PDA

View Full Version : Ρυθμιση Βαλβίδων 24.000 km- Σωστός τρόπος οδήγησης?



Antono
07/08/2008, 10:40
Καλημέρα!

Μόλις πήρα το Stromaki απο το service των 24.000 km και ο μηχανικός μου ( που τον εμπιστεύομαι απόλυτα) είπε ότι χρειάστηκε να ρυθμίσει όλες τις βαλβίδες γεγονός αρκετά περίεργο καθώς σε αντίστοιχα km πολλές φορές άντε να έχει πρόβλημα μια βαλβίδα. Χαρακτηριστiκά ανέφερε ότι ο κινητήρας είχε εικόνα 70.000 km και όχι 24.000 km και ότι το εσπασα το μηχανάκι. Επίσης ανέφερε ότι και οι δίσκοι μπορεί να πατινάρουν ψηλα κάτι που νομίζω ότι το έχω παρατηρήσει. Επειδή ειλικρινά δεν έχω καμία πρόθεση να καγκουριάζω και να οδηγώ στο όριο μάλλον πρέπει να διορθώσω οδηγικά σφάλματα τα οποία δεν μπορώ να καταλάβω ποια μπορεί να είναι. φαντάζομαι όλοι μες στην κίνηση πατινάρουν με τον συμπλέκτη - η μήπως κάνω κάτι λάθος;
Το ερώτημα προς τους έμπειρους του forum είναι: ποιος είναι ο σωστό τρόπο όδηγησης που μπορεί να εξασφαλίσει μεγαλύτερη βιοσιμώτητα σε κινητήρα και σε κιβώτιο?
Η μετακίνηση μου είναι ποταμι περίπου 30 km την ημέρα ( 80%) και κέντρο ( 20%) τα υπολοιπα και έχω το Κ7 εδώ και 1 χρόνο

Κάθε αποψη καλοδεχούμενη

Γιώργος

stefanos
07/08/2008, 11:04
Δεν νομίζω η κατάσταση των βαλβίδων και των δίσκων να μαρτυρούν την γενικότερη κατάσταση του κινητήρα.

byron
07/08/2008, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Antono
Μόλις πήρα το Stromaki απο το service των 24.000 km και ο μηχανικός μου ( που τον εμπιστεύομαι απόλυτα) είπε ότι χρειάστηκε να ρυθμίσει όλες τις βαλβίδες γεγονός αρκετά περίεργο καθώς σε αντίστοιχα km πολλές φορές άντε να έχει πρόβλημα μια βαλβίδα. Χαρακτηριστiκά ανέφερε ότι ο κινητήρας είχε εικόνα 70.000 km και όχι 24.000 km και ότι το εσπασα το μηχανάκι. Επίσης ανέφερε ότι και οι δίσκοι μπορεί να πατινάρουν ψηλα κάτι που νομίζω ότι το έχω παρατηρήσει. Επειδή ειλικρινά δεν έχω καμία πρόθεση να καγκουριάζω και να οδηγώ στο όριο μάλλον πρέπει να διορθώσω οδηγικά σφάλματα τα οποία δεν μπορώ να καταλάβω ποια μπορεί να είναι. φαντάζομαι όλοι μες στην κίνηση πατινάρουν με τον συμπλέκτη - η μήπως κάνω κάτι λάθος;
Το ερώτημα προς τους έμπειρους του forum είναι: ποιος είναι ο σωστό τρόπο όδηγησης που μπορεί να εξασφαλίσει μεγαλύτερη βιοσιμώτητα σε κινητήρα και σε κιβώτιο?
Η μετακίνηση μου είναι ποταμι περίπου 30 km την ημέρα ( 80%) και κέντρο ( 20%) τα υπολοιπα και έχω το Κ7 εδώ και 1 χρόνο

Κάθε αποψη καλοδεχούμενη

Γιώργος

Συμφωνώ με τον stefano και μου κάνει και ΄μενα εντύπωση από που είδε ότι η εικόνα του κινητήρα είναι των 70.000 χλμ. (και ότι το έσπασες κιόλας) :confused:

Το πατινάρισμα το καταλαβαίνεις εύκολα όταν ζεσταθεί ο κινητήρας εφόσον ανοίγεις γρήγορα το γκάζι μετά από αλλαγή ταχύτητας. Ο κινητήρας ακούγεται να ανεβαζει στροφές χωρίς όμως να μεταφέρεται η ισχύς στον δρόμο.
Το πατινάρισμα μέσα στην κίνηση.....
Προσωπικά το αποφεύγω και μόνο αν πέσουν για κάποιο λόγο απότομα οι στροφές (ξαφνικό φρενάρισμα πχ) και έχω μια ταχύτητα πάνω απ΄ότι θα έπρεπε να έχει το κιβώτιο μέσα. Διαφορετικά κατεβάζω ταχύτητα.

Σε γενικές γραμμές η χρήση που του κάνεις δεν ζόριζει ιδιαίτερα τον κινητήρα, εκτός και στο ποτάμι ανεβοκατεβαινεις αλλάζοντας ταχύτητες στον κόφτη.

Antono
07/08/2008, 12:36
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας . Στον κόφτη δεν το πηγαίνω ούτε για αστείο αλλα δεν μπορώ να το πάω με τίποτα πάνω απο 8000 στροφές και κάποιες φορές μετα τις 7.000 και στα 140 - 160 νίωθω ότι ο κινητήρας δίνει στροφές αλλα δεν μεταφέρονται στον δρόμο.
Πιθανά στην αλλαγή της ταχύτητας να δίνω περισσότερο γκάζι απο ότι θα έπρεπε...αλλα αυτό δικαιολογεί αλλαγή δίσκου τόσο άμεσα?
να σημειώσω ότι αλλαξα κιβώτιο στα 9000 km ( δεν με χάλασε!) γιατί η ντίζα ηταν σφικτή απο γνωστό εξουσιοδοτημένο συνεργείο στα Δυτικά Προάστια και εγώ δεν το γνώριζα ότι πρέπει να έχει τζόγο... Λογικό να με έχει επηρεάσει λίγο στο θέμα της συντηρησης και ανταλλακτικών
Τώρα σε περίπτωση που δεν φταίει η οδήγησή μου το γεγονός ότι ρύθμισε όλες τις βαλβίδες σημαίνει ότι μπορεί να βγάλει βλάβη ο κινητήρας στο μέλλον;

byron
07/08/2008, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Antono
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας . Στον κόφτη δεν το πηγαίνω ούτε για αστείο αλλα δεν μπορώ να το πάω με τίποτα πάνω απο 8000 στροφές και κάποιες φορές μετα τις 7.000 και στα 140 - 160 νίωθω ότι ο κινητήρας δίνει στροφές αλλα δεν μεταφέρονται στον δρόμο.
Πιθανά στην αλλαγή της ταχύτητας να δίνω περισσότερο γκάζι απο ότι θα έπρεπε...αλλα αυτό δικαιολογεί αλλαγή δίσκου τόσο άμεσα?
να σημειώσω ότι αλλαξα κιβώτιο στα 9000 km ( δεν με χάλασε!) γιατί η ντίζα ηταν σφικτή απο γνωστό εξουσιοδοτημένο συνεργείο στα Δυτικά Προάστια και εγώ δεν το γνώριζα ότι πρέπει να έχει τζόγο... Λογικό να με έχει επηρεάσει λίγο στο θέμα της συντηρησης και ανταλλακτικών
Τώρα σε περίπτωση που δεν φταίει η οδήγησή μου το γεγονός ότι ρύθμισε όλες τις βαλβίδες σημαίνει ότι μπορεί να βγάλει βλάβη ο κινητήρας στο μέλλον;

Φίλε μου με μπέρδεψες λίγο. Επειδή η ντίζα ήταν σφιχτή και προφανώς πατινάριζε, σου άλλαξαν κιβώτιο; :confused:
Αν δεν μπορεί το μοτέρ σου να ανεβάσει χλμ όπως λές, η αλλαγή δίσκων πρέπει να γίνει άμεσα, και σε γενικές γραμμές μιλώντας το να θέλεις σε 16.000 χλμ αλλαγή δίσκων σημαίνει ότι χρησιμοποιείς τον συμπλέκτη πιο συχνά απ΄ότι χρειάζεται.
Στο προηγούμενο μήνυμα που έκανες edit ρώταγες κάποια tips για την χρήση. Προσωπικά προτιμώ να δουλεύω τον κινητήρα μου κοντά στην ροπή του και φυσικά τον ανοίγω όταν μπορώ αποφεύγοντας να μπαίνω στα κόκκινα. Δεν τον δουλεύεις μέχρι τις 6.000 παρά μόνο αν τον στρώνεις.
Το ότι ρύθμισε τις βαλβίδες δεν σημαίνει τίποτα για το μέλλον του κινητήρα σου. Γιαυτόν το λόγο ο κατασκευαστής προτείνει έλεγχο και ρύθμιση σε καθορισμένα χλμ.

nik7119
07/08/2008, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Antono
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας . Στον κόφτη δεν το πηγαίνω ούτε για αστείο αλλα δεν μπορώ να το πάω με τίποτα πάνω απο 8000 στροφές και κάποιες φορές μετα τις 7.000 και στα 140 - 160 νίωθω ότι ο κινητήρας δίνει στροφές αλλα δεν μεταφέρονται στον δρόμο.
Πιθανά στην αλλαγή της ταχύτητας να δίνω περισσότερο γκάζι απο ότι θα έπρεπε...αλλα αυτό δικαιολογεί αλλαγή δίσκου τόσο άμεσα?
να σημειώσω ότι αλλαξα κιβώτιο στα 9000 km ( δεν με χάλασε!) γιατί η ντίζα ηταν σφικτή απο γνωστό εξουσιοδοτημένο συνεργείο στα Δυτικά Προάστια και εγώ δεν το γνώριζα ότι πρέπει να έχει τζόγο... Λογικό να με έχει επηρεάσει λίγο στο θέμα της συντηρησης και ανταλλακτικών
Τώρα σε περίπτωση που δεν φταίει η οδήγησή μου το γεγονός ότι ρύθμισε όλες τις βαλβίδες σημαίνει ότι μπορεί να βγάλει βλάβη ο κινητήρας στο μέλλον; στα 9000 χλμ κυβωτιο?:confused: :confused: :eek: :( :confused: :cry: :bigcry:

nik7119
07/08/2008, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Antono
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας . Στον κόφτη δεν το πηγαίνω ούτε για αστείο αλλα δεν μπορώ να το πάω με τίποτα πάνω απο 8000 στροφές και κάποιες φορές μετα τις 7.000 και στα 140 - 160 νίωθω ότι ο κινητήρας δίνει στροφές αλλα δεν μεταφέρονται στον δρόμο.
Πιθανά στην αλλαγή της ταχύτητας να δίνω περισσότερο γκάζι απο ότι θα έπρεπε...αλλα αυτό δικαιολογεί αλλαγή δίσκου τόσο άμεσα?
να σημειώσω ότι αλλαξα κιβώτιο στα 9000 km ( δεν με χάλασε!) γιατί η ντίζα ηταν σφικτή απο γνωστό εξουσιοδοτημένο συνεργείο στα Δυτικά Προάστια και εγώ δεν το γνώριζα ότι πρέπει να έχει τζόγο... Λογικό να με έχει επηρεάσει λίγο στο θέμα της συντηρησης και ανταλλακτικών
Τώρα σε περίπτωση που δεν φταίει η οδήγησή μου το γεγονός ότι ρύθμισε όλες τις βαλβίδες σημαίνει ότι μπορεί να βγάλει βλάβη ο κινητήρας στο μέλλον; βλαβη επειδη σου ρηθμησε τις βαλβιδες?:eek: :confused: :eyepop: :cry:

vestromas
07/08/2008, 14:34
Δηλαδη εγω που του πινω το αιμα, ειναι μοντελο του 2005 με 30000χλμ και δεν εχω ελεγξει ακομα βαλβιδες και το μηχανακι δουλευει αψογα;
Ειμαι τυχερος;:beer: :wave2:

byron
07/08/2008, 14:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Δηλαδη εγω που του πινω το αιμα, ειναι μοντελο του 2005 με 30000χλμ και δεν εχω ελεγξει ακομα βαλβιδες και το μηχανακι δουλευει αψογα;
Ειμαι τυχερος;:beer: :wave2:

Στα service δλδ δεν τις ελέγχεις; :confused:

Κάτι μου θυμίζει αυτή η κουβέντα σου, αλλά δεν θυμάμαι.....:confused: Μήπως το έχεις ξαναγράψει κάπου και είχες φάει κράξιμο; :look:

vestromas
07/08/2008, 14:41
Το εχω ξαναγραψει, εχω φαει κραξιμο, συνεχιζω να μην τις ελεγχω, δουλευει ρολοι και τα λεφτα απο το νταβατζιλικι (παραμυθακι) με τις βαλβιδες, τα τρωω ψαρια τα Σαββατοκυριακα.:lol: :beer: :wave2:

byron
07/08/2008, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
τα τρωω ψαρια τα Σαββατοκυριακα.:lol: :beer: :wave2:

Σωραίος.....

Κάνε καλού κακού κανα κονε με τον ψαρά, μην χρειαστεί να τροφοδοτείς τον μηχανικό σου κανά χρόνο με συναγρίδες (κάτι που απεύχομαι βέβαια...):wave2:

vestromas
07/08/2008, 15:15
Λαδια φιλτρα ελεγχο αλυσιδας και γρασαρισαμα αλυσιδας θελει το vstrom , μεχρι τα 50000χλμ. Αν θελει βαλβιδες, θα στο πει μονο του, θα τις ρυθμισεις και τελειωσες.
Αν παλι σου αρεσει να παιδευεσε, παιρνεις Ευρωπαικο. Τα vstrom ειναι για χαλαρους τυπους. Αν εισαι ψειρας και πηρες vstrom, πετας τα λεφτα σου χωρις λογω, γιατι απλα, το μηχανακι δεν ζηταη τιποτα.:beer: :wave2:

Tpap
07/08/2008, 15:18
ακριβώς αυτό...:lol:

Cpt. Haddock
07/08/2008, 15:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Αν παλι σου αρεσει να παιδευεσε, παιρνεις Ευρωπαικο.

τι να σου πω, πολύ παιδεύομαι εγώ :lol: :lol:

(κι αν έχω κάνει χιλιόμετρα :wave2: )

vestromas
07/08/2008, 15:26
Ενοουσα αλλα ευρωπαικα, που δεν ειναι της παρουσης, για να θαψουμε.:lol:
Ο νοων νοητε:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :wave2:

Tpap
07/08/2008, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Antono
Μόλις πήρα το Stromaki απο το service των 24.000 km και ο μηχανικός μου ( που τον εμπιστεύομαι απόλυτα) είπε ότι χρειάστηκε να ρυθμίσει όλες τις βαλβίδες γεγονός αρκετά περίεργο καθώς σε αντίστοιχα km πολλές φορές άντε να έχει πρόβλημα μια βαλβίδα.

δεν είναι απαραίτητο αυτό που γράφεις φίλε.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Antono
Επίσης ανέφερε ότι και οι δίσκοι μπορεί να πατινάρουν ψηλα κάτι που νομίζω ότι το έχω παρατηρήσει. ....

να τους αλλάξεις τότε άμεσα.



Αρχικά δημιουργήθηκε από Antono
πρέπει να διορθώσω οδηγικά σφάλματα τα οποία δεν μπορώ να καταλάβω ποια μπορεί να είναι. φαντάζομαι όλοι μες στην κίνηση πατινάρουν με τον συμπλέκτη - η μήπως κάνω κάτι λάθος;
Το ερώτημα προς τους έμπειρους του forum είναι: ποιος είναι ο σωστό τρόπο όδηγησης που μπορεί να εξασφαλίσει μεγαλύτερη βιοσιμώτητα σε κινητήρα και σε κιβώτιο?

Για να διορθώσεις τυχόν οδηγικά σφάλματα, πρέπει προηγουμένως να μάθεις ποιά είναι αυτά.

Καλά φαντάζεσαι...αν και είναι πολύ γενικό αυτό. Αν δεν σε ''βοηθάει'' και το μοτέρ σου χαμηλά αναγκάζεσαι να πατινάρεις.
Οι δίσκοι δεν φθείρονται τόσο εύκολα στα πατιναρίσματα γύρω από τις στροφές του ρελαντί παρά κοντά στις στροφές της μέγιστης ροπής και πολύ περισσότερο αν εκεί έχεις και φορτίο..

Ο σωτός τρόπος οδήγησης για την μηχανή σου, είναι εκείνος που προσαρμόζεται στις ''ανάγκες'' της μοτό σου..

Ο σωστός τρόπος οδήγησης για εσένα, είναι εκείνος που πρωτίστως σε καθιστά όσο το δυνατόν ασφαλέστερο, με όσο το δυνατόν λιγότερο στρες, με προσήλωση στην ροή της οδήγησης, με αυξημένα τα αισθητήρια της αντίληψης του κινδύνου, και πάντα αμυντικά...

nik7119
07/08/2008, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Λαδια φιλτρα ελεγχο αλυσιδας και γρασαρισαμα αλυσιδας θελει το vstrom , μεχρι τα 50000χλμ. Αν θελει βαλβιδες, θα στο πει μονο του, θα τις ρυθμισεις και τελειωσες.
Αν παλι σου αρεσει να παιδευεσε, παιρνεις Ευρωπαικο. Τα vstrom ειναι για χαλαρους τυπους. Αν εισαι ψειρας και πηρες vstrom, πετας τα λεφτα σου χωρις λογω, γιατι απλα, το μηχανακι δεν ζηταη τιποτα.:beer: :wave2: πεστα μεγαλεεε για αυτο σε παω,,εισαι γνησιος,,τελος,,:wacko: :beer: :beer: :D

nik7119
07/08/2008, 15:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Το εχω ξαναγραψει, εχω φαει κραξιμο, συνεχιζω να μην τις ελεγχω, δουλευει ρολοι και τα λεφτα απο το νταβατζιλικι (παραμυθακι) με τις βαλβιδες, τα τρωω ψαρια τα Σαββατοκυριακα.:lol: :beer: :wave2: παρα πολυ σωστος,,αλα εμεις τα ψαρακια τσιμπαμε με σφραγιδουλες εγκηυσεις και του κ@λ@υ τα νιαμερα,,:wave2: :wave2:

byron
07/08/2008, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από nik7119
,εισαι γνησιος,,τελος,,


Εχει και pedigree λέμε :rotflmao: :lol: :rotflmao:

nik7119
07/08/2008, 15:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Λαδια φιλτρα ελεγχο αλυσιδας και γρασαρισαμα αλυσιδας θελει το vstrom , μεχρι τα 50000χλμ. Αν θελει βαλβιδες, θα στο πει μονο του, θα τις ρυθμισεις και τελειωσες.
Αν παλι σου αρεσει να παιδευεσε, παιρνεις Ευρωπαικο. Τα vstrom ειναι για χαλαρους τυπους. Αν εισαι ψειρας και πηρες vstrom, πετας τα λεφτα σου χωρις λογω, γιατι απλα, το μηχανακι δεν ζηταη τιποτα.:beer: :wave2: λαθος μεχρι τα 100000 χλμ και να δουμε

Cpt. Haddock
07/08/2008, 16:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από nik7119
λαθος μεχρι τα 100000 χλμ και να δουμε

πόσα χλμ έχεις κάνει; :wave2:

Antono
07/08/2008, 16:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Φίλε μου με μπέρδεψες λίγο. Επειδή η ντίζα ήταν σφιχτή και προφανώς πατινάριζε, σου άλλαξαν κιβώτιο; :confused:
Αν δεν μπορεί το μοτέρ σου να ανεβάσει χλμ όπως λές, η αλλαγή δίσκων πρέπει να γίνει άμεσα, και σε γενικές γραμμές μιλώντας το να θέλεις σε 16.000 χλμ αλλαγή δίσκων σημαίνει ότι χρησιμοποιείς τον συμπλέκτη πιο συχνά απ΄ότι χρειάζεται.
Στο προηγούμενο μήνυμα που έκανες edit ρώταγες κάποια tips για την χρήση. Προσωπικά προτιμώ να δουλεύω τον κινητήρα μου κοντά στην ροπή του και φυσικά τον ανοίγω όταν μπορώ αποφεύγοντας να μπαίνω στα κόκκινα. Δεν τον δουλεύεις μέχρι τις 6.000 παρά μόνο αν τον στρώνεις.
Το ότι ρύθμισε τις βαλβίδες δεν σημαίνει τίποτα για το μέλλον του κινητήρα σου. Γιαυτόν το λόγο ο κατασκευαστής προτείνει έλεγχο και ρύθμιση σε καθορισμένα χλμ.

Byron σε ευχαριστώ πολύ :beer: :beer: :beer: ξεκαθάρισα κάπιοια πράγματα !! Στα 9.000 km παρατήρησα ότι πατινάριζε ( τότε δεν ήξερα ότι λέγεται έτσι :eyepop:, το πήγα στον μηχανικό, λάσκαρε την ντίζα, συνέχιζε να πατινάρει και μου σύστησε να αλλάξω δίσκο, όπως και εκανα. Τονίζω ότι τότε η ντίζα ηταν σφιχτή και ο μηχανικός απέδωσε την πρόωρη φθορά των δίσκων σε αυτόν τον παράγοντα και ελπίζω να έκρινε σωστα γιατί πρέπει να κλάψω 240 ευρουλάκια αλλιώς. Τώρα δυστυχώς λεφτά για καινούργιους δίσκους δεν παίζουν ούτε για αστείο.......
Σχετικά με τα tips για την χρήση. Μετά απο λίγο ψαξιμο πιθανό αίτιο για την ρύθμιση όλων των βαλβίδων ήταν το γεγονός ότι ανεβάζω στροφές και μαρσάρω με τον κινητήρα κρύο, κάτι που θα το σταματήσω πάραυτα. Τώρα αν θέλω να γλυτώσω και άλλα 250 ευρουλάκια θα πρέπει να χρησιμοποιώ το συμπλέκτη λιγότερο.
αλλα μου κάνει εντύπωση κάτι: Στο προηγούμενο μηχανάκι μου, ενα KLE Anhelo 250, με το ίδιο και χειρότερο στύλ οδήγησης και χειρισμού του συμπλέκτη, άλλαξα μια φορά δίσκους στα 40.000 km και δεν είχε πρόβλημα μέχρι τα 67.000 :confused:
Δυστυχώς το Stromaki το χρησιμοποιώ ως commuter και αυτό σημαίνει και κέντρο και κίνηση. Εσείς το συμπλέκτη στην κίνηση πόσο συχνά τον χρησιμοποιείτε; Ποιο είναι η άσκοπη χρήση που τρώει τους δίσκους;

Antono
07/08/2008, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
δεν είναι απαραίτητο αυτό που γράφεις φίλε.



να τους αλλάξεις τότε άμεσα.




Για να διορθώσεις τυχόν οδηγικά σφάλματα, πρέπει προηγουμένως να μάθεις ποιά είναι αυτά.

Καλά φαντάζεσαι...αν και είναι πολύ γενικό αυτό. Αν δεν σε ''βοηθάει'' και το μοτέρ σου χαμηλά αναγκάζεσαι να πατινάρεις.
Οι δίσκοι δεν φθείρονται τόσο εύκολα στα πατιναρίσματα γύρω από τις στροφές του ρελαντί παρά κοντά στις στροφές της μέγιστης ροπής και πολύ περισσότερο αν εκεί έχεις και φορτίο..

Ο σωτός τρόπος οδήγησης για την μηχανή σου, είναι εκείνος που προσαρμόζεται στις ''ανάγκες'' της μοτό σου..

Ο σωστός τρόπος οδήγησης για εσένα, είναι εκείνος που πρωτίστως σε καθιστά όσο το δυνατόν ασφαλέστερο, με όσο το δυνατόν λιγότερο στρες, με προσήλωση στην ροή της οδήγησης, με αυξημένα τα αισθητήρια της αντίληψης του κινδύνου, και πάντα αμυντικά...

:beer: :beer: :beer: Μαλλον παώ για δίσκους γαμώτο:bigcry: :bigcry: :bigcry:

el_hymador
07/08/2008, 16:49
24.000 χλμ και να χρειαζεσαι αλλαγη δισκων ειναι υπερβολικο, χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν μπορει να συμβει.

Για τις βαλβιδες και τα περι εικονας 70.000 χιλ μην τα πιστευεις ολα...δηλαδη εκατσε ο μηχανικος και ελυσε ολο το κινητηρα, μετρησε τις ανοχες και απεφανθει οτι η φθορα των επι μερους τμηματων του μοτερ αντιστοιχουν σε 70.000 χλμ; η απο τα διακενα των βαλβιδων το καταλαβε μονο;

δεν αμφισβητω τα λεγομενα του, αλλα καλο θα ηταν να τον ρωτησεις απο που το συμπερανε αυτο.

anyway...θα πρεπει να λιωσεις το μηχανακι στο πατιναρισμα για να φαγωθουν οι δισκοι σε τοσο χιλιομετρα...πιθανα αιτια:

-Ισως να σου ειχαν ρυθμισει η να ειχες ρυθμισει εσυ τον συμπλεκτη να απομονωνει πολυ ψηλα και να μην γινοταν πληρης αποσυμπλεξη

-Μηπως εχεις συνεχεια τα δαχτυλα σου αραγμενα πανω στην μανετα του συμπλεκτη και την πιεζεις χωρις να το καταλαβαινεις;

-Και μια τελευταια ερωτηση που οσο και αν ακουγεται γελοια εχει σημασια...εισαι αριστεροχειρας η δεξιοχειρας;

Antono
07/08/2008, 17:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador


-Ισως να σου ειχαν ρυθμισει η να ειχες ρυθμισει εσυ τον συμπλεκτη να απομονωνει πολυ ψηλα και να μην γινοταν πληρης αποσυμπλεξη

-Μηπως εχεις συνεχεια τα δαχτυλα σου αραγμενα πανω στην μανετα του συμπλεκτη και την πιεζεις χωρις να το καταλαβαινεις;

-Και μια τελευταια ερωτηση που οσο και αν ακουγεται γελοια εχει σημασια...εισαι αριστεροχειρας η δεξιοχειρας;

- Στην πρώτη αλλαγή δίσκων στα 9.000 km μου είπε ο μηχανικός ότι είχαν σφίξει την ντίζα του συμπλέκτη πολύ, δεν είχε τζόγο και έτρωγε τους δίσκους

- Τα δάκτυλα δεν τα έχω πάνω στο συμπλέκτη εκτος απο τότε που τον χρησιμοποιώ και φαντάζομαι παλί όπως όλοι όποτε είμαι στην κίνηση και στα φανάρια του κέντρου της Αθήνας τον χρησιμοποιώ πολύ

- είμαι δεξιόχειρας

Tpap
07/08/2008, 18:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
-Ισως να σου ειχαν ρυθμισει η να ειχες ρυθμισει εσυ τον συμπλεκτη να απομονωνει πολυ ψηλα και να μην γινοταν πληρης αποσυμπλεξη

....πλήρης σύμπλεξη θες να πείς. (Και άρα έχουμε ολίσθηση)

el_hymador
07/08/2008, 18:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
....πλήρης σύμπλεξη θες να πείς. (Και άρα έχουμε ολίσθηση)

ναι αυτο!:wacko:

Σε οτι αφορα στο δεξιοχειρας / αριστεροχειρας... κολητος φιλος (αριστεροχειρας) ειχε αγορασει ενα Funduro ουτε και εγω θυμαμαι ποσα χρονια πισω....η πρωτη του μεγαλη μηχανη...

πολυ συντομα ηθελε δισκους γιατι λογω του οτι το δεξι του χερι δεν ειχε και τοσο καλη αισθηση ανοιγε το γκαζι ατσαλα και ηλεγχε την ισχυ με τον συμπλεκτη που χειριζοταν με το "καλο" του αριστερο χερι πατιναροντας πολυ ειδικα στις εκκινησεις....κουφο και κουλο αλλα συνεβαινε...


τωρα οδηγαει αυτοκινητο.:D

el_hymador
07/08/2008, 18:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Antono
- Στην πρώτη αλλαγή δίσκων στα 9.000 km μου είπε ο μηχανικός ότι είχαν σφίξει την ντίζα του συμπλέκτη πολύ, δεν είχε τζόγο και έτρωγε τους δίσκους

- Τα δάκτυλα δεν τα έχω πάνω στο συμπλέκτη εκτος απο τότε που τον χρησιμοποιώ και φαντάζομαι παλί όπως όλοι όποτε είμαι στην κίνηση και στα φανάρια του κέντρου της Αθήνας τον χρησιμοποιώ πολύ

- είμαι δεξιόχειρας

Το να χρησιμοποιεις τον συμπλεκτη δεν ειναι σφαλμα.

Και εγω μεσα στην κινηση του γ@μω την μανα....αλλα δεν εχω χρειαστει δισκους και ειμαι πλεον στα 52.000 χλμ...

Cpt. Haddock
07/08/2008, 18:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
ναι αυτο!:wacko:

Σε οτι αφορα στο δεξιοχειρας / αριστεροχειρας... κολητος φιλος (αριστεροχειρας) ειχε αγορασει ενα Funduro ουτε και εγω θυμαμαι ποσα χρονια πισω....η πρωτη του μεγαλη μηχανη...

πολυ συντομα ηθελε δισκους γιατι λογω του οτι το δεξι του χερι δεν ειχε και τοσο καλη αισθηση ανοιγε το γκαζι ατσαλα και ηλεγχε την ισχυ με τον συμπλεκτη που χειριζοταν με το "καλο" του αριστερο χερι πατιναροντας πολυ ειδικα στις εκκινησεις....κουφο και κουλο αλλα συνεβαινε...


τωρα οδηγαει αυτοκινητο.:D

Έπρεπε να παρει αγγλική μηχανή :smokin:


:bigcry:

Elle
07/08/2008, 20:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
...δουλευει ρολοι και τα λεφτα απο το νταβατζιλικι (παραμυθακι) με τις βαλβιδες, τα τρωω ψαρια τα Σαββατοκυριακα.:lol: :beer: :wave2:
...και αστακομακαρονάδες αν θυμάμαι καλά τις φωτό...:lol:

Elle
07/08/2008, 20:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Antono

Κάθε αποψη καλοδεχούμενη

Γιώργος

Θα θεωρούσα μ@λ@κ@ (http://uk.youtube.com/watch?v=IPXEohwl2cA) τον εαυτό μου αν το έπαιρνα στα σοβαρά αυτό,
πως γίνεται να φαίνεται ταλαιπωρημένος ένας κινητήρας;
Μήπως άσπρισαν τα μαλλιά του; Που και έτσι να είναι πως το κατάλαβε
αυτός και σου το είπε πως μπορείς να το διαπιστώσεις αυτό απο την
εικόνα του κινητήρα. Μήπως είχε λάσπες και το θεωρεί ταλαιπωρημένο;
Α! Και οι βαλβίδες είναι αυτορυθμιζόμενες, ίσως απλά να τις κοίταξε, αμφιβάλω
αν τις ρύθμισε και μάλιστα όλες! Αν όλες οι βαλβίδες σου χρειαζόταν ρύθμισμα
τότε θα άκουγες ένα τικτικτικτικ μαζί με το ρελαντί σου!

Bavarian
07/08/2008, 20:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elle
Α! Και οι βαλβίδες είναι αυτορυθμιζόμενες, ίσως απλά να τις κοίταξε, αμφιβάλω
αν τις ρύθμισε και μάλιστα όλες!




Μην τα λες όμως έτσι απότομα γιατί ακόμα δεν έχω χωνέψει τα κοντοσούβλια :D

Bavarian
07/08/2008, 20:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Antono
Καλημέρα!

Μόλις πήρα το Stromaki απο το service των 24.000 km και ο μηχανικός μου ( που τον εμπιστεύομαι απόλυτα) είπε ότι χρειάστηκε να ρυθμίσει όλες τις βαλβίδες γεγονός αρκετά περίεργο καθώς σε αντίστοιχα km πολλές φορές άντε να έχει πρόβλημα μια βαλβίδα. Χαρακτηριστiκά ανέφερε ότι ο κινητήρας είχε εικόνα 70.000 km και όχι 24.000 km και ότι το εσπασα το μηχανάκι. Επίσης ανέφερε ότι και οι δίσκοι μπορεί να πατινάρουν ψηλα κάτι που νομίζω ότι το έχω παρατηρήσει. Επειδή ειλικρινά δεν έχω καμία πρόθεση να καγκουριάζω και να οδηγώ στο όριο μάλλον πρέπει να διορθώσω οδηγικά σφάλματα τα οποία δεν μπορώ να καταλάβω ποια μπορεί να είναι. φαντάζομαι όλοι μες στην κίνηση πατινάρουν με τον συμπλέκτη - η μήπως κάνω κάτι λάθος;
Το ερώτημα προς τους έμπειρους του forum είναι: ποιος είναι ο σωστό τρόπο όδηγησης που μπορεί να εξασφαλίσει μεγαλύτερη βιοσιμώτητα σε κινητήρα και σε κιβώτιο?
Η μετακίνηση μου είναι ποταμι περίπου 30 km την ημέρα ( 80%) και κέντρο ( 20%) τα υπολοιπα και έχω το Κ7 εδώ και 1 χρόνο

Κάθε αποψη καλοδεχούμενη

Γιώργος




Η άποψή μου είναι ότι πρέπει να δώσεις τέλος στη "σχέση εμπιστοσύνης" με τον μηχανικό σου :winka:

vestromas
07/08/2008, 21:21
Εκει ηθελα να καταληξω κ εγω Νικολα. :rotflmao: :rotflmao: :beer: :wave2:

Tpap
07/08/2008, 21:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elle
Α! Και οι βαλβίδες είναι αυτορυθμιζόμενες...

Φιλαράκι, μην τα πετάς έτσι απροειδοποίητα τα καρότα, γιαθα γίνει καμιά ζημιά.

Tpap
07/08/2008, 21:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Λαδια φιλτρα ελεγχο αλυσιδας και γρασαρισαμα αλυσιδας θελει το vstrom , μεχρι τα 50000χλμ.

Και ούτε λόγος να γίνεται για: τακάκια, ελαστικά, συσφίξεις, λαδάκια στο μπροστινό, αλλαγή υγρών φρένων, ίσως και μπαταρίας, αλλαγή αλυσιδογράναζα, κανά ρουλεμανάκι...

ο ύπνος της άγνοιας είναι πάντα πολύ βαθύς.

(Ελπίζω χωρίς παρεξήγηση, ρε!)

vestromas
07/08/2008, 22:04
Τα αναλωσιμα γενικος ειναι αυτονοητα, πνευματωδη τυπε.:lol: :beer: :wave2:

vstrider
08/08/2008, 08:40
...και καμιά βενζιναντλία...
...και κανά tps...
...και καμιά καμπάνα συμπλέκτη (για το 1000)...
...και κάτι μικροπροβληματάκια με σκασίματα από την εξάτμιση (για το 1000)...
αντε, τα είπα (άσχετα βέβαια κατά το ήμισυ με το 650) και ηρέμησα.

nikos1709
08/08/2008, 09:51
allaksa diskous allaksa kai ta elathria tou sumplekth me pio sklhra kai tomhxanaki veltio8ike kata polu apo thn arxh mou thn espage stis grhgores allages oti tomhxanaki ekana les kai htan automato san patinarisma kai epishs otan zestenotan polu mesa sthn kinhsh ekanan oi diskoi ta dika tous

Respect
08/08/2008, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από vstrider
...και καμιά βενζιναντλία...
...και κανά tps...
...και καμιά καμπάνα συμπλέκτη (για το 1000)...
...και κάτι μικροπροβληματάκια με σκασίματα από την εξάτμιση (για το 1000)...
αντε, τα είπα (άσχετα βέβαια κατά το ήμισυ με το 650) και ηρέμησα. Tο πρόβλημα με τη καμπάνα έχει λυθεί από το '04. Τα σκασίματα με σωστή ρύθμιση των πεταλούδων, επίσης!

vstrider
08/09/2008, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Tο πρόβλημα με τη καμπάνα έχει λυθεί από το '04. Τα σκασίματα με σωστή ρύθμιση των πεταλούδων, επίσης!

Δε νομίζω..!! Ετσι έχει ανακοινώσει η suzuki αλλά η πραγματικότητα είναι διαφορετική...
Το δικό μου είναι μοντέλο 05. Ενός κολλητού μου φίλου μοντέλο 06. Και στα δύο μηχανάκια ακριβώς τα ίδια προβλήματα.
Επίσης, σε κουβέντα με τον μηχανικό της suzuki σε αντιπρόσωπεία της εταιρίας παραδέχθηκε ότι τα προβλήματα συνεχίζουν και στα μοντέλα μετά το 04...

Respect
08/09/2008, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από vstrider
Δε νομίζω..!! Ετσι έχει ανακοινώσει η suzuki αλλά η πραγματικότητα είναι διαφορετική...
Το δικό μου είναι μοντέλο 05. Ενός κολλητού μου φίλου μοντέλο 06. Και στα δύο μηχανάκια ακριβώς τα ίδια προβλήματα.
Επίσης, σε κουβέντα με τον μηχανικό της suzuki σε αντιπρόσωπεία της εταιρίας παραδέχθηκε ότι τα προβλήματα συνεχίζουν και στα μοντέλα μετά το 04... Τι να σου πω..(?)
Το δικό μου είναι '04 και δεν έχει παρουσιάσει τίποτα. Τα σκασίματα με το τρόπο που είπα πιο πριν τα έχω ξεχάσει προ πολλού. Ούτε καν τρεμόπαιγμα στο ρελαντί δεν έχω. Ούτε και έχω ακούσει κάτι από κάποιον άλλο.
Τα μόνα προβλήματα που μου έτυχαν ήταν διαρροή από τη τσιμούχα του εμβόλου του συμπλέκτη (κόστος 8 euro) και της τσιμούχας του άξονα γραναζιού κίνησης (κόστος 17 euro)
Τα δικά σας τι ακριβώς έπαθαν;

Tropeas
08/09/2008, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bavarian
Η άποψή μου είναι ότι πρέπει να δώσεις τέλος στη "σχέση εμπιστοσύνης" με τον μηχανικό σου :winka: :rolleyes:

vstrider
08/09/2008, 13:34
Πέραν tps και βενζιναντλίας, κάθε 10000 χλμ αρχίζουν τα σκασίματα τα οποία λύνονται με ¨σφύξιμο των κολλάρων" (???) όπως μου λέει και ο μηχανικός. Στα πρώτα 5000 χλμ ακουγόταν υπερβολικά η καμπάνα συμπλέκτη, πρόβλημα το οποίο λύθηκε εντός εγγύησης.
Εχω ακούσει και από κάποιους άλλους προβλήματα ευστάθειας του μπροστινού μετά τα 160 αλλά εγώ δεν έχω διαπιστώσει κάτι τέτοιο. Αντιθέτως, ως προς το θέμα ευστάθεια στα πολλά το μηχανάκι τα πάει μιά χαρά!!
Παρεπιπτόντως, έχετε ακούσει πως θα είναι το 1000 του 09? Εχει ακουστεί (ίσως) και αύξηση του κυβισμού...

vstrider
08/09/2008, 13:38
κόστος tps=100 ευρό
κόστος βενζιναντλίας=550 ευρό
σφύξιμο κολλάρων κάθε 10000χλμ=15 ευρό
καμπάνα συμπλέκτη=εντός εγγύησης

στο δικό μου δεν έχει παρουσιαστεί καμία διαρροή από καμία τσιμούχα
(μακάρι να είχε πιο δυνατά φρένα...)