PDA

View Full Version : τηλειδοποίηση γενικώς



petridist
05/02/2005, 13:27
παιδιά μίλησα με τον εξουσιοδοτημένο της spyball στην Πάτρα..

μου έδειξε το τελευταίο μοντέλο της spyball το οποίο έχει extra ειδική καλωδίωση για το fazer.. όμως δεν έχει δεύτερο αισθητήρα για τη σέλα..

έχω ακούσει οτι ο cyclelok έχει και αισθητήρα σέλας? αληθεύει??

τώρα σε ότι αφορά στην τηλεειδοποίηση ο άνθρωπος μου είπε οτι συναγερμός και τηλεειδοποίηση δεν έχουν σχέση...

δηλ η τηλεειδοποίηση θα πάρει ρεύμα απο τα φλας (τα οποία θα ανάψει ο συναγερμός) οπότε δεν χρειάζεται να είναι συνδεμένη με το συναγερμό.

επίσης ενεργοποιείται με δικό την control.

προφανώς θα υπάρχουν και συναγερμοί που δέχονται μάλλον δική τους τηλεειδοποίηση..

το θέμα είναι ότι η αγορά του cyclelok απο τη μαμά δεν αποκλείει την τοποθέτηση ειδοποίησης. εγώ αυτό σκέφτομαι να κάνω.,

τι λέτε? το έχει ακουσει και κανείς άλλος αυτό??

για τηλεειδοποίηση μου είπε η καλύτερη που έχει με δόνηση κλπ 150Ε

:wave2:

RapidShade
05/02/2005, 13:49
Υπάρχουν διάφορες τηλε-ειδοποήσεις...

άλλες ενσωματωμένες στο συναγερμό και
άλλες "ανεξάρτητες"... αυτό με τα φλας δεν
μου ακούγεται πολύ σωστό...θα πρέπει
να έχεις δηλαδή 2 χειριστηρια;;; 1 του
συναγερμού και ένα της τηλεειδοποίησης;;;

έμενα προσωπικά είναι ενσωματωμένα σε
ένα χειριστήριο και έχει και φως και δόνηση...

και δεν χρειάζεται να κουβαλάω 2ο.. εδώ
μου τη σπάει ακόμα και το 1 ;)

Οσον αφορά την περίπτωσή σου νομίζω
ότι απλά θα πρέπει να δεις ποια είναι
συμβατή με το συναγερμό που θες και
να έχεις το χειρηστήριο της Τηλέ, και
για τα 2... αυτό είναι και το πιο λογικό
εφόσον δεν το έχει ο συναγερμός από
μόνος του...

Δεν ξέρω, αλλά ελπίζω να βοήθησα...

petridist
05/02/2005, 14:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από RapidShade

έμενα προσωπικά είναι ενσωματωμένα σε
ένα χειριστήριο και έχει και φως και δόνηση...



εννοείς ότι η τηλεειδοποίηση είναι συνδεμένη με το συναγερμό και παίρνει σήμα να ενεργοποιηθεί μόλις ενεργοποιείς το συναγερμό??

οπότε έχεις μόνο το χειριστήριο του συναγερμού?

τί συναγερμό έχεις ? πόσο κάνει ?

απ'ότι κατάλαβα απο τον τύπο της spyball, και στην περίπτωση που περιγράφω θα έχω μάλλον ένα χειρηστήριο, αυτό του συναγερμού που όταν ενεργοποιηθεί (και ανάβει τα φλας) ενεργοποιείται και η τηλεειδοποίηση που είναι συνδεμένη στα φλας...

καλά έχω χάσει τη μπάλα, θα ξαναπάω να τον ρωτήσω....

:eyepop:

RapidShade
05/02/2005, 16:29
1. Ο Συναγερμός μου έχει και τηλε-ειδοποίηση. ως εκ τούτού
εχω 1 τηλεχειριστήριο το οποίο
οπλίζει τον συναγερμό, και όταν
αυτός χτυπάει, χτυπάει και το
χειριστήριο, δονείται και αναβoσβήνουν
οι ενδείξεις που έχει στο Display.
(αν χτύπησε από όταν μπήκε, αν
είναι ενεργοποιημένος ο συναγερμός,
και σε ποιο "κλείδωμα" είναι.
Κλείδωμα 1: κραδασμικό & υδραργυρικός
Κλείδωμα 2: μικροκυματική παγίδα
(αν πλησιάσει χέρι πάνω από τη μηχανή
σε απόσταση Χ ενεργοποιέιται)


2. Μοντέλο και μάρκα δεν ξέρω ακριβώς,
τον περάσαμε με ένα φίλο μου ηλεκτρονικό
ο οποίος μου τον σύστησε, εχοντας τον ίδιο
στη δική του μηχανή (Varadero).

Οπως σου είπα όμως, όταν κι εγώ
ήμουν σε φάση αναζήτησης, είχα
βρεί και κομπλε (οπως αυτός που έχω)
και 2 κομμάτια ανεξάρτητα. αρκεί ο
συναγερμός να το υποστηρίζει...


Αυτά...

Alexander
05/02/2005, 16:39
Την έχετε δοκιμάσει ρε παιδιά την τηλε-ειδοποίηση; Λειτουργεί ικανοποιητικά;

Μου είχε πει κάποιος που τον είχε δοκιμάσει ότι δεν είναι και ότι πιο αξιόπιστο...

RapidShade
05/02/2005, 17:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alexander
Την έχετε δοκιμάσει ρε παιδιά την τηλε-ειδοποίηση; Λειτουργεί ικανοποιητικά;

Μου είχε πει κάποιος που τον είχε δοκιμάσει ότι δεν είναι και ότι πιο αξιόπιστο...

Εγω την έχω και δεν μπορώ να πω ότι έχω παράπονο...
το αντίθετο μάλιστα...
αλλα πέρα από αυτό...
αυτό που λέει ο "κάποιος" που το είχε δοκιμάσει
και είπε ότι δεν είναι και ότι πιο αξιόπιστο...
τι ακριβώς εννοούσε; και τι εννοείς εσύ;

Δηλαδή, το να μην χτυπάει απλά ο συναγερμός
σου, αλλα να χτυπάει ο συναγερμός και
να χτυπάει και η τηλε-ειδοποίηση έχει
κάτι -λιγότερο- από έναν απλό συναγερμό;;;

Που εντοπίζεται το πρόβλημα;;;

:confused: :confused: :confused:

petridist
05/02/2005, 17:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από RapidShade
1. Ο Συναγερμός μου έχει και τηλε-ειδοποίηση. ως εκ τούτού
εχω 1 τηλεχειριστήριο το οποίο
οπλίζει τον συναγερμό, και όταν
αυτός χτυπάει, χτυπάει και το
χειριστήριο, δονείται και αναβωσβήνουν
οι ενδείξεις που έχει στο Display.
(αν χτύπησε από όταν μπήκε, αν
είναι ενεργοποιημένος ο συναγερμός,
και σε ποιο "κλείδωμα" είναι.
Κλείδωμα 1: κραδασμικό & υδραργυρικός
Κλείδωμα 2: μικροκυματική παγίδα
(αν πλησιάσει χέρι πάνω από τη μηχανή
σε απόσταση Χ ενεργοποιέιται)


2. Μοντέλο και μάρκα δεν ξέρω ακριβώς,
τον περάσαμε με ένα φίλο μου ηλεκτρονικό
ο οποίος μου τον σύστησε, εχοντας τον ίδιο
στη δική του μηχανή (Varadero).

Αυτά...


τι λες τώρα ρε παιδι???? όλα αυτά τα κάνει ο συναγερμός????

μήπως μπορείς μέσω του φίλου σου να μάθεις ποιός ακριβώς είναι??? γιατι ακούγεται πολύ ενδιαφέρον!!!

πόσο τον πήρες θυμάσαι??

