PDA

View Full Version : test ride



Ktm.Prestige
07/08/2008, 11:43
Ρε παιδιά , μια απορία εχω...

Τα test ride που βγάζουν οι εταιρείες για προώθηση , μετά το promotion που πάνε?
Διαλύονται και ξανά απο την αρχή?
Πουλούνται και εαν ναι σε τι τιμή μπορεί να πέσει?

Cpt. Haddock
07/08/2008, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ktm.Prestige
Διαλύονται και ξανά απο την αρχή?

:hypnotize :confused: :lol: :bigcry: :p :rotflmao:

MikeG
07/08/2008, 11:45
Πωλούνται.
Συνήθως γύρω στα 2000 κάτω από τη κανονική τιμή. Γνωρίζω συγκεκριμένα για τη BMW στο Ηράκλειο.

:wave2:

Ktm.Prestige
07/08/2008, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:hypnotize :confused: :lol: :bigcry: :p :rotflmao:

:rotflmao: :rotflmao:

peskandritsos
07/08/2008, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Πωλούνται.
Συνήθως γύρω στα 2000 κάτω από τη κανονική τιμή. Γνωρίζω συγκεκριμένα για τη BMW στο Ηράκλειο.

:wave2: Δηλαδη μια μηχανη με τον εξοπλισμο της που κοστιζει καινουργια 15000 την σκιζουνε για κανενα 6μηνο και μετα την παιρνει ενας ανυποψιαστος πελατης σαν εμας 13000 ευρω με 5000 χλμ και ειναι και ευχαριστημενος που εχει λιγα χλμ???:eyepop: :a21: :a31:

MikeG
07/08/2008, 11:58
Δεν είναι ανυποψίαστος. Το ξέρει ότι ήταν του test ride. Επιλογή του.
Επίσης συνήθως όχι απλά δε την έχουν σκίσει, αλλά έχει & τέτοια συντήρηση που καμιά άλλη μεταχειρισμένη δε θα είχε. Δε πωλείται για καινούρια.

peskandritsos
07/08/2008, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Δεν είναι ανυποψίαστος. Το ξέρει ότι ήταν του test ride. Επιλογή του.
Επίσης συνήθως όχι απλά δε την έχουν σκίσει, αλλά έχει & τέτοια συντήρηση που καμιά άλλη μεταχειρισμένη δε θα είχε. Δε πωλείται για καινούρια. Δηλαδη ειναι τοσο ειλικρινης που του λενε του πελατη οτι ειναι του τεστ ραιντ??
Και οσο και να την προσεξουν στην συντηρηση αν αστρωτη δουλευει στις 10000 στροφες στα κοκκινα τοτε... ποιος ξερει ποσο θα αντεξει και ποσο λαδακι θα καιει.
Αληθει απο περιεργεια αυτες καλυπτοντε και απο εγγυηση??

MikeG
07/08/2008, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Δηλαδη ειναι τοσο ειλικρινης που του λενε του πελατη οτι ειναι του τεστ ραιντ??
Και οσο και να την προσεξουν στην συντηρηση αν αστρωτη δουλευει στις 10000 στροφες στα κοκκινα τοτε... ποιος ξερει ποσο θα αντεξει και ποσο λαδακι θα καιει.
Αληθει απο περιεργεια αυτες καλυπτοντε και απο εγγυηση??

Ώρες ώρες νομίζω ότι δε βάζουμε το μυαλό μας να δουλέψει.
Προφανώς καλύπτονται από εγγύηση. Προφανώς το λένε στο πελάτη. Ας προσέχουμε γενικά τι λέμε.
Πουλήθηκε τώρα το 800 με 1000 χλμ 9000 euros full extra. Άνετα το αγόραζα, όταν αυτή η έκδοση έφτανε τα 12000.

peskandritsos
07/08/2008, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Ώρες ώρες νομίζω ότι δε βάζουμε το μυαλό μας να δουλέψει.
Προφανώς καλύπτονται από εγγύηση. Προφανώς το λένε στο πελάτη. Ας προσέχουμε γενικά τι λέμε.
Πουλήθηκε τώρα το 800 με 1000 χλμ 9000 euros full extra. Άνετα το αγόραζα, όταν αυτή η έκδοση έφτανε τα 12000. Επειδη προσεχουμε και τι λεμε αν μιλας για καποιον συγκεκριμενο αντιπροσωπο μπορει να εχεις και δικιο.
Αλλα αν μια μηχανη την εχουν παρει για τεστ μερικα περιοδικα μη μου πεις οτι την οδηγαγανε κυριλε και προσεκτικα για να την πουλησει ο εκαστοτε αντιπροσωπος.
Ακομα και εγω αν επαιρνα καποια για τεστ θα την εσκιζα οχι για να της κανω ζημια αλλα για να δω πως δουλευει και τι ηχους ακουω απο τον κινητηρα και πως συμπεριφερεται στον δρομο σε υψηλες ταχυτητες.
Μη μου λες τωρα οτι οι μηχανες που εχουν για τεστ ραιντ ειναι και οι πιο προσεγμενες...

MikeG
07/08/2008, 12:11
Ποιος μίλησε για test ride περιοδικών...?
Πήγαινε και βρες μηχανές test ride από πολύ μικρά μέρη. Εδώ πχ το Tiger έχει 80 χλμ & από ότι έμαθα το πουλάνε.

peskandritsos
07/08/2008, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Ποιος μίλησε για test ride περιοδικών...?
Πήγαινε και βρες μηχανές test ride από πολύ μικρά μέρη. Εδώ πχ το Tiger έχει 80 χλμ & από ότι έμαθα το πουλάνε. Εν ταξει μπορει στην επαρχια να ειναι ετσι αλλα τα περιοδικα απο που παιρνουν μηχανες για τεστ???
80 χλμ???
Και ποσο το δινουν??
Ενας αλλος εδω στο σαιτ ΙΔΙΩΤΗΣ πουλαγε το τενερε με 110 χλμ 1100 ευρω φθηνοτερο.
Που να τις ξερουμε αυτες τις ευκαιριες ρε γμτ?

Cpt. Haddock
07/08/2008, 13:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Δηλαδη μια μηχανη με τον εξοπλισμο της που κοστιζει καινουργια 15000 την σκιζουνε για κανενα 6μηνο και μετα την παιρνει ενας ανυποψιαστος πελατης σαν εμας 13000 ευρω με 5000 χλμ και ειναι και ευχαριστημενος που εχει λιγα χλμ???:eyepop: :a21: :a31:

Eάν ο πελάτης ΔΕΝ μπορεί μονος του να υποψιαστεί για ποιο λόγο μια καινούρια μηχανή με λιγα χλμ πωλειται αρκετά φθηνοτερα, ας πρόσεχε...

:wave2:

mixalakis
07/08/2008, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Ποιος μίλησε για test ride περιοδικών...?
Πήγαινε και βρες μηχανές test ride από πολύ μικρά μέρη. Εδώ πχ το Tiger έχει 80 χλμ & από ότι έμαθα το πουλάνε.

Το θέμα είναι, γιατί να πουλήσουν ένα μηχανάκι που είναι για test ride και έχει κάνει μόνο 80χλμ;
Δηλαδή πήγε μια βόλτα μόνο και το πουλάνε;
Τους έφεραν καινούργιο για test ride;

Ακόμα και αυτό που είχε 1000χλμ δεν καταλαβαίνω γιατί να το πουλήσουν και μετά να πρέπει να βρουν άλλο για test ride.

Το μόνο που δέχομαι είναι ότι σε μερικές περιπτώσεις η πολλή μεγάλη ζήτηση και η έλλειψη μοντέλων, τους αναγκάζει να δίνουν ακόμα και αυτά που είναι για test ride.
Μόνο που τότε δε νομίζω ότι είναι ευκαιρία :)

TOLISTOLAROS
07/08/2008, 16:55
Όση καλή συντήρηση και να έχει τέτοια μηχανή δεν έχει γλιτώσει το μεγαλύτερο εχθρό κάθε μοτέρ:το κρύο σκίσιμο. Την παίρνει πχ πελάτης για test ride OK;Λέτε να περιμένει να φτάσει το ψυκτικό σε θερμοκρασία λειτουργίας και μετά άλλο λίγο για να φτάσει και η θερμοκρασία του λαδιού εκεί που πρέπει πριν την κοφτιάσει;Η ζημιά που παθαίνει ένα μοτέρ όταν είναι κρύο και κάποιος(κατά λάθος ή επίτηδες)δώσει γκαζιά και οι στροφές πάρουν τον ανήφορο δεν διορθώνεται όση συντήρηση και να της κάνουν μετά...οι φθορές-ειδικάσε σε ελατήρια,χιτώνια-γίνανε....
Δεν χάλασε και τόσο ο κόσμος αν ανεβάσειςλίγο τις στροφές παραπάνω στο στρώσιμο(το οποίο έχει ολοκληρωθεί στις πρώτες ώρες λειτουργίας,για άλλο λόγο σου λένε χαλαρά τα πρώτα πχ 1000χλμ)όσο οι γκαζιές πρίν ζεσταθεί ο κινητήρας.


Δε τα λέω στο βρόντο αλλά θυμάμαι τον εαυτό μου όταν έκανα test drive ως φοιτητής...











Ζέσταμα;Γουατσδις;;;;;:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

stvr1
08/08/2008, 18:30
Τι να σας πώ ρε παιδιά, εγώ πάντως δεν θα αγόραζα τις μηχανές που έχω πάρει για test ride ή έχω νοικιάσει κατα καιρούς.... πόσο να κόψουν πια από την τιμή;!!....