PDA

View Full Version : Μια παράξενη σκέψη.. (Καινούργιος)



stef24
04/08/2008, 21:21
Καλησπέρα παιδιά και καλώς σας βρήκα.
Αν και διαβάζω καιρό τα διάφορα threads του forum γράφτηκα γιατί σκοπεύω να αγοράσω σύντομα μηχανή και μου μπήκε μια παράξενη ιδέα στο μυαλό και ήθελα να ρωτήσω τους πιο έμπειρους τη γνώμη τους.

Η ιδέα είναι η εξής:
Δεδομένων των διαφορετικών modes λειτουργίας που προσφέρονται στο καινούργιο gsxr 600 θα μπορούσε να την οδηγήσει ένας εντελώς άπειρος οδηγός?
Η λογική είναι να το έχει πχ για 1 χρόνο περίπου στο πρόγραμμα C, από ότι διάβασα εκεί βγάζει περίπου 60 άλογα, μετά στο B για αντίστοιχο καιρό και μετά από 1,5 - 2 χρόνια να το γυρίσει στο Α.

Αρχικά κοιτούσα για fazer ή cbf600s (δεν έχω καταλήξει) αλλά αφού διάβασα για τις διαφορετικές χαρτογραφήσεις σκέφτηκα μήπως και με συμφέρει, και από άποψη απώλειας χρημάτων (δεν αγοράζεις/πουλάς συνέχεια μέχρι να νιώσεις ότι μπορείς να το οδηγήσεις) και από ασφάλεια γιατί μιλάμε για ss, οπότε φαντάζομαι ότι σε φρένα/αναρτήσεις/κρατήματα θα είναι πολύ καλύτερο από τα άλλα 2 + ότι είναι πιο ελαφρύ.

Από οδηγική εμπειρία σε μηχανές θα πω μόνο 20 χρόνια συνεπιβάτης (o father είναι μηχανόβιος) και περίπου 6 χρόνια (60000 km) με αυτοκίνητο.
Γενικά είμαι πολύ προσεκτικός οδηγός και δεν γουστάρω να τρέχω με ακατάλληλα οχήματα σε ακατάλληλες τοποθεσίες.

Είμαι 24 τώρα και είχα όνειρο πάντα μία ss, αλλά θέλω να φτάσω στο επίπεδο τους με τη μέγιστη ασφάλεια.

vestromas
04/08/2008, 21:46
:lol: Αποκλειετε να μην σε γαργαλησει το χερακι, να αλαξεις προγραμα πριν καλα καλα το στρωσεις το μηχανακι. Απο θεωρια ομως καλα το πας το παραμυθι συναδελφε.
Ειναι πολυ ωραιο για να ψησεις τους γονεις σου να σου το παρουν και να καμαρωνουν τι γιο υπευθηνο και συγκροτημενο εχουν.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :wave2:

stef24
04/08/2008, 21:54
Γονείς?! Καλό και αυτό.. :D
Λόγω κυρίως της μάνας μου που έχει και τον γέρο συνέχεια στη μπούκα για τις μηχανές θα την αγοράσω με δικά μου χρήματα.
Δουλεύω, κάνω τις οικονομίες μου και κοιτάζω να βγώ.

Α, και μιάς και αναφέρθηκε το οικονομικό, αν πάω προς fazerocbf έτσι όπως το βλέπω θα μπορέσω να αγοράσω με 5-6 χιλιάρικα σε κανένα τρίμηνο. Αν είναι για το gsxr τότε θα πρέπει να περιμένω περισσότερο και μάλλον καινούργιο..

edit: Όσον αφορά το γαργαλητό, ναι σίγουρα είναι πειρασμός, και ειδικά αφού έχει περάσει και λίγος καιρός έτσι ώστε να μη σε ξενίζει η όλη εμπειρία της οδήγησης μηχανής. Γενικά όμως μπορώ να πω ότι από τους περισσότερους γνωστούς/συνομήλικους μου είμαι από τους πλέον προσεκτικούς οδηγούς, και τηρώ ευλαβικά κάποια τέτοια θέματα. Από την άλλη όμως δεν έχω κολλήσει το μικρόβιο του γκαζιού ακόμα και άρα δεν μπορώ να μιλήσω.

Και κάτι τελευταίο που δεν είχα σκεφτεί. Γενικά τα suzuki ήταν τα πιο ευρύχωρα ss, αλλά δεν ξέρω τι γίνεται στο τελευταίο. Με 1,90 ύψος θα χωράω ή θα είμαι σα γορίλας σε τρίκυκλο ποδηλατάκι?

micele
04/08/2008, 22:02
ναι πες μας και εσυ ότι θα το έχεισ στο b για την βροχή και στο c για να μην καιει βενζίνη..:rolleyes: :rolleyes:

vestromas
04/08/2008, 23:40
Μια που αναφερες το φαιιζερ, θα σου το προτινα για καλυτερα απο το σουζουκι γιατι ειναι πιο πολυχρηστικο και δεν παλιωνει καθε χρονο που ανανεωνοντε τα μοντελα, οπως γινετε με τα ss. :beer: :wave2:

Tpap
05/08/2008, 00:01
Παλικαράκι άσε τα σσ και ξαναπιάστα όταν βάλεις καμιά 30.000-40.000 χλμ σε παπί.

Και το παραπάνω στο λέω για να μπορέσεις να χαρείς όσο περισσότερο γίνεται την κατηγορία που γουστάρεις.

vstrider
05/08/2008, 09:17
οτι είπε ο tpap.
Μη σκέφτεσαι τώρα τα ss. 20 χρόνια συνεπιβάτης δεν σημαίνει τίποτα όταν έχεις σκοπό να γίνεις αναβάτης σε μηχανή...
Αν σου αρέσουν λοιπόν τα ss μή πας τώρα σε αυτά.

xampos
05/08/2008, 09:22
εγω λεω να το παρεις αν το γουσταρεις κι ας τους αλλους να κελαηδανε :wave2:

Nefos
05/08/2008, 09:25
Φιλαράκι αυτό το θέμα έχει γίνει φύλο φτερό σε άλλα threads...
Το σωστό είναι να ξεκινήσεις από μικρά κυβικά και να ανέβεις. Οι λόγοι οι εξής 2:
1) Κάθε κατηγορία κυβικών έχει να σου μάθει και κάτι.
2) Αν δεν περάσεις από το 1, θα βρεθείς με ένα θηρίο που απλά θα το χειρίζεσαι και σε καμμία περίπτωση δεν θα μπορείς να το οδηγήσεις. Δεν θα μπορείς να το χαρείς με απλά λόγια.

Αν σκεφτείτε ρε παιδιά ότι οι επαγγελματίες οδηγοί αγώνων ξεκινούν με μικρά κυβικά και ανεβαίνουν, αυτό τα λέει όλα.....



:beer: :beer: :beer:

stef24
05/08/2008, 10:31
Χμ.. Καταλαβαίνω τι λέτε όλοι και ευχαριστώ για τις συμβουλές. Οπότε ξεκινάμε με τον fazerακο και βλέπουμε μετά από κάποια χρόνια τι γίνεται. Εκτός και αν πήγαινα σε κανένα μηχανικό και του έλεγα να μου κόψει τα A και B για να μην έχω το πειρασμό.. :p
Το άλλο που γουστάρω πολύ σα μηχανάκι είναι το gsr600 αλλά επειδή ταξιδεύω πολύ συχνά εκτός Αθηνών θα με πεθάνει στον αέρα οπότε..

Τελικά και σε αυτό η μηχανή είναι σαν τη γυναίκα, αν δεν μπαζώσεις, δεν χτίζεις. (μετάφραση: δεν την πέφτεις με τη μια στη Σκλεναρίκοβα)

Tpap
05/08/2008, 14:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από stef24
Το άλλο που γουστάρω πολύ σα μηχανάκι είναι το gsr600 αλλά επειδή ταξιδεύω πολύ συχνά εκτός Αθηνών θα με πεθάνει στον αέρα οπότε..

δλδ, παίρνεις το τζιεσαρ σήμερα και από αύριο βγαίνεις εθνική και ταξιδεύεις, ε..? καλά δεν κατάλαβα..?

...λογικό, αφού η εμπειρία των 20 ετών συνεπιβάτης είναι αρκετή.


φιλικά: γιανα μπορέσεις να βγείς εκτός πόλης πρέπει πρώτα να μάθεις να οδηγείς εντός. Και για να μάθεις να οδηγείς εντός, πρέπει να γράψεις ώρες πάνω στην σέλα. Πάνω σε αυτήν και όχι από κάτω. Ενα σσ μέσα σε πόλη δεν είναι σχολείο εκκίνησης, ούτε το τζιεσαρ. Γιατί αν το τζιεσαρ πέσει πάνω στο πόδι σου --και θα σου πέσει πολύ πιό γρήγορα απ'ότι υπολόγιζες-- θα αργήσεις πολύ να το ξαναπατήσεις.

Και ίσως λίγο αργότερα που θα μπορείς να το πατήσεις, να μην σε αφήνουν κάποιοι άλλοι να ξανακαβαλήσεις.. διάλεξε κάτι ώστε μαθαίνοντας να έχεις τις λιγότερες δυνα τόν παράπλευρες απώλειες. Και στην τσέπη σου και στην σωματική σου ακεραιότητα.

Πιστεύω να καταλαβαίνεις τι εννοώ.

stef24
05/08/2008, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
δλδ, παίρνεις το τζιεσαρ σήμερα και από αύριο βγαίνεις εθνική και ταξιδεύεις, ε..? καλά δεν κατάλαβα..?

...λογικό, αφού η εμπειρία των 20 ετών συνεπιβάτης είναι αρκετή.


Προς θεού όχι! Νομίζω ότι δεν διευκρίνισα σωστά. Καταρχάς το "20 χρόνια συνεπιβάτης" το είπα ως μέτρο ασχετοσύνης και όχι ότι ξέρω, και για αυτό είπα "από εμπειρία θα πω μόνο 20 χρόνια..". Πραγματική εμπειρία οδήγησης είναι καμία 15άρα φορές να έχω οδηγήσει tact, typhoon 50cc και 125cc και honda forsight. Επίσης για κανένα μισάωρο μία Africa. Στο δικό μου μυαλό τουλάχιστον τα παραπάνω δεν μπορούν να προσμετρηθούν σαν εμπειρία γιατί είναι πολύ λίγο και όχι υπό κανονικές συνθήκες (κίνηση πχ κτλ)

Από εκεί και ύστερα θεωρώ ότι τη μηχανή που θα πάρω θα την κρατήσω για περίπου 4, μπορεί και παραπάνω, χρόνια. Αυτό συνεπάγεται ότι κάποια στιγμή θα αρχίσω να τη χρησιμοποιώ και εκτός πόλης. Το να βγω εθνική ή έστω Αττική οδό με το που την πάρω το θεωρώ τουλάχιστον αυτοκτονία, μη πω και τίποτα χειρότερο.



φιλικά: γιανα μπορέσεις να βγείς εκτός πόλης πρέπει πρώτα να μάθεις να οδηγείς εντός. Και για να μάθεις να οδηγείς εντός, πρέπει να γράψεις ώρες πάνω στην σέλα. Πάνω σε αυτήν και όχι από κάτω. Ενα σσ μέσα σε πόλη δεν είναι σχολείο εκκίνησης, ούτε το τζιεσαρ. Γιατί αν το τζιεσαρ πέσει πάνω στο πόδι σου --και θα σου πέσει πολύ πιό γρήγορα απ'ότι υπολόγιζες-- θα αργήσεις πολύ να το ξαναπατήσεις.

Και ίσως λίγο αργότερα που θα μπορείς να το πατήσεις, να μην σε αφήνουν κάποιοι άλλοι να ξανακαβαλήσεις.. διάλεξε κάτι ώστε μαθαίνοντας να έχεις τις λιγότερες δυνα τόν παράπλευρες απώλειες. Και στην τσέπη σου και στην σωματική σου ακεραιότητα.

Πιστεύω να καταλαβαίνεις τι εννοώ.

Καταλαβαίνω τι εννοείς, και συμφωνώ, άσχετα αν με παρεξήγησες πιο πριν. Ο βασικός λόγος που μίλησα για fazer/gsr/cbf είναι ότι και στο forum, αλλά και γενικά, αντιμετωπίζονται πλέον σαν entry-level μοτοσικλέττες. Το καλύτερο για εμένα θα ήταν να έπαιρνα κάποια μοτο 400cc αλλά δυστυχώς έχει πεθάνει αυτή η κατηγορία. Το μικρό ninja είναι επίσης μια καλή επιλογή, αλλά είναι πολύ ακριβό, κατ'εμέ, για αυτά που προσφέρει.

Από εκεί και ύστερα, και κυρίως λόγω του πατέρα μου, θεωρώ ότι από τη στιγμή που ένα όχημα έχει 2 τροχούς θέλει πάρα πολύ προσοχή και συνειδητές πράξεις. Και με μοτοποδήλατο μπορείς να σκοτωθείς πολύ εύκολα.

Road67
07/08/2008, 13:54
Δεν ειναι μονο τα διαφορετικα προγραμματα. Ενταξει ειναι ηπιοτερο να ξεκινησεις απο τα 60 αλογα, αν ισχυει γιατι δεν το γνωριζω το θεμα, αλλα υπολογισε πως το να ξεκινησεις απο μικροτερα κυβικα συμβαδιζει με περισσοτερο ελεγχο αφου και η ιδια η μηχανη ειναι μικροτερη και ελαφρυτερη. Παρε για παραδειγμα το Cbf250 και το Cbf600 η αν και δεν ειναι αντιστοιχα μοντελα το Fz6 με το Ybr250. Δηλαδη πολλα θεματα στο χρονο προσαρμογης εξαρτωνται κι απ' τις διαστασεις και βαρος του οχηματος. Γνωμη μου να ξεκινησεις απο κατι μικροτερο, οπου πρακτικα για καινουργιο αυτη τη στιγμη ειναι μονοδρομος τα Cbf25, Ybr250, Ninja250 και πρεπει να ειναι και κανα δυο αλλα αν και δε μπορω να τα θυμηθω. Σε μεταχειρισμενα κι ενα SF, η ενα Er-5 θα ηταν ιδανικη περιπτωση, αν και εχουν σαφως μεγαλυτερες διαστασεις, αλλα μικροτερες απο τα τωρινα 600αρια.
Ξερω πως τα 600 ακουγονται σαν ξερολουκουμο και πολλοι θα σου πουν οτι ξεκινησανε με πρωτη μηχανη το gsr, fazer, monster, gsxr κλπ αλλα ειναι περισσοτεροι εκεινοι που ξεκινησαν απο κατι μικροτερο για να κατασταλαξουν σε αυτο που ονειρευονταν μεσα απο μια πορεια προσαρμογης και μαθησης. Και να μην ξεχναμε οτι υπαρχουν κι εκεινοι που ξεκινησαν απο ss κι ειχαν τραγικα ατυχηματα. Το γκαζι ειναι πολυ γλυκο.

dimdil
03/09/2008, 15:30
τα εχω ξαναπει και δεν θα κουραστω να τα ξαναπω εφοσον απεφθυνομαι σε αρχαριο :blush:
και γω αρχαριος ειμαι γι αυτο:blush: απλα ημουν στη θεση σου πριν 6 μηνες και ειχα ακριβως τις ιδιες σκεψεις με σενα και τα ιδια διλληματα: και γω γουσταρα τα 600αρια και ελεγα δε μπορει θα τα καταφερω με λιγη προσοχη:) ακουσα παρα πολλες γνωμες και εδω και σε αλλα φορουμ:smokin:
πολλες και ......αντιθετες:hypnotize οι περισσοτεροι δικοι μου μοτοσυκλετιστες φιλοι ομως σταθερα προτειναν να ξεκινησω απο σχετικα χαμηλα:blush: τελικα πειστηκα με το....ζορι και πηρα το cbf250:blush:
λοιπον φιλε στο διαταυτα μετα απο 1000 χλμ αν θες ακουσε και ξεκινα απο χαμηλα. θα με θυμηθεις πολλλεεεεςςςς φορες.
δεν ειναι μονο τα γκαζια ειναι ενα εκατομμυριο περιπου αλλα που θα πρεπει να μαθεις/συνηθησεις. βαρος μηχανης--στροφες--μανουβρες--φρεναρισμα---συμπεριφορα κινησης--προσπερασμα--σταση σωματος--διηθησεις :uplate: θα μπορουσα να γραφω μεχρι το βραδυ:sick:
δεν θελω να σε τρομαξω τα περισσοτερα ερχοντε με τα...χιλιομετρα και τις ωρες χρησεως.
απλα πολλες μα πολλες μαλακιες που μοιραια θα κανεις λογω ελλειψης εμπειριας(ακομα κανω συνεχεια) μια 600αρα μπορει και να μην στις συχωρεσει:sick:
παρε το κολάι που λεμε και μετα χτυπα οτι γουσταρεις και αντεχει η τσεπη σου----δε σε πηραν και τα χρονια:)
παντα φιλικα:beer:
υγ:
αν σε τρομαξει η αρχη μετα απο καμια στραβη τα πραγματα γινοντε πολυυυυυ δυσκολα:uplate:
τα 20 αλογα της δικια μου η τα 30 του ninja πιστεψε με ειναι υπεραρκετα για την εμπειρια μας:blush:

paulopoulos
05/09/2008, 12:00
Να πάρεις ένα 125 για αρχή.. Να πέσεις μερικές φορές κλπ..... Ένας φίλος έκανε το ίδιο με εσένα. Πήγε και πήρε ένα 750. Δεν είχε ποτέ μηχανή στην ζωή του. Και έλεγε .....είμαι μεγάλος (28 χρονών).. Μια μέρα κατεβαίνουμε κέντρο.. τον βλέπω γκαζώνει σαν τρελός.... Ρε καλιτέχνη... ξέρεις τι θα γίνει άμα γίνει μια στραβή???? Θα φρενάρεις και θα βρεθείς στα κυπαρίσια... Το να οδηγήσεις μια μηχανή είναι γελοίο όσο κυβικά και να είναι.. Το να ανταπεξέλθεις σε διάφορα μέσα στην κίνηση προέρχεται καθαρά μόνο από εμπειρία οδήγησης. Και καλύτερα να σου τύχει κάτι και να πηγαίνεις με 40 παρά με 180. Η γνώμη μου είναι να οδηγήσεις κανά μικρό κανα χρόνο και μετά μπαίνεις στην λογική μεγάλης μηχανής.

harvester
05/09/2008, 12:24
με την λογικης σας

2 χρονια ποδηλατο
2 χρονια παπι
2 χρονια 125
2 χρονια 250
2 χρονια 500 ον οφ



θελεις 10 χρονια για να καβαλησει ενα 600?

και αν σκεφτει κανεις οτι ενα ss 600 εχει.
καλυτερη γεωμετρια, καλυτερα φρενα, καλυτερες αναρτησεις το μονο που του μεινει ειναι το γκαζι το οποιος μαθαινεται μεσα σε ενα 4 μηνο.

συγκρατημενο καρπο θελει και η εμπειρια ερχεται ασε που ο κανονας λεει οτι οι καλες οι πτωσεις ερχονται αφου καθησει η εμπειρια στον καρπο

byron
05/09/2008, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
με την λογικης σας

2 χρονια ποδηλατο
2 χρονια παπι
2 χρονια 125
2 χρονια 250
2 χρονια 500 ον οφ



θελεις 10 χρονια για να καβαλησει ενα 600?

και αν σκεφτει κανεις οτι ενα ss 600 εχει.
καλυτερη γεωμετρια, καλυτερα φρενα, καλυτερες αναρτησεις το μονο που του μεινει ειναι το γκαζι το οποιος μαθαινεται μεσα σε ενα 4 μηνο.

συγκρατημενο καρπο θελει και η εμπειρια ερχεται ασε που ο κανονας λεει οτι οι καλες οι πτωσεις ερχονται αφου καθησει η εμπειρια στον καρπο

Που τα διάβασες αυτά οτι θέλει 10χρόνια ;

Ενα SS έχει αυτά που λες. Δλδ καλύτερη γεωμετρία (αχρηστη για αρχάριο, και τι σημαίνει καλύτερη ; ), καλύτερες αναρτήσεις (που; στο όριο; ) καλύτερα φρένα (καιροφυλαχτεί τρελλό τουμπίδι με το δάγκωμα των SS) και του μένει το γκάζι που θα το μάθει σε ένα 4μηνο; :confused:
Μαγκιά σας ρε παίδες....
Συνήθως το τετράμηνο είναι η φάση που λες «Ελα μωρέ....το ΄χω, το στραμπουλάω, το σκίζω». Και εκεί συνήθως παίρνει ο νέοπας τα @@ του. Όχι στην αρχή που πάει σαν κότα :wave2:

devil's animal
05/09/2008, 12:39
παρε ενα ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ* μικρο. (δλδ οπωσδηποτε κατω απο 250cc)...
1)ξεκινα σιγα σιγα να το μαθαινεις και φαε τις τουμπες σου αφοβα.
2)μετα ξεκινα να το σκιζεις και φαε επισης τις τουμπες σου αφοβα.

μετα το πουλας και περνεις ενα ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ* μεσαιο. (πανω απο 250cc και κατω απο 650cc)
επαναλαμβανεις τα 1,2.

αγοραζεις αυτο που θελεις ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ**.
προσπαθεις να το μαθεις και να μην τουμπαρεις.:rotflmao:




*τα μεταχειρισμενα μηχανακια εκτος απο το μικρο κοστος κτησης που εχουν σε απαλλασουν και απο την φοβια της πτωσης (που στατιστικα θα ερθει) και απο την αγορα καινουργιων ανταλλακτικων.

**τα καινουργια μηχανακια εχουν το ατου να μην σου βγαζουν προβληματα και να εχουν το στρωσιμο και την συμπεριφορα απο το δικο σου μονο χερι.



ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΠΑΝΤΩΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕ ΕΝΑ ΣΕΒΑΣΤΟ ΠΟΣΟ ΓΙΑ ΚΡΑΝΟΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΟ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ

:wave2:

p@nos
05/09/2008, 12:44
φιλε μου παρε οτι θες...

εγω θα σου δειξω μονο αυτο

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=60139&highlight=%E5%F0%E5%F3%E1


ο jfx ειναι συμφοιτητης μου και αγορασε για 1η μηχανη το R6...

και επαθε ενα πολυ σοβαρο ατυζημα στο μηνα πανω που το πηρε,κατεστρεψε ολοκληρωτικα τη μηχανη,αλλα ευτυχως ο ιδιος παροτι το ατυχημα ηταν σοβαρο δεν επαθε τιποτα...

ειδικα οι μηχανες τυπου ss ειναι πολυ πιο επικυνδινες απο τις υπολοιπες στη χρηση δρομου,ποσο μαλλον για καποιον που δεν εχει καθολου εμπειρια,οπου πιστευω οτι σε καμια περιπτωση δε πρεπει να ξεκινησει με κατι μεγαλο,κατι που δεν καλυπτεται απο το μικρο διπλωμα,κατι ξερουν που εχουν αυτον τον περιορισμο για τους καινουριους οδηγους.

Υπαρχουν καποιοι που τα πηραν και δεν επαθαν τπτ,ομως σιγουρα θα σου πουν οτι πολλες φορες τη γλιτωσαν απο κωλοφαρδια.Υπαρχουν κι αλλοι που με το που τα πηραν και βγηκαν απ'το μαγαζι εφαγαν τα μουτρα τους.

devil's animal
05/09/2008, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
με την λογικης σας

2 χρονια ποδηλατο
2 χρονια παπι
2 χρονια 125
2 χρονια 250
2 χρονια 500 ον οφ



θελεις 10 χρονια για να καβαλησει ενα 600?

και αν σκεφτει κανεις οτι ενα ss 600 εχει.
καλυτερη γεωμετρια, καλυτερα φρενα, καλυτερες αναρτησεις το μονο που του μεινει ειναι το γκαζι το οποιος μαθαινεται μεσα σε ενα 4 μηνο.

συγκρατημενο καρπο θελει και η εμπειρια ερχεται ασε που ο κανονας λεει οτι οι καλες οι πτωσεις ερχονται αφου καθησει η εμπειρια στον καρπο


αν παρεις το 600ss και το πηγαινεις με 20 τοτε δεν αξιζει να το παρεις. το χαντακωνεις.
απο την αλλην ειναι κοινως αποδεκτο οτι το γκαζι ΑΝ το εχεις ΘΑ το ανοιξεις.

απο τα καλα και δυνατα φρενα πεφτεις πολυ ευκολα ακομα και με λιγα χλμ. (μπορει βεβαια να μην σου κοστισει σε τραυματισμο κατι αν φορας προστατευτικο εξοπλισμο αλλα σιγουρα θα πονεσει η τσεπη σου)

harvester
05/09/2008, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
αν παρεις το 600ss και το πηγαινεις με 20 τοτε δεν αξιζει να το παρεις. το χαντακωνεις.
απο την αλλην ειναι κοινως αποδεκτο οτι το γκαζι ΑΝ το εχεις ΘΑ το ανοιξεις.

απο τα καλα και δυνατα φρενα πεφτεις πολυ ευκολα ακομα και με λιγα χλμ. (μπορει βεβαια να μην σου κοστισει σε τραυματισμο κατι αν φορας προστατευτικο εξοπλισμο αλλα σιγουρα θα πονεσει η τσεπη σου)
εσυ γιατι επεσες δεν ειχες εμπειρια?
αν δεν κανω λαθος το 636 το εχεις κοντα στα 2 χρονια και δεν θυμαμαι και τι μηχανη ειχες πιο πριν.
εγω πηρα παντως 636 απο σκουτερ 50.
τον πρωτο καιρο το πηγαινα με δυο ταχυτητες πανω για να ελενχω το γκαζι.
παντως απο την πρωτα μερα το ενιωθα πιο ασφαλη και πιο σταθερα απο το cb που εδωσα για διπλωμα.

ειχε καλυτερα φρενα με κορυφαια αισθηση, κιβωτιο που δεν πετουσε τις ταχυτητες ουτε πατιναριζε και που οσο και αν πλαγιαζα πηγαινε σαν τρενο.
σε τρεις μηνες καταφερνα να παταω ολο το λαστιχο στον μπραλο.
επεσα μετα απο δυο χρονια οταν το ειχα :wave2:

harvester
05/09/2008, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
φιλε μου παρε οτι θες...

εγω θα σου δειξω μονο αυτο

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=60139&highlight=%E5%F0%E5%F3%E1


ο jfx ειναι συμφοιτητης μου και αγορασε για 1η μηχανη το R6...

και επαθε ενα πολυ σοβαρο ατυζημα στο μηνα πανω που το πηρε,κατεστρεψε ολοκληρωτικα τη μηχανη,αλλα ευτυχως ο ιδιος παροτι το ατυχημα ηταν σοβαρο δεν επαθε τιποτα...

ειδικα οι μηχανες τυπου ss ειναι πολυ πιο επικυνδινες απο τις υπολοιπες στη χρηση δρομου,ποσο μαλλον για καποιον που δεν εχει καθολου εμπειρια,οπου πιστευω οτι σε καμια περιπτωση δε πρεπει να ξεκινησει με κατι μεγαλο,κατι που δεν καλυπτεται απο το μικρο διπλωμα,κατι ξερουν που εχουν αυτον τον περιορισμο για τους καινουριους οδηγους.

Υπαρχουν καποιοι που τα πηραν και δεν επαθαν τπτ,ομως σιγουρα θα σου πουν οτι πολλες φορες τη γλιτωσαν απο κωλοφαρδια.Υπαρχουν κι αλλοι που με το που τα πηραν και βγηκαν απ'το μαγαζι εφαγαν τα μουτρα τους.
απο οτι βλεπω τον φιλο σου τον τρακαρανε οποτε δεν εχει να κανει με την απειρια εκτος αν ισχυριστουμε οτι θα το εσωζε ενας πιο εμπειρος κατι που ομως δεν επιβεβαιωνεται αν δουμε τις πτωσεις που εχει παρακατω

harvester
05/09/2008, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Που τα διάβασες αυτά οτι θέλει 10χρόνια ;

Ενα SS έχει αυτά που λες. Δλδ καλύτερη γεωμετρία (αχρηστη για αρχάριο, και τι σημαίνει καλύτερη ; ), καλύτερες αναρτήσεις (που; στο όριο; ) καλύτερα φρένα (καιροφυλαχτεί τρελλό τουμπίδι με το δάγκωμα των SS) και του μένει το γκάζι που θα το μάθει σε ένα 4μηνο; :confused:
Μαγκιά σας ρε παίδες....
Συνήθως το τετράμηνο είναι η φάση που λες «Ελα μωρέ....το ΄χω, το στραμπουλάω, το σκίζω». Και εκεί συνήθως παίρνει ο νέοπας τα @@ του. Όχι στην αρχή που πάει σαν κότα :wave2:
οποτε καλυτερα να παρει ενα χαρο οπως ειναι τα μισα μεταχειρισμενα κατω απο 600.
με οτι μηχανακι δαγκωσεις τα φρενα τουμπιδι θα φας.
τουλαχιστον στα ss εχει κορυφαια αισθηση η μανετα.
η γεωμετρια και οι αναρτησεις θα του επνευσουν εμπιστοσυνη απο την πρωτη μερα και δεν ειναι καθολου αχρηστες.


εμενα το μονο που με δυσκολεψε στα ss για αρχαριο ηταν που δεν εκοβε το τιμονι και ηταν δυσκολοι οι ελιγμοι

byron
05/09/2008, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
εμενα το μονο που με δυσκολεψε στα ss για αρχαριο ηταν που δεν εκοβε το τιμονι

Τι τα θες...
Καποιοι γεννιούνται με χάρισμα και κάποιοι (οι περισσότεροι) κουλάτζες...

devil's animal
05/09/2008, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
εσυ γιατι επεσες δεν ειχες εμπειρια?
αν δεν κανω λαθος το 636 το εχεις κοντα στα 2 χρονια και δεν θυμαμαι και τι μηχανη ειχες πιο πριν.
εγω πηρα παντως 636 απο σκουτερ 50.
τον πρωτο καιρο το πηγαινα με δυο ταχυτητες πανω για να ελενχω το γκαζι.
παντως απο την πρωτα μερα το ενιωθα πιο ασφαλη και πιο σταθερα απο το cb που εδωσα για διπλωμα.

ειχε καλυτερα φρενα με κορυφαια αισθηση, κιβωτιο που δεν πετουσε τις ταχυτητες ουτε πατιναριζε και που οσο και αν πλαγιαζα πηγαινε σαν τρενο.
σε τρεις μηνες καταφερνα να παταω ολο το λαστιχο στον μπραλο.
επεσα μετα απο δυο χρονια οταν το ειχα :wave2:


και εγω το 636 το πηρα μετα απο 8 χρονια vespa 200 2t.
το τρακαρισμα που ειχα και οι τουμπες μετεπειτα δεν ειναι τιποτα μπροστα σε αυτα που θα μπορουσα να ειχα παθει.
ακομα την μηχανη την μαθαινω και δεν την εχω επ ουδενι. και την εχω 2,5 χρονια.

το μηχανακι και το καθε ss εχουν απεριοριστες δυνατοτητες σε σχεση με τις δικες μας.
αν καταφερεις να ανεβασεις τις δικες σου ικανοτητες στο 70% σε σχεση με το μηχανακι εισαι ενας πολυ καλος και ασφαλης οδηγος.

αλλα η πλειοψηφια κυμαινεται στο πως να ανοιξει το γκαζι στην ευθεια και να ανεβασει ολες τις ταχυτητες,κατι το οποιο το κανει και μια 60χρονη γιαγιουλα που πλεκει στον ελευθερο χρονο της.


δεν ξερω πως επεσες αλλα σιγουρα δεν ηταν λαθος του εργαλειου.
το οτι καταφερνες να πατας ολο το λαστιχο στον μπραλο δεν μου λεει κατι.
αν εκανες 1,10 στα Μεγαρα μου λεει.:winka:

ολα ειναι σχετικα και πως τα βλεπουμε εμεις απο την μερια μας.
ξερω πολλους που λενε ειμαι πιλοταρα και αλλα τετοια ωραια και ειναι σαυρες Μεξικου.
και ξερω και αλλους που λενε "ενταξει δεν το παω και πολυ καλα",και τρομαζεις να τους ακολουθησεις και να τους βλεπεις να μπαινουν με τα οσα.

p@nos
05/09/2008, 13:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
οποτε καλυτερα να παρει ενα χαρο οπως ειναι τα μισα μεταχειρισμενα κατω απο 600.
με οτι μηχανακι δαγκωσεις τα φρενα τουμπιδι θα φας.
τουλαχιστον στα ss εχει κορυφαια αισθηση η μανετα.
η γεωμετρια και οι αναρτησεις θα του επνευσουν εμπιστοσυνη απο την πρωτη μερα και δεν ειναι καθολου αχρηστες.


εμενα το μονο που με δυσκολεψε στα ss για αρχαριο ηταν που δεν εκοβε το τιμονι και ηταν δυσκολοι οι ελιγμοι


ρε φιλε μου αυτα που λες τα θες και τα λες η σου ξεφευγουν?

jfx
05/09/2008, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
φιλε μου παρε οτι θες...

εγω θα σου δειξω μονο αυτο

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=60139&highlight=%E5%F0%E5%F3%E1


ο jfx ειναι συμφοιτητης μου και αγορασε για 1η μηχανη το R6...

και επαθε ενα πολυ σοβαρο ατυζημα στο μηνα πανω που το πηρε,κατεστρεψε ολοκληρωτικα τη μηχανη,αλλα ευτυχως ο ιδιος παροτι το ατυχημα ηταν σοβαρο δεν επαθε τιποτα...

ειδικα οι μηχανες τυπου ss ειναι πολυ πιο επικυνδινες απο τις υπολοιπες στη χρηση δρομου,ποσο μαλλον για καποιον που δεν εχει καθολου εμπειρια,οπου πιστευω οτι σε καμια περιπτωση δε πρεπει να ξεκινησει με κατι μεγαλο,κατι που δεν καλυπτεται απο το μικρο διπλωμα,κατι ξερουν που εχουν αυτον τον περιορισμο για τους καινουριους οδηγους.

Υπαρχουν καποιοι που τα πηραν και δεν επαθαν τπτ,ομως σιγουρα θα σου πουν οτι πολλες φορες τη γλιτωσαν απο κωλοφαρδια.Υπαρχουν κι αλλοι που με το που τα πηραν και βγηκαν απ'το μαγαζι εφαγαν τα μουτρα τους.


ΕΠΑ, εδω εχεις καποια λαθάκια...

δεν ηταν πρώτη μηχανη. Οπως ξερεις οδηγουσα καθημερινα παπακι τα τελευταια 4 χρόνια και ειδικά τον τελευταίο χρόνο οπου οδηγουσα 7-8 ωρες τη μερα λόγω δουλειας.

Οποτε αυτο με το καθόλου εμπειρία δε νομιζω οτι στέκει.


Θεωρώ οτι το ατύχημα αυτό, ουδεμία σχέση ειχε με το τι μηχανακι καβαλούσα. Ο αλλος εφταιγε 100% και ακόμα και το παπακι, που το ξερω καλύτερα απο το Ρ6, να ειχα, δε θα αλλαζε κατι.
Πραγματικά και σημερα στην ιδια κατάσταση να βρεθώ δεν θα εκανα κατι το διαφορετικό απ'οτι
εκανα τοτε, καθως πιστευω οτι δεν έκανα τίποτα επικινδυνο εκει περα.



Τη γνωμη μου για την κίνηση αυτη (μεγαλη μηχανη απευθείας την εχω γράψει στο παρακάτω:
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=61013&perpage=15&highlight=%F0%F1%F9%F4%E7%20%EC%E7%F7%E1%ED%E7&pagenumber=2

cartman
05/09/2008, 13:46
Sorry για το σπαμ, αλλά φίλε Panos το παράδειγμα σου είναι άκυρο! Το παιδί έπεσε από λάθος του οδηγού του αμαξιού από πίσω του! Ότι και να οδηγούσε ο JFX θα είχε την ίδια κατάληξη (μην σου πω και χειρότερη)! Το αν ένας πιο έμπειρος θα το έσωζε δεν αφορά το θέμα μας εδώ.
[edit] με πρόλαβε ο JFX

Ο φίλος stef24 φαίνεται να κατέχει αρκετά του θέματος μηχανής! Δεν συμφωνώ να πάς στο 600άρι ss αλλά ούτε στο να πάς στο fazer ενώ αυτό που θέλεις είναι ένα ss. Θα χάσεις πολλά χρήματα και είναι κρίμα. Όχι πως το fazer δεν έχει αυτά που ζητάς, αλλά ΔΕΝ είναι αυτό που πραγματικά θες!!
Προτείνω αγορά μεταχ. ss 125 ή 250, με πρώτη προτίμηση το RS125 της Aprillia. Είναι καθαρόαιμο ss, οπότε είναι ότι πιο κοντινό σε ss 600 μπορείς να πάρεις. Ενναλακτικά κοίταξε για yzf125R, ninja 250 άντε και το cbr 125 κ.τ.λ.
Όταν πάρεις λοιπόν ένα μικρό ss, θα μάθεις να οδηγείς δηλ. να στριβεις, να φρενάρεις, μέχρι και γόνατο αγγίζεις αμα γουστάρεις, θα μάθεις να αποφεύγεις κινδύνους στην πόλη κ.τ.λ. αλλά ξέχνα μεγάλα ταξίδια. Πιστεύω 1 χρόνος με ενα τέτοιο είναι υπεραρκετός για να πάς σε όποιο ss 600 γουστάρεις, ενώ το μικρό το πουλάς και χάνεις λίγα σχετικά χρήματα.
Αυτά

:wave2:

p@nos
05/09/2008, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από jfx
...[/url]



Φοιβο αυτο που εννοουσα ειναι οτι δεν ειχες εμπειρια σε μεγαλες μηχανες, και οτι αν ειχες ειναι πιθανο να γλιτωνες το ατυχημα...

:winka:

Tpap
05/09/2008, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από cartman
Πιστεύω 1 χρόνος με ενα τέτοιο είναι υπεραρκετός για να πάς σε όποιο ss 600 γουστάρεις, ενώ το μικρό το πουλάς και χάνεις λίγα σχετικά χρήματα.

καλέ μου φίλε,
δεν έχει να κάνει πόσον καιρό κατέχεις μια μηχανή -1 χρόνο ας πούμε- παρά πόσες ώρες/χλμ έχεις στην σέλα της μηχανής που κατέχεις.

harvester
05/09/2008, 17:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ρε φιλε μου αυτα που λες τα θες και τα λες η σου ξεφευγουν?
θα σου απαντουσα αν ειχες καποια αποψη απο ss και δεν καβαλουσες απλα xt.
:wave2:

harvester
05/09/2008, 17:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
και εγω το 636 το πηρα μετα απο 8 χρονια vespa 200 2t.
το τρακαρισμα που ειχα και οι τουμπες μετεπειτα δεν ειναι τιποτα μπροστα σε αυτα που θα μπορουσα να ειχα παθει.
ακομα την μηχανη την μαθαινω και δεν την εχω επ ουδενι. και την εχω 2,5 χρονια.

το μηχανακι και το καθε ss εχουν απεριοριστες δυνατοτητες σε σχεση με τις δικες μας.
αν καταφερεις να ανεβασεις τις δικες σου ικανοτητες στο 70% σε σχεση με το μηχανακι εισαι ενας πολυ καλος και ασφαλης οδηγος.

αλλα η πλειοψηφια κυμαινεται στο πως να ανοιξει το γκαζι στην ευθεια και να ανεβασει ολες τις ταχυτητες,κατι το οποιο το κανει και μια 60χρονη γιαγιουλα που πλεκει στον ελευθερο χρονο της.


δεν ξερω πως επεσες αλλα σιγουρα δεν ηταν λαθος του εργαλειου.
το οτι καταφερνες να πατας ολο το λαστιχο στον μπραλο δεν μου λεει κατι.
αν εκανες 1,10 στα Μεγαρα μου λεει.:winka:

ολα ειναι σχετικα και πως τα βλεπουμε εμεις απο την μερια μας.
ξερω πολλους που λενε ειμαι πιλοταρα και αλλα τετοια ωραια και ειναι σαυρες Μεξικου.
και ξερω και αλλους που λενε "ενταξει δεν το παω και πολυ καλα",και τρομαζεις να τους ακολουθησεις και να τους βλεπεις να μπαινουν με τα οσα.
αναφερα τον μπραλο για να σου δειξω ποσο γρηγορα μπορει να εξικιωθει κανεις με ενα μηχανακι με αψογο στησιμο.
τωρα για το 70% των δυνατοτητων κτλ και εδω διαφωνω.
η μηχανη δεν ειναι μονο για πιστα και για χρονους και ειδικα με μια μονο πιστα στην ελλαδα δεν ειναι μονο αυτη η χρηση της.
ο καθενας την αγοραζει για τους δικους του λογους.
γνωρισα παιδια που ξυνανε τα παντα, γνωρισα παιδια που πηγαινανε καμαρωτοι σαν τσολιαδες.
και οι δυο πλευρες ευτιχισμενες ηταν.

αν για να παρουμε ενα ss 600 πρεπει να εχουμε λιωσει ενα 250 τοτε κανενας δεν επρεπε να καβαλαει 1000 πλην των αγωνιζομενων.

τωρα για θεμα ασφαλειας εγω ειμαι υπερ της αποψης οτι αν τον ελενχεις τον καρπο σου ολα καλα θα πανε.αλλωστε και με ενα 250 μια χαρα στουκα.


ο καθενας ας παρει οτι θελει αρκει να το αγαπαει, να το σεβεται και να ειναι παντα με φουλ εξοπλισμο

p@nos
05/09/2008, 18:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
θα σου απαντουσα αν ειχες καποια αποψη απο ss και δεν καβαλουσες απλα xt.
:wave2:



εχεις δικιο ρε φιλε, δεν ειμαστε ολοι πιλοτοι σαν εσενα,με ενα χρεπι ΧΤ ειμαστε και πολυ μας ειναι...
:sad:


μην καταδεχτεις να μου πεις...
:lol: :lol: :lol:

zephyr1
05/09/2008, 19:21
Φιλε stef24 γνωμη ζητας και θα βρεις τον μπελα σου:sick: , χωρια που βλεπω και τους απο πανω να πλακωνοντε στο ξυλο.:rolleyes:

Εγω μ'αυτα που διαβασα θα προτεινα αυτο, απο κει και περα δικα σου ειναι τα φραγκα και οτι επιλεξεις θα ειναι σεβαστο.

Δες ομως της αποψης μας θα εχουν πλακα.:lol: :winka:


140401

p@nos
05/09/2008, 19:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Φιλε stef24 γνωμη ζητας και θα βρεις τον μπελα σου:sick: , χωρια που βλεπω και τους απο πανω να πλακωνοντε στο ξυλο.:rolleyes:

Εγω μ'αυτα που διαβασα θα προτεινα αυτο, απο κει και περα δικα σου ειναι τα φραγκα και οτι επιλεξεις θα ειναι σεβαστο.

Δες ομως της αποψης μας θα εχουν πλακα.:lol: :winka:


ρε εγω δε πλακωνομαι ποτε,ειμαι καλο παιδακι κι ας καβαλαω χρεπακι...
:lol: :lol: :lol:




αλλα +1 για το cbf κι απο μενα

lamoun
05/09/2008, 22:28
Η άν θέλεις ένα πραγματικά όμορφο ss 250 (τετράχρονο) Hyosung comet GT250R

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=53912

zephyr1
05/09/2008, 23:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Συν τα όποια πλαστικά σε τυχόν πτώση.