Alexander
05/02/2005, 18:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από RapidShade
Που εντοπίζεται το πρόβλημα;;;

Βασικά, ο τύπος που έχει κατάστημα με μηχανές, μου είχε πει ότι περίμενε αυτός με το τηλέφωνο στο χέρι και ένας φίλος του, έπαιρνε τη μηχανή και την τσούλαγε με τα χέρια σιγά-σιγά.
Ο συναγερμός πήρε τηλέφωνο τη στιγμή που ο άλλος είχε απομακρυνθεί κανά δυο τετράγωνα μακρυά...

Το άσχημο είναι ότι δεν έδωσα και πολύ σημασία όταν μου το έλεγε και δεν θυμάμαι μάρκα και μοντέλο συναγερμού. Θυμάμαι όμως ότι ήταν ακριβός γιατί ήταν για μεγάλες μηχανές...

Έχεις κάνει ποτέ καμιά παρόμοια δοκιμή;

powerphot
05/02/2005, 20:50
Λοιπόν για να βάλουμε λίγο τα πράγματα στην θέση τους.
Η τηλεειδοποίηση δεν είναι ενσωματωμένη πάντα με τον συναγερμό.
Οι καλοί συναγερμοί πωλούνται σκέτοι.
Είναι Σα να λέμε…..βιντεοτηλεόρασοDVDμίξεροκαφετιέροτοστιέρα.
Δηλαδή άμα σου καεί το βίντεο δεν τρως ούτε τοστ ούτε πίνεις καφέ ας πούμε.:lol: :lol:

Είναι προτιμότερο η τηλεειδοποίηση να είναι ανεξάρτητη και όχι ενσωματωμένη με τον συναγερμό, για τον πολύ απλό λόγο, ότι αν πάθει κάτι, η χρειαστεί ρυθμίσεις - που είναι πιθανό γιατί μιλάμε
για πομπό και δέκτη, συχνότητες εκπομπής και λήψης, πηνία, πυκνωτές και κεραίες - τουλάχιστον έχεις τον συναγερμό σε λειτουργία.

Τώρα κάτι σημαντικό που δεν θα σας το πει αυτός που θα εγκαταστήσει την τηλεειδοποίηση, εκτός αν είναι πολύ κολλητός σας, η του αρέσει αυτό που κάνει.:D

Η τηλεειδοποίηση ναι μεν σωστά συνδέεται στα φλας για να σε ειδοποιεί με ένα χαρούμενο τραγουδάκι ότι στην κλέβουν, αλλά το πρόβλημα με τα φλας είναι ότι όταν ανάβουν και σβήνουν δέχονται τάση διακοπτόμενη. Αυτό σημαίνει ότι με την ίδια συχνότητα- δηλ. ανάβει, δεν ανάβει - δέχεται και ο πομπός της τηλεειδοποίησης για να εκπέμψει και να μην εκπέμψει το σήμα του προς τον δέκτη που έχουμε στην τσέπη μας. Σ’ αυτό υπάρχει ένα πρόβλημα που δεν φαίνεται αλλά λύνεται.

Αν έχετε ασχοληθεί ποτέ με πομπούς και δέκτες θα ξέρετε ότι ένας πομπός για να αποδώσει την μέγιστη ισχύ του, που αυτό έχει να κάνει με την εμβέλεια του, δηλ πόσο μακριά φτάνει το σήμα του.
Αυτό σημαίνει ότι, η τηλεειδοποίηση δεν προλαβαίνει να εκπέμψει στην μέγιστη ισχύ της από το διακοπτόμενο ρεύμα του ενός δευτερολέπτου που παίρνει από τα φλας με αποτέλεσμα να δουλεύει μεν άψογα όταν βρίσκεστε κοντά και κάνετε επίδειξη, αλλά αν είστε μακριά η μένετε όπως εγώ για παράδειγμα στον 6ο όροφο, η τηλεειδοποίηση δεν πρόκειται να κτυπήσει ποτέ όση ώρα κι αν βαράει ο συναγερμός. Και πιστέψτε με έκανα αρκετές φορές την διαδρομή γκαράζ-6ος όροφος μέχρι να βρω την λύση.

Η λύση σ’ αυτό είναι να δώσουμε τάση(ρεύμα) στον πομπό της τηλεειδοποίησης από την γραμμή που πάει πρώτα στο ρελέ των φλας. Το ρελέ των φλας δέχεται τάση συνέχεια κι όχι διακεκομμένα. Την διακοπή και το άναμμα τα κάνει το ρελέ. Άρα λοιπόν κι ο πομπός θα δεχτεί συνεχόμενο ρεύμα, άρα θα εκπέμψει την μέγιστη ισχύ του, άρα θα είστε πιο ήσυχοι. (εμένα μου λες;).

Όπως με τον συναγερμό έτσι και μ’ αυτό το «μαραφέτι» την τηλεειδοποίηση πρέπει η τοποθέτηση να μην φαίνεται. Σ΄ αυτό χρειάζεται λίγη φαντασία μια και μιλάμε για πομπούς και κεραίες που πρέπει να μην φαίνονται και παράλληλα να είναι σε σημείο που να μην εμποδίζει την «άνετη» εκπομπή τους.

Η εγκατάσταση είναι πολύ εύκολη αρκεί να ακολουθήσετε πιστά τις οδηγίες του κατασκευαστή.
Μεγάλη προσοχή στα καλώδια που «περισσεύουν». Μην κόψετε κανένα επειδή «έφτασε» μέχρι εκεί που θέλατε και περισσεύει, ειδικά το καλώδιο της κεραίας. Αν το κοντύνετε η το μακρύνετε αλλάζετε την πυκνότητα της, αλλάζει η συχνότητα εκπομπής και κατά συνέπεια δεν δουλεύει σωστά ο πομπός σε μεγάλες αποστάσεις.

Δεν θα μπω στην διαδικασία να «μαρτυρήσω» εδώ μέσα που τα έχω βάλει εγώ, αλλά ούτε και να κάνω διαφήμιση για την μάρκα που έχω.
Αρκεί να πω ότι το σύστημα δουλεύει άψογα, λειτουργεί με 2 μικρές μπαταρίες όταν το κουβαλάω μαζί η όταν είναι στο σπίτι συνδέεται με ένα τροφοδοτικό- φορτιστή για να μη μου καιει μπαταρίες όλη νύχτα. Μέσες άκρες τα περισσότερα μοντέλα την ίδια δουλειά κάνουν.
Όσο για την δόνηση συνιστώ να ΜΗΝ πάρετε με δόνηση δεν είναι απαραίτητο κι άλλωστε καιει γρήγορα την μπαταρία.

Σε γενικέ γραμμές η τηλεειδοποίηση είναι ένα πολύ χρήσιμο αξεσουάρ του συναγερμού,
Αλλά να ευχόμαστε όλοι….αχρείαστο να είναι.

Αυτά τα ολίγα και….αν σας κούρασα ας μη το διαβάζατε.:lol: :wave2:

powerphot
05/02/2005, 20:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
Λοιπόν για να βάλουμε λίγο τα πράγματα στην θέση τους.
Η τηλεειδοποίηση δεν είναι ενσωματωμένη πάντα με τον συναγερμό.


Και κάτι πρόσθετο.
Δεν είναι απαραίτητο να διαλέξετε τηλεειδοποίηση με
τηλεκοντρόλ, έτσι κι αλλιώς μπαίνει σε λειτουργία μόνη της
όταν βαρέσει ο συνεγερμός. Δηλ δεν είναι μόνιμα στο ρεύμα όπως ο συναγερμός αλλά ενεργοποιήται
απο αυτόν όταν χτυπήσει.:wave2:

RapidShade
05/02/2005, 21:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alexander
Βασικά, ο τύπος που έχει κατάστημα με μηχανές, μου είχε πει ότι περίμενε αυτός με το τηλέφωνο στο χέρι και ένας φίλος του, έπαιρνε τη μηχανή και την τσούλαγε με τα χέρια σιγά-σιγά.
Ο συναγερμός πήρε τηλέφωνο τη στιγμή που ο άλλος είχε απομακρυνθεί κανά δυο τετράγωνα μακρυά...

Το άσχημο είναι ότι δεν έδωσα και πολύ σημασία όταν μου το έλεγε και δεν θυμάμαι μάρκα και μοντέλο συναγερμού. Θυμάμαι όμως ότι ήταν ακριβός γιατί ήταν για μεγάλες μηχανές...

Έχεις κάνει ποτέ καμιά παρόμοια δοκιμή;


Λοιπόν,

σχετικά με το συγκεκριμένο πείραμα, δεν θα είχε καμία τύχη γιατί με το που
απλά θα την ακουμπούσες, θα άρχιζε να "σκούζει"...
ή από το κραδασμικό, ή από τον υδράργυρο (αν την μετακινούσες) ή από τα μικροκύματα εφόσον θα είχες περάσει τον "εναέριο χώρο" που καλύπτουν αυτά...

Σχετικά με το φλας και το γεγονός του
από που τροφοδοτείται η τηλε-ειδοποίηση, αυτό που
μπορώ να πω με κάποια πολύ
μικρή εποφύλαξη, είναι ότι στο δικό
μου, δεν παίρνει από τα φλας, και ότι
ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΑ λειτουργεί με τη
μηχανή παρκαρισμένη στο πεζοδρόμιο-
παρκίνγκ μπροστά από τον πύργο των
Αθηνών, και το χειριστήριο να βαράει
στον 23ο. Για μένα αυό είναι αρκετό
+ τα 2 ABUS, και την κουλούρα...
δεν ξερω αλλά πιστεύω ότι έχω κάνει
μια "σοβαρή" προσπάθεια αποφυγής
του μοιραίου...

You never know φυσικα...

Powerphot αυτό με το φορτιστή
πολύ καλή ιδέα-λύση-εφαρμογή!

Ενημερωτικά, το χειριστήριο μου παίρνει
1 μπαταρία ΑΑΑ και βαράει συχνότατα
4-5 φορές τη μέρα λόγω πολυκατοικίας
κλπ... ο δείκτης ισχύος είναι αξιόπιστος
και θέλει αλλαγή μπαταρίας κάθε Min 4 Max 6 μήνες.. εντάξει για μένα το νούμερο είναι αποδεκτό.

stako
06/02/2005, 14:52
Παιδιά πολύ ενδιαφέροντα και πολύ χρήσιμα όσα λέτε αλλά γιατί δεν αναφέρετε και τις εταιρείες/μοντέλα των συναγερμών που χρησιμοποιείτε? Θα έκανε όλο το post ακόμα πιο ενδιαφέρον.

Πχ εγώ έχω ακούσει ότι οι ΜΕΤΑ συναγερμοί είναι πολύ καλοί. Μέχρι και εντοπισμό μέσω δορυφόρου υποστηρίζουν σαν έξτρα δυνατότητα (με μεγάλο κόστος αυτό βέβαια)....

powerphot
06/02/2005, 19:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από RapidShade

Powerphot αυτό με το φορτιστή
πολύ καλή ιδέα-λύση-εφαρμογή!

Ενημερωτικά, το χειριστήριο μου παίρνει
1 μπαταρία ΑΑΑ και βαράει συχνότατα
4-5 φορές τη μέρα λόγω πολυκατοικίας
κλπ... ο δείκτης ισχύος είναι αξιόπιστος
και θέλει αλλαγή μπαταρίας κάθε Min 4 Max 6 μήνες.. εντάξει για μένα το νούμερο είναι αποδεκτό.



RapidShade,
Δεν κατάλαβα ποιο λες χειριστήριο, μάλλον το μπίπερ θα εννοείς.
Το δικό μου παίρνει 2 ΑΑΑ και γι’ αυτό επινόησα το σύστημα με το τροφοδοτικό μια και είχε υποδοχή για βύσμα. Επαναφορτιζόμενες δεν συνιστώ κρατάνε πολύ λίγο σχετικά με τις συμβατικές αλκαλικές, κι αν είσαι μακριά απ’ την «βάση» σου παίρνεις κι απ’ το περίπτερο.


Ξανά λοιπόν.
Πρώτα να ξεκαθαρίσουμε τι εννοούμε όταν λέμε τηλεειδοποίηση.

1ο Απλή με ένα μπίπερ που ενεργοποιείται με τον συναγερμό και το σήμα που δίνει ο πομπός του επάνω στην μηχανή;

η 2ο Τηλεειδοποίηση με τεχνολογία κινητού τηλεφώνου που σου στέλνει μήνυμα στο κινητό και τις συντεταγμένες GPRS για το που βρίσκεται τώρα η μηχανή;

Τι απ’ τα δύο;
Το δεύτερο σύστημα μιλάμε είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ.

Όσο για το πρώτο υπάρχει για όλες τις τσέπες.
Εγώ αυτό έχω, και θα συνεχίσω να μην λεω τι μάρκα είναι Δε γουστάρω την γκρίζα διαφήμιση, όποιος θέλει του στέλνω ΠΜ.
Σχετικά με το πρώτο σύστημα ξαναγράφω, η λειτουργία του είναι ως εξής:
Αφήνεις την μηχανή με συναγερμό, κι ας πούμε ότι την κουνάει κάποιος(φτού σκόρδα) και χτυπάει.
Τότε παίρνει μπρος κι ο πομπός της τηλεειδοποίησης, εκπέμπει με την κεραία του ένα σήμα προς τον δέκτη(μπίπερ) που έχεις επάνω σου, κι ακούς το χαρούμενο τραγουδάκι.
Αυτή είναι η απλή εκδοχή για κάποια μοντέλα. (ξαναλέω αυτό το σύστημα δεν έχει να κάνει με το SMS στο κινητό).
Κάποια άλλα μοντέλα έχουν κι άλλες δυνατότητες. Ας πούμε ότι έχεις πάει για «πιπί» και δεν κουβαλάς το μπίπερ μη πέσει στη λεκάνη, μη γελάτε έχει γίνει, τότε αυτό κτυπά για 20-30 δευτερόλεπτα και σταματάει αλλά δεν το άκουσες. Όμως έχει ενεργοποιηθεί η υπενθύμιση και μετά από την πρώτη φορά κτυπά κάθε 30 δεύτερα για να σου πει ας πούμε ότι την ώρα που έκανες «πιπί» σου πείραξε κάποιος την μηχανή. Αν δεν το κάνεις RESET αυτό θα βαράει συνέχεια.

Τώρα όσον αφορά το «ακριβό» σύστημα είχα αρχίσει μια μικρή έρευνα αγοράς και τα σχετικά για τα χαρακτηριστικά τους, αλλά όταν είδα τις τιμές άλλαξα πορεία και βολεύτηκα αρκετά με αυτό που έβαλα.

Αυτά.
:wave2:

petridist
06/02/2005, 20:57
όποιος μπορεί ας μου στείλει πμ με μαρκες καλών συναγερμων και τηλεειδοποιήσεων,τιμές και μαγαζιά για να τα ψάξω

ευχαριστώ πολύ!

:wave2:

stako
07/02/2005, 08:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από petridist
όποιος μπορεί ας μου στείλει πμ με μαρκες καλών συναγερμων και τηλεειδοποιήσεων,τιμές και μαγαζιά για να τα ψάξω

ευχαριστώ πολύ!

:wave2:

Κι εμενα το ιδιο!

Ευχαριστω!

astropareas
07/02/2005, 17:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Κι εμενα το ιδιο!

Ευχαριστω!

Επισης

955i
07/02/2005, 17:43
εγω εχω τηλεειδοποιηση της spyball οντως δουλευει σε μεγαλη αποσταση και εκανε 100 ευρωπουλα

stako
08/02/2005, 09:17
Από ότι βλεπω και σε αυτό το post και γενικοτερα οι ΜΕΤΑ συναγερμοι είναι οι ακριβοτεροι.......μονο ο συναγερμος εχει καπου 400 και η ειδοποιηση 150-200........ξερει κανεις γιατι???? Ξερουν τιποτα περισσοτερο οι τυποι της ΜΕΤΑ 'η απλα είναι πανακριβοι????

idi
08/02/2005, 09:49
Α.ΜΙΧΑΗΛ-Π.ΚΟΖΑΡΗΣ
Καλλιρροης 14
210 9218750

απο τιμες δεν ειναι και φτηνος

αλλα ξερει!

τηλειδοποίηση για spyball (νομιζω οτι δεν ειναι της spyball γιατι δε βγαζει τετοιο πραμα) 90 ευρω

petridist
18/02/2005, 12:11
τελικά μετά απο σκέψη κλπ έβαλα στο μωρό τον spyball 6527 το τελευταίο μοντέλο απ'ότι μου είπε ο εξουσιοδοτημένος... είμαι πολύ ικανοποιημένος μέχρι τώρα.. έχει 8 σκάλες ευαισθησίας πλήρως ρυθμιζόμενες απο το τηλεχειριστήριο. επίσης αν βαρέσει και πας μετά να πάρεις τη μοτό σου λέει οτι χτύπησε... επίσης με ένα καλώδιο που έχει παίρνει και τηλεειδοποίηση! μου βγήκε 300 ευρώ με καλωδίωση για FAZER!!! δεν κόπηκε ΤΙΠΟΤΑ ΛΕΜΕ!! απλώς συνδέθηκε στο έτοιμο φισάκι της μαμάς..!!

αυτα τα ολίγα ενημερωτικά!!



:wave2: :wave2: :wave2:

astropareas
18/02/2005, 14:43
καλοριζικος
Αισθητηρα σελας εχει;;

free rider
18/02/2005, 15:15
πάντως με το θέμα του συναγερμού κολάει και η χρήση κάμερας...

ασύρματες κάμερες με usb interface στο pc
ανηχνευτή κίνησης καταγραφικό προγραμμα και πολλά ενδιαφέροντα πράγματα...

το κόστος για πομποδέκτη εμβέλειας κλασικά στα 300μέτρα 200 ευρά..

αν υπάρχει ενδιαφέρον στέλνω το προμηθευτή..

spirpat
18/02/2005, 23:18
φιλοι μου να σαςπω κι εγω τι εμαθα σημερα απο φιλο που εγκαθιστα συναγερμους και ηχητικα. μου ειπε οτι εφοσον το φζ6 εχει προεγκατασταση ειναι ευκολη υποθεση συναγερμού χωρις κοψιματα καλωδιων και οι γνωμες του:
οχι στο μανισιο γιατι και κριβος ειναι και δε προσφερει και πολλα(προτιμοτερο κατι αλλο που εχει και περισσοτερες δυνατοτητες.
οσο για την τηλεειδοποιηση υπαρχουν διαφορες αλλα δεν τις εμπιστευεται γιατι μας εχουν πνιξει τα ραδιοκυματα ας τα πω και διαφορες παρεμβολες κλπ. και δεν τις βασιζεται. Βασιζεται καλυτερα συστημα ειδοποιησης με γραπτο μυνημα στο κινητο πολυ καλο αλλα εχει καποια σχετικη καταναλωση (στις μηχανες) σε αυτοκινητα και σπιτια δεν το συζητα.
αυτα ακουσα και απο βδομαδα παω για εγκατασταση (οχι με μυνημα) αλλα ενανκαλο απ'οτι μου λεει................

petridist
19/02/2005, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από astropareas
καλοριζικος
Αισθητηρα σελας εχει;;

δεν έχει αλλά έχει καλωδιο που παίρνει αισθητήρα... αλλα μάλλον δεν με απασχολει πολύ αυτό.. θα ρωτήσω βέβαια..

:wave2:

petridist
19/02/2005, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από spirpat
φιλοι μου να σαςπω κι εγω τι εμαθα σημερα απο φιλο που εγκαθιστα συναγερμους και ηχητικα. μου ειπε οτι εφοσον το φζ6 εχει προεγκατασταση ειναι ευκολη υποθεση συναγερμού χωρις κοψιματα καλωδιων και οι γνωμες του:
οχι στο μανισιο γιατι και κριβος ειναι και δε προσφερει και πολλα(προτιμοτερο κατι αλλο που εχει και περισσοτερες δυνατοτητες.
οσο για την τηλεειδοποιηση υπαρχουν διαφορες αλλα δεν τις εμπιστευεται γιατι μας εχουν πνιξει τα ραδιοκυματα ας τα πω και διαφορες παρεμβολες κλπ. και δεν τις βασιζεται. Βασιζεται καλυτερα συστημα ειδοποιησης με γραπτο μυνημα στο κινητο πολυ καλο αλλα εχει καποια σχετικη καταναλωση (στις μηχανες) σε αυτοκινητα και σπιτια δεν το συζητα.
αυτα ακουσα και απο βδομαδα παω για εγκατασταση (οχι με μυνημα) αλλα ενανκαλο απ'οτι μου λεει................


φίλε αυτό που λες για το μήνυμα στο κινητό πρέπει να είναι αρκετά ακριβή υπόθεση...

όσο για τα ραδιοκύματα που λες, ξέρεις περισσότερα??? τι εννοείς και που μπορούν να επηρεάσουν αρνητικά??

οποιαδήποτε πληροφορία καλό θα κάνει γιατί εγώ σκέφτομαι να βαλω αρχες του μήνα..



:wave2:

free rider
20/02/2005, 19:09
Τηλεειδοποίηση δεν γίνεται με fm διαμόρφωση, μιλάμε για κωδικοποιημένο σήμα σε ghz τουλάχιστον..

έτσι είναι άπιαστο ένας καλός συναγερμός να δέχεται παρεμβολές από το vhf π.χ των καραβιών..ή άλλους πομπούς..

Η αποστολή μυνήματος στο κινητό έχει να κάνει με την σύνδεση με το τηλεφωνικό κέντρο του συναγερμού πρώτα..
που στην προκειμένη περίπτωση αν μιλάμε για μηχανές πρέπει να βρίσκεται σε βάση...

petridist
20/02/2005, 19:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
Τηλεειδοποίηση δεν γίνεται με fm διαμόρφωση, μιλάμε για κωδικοποιημένο σήμα σε ghz τουλάχιστον..

έτσι είναι άπιαστο ένας καλός συναγερμός να δέχεται παρεμβολές από το vhf π.χ των καραβιών..ή άλλους πομπούς..

Η αποστολή μυνήματος στο κινητό έχει να κάνει με την σύνδεση με το τηλεφωνικό κέντρο του συναγερμού πρώτα..
που στην προκειμένη περίπτωση αν μιλάμε για μηχανές πρέπει να βρίσκεται σε βάση...

δηλ με λίγα λόγια η τηλεειδοποίηση δεν θα επηρεάσει αρνητικά τίποτα??? γιατι κι εμένα ο εξουσιοδοτημένος της spyball μου είπε οτι πριν τη βάλουμε πρέπει να παρει ενα τηλ να του πουν ποιά κάνει για μένα λόγω καποιων συχνοτήτων κλπ κλπ που δεν κατάλαβα τίποτα.....

:bawl: :bawl:

naked
15/01/2007, 01:44
Τηλεειδοποιηση για οποιονδηποτε συναγερμο με καρτα sim.Σε καθε συναγερμο μπαινει μια πλακετα που συνδεεται σε οποιο κινητο υπαρχει,καθε φορα που χτυπαει ο συν, το κινητο κανει κληση σε επιλεγμενο αριθμο κιν ή σταθερο.Η πλακετα και το κινητο μπαινουν σε αορατο σημειο και τροφοδοτουντε μονα τους.Το κινητο δεν ξοδευει μοναδες γιατι η κληση ειναι αναπαντητη(προτινεται καρτοκινητο γιατι το κοστος ειναι 9 ευρω περιπου τον χρονο).Ολα αυτα τα κανει ενα φιλαρακι μου με 180ευρω + το κινητο- τοποθετημενα.Το παρον δεν ειναι διαφημιση ουτε αγγελια,το φιλαρακι ειναι ηλεκτρολογος-ηλεκτρονικος (αυτοκινητων και οχι μονο) και το σκευτηκε για να μην υπαρχει το μεγαλο κοστος της τηλεειδοποιησης με τα γνωστα προβληματα.[εμβελειας-αξιοπιστειας-αντικαταστασης του ειδη υπαρχον συν]. :winka: