανει με την αποθηκη απαιτησε να του δωσω 900 ευρω χωρις αποδειξη κι αφου δε μου την εδινε με τιποτα, του λεω κι εγω ''ωραια κοψε μου τιμολογιο'' κι εκει εχασε το χρωμα του τελειως. Φυσικα και αναγκαστηκε να μου δωσει εστω το τιμολογιο αφου με επρηξε οτι δε μου χρειαζεται και τετοια.
Το θυμηθηκα, φουντωσα κι επειδη χαθηκε κι αυτος ο τοσο αξιολογος ανθρωπος αν ημουνα εκει δε θα 'χα προβλημα να τον αρχισω στις σφαλιαρες ετσι για το ρε γαμωτο.

kalesin
02/08/2008, 19:40
ρε παληκαρια εγω μονο το βλεπω ''χαζο'' αυτο που κανατε;
του χαρισες κ την προκαταβολη του εδωσες κ το 50% κ εφυγες;

αν αγορασεις κατι μεσω του ιντερνετ, ενα κρανος πχ.. κ σου ερθει χτυπημενο, σπασμενο κ οχι αυτο που παραγγειλες, τι θα κανεις; θα πεις δε πειραζει τωρα για να μην τρεχω;

δεν το παιζω υπερανω.. κ εγω εχω κανει απειρες φορες τις υποχωρησεις για να μη χαλασω το κεφι μου αλλα οχι πια.
Οσο αφηνουμε αυτους τους ανθρωπους ετσι.. τοσο χειροτερα θα γινονται τα πραγματα
Τσακισε τον.. κ αυτον κ καθε αλλον κανει τα ιδια..
Εξυβριση, εκβιασμος, παρακρατηση ταυτοτητας, παραπλανητικη διαφημιση, υγειονομικο, εφορια, ψυχικη οδυνη... κ διαφορα αλλα πραγματικα η μη. Να δει ενα κατηγορητηριο μπροστα του ικανο να σκεπασει την πισινα του με το χαρτι που θα τυπωθει..
Οχι αποδειξη η τιμολογιο... επιτοπου σδοε, η οπως αλλιως λεγεται τωρα.

Αν στη δικη μας δουλεια, συμπεριφερομαστε ετσι στους πελατες μας.. τι θα μας εκαναν;
Οσο για τη ζαχαρενια κ την ανεση μας που δεν θελουμε να χασουμε... ειναι ηδη χαμενη
Τα νευρα σου εσπασαν... εισαι εδω κ κανεις ''καταγγελια''.. δεν το αφησες να παει στο διαολο..

εκτος αν εχεις βρει κανενα δεντρο που βγαζει 50ευρα.. κ δε σε νοιαζει να πετας λεφτα

φυσικα τα παντα απο τα παραπανω εντελως φιλικα, κ χωρις καμια διαθεση αντιπαραθεσης η πωλησης εξυπναδας... παθων ειμαι κ εγω


:beer: :beer:

XTakias
02/08/2008, 20:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
ρε παληκαρια εγω μονο το βλεπω ''χαζο'' αυτο που κανατε;
του χαρισες κ την προκαταβολη του εδωσες κ το 50% κ εφυγες;

αν αγορασεις κατι μεσω του ιντερνετ, ενα κρανος πχ.. κ σου ερθει χτυπημενο, σπασμενο κ οχι αυτο που παραγγειλες, τι θα κανεις; θα πεις δε πειραζει τωρα για να μην τρεχω;

δεν το παιζω υπερανω.. κ εγω εχω κανει απειρες φορες τις υποχωρησεις για να μη χαλασω το κεφι μου αλλα οχι πια.
Οσο αφηνουμε αυτους τους ανθρωπους ετσι.. τοσο χειροτερα θα γινονται τα πραγματα
Τσακισε τον.. κ αυτον κ καθε αλλον κανει τα ιδια..
Εξυβριση, εκβιασμος, παρακρατηση ταυτοτητας, παραπλανητικη διαφημιση, υγειονομικο, εφορια, ψυχικη οδυνη... κ διαφορα αλλα πραγματικα η μη. Να δει ενα κατηγορητηριο μπροστα του ικανο να σκεπασει την πισινα του με το χαρτι που θα τυπωθει..
Οχι αποδειξη η τιμολογιο... επιτοπου σδοε, η οπως αλλιως λεγεται τωρα.

Αν στη δικη μας δουλεια, συμπεριφερομαστε ετσι στους πελατες μας.. τι θα μας εκαναν;
Οσο για τη ζαχαρενια κ την ανεση μας που δεν θελουμε να χασουμε... ειναι ηδη χαμενη
Τα νευρα σου εσπασαν... εισαι εδω κ κανεις ''καταγγελια''.. δεν το αφησες να παει στο διαολο..

εκτος αν εχεις βρει κανενα δεντρο που βγαζει 50ευρα.. κ δε σε νοιαζει να πετας λεφτα

φυσικα τα παντα απο τα παραπανω εντελως φιλικα, κ χωρις καμια διαθεση αντιπαραθεσης η πωλησης εξυπναδας... παθων ειμαι κ εγω


:beer: :beer:



δεν είναι και η προκαταβολή και το 50%, είναι η προκαταβολή που μετράει στο σύνολο συν ένα ακόμη ποσό και έτσι βγαίνει το 50%.

Ακόμα το σκέφτομαι για να τον τρέξω, αλλά δεν είναι εύκολο να μπλέξεις με δικαστήρια. Εκεί πραγματικά θες δέντρο με 100ευρα. Αλλά θα το κοιτάξω γιατί με έχει πειράξει πολύ. όχι για τα λεφτά αλλά για τον τρόπο.

TOLISTOLAROS
02/08/2008, 20:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από XTakias
δεν είναι και η προκαταβολή και το 50%, είναι η προκαταβολή που μετράει στο σύνολο συν ένα ακόμη ποσό και έτσι βγαίνει το 50%.

Ακόμα το σκέφτομαι για να τον τρέξω, αλλά δεν είναι εύκολο να μπλέξεις με δικαστήρια. Εκεί πραγματικά θες δέντρο με 100ευρα. Αλλά θα το κοιτάξω γιατί με έχει πειράξει πολύ. όχι για τα λεφτά αλλά για τον τρόπο.
Θα χάσει και θα πληρώσει αυτός τα έξοδα!!