Ενα βασικο μειον.:winka: :wave2:

devil's animal
07/09/2008, 19:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
αναφερα τον μπραλο για να σου δειξω ποσο γρηγορα μπορει να εξικιωθει κανεις με ενα μηχανακι με αψογο στησιμο.

μην γελιεσαι. το οτι πατας ολο το λαστιχο στον μπραλο δεν σημαινει οτι πας και αναγκαστικα γρηγορα ΚΑΙ με ασφαλεια.

τωρα για το 70% των δυνατοτητων κτλ και εδω διαφωνω.
η μηχανη δεν ειναι μονο για πιστα και για χρονους και ειδικα με μια μονο πιστα στην ελλαδα δεν ειναι μονο αυτη η χρηση της.

λαθος. οι συγκεκριμενες μηχανες ΠΡΕΠΕΙ να ζουν το 90% της ζωης τους στην πιστα. ασχετο που εδω δεν εχουμε πιστες και μεγαλο ποσοστο τις χρησιμοποιει για να παει για καφε με αναμμενο βεντιλατερ.

ο καθενας την αγοραζει για τους δικους του λογους.
γνωρισα παιδια που ξυνανε τα παντα, γνωρισα παιδια που πηγαινανε καμαρωτοι σαν τσολιαδες.
και οι δυο πλευρες ευτιχισμενες ηταν.


συγνωμη αλλα οι 2οι ηταν ψωρουπερηφανοι και ΨΩΝΙΑ. ααα!ΚΑΙ ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΟΙ!


αν για να παρουμε ενα ss 600 πρεπει να εχουμε λιωσει ενα 250 τοτε κανενας δεν επρεπε να καβαλαει 1000 πλην των αγωνιζομενων.

ναι.αν μπορεσεις να τελειωσεις το 600,να πας στο 1000. αν οχι. κατσε στα αυγα σου. εγω γι'αυτο δεν θα παρω 1000. γιατι θεωρω το γκαζι απ'το 636 ΥΠΕΡ-αρκετο.

τωρα για θεμα ασφαλειας εγω ειμαι υπερ της αποψης οτι αν τον ελενχεις τον καρπο σου ολα καλα θα πανε.αλλωστε και με ενα 250 μια χαρα στουκα.

ειπαμε πεφτεις και απο φρενα με 60χλμ ωραιοτατα.και μετα καθεσαι και ξυνεις το κεφαλι σου και αναρωτιεσαι πως εγινε.


ο καθενας ας παρει οτι θελει αρκει να το αγαπαει, να το σεβεται και να ειναι παντα με φουλ εξοπλισμο


αν παρει ο 21χρονος που μολις πηρε το διπλωμα μια haya χωρις να εχει εμπειρια...εγω θα του δωσω 2 μηνες.
:wave2:

harvester
08/09/2008, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
αν παρει ο 21χρονος που μολις πηρε το διπλωμα μια haya χωρις να εχει εμπειρια...εγω θα του δωσω 2 μηνες.
:wave2:
αγαπη μια μιλας υποκειμενικα μια αντικειμενικα.

το οτι πατας ολο το λαστιχο οπως το οτι ξυνεις γονατο σιγουρα δεν ειναι δεικτης του οτι πας γρηγορα αλλα ειναι δεικτης της κλισης που μπορεις να παρεις και δεν ειναι μη αξιας αναφορας για το πρωτο διμηνο.
τωρα οσο αναφορα την χρηση συμφωνω οτι 90% πρεπει να γινεται σε πιστα αλλα ποια πιστα?
με την λογικη αυτη ειναι παραλογοι ολοι αυτοι που σκανε 11000+ για να μπουνε στην καλυτερη 2 φορες στην πιστα στα 20000 χιλιομετρα.
επισης παραλογοι ολοι αυτοι που παιρνουν 1000 γιατι ουτε το 10% δεν αξιοποιει τα 600.
δεν μπορεις ομως να τους κατηγορησεις γιατι η μηχανη ειναι ερωτας που σ'αναγκαζεις να παραμεριζεις τις χρηστικοτητες καθε μοντελου.
τωρα για κυβισμους κτλ ειναι σχετικα ολα.πολλοι εχουν κανει αλματα και δικαιωθηκαν και πολλοι εχουν σκοτωθει.
το μεγαλυτερο αλμα για μενα ειναι απο την σαγιοναρα στον φουλ εξοπλισμο.

Road67
08/09/2008, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
αν παρει ο 21χρονος που μολις πηρε το διπλωμα μια haya χωρις να εχει εμπειρια...εγω θα του δωσω 2 μηνες.
:wave2: κι αν παρει το gsxr 1000 ουτε μηνα :rolleyes:

devil's animal
08/09/2008, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
αγαπη μια μιλας υποκειμενικα μια αντικειμενικα.

το οτι πατας ολο το λαστιχο οπως το οτι ξυνεις γονατο σιγουρα δεν ειναι δεικτης του οτι πας γρηγορα αλλα ειναι δεικτης της κλισης που μπορεις να παρεις και δεν ειναι μη αξιας αναφορας για το πρωτο διμηνο.
τωρα οσο αναφορα την χρηση συμφωνω οτι 90% πρεπει να γινεται σε πιστα αλλα ποια πιστα?
με την λογικη αυτη ειναι παραλογοι ολοι αυτοι που σκανε 11000+ για να μπουνε στην καλυτερη 2 φορες στην πιστα στα 20000 χιλιομετρα.
επισης παραλογοι ολοι αυτοι που παιρνουν 1000 γιατι ουτε το 10% δεν αξιοποιει τα 600.
δεν μπορεις ομως να τους κατηγορησεις γιατι η μηχανη ειναι ερωτας που σ'αναγκαζεις να παραμεριζεις τις χρηστικοτητες καθε μοντελου.
τωρα για κυβισμους κτλ ειναι σχετικα ολα.πολλοι εχουν κανει αλματα και δικαιωθηκαν και πολλοι εχουν σκοτωθει.
το μεγαλυτερο αλμα για μενα ειναι απο την σαγιοναρα στον φουλ εξοπλισμο.


δεν θα τα χαλασουμε στο αν "εχεις" το πρωην μηχανακι σου ή οχι. πατουσες ολο το λαστιχο?το μισο?εξυνες γονατο? αυτια? λιγη σημασια εχει γιατι δεν μιλαμε για σενα. μιλαμε για ενα παιδι που θελει να παρει κατι πολυ δυνατο και δεν εχει εμπειρια.
αν στα 20.000χλμ με ss εχεις μπει 2 φορες πιστα εισαι αξιος της μοιρας σου για μενα.
για την αγορα του 1000 την ειπα παραπανω την γνωμη μου. (ποσο μαλλον οσον αφορα και τους ανυπαρκτους δρομους της Ελλαδας εστω για να 300ρισεις)

θα συμφωνησω στο τελευταιο κομματι που μιλας για ερωτα της οποιας μοτο καυως επισης και για το οτι οι οδηγοι διαφερουν και οντως αν βαλουμε 2 απειρους να κανουν μια "πορεια" στον χωρο τοτε αυτη θα ειναι διαφορετικη. γιατι ειναι διαφορετικοι ανθρωποι. απλο.


τελος για να τελειωνουμε η συμβουλη μου στο παλικαρι που εκανε το thread ειναι να παει σε κατι μικροτερο και να αφησει το γκαζι των 600 ss για πιο μετα.


cheers.
:beer: :beer: :beer:

cartman
08/09/2008, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
καλέ μου φίλε,
δεν έχει να κάνει πόσον καιρό κατέχεις μια μηχανή -1 χρόνο ας πούμε- παρά πόσες ώρες/χλμ έχεις στην σέλα της μηχανής που κατέχεις.

Ναι έχεις δίκαιο. Έπρεπε να πώ 1 χρόνο ή πάνω από 6-7000 χλμ, αλλά οκ φόρουμ είναι, γράφουμε την άποψή μας κάπως βιαστηκά και μπορεί να ξεχάσουμε και κάτι!

Επίσης γίνομαι off topic, αλλά η άποψη ότι για να πάει κάποιος σε 1000 πρέπει να τελειώσει το 600 τι ακριβώς σημαίνει? Πώς τελειώνει το 600 ακριβώς και σε ποιό δρόμο (δεν μιλάω για πίστα) το να στρίψεις με το 600 δεν σε ικανοποιεί και θες 1000? Δηλαδή αν πάρω 1000 θα κάνω το Πάτρα Αθήνα πιο γρήγορα? Θα μπαίνω με περισσότερα στις στροφές η θα πιάνω περισσότερα στις ευθείες? Πού και πώς ακριβώς θα μπορούσα να τελειώσω το 600? Το έχω απορία επειδή όλο το διαβάζω και το ξαναδιαβάζω και πραγματικά δεν μου φαίνεται λογικό!

Το 1000 έχει δύναμη (ροπή) σε όλο το φάσμα στροφών (τουλάχιστον πολύ καλύτερα από ένα 600άρι) και σε συνδυασμό με την αίγλη των 1000 κυβικών (άλλο το "έχω εξακόσια" και άλλο το "έχω χιλιάρα"), είναι ο λόγος πιστεύω που το παίρνει ο κόσμος. Το εξακοσάρι έχει ξέσπασμα και θέλει δούλεμα ψηλά και προσωπικά μου φαίνεται δυσκολότερο να το οδηγήσω απότι ένα χιλιάρι που ξέρεις ότι έχει δύναμη σε κάθε άνοιγμα γκαζιού, οπότε θέλει συνεχώς την προσοχή σου! Άρα το χιλιάρι δεν το παίρνουμε επειδή τελειώσαμε το 600, αλλά για διάφορους άλλους λόγους! Δεν έχω χιλιάρι, αυτή είναι η προσωπική μου άποψη και διορθώστε ελεύθερα αν σκέφτομαι λάθος!

zephyr1
08/09/2008, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από cartman

Το 1000 έχει δύναμη (ροπή) σε όλο το φάσμα στροφών (τουλάχιστον πολύ καλύτερα από ένα 600άρι) και σε συνδυασμό με την αίγλη των 1000 κυβικών (άλλο το "έχω εξακόσια" και άλλο το "έχω χιλιάρα"), είναι ο λόγος πιστεύω που το παίρνει ο κόσμος. Το εξακοσάρι έχει ξέσπασμα και θέλει δούλεμα ψηλά και προσωπικά μου φαίνεται δυσκολότερο να το οδηγήσω απότι ένα χιλιάρι που ξέρεις ότι έχει δύναμη σε κάθε άνοιγμα γκαζιού, οπότε θέλει συνεχώς την προσοχή σου! Άρα το χιλιάρι δεν το παίρνουμε επειδή τελειώσαμε το 600, αλλά για διάφορους άλλους λόγους!

+1000 :winka:

harvester
08/09/2008, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
δεν θα τα χαλασουμε στο αν "εχεις" το πρωην μηχανακι σου ή οχι. πατουσες ολο το λαστιχο?το μισο?εξυνες γονατο? αυτια? λιγη σημασια εχει γιατι δεν μιλαμε για σενα. μιλαμε για ενα παιδι που θελει να παρει κατι πολυ δυνατο και δεν εχει εμπειρια.
αν στα 20.000χλμ με ss εχεις μπει 2 φορες πιστα εισαι αξιος της μοιρας σου για μενα.
για την αγορα του 1000 την ειπα παραπανω την γνωμη μου. (ποσο μαλλον οσον αφορα και τους ανυπαρκτους δρομους της Ελλαδας εστω για να 300ρισεις)

θα συμφωνησω στο τελευταιο κομματι που μιλας για ερωτα της οποιας μοτο καυως επισης και για το οτι οι οδηγοι διαφερουν και οντως αν βαλουμε 2 απειρους να κανουν μια "πορεια" στον χωρο τοτε αυτη θα ειναι διαφορετικη. γιατι ειναι διαφορετικοι ανθρωποι. απλο.


τελος για να τελειωνουμε η συμβουλη μου στο παλικαρι που εκανε το thread ειναι να παει σε κατι μικροτερο και να αφησει το γκαζι των 600 ss για πιο μετα.


cheers.
:beer: :beer: :beer:
εγω συγκεκριμενα στα 20000 πηγα μια φορα σερρες.πεσανε δυο ατομα μπροστα μου και σταματησα.την επομενη επεσα εγω και με σταματησε το 2000 που εδωσα να το φτιαξω.
δηλαδη χωρις τα μεγαρα τωρα ποσες φορες θα ανεβει η πλειοψηφια των αναβατων σερρες?


τελος παντων ας παει σε ενα 250 λοιπον, μετα να ψαξει για 400 και μετα σε 600.
εσυ δεν καταλαβα ομως γιατι πηρες 600 και μαλιστα το πιο γρηγορο στην κατηγορια του και δεν πηγες σε κατι πιο ηπιο μεχρι να το μαθεις?
εκτος αν θεωρεις την διακοσαρα βεσπα σχολειο για ss.

τελος παντων η δικη μου η αποψη ειναι αν σεβαστεις αυτο που καβαλας δεν προκειται να σε προδωσει ποτε ειτε οδηγεις μια μερα μηχανες ειτε 10 χρονια.
εγω οταν παρελαβα το 636 δεν ηξερα πως μπαινουν οι ταχυτητες και επεσα μετα απο 2χρονια οταν ηξερα πως ξυνουν μαρσπιε και πως σερβιρουν τσαι

sniper
08/09/2008, 12:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
+1000 :winka:


+954 :D

sniper
08/09/2008, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
....

τελος παντων η δικη μου η αποψη ειναι αν σεβαστεις αυτο που καβαλας δεν προκειται να σε προδωσει ποτε ειτε οδηγεις μια μερα μηχανες ειτε 10 χρονια.
εγω οταν παρελαβα το 636 δεν ηξερα πως μπαινουν οι ταχυτητες και επεσα μετα απο 2χρονια οταν ηξερα πως ξυνουν μαρσπιε και πως σερβιρουν τσαι


:rolleyes:


140694

devil's animal
08/09/2008, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
εγω συγκεκριμενα στα 20000 πηγα μια φορα σερρες.πεσανε δυο ατομα μπροστα μου και σταματησα.την επομενη επεσα εγω και με σταματησε το 2000 που εδωσα να το φτιαξω.
δηλαδη χωρις τα μεγαρα τωρα ποσες φορες θα ανεβει η πλειοψηφια των αναβατων σερρες?


τελος παντων ας παει σε ενα 250 λοιπον, μετα να ψαξει για 400 και μετα σε 600.
εσυ δεν καταλαβα ομως γιατι πηρες 600 και μαλιστα το πιο γρηγορο στην κατηγορια του και δεν πηγες σε κατι πιο ηπιο μεχρι να το μαθεις?
εκτος αν θεωρεις την διακοσαρα βεσπα σχολειο για ss.

τελος παντων η δικη μου η αποψη ειναι αν σεβαστεις αυτο που καβαλας δεν προκειται να σε προδωσει ποτε ειτε οδηγεις μια μερα μηχανες ειτε 10 χρονια.
εγω οταν παρελαβα το 636 δεν ηξερα πως μπαινουν οι ταχυτητες και επεσα μετα απο 2χρονια οταν ηξερα πως ξυνουν μαρσπιε και πως σερβιρουν τσαι

θα σου απαντησω επειδη με ρωτας προσωπικα.
εγω ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ. και δεν ρωτησα κιολας. :rolleyes:
ηθελα να το παρω και το πηρα. τρελη κ@υλα το ειχα το μηχανακι. και το εχω ακομα.


δεν ηξερα ομως οτι θα ηταν καλυτερα π.χ. να ειχα παρει ενα cbr400 gull arm ή ενα zxr400 μεταχειρο, που και λιγοτερα θα εδινα απο τις χαζοτουμπες που εφαγα, και λιγοτερα χλμ θα επιανα σε σημεια που επιανα με το 636 (χωρις ευτυχως να παθω κατι εκει) και πιο καλο "σχολειο"¨θα ηταν.


τωρα το εχω και προσπαθω να το μαθω ακομα με σχολεια και προπονηση.

υ.γ: αν το τσαϊ το σερβιριζες σε καναν κουλο που δεν μπορουσε να σερβιριστει μονος του,ΔΕΝ μετραει.

:wave2:

devil's animal
08/09/2008, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από cartman
Επίσης γίνομαι off topic, αλλά η άποψη ότι για να πάει κάποιος σε 1000 πρέπει να τελειώσει το 600 τι ακριβώς σημαίνει? Πώς τελειώνει το 600 ακριβώς και σε ποιό δρόμο (δεν μιλάω για πίστα) το να στρίψεις με το 600 δεν σε ικανοποιεί και θες 1000? Δηλαδή αν πάρω 1000 θα κάνω το Πάτρα Αθήνα πιο γρήγορα? Θα μπαίνω με περισσότερα στις στροφές η θα πιάνω περισσότερα στις ευθείες? Πού και πώς ακριβώς θα μπορούσα να τελειώσω το 600? Το έχω απορία επειδή όλο το διαβάζω και το ξαναδιαβάζω και πραγματικά δεν μου φαίνεται λογικό!



για καποιους η δυναμη του χιλια μπορει να τους τρομαζει.
το οτι εχει ροπη παντου και παντα ισοδυναμει με πολλους κινδυνους (οπως το highsiding)
επισης μπορεις να "μαζεψεις" περισσοτερα χλμ σε πολυ λιγοτερο χρονο και αποσταση, ετσι στην ενδεχομενη στραβη να πρεπει να κανεις την προσευχη σου.

