PDA

View Full Version : Εϊναι τελικά απαράδεκτοι οι δημοσιογράφοι



tzarot
07/08/2008, 16:43
Επιβεβαιώνω για μία φορά ακόμα τη σκέψη μου ότι οι δημοσιογράφοι είναι επικίνδυνα άτομα. Στο όνομα του κέρδους δεν διστάζουν να πανικοβάλουν να προσβάλουν και τελικά να μην προσφέρουν στο κοινωνικό σύνολο αυό που οφείλουν: Ενημέρωση

Για να γίνω πιο σαφής μπαίνω πριν λίγο στο www.zougla. gr και βλέπω φάτσα κάρτα την είδηση (συνημμένη εικόνα)

Περίεργος όντας μπαίνω στην είδηση ( ) να διαβάσω και βλέπω: (Το αντιγράφω εδώ για να μην σβηστεί απο το zougla): Ανάκληση επικίνδυνων μοτοσικλετών 7 Αυγούστου 2008, 16:31
Την ανάκληση μοτοσικλετών Honda, τύπου CBR1000RR8, ανακοίνωσε ο γενικός γραμματέας Καταναλωτή, κ. Γιάννης Οικονόμου, για έλεγχο και πιθανή αντικατάσταση του κολάρου της τρόμπας νερού.

Η ανάκληση αφορά 380 μοτοσικλέτες, μοντέλου 2008, στις οποίες υπάρχει περίπτωση το κολάρο του σωλήνα της αντλίας του νερού να σπάσει με αποτέλεσμα να προκληθεί διαρροή νερού.

Μέχρι στιγμής δεν έχει αναφερθεί περίπτωση ατυχήματος που να σχετίζεται με το συγκεκριμένο θέμα.

"Επικίνδυνες μοτοσικλέτες"
Για λύπηση είναι οι τύποι. Τα σχόλια δικά σας...


138682

el_hymador
07/08/2008, 16:53
Δηλαδη μια μοτοσικλετα στην οποια μπορει να σπασει το κολαρο στην τρομπα νερου, δεν ειναι επικινδυνη; :confused:

gdevelek
07/08/2008, 17:10
ειδικά αν το νεράκι είναι κάπως ζεστό... εκεί γύρω τους 95 βαθμούς...

VanDiemen
07/08/2008, 17:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από tzarot
Επιβεβαιώνω για μία φορά ακόμα τη σκέψη μου ότι οι δημοσιογράφοι είναι επικίνδυνα άτομα.......................

Για λύπηση είναι οι τύποι. Τα σχόλια δικά σας...

Δεν κρίνω επί του θέματος γιατί δεν το γνωρίζω καθόλου, αλλά.... σοβαρά, από αυτό έβγαλες το συμπέρασμα πως είναι επικίνδυνοι; :confused:

Band(age)it
07/08/2008, 17:18
Αν εκει που κυνηγας τον αλλο σε τιποτα στροφιλικια σου χυθει στο δρομο κανα λιτρο νερο ξαφνικα εσυ δεν το θεωρεις επικινδυνο ...οκ...
Αηδιες της Honda...πολυ James Bond βλεπουν..τι αλλο θα βαλουν στα μηχανακια τους...

LsKostas
07/08/2008, 21:53
Kαλα... εγινε...:rolleyes:

το βρισκω ΓΕΛΟΙΟ να διαβαζεις για επικινδυνες μοτισικλετες οταν δπλα σου γινεται της π#%^#ας


Τzarot +1


Λιγοι δημοσιογραφοι θετουν τα γεγονοτα στην πραγματικη τους διασταση

"στις οποίες υπάρχει περίπτωση το κολάρο του σωλήνα της αντλίας του νερού να σπάσει με αποτέλεσμα να προκληθεί διαρροή νερού."


το χρονοδελτιο :bigcry: :bigcry: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

αφησε ιστορια ηδη...

alximistis
08/08/2008, 00:06
Τώρα... αν πω ότι κάποιοι δεν διαβάζουν την είδηση σωστά ή δεν καταλαβαίνουν τι διαβ΄ζουν θα φταίω;;;;;;;;; θα είμαι πάλι ο κακός της ιστορίας;;;
τι λέει ρε φίλε ο τίτλος; "ανάκληση επικίνδυνων μοτοσικλετών". και ερωτώ με το εντελώς υποκειμενικό μυαλό μου: οι περιπτώσεις στις οποίες αναφέρονται πιο πάνω οι συμφορουμίτες δεν είναι υπαρκτές; θες να μου πεις μία στις χίλιες; μία στις 10.000; όποιο νούμερο θες βάλε εσύ. Υπάρχει ως πιθανότητα; Υπάρχει. Τέλος.
Πάμε παρακάτω. τι λέει το ρεπορτάζ; υπάρχει περίπτωση! υπάρχει περίπτωση το ξαναγράφω! δεν σου λέει σίγουρα ούτε πως ντε και καλά θα γίνει; που είναι η υπερβολή;;; Σου λέει μάλιστα πως δεν έχει αναφερθεί θάνατος ή ατύχημα. Τι άλλο δηλαδή να σου πει;;;
και συνεχίζω. ΑΝ λέω εγώ με το φτωχό και υποκειμενικό μυαλό μου ΑΝ δεν υπήρχε κανένας μα κανένας απολύτως κίνδυνος θα τις ανακαλούσαν τις ρημάδες;;;;;;;;; Γιατί το κάνουν; Είπε η εταιρία α για να κάνουμε μια ωραία ανάκληση γιατί δεν έχω τίποτε άλλο να κάνω; και μάλιστα για να το χειροτερέψει είπε δεν γαμάω λίγο και το όνομα μου; Να ακουστούν λίγο άσχημα λόγια για τη Honda πολύ καλά πάμε ας ξεσκιστούμε λίγο!!!
Και για να ξέρετε αυτά οι "ειδήσεις" δεν βγαίνουν από κάποιο ρεπορτάζ. Τις δίνουν οι ΙΔΙΕΣ οι εταιρίες με δελτία τύπου! Βγαίνει η Honda η Ducati η όποια θέλετε και στέλνει δελτίο τύπου στον αρμόδιο συντάκτη επίσημα ως εταιρία και τον ενημερώνει ξέρεις θα προβούμε σε τόσες ανακλήσεις με αυτό το σκεπτικό.
Και κάτι τελευταίο.
Ας υποθέσουμε ότι στα 379 μοντέλα δεν συμβαίνει το παραμικρό. Και στο 380 σπάει το κολλάρο πέφτουν τα νερά στον οδηγό και καίγεται το πόδι του. Ερώτηση: Θα πει ή δεν θα πει έγινε αυτό ήταν προβληματικό και θα ζητήσει ευθύνες από την εταιρία; Θα ζητήσει ή όχι και αποζημίωση;;;
Αλλά είπαμε... άσχετοι δημοσιογράφοι που γράφετε ότι σας στέλνουν οι κακές εταιρίες που επίσης θέλουν να βλάψουν το όνομά τους καθώς είναι μαζοχιστές...

tzarot
08/08/2008, 07:17
για όσους μου την "έπεσαν":

το θέμα που με έκανε να κάνω το post φίλοι μου, δεν είναι η είδηση αλλά ο τρόπος κα το ύφος της γραφής της. Τι θέλω να πώ:

Προφανώς εννοώ, ότι σε ένα site ευρείας αναγνωσιμότητας και επισκεψιμότητας κυρίως μάλιστα από ανθρώπους που είναι και τελείως άσχετοι με την μοτοσικλέτα, δεν γράφεις "Ανάκληση επικίνδύνων Μοτοσυκλέτών" αλλά "Ανάκληση μοτοσυκλετών" ή κάτι άλλο τέλος πάντων, το οποίο ενημερώνει αλλά δεν πανικοβάλει. Και για να γίνω ακόμα πιο σαφής για όσους μπορεί ακόμα να μην κατάλαβαν:

Ελα και πές μου τώρα, ο 50άρης και κάτι πατέρας, που θα διαβάσει αυτό το άρθρο, και μάλιστα φάτσα κάρτα, πρώτη σελίδα, πως θα σκεφτεί και αν θα πάει να "πάρει" στον κανακάρη του την μοτοσυκλέτα που του ζητούσε, άσχετα αν αυτή ήταν απλά ένα 50αράκι και όχι το "επικίνδυνο" CBR...

Τώρα όσοι απο εσάς δεν συμμερίζεστε τα επιχειρήματά μου, δικαίωμά σας αλλά και δικαίωμά μου να θεωρώ του δημοσιογράφους, που χρησιμοποιούν το συγκεκριμένο ύφος γραφής ποιο επικίνδυνους απο τις ανακαλούμενες μοτοσυκλέτες απο τις οποιες προσπαθούν να μας "προστατέψουν".

Cpt. Haddock
08/08/2008, 07:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από tzarot

Ελα και πές μου τώρα ο 50άρης κάτι πατέρας που θα διαβάσει αυτό το άρθρο, και μάλιστα φάτσα κάρτα, πρώτη σελίδα, πως θα σκεφτεί και αν θα "πάρει" στον κανακάρη του την μοτοσυκλέτα που του ζητούσε, άσχετα αν αυτή ήταν απλά ένα 50αράκι και όχι το "επικίνδυνο" CBR...

Δλδ θα δεχτεί ο "μπαμπας" να αγοράσει στον "κανακάρη" του ολόκληρο 1000αρι RR αλλά θα προβληματιστεί με την ανάκληση; :confused: :rolleyes:

tzarot
08/08/2008, 07:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Δλδ θα δεχτεί ο "μπαμπας" να αγοράσει στον "κανακάρη" του ολόκληρο 1000αρι RR αλλά θα προβληματιστεί με την ανάκληση; :confused: :rolleyes:

...φυσικά και όχι, απλά ο συγκεκριμένος πατέρας, θα βρεί ακόμα ένα "πάτημα" - "επιχείρημα" για να πει στον κανακάρη του, όχι και με "αποδείξεις" πλέον...

Και δηλαδή δεν πiστεύεις ρε φίλε Captain ότι τέτοιο ύφος γραφής πάει "πίσω" την υπόθεση μοτοσικλέτα στην χώρα μας ???

Cpt. Haddock
08/08/2008, 08:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από tzarot
...Και δηλαδή δεν πiστεύεις ρε φίλε Captain ότι τέτοιο ύφος γραφής πάει "πίσω" την υπόθεση μοτοσικλέτα στην χώρα μας ???

Και ναι και όχι.

Οχι διότι θεωρώ επικίνδυνο να βρεθείς ξαφνικά με ποσότητα νερού στους 95+ βαθμους πάνω σου. ΝΑ δεις για πότε πέφτεις μόλις νιώσεις το κάψιμο, οποτε ο όρος "επικίνδυνη" έχει ένα point που λένε στο χωριό μου.

Αφ' ετέρου η υπόθεση μοτοσυκλετα στη χώρα μας είναι ήδη τόσο πισω που δεν πάει άλλο :lol:

Μια ματιά στις ελληνικές διαφημίσεις μοτο, κατα τη διάρκεια των αγώνων motogp θα σε πείσει :bigcry:

Ισα-ισα που ο "κανακάρης" αν έχει νιονιό μπορεί να αντιστρέψει το επιχείρημα υπέρ του: "Είδες μπαμπα τι σωστή εταιρία που ειναι η Honda" κλπ κλπ

δεν τα πιστεύω αυτά που γράφω... :look:

Έχοντας παρακολουθήσει αρκετές φορές το πως καλύπτονται δημοσιογραφικά εξειδικευμένα θέματα (για πλοία, αεροπλάνα, τρένα) έχω τρελαθεί με τις ανακρίβειες και τις χοντράδες που ακούω/διαβάζω.

Οποτε δε μου κάνει εντυπωση πλέον :wave2:

el_hymador
08/08/2008, 09:44
Ενω απο την αλλη, αν γραφαν απλως ανακληση μοτοσικλετων, η ας πουμε δεν δημοσιευοταν και κοινοποιειτο καθολου το συγκεκριμενο δελτιο τυπου ευρυτερα και καποιος "κανακαρης" ετρωγε τα μουτρα του τι θα λεγανε;

Αλητες δημοσιογραφοι που τα περνετε απο τις εταιρειες και κουκουλωνετε καταστασεις...και μετα ας πουμε το εψαχνε ο πατερας και εβρισκε την ανακληση.... ηδη το βλεπω μπραστα μου...

"σοκ προκαλει η συγκαληψη των ελαττωματικων μοτοσικλετων που κυκλοφορουν στην χωρα μας θετωντας σε κινδυνο την ασφαλεια των παιδιων μας"

Φαυλος κυκλος...

Η αληθεια ειναι αυτη ομως και το ξαναγραω....μια μοτοσικλετα στην οποια υπαρχει εστω και μια περιπτωση να σπασει το κολαρο στο κυκλωμα ψυξης ΕΙΝΑΙ επικινδυνη.

υ.γ. δεν στην "επεσε" κανενας....κουβεντα κανουμε...

gdevelek
08/08/2008, 09:48
στη χώρα του "έλα μωρέεεε..." και του "ώχ αδερφέεεε..." καλό είναι τέτοιες δημοσιεύσεις να είναι ένα κλικ "υπερβολικές"

αν και δεν πιστεύω πως αυτό ισχύει για τη συγκεκριμένη δημοσίευση

Road67
08/08/2008, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
στη χώρα του "έλα μωρέεεε..." και του "ώχ αδερφέεεε..." καλό είναι τέτοιες δημοσιεύσεις να είναι ένα κλικ "υπερβολικές"

αν και δεν πιστεύω πως αυτό ισχύει για τη συγκεκριμένη δημοσίευση .


138734

gcrook
08/08/2008, 10:47
Με συγχωρειτε κιολας που παρεμβαινω στην τραβηγμενη απο τα μαλλια συζητησηση σας για μια απλη παρατυπια ενος δημοσιογραφου αλλα μου εκανε εντυπωση κατι.
Οταν καποιος πρεπει να παρει την αδεια του μπαμπα και της μαμας του :lol: για ενα 1000αρι τοτε μαλλον κατι παει πολυ στραβα σε αυτη την οικογενεια.:lol:

tzarot
08/08/2008, 11:01
γιατί δεν διαβάζετε ολόκληρα τα post? τι δεν έγραψα σαφώς?

-- Ποιος είπε να μην δημοσιευόταν? Άφησα να εννοηθεί κάτι τέτοιο? Θα με τρελλάνετε. Φυσικά και πρέπει να δημοσιεύονται τέτοια θέματα. ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΛΟΓΗ ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ ΟΜΩΣ. Χωρίς υπερβολές και δημοσιογραφικές φαμφάρες. Η ελληνική γλώσσα είναι ιδιαίτερα πλούσια, ώστε να προσφέρει κάθε λογής τρόπους για να πεις αυτό που θέλεις. Όταν λοιπόν θέλεις να λέγεσαι Δημοσιογράφος, τότε ΟΦΕΙΛΕΙΣ να βρίσκεις τον σωστό τρόπο για να γραψεις το κάθε θέμα, αλλιώς δεν ενημερώνεις αλλά στην καλύτερη παραπληροφορείς και στην χειρότερη σκανδαλοθηρείς.
Ο δημοσιογράφος ΔΕΝ είμαστε εμείς που γράφουμε ανεπίσημα μεταξύ μας σε ένα forum, και οπωσδήποτε δεν τρέχει τίποτε και να γράψουμε μια μ@λ@κί@ παραπάνω. Ο δημοσιογράφος έχει δύναμη και τη δύναμη αυτή οφείλει να μην την καταχράται._

-- Επίσης όταν λέω για τον "κανακάρη" που θέλει να πάρει μηχανάκι, προφανώς δεν εννοώ το 1000, μεταφορικά μιλάω. Άρα δεν τίθεται θέμα άδειας "Μπαμπά να πάρω μηχανή ???" αλλά θέμα νοοτροπίας που καλλιεργείται με τέτοια δημοσιεύματα.

gdevelek
08/08/2008, 11:06
όλα σαφώς τα έγραψες απλά έχεις άδικο

μια μοτό που έχει ενδεχόμενο τέτοιας βλάβης ΕΙΝΑΙ επικίνδυνη ;)

hidefnick
08/08/2008, 11:14
Τα ψυγεία δεν έχουν νερό μέσα. Εχουν μείγμα νερού και αντιψυκτικού (παραφλού) το οποίο πέραν του καψίματος, γιατί μπορεί να είναι έως και 120 οι βαθμοί, αν πέσει στον τροχό η γλύστρα-πέσιμο είναι εγγυημένη.

Αρά μάλλον λογικός είναι ο χαρακτηρισμός επικύνδινο. Λαμβάνοντας υπ όψη και την θέση του κολλάρου παίζει το ζουμί να πάει και στον μπροστά τροχό. :wave2: :wave2: :wave2:

gcrook
08/08/2008, 11:25
Μερικες ανακλησεις που μου ερχονται σκορπιες στο μυαλο εχουν να κανουν με ελαττωματικες χυτευσεις πλαισιων,με μπροστινες ζαντες που γινονται κομματια στα καλα του καθουμενου,με ρεζερβουαρ που χανουν βενζινη,με ηλεκτρονικα που αναβοσβηνουν σαν χριστουγεννιατικα δεντρα,με μηχανακια που ανακαλουνται κακην κακως για τοποθετηση σταμπιλιζατερ,με τρομπες συμπλεκτη που κανουν τα δικα τους,και πολλες ακομα.

Ολα αυτα αναλογα την περισταση ειναι απο λιγο εως εξαιρετικα επικινδυνα,οποτε καθομαστε και συζηταμε για δημοσιογραφικη δεοντολογια τωρα;Αυτο ειναι το προβλημα της μοτοσυκλετας στην Ελλαδα;;;

Μου φαινεται πως το μοτο τωρα τελευταια εκει μπει σε καλοκαιρινο mode,σαπουνοπερα και δελτια ειδησεων για τρομολαγνους.

harvester
08/08/2008, 11:26
καλα καταλαβαινετε τι σας λεει ο ανθρωπος.
η ειδηση δεν ειναι αν η μοτοσυκλετα μπορει να γινει επικινδυνη.
η ειδηση ειναι οτι εγινε ανακληση και αυτο επρεπε να προβαλετε.



αλλωστε ο σκοπος της ανακλησης παντα ειναι για να μην γινει επικινδυνη η μοτοσυκλετα.


τωρα το αν πεταξει ψικτικο το ψυγειο και γλυστρισει ο οδηγος και πεσει σε μπαριερα και η μπαριερα του κοψει το ποδι και παει στο νοσοκομειο και παθει μολυνση και πεθανει και στο κοιμητηριο δεν υπαρχει θεση και πρεπει να δωσει μιζα......................ειναι φουτσες των δημοσιογραφων για να πουλησουν.

αλλωστε τα συμπερασματα δεν ειναι μερος της δουλειας τους καθως ουτε και η κρητικη σε ειδηση.

tzarot
08/08/2008, 12:41
και για να μαθαίνουμε και την αλήθεια που φυσικά πάνω απο όλα έχει και νόημα:

http://ec.europa.eu/consumers/dyna/rapex/rapex_archives_en.cfm

κάντε λοιπόν κλικ στην εβδομάδα 31 και πηγαίνετε στο νούμερο 38 ή ψάξτε για τη λέξη HONDA

Εδώ θα βρείτε αρκετά ακόμα ενδιαφέροντα...και θα φρίξετε

Άν λοιπόν οι φίλοι μας οι δημοσιογράφοι ενδιαφέρονταν πραγματικά για την υγεία μας και όχι για τα φύλα που πουλάνε τότε θα ανέφεραν και άλλα τέτοια καθημερινά. Όπως θα δείτε δεν έιναι λίγα. Απλά χθες δεν είχαν τι άλλο να βάλουν να γεμίσει ο χώρος και έβαλαν.

Το πρόβλημα λοιπόν είναι ο τρόπος και τα κίνητρα που σχολιάζω και όχι τίποτε άλλο.


Επίσης (Admins ακούνε ???) δεν βάζουμε και το link κάπου προσπελάσιμο απο όλους στο forum να μπορούμε να βλέπουμε κάθε βδομάδα τι συμβαίνει ???? Ε τί λέτε ????