PDA

View Full Version : Τί ελαστικά να βάλω στο Daytona?



MitsosNaked
05/08/2008, 11:53
Καταρχήν στο παρόν θρέντ λέω εκ των προτέρων ότι δέ θέλω πισταδόρικα. Θα πάρω σύντομα ένα ζευγάρι αποκλειστικά για πίστα αλλά τώρα θέλω ένα λάστιχο με καλά κρατήματα αλλά και κάποια σεβαστή διάρκεια ζωής. Να μπορώ δηλαδή να μπώ και σε κανα ορεινό στροφιλίκι με ασφάλεια. Επειδή έχω σκοπό μέχρι τέλος του καλοκαιριού να κάνω κάμποσα χλμ στην Εθνική οδό δέν υπάρχει λόγος να ακριβοπληρώσω ένα σέτ γόμες που θα αρχίσει να τετραγωνίζει μετά απο μερικά ταξίδια.

Αρκετοί μου προτείνουν τα diablo τα σκέτα, άν και δέ νομίζω πως είναι κάτι το ιδαίτερο. Έχετε κάτι στο νού σας;




ΥΓ
Επίσης ήθελα να ρωτήσω, τα καινούρια Diablo Supercorsa SP είναι γόμες; Γιατί στο site της pirelli συνήθως τις γόμες τις αναφέρουν ώς special compound(SC). Ξέρει κανείς περίπου πόσο πάνε;

lkol
05/08/2008, 11:59
Προσωπικά θεωρώ για την χρήση που θέλεις το Diablo Corsa III κορυφαίο.
Δεν φημίζονται για την αντοχή τους, αλλά θα είναι απροβλημάτιστα για όσο τα κρατήσεις.
Απο εκεί κ μετά είναι όλα τα υπόλοιπα κ αν δεν κάνω λάθος θα εξοικονομήσεις γύρω στα 50ευρά ;)

xampos
05/08/2008, 12:00
Continental Sportatack

devil's animal
05/08/2008, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από lkol
Προσωπικά θεωρώ για την χρήση που θέλεις το Diablo Corsa III κορυφαίο.
Δεν φημίζονται για την αντοχή τους, αλλά θα είναι απροβλημάτιστα για όσο τα κρατήσεις.
Απο εκεί κ μετά είναι όλα τα υπόλοιπα κ αν δεν κάνω λάθος θα εξοικονομήσεις γύρω στα 50ευρά ;)

+636
:wave2:

MitsosNaked
05/08/2008, 20:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από lkol
Προσωπικά θεωρώ για την χρήση που θέλεις το Diablo Corsa III κορυφαίο.
Δεν φημίζονται για την αντοχή τους, αλλά θα είναι απροβλημάτιστα για όσο τα κρατήσεις.
Απο εκεί κ μετά είναι όλα τα υπόλοιπα κ αν δεν κάνω λάθος θα εξοικονομήσεις γύρω στα 50ευρά ;)


Ωραία φαίνονται, αλλά μόλις άκουσα τιμή στο Ελλάντα πάντα, κουφάθηκα(επειδή δέν μπορώ να τα πάρω μετρητοίς).:bawl:


Τα supercorsa που φοράει τώρα δέν έχουν γίνει ακόμα σλίκ, λέτε να αντέχουν καμιά 600άρα χιλιόμετρα;:sad:

McTalas
05/08/2008, 20:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από MitsosNaked
Ωραία φαίνονται, αλλά μόλις άκουσα τιμή στο Ελλάντα πάντα, κουφάθηκα(επειδή δέν μπορώ να τα πάρω μετρητοίς).:bawl:


Τα supercorsa που φοράει τώρα δέν έχουν γίνει ακόμα σλίκ, λέτε να αντέχουν καμιά 600άρα χιλιόμετρα;:sad:

Μητσο αλλαξε τα οσο πιο γρηγορα μπορεις, δεν ειναι να παιζεις με αυτα.!!
εγω στο cbr φοραω τα απλα diablo οταν ζεσταθουν ειναι μια χαρα αλλα οσο δεν βρησκονται μεσα στα ορια θερμοκρασιας λειτουργιας με αγχωνουν λιγακι (αλλα εγω ειμαι και κουλος)!!
θα σου προτεινα diablo III δεν χρειαζεσαι μεγαλυτερη διαρκεια και εχεις πολυ καλο κρατημα. ή μπορεις να δοκιμασεις και τα bt -016αυτα τα καινουργια με τις 5 στρωσεις,
σε λιγο καιρο που θα αλαξω και εγω λαστιχα σκεφτομαι τα ΒΤ-002 (τα απλα) γιατι θελω ενα λαστιχο να ζεστενεται σχετικα γρηγορα...

McGyver
05/08/2008, 20:34
Ρίξε μια ματιά στα Metzeler M3 Sportec...

MitsosNaked
05/08/2008, 20:48
Πολύ ενδιαφέρουσες οι τελευταίες προτάσεις του Μακτάλα και του Μαγκαΐβερ. και πιό οικονομικά. Θα ρίξω μιά ματιά!!!:beer:

spypetros
06/08/2008, 02:00
Επειδή το ψάχνω και εγώ καιρό τώρα, νομίζω η φθηνότερη και καλύτερη λύση είναι ή τα continental sport attack (300?), ή τα race attack(380?).
Θα ήταν τα λάστιχα που θα έβαζα τώρα, αλλά τελικά άλλαξα μόνο το πίσω και έτσι έβαλα ότι είναι και το μπροστινό που δεν άλλαξα.
Michelin pilot power 2ct, τα οποία είναι σίγουρα καλά και αντέχουν πάνω από 10.000χλμ στο δικό μου daytona 955.......

Καλό ψάξιμο, όταν βάλεις πες μας εντυπώσεις.....:wave2: :wave2:

MitsosNaked
12/08/2008, 17:09
Λοιπόν εν τέλει έβαλα Diablo Corsa μπροστά και Diablo απλό πίσω.

Με το που έφυγα από το βουλκανιζατέρ βγήκα κατευθείαν Εθνική οδό. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι μετά από καμιά 40αριά χιλιόμετρα με το φίλο με την άλλη μηχανή του δώσαμε και κατάλαβε:sick: και φοβάμαι μήπως δέ στρώθηκαν σωστά. Είναι όντως λάθος; Πάρ'αυτά ομως μετά από καμιά κατοστάρα και χιλιόμετρα απόσταση σε ανοιχτές καμπές ένοιωθα ότι κολλούσανε κάτω. Σε γενικές γραμμές είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος απο αυτή την επιλογή.


Άλλη μία απορία. Καθώς έμπαινα στην Κηφισιά κατα την επιστροφή, ένα αμάξι από τα δεξιά πήγε να πέσει πάνω μου με αποτέλεσμα να κάνω πιό αριστερά και να πατήσω πάνω σε καπάκι ΕΥΔΑΠ το οποίο ήταν γύρω στα 10 εκατοστά βαθύτερα από την άσφαλτο. Δέ βρήκε το φέριγκ απλά είχα το γνωστό "γκούπ" και το ταρακούνημα. Λέτε να την άκουσαν άσχημα αμορτισέρ/ζάντες/ελαστικά; Όταν γύρισα στο πάρκινγκ δέν είδα κάποιο σημάδι πάντως.

Cpt. Haddock
12/08/2008, 17:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από MitsosNaked
Άλλη μία απορία. Καθώς έμπαινα στην Κηφισιά κατα την επιστροφή, ένα αμάξι από τα δεξιά πήγε να πέσει πάνω μου με αποτέλεσμα να κάνω πιό αριστερά και να πατήσω πάνω σε καπάκι ΕΥΔΑΠ το οποίο ήταν γύρω στα 10 εκατοστά βαθύτερα από την άσφαλτο. Δέ βρήκε το φέριγκ απλά είχα το γνωστό "γκούπ" και το ταρακούνημα. Λέτε να την άκουσαν άσχημα αμορτισέρ/ζάντες/ελαστικά; Όταν γύρισα στο πάρκινγκ δέν είδα κάποιο σημάδι πάντως.

Αν ήταν 10 εκατοστά (!) μάλλον θα δυσκολευόσουν να γράψεις τώρα :lol:

Ζάντες/ρουλεμάν όλο και κατι θα άκουσαν :sick:

MitsosNaked
12/08/2008, 17:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Αν ήταν 10 εκατοστά (!) μάλλον θα δυσκολευόσουν να γράψεις τώρα :lol:

Ζάντες/ρουλεμάν όλο και κατι θα άκουσαν :sick:

Που σημαίνει;:uplate:

McGyver
13/08/2008, 09:29
Τσέκαρε μία τις ζάντες για εμφανή σημάδια παραμόρφωσης...
Το ίδιο και τα ελαστικά σου για "καρούμπαλα" ή σκισίματα...
Δες αν έχουν κάποιο τζόγο οι τροχοί...

Αν και κατά τη γνώμη μου, ο μόνος που μπορεί να σου βγάλει το "άγχος" αν "έχει πάθει κάτι το μηχανάκι" είναι ο λαστιχάς σου...
Πέρνα μια βόλτα να σου βγάλει τους τροχούς και να τους τσεκάρει...

:wave2: