PDA

View Full Version : power commander και προβλημα με τον αντιπροσωπο του



zaharakis
05/02/2005, 16:36
χαιρετω ολο τον κοσμο.ποσοι απο μας εχουν power commander στα μηχανακια τους?ποσοι απο μας αντιμετωπισαν προβλημα με αυτο και μετεπειτα με τον αντιπροσωπο του στην ελλαδα?μηπως τα πραγματα δεν ειναι τοσο ροδινα οσο μας τα παρουσιαζουν στις διαφημισεις του power commander?θα θελα να μοιραστουμε τις εμπειριες μας σε αυτο το θεμα γιατι τα λεφτα μας δεν εχουν μονο αξια οταν κανουμε μια αγορα αλλα και οταν χρειαζομαστε την "αμεριστη υποστηριξη " που μας υποσχονται οταν αγοραζουμε το προιον τους..

εχω ενα power commander αγορασμενο εδω και 4 μηνες και αναθεμα αν εχει δουλεψει τον εναν...παρουσιασε ενα προβλημα και εστειλα email στην power commander στην αμερικη.μου απαντησαν να παω στον αντιπροσωπο στην ελλαδα(techno moto) με το χαρτι της εγγυησης και να μου το αντικαταστησει.εστειλα email στον κυριο Νικολαιδη και οσο απαντησε σε σας απαντησε και σε μενα!!(πριν περιπου 2 μηνες).οταν καταφεραμε να επικοινωνησουμε μαζι του ,μεσω του μηχανικου μου,και του αναφεραμε ξανα τι μας ειχανε απαντησει απο την κατασκευαστρια εταιρεια,μας απαντησε κυριολεκτικα......"αν επρεπε να αντικαθιστω καθε power commander που παρουσιαζει προβλημα ε τοτε θα πρεπε να χα ενα κουβα απο δαυτα στο μαγαζι μου!!!τελικα μην σας ζαλιζω το στειλαμε με courier στο μαγαζι του σημερα και οταν το παραλαβει θα το στειλει εξωτερικο (δεν ξερω που)να το κοιταξουνε και θα μας ενημερωσουν....το γελιο ειναι οτι εχω το μηχανακι μου ετοιμο μετα απο βελτιωση στο συνεργειο και το μονο που λειπει ειναι το power commander για να ρυθμιστει εδω και μια εβδομαδα που προσπαθουμε να επικοινωνησουμε με τον κυριο νικολαιδη....ειναι τραγελαφικη η κατασταση με αυτο το προιον και τον συγκεκριμενο αντιπροσωπο...υποτιθεται οτι αγοραζεις το προιον και οπως ΠΟΛΥΔΙΑΦΗΜΙΖΕΤΑΙ ΤΟ ΤΟΠΟΘΕΤΕΙΣ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.....μολις το βαλεις στο μηχανακι σου απλα συνδεεσαι στο site της power commander και κατεβαζεις δωρεαν τους χαρτες που διαθετει η εταιρεια και απλα τους περνας στο μηχανακι σου ΚΑΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΖΑΜΙ......

μονο που στο δικο μου μηχανακι (fazer fz6 του 2004)ο χαρτης που εδινε η εταιρεια ηταν Α Κ Ρ Ι Β Ω Σ ο ιδιος με τον χαρτη που ειναι περασμενος στον εγκεφαλο της μηχανης και δεν εχει απολυτως καμμια διαφορα....
παιρνω και εγω τηλεφωνο τον κυριο νικολαιδη και μου λεει οτι αυτα τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα και οτι πρεπει να κλεισουμε ενα ραντεβου να μου φτιαξει ενα χαρτη ο οποιος στοιχιζει περιπου 300 ευρω και να το ρυθμισει το μηχανακι να ειναι ενταξει....

οσοι δεν εχετε ασχοληθει με το θεμα σιγουρα θα λετε τι λεει ο ανθρωπος(για μενα)αλλα ειμαι σιγουρος οτι πολλοι βλεπετε στη θεση μου τον εαυτο σας....περιμενω τις εμπειριες σας και τα σχολια σας.

να μαστε ολοι καλα και καλα χλμ με τις καλες μας...


8310

periklisk
05/02/2005, 18:52
Φιλαράκο κατ αρχήν καλά ξεμπερδέματα με το Νικολαΐδη το αρχ..δι!!! Δυστυχώς για όποιον έχει έρθει σε επαφή μαζί του είναι γνωστό το πόσο καραγκιόζης είναι...

Γενικά υπάρχουν μερικά power commander τα οποία βγάζουν διάφορα μικροπροβλήματα μέσα στα πλαίσια της εγγύησης....

Κακώς για μένα που δεν πήγες από εκεί και του έστειλες email.... Αυτά τα πράγματα τα κάνεις δια ζώσης.....

Ένα ακόμα που πρέπει να ξέρεις είναι πως οι χάρτες των power commander δεν κάνουν ποτέ ακριβώς με αποτέλεσμα να πρέπει να το ρυθμίσεις στο δυναμόμετρο ΜΕ αναλυτή καυσαερίων γιατί αλλιώς κάνεις μια τρύπα στο νερό.... Προσοχή γιατί η ρύθμιση που θα ακολουθήσεις πρέπει να είναι σωστή σε όλο το φάσμα των στροφών και όχι μόνο στις ψηλές....

Αν δεν έχεις γνωστό να σου το ρυθμίσει σωστά στο δυναμόμετρο στείλε μου ΠΜ να σου συστήσω έναν..... μη μας κατηγορήσει και κανένας για διαφήμιση....

zaharakis
05/02/2005, 20:48
φιλε μου σε ευχαριστω για τη συμβουλη σου.ευτυχως εχω ενα παρα πολυ καλο τεχνικο με δυναμομετρο και εκει βρηκα το προβλημα του power commander.αλλα το προβλημα ειναι ο νικολαιδης και η εταιρεια στην αμερικη..σε γραφουν κανονικα και με το νομο και απο καλυψη?καλυτερα να μην σου τυχει...

να σαι καλα.

periklisk
06/02/2005, 12:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από zaharakis
φιλε μου σε ευχαριστω για τη συμβουλη σου.ευτυχως εχω ενα παρα πολυ καλο τεχνικο με δυναμομετρο και εκει βρηκα το προβλημα του power commander.αλλα το προβλημα ειναι ο νικολαιδης και η εταιρεια στην αμερικη..σε γραφουν κανονικα και με το νομο και απο καλυψη?καλυτερα να μην σου τυχει...

να σαι καλα.

Η εταιρεία δεν σε γράφει... μόνο ο παπάρας εδώ....


Άντε καλά ξεμπερδέματα και πάλι!

anco
06/02/2005, 15:05
Το εχω ξαναγραψει σε ποστ πως το PowerCommander κανει κατι αν μονο ειναι φτιαγμενος ο κινητηρας (κεφαλη + εκκεντροφοροι + εξατμιση κ.τ.λ).

Η καλητερη λυση για ολους τους SSπορταδες ειναι η χρηση της racing ηλεκτρονικης απο το κιτ της καθε εταιριας.

Ο παπαρας που σου λεει θελει 300 ευρω (θα παρει ενα χαρτη απο καποιο forum (π.χ στην Αγγλια) ή θα εχει φτιαξει καποιον να δουλευει λιγο καλητερα π.χ 5%.

Και θα σου πεει οτι εκανα και γαμω τις ρυθμισεις και το μοτερ πεταει.....

Παπαριες μπαις σε ενα φορυμ ή club με το μηχανακι σου και γραψε καποιο ποστ και θα σου πουν.



:wave2:

gmakris
06/02/2005, 16:50
Το PC δεν ειναι για πολλα, εκτος και εαν εχεις κανει ενα σωρο βελτιωσεις οπως αναφερει ο Anco

Tα 300 που ζηταει ειναι πολλα και μαλλον κοροιδια μου ακουγεται - εαν ψαξεις κοιτα ρυθμισεις για τις δικες σου εξατμισεις (laser δεν ειναι?) σε περιπτωση που τις εχεις βαλει απο τους λαιμους γιατι μονο απο τα τελικα δεν θα δεις και πολλα (εως και καθολου)

zaharakis
07/02/2005, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από gmakris
Το PC δεν ειναι για πολλα, εκτος και εαν εχεις κανει ενα σωρο βελτιωσεις οπως αναφερει ο Anco

Tα 300 που ζηταει ειναι πολλα και μαλλον κοροιδια μου ακουγεται - εαν ψαξεις κοιτα ρυθμισεις για τις δικες σου εξατμισεις (laser δεν ειναι?) σε περιπτωση που τις εχεις βαλει απο τους λαιμους γιατι μονο απο τα τελικα δεν θα δεις και πολλα (εως και καθολου)

φιλε μου οντως μονο τα τελικα εχω και οπως ηταν δεν ειχα τρελλες διαφορες επειδη το πνευμα του ελληνα πατεντιαρη ειναι πολυ ανυσηχο μετα απο μια καλη μετατροπη στους σωληνες των τελικων το κερδος ηταν 6 ολοκληρα αλογα και αυτα στις μεσαιες!!καταλαβαινεις τι σημαινει αυτο για ενα μηχανακι που ειχε την μεγιστη υποδυναμη (88 αλογα τροχο)στις 12000 και μετα απο αυτη την αλλαγη που σου αναφερα γεμισε παντου...(94 αλογα χωρις τιποτα αλλο..στις 11100)εκει εχει στηριχτει και ολη η μετατροπη στο fazer και ειμαι τωρα στα 108 κοντα με το power commander και φιλτρο(οσο δουλευε)χωρις το power commander ειμαι στα 105 αλλα με μεγαλο χασιμο στις χαμηλομεσαιες(εως και 9 αλογα τροχο)
φιλικα

hornet
08/02/2005, 10:31
ποσααα!!!!:;;;;;; εβαλες εξατμισεις φιλτρο και PC και αρπαξες 108 αλογα στο τροχο απο 88;;;;;;

Αυτο ειναι υστερα απο δυναμομετρηση;

Σορυ αλλα κατι μας κρυβεις!

zaharakis
08/02/2005, 20:12
εχεις απολυτο δικιο φιλε μου και συγγνωμη αν αφησα την εντυπωση οτι θελω να κοροιδεψω καποιον.οχι δεν βγαινουν τοσα αλογα μονο απο αυτα που εχω προαναφερει.

φιλικα

Μήτσος1
21/02/2005, 16:30
Η αλήθεια είναι πως ακριβώς γι'αυτό το λόγο δε κάνω ποτέ πατέντες στο μηχανάκι μου. Μόνο σωληνάκια υψηλής βάζω μπροστά και τίποτα άλλο.

Άμα μπεις το τριπάκι της βελτίωσης, μετά δε σταματάς με τίποτα. Πετάς ένα σκασμό λεφτά για ένα σωρό μετατροπές και πατέντες, που αν τα φύλαγες όλα αυτά για να κάνεις μερικά "σχολεία" του California Superbike School και μερικά trackdays στα Μέγαρα και στις Σέρρες θα ήσουν πραγματικά πολύ πιο "γρήγορος".

Και στο κάτω-κάτω, άμα σου περισσεύουν τόσο πολύ τα λεφτά, φύλαξε τα και μετά από 2 χρόνια πούλα και το μηχανάκι σου και πάρε το επόμενο μοντέλο που θα είναι και συνολικά καλύτερο...

Γνώμη μου πάντα έτσι...???