PDA

View Full Version : Αλλο ενα ατυχημα συναδελφου σημερα.



Ταξιδευτής
04/08/2008, 15:31
Στην Ηλιουπολη το μεσημερι πετυχα ενα ατυχημα μηχανης-αυτοκινητου.

Ενα αμαξι ηταν σταματημενο διαγωνια στο ανοιγμα του διαζωματος της λεωφορου και ειχε σπασμενα και τα 2 τζαμια στην μερια του οδηγου, ενω τοσο το πισω πλαινο τμημα οσο και η πορτα ειχαν μπει μεσα εντελως!

Η μηχανη ηταν διπλα (ορθια), ενω ειχε φτασει και ασθενοφορο που ηδη φροντιζε το παιδι που -ευτυχως- φαινοταν να ειναι καλα. Ειχε μονο αμυχες (αν και αρκετα βαθιες) στο δεξι του χερι/ποδι, ενω και στο πηγουνι την ειχε φαει καλα (λογο Jet κρανους).

Απο οτι καταλαβα απο περιγραφες η κοπελια με το αμαξι πηγαινοντας μπροστα στη μηχανη θελησε να στριψει αριστερα (και το εκανε) ενω εκεινη την ωρα η μηχανη προφανως περναγε (απο αριστερα) το αμαξι.

Η κοπελα ισχυριζεται οτι ειχε βγαλει φλας και οτι δεν ειχε δει καθολου τη μηχανη και οτι εμφανιστηκε "ξαφνικα απο το πουθενα". :rolleyes:

Οπως και να εχει, αφου το παιδι ηταν καλα προσφερθηκα να φροντισω τη μηχανη (Honda Transalp), οπως και εγινε. Την πηγα με τα χερια μιας που δεν ειχε φρενα (ειχαν σπασει τα σωληνακια στο τρακαρισμα) παρακατω οπου κλειδωθηκε και τελικα συνεννοηθηκα με καποιους συναδελφους του που ηρθαν και την πηρανε.

ΠΡΟΣΟΧΗ μεγιστη αδερφια! Τις τελευταιες μερες ολο για πτωσεις ακουω τριγυρω!
Οι δρομοι γλυστρανε σε ΕΛΛΕΕΙΝΟ βαθμο!!!!!!
Το νου σας και ειδικα στην Ηλιουπολη: ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ ΣΤΙΣ ΝΗΣΙΔΕΣ ΣΤΙΣ ΛΕΩΦΟΡΟΥΣ!!!!!!!!!

XJR_Billy
04/08/2008, 15:36
Ευτυχώς το παλληκάρι είναι καλά!:beer:

ΜΑΜΩ τα Jet κράνη μου!!!:mad:

Η καλύτερη λύση για μέσα στην πόλη το καλοκαίρι, όπως έχει συζητηθεί επαννειλημένα, είναι το Εντούρο κράνος. Ελαφρύ αλλά με πλήρη προστασία, αεριζόμενο και φτηνό!

Να' χουμε όλοι τα μάτια μας 14!!!

TOLISTOLAROS
04/08/2008, 15:54
Πάλι στούκα ρε γαμώτη...τι σκατά γίνεται..το δίσεκτο φταίει???Περαστικά στο παιδί!

Η καλύτερη λύση είναι full face παντού και πάντα.Ανοίξτε για λίγο τη ζελατίνα στο κόκκινο φανάρι και είστε κομπλέ.

Αν το full face έχει υποσιάγωνο κόβει και τη ζέστη που φτάνει στο πηγούνι από μοτέρ και άσφαλτο...χωρίς πλάκα κάνει δουλειά!! :)

THEOD
04/08/2008, 16:04
ΑΚΡΙΒΩΣ :eyepop: στο ίδιο σημείο και ΑΚΡΙΒΩΣ με τον ίδιο τρόπο :eyepop: :eyepop: πριν λίγο καιρό ήμουν και εγώ αυτόπτης μάρτυρας ενός ατυχήματος...Μιλάμε νόμιζα ότι διάβαζα σε επανάληψη αυτό που έζησα... :eyepop: :eyepop: :eyepop:

http://moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=59409

kachius
04/08/2008, 16:11
Καθώς έχω ζήσει 26 χρόνια στο νησάκι, το σημείο θέλει πολύ προσοχή!
Πολλοί ξεκινάνε από το περίπτερο χωρίς να υπολογίζουν ότι μεγάλος αριθμός
αυτών που έρχονται από πάνω στρίβει δεξιά για Αγ.Μαρίνα και έχω δεί πολλά τέτοια ατυχήματα.
Πολλοί είναι και αυτοί που στρίβουν αριστερά ενώ παράλληλα όσοι έρχονται από κανάρια δε δίνουν
σημασία...

ΥΓ.: Ρε Ταξιδευτή...είμασταν/ε γειτονόπουλα;

stavrogin
04/08/2008, 16:31
Μπραβο ρε Νικο που φροντισες το μηχανακι.Σωστος.

xampos
04/08/2008, 16:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής


Η κοπελα ισχυριζεται οτι ειχε βγαλει φλας και οτι δεν ειχε δει καθολου τη μηχανη και οτι εμφανιστηκε "ξαφνικα απο το πουθενα". :rolleyes:



καθολου απιθανο , πολλες φορες μεσα στην πολη λογω των ελιγμων που κανουμε εμφανιζομαστε απο το πουθενα , ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ ΠΑΝΤΑ ΟΙ ΟΔΗΓΟΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ χωνεψτε το

filipp0s
04/08/2008, 16:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Μπραβο ρε Νικο που φροντισες το μηχανακι.Σωστος.

+1000 :wave2: :wave2:

Tropeas
04/08/2008, 16:50
Παιδια έχω ξαναπεί!
τα Jet κράνη ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΦΟΡΑΜΕ ΑΝΟΙΚΤΑ,
ΤΟ ΚΑΛΚΑΙΡΑΚΙ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΖΕΣΤΗ!
ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΔΙΕΥΚΟΛΥΝΣΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΑΜΑΤΗΜΕΝΟΙ!

Εχω ζωντανό παράδειγμα γνωστό φίλου που me KTM 990 & Jet κράνος ανοιγμένο με 40 χιλιόμετρα πέφτωντας έσπασε γνάθο μύτη και λοιπά , παραμορφώθηκε το πρόσωπό του και με χιλιες δυο πλαστικές και ακόμα είναι χάλια και τρέχει... με λιγα λόγια λάθη που τα πληρώνεις μια ζωή μετά!:rolleyes: :look: :uplate: :wave2:

doctor x
04/08/2008, 16:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Παιδια έχω ξαναπεί!
τα Jet κράνη ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΦΟΡΑΜΕ ΑΝΟΙΚΤΑ,
ΤΟ ΚΑΛΚΑΙΡΑΚΙ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΖΕΣΤΗ!
ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΔΙΕΥΚΟΛΥΝΣΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΑΜΑΤΗΜΕΝΟΙ!

Εχω ζωντανό παράδειγμα γνωστό φίλου που me KTM 990 & Jet κράνος ανοιγμένο με 40 χιλιόμετρα πέφτωντας έσπασε γνάθο μύτη και λοιπά , παραμορφώθηκε το πρόσωπό του και με χιλιες δυο πλαστικές και ακόμα είναι χάλια και τρέχει... με λιγα λόγια λάθη που τα πληρώνεις μια ζωή μετά!:rolleyes: :look: :uplate: :wave2:
+798

στατιστικα η περιοχη της κατω γναθου ειναι απο τα πιο πιθανα σημεια για κακωση σε πιθανη πτωση...

maron
04/08/2008, 16:59
ηρθε ο τουμποκαιρος παλυ.......................
χθες ακουγα περιπολικα? ασθενοφορα? πυροσβεστικα? ολο το βραδυ στην Βουλιαγμενης
και προχθες χτυπισαν στο στενο μου ακουσα ενα παιδι με παπακι (delivery)
αυτος αλλου και το ποδι του αλλου................κανοντας την δουλεια του.
be extra carefull!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
be extra carefull!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

devil's animal
04/08/2008, 17:44
περαστικα στο παλικαρι και στην μηχανη του.
:beer:


Νικο +1 στο οτι φροντισες την μηχανη.
:beer:


:wave2:

Maira
05/08/2008, 00:14
περαστικά στο παλικάρι και μακάρι να μην είναι κάτι σοβαρό!!!!


Νίκο μπράβο για όλα!!!!


Όσο για την ατάκα της τύπισας "είχα βγάλει φλας......η μηχανή εμφανίστηκε από το πουθενά"

επειδή το έχω ζήσει σε δικό μου τρακάρισμα, μου είχε μείνει η απορία!!!! Μήπως μας προσγειώνουν με ελικόπτερα πάνω τους????:confused: :confused: :confused:



Προσοχή!!!! Οι περισσότεροι οδηγοί νομίζουν πως το φλας δίνει προτεραιότητα!!!


:wave2:

LsKostas
05/08/2008, 00:32
Νικο μπραβο,που βοηθησες το παλικαρι...
:beer:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής

Οπως και να εχει, αφου το παιδι ηταν καλα προσφερθηκα
να φροντισω τη μηχανη (Honda Transalp), οπως και εγινε.


Transalp??? :uplate: :eyepop: :eyepop: :eyepop:
:bigcry: :lol: :bigcry:
:wave2:

cyberwolf
05/08/2008, 02:04
έχω δει κ εγώ τέτοιο ατύχημα στην πανεπιστημίου! το κακό είναι αν η μηχανή βρίσκεται στη νεκρή γωνία των καθρεφτών του αμαξιού ο άλλος βγάζει φλας κοιτάει καθρέφτες και δε βλέπει τπτ..και ούτε ο αναβάτης μπορεί να δει το φλας καθώς μόλις το έχει προσπεράσει!είναι δύσκολη φάση..

MitsosNaked
05/08/2008, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira



Προσοχή!!!! Οι περισσότεροι οδηγοί νομίζουν πως το φλας δίνει προτεραιότητα!!!


:wave2:

Στην Ελλάδα δυστυχώς, όταν είσαι με μηχανή και μπροστά σου έχεις αυτοκίνητο, το φλάς δίνει προτεραιότητα στο αυτοκίνητο(όχι σύμφωνα με τον ΚΟΚ όμως, αλλά σύμφωνα με τον κανόνα του ισχυρού).

:wave2:

tyxeros
05/08/2008, 11:15
Και παλι οταν θες να στριψεις με το κουτακι αλλα και με την μηχανη , δεν κοβεις τερμα τιμονι λες και πανε να σου τη βγουνε. Αφου δεν προκειται να γυρισεις το κεφαλακι σου πισω να δεις τη γινεται , οπως σου ειπανε στη σχολη οδηγων, πηγαινε ποιο χαλαρα.

cyberwolf
05/08/2008, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από tyxeros
Και παλι οταν θες να στριψεις με το κουτακι αλλα και με την μηχανη , δεν κοβεις τερμα τιμονι λες και πανε να σου τη βγουνε. Αφου δεν προκειται να γυρισεις το κεφαλακι σου πισω να δεις τη γινεται , οπως σου ειπανε στη σχολη οδηγων, πηγαινε ποιο χαλαρα.


απλά άμα είσαι τέρμα αριστερή λωρίδα και στρίβεις αριστερά, άντε να φανταστείς ότι υπάρχει μηχανάκι μεταξύ εσένα κ του πεζοδρομίου..δεν είναι όπως όταν αλλάζεις λωρίδα που στάνταρ θα γυρίσεις κεφάλι. Κι έπειτα όσο αργά και να τη πάρεις τη στροφή αυτή είναι 90 μοίρες αναγκαστικά θα κόψεις τιμόνι και την πορεία της μηχανής

tyxeros
05/08/2008, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από cyberwolf
απλά άμα είσαι τέρμα αριστερή λωρίδα και στρίβεις αριστερά, άντε να φανταστείς ότι υπάρχει μηχανάκι μεταξύ εσένα κ του πεζοδρομίου..δεν είναι όπως όταν αλλάζεις λωρίδα που στάνταρ θα γυρίσεις κεφάλι. Κι έπειτα όσο αργά και να τη πάρεις τη στροφή αυτή είναι 90 μοίρες αναγκαστικά θα κόψεις τιμόνι και την πορεία της μηχανής

Αλλο αυτο, σε αυτη τη κατασταση ο μοτοσυκλετιστης εχει αυτοκτονικες διαθεσεις. Θεωρουμε οτι το αμαξι εχει αναψει φλας και οτι η μηχανη δεν παει παραλληλα με το αμαξι οπου και παλι τα περιθωρια αριστερα ειναι τοσο μικρα που φαινετε απο τον καθρεφτη.

sniper
05/08/2008, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Παιδια έχω ξαναπεί!
τα Jet κράνη ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΦΟΡΑΜΕ ΑΝΟΙΚΤΑ,
ΤΟ ΚΑΛΚΑΙΡΑΚΙ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΖΕΣΤΗ!
ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΔΙΕΥΚΟΛΥΝΣΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΑΜΑΤΗΜΕΝΟΙ!

Εχω ζωντανό παράδειγμα γνωστό φίλου που me KTM 990 & Jet κράνος ανοιγμένο με 40 χιλιόμετρα πέφτωντας έσπασε γνάθο μύτη και λοιπά , παραμορφώθηκε το πρόσωπό του και με χιλιες δυο πλαστικές και ακόμα είναι χάλια και τρέχει... με λιγα λόγια λάθη που τα πληρώνεις μια ζωή μετά!:rolleyes: :look: :uplate: :wave2:

Tα jet κράνη δεν κλείνουν γιατί απλά δεν έχουν κάτω μέρος..... (προφανώς μιλάς για τα ανοιγόμενα Λάμπρε.....)

Επίσης τα jet κράνη είναι για τον μΠ@ύτσο!

DimChios
05/08/2008, 13:43
τι να πεις παλι?

Εδω ο αλλος ο μαλακας τη Κυριακη που πηγαινα Πατρα, εκανε αναστροφη, αμεσως μολις εγω ημουν στην εξοδο της στροφης, ΠΑΝΩ στην Εθνικη :rolleyes: Αθηνων - Πατρων στο Δερβενι!!!

Ημουνα με καμποσα βεβαια αλλα ρε πουστη μου...ΑΝΑΣΤΡΟΦΗ?

Αμεσως μου ηρθε μια εικονα στο μυαλο που εχει παιξει και εδω μεσα στο φορουμ, απο μια η οποια (στη Κρητη νομιζω) πηγε να μπει στο βενζιναδικο στο αντιθετο ρευμα και την εμβολισε ο μοτοσικλετιστης!

:sick:

Ο,τι να ναι λεμε! :a11:

tzarot
05/08/2008, 15:53
Φυσικά και προτίστως περαστικά στο παλληκάρι.

Κατόπιιν όμως εγώ θα το ξαναπώ, και πείτε ότι θέλετε:

Γυναίκα ή ηλικιωμένος σε τιμόνι = ΘΑΝΑΤΟΣ και το ΕΝΝΟΩ 110%.

Μπορείτε να μου την πέσετε, να με πείτε ρατσιστή, φαλοκράτη, ότι γουστάρετε. Δεκάρα δεν δίνω. Όχι βέβαια πως δεν έχω δει Μ@Λ@ΚΙΕΣ και από άλλους οδηγούς, αλλά στατιστικά και το λέω χωρίς κανένα φόβο και χωρίς κανένα πάθος μετά απο 27 χρόνια μοτοσυκλέτας + ποδηλάτου, και δεν έχω αυτοκίνητο για όσους απο εσάς βιαστούν, με το που βλέπω στον μπροστινό μου καθρέφτη γυναίκα ή ηλικιωμένο ξέρω πως θα δώ και Μ@Λ@ΚΙ@, στο 99.999% των περιπτώσεων.
Τι κάνω? απλά τους αποφεύγω και φεύγω από άλλη λωρίδα το συντομότερο. Και όταν δεν μπορώ πλακώνομαι στα φρένα τα φώτα και τις κόρνες, μήπως και τους ξυπνίσω απο τον ύπνο τους. Αλλιώς δε γίνεται.

Και βέβαια επειδή δεν είναι δυνατόν ούτε να απαγορευτεί η οδήγηση ούτε να γίνει το οτιδήποτε άλλο, σε συγκεκριμένες κατηγορίες πληθυσμού, ένα μόνο πιστεύω ότι μπορεί να αποδώσει:
Ο καθένας μας να είναι το ίδιο προσεκτικός με το που αντιλαμβάνεται οδηγούς των δύο αυτών κατηγοριών κοντά του.
Παράλληλα δε και το θεσμικό πλαίσιο κάθε χώρας να υποχρεώνει όλους ανεξεραίτως τους οδηγούς σε πραγματικές επανεξετάσεις διπλώματος κάθε πέντε χρόνια, στους δε ηλικιωμένους άνω των 60 κάθε 2 χρόνια, άνω δε των 65 κάθε χρόνο. Στα 75 πιστεύω θα πρέπει να είναι ΟΡΙΣΤΙΚΗ η αφαίρεση του διπλώματος σε ΚΑΘΕ περίπτωση.

Tropeas
05/08/2008, 16:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Tα jet κράνη δεν κλείνουν γιατί απλά δεν έχουν κάτω μέρος..... (προφανώς μιλάς για τα ανοιγόμενα Λάμπρε.....)

Επίσης τα jet κράνη είναι για τον μΠ@ύτσο!
Ναι τα ανοιγόμενα εννοω ,
μιας και τα jet δεν θεωρούνται κράνη!:rolleyes: