PDA

View Full Version : τεντοτηρας καδενας!



McTalas
03/08/2008, 23:26
παιδια σημερα γυρισα απο διακοπες γεματος αποριες!!

λοιπον θελω να μαθω τι ειναι ο τεντωτηρας καδενας!!
υπαρχει καποο καλο παιδι με διαθεση να μου εξηγησει?

FZR1000
03/08/2008, 23:49
Η καδενα οσο η μηχανη γραφει πολλες χιλιαδες χλμ, χαλαρωνει. Οποτε για να διατηρειται τεντωμενη, υπαρχει ο τεντωτηρας που ουσιαστικα ειναι ενα συστημα με ενα ελατηριο που σπρωχνει ενα πυρο, ο οποιος πατα συνηθως πανω στην γλυστρα της καδενας, με αποτελεσμα η τελευταια να τεντωνεται.

Οταν ο τεντωτηρας χαλασει ή τερματησει η διαδρομη του, η καδενα αρχικα χτυπα και αργοτερα ισως πηδηξει κανα δοντι εκκ/ρου...

McTalas
04/08/2008, 01:55
ωραια μεχρι εδω το καταλαβα, ας παμε λιγο παρακατω,
τι ειναι καδενα??

trigger
04/08/2008, 01:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
ωραια μεχρι εδω το καταλαβα, ας παμε λιγο παρακατω,
τι ειναι καδενα?? Είναι μια αλυσίδα σαν αυτή που δίνει κίνηση στον πίσω τροχό της μηχανής αλλά σε μικρότερες διαστάσεις. Βρίσκεται εσωτερικά του κινητήρα και έχει ως σκοπό τη μετάδοση κίνησης από το στρόφαλοφόρο άξονα στον εκκεντροφόρο άξονα.

el_hymador
04/08/2008, 02:53
ωραια ....τι ειναι εκκεντροφορος αξονας και τι στροφαλοφορος αξονας; :lol: :lol: :lol:

trigger
04/08/2008, 02:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
ωραια ....τι ειναι εκκεντροφορος αξονας και τι στροφαλοφορος αξονας; :lol: :lol: :lol: :cry: :a4: :a42: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

McTalas
04/08/2008, 12:59
Για το τι ειναι εκκεντροφορος κτλ θα ανοιξουμε αλλο θρεντ!:D
παμε τωρα παρακατω,

σε ενα CBR 600RR '06 με 24.500 Χλμ. μεταξυ 3.500 στρ/λ και 5.500 στρ/λ (περιπου) ακουγετε ενα τριξημο απο μπροστα (εμενα μου φαινεται πως ερχεται απο τα οργανα) σαν κατι να εχει σπασει ,
ο μηχανικος τσεκαρε τα παντα και δεν βρηκε κατι σπασμενο ή κατι ξεβιδωτο. και μου λεει οτι ισως να ειναι ο "τεντωτηρας της καδενας" και αν θελω να τον αλλα ξουμε εχει και 110?.
εχετε καμια γνωμη επι τουτου??

sniper
04/08/2008, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
Για το τι ειναι εκκεντροφορος κτλ θα ανοιξουμε αλλο θρεντ!:D
παμε τωρα παρακατω,

σε ενα CBR 600RR '06 με 24.500 Χλμ. μεταξυ 3.500 στρ/λ και 5.500 στρ/λ (περιπου) ακουγετε ενα τριξημο απο μπροστα (εμενα μου φαινεται πως ερχεται απο τα οργανα) σαν κατι να εχει σπασει ,
ο μηχανικος τσεκαρε τα παντα και δεν βρηκε κατι σπασμενο ή κατι ξεβιδωτο. και μου λεει οτι ισως να ειναι ο "τεντωτηρας της καδενας" και αν θελω να τον αλλα ξουμε εχει και 110?.
εχετε καμια γνωμη επι τουτου??


και γαμώ τους μηχανικούς έχεις.....


Φτερά έχεις;

McTalas
04/08/2008, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
και γαμώ τους μηχανικούς έχεις.....


Φτερά έχεις;
εχω απο τους καλυτερους αλλα ειναι με σπασμενο αστραγαλο και βιδες και ειναι με αναρρωτικη,

ρε νικο παιζει να χρειαζεται αλλαγη ο τεντωτηρας στα 24.500??

sniper
04/08/2008, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
εχω απο τους καλυτερους αλλα ειναι με σπασμενο αστραγαλο και βιδες και ειναι με αναρρωτικη,

ρε νικο παιζει να χρειαζεται αλλαγη ο τεντωτηρας στα 24.500??

Ναι παιζει..... αλλά ακουγεται σε ολο τα φάσμα...

McTalas
04/08/2008, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ναι παιζει..... αλλά ακουγεται σε ολο τα φάσμα...

Αρα να το αφησω ως εχει?? και αν χειροτερεψει το ξανα κοιταω?

sniper
04/08/2008, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
Αρα να το αφησω ως εχει?? και αν χειροτερεψει το ξανα κοιταω?


Δλδ τώρα αποφάσισες ότι είναι καδένα; :confused:

Μπορεί να είναι κάποιο τρίξιμο πλαστικών..... ο τεντοτήρας πάντως ακούγεται από το ρελαντί.... αν είναι να το κοιτάξεις.... αν πηδήξει δόντι..... δεν είναι και το καλύτερο

McTalas
04/08/2008, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Δλδ τώρα αποφάσισες ότι είναι καδένα; :confused:

Μπορεί να είναι κάποιο τρίξιμο πλαστικών..... ο τεντοτήρας πάντως ακούγεται από το ρελαντί.... αν είναι να το κοιτάξεις.... αν πηδήξει δόντι..... δεν είναι και το καλύτερο
οχι στο ρελαντι δεν κανει το παραμικρο, ο ηχος ακουγετε στα δικα μου αυτια πως ειναι απο καποιο πλαστικο μερος, αλλα ο μηχανικος μου ειπε πως τσεκαρε ολα τα μερη και τις βιδες και δεν βρηκε κατι... :confused: και το κανει μονο στις 3,5 με 5,5 x 1000 rpm. ποτε στις 4με 5, δεν ειναι στανταρ καπου εκει μεσα αλλα το κανει παντα.

csofos
04/08/2008, 14:57
Τι να πω ρε παιδιά; Συνήθως οι μηχανικοί θέλουν να βρίσκουν προβλήματα για να παίρνουν φράγκα. Το δικό μου το σαράβαλο έχει κάνει καμιά 70.000χλμ και δεν του έχω αλλάξει ποτέ καδένα και γρανάζια. Και δεν ακούγεται τίποτα μα τίποτα. Τώρα πως είναι δυνατόν το δικό σου με 25.000χλμ να χρειάζεται καδένα...;;; Πάρε και μερικές άλλες γνώμες πριν κάνεις κάτι. Και οι γνώμες να ειπωθούν φυσικά αφού ακούσουν τον κινητήρα. Από εδώ εμείς δεν μπορούμε να καταλάβουμε και τίποτα. :wave2: :wave2: :wave2:

kordix
04/08/2008, 17:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από csofos
Τι να πω ρε παιδιά; Συνήθως οι μηχανικοί θέλουν να βρίσκουν προβλήματα για να παίρνουν φράγκα. Το δικό μου το σαράβαλο έχει κάνει καμιά 70.000χλμ και δεν του έχω αλλάξει ποτέ καδένα και γρανάζια. Και δεν ακούγεται τίποτα μα τίποτα. Τώρα πως είναι δυνατόν το δικό σου με 25.000χλμ να χρειάζεται καδένα...;;; Πάρε και μερικές άλλες γνώμες πριν κάνεις κάτι. Και οι γνώμες να ειπωθούν φυσικά αφού ακούσουν τον κινητήρα. Από εδώ εμείς δεν μπορούμε να καταλάβουμε και τίποτα. :wave2: :wave2: :wave2:



Βγάλε τα πλαστικά και εκεί που έρχονται σε επαφή μεταξύ τους από την εσωτερική πλευρά πάντα, χρησιμοποιήσε μαύρη σιλικόνη. Δεν θα ξανακούσεις τρίξιμο για πολλά - πολλά χιλιόμετρα.

Και αφού θα έχεις βγάλει τα πλαστικά κάντο μια βόλτα να ακούσεις το μοτέρ.

Πάρε και άλλες γνώμες. Πήγαινε σε κάποιο εξουσιοδοτημένο ή καλύτερα σε κάποιο φίλο που να έχει εμπειρία.

volioths
04/08/2008, 20:36
RE PAIDIA MHPWS YPARXEI KAMIA PITHANOYHTA NA EXEI KSEKWLHSEI KAPOIO DIAFRAGMA APO AKSAYMHSH KAI NA XTYPA?

killbill
05/08/2008, 09:27
Και εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα αλλά ο θόρυβος μειώθηκε σχεδόν τελείως με αλλαγή τεντοτήρα, όμως τώρα μετά απο 8Κ χιλιόμετρα τον ξαναακούω.
Μάλλον τεντοτήρας είναι η συντονίζει κάπου το πλάισιο σε αυτές τις στροφές.

Περιμένω και εγώ το service απο Σεπτέμβριο να το ξαναδώ.

Παρεπιπτώντος εγώ για αλλαγή τεντοτήρα πλήρωσα 60 Ευρώ και όχι 110 που σου λένε.

McTalas
05/08/2008, 20:41
διευκρηνυση:

ο θορυβος-τριξιμο ακουγεται ΜΟΜΟ κατα την κινηση ποτε μα ποτε οταν το μηχανακι ειναι σταματημενο!!

kordix
06/08/2008, 22:33
QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
διευκρηνυση:

ο θορυβος-τριξιμο ακουγεται ΜΟΜΟ κατα την κινηση ποτε μα ποτε οταν το μηχανακι ειναι σταματημενο!! [/QUOTE]



Τσέκαρε την αλυσίδα κίνησης (καθάρισμα - γρασάρισμα - σωστό τέντωμα) και τα γρανάζια αν είναι σε καλή κατάσταση. Στις 3500 - 5500 στροφές αν στο ξανακάνει πάτα συμπλέκτη να ακούσεις αν τυχόν είναι από την αλυσίδα ο θόρυβος.

Με ένα ροπόκλειδο τσέκαρε τις βίδες που πιάνει το μοτέρ στο πλαίσιο και όσες άλλες έχουν εύκολη πρόσβαση. Μη ξεχάσεις τις βίδες των πλαστικών.

Αν τελικά ακούγεται η καδένα εκκεντροφόρων (χλωμό γιατί θα ακουγόταν και στο ρελαντί), ίσως χρειαστεί αλλαγή πέρα από τον τεντωτήρα και η γλύστρα. Βάλε πρόχειρα ένα πανί στην εξάτμιση να μειωθεί ο θόρυβός της να ακούσεις καλύτερα το μοτέρ.

Ισως όμως να θέλει απλό τέντωμα. Στο δικό μου μηχανάκι (ZZR 1100 96΄) μπορείς να ρυθμίσεις το τέντωμα της καδένας και μάνουαλ αφού δεν είναι και τόσο αυτόματη όσο υπολόγισε η kawasaki!!!, βγάζεις τον τεντωτήρα και υπολογίζεις περίπου σε πιο δόντι ήταν (τα μικρά δόντια του τεντωτήρα, όχι των εκκεντροφόρων) και τον ρυθμίζεις ένα ή δυο δόντια παραπάνω. Για ψάξου λίγο.