PDA

View Full Version : Xenon kits: Ναι μεν αλλα...



Ταξιδευτής
07/08/2008, 12:45
Επαναφερω το θεμα των Xenon κιτ με αφορμη ΑΚΟΜΑ ΕΝΑ TDM με Xenon προχθες το βραδυ που με στραβωσε κανονικα: τα Xenon kit ειναι ΠΑΡΑΝΟΜΑ και πιο σημαντικο ειναι ΛΑΘΟΣ να μπαινουν σε αντικατασταση κανονικων λαμπτηρων -ειτε σε μηχανες ειτε σε αυτοκινητα.

http://ie.youtube.com/watch?v=RDjTglCu84U

Ο λογος ειναι διοτι το κατοπτρο των λαμπτηρων πυρακτωσεως ειναι ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟ για λαμπες Xenon, με αποτελεσμα ανεξελεγκτες/εκτυφλωτικες δεσμες φωτος.
Ειδικα στα TDM το κατοπτρο ειναι τραγικα ακαταλληλο για Xenon! (ακους Ανδρεα;; ) :hypnotize :hypnotize :hypnotize

Για να μην ειμαι παντως ισοπεδωτικος, αν μπουν σε μια μηχανη με ΜΕΓΑΛΗ προσοχη στη ρυθμιση της δεσμης φωτος τοτε εχουν χρησιμοτητα, μιας που λογω φωτεινοτητας/χρωματος ξεχωριζουν πολυ αναμεσα στα αλλα οχηματα στο δρομο.

Αλλα και παλι τοτε με ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ στη ρυθμιση της δεσμης ρε παιδια! Εχω βαρεθει να βλεπω μηχανακια με φωτα που θα στραβωναν και τον Stevie Wonder!!! :hypnotize

Και κατι ακομα, ως τροφη για σκεψη: Εχοντας φωτα Xenon στη μηχανη υπαρχει ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ πιθανοτητα να σας σκισουν πατοκορφα αν ταξιδεψετε με αυτα στο εξωτερικο, μιας που εκει τα κυνηγανε πολυ.
(ελπιζω μονο ο μλκ ο Βλαχομπουσα να μην εχει προβλημα....) :look:

Ταξιδευτής
07/08/2008, 12:58
"There is a £2500 fine if found fitted to a UK road vehicle. "

:look: :hypnotize Mανουλααααα! :eek: :eek: :eek:

XJR_Billy
07/08/2008, 13:38
Προσωπικά, θεωρώ τα xenon στο αυτοκίνητο άχρηστα, και όσοι τα έβαλαν το έκαναν για φιγούρα και μαγκιά.

Στην μηχανή έχουν τη χρησιμότητά τους, πλην του λουκ και της μαγκιάς, στο να γίνεσαι πιο εύκολα αντιληπτός από τους άλλους οδηγούς στους καθρέπτες.

Εγώ, όταν κινούμαι μέσα στην κίνηση με πολλά αυτοκίνητα, (μέρα με ήλιο πάντα), έχω ανοιχτό τον προβολέα. Έτσι, σε βλέπουν.

Κινδυνεύεις όμως από κλήση για άσκοπη χρήση προβολέα...

Παρόλα αυτά, 1 στις 10 μηχανές έχουν σωστά ρυθμισμένα τα xenon και δεν τυφλώνουν...

makis206
07/08/2008, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Προσωπικά, θεωρώ τα xenon στο αυτοκίνητο άχρηστα, και όσοι τα έβαλαν το έκαναν για φιγούρα και μαγκιά.

Ακριβώς, γι'αυτό άλλωστε τα λένε κιτς :lol: :rotflmao:

XJR_Billy
07/08/2008, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Ακριβώς, γι'αυτό άλλωστε τα λένε κιτς :lol: :rotflmao:

:lol: :lol: :bigcry: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer:

Cpt. Haddock
07/08/2008, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Επαναφερω το θεμα των Xenon κιτ με αφορμη ΑΚΟΜΑ ΕΝΑ TDM με Xenon προχθες το βραδυ που με στραβωσε κανονικα: τα Xenon kit ειναι ΠΑΡΑΝΟΜΑ και πιο σημαντικο ειναι ΛΑΘΟΣ να μπαινουν σε αντικατασταση κανονικων λαμπτηρων -ειτε σε μηχανες ειτε σε αυτοκινητα.

:rolleyes:

:mad:

70 ευρώ εν τη παλάμη και ούτω βοήσωμεν

:a021:

Tpap
07/08/2008, 14:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Επαναφερω το θεμα των Xenon κιτ με αφορμη ΑΚΟΜΑ ΕΝΑ TDM με Xenon προχθες το βραδυ που με στραβωσε κανονικα............

Νίκο δεν έχεις άδικο.

Όμως είναι ένα από τα έλάχιστα όπλα του μοτοσυκλετιστή στην άνιση μάχη με τα αμάξια...

Ακριβώς και αυτός είναι ο λόγος που προτιμώ να ταξιδεύω νύκτα.

Στην χειρότερη -να είναι αρύθμιστα- προτιμώ να στραβώνω μερικούς παρά να γίνω δωρητής στην ηλικία μου.

stavrogin
07/08/2008, 14:27
Αν θεωρητικα κανεις δε στραβωνει κανενα.Τα ματια συνηθιζουν στις συνθικες φωτισμου και βλεπουν ,μετα μιση ωρα προσαρμογης πολυ καλητερα τον δρομο.Δηλ δεν πρεπει να βλεπουμε ουτε τα καν το δικο μας ιχνος του φωτος στο δρομο αλλα ισια μπροστα. Καθε φορα που μας τυφλωνουν φωτα, στραβωνομαστε στιγμιαια και αργουμε να ξαναδουμε στο 100% των δυνατοτητων μας.
Αρα το να τυφλωνουμε τους αλλους αυξανουμε τις οποιες πιθανοτητες εχουν για ατυχημα.
Οσο κι αν προσπαθω να εκπαιδευτω να μην κοιταζω τα φωτα τους αλλα να κοιταζω ελαφρως δεξια.Δεν εχω καταφερει ακομα να μην τυφλωνομαι.
Στην τελικη αυτο που δε μας αφηνει να βλεπουμε την νυχτα δεν ειναι το σκοταδι τοσο ,που σπανια ειναι πιχτο ,οσο τα φωτα των αλλων.
Γιαυτο καντε μας τη χαρη και ρυθμιστε τα ξεον σας.
Οσο μπορειτε μην αφηνεται τον απεναντι ουτε μια στιγμη εκτεθημενο στη μεγαλη σκαλα των φωτων σας, αυξανεται εστω κι ελαχιστα την πιθανοτητα ειτε να πεσει πανω σας (target fixation) ειτε να βγει απο τον δρομο επειδη δεν ειδε την επομενη στροφη.

Operater
07/08/2008, 14:30
Εγώ θα πω την γνώμη μου αύριο! :lol: :sun: