PDA

View Full Version : Σε ποιόν πραγματικά χρειάζετε μια on-off;



dim40
03/08/2008, 13:48
Βλέπω στο δρόμο αλλά και στις πωλήσεις κυριαρχούν τα on-off. Η συγκεκριμένη κατηγορία έχει άνθηση μόνο στη Ελλάδα και μετά στη Γαλλία. Είναι μια μόδα, τάση η επιβολή του marketing όπως και τα SUV αυτοκίνητα; Οι μηχανές αυτές τα καταφέρνουν καλά στο δρόμο αλλά και στο χώμα. Το ερώτημα είναι πόσο ποσοστό χρηστών πάτησαν η πρόκειται να πατήσουν σε χώμα; Γιατί παίρνουν τέτοιου είδους μηχανές αν κυκλοφορούν μόνο στη πόλη; Για να ανεβαίνουν πιο εύκολα στο πεζοδρόμιο; Για πόλη και ταξίδι υπάρχουν πάρα πολλές σχεδιασμένες και μελετημένες για αυτό το σκοπό. Γιατί επιλέγουμε κάτι που δε είναι σχεδιασμένο 100% για τη χρήση που το θέλουμε;

vangelis 64
03/08/2008, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από dim40
Γιατί επιλέγουμε κάτι που δε είναι σχεδιασμένο 100% για τη χρήση που το θέλουμε; Τα ον οφ,πράγματι κάνουν λίγο απ' όλα με έμφαση την άσφαλτο.Είναι μια καλή επιλογή,αν αγοράσεις με λογική.
Δεν μάς κυβερνάει όμως μόνο η λογική.Μοτοσυκλέτα οδηγούμε άλλωστε.:p Πολύ πιο παράλογο είναι το να έχεις ένα Haya ή ένα SS.
Εγώ τέτοιο θέλω όμως!:D :wave2:

MikeG
03/08/2008, 14:04
Φίλε μου, η Ελλάδα προσφέρετε για τις μηχανές on-off (αν και ποιες είναι ακόμα on-off). Σίγουρα υπάρχει αρκετός κόσμος στα αστικά κέντρα που αγοράζει ντουλάπες (BMW & Vstorm) καθαρά με άλλα κριτήρια & δε πρόκειται ποτέ να τα πάνε χώμα ή να ταξιδέψουν μαζί τους.
Από εκεί & πέρα όμως η μεγαλύτερη μερίδα του κόσμου νομίζω ότι αξιοποιεί όσο μπορεί (με βάση το χρόνο τους) τις δυνατότητες τους. Σκέψου το εξής απλό, ότι για να πας σε πολλές παραλίες πρέπει να διασχίσεις ένα χωματόδρομο. Επίσης νομίζω ότι ταξιδεύεις πιο άνετα με αυτά, λόγω θέσης οδήγησης & δυνατότητες φορτώματος.
Το σίγουρο πάντως είναι ότι στην Ελλάδα το να έχεις μια μηχανή που μπορεί να πατήσει χώμα είναι σημαντικό, μιας & δεν έχουμε και το καλύτερο οδικό δίκτυο, ενώ πάρα πολλά μέρη έχουν ακόμα χωμάτινο οδικό δίκτυο ιδιαίτερα σε νησιά. Ζω Κρήτη, θεωρώ τις στρητάδικες μηχανές σχεδόν άχρηστες στο νησί.


:wave2:

panavour
03/08/2008, 15:07
Εξαρταται τι θεωρουμε ον-οφ.Γιατι για μενα το ον-οφ πρεπει να ειναι εως 170 κιλα και να εχει μικτα η τρακτερωτα λαστιχα και ακτινωτες ζαντες.Οτιδηποτε αλλο δεν ειναι ον-οφ.
Π.Χ βεστρομ,βαραντερο,τιγκερ,tdm,και λιγοτερο το τρανσαλπ,δεν τα θεωρω ον-οφ για τους παραπανω λογους.
Αρα για μενα ον-οφ ειναι το χτ,το κλρ το dr το ντομινατορ κλπ μονοκυλινδρα.
Ειναι προφανες οτι ειναι οι ιδανικες μηχανες και για πολη,και για εκδρομη στην φυση,με μονο μειονεκτημα την Εθνικη οδο λογω κραδασμων,υψους(αερας) και χαμηλης τελικης.Ομως απο την αλλη εχουν χαμηλη (σχετικα) καταναλωση,χαμηλο σερβις,φιλικη συμπεριφορα λογω χαμηλης ισχυος και ρρρρρρρρρρροπη απο χαμηλα,και τελος ανεση στους αθλιους ελληνικους δρομους.
Αρκετοι λογοι για να τα αγορασει κανεις.

ΥΓ.
Πανε και σε περισοτερα μερη απο τα street.Kαι η Ελλαδα ειναι γεματη απ αυτα τα μερη.:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

dim40
03/08/2008, 15:22
όλα αυτά τα μοντέλα που ανέφερες τα περιοδικά μηχανών τα κατατάσσουν στα on-off. Σίγουρα στη ελλάδα υπάρχουν δρόμοι μόνο για off road μηχανές. Και σε νησιά συμφωνώ οτι μια street δε είναι χρήσιμη. Στη Αθήνα όμως και σε όλες τις μεγάλες πόλεις; Το να πας διακοπές με μια μηχανή δε σημαίνει ότι πρέπει να κατέβεις μέχρι τη θάλασσα με αυτή.

Elle
03/08/2008, 15:45
Και ποιος σου είπε ότι τα on-off τα επιλέγουν για να πατάνε και χώμα;
Υπάρχει και κάτι ενδιάμεσο και συχνά εμφανές. Ένας κακής ποιότητας δρόμος.
Κάτι άλλο που μπορείς να κάνεις με το on-off είναι να φορτώνεις. Και να ανεβαίνεις
και στα πεζοδρόμια, δεν λέω. Να μπεις και λίγο παραπάνω σε κάποιους δρόμους
κράπα κρούπα ανέβα κατέβα με λακούβα και χαλίκια, που όταν είχες το Streetάκι
σου δεν έμπαινες.
Μην είσαι υπερβολή για το χώμα. Υπάρχουν κι άλλες συνθήκες εκτός από δρόμο
και χώμα.

Πιθανόν μια πιο σωστη ερώτηση που θα έπρεπε να κάνεις είναι "πόσο συχνά εσείς
που έχετε οn-off πατάτε χώμα;"

Tpap
03/08/2008, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από dim40
Στη Αθήνα όμως και σε όλες τις μεγάλες πόλεις;

Ελλάδα φίλε μου δεν είναι μόνο Αθήνα και δυό πόλεις ακόμη.
Και επειδή μπορεί να μένεις σε μια μεγαλουπόλη δεν σημαίνει ότι δεν θα βγείς και εκτός, κάποια στιγμή.

Σύνθετο έδαφος, πολλοί ορεινοί όγκοι, λίγοι πεδινοί, εκατοντάδες νησιά, εκατοντάδες χλμ ακτογραμμών/παραλιών, ακόμα και οι δρόμοι μας είναι χειρότεροι από τους βομβαρδισμένους του αφγανιστάν.

θεωρώ οτι μάλλον είναι η πιό πρακτική κατηγορία...

TOLISTOLAROS
03/08/2008, 16:00
To 90% των χωματόδρομων στα νησιά βολτάρεται ακόμαι και με ZX-10,χωρίς πλάκα τώρα.
Αν κάποιος θέλει να πηγαίνει σε χώμα (όχι 1 φορά στα 2 χρόνια) το οποίο δεν είναι προσπελάσιμο με street μηχανάκι τότε ναι ας πάρει on-off.
Μολαταύτα μερικοί θεωρούν μηχανές σαν το vstrom ή ακόμα και το TDM σαν on off.Εγγυημένα σας λέω ότι πριν πέσω πρόλαβα να πάω σε διαδρομές στη Ρόδο παρέα με TDM 850(εγώ με SV).Όπου πήγε το TDM πήγα και γω.
Για μένα οn-off ή on -Off είναι μηχανή που πάει σε δρόμο όπου τα street όχι απλα περνάνε δύσκολα,αλλά δεν περνάνε καθόλου.
Για να το κάνω λιανά: on-off ας πάρει κάποιος που θα κάνει και off road διαδρομές ή αυτός που του αρέσει η αισθητική on-off.
Το να πάρει κάποιος on-off και να κοροϊδεύει τον εαυτό του ότι είναι το τέλειο μηχανάκι που τα κάνει όλα(παραδόξως έχω γνωρίσει πολλούς τέτοιους,ούτε οι ss δεν είναι τόσο πορωμένοι με τα μηχανάκια τους)είναι λίγο ...:a21:

Elle
03/08/2008, 16:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
To 90% των χωματόδρομων στα νησιά βολτάρεται ακόμαι και με ZX-10,χωρίς πλάκα τώρα.
Αν κάποιος θέλει να πηγαίνει σε χώμα (όχι 1 φορά στα 2 χρόνια) το οποίο δεν είναι προσπελάσιμο με street μηχανάκι τότε ναι ας πάρει on-off.
Μολαταύτα μερικοί θεωρούν μηχανές σαν το vstrom ή ακόμα και το TDM σαν on off.Εγγυημένα σας λέω ότι πριν πέσω πρόλαβα να πάω σε διαδρομές στη Ρόδο παρέα με TDM 850(εγώ με SV).Όπου πήγε το TDM πήγα και γω.
Για μένα οn-off ή on -Off είναι μηχανή που πάει σε δρόμο όπου τα street όχι απλα περνάνε δύσκολα,αλλά δεν περνάνε καθόλου.
Για να το κάνω λιανά: on-off ας πάρει κάποιος που θα κάνει και off road διαδρομές ή αυτός που του αρέσει η αισθητική on-off.
Το να πάρει κάποιος on-off και να κοροϊδεύει τον εαυτό του ότι είναι το τέλειο μηχανάκι που τα κάνει όλα(παραδόξως έχω γνωρίσει πολλούς τέτοιους,ούτε οι ss δεν είναι τόσο πορωμένοι με τα μηχανάκια τους)είναι λίγο ...:a21:

+1000 σε όλα όσα είπες!!

dim40
03/08/2008, 16:59
Στη Αθήνα μένω 1 χρόνο. είμαι από επαρχία και 7 χρόνια έμενα σε νησί. τόσα πολλά όμως τέτοιου είδους μηχανάκια μόνο εδώ είδα. Και κάτι ακόμη. πολλά παιδιά που ζητάνε συμβουλή για ποιά μηχανή να πάρουν για μέσα στη πόλη το 90% προτείνει on-off. Και όσο αφορά τη πόλη η τα ταξίδια γιατί ένα v-strom η transalp ταξιδεύει και φορτώνεται καλύτερα από ενα bandit ή cbf;

Road67
03/08/2008, 17:05
Αναφερομαι σε οσους τις εχουν και δεν εκμεταλλευονται το εκατο τα εκατο των δυνατοτητων τους οτι τις παιρνουν επειδη απλουστατα ειναι τεραστιες. Γνωστο τρυπακι του μαρκετινγκ εδω και χρονια

dim40
03/08/2008, 17:14
Ακριβώς όπως και στα αυτοκίνητα. Γέμισαν οι δρόμοι suv από ανθρώπους που οχι μόνο δε πάνε σε χώμα ούτε στο βουνό δε ανεβαίνουν... ( εκτός από τη Αράχοβα..)

TOLISTOLAROS
03/08/2008, 17:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από dim40
Ακριβώς όπως και στα αυτοκίνητα. Γέμισαν οι δρόμοι suv από ανθρώπους που οχι μόνο δε πάνε σε χώμα ούτε στο βουνό δε ανεβαίνουν... ( εκτός από τη Αράχοβα..)
Τρελλή ατάκα που είχε πει συμφοιτητής μου(δεν ξέρω αν είναι δικιά του):
Γυναίκες,αμάξια,μηχανές ξεζούμισέ τα.ΑΛΛΛΙΩΣ ΚΑΤΣΕ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΔΕΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ.

powerphot
03/08/2008, 17:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από dim40
όλα αυτά τα μοντέλα που ανέφερες τα περιοδικά μηχανών τα κατατάσσουν στα on-off. Σίγουρα στη ελλάδα υπάρχουν δρόμοι μόνο για off road μηχανές. Και σε νησιά συμφωνώ οτι μια street δε είναι χρήσιμη. Στη Αθήνα όμως και σε όλες τις μεγάλες πόλεις; Το να πας διακοπές με μια μηχανή δε σημαίνει ότι πρέπει να κατέβεις μέχρι τη θάλασσα με αυτή.
Την περίπτωση να μην έχει όλος ο μοτο-κόσμος λεφτά για να έχει μια μηχανή για κάθε διαφορετική ποιότητα δρόμου το έχεις σκεφτεί?

Akatanomastos
03/08/2008, 17:57
σε ποιον χρειαζετε πραγματικα μια street?
σε ποιον χρειαζετε πραγματικα μια ss??
και τι σημαινει πραγματικα? να πηγαινεις καθε βδομαδα στα μεγαρα?
ποιος πηγαινει καθε βδομαδα μεγαρα?
ή μηπως αυτος που πηγαινει σαν τον χαρο στην εθνικη ή μεσα στην πολη το χει πραγματικα αναγκη να το κανει αυτο?

και σου απανταω με ερωτηση απλα για να τονισω πως ολα ειναι σχετικα.
αλλος το θελει να το βλεπει, αλλος για να το κανει αυτο που πρεπει.


ξερω και τυπο που βγαζει το vstrom του ΜΟΝΟ οταν ειναι να παει στις εκδηλωσεις της επιχειρησης του
:lol: :rotflmao: :lol:
λοιπον το χρειαζετε πραγματικα αυτος?
ειναι αυτο κριτηριο για το vstrom ή για ολους τους vestro-μαδες?:look:





















ΝΑΙ:rotflmao: :lol: :rotflmao:

vestromas
03/08/2008, 18:06
Aδερφε dim40, βγαινεις συχνα στην εθνικη; Προσωπικα δεν θα τολμαγα να βγω με αλλο μηχανακι εκτος απο ον οφ.
Ειδικα σε μερικα κοματια, απορω με αυτους που δεν εχουν, πως καταφερνουν μετα απο βολτα και γυρνανε σωοι στα σπιτια τους.:beer: :wave2:

transporter
03/08/2008, 18:42
Νομίζω οτι η ορθολογιστική προσέγγυση στην αγορά μηχανής δεν μπορεί να εφαρμοστεί.

Ειτε ετσι είτε αλλοιώς οι περισσότεροι αγοράζουν την πρώτη μοτο πριν πανε σε ταξίδια/δρομο/χώμα.
Αρα δεν έχουν πραγματικό κριτήρια. Εκτός απο την οικονομική τους δυνατότητα.

Αν επιλέγαμε με ορθολογιστικά κριτήρια το παπί C50 είναι μονόδρομος.

Δεν μπoρούμε να ερμηνευσουμε το βίτσιο, τη κ@vLa, την οπτική, τη χαρά, την ονείροξη του καθενός και ακόμα περισότερο να καταλήξουμε σε μια συνταγή-οδηγο επιλογης

Ειναι σαν τον έρωτα. Είναι μέσα σου, το αποζήτας, σου τυχαίνει εκεί που δεν το περιμένεις, με το άτομο που ποτέ δεν το πίστευες, πιθανόν να σου δώσει hard-times, σε φτιάχει, σε ανεβάζει και πιθναότατα να είναι η λάθος επιλογή.

Χρηση συμβουλή: Ποτέ μη σχολιάζεις επικριτικά τη μηχανή που καβαλά ο άλλος
(αυτό φυσικά δεν ισχύει για το τρόπο που οδηγεί)

Road67
03/08/2008, 18:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Aδερφε dim40, βγαινεις συχνα στην εθνικη; Προσωπικα δεν θα τολμαγα να βγω με αλλο μηχανακι εκτος απο ον οφ.
Ειδικα σε μερικα κοματια, απορω με αυτους που δεν εχουν, πως καταφερνουν μετα απο βολτα και γυρνανε σωοι στα σπιτια τους.:beer: :wave2: Τι εννοεις ; Σορρυ αλλα δεν την καταλαβα την απαντηση, δεν ρωταω ειρωνικα :)

vestromas
03/08/2008, 18:50
Εννοω οτι το οδικο δικτυο ειναι χαλια και σε μερικα κοματια η εθνικη εχει κατι λουκια και κατι κακοτεχνιες που αν αφαιρεθεις με κανενα ss με κανα κλιπ ον και σφιχτες αναρτησεις, ο χαρος σου χτυπα την πλατη.:lol: :beer: :wave2:

dimokritos
03/08/2008, 19:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από transporter
...Ειναι σαν τον έρωτα. Είναι μέσα σου, το αποζήτας, σου τυχαίνει εκεί που δεν το περιμένεις, με το άτομο που ποτέ δεν το πίστευες, πιθανόν να σου δώσει hard-times, σε φτιάχει, σε ανεβάζει και πιθναότατα να είναι η λάθος επιλογή.

Χρηση συμβουλή: Ποτέ μη σχολιάζεις επικριτικά τη μηχανή που καβαλά ο άλλος
(αυτό φυσικά δεν ισχύει για το τρόπο που οδηγεί)

:wave2: :wave2:

stokos
03/08/2008, 20:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από dim40
Και όσο αφορά τη πόλη η τα ταξίδια γιατί ένα v-strom η transalp ταξιδεύει και φορτώνεται καλύτερα από ενα bandit ή cbf;

Οι ..... φήμες μιλάνε για σχάρες, μεγαλύτερες σέλες και μεγαλύτερες γωνίες στα γόνατα.

Ο τίτλος του τόπικ, αν δεν πρόκειται για μια αφελή (θα είμαι ευγενικός) απορία, δείχνει μια εμπάθεια προς τα on-off.

Respect
03/08/2008, 21:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από transporter
Νομίζω οτι η ορθολογιστική προσέγγυση στην αγορά μηχανής δεν μπορεί να εφαρμοστεί.

Ειτε ετσι είτε αλλοιώς οι περισσότεροι αγοράζουν την πρώτη μοτο πριν πανε σε ταξίδια/δρομο/χώμα.
Αρα δεν έχουν πραγματικό κριτήρια. Εκτός απο την οικονομική τους δυνατότητα.

Αν επιλέγαμε με ορθολογιστικά κριτήρια το παπί C50 είναι μονόδρομος.

Δεν μπoρούμε να ερμηνευσουμε το βίτσιο, τη κ@vLa, την οπτική, τη χαρά, την ονείροξη του καθενός και ακόμα περισότερο να καταλήξουμε σε μια συνταγή-οδηγο επιλογης

Ειναι σαν τον έρωτα. Είναι μέσα σου, το αποζήτας, σου τυχαίνει εκεί που δεν το περιμένεις, με το άτομο που ποτέ δεν το πίστευες, πιθανόν να σου δώσει hard-times, σε φτιάχει, σε ανεβάζει και πιθναότατα να είναι η λάθος επιλογή.

Χρηση συμβουλή: Ποτέ μη σχολιάζεις επικριτικά τη μηχανή που καβαλά ο άλλος
(αυτό φυσικά δεν ισχύει για το τρόπο που οδηγεί) Ακριβώς έτσι!!

+1000

peskandritsos
04/08/2008, 10:53
Αρα λοιπον καταληγουμε στο εξης συμπερασμα:
Αγοραζουμε ενα παπι για τις πολυ κοντινες διαδρομες, κοστος ~1.800,00 ευρω.
Ενα σκουτερ για διαδρομες μεγαλυτερες αλλα μεσα στην πολη και αυτες, κοστος ~3.500,00.
Ενα τουρισταδικο για ταξιδια μεγαλων αποστασεων, κοστος ~12.000,00.
Ενα σουπερσπορ για ξεκ@υλωμα σε πιστα και στροφιλικια, κοστος ~14.000,00.
Ενα καθαροαιμο για τα βουνα, κοστος ~7.000,00.
Και ενα ον-οφ για να ειμαστε και στη μοδα, κοστος ~7.000,00.
Συνολο:45.300.00...:eyepop: :eyepop: :eyepop:
Ετσι λοιπον θα ειμαστε καλυμενοι και δεν θα μας κραζει κανεις που πηραμε ον-οφ και δεν ταξιδευουμε καθε μερα σε χωματοδρομους αλλα κανουμε και καθημερινη χρηση..:smokin: :smokin:

Cpt. Haddock
04/08/2008, 11:03
Να μην ξεχνάμε οτι η κατηγορία ονοφ (ψιλο)έκανε τον κύκλο της...

Μόνο η Χονδα βγάζει ακόμα ονοφ :lol:

Οι υπόλοιποι τα στριτοποιούν σιγα-σιγα :wave2:

Η πρακτικότητα πάντως μιας μηχανής ονοφ ειναι θα έλεγα μη αμφισβητήσιμη. Φόρτωμα, ανετότερη σέλα, ζελατίνα, μαλακές αναρτήσεις, ύψος απο το έδαφος, ευκολία στην οδήγηση σε καθε είδος δρόμου, φτηνή (σχετικά) κλπ κλπ

:beer:

peskandritsos
04/08/2008, 11:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock


Μόνο η Χονδα βγάζει ακόμα ονοφ :lol:

Οι υπόλοιποι τα στριτοποιούν σιγα-σιγα :wave2:


:beer: Ε, οχι και στριτοποιησαν το καμαρι μου.:mad:
Την ομορφοτερη μηχανη της τελευταιας 50ετιας.:wacko:
Το καλυτερο ον-οφ που εχει βγει ποτε.:wacko:
Το αξεπεραστο :sun: ΤΕΝΕΡΕ :blush: :a07: :a07:

TOLISTOLAROS
04/08/2008, 11:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Εννοω οτι το οδικο δικτυο ειναι χαλια και σε μερικα κοματια η εθνικη εχει κατι λουκια και κατι κακοτεχνιες που αν αφαιρεθεις με κανενα ss με κανα κλιπ ον και σφιχτες αναρτησεις, ο χαρος σου χτυπα την πλατη.:lol: :beer: :wave2:
Τα παραλες μεγάλε...στη τελική αν θες το απόλυτο τουριστάδικο πάρε κανα FJR!

vestromas
04/08/2008, 12:15
Εγω τα παραλεω; Προτινεις fzr, για ταξιδι στην Ελλαδα;:lol: Εγω απορω γιατι το εισαγουν στη χωρα μας.:rotflmao: :beer: :wave2:

dim40
04/08/2008, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Αρα λοιπον καταληγουμε στο εξης συμπερασμα:
Αγοραζουμε ενα παπι για τις πολυ κοντινες διαδρομες, κοστος ~1.800,00 ευρω.
Ενα σκουτερ για διαδρομες μεγαλυτερες αλλα μεσα στην πολη και αυτες, κοστος ~3.500,00.
Ενα τουρισταδικο για ταξιδια μεγαλων αποστασεων, κοστος ~12.000,00.
Ενα σουπερσπορ για ξεκ@υλωμα σε πιστα και στροφιλικια, κοστος ~14.000,00.
Ενα καθαροαιμο για τα βουνα, κοστος ~7.000,00.
Και ενα ον-οφ για να ειμαστε και στη μοδα, κοστος ~7.000,00.
Συνολο:45.300.00...:eyepop: :eyepop: :eyepop:
Ετσι λοιπον θα ειμαστε καλυμενοι και δεν θα μας κραζει κανεις που πηραμε ον-οφ και δεν ταξιδευουμε καθε μερα σε χωματοδρομους αλλα κανουμε και καθημερινη χρηση..:smokin: :smokin:


με την ίδια λογική θα έπρεπε να παίρνουμε και 5 αυτοκίνητα... ένα παίρνουμε όμως....
και όταν έχεις οικογένεια δε παίρνεις διθέσιο....

TOLISTOLAROS
04/08/2008, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Εγω τα παραλεω; Προτινεις fzr, για ταξιδι στην Ελλαδα;:lol: Εγω απορω γιατι το εισαγουν στη χωρα μας.:rotflmao: :beer: :wave2:
Ρε φίλε λέω FJ R,;oχι fzr!!


Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Aδερφε dim40, βγαινεις συχνα στην εθνικη; Προσωπικα δεν θα τολμαγα να βγω με αλλο μηχανακι εκτος απο ον οφ.
Ειδικά για Εθνική δεν υπάρχει κανένας λόγος για on-οff.Ένα φαζερ,CBF,ER-f,SVs ή αν θες μεγαλύτερα πάρε VFR,TDM(δεν θεωρώ on-off το TDM,έχω ταξιδέψει και ως συνεπιβάτης πολλές φορές),ή αν θες ακόμα μεγαλύτερα πάρε FJR,Blackbird,BMW K100RT,ZZR 1400,Hayabusa είναι πολύ καλύτερα επειδή:
1)Στρίβουν καλύτερα
2)Φρενάρουν σε λιγότερα μέτρα
3)Είναι σχεδιασμένα και στημένα 100% για άσφαλτο(και η Εθνική άσφαλτο έχει)
3)Είναι πολύ καλύτερα ζυγισμένα

Ειδικά μηχανάκια σαν το ΖΖR,FJR,BMW,BUSA έχουν απίστευτη προστασία απ'τον αέρα σε σχέση με on off και πολύ καλύτερη ροή και συμπεριφορά σε ταχύτητες εθνικής,καμμία σχέση με on off.
Δεν υπάρχει μηχανάκι που να τα κάνει όλα πολύ καλά,είναι θέμα περιορισμών και νόμων φυσικής.
Δεν γίνεται το R1 να περνάει τον χωματόδρομο_βατό έστω_με την ίδια άνεση που περνάει ένα on off
Δεν γίνεται ένα on off να ταξιδέψει Εθνική όπως ένα καλό τουριστάδικο μοντέλο
Δεν γίνεται ένα on off να'ναι το ίδιο ευέλικτο στην πόλη μ'ένα γυμνό 600άρι
Δεν γίνεται ένα φεριγκάτο 600-650 να'χει την ίδια προστασία απ'τον αέρα όπως ένα varadero,ούτε να φορτώνεται όπως ένα vstrom

Ξεκαθαρίστε πρώτα τί θέλετε να κάνετε με το μηχανάκι σας και μετά αναγνωρίστε πού δεν τα καταφέρνει καλά...ή μήπως περιμένετε επιβεβαίωση ότι "ναι,το μηχανάκι είναι το καλύτερο και κάνει τα πάντα πολύ καλά";
Ξέρω πχ ότι το SV μου δεν μπορεί να πάρει τις αποσκευές ενός ZZR 1400.Χέστηκα όμως επειδή:
1)Το θέλω καθαρά για βόλτες.
2)Είμαι ολιγαρκής σε πράγματα που παίρνω όταν πάω μικρά ταξιδάκια και τα βολεύω
3)Όταν το ανέβασα εκτός Ρόδου για 15 μέρες έστειλα τις αποσκευές με ΚΤΕΛ για να ταξιδεύω ξεφόρτωτος
4)Αν τύχει και θέλω να πάω πολύ μακρινό ταξίδι θα πάω με τ'αμάξι!!!

devil's animal
04/08/2008, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από dim40
Ακριβώς όπως και στα αυτοκίνητα. Γέμισαν οι δρόμοι suv από ανθρώπους που οχι μόνο δε πάνε σε χώμα ούτε στο βουνό δε ανεβαίνουν... ( εκτός από τη Αράχοβα..)

ολο αυτο ειναι θεμα marketing καθαρα.
τι εννοω:

επηξαν οι ανθρωποι στις μεγαλουπολεις με την ελλειψη παρκινγκ, το απιστευτο μποτιλιαρισμα και τους τονους τσιμεντου γυρω τους και ζητανε μια ΔΙΕΞΟΔΟ.
η διεξοδος αυτη συνηθως ερμηνευεται με εκδρομη στην φυση. Λογκοι,λαγκαδια,βουνα,ραχουλες,παραλιες κ.λ.π. αυτα θελει να "κατακτησει" ο νεοελληνας και αυτο ονειρευετε καθε φορα που αναζητα ενα οχημα.θελει να ξεφυγει απο την καθημερινοτητα και να ανζητησει μερη που δεν εχουν πατηθει απο κανεναν.

αυτο ακριβως εκμεταλευονται και οι μαρκετιστες των εταιρειων.
λανσαρουν οχηματα που ΞΕΦΕΥΓΟΥΝ. οχηματα που πανε παντου. ασχετα αν χρειαζεται η οχι.
οχηματα που και η πιο κακοτραχαλη βουνοπλαγια γινετε παιχνιδακι.
οι ανθρωποι τα αγοραζουν.δεν τα πανε ποτε στο "φυσικο" τους περιβαλλον,ειτε λογω ελλειψης χρονου,ειτε λογω ελλειψης εμπειριας, ειτε γιατι φοβουνται μην τα "χαλασουν" (τοσα λεφτα εδωσαν) και εμεις βλεπουμε hummer, suv, gs1200r, ktm990 καλογυαλισμενα στο κολωνακι και στην γλυφαδα.



προσωπικα με ενα εντουρακι (το οποιο θα αντικατασταθει με sm) και ενα ss, ειμαι απολυτα καλυμενος για τις καθημερινες μου αναγκες,τις κ@υλες μου και τα ταξιδια μου.

vestromas
04/08/2008, 13:06
Ειναι πολυ λιγα τα χιλιομετρα εθνικης και συγχρονως απειρα τα στενα στροφιλικια και οι χωματοδρομοι για τοσο ζωηρα εργαλεια που προτινεις.
Περα απο το γουστο λοιπον και την κ@υλα του καθενος, η πιο υγιη αγορα για τη χωρα μας, ειναι ενα μεσοιο, αντε κ ενα μεγαλο ον οφ.:beer: :wave2:

devil's animal
04/08/2008, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Ειναι πολυ λιγα τα χιλιομετρα εθνικης και συγχρονως απειρα τα στενα στροφιλικια και οι χωματοδρομοι για τοσο ζωηρα εργαλεια που προτινεις.
Περα απο το γουστο λοιπον και την κ@υλα του καθενος, η πιο υγιη αγορα για τη χωρα μας, ειναι ενα μεσοιο, αντε κ ενα μεγαλο ον οφ.:beer: :wave2:

σε μενα το λες?:look:

katana
04/08/2008, 13:21
Παληκάρια μην ξεχνάται και εμάς τους εύσωμους... 130+ κιλά. Αν πέσω σε λακούβα με παπί στην Αθήνα μετά δεν κάθομαι σε καρέκλα για κανά χρόνο.

Για αυτό ακριβώς το λόγο πήρα on-off να μπορώ ο άνθρωπος να κάνω 150 -250 χιλιόμετρα την ημέρα χωρίς να ψάχνω να χρειάζομαι αναδόμηση κάθε βράδυ.

Το Σ/Κ πάω και καμιά βόλτα λίγο παραπέρα χωρίς να με νοιάζει η κίνηση.

Οδήγησα βέβαια μερικά ducati όταν είχαν έρθει στο Ζάππειο, και για να είμαι ειλικρινής, όταν θα μου περισσεύουν τα χρήματα θα πάρω ένα monsteraki για να παίζω. Μου έκανε τρομερή εντύπωση όμως που ενώ οδηγούσα τα ducati είχα τρελλαθεί από τη χαρά μου και έλεγα ότι όλοι πρέπει να έχουν ένα τέτοιο εργαλείο, η απόλαυση που ένοιωσα μόλις καβάλησα το Tiger. Καλές οι σφιχτές αναρτήσεις για να μπαίνεις τέρμα στις στροφές αλλά για πολύωρη οδήγηση δεν συγκρίνεται η άνεση ενός on-off.

Αυτά τα ολίγα από μένα, καλές διαδρομές... :beer: :beer: :beer:

TOLISTOLAROS
04/08/2008, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Ειναι πολυ λιγα τα χιλιομετρα εθνικης και συγχρονως απειρα τα στενα στροφιλικια και οι χωματοδρομοι για τοσο ζωηρα εργαλεια που προτινεις.
Περα απο το γουστο λοιπον και την κ@υλα του καθενος, η πιο υγιη αγορα για τη χωρα μας, ειναι ενα μεσοιο, αντε κ ενα μεγαλο ον οφ.:beer: :wave2:
Όχι φίλε,είσαι λάθος,Προυσσό πήγα δικάβαλο το Πάσχα(και μάλιστα από Λαμπίρι,όχι από γέφυρα Κρεμαστών)με το SV και πρόβλημα 0.Κοίτα εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=1221044#post1221044)
Ποιός ο λόγος να καβαλάς κάθε μέρα ένα βαρύ και ογκώδες on off το οποίο θα χαρείς πραγματικά(μη μου πείτε για απλό δασικό δρόμο,εκεί ολά πάνε!!!) 1 φορά το χρόνο.

Στο ξαναλέω είναι αναλόγως τί χρήση κάνεις...γι'αυτό το


Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
η πιο υγιη αγορα για τη χωρα μας, ειναι ενα μεσοιο, αντε κ ενα μεγαλο ον οφ.:beer: :wave2:
δε στέκει,δεν ξέρεις αν ο άλλος θα κάνει χρήση on off ή του αρέσουν έστω εμφανισιακά τα on off.
Γι'αυτό αν ρωτάει κάποιος "τί μηχανή να πάρω;" τον ρωτάς με τη σειρά σου "τί χρήση θα του κάνεις;" :wave2:

vestromas
04/08/2008, 13:22
Οχι ρε διαβολακο, στον παραπανω.:lol: :beer: :wave2:

vestromas
04/08/2008, 13:25
Tolistolare τελικα ειναι οτι βολευει τον καθενα.:beer: :wave2:

devil's animal
04/08/2008, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Οχι ρε διαβολακο, στον παραπανω.:lol: :beer: :wave2:



:beer: :beer:
:wave2:

vangelis 64
04/08/2008, 13:29
Εγώ παίδες είχα V Strom,κι έχω να πω ότι μετά από ένα μικρό σχετικά ταξιδάκι με το Hayabusa,άλλαξα γνώμη για την άνεση και την ξεκούραστη θέση τών ον οφ.
Στο Stromμετά από κανά δίωρο με ενοχλούσε η μέση και ο ποφτός μου.
Στο δίωρο πάνω στο Haya ήθελα άλλο τόσο γιατί δεν μού έφτανε η απόλαυση.Γούστα ίσως.:beer: :wave2:

TOLISTOLAROS
04/08/2008, 13:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από katana
Παληκάρια μην ξεχνάται και εμάς τους εύσωμους... 130+ κιλά. Αν πέσω σε λακούβα με παπί στην Αθήνα μετά δεν κάθομαι σε καρέκλα για κανά χρόνο.

Για αυτό ακριβώς το λόγο πήρα on-off να μπορώ ο άνθρωπος να κάνω 150 -250 χιλιόμετρα την ημέρα χωρίς να ψάχνω να χρειάζομαι αναδόμηση κάθε βράδυ.
Σωστό,κάποια μηχανάκια μερικούς δε βολέυουν.Πχ εσένα και να σ'αρέσει το R6 δεν χωράς,δε βολεύεσαι άρα παίρνεις κάτι άλλο..:wave2:


Αρχικά δημιουργήθηκε από katana
Καλές οι σφιχτές αναρτήσεις για να μπαίνεις τέρμα στις στροφές αλλά για πολύωρη οδήγηση δεν συγκρίνεται η άνεση ενός on-off.
Χμμμ...όχι πάντα.Ανάλογα τις αναλογίες σου και τη φυσική κατάσταση του καθενός.Άμα είσαι 1,79 και 70- κιλά όπως εγώ με μεγάλα χέρια-πόδια για το συγκεκριμένο ύψος περισσότερο βολεύει μηχανάκι με κλιπόν γιατί αλλιώς κάθεσαι όρθιος και πιάνεται η μέση επειδή είναι συνεχώς σε συγκεκριμένη στάση.Είναι αυτό που λέμε ότι το μηχανάκι πρέπει να το καβαλήσεις πρώτα...

TOLISTOLAROS
04/08/2008, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Εγώ παίδες είχα V Strom,κι έχω να πω ότι μετά από ένα μικρό σχετικά ταξιδάκι με το Hayabusa,άλλαξα γνώμη για την άνεση και την ξεκούραστη θέση τών ον οφ.
Στο Stromμετά από κανά δίωρο με ενοχλούσε η μέση και ο ποφτός μου.
Στο δίωρο πάνω στο Haya ήθελα άλλο τόσο γιατί δεν μού έφτανε η απόλαυση.Γούστα ίσως.:beer: :wave2:
Μα η σωτή και ανατομική θέση οδήγησης δεν είναι η όρθια αλλά η ελαφρώς σκυφτή και μάλιστα η σέλα δεν πρέπει να 'ναι μαλακή. Το ελαφρώς σκυφτή επειδή:
1)Στηρίζεις το βάρος και κατευθύνεις τη μηχανή και με τους προσαγωγούς,άρα κουράζονται λιγότερο τα χέρια σου.
2)Έμεσα στηρίζεις το σώμα στο ντεπόζιτο με τον κορμό σου
3)Αν είναι σε όρθια θέση οι σπόνδυλοι πι΄έζονται κατακόρυφα και δεν είναι ό,τι καλύτερο

Τώρα για τη σέλα ισχύει αυτό που παθαίνεις όταν "βουλιάζεις" για ώρα σε πολύ μαλακό καναπέ(πχ ιατρείου):η λεκάνη(δεν εννοώ χέστρα! :lol: :lol: ) εγκλωβίζεται σε μια συγκεκριμένη θέση με αποτέλεσμα τα αιμοφόρα αγγεία να πιέζονται συνέχεια στο ίδιο σημείο με τον ίδιο τρόπο=κακή κυκλοφορία=μούδιασμα=σπόνδυλοι "τεμπελιάζουν" στην ίδια θέση.Ενώ με σκληρό κάθισμα ασυναίσθητα κάνεις μικρε΄ς κινήσεις και δεν πιάνεσαι.Κοινώς:
Ακινησία=θάνατος.

Road67
04/08/2008, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
λιγα τα χιλιομετρα εθνικης και απειρα τα στενα στροφιλικια Αν υπονοεις οτι το ον οφ θα παει καλυτερα στα στροφιλικια ασφαλτου δεν υπαρχει περιπτωση να το κανει χωρις μετα να κατεβεις και να αισθανεσαι σαν ''S''. Ενω μια street μηχανη θα το κανει ανετα και μια ss ακομη πιο ανετα, αυτη ειναι η φυση τους. Απο που κι ως που η ορθια θεση οδηγησης να ειναι καταλληλοτερη για στροφιλικια. Δηλαδη εγω που πηγαινα καθε μερα [κι απο Οκτωβρη θα ξανακανω συχνα αυτη τη διαδρομη] απο Αρχαγγελο Γλυκη και απο Ξηρολοφο Παργα θα ημουνα σαν αναποδο γμτ με το varadero για παραδειγμα. Αν δε σε προδιαθετει η μηχανη σε ελαφρυ σκυψιμο δεν αντεχεις ευκολα σε συνεχομενα στροφιλικια. Αποψη μου, παντα φιλικα και χωρις να αναφερομαι ειδικα στο v strom αλλα στην κατηγορια γενικα.

vangelis 64
04/08/2008, 16:07
Ένα απ' τα καλά τών ον οφ είναι ότι σού δίνει καλό μοχλό το τιμόνι τους και στρίβεις πολύ εύκολα,αν βέβαια δεν πάς τού σκοτωμού.
Το Strom,το Versys και το Tiger για παράδειγμα,στρίβουν υποδειγματικά κατά τη γνώμη μου.

irinia
04/08/2008, 16:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Εγώ παίδες είχα V Strom,κι έχω να πω ότι μετά από ένα μικρό σχετικά ταξιδάκι με το Hayabusa,άλλαξα γνώμη για την άνεση και την ξεκούραστη θέση τών ον οφ.
Στο Stromμετά από κανά δίωρο με ενοχλούσε η μέση και ο ποφτός μου.
Στο δίωρο πάνω στο Haya ήθελα άλλο τόσο γιατί δεν μού έφτανε η απόλαυση.Γούστα ίσως.:beer: :wave2:


ΛΟΙΠΟΝ ΕΣΥ ΔΕΝ ΜΕΤΡΑΣ...........


Άπό τήν πολλή τή γκαύ.........σου γιά hayabusa τά βλέπεις όλα ρόδινα...:rotflmao:


Τώρα γιά νά μή λέτε ότι θέλετε........

Μετά άπό πολλά χρόνια στό κουπί...........

Αύτά πού λέμε on-off...........

Καί τά όποία............άκόμα ύπάρχουν,..........άπόδειξη....??

Πόσα νέα μοντέλλα παρουσιάστηκαν φέτος....

Stelvio...?? Yamaha...??.......Transalp...??........Bmw 650 800.....???
τό varadero..........πέρσι καί πουλάει άβέρτα.....!!!!
τό v-strom 650 πού άλλάζει χρώματα έδώ καί 3 χρόνια.....
καί έφτασε τά παπάκια στίς πωλήσεις......

.................

ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ Η ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ....!!!!!!!

ΜΗ ΛΕΤΕ...............ΟΤΙ ΘΕΛΕΤΕ

Δέ βάζω Tdm,.........Versys,..........Tiger.........πού είναι μπασταρδεμένα street......!!!!!


Έχοντας περάσει...........άπό πολλά μηχανάκια,όχι όμως άπλά άλλάζοντας τα,άλλά
λιώνοντας πολλά άπό αύτά, μετά άπό 30βάλε χρόνια κατέληξα.......

ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΜΕ..............ON-OFF..........H OΠΩΣ ΑΛΛΙΩΣ ΘΕΛΕΤΕ ΤΑ ΕΛΕΓΑΝ ΚΑΠΟΤΕ

ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΥΠΑΡΧΕΙ.............

ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΣ.........


Γιά τό σύνολο τού όδικού μας δικτύου,γιά αύτούς πού ταξιδεύουν,γιά αύτούς
πού άγαπούν τή βόλτα,τήν έκδρομή.......

Καί μήν άρχίσετε τίς θεωρίες γιά τό πώς πρέπει νά είναι ή μέση μας,ό σβέρκος μας κ.λ.π....
Είναι μηχανές πού ταξιδεύουν άνθρώπινα.........
Πολύ άτυχές τό παράδειγμα τού φίλου μας Τόλη..........μέ τό hayabusa....
Mετά άπό 4,5 χρόνια μέ haya φίλε ξέρεις πού κατέληξα.....??
Ότι δέν πιάνει μπάζα μπρός στό varadero πού ταξιδεύει μέ 200 καί πίνεις καφέ....
Άπό τά 18 μου είχα πρόβλημα δισκοπάθειας 4ο-5ο όσφυικό...
Ποτέ ....ΔΕΝ ΜΕ ΠΟΝΕΣΕ Η ΜΕΣΗ ΜΟΥ ΣΤΟ VARADERO....!!!!!!
Άντίθετα στό hayabusa μετά άπό 1 ώρα ή μέση μου γαμιώτανε....!!!!!!!

ΓΙΑΥΤΟ ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΑΠΟΨΗ..............πρέπει νά τόχετε ζήσει....!!!!!

Άνάρτηση...??
Έλληνικοί δρόμοι..??

Συνοδηγός..??

'Επί 1,5 χρόνο είχα blackbird........τό super turing....!!!
Έγερνα πολύ.........μπροστά καί όταν φρενάριζα άν είχα δεύτερο τόν έτρωγα στή μάπα...!!!
Άνέβηκα σέ....FJR..............έτοιμος νά τό πάρω..........
Καί όμως είναι μόνο γιά τήν Έθνική....!!!
Άνέβα βουνό ,στροφιλίκι.........2α,3η...........ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΑΕΙ ΤΑ ON-OFF.....!!!

Ότι καί νά λέτε.............όσο καί νά σάς άρέσουν τά μηχανάκια σας..........
τά ίδανικώτερα μηχανάκια..........πάσσης χρήσεως γιά τούς Έλληνικούς δρόμους
ΕΙΝΑΙ............ΤΑ ON-OFF......!!!!!!

Ίδανικώτερο όλων καί έξυπνη καί κορυφαία άγορά γιά τά λεφτά του θεωρώ........

ΤΟ..............V-STROM 650..........!!!!!!!


Όποιος θέλει τό κάτι παραπάνω πάει σέ ...............VARADERO...........!!!!!!!

Kαί όποιος άντέχει...............ύπάρχουν καί οί Εύρω-πέη.....:rotflmao:


Όποιος άντέχει άκόμα παραπάνω ,..............ύπάρχουν καί τά μονοκύλινδρα.......


Αύτή είναι ή πραγματικότητα............καί όχι ή προτίμηση μας,ή ή έπιλογή μας....!!!!!!
Άν έχω έγώ τή μούρλια νά πάω Άθήνα-Θεσσαλονίκη μέ ένα χιλιάρι ,μονοκοπανιά
αύτό............
ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΤΟ......!!!!!

Όσοι μπορείτε ,πάρτε ένα παπάκι γιά τήν πόλη,μεταχειρισμένο άχρηστο ίσα νά προσπερνάει
τά λεωφορεία.........
'αλλιώς δοκιμάστε μέ ένα v-strom 650.........έν άνάγκει varadero..........καί όταν βγείτε
βόλτα άπολαύστε το.........
Κάποια μηχανάκια,όπως sv,cbf.........κ.λ.π.....έπιασαν τό σφυγμό.........ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΟΜΩΣ.....
ΤΗΝ ΑΝΕΣΗ ΤΩΝ ON-OFF.....!!!!!



:wave2:

TOLISTOLAROS
04/08/2008, 16:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
Πολύ άτυχές τό παράδειγμα τού φίλου μας Τόλη..........μέ τό hayabusa....
Mετά άπό 4,5 χρόνια μέ haya φίλε ξέρεις πού κατέληξα.....??
Ότι δέν πιάνει μπάζα μπρός στό varadero πού ταξιδεύει μέ 200 καί πίνεις καφέ....
Ρε συ terens κοίτα τί έγραψα παραπάνω στον katana:
Σωματομετρικά εσένα μπορεί να μη βολευει το Busa για τη χρήση που κάνεις και τον τρόπο που κάθεσαι.
Επί 3 βδομάδες στη Ρόδο οδηγούσα TDM 850(πριν το αγοράσει φίλος μου).Πολύ πιο ευέλικτο στην πόλη λόγω τιμονιού και καλύτερου συμπλέκτη.ΑΛΛΑ...
μηχανάκι με τιμόνι και θέση οδήγησης Κολοκοτρώνη εμένα δε βολεύουν λόγω αναλογιών.Με το TDM μετά από λίγη ώρα αισθανόμουν λίγο πιασμένος,με το SV έκανα Αθήνα-Αγρίνιο με 1 στάση για βενζίνη και να κάνω 1 τηλέφωνο και δεν κατάλαβα τίποτα!
Τώρα αν εσένα δε βολεύει η Busa καλά έκανες και πήρες Varadero. Aυτά που λένε για τό πώς πρέπει νά είναι ή μέση μας,ό σβέρκος μας κ.λ.π....δεν είναι θεωρίες,λέγεται εργονομία και ισχύει 1000%.Τώρα αν κάποιος θέλει να κάθεται σε στυλ πχ cruiser το οποίο στην αρχή είναι ανακουφιστικό και μετά λες "πιάστηκα" ή μετά κάποιους μήνες/χρόνια η μέση βγάζει πρόβλημα πρόβλημά του(αναφέρομαι γενικά).

Πάντως μηχανάκια σαν τη Busa,Blackbird,ZZR(με το τελευταίο πήγαν οι του moto 2 κάβαλοι σε 2 μέρες Αθήνα-Άγκυρα-Αθήνα) είναι κατεξοχήν για μεγάλα ταξίδια,το ότι μπορεί να μη βόλεψε εσένα(απ'τις λίγες εξαιρέσεις)δε λέει κάτι,όπως και το ότι εγώ κυκλοφορούσα στη Ρόδο με κλιπονάτο SV πάλι δε λέει...


Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
Ίδανικώτερο όλων καί έξυπνη καί κορυφαία άγορά γιά τά λεφτά του θεωρώ........

ΤΟ..............V-STROM 650..........!!!!!!!
Δεν υπάρχει "ιδανικότερο μηχανάκι" ούτε για τα λ7 του ούτε γενικά γιατί η ιδανική χρήση για τον καθένα διαφέρει.Αν θέλω ιδανική χρήση για να πηγαίνω καφετέρια παίρνω ένα καρακουκλί γυμνό,αν θέλω χώμα παίρνω KTM.
:wave2:

irinia
04/08/2008, 17:22
TA ΗΑΥΑBUSA ΚΑΙ VARADERO ΤΑ ΕΙΧΑ ΜΑΖΙ ΓΙΑ ΕΝΑΜΙΣΗ ΧΡΟΝΟ......

Καί τό haya,πουλήθηκε γιά νά άλλαχτεί μέ τό καινούργιο.....

Τό πρόβλημα στή μέση μου ,ύπάρχει έδώ καί 35 χρόνια,όπότε νομίζω
πώς τό πόσο θά μέ ένοχλήσει μέ τό κάθε μηχανάκι άποτελεί,ένα άς πούμε
είδος κριτηρίου.....!!!!


Τό μηχανάκι σου είναι σέ μιά μέση κατηγορία.........ούτε όρθιο ούτε
haya στήν όδήγηση.....
Θά έλεγα πολύ λειτουργική καί άνατομική θέση......
Μέ τό varadero μπορείς νά έπιλέξεις άνάλογα πώς θά στήσεις τό κορμί σου
νά όδηγήσεις όπως στό δικό σου ή καί πολύ πιό άνετα....!!!
Οί άναρτήσεις μας όμως ....ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ.....!!!!!
Έκεί είναι καί ή μεγάλη μας διαφορά ώς πρός τή λέξη.....ΑΝΕΣΗ....
Σύν τή σέλλα,+ τό δεύτερο άτομο....!!!!!

Πήγα πολλές φορές διαδρομές μέ haya καί varadero........
Στό ένα γουστάρησα,στό άλλο κατέβηκα άτσαλάκωτος....!!!!
Πόση ώρα μπορείς νά πηγαίνεις μέ 200-220 μέ τό haya....??
Mία..??
Δύο..??
Μέ τό varadero μπορείς γιά πολλές-πολλές ώρες.....!!!!
Όταν θά κατεβείς μόνο ένα μούδιασμα θά έχεις στά χέρια άπό τούς
2 κυλίνδρους....!!!!!

Τώρα..........ίδανικότερο......?? μέ τή μορφή πού τό θέτεις,είναι προφανές
ότι δέν ύπάρχει...
Άλλά καί νά άνατρέψουμε τή φυσική πάλι δέ γίνεται....
Άλλο άμβλεία γωνία τού σώματος στή σέλλα καί άλλο varadero......
Δέχομαι ότι ή όξεία γωνία τού σώματος στό haya καί στό μηχανάκι σου είναι
πιό έτοιμοπόλεμη,πιό έπιθετική,πιό γρήγορης άντίδρασης στό άπρόοπτο.
Άλλά τήν ίδια γωνία μπορείς νά δώσεις στό σώμα σου,ώς πρός τόν κάθετο
άξονα τής λεκάνης έννοώ καί στό όποιοδήποτε on-off.........άπό τόν
όδηγό έξαρτάται άν λυγίσει λίγο άγκώνες καί γείρει.........
Έσύ όμως μπορείς τό άντίθετο...??
Μάλλον δέ φτάνουν τά χέρια σου.....
Τά on-off φίλε μου δέν είναι τσοπεριές.....
Έχω ρίξει πολλά ταξίδια Άθήνα - Θεσσαλονίκη σερί καί μέ μονοκύλινδρα....!!
Τυραννία τό γκάζι καί ό κραδασμός ,άλλά ή θέση όδήγησης ποτέ δέ μέ
προβλημάτισε..........
Ή διαφορά σου άπό ένα v-strom 650...??
Θά τή νοιώσεις στό ταξίδι,στή βόλτα.......καί μέ τό ένα θά πάς καί μέ τό άλλο.......
άλλά πώς....??
Άέρας....??
Κάλυψη..??
Άνεση..??
Άνάρτηση...??
Συνοδηγός..??
Στό στροφιλίκι δέν είσαι καλύτερος πολύ........ίδια πράμματα γιά τό μέσο όδηγό.
Άν θές νά παίξεις κυνηγητό είσαι γιά πίστα.........
Στή βόλτα..?? καλύτερο..!!
Νομίζω πώς έχουν καί τό ίδιο μοτέρ........είσαι βέβαια πιό πουσαρισμένος μέ ότι αύτό
συνεπάγεται....!!!!
Φίλε μου μή νομίζεις ότι έπειδή τά γράφω αύτά είμαι καί όρθολογιστής .....!!!
Καί έγώ τήν τρέλλα μου κάνω........δέν έπιλέγω πάντα αύτό πού πρέπει.......
Ίσως μάς βάλαν πολλά πρέπει στή ζωή μας,καί έτσι αύτά πού πρέπει πραγματικά νά
κάνουμε τά άγνοούμε άπό άντίδραση......!!!!


:wave2:

TOLISTOLAROS
04/08/2008, 17:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
Άλλο άμβλεία γωνία τού σώματος στή σέλλα καί άλλο varadero......
Δέχομαι ότι ή όξεία γωνία τού σώματος στό haya καί στό μηχανάκι σου είναι
πιό έτοιμοπόλεμη,πιό έπιθετική,πιό γρήγορης άντίδρασης στό άπρόοπτο.
Άλλά τήν ίδια γωνία μπορείς νά δώσεις στό σώμα σου,ώς πρός τόν κάθετο
άξονα τής λεκάνης έννοώ καί στό όποιοδήποτε on-off.........άπό τόν
όδηγό έξαρτάται άν λυγίσει λίγο άγκώνες καί γείρει.........
Έσύ όμως μπορείς τό άντίθετο...??
Μάλλον δέ φτάνουν τά χέρια σου.....
Τά on-off φίλε μου δέν είναι τσοπεριές.....
Το ξέρω ότι δεν είναι τσοπεριές,παράδειγμα ήτανε!
Κατάλαβα τί λες,αλλά προσωπικά λόγω αρίδας και επειδή παραφτάνουν τα χέρια μου πρέπει να λυγίσω πολύ τα χέρια για να πετύχω τη γωνία που περιγράφεις σε μη κλιπονάτο μηχανάκι.Εκτός κι αν έχει χαμηλά το τιμόνι σε σημείο που στριμμένο τέρμα να βρίσκει ντεπόζιτο! :lol: :lol:
Άσε που πρέπει να κάθεται ο πισινός μου τέρμα πίσω με πόδια μου όμως τότε να έχουν γωνία 90ο.Άστο το'χω δοκιμάσει...
Το μόνο τιμονάτο που ίσως θα με βόλευε είναι το er6-f..Αν είχε 2 πόντους χαμηλότερο τιμόνι (μαζί και με ψηλότερη σέλα) θα'ταν τέλειο.

Γι αυτό σου λέω κάθε περίπτωση ξεχωριστή.Όπως και συ με πρόβλημα στη μέση θες συγκεκριμένη στάση πάνω στο μηχανάκι που πιθανόν να μη βολεύει κάποιον χωρίς πρόβλημα,έτσι και γω λόγω άκρων δε βολεύομαι σε τιμονάτη μηχανή.Γι'αυτό δεν μπορεί κανείς να βγάλει συμπέρασμα ότι "τα on off είναι τα πιο άνετα,ή η καλύτερη επιλογή".:beer:

irinia
04/08/2008, 17:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Το ξέρω ότι δεν είναι τσοπεριές,παράδειγμα ήτανε!
Κατάλαβα τί λες,αλλά προσωπικά λόγω αρίδας και επειδή παραφτάνουν τα χέρια μου πρέπει να λυγίσω πολύ τα χέρια για να πετύχω τη γωνία που περιγράφεις σε μη κλιπονάτο μηχανάκι.Εκτός κι αν έχει χαμηλά το τιμόνι σε σημείο που στριμμένο τέρμα να βρίσκει ντεπόζιτο! :lol: :lol:
Άσε που πρέπει να κάθεται ο πισινός μου τέρμα πίσω με πόδια μου όμως τότε να έχουν γωνία 90ο.Άστο το'χω δοκιμάσει...
Το μόνο τιμονάτο που ίσως θα με βόλευε είναι το er6-f..Αν είχε 2 πόντους χαμηλότερο τιμόνι (μαζί και με ψηλότερη σέλα) θα'ταν τέλειο.

Γι αυτό σου λέω κάθε περίπτωση ξεχωριστή.Όπως και συ με πρόβλημα στη μέση θες συγκεκριμένη στάση πάνω στο μηχανάκι που πιθανόν να μη βολεύει κάποιον χωρίς πρόβλημα,έτσι και γω λόγω άκρων δε βολεύομαι σε τιμονάτη μηχανή.Γι'αυτό δεν μπορεί κανείς να βγάλει συμπέρασμα ότι "τα on off είναι τα πιο άνετα,ή η καλύτερη επιλογή".:beer:

ΠΑΝΩ ΑΠΟ 2 ΜΕΤΡΑ ΕΙΣΑΙ.....??


Ό γιός μου περίπου 1,93 καί τού άπαγόρευσα νά καβαλλήσει μηχανάκι..:rotflmao:
Τού είπα είσαι μεγάλο άγγούρι ,πάνε λεβέντη μου σέ κανά τετράτροχο.......
Σχεδόν τόν έχω ψήσει......


:wave2:

TOLISTOLAROS
04/08/2008, 17:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
ΠΑΝΩ ΑΠΟ 2 ΜΕΤΡΑ ΕΙΣΑΙ.....??


Ό γιός μου περίπου 1,93 καί τού άπαγόρευσα νά καβαλλήσει μηχανάκι..:rotflmao:
Τού είπα είσαι μεγάλο άγγούρι ,πάνε λεβέντη μου σέ κανά τετράτροχο.......
Σχεδόν τόν έχω ψήσει......


:wave2:
1,79 αλλά τζιν φοράω 29 μέση 34 πόδια.Το 34 αντιστοιχεί σε ύψος γύρω στο 1.87.
Χέρια σχεδόν μία απ'τα ίδια.Δηλ.απ το ύψος ο κορμός δεν είναι "ψηλός".

irinia
04/08/2008, 17:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
1,79 αλλά τζιν φοράω 29 μέση 34 πόδια.Το 34 αντιστοιχεί σε ύψος γύρω στο 1.87.
Χέρια σχεδόν μία απ'τα ίδια.Δηλ.απ το ύψος ο κορμός δεν είναι "ψηλός".


ΤΩΡΑ...........


Μέ μπέρδεψες,........καί είχα άρχίσει νά τά βάζω σέ μία τάξη στό μυαλό μου....!!!

:wave2:

Respect
04/08/2008, 18:35
:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

vestromas
04/08/2008, 18:39
Τερενς, τα σεβη μου. Τα ειπες τα πραγματα οπως εχουν , συμφωνα παντα με την Ελληνικη πραγματικοτητα.:beer: :beer: :beer: :wave2:

TOLISTOLAROS
04/08/2008, 20:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
ΤΩΡΑ...........


Μέ μπέρδεψες,........καί είχα άρχίσει νά τά βάζω σέ μία τάξη στό μυαλό μου....!!!

:wave2:
Έχεις καταλάβεις πιστεύω ότι κάναμε το Thread σώβρακο με ανθρωπομετρικές μετρήσεις ,έτσι???:lol: :rotflmao: :lol: :beer:

Tpap
04/08/2008, 23:16
@tolistolaros: ρε σύ, εγώ φοράω 34 μέση 36 μήκος. Τι μηχανάκι να πάρω?

@τέρενς: περίμενε να οδηγήσει ο φίλος μας κανά μηχανάκι ακόμη και τότε θα αρχίσει να συμφωνεί μαζί σου...

@Βαγγέλη: μην ποστάρεις εδώ εσύ. Δεν πιάνεσαι. Το πρόβλημά σου ξεπερνιέται μόνο με άμεση αγορά.:beer:

TOLISTOLAROS
04/08/2008, 23:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
@tolistolaros: ρε σύ, εγώ φοράω 34 μέση 36 μήκος. Τι μηχανάκι να πάρω?
SINGER για να το φέρνεις στα μέτρα σου :cool:


138550

Tpap
05/08/2008, 00:07
καλά θαταν να είχα μιά σαν την εικονιζόμενη... δεν έχεις ιδέα πόσα θα έδινε γνωστός μου -μανιακός συλλέκτης παλαιών ραπτομηχανών- μόλις την αντίκρυζε...

slowman
05/08/2008, 05:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
καλά θαταν να είχα μιά σαν την εικονιζόμενη... δεν έχεις ιδέα πόσα θα έδινε γνωστός μου -μανιακός συλλέκτης παλαιών ραπτομηχανών - μόλις την αντίκρυζε...

??????:eyepop: :eyepop: :rotflmao::rotflmao: :rotflmao:

vangelis 64
05/08/2008, 07:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap


@Βαγγέλη: μην ποστάρεις εδώ εσύ. Δεν πιάνεσαι. Το πρόβλημά σου ξεπερνιέται μόνο με άμεση αγορά.:beer: Είναι να μη σού βγει τ' όνομα.:lol:

peskandritsos
05/08/2008, 07:44
Φιλτατοι.
Εχω την εντυπωση οτι μερικοι αρεσκοντε στο να κατακρινουν τους αλλους ισως επειδη δεν βλεπουν την καμπουρα τους.
Αν αρχισουμε και εμεις οι ονοφαδες και λεμε... τι το πηρες το στριτ αφου δεν τρεχεις σε αγωνες συνεχεια??...τι το πηρες το εντουρο αφου δεν πας χωμα συνεχεια??...τι το πηρες το ταξιδιαρικο αφου δεν ταξιδευεις συνεχεια???
Ετσι δεν βγαινει συμπερασμα.
Αφηστε τον κοσμο να παρει οτι γουσταρει για να κινειται και κοιταξτε λιγο την παρτη σας.:smokin: :smokin: :smokin:
Ακομα και για την καφετερια να την πηρε καποιος δικαιωμα του ειναι και δεν πεφτει λογος σε κανεναν!!!
ΑΛΑΝΘΑΣΤΟΙ..:yuck: :yuck:

vangelis 64
05/08/2008, 08:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Φιλτατοι.
Εχω την εντυπωση οτι μερικοι αρεσκοντε στο να κατακρινουν τους αλλους ισως επειδη δεν βλεπουν την καμπουρα τους.
Αν αρχισουμε και εμεις οι ονοφαδες και λεμε... τι το πηρες το στριτ αφου δεν τρεχεις σε αγωνες συνεχεια??...τι το πηρες το εντουρο αφου δεν πας χωμα συνεχεια??...τι το πηρες το ταξιδιαρικο αφου δεν ταξιδευεις συνεχεια???
Ετσι δεν βγαινει συμπερασμα.
Αφηστε τον κοσμο να παρει οτι γουσταρει για να κινειται και κοιταξτε λιγο την παρτη σας.:smokin: :smokin: :smokin:
Ακομα και για την καφετερια να την πηρε καποιος δικαιωμα του ειναι και δεν πεφτει λογος σε κανεναν!!!
ΑΛΑΝΘΑΣΤΟΙ..:yuck: :yuck: Παραδέξου το...ξύπνησες φορτωμένος.:lol: :wave2:

peskandritsos
05/08/2008, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Παραδέξου το...ξύπνησες φορτωμένος.:lol: :wave2: Και οχι μονο...Μπριζωμενος:eek:

katana
05/08/2008, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Και οχι μονο...Μπριζωμενος:eek:

Τι έχεις μπει στη μπρίζα... να πάρεις λέγε...
πες μας ότι θα πάρεις Agusta για να πηγαίνεις καφετέρια... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

σοβαρά τώρα, πάντως το θέμα είναι πόσο σε βοηθάει η μηχανή για την διαδρομή που κάνεις. Δηλαδή όσο λιγότερη συνειδητή οδήγηση απαιτεί η μηχανή, τόσο πιο ξεκούραστος φτάνεις στο τέλος του ταξιδιού.

kachius
05/08/2008, 11:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
καλά θαταν να είχα μιά σαν την εικονιζόμενη... δεν έχεις ιδέα πόσα θα έδινε γνωστός μου -μανιακός συλλέκτης παλαιών ραπτομηχανών- μόλις την αντίκρυζε...

Πόσα δηλαδή;
Γιατί έχω μία τέτοια, περίπου 100 ετών :p

Tpap
05/08/2008, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από kachius
Πόσα δηλαδή;
Γιατί έχω μία τέτοια, περίπου 100 ετών :p

για βάλτην μιά αγγελία και μετά πες μας εσύ...

TOLISTOLAROS
05/08/2008, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από katana
Δηλαδή όσο λιγότερη συνειδητή οδήγηση απαιτεί η μηχανή, τόσο πιο ξεκούραστος φτάνεις στο τέλος του ταξιδιού.
Πιστεύω ότι η κάθε μηχανοκίνητο πρέπει να σε κρατά στην πρίζα.Κοινώς να μην ταξιδεέυεις ριλάξ και λάιτ γιατί χαλαρώνεις και θα κάνεις το λάθος.Η οδήγηση πρέπει πάντα να'ναι όσο πιο συνειδητή γίνεται.Τώρα αν λόγω ιδιοσυγκρασίας κάποιος έχει την τάση να οδηγά μη συνειδητά πρέπει το μηχάνημα που οδηγά να τον κρατά σε εγρήγορση.
Ξέρετε ότι αρκετά ατυχήματα γίνονται εξεαιτίας βοηθημάτων όπως cruise control κτλ;Ακριβώς επειδή εξαιτίας τους ο οδηγός αρχίζει και οδηγά μή συνειδητά

Tpap
05/08/2008, 12:43
ξέρω τι θές εσύ...
συμπλέκτη στο πόδι, ταχ στο χέρι, προπορεία στο δεξί γκριπ, γκάζι στο αριστερό. Για να οδηγάς και να είσαι εκεί.

Και συγκεκριμένο τελετουργικό για να πάρει μπρός. :smokin:

sniper
05/08/2008, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από dim40
.....Γιατί επιλέγουμε κάτι που δε είναι σχεδιασμένο 100% για τη χρήση που το θέλουμε;



Γιατί δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα.....

Ζεύκας
06/08/2008, 16:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
καλά θαταν να είχα μιά σαν την εικονιζόμενη... δεν έχεις ιδέα πόσα θα έδινε γνωστός μου -μανιακός συλλέκτης παλαιών ραπτομηχανών- μόλις την αντίκρυζε...

έλα ρε...μια τέτοια έχει η μάνα μου...κομπλε με τραπεζάκι που αναδιπλώνεται η ραπτομηχανή μέσα του!

για λέγε πόσα δίνει! σοβαρά! :lol:

Ζεύκας
06/08/2008, 16:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
για βάλτην μιά αγγελία και μετά πες μας εσύ...

ρε δώσε το τηλέφωνο του τύπου λέμε!

δε μπαίνει τέτοια αγγελία δω μέσα! :lol:

kalant
06/08/2008, 19:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
έλα ρε...μια τέτοια έχει η μάνα μου...κομπλε με τραπεζάκι που αναδιπλώνεται η ραπτομηχανή μέσα του!

για λέγε πόσα δίνει! σοβαρά! :lol:

κι εμεις μια τετοια εχουμε, πολυ παλια, πανω απο 100 πρεπει να ειναι, που ανεφερε παραπανω το παιδι...

ρε λες να αρχισω το ψησιμο, ερχονται και εξοδα :lol:

LARISEOS
06/08/2008, 20:14
sumfwnw me toon terens kai ton vestroma,,,,, h ellada einai gia on off,,,,,twra an hmouna a8hna den xerw ean 8a eperna ena varadero h ena gs ,,,,,,! ena v strom isws!

alla edw eparxia protimo to africa kai goustarw polu xwma!!!!!!!!!!!!!!!!!

kai oso to baros pou eipe kapios,,,,,, sumfwnw.....oso pio elafru einai pio eukolodighto!

alla! as dwkimasei me ena elafru kai na mhn exei lastoixo trakteroto,,,,,kai as dwkimasei kai to idio me to baru africa na dei poso pio sta8era 8a mpainei sths strofes!!!!

epishs nwmhzw pws o logos pou polu pernoun gs kai ktm megalhs kathgorias einai giati goustaroun na einai adventure na einai gramenh se ena club na pane thn diadromh tous mia fwra sto 3 mhno ,,,,,shgoura parapolu to exoun anagh na mporounai na xefeygounai pera apo oikogenia kai filous ktl! na kanoun kati diaforetiko!

katana
06/08/2008, 21:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Πιστεύω ότι η κάθε μηχανοκίνητο πρέπει να σε κρατά στην πρίζα.Κοινώς να μην ταξιδεέυεις ριλάξ και λάιτ γιατί χαλαρώνεις και θα κάνεις το λάθος.Η οδήγηση πρέπει πάντα να'ναι όσο πιο συνειδητή γίνεται.Τώρα αν λόγω ιδιοσυγκρασίας κάποιος έχει την τάση να οδηγά μη συνειδητά πρέπει το μηχάνημα που οδηγά να τον κρατά σε εγρήγορση.
Ξέρετε ότι αρκετά ατυχήματα γίνονται εξεαιτίας βοηθημάτων όπως cruise control κτλ;Ακριβώς επειδή εξαιτίας τους ο οδηγός αρχίζει και οδηγά μή συνειδητά

Ισως να μην το εξήγησα καλά και σε μπέρδεψα. Ενα παράδειγμα για να γίνω πιο κατανοητός.

1.
Τόπος : Επίδαυρος
Μηχανή : Harley Davidson Night Rod
Χρόνος Διεύλεσης : 5 λεπτά (στην τύχη τα νούμερα)

2.
Τόπος : Επίδαυρος
Μηχανή : Suzuki GSXR 750
Χρόνος Διεύλεσης : 2 λεπτά (στην τύχη τα νούμερα)

Οδηγάς και τις 2 μηχανές με πλήρη συνείδηση και δίνοντας το 110% των ικανοτήτων σου. Αν κάνεις συνεχώς αυτή τη διαδρομή πάνω κάτω, με το Harley σε 1 ώρα δεν θα έχεις μυικό σύστημα και με το Suzuki θα θες και άλλο. Αυτό γίνεται γιατί στη Harley καταναλώνεις πολύ ψυχική και σωματική ενέργεια στο να κάνεις τα αυτονόητα στο Suzuki, όπως το να πλαγιάσεις άμεσα στη στροφή με τα χιλιόμετρα που θες.

Από την άλλη αν φέρεις μια μηχανή οδικώς από τη Γερμανία ας πούμε, ποια θα προτιμούσες να είναι? το KTX EXC 300 ή το R1200GS Adventure ή το Yamaha FJR1300?

Ελπίζω πραγματικά να μην σας μπέρδεψα περισσότερο, οι προθέσεις μου είναι τελείως φιλικές.

TOLISTOLAROS
06/08/2008, 21:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από katana
Ισως να μην το εξήγησα καλά και σε μπέρδεψα. Ενα παράδειγμα για να γίνω πιο κατανοητός.

1.
Τόπος : Επίδαυρος
Μηχανή : Harley Davidson Night Rod
Χρόνος Διεύλεσης : 5 λεπτά (στην τύχη τα νούμερα)

2.
Τόπος : Επίδαυρος
Μηχανή : Suzuki GSXR 750
Χρόνος Διεύλεσης : 2 λεπτά (στην τύχη τα νούμερα)

Οδηγάς και τις 2 μηχανές με πλήρη συνείδηση και δίνοντας το 110% των ικανοτήτων σου. Αν κάνεις συνεχώς αυτή τη διαδρομή πάνω κάτω, με το Harley σε 1 ώρα δεν θα έχεις μυικό σύστημα και με το Suzuki θα θες και άλλο. Αυτό γίνεται γιατί στη Harley καταναλώνεις πολύ ψυχική και σωματική ενέργεια στο να κάνεις τα αυτονόητα στο Suzuki, όπως το να πλαγιάσεις άμεσα στη στροφή με τα χιλιόμετρα που θες.

Από την άλλη αν φέρεις μια μηχανή οδικώς από τη Γερμανία ας πούμε, ποια θα προτιμούσες να είναι? το KTX EXC 300 ή το R1200GS Adventure ή το Yamaha FJR1300?

Ελπίζω πραγματικά να μην σας μπέρδεψα περισσότερο, οι προθέσεις μου είναι τελείως φιλικές.
Κατάλαβα το σκεπτικό σου αλλά δεν εννοούσα αυτό.Ούτε λέω να γυρίσουμε στην εποχή του γκρα-γκραν-κρατσ-βρουμ-άντε γ@μίδι πάρε μπρος-βρούμ-επιτέλους...(αν και καμμιά φορά έχει πλάκα...:p :lol: )
Εννοείται το σουτζούκι θα προτιμήσω στο παράδειγμά σου.
Και με τη harley και με το τζίξερ συνειδητά οδηγάς.Η διαφορά είναι ότι στη harley κουράζεσαι επιδή μέρος της ενεργητικότητάς σου καταναλώνεται από την τσοπεράδικη θέση οδήγησης,το "στο περίπου" πλαίσιο και κραδασμούς μοτέρ.Αυτή η ενεργητικότητα στο τζίξερ την κερδίζεις και τη διοχετεύεις στο πλάγιασμα(μη μου πεις ότι δε το πλαγιάζεις εε:) ),άρα πάλι είσαι στην τσίτα έστω εξαιτίας διαφορετικής διαδικασίας.
Αυτό που εννοούσα είναι ότι διαφωνώ με μηχανές που σε χαλαρώνον υπερβολικά.Για παράδειγμα είναι απαράδεκτο το goldwing να'χει(παλιότερα σίγουρα είχε) ηχοσύστημα!Αν είναι δυνατόν!Μόνο που σε βάζει στον πειρασμό ν'ακούσεις μουσική όταν είσαι σε 2 ρόδες είναι για κλωτσιές.Ή κάτι cruise control που βγάζει ή Motrax τα θεωρώ επικίνδυνα.Ακόμα θέση οδήγησης που δε σε μπριζώνει(όχι να κουράζει,έχει διαφορά) είναι επικίνδυνη. :wave2: :wave2:

Ζεύκας
07/08/2008, 02:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
κι εμεις μια τετοια εχουμε, πολυ παλια, πανω απο 100 πρεπει να ειναι, που ανεφερε παραπανω το παιδι...

ρε λες να αρχισω το ψησιμο, ερχονται και εξοδα :lol:

μπες στην ουρά φιλαράκι! :lol:

liakaros
07/08/2008, 05:10
Εγω παντως πιστευω...οτι ολα πανε παντου...

π.χ ενα βαραντερο παει σε πιστα...


138647

liakaros
07/08/2008, 05:11
ε. και ενα gsxr αμα του λαχει θα το περασει το ποταμι...:wacko:


138648

MIXALHS 400SF R
07/08/2008, 12:51
π.χ ενα βαραντερο παει σε πιστα..

ε. και ενα gsxr αμα του λαχει θα το περασει το ποταμι.

Άμα είσαι 130 κιλά μουλάρι και μπορείς και τα κρατάς πάνε... Αν δεν είσαι... ασ' τα να πάνε. Κατ αρχήν το Gsx θα πάρει νερό...