και τελος για εμενα το να τελειωσει ενα 600 σημαινει:
-να το πηγαινεις ΤΑΠΑ παντου και παντα με τον λιγοτερο δυνατο κινδυνο.
-να κανεις εναν αξιοπρεπεστατο χρονο σε μια πιστα. (δλδ 5-6 δευτερολεπτα απο τον αργοτερο αγωνιζομενο στην κατηγορια 600)
-και γενικοτερα να νοιωθεις σιγουρος για αυτο που καβαλας και το οτι το "εχεις". (το συναισθημα αυτο δεν μπορω να το προσδιορισω με λεξεις αλλα συμβαινει τουλαχιστον σε μενα με τα μικροτερου κυβισμου διτροχα που ειχα)

harvester
08/09/2008, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal


υ.γ: αν το τσαϊ το σερβιριζες σε καναν κουλο που δεν μπορουσε να σερβιριστει μονος του,ΔΕΝ μετραει.

:wave2:
οταν εισαι ετοιμος και εσυ πες μου :lol:

boss376
08/09/2008, 14:08
Loipon os idioktitis gsxr 750 k8 exo na po oti aplos molis sinithisis to gkazi tha douleuis A sinexos kai ekei einai pou an den exeis autosygratisi tha tin patisis. Min to skeftese gia ss. Apo tin stigmi pou sou lipi i empiria den tha mporesis na diaxiristis auto to mixanaki.

Road67
08/09/2008, 14:30
Περιεργο γιατι εγω νομιζα οτι το να τελειωσεις μια μηχανη σημαινει οτι δε σε ικανοποιει πια και θες παραπανω και θεωρω πως στο ελληνικο δικτυο παραειναι δυσκολο να συμβει κατι τετοιο. Ξερω ατομα που το τζιξερ 1000, το R1, το CBR 1000 δεν τους φτανει, οχι δεν υπονοω τον εαυτο μου, καθολου δε ντρεπομαι να παραδεχτω οτι το ταπεινο μου 600αρι με τα 98 αλογα του με καλυπτε σχεδον σε ολα, τωρα να μπω στο τριπακι του να εχω ν' ανεβω πανω απο κλιση 10 τα εκατο και να εχω πισω ατομο ανω των 100 κιλων, συν πλαινες και μπαγκαζιερα φουλ γεμισμενες και να ζοριζεται ναι μου εχει συμβει, ναι ειναι σπαστικο αλλα οταν στην πλειονοτητα κινουμαι μονος μου δε με χαλαει καθολου. Αν το πουλησα ηταν λογω οικονομικων αναγκων και κοιταω χιλιαρια και οχτακοσαρια οχι γιατι εγινα χερας αλλα γιατι δε βρισκω κατι να το αντικαταστησει επαξια και με χαλαει να παρω την ιδια μηχανη παλι. Κι οταν λεω να το αντικαταστησει επαξια εμενα μ' αρεσει το συνολο που παντρευτηκα το ρεπριζ, η αναρτηση του, τα φρενα του, ακομη και με την αδυναμια του στα χαμηλα διασκεδαζα οταν ηταν επιλογη μου εκτος πολης γιατι ξερω πως να το χειριστω. Αν θα οδηγησω το τζιξερ 1000; Ναι, δεν πιστευω οτι θα με πεταξει στο αλλο τετραγωνο, αλλα μου ειναι αχρηστο και δε νομιζω οτι θα γεμισω ποτε φουλ τις ταχυτητες του. Αν θα επαιρνα το R6; Πιθανον. Μ' αρεσει πολυ ο κινητηρας του, αλλα δε μ' αρεσει το στιλ οδηγησης των ss, ουτε η μουρη που πλασσαρουν, ουτε η θεση οδηγησης. Ολα αυτα ουτε χερα και ροσσι με κανουν, αλλα ουτε και υπερκαταναλωτη για να φτιαχτω που θα με δουν στην καφετερια. Οχι δεν ξερω τα μυστικα για το πως πρεπει να παω ενα ss, αλλα το κυριοτερο δε μ' ενδιαφερει να τα μαθω. Μια τετοια μηχανη μου ειναι αχρηστη και αχρειαστη. Εδω θα κινουμαι πλεον σε επαρχιακο κατα το 80/100 και το τραβαω απο τα μαλλια για να παρω street που ειναι υπερβολη ενω ειναι σαφες οτι θα επρεπε να κοιταω on off.
Δε λεω πως οσοι οδηγειτε ss το κανετε για να εκπληρωσετε το διακαη ποθο της καφετεριας. Πιστευετε οτι εχετε δυνατοτητες και αρκετοι απο εσας οντως τις εχετε αλλα δεν παυω να πιστευω οτι τις περισσοτερες φορες οι μηχανες σας δεν αξιοποιουνται.
Αλλα ως προς το θεμα κι εγω δηλωνω ''δαρβινιστης''. Οχι τοσο για τα 250, αλλα θεωρω απαραιτητο σχολειο τα 400-500 και σταδιακο περασμα σε αλλα μοτερ και πιο σπορτιβικες κατηγοριες.
Αυτα ειχα να πω, ουδεμια προθεση υπηρξε για να προσβαλω καποιους, απλως τη γνωμη μου λεω.

I.George
08/09/2008, 15:02
Φίλε μου και μια απάντηση από έναν συνομίληκο σου με μεγάλη αγάπη και τρέλα για τις μηχανές όπως φαντάζομαι έχεις και συ...Πέρα από τη γλύκα της επιτάχυνσης (και όχι της τελικής) αυτό που σε ενθουσιάζει στη μηχανή αν το σκεφτείς είναι η άμεση επαφή με τον δρόμο...

Δεν είναι ούτε οι μεγάλες τελικές ούτε τα πολλά κυβικά...Και για να σε βάλω και σε μια άλλη λογική σκέψου ότι όσοι έχουν βάλει όρια τα 120 και 130 στους δρόμους δεν είναι μαλάκες είναι επιστήμονες που έχουν μελετήσει χίλιες δύο παραμέτρους για να σου πουν με ένα κωλοσήμα ότι ο δρόμος, η ολισθηρότητά του και οι γενικότερες συνθήκες του είναι για αυτά τα χιλιόμετρα...Και όπως θα ξέρεις αυτά τα χιλιόμετρα τα πιάνεις με οποιαδήποτε μηχανή των 400 και άνω κυβικών για πλάκα....Αν θες λοιπόν να λέγεσαι σωστός οδηγός καλά θα κάνεις να μην ακούς διάφορα(δυστυχώς και με λύπη διαπιστώνω από έμπειρους οδηγούς) που σερβίρουν τσάι, ξύνουν μαρσπιέ και μετά από καιρό κάποιοι ξύνουν το κεφάλι τους πάνω από μνήματα αναρωτώμενοι ''γιατί''...?

Η μηχανή δεν είναι ούτε για κόντρες ούτε για τελικές...Είναι λίγο για τη φιγούρα παρκαρισμένη και πολύ περισσότερο για να απολαμβάνεις την οδήγηση χωρίς ''μεταλλικούς περιορισμούς όπως στο αυτοκίνητο...

Κοίταξε για κανα naked μηχανάκι με μικρό όγκο και ελαφρύ όπως το ΕR 6 Ή ΚΑΝΑ CBF 500 να ευχαριστηθείς τη μηχανή σου και κυρίως την υπόλοιπη ζωή σου...όχι γιατι με το gsxr θα πέσεις...Αν έχεις το μυαλό στο κεφάλι σου ποτέ δε θα πέσεις.....Αυτοί που πέφτουν είναι όσοι θεωρούν το δρόμο πίστα και αυτούς μεγάλους οδηγούς.....Απλά με ένα GSXR δε θα μάθεις να οδηγείς σωστά....Συνεχώς θα φοβάσαι να το κυκλοφορείς, μήπως καταλάθος σου ξεφύγει....


Αυτά από μένα και κάνε όποια επιλογή θεωρείς εσύ ότι είναι ορθότερη.....:wave2:

o_gavros
08/09/2008, 15:13
Ρε φίλε,μια και δηλώνεις νέος και άπειρος,φαντάζομαι ότι και ο ίδιος θα έχεις κάποιες επιφυλάξεις για την αγορά ss.
γιατί δεν ξεκινάς με ένα εντουράκι ή κάνα μοταρντάκι (πάνω σε ΧΤ έχει μάθει να οδηγεί η μισή Ελλάδα) που και να τα βροντήξεις δεν σε τσούζουν τόσο και που όσο να πεις πιο μανιτζέβελα είναι?

απλή λογική ρε παιδιά.χωρίς να έχεις ιδέα,δεν πας να καβαλήσεις με την μια τον ταύρο.καλό είναι και το γαϊδουράκι για αρχή.

αφήνω το θέμα κόστους κτήσης και χρήσης στην άκρη σκόπιμα.

devil's animal
08/09/2008, 18:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
οταν εισαι ετοιμος και εσυ πες μου :lol:


και εγω κουλος ειμαι.
οποτε και να με κερασεις δεν μετραει.
:wave2: