PDA

View Full Version : Εκθέσεις Μεταχειρισμένων



doomantia
09/08/2008, 12:46
Καλημέρα σε όλους

Έχοντας διαβάσει το post "τραγική απάτη", θα καταθέσω και τις δικές μου εμπειρίες.
Εδώ και ένα μήνα έχω αλωνίσει όλες τις Αθηναϊκές εκθέσεις μεταχειρισμένων, ψάχνοντας CBR 600F, ή VTR 1000F, από 2000 και μετά. Αντιμετώπισα τα παρακάτω: Απαράδεκτους τρόπους, υποκρισία, ατελείωτες υποδείξεις, ειρωνεία και ημιμάθεια. Ελάχιστοι με αντιμετώπισαν φυσιολογικά και οι περισσότεροι προσπάθησαν να πουλήσουν φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Αναφέρω ειδικότερα 2 περιστατικά:
Η πρώτη έκθεση ήταν στον Υμηττό. Η αγγελία αφορούσε ένα CBR F4 του '99, το οποίο εμφανιζόταν στο Μότο Τρίτη εδώ και 1 χρόνο! Η αναγραφόμενη τιμή ήταν 3500 στη αγγελία. Ο πωλητής ισχυρίστηκε πως το μηχανάκι, είχε μόλις φτάσει στην έκθεση, ότι είναι μοντέλο 2000, με 30000 km. και πως είχε γίνει λάθος στην τιμή που ήταν 4000. Προφανώς, στην αρχή δεν κατάφερε να το βάλει μπροστά, καθότι είχε αιώνες να κινηθεί. Αφού πήρε με το charger, το μηχανάκι άρχισε να στάζει λάδι. Ο πωλητής, ισχυρίστηκε ότι επρόκειτο για υπερχείλιση, και προσθέτοντας φυσιολογικά "τί ψάχνεις τώρα". . .
Το δεύτερο περιστατικό, έλαβε χώρα σε έκθεση της Μεσογείων - Μαραθώνος. VTR 1000 F του 2003. Το μηχανάκι δεν είχε εξάτμιση. Ο πωλητής λέει, "έλα μωρέ, κάτι θα βάλουμε". Μετά, συνειδητοποίησα ότι τα όργανα ήταν από το παλιότερο μοντέλο, πριν το facelift του 2001. Όταν ρώτησα τον πωλητή , επέμεινε πως ήταν του 2003. Καταλήξαμε να κοιτάξουμε την άδεια της μοτοσικλέτας, η οποία προς μεγάλη έκπληξή του έγραφε 1999!!! Επίσης, όταν ρώτησα για εγγύηση ο τύπος απάντησε 6 μήνες. Μόνο μηχανικά μέρη, ή και ηλεκτρικά ρωτάω. Ο τύπος αλλάζει 40 χρώματα, και σα να του έχω βρίσει το σπίτι μου λέει ότι κανείς δε δίνει εγγύηση για ηλεκτρικά, ούτε καν σε καινούρια!!!!!
Αυτά ήταν τα πιο ακραία περιστατικά, αλλά η γενικότερη τάση ήταν απαξιωτική και αντιεπαγγελματική. Ευτυχώς, μια μειοψηφία όχι μόνο συμπεριφέρθηκε φυσιολογικά, αλλά έδωσε πολύτιμες πληροφορίες και ελάχιστοι πρόσφεραν μέχρι και test ride. Όμως, υπερισχύει η εικόνα μιας πλειοψηφίας τρισάθλιων εμπόρων, που νομίζουν ότι σου κάνουν χάρη επειδή παίρνουν τα λεφτά σου. Για να μην αναφέρω μερικούς φαιδρούς, που ζήταγαν μέχρι και 7000 ευρώ για CBR F του 2002 (αυτό φυσικά είναι δικαίωμα του καθενός).

Σε κάθε περίπτωση beware και υπομονή μέχρι να βρεθεί αυτό που πραγματικά αξίζει τα λεφτά μας σα μεταχειρισμένο. Οι ιδιώτες, τελικά, φαίνονται πιο φυσιολογικοί, πιο συνεννοήσιμοι και πιο συνεργάσιμοι από τους εμπόρους. Ευχαριστώ για το χρόνο σας, και συγγνώμη για την έκταση.

(Εξακολουθώ να ψάχνω για τα συγκεκριμένα μηχανάκια. Όποιος έχει κατι. . . )

gdevelek
09/08/2008, 12:54
μιας και έχω αγοράσει 2 μηχανάκια τους τελευταίους 7 μήνες:

- κοιτάς στη χρυσή ευκαιρία
- τηλεφωνείς στον πωλητή και κανονίζετε συνάντηση κοντά στην περιοχή του
- βλέπεις το μηχανάκι (και τον ιδιοκτήτη τι καπνό φουμάρει)
- αν σου κάνει τον στέλνεις στον μηχανικό σου, μόνο του, σε ώρα που τον βολεύει
- τηλεφωνείς στο μηχανικό σου και ακούς τι βρήκε στο μηχανάκι
- τηλεφωνείς στον πωλητή και διαπραγματεύεσαι την τιμή με βάση όσα είδε ο μηχανικός

τις "εκθέσεις" μεταχειρισμένων ξέχνατες, θα βγεις χαμένος

doomantia
09/08/2008, 13:08
Αυτή ακριβώς την πορεία σκέφτομαι κι εγώ. Απαιτεί υπομονή σα διαδικασία, αλλά προφανώς αξίζει τον κόπο.

mv7
09/08/2008, 15:00
οτι ειπε ο gdevelek..Γενικα για μεταχειρισμενα μονο απο ιδιωτες. Ειχα μπλεξει και εγω με εναν γνωστο με μεταχειρισμενα στον Πειραια (στη γεφυρα) αγοραζοντας ενα dominator, στη βδομαδα επανω εσταζε λαδια, του το πηγα πισω σκεπτομενος οτι "Εχω την εγγυηση του" και φυσικα με τρεναρισε τοσο πολυ που αναγκαστηκα να παρω το μηχανακι και να πληρωσω απο τη τσεπη μου την επισκευη σε αλλο συνεργειο..Και φυσικα ολα αυτα με τον επαγγελματισμο και τη συμπεριφορα εκ μερους του που περιγραφεις - η οποια δυστυχως αφορα την πλειοψηφια των επαγγελματιων στην Ελλαδα, είτε ειναι πωλητες είτε μαστορες. Ειναι θεμα νωοτροπιας.

DimChios
09/08/2008, 15:09
φιλαρακι νομιζω οτι σε κατατοπισα πληρως και σε πολλα πραγματα στα π.μ μας!

Ψαξου σε ιδιωτη οπως στο ειπα και στο ειπαν και οι παραπανω!

Κι εκει θα δεις διαφορα αλλα σαφως λιγοτερα!

Αυτο που ειχα δει και σου εστειλα το τηλ του δεν ειναι κακη περιπτωση απλα δεν αξιζει τα λεφτα που ζηταει! Αν πηγαινες να το δεις και να το δει και ο μηχανικος σου, ισως τα βρισκατε στην τιμη...

Παντως κανε λιγο υπομονη και κατι θα βρεθει, καλό!

Εκτος αν ξανασκεφτεις την προταση μου, αν και σεβομαι τον οικονομικο σου παραγοντα!

Καλο ψαξιμο!

:wave2:

gdevelek
09/08/2008, 15:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από doomantia
Αυτή ακριβώς την πορεία σκέφτομαι κι εγώ. Απαιτεί υπομονή σα διαδικασία, αλλά προφανώς αξίζει τον κόπο.

το μηχανάκι που αγόρασα τον Ιούλιο το έκλεισα 5 μέρες αφού ξεκίνησα το ψάξιμο

doomantia
09/08/2008, 17:20
Dim, πάντα έχω στο μυαλό μου την προσφορά σου, αλλά ψάχνω το θέμα όσο μπορώ. Η αλήθεια είναι ότι εχτές έκανα βόλτα ένα CBR 03 από ιδιώτη, το οποίο ήταν κουτί, και σε πολύ καλή τιμή. Δεν το προχώρησα, διότι με ξενέρωσε εντελώς εμφανισιακά. Ψάχνοντας, βρίσκεις, απλά θέλει υπομονή.

devil's animal
09/08/2008, 22:12
αναλογιστειτε κιολας οτι πηγαινοντας ενα μηχανακι σε μια μαντρα εσυ σαν ιδιωτης το δινεις με καποια τιμη που νομιζεις οτι αξιζει ή κανοντας ανταλλαγη κ.λ.π.
ο εμπορας οταν το πουλαει δεν κερδιζει??
κερδιζει και μαλιστα πολλα.
και γιατι ....απλα για να το εχει στη βιτρινα.


και οπως καταλαβατε οι εγγυησεις που δινουν ειναι για τον ΜΠεοντα.



αερα λεφτα βγαζουν απο εμας.:evil:

μακρυα.:yuck:

harvester
11/08/2008, 09:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
αναλογιστειτε κιολας οτι πηγαινοντας ενα μηχανακι σε μια μαντρα εσυ σαν ιδιωτης το δινεις με καποια τιμη που νομιζεις οτι αξιζει ή κανοντας ανταλλαγη κ.λ.π.
ο εμπορας οταν το πουλαει δεν κερδιζει??
κερδιζει και μαλιστα πολλα.
και γιατι ....απλα για να το εχει στη βιτρινα.


και οπως καταλαβατε οι εγγυησεις που δινουν ειναι για τον ΜΠεοντα.



αερα λεφτα βγαζουν απο εμας.:evil:

μακρυα.:yuck:
κερδιζει ρε φιλε αλλα σκεψου να του πας το 636 για 6000 ευρω να του μεινει στο ραφι 2 χρονια και να αναγκαστει να το δωσει λιγοτερο απο 6000 ευρω.
σκεψου να του μεινουν 10 μηχανακια μεσα για ενα χρονο.αυτοματα εχει στοκαρει 60000ευρω κεφαλαιο.
βεβαια υπαρχει και αλλη εκδοχη οτι αγοραζει σκοτωμενη τιμη και βγαζει 1500+ απο καθε μοντελο που σημαινει οτι βγαζει κερδος 15000 απο 10 μηχανακια.

απλα αν του μεινει το 636 4 χρονια και πας εσυ και το παζαρευεις στα 3000 ενω το αγορασε 6000 καταλαβαινεις και την ψυχολογια του για να σε εξυπηρετησει.

εγω τις ενστασεις τις εχω στην κατασταση που βρισκονται τα μηχανακια και εχω βαρεθει να βλεπω μηχανακια 4ατιας με 13000.σκουτερ πηρα και εκανα 10000 χιλιομετρα σε 3 μηνες.
αλλα εχουμε μαθει και εμεις στο τσαμπα ουτε στην γερμανια δεν υπαρχουν τοσο χαμηλες τιμες στα ss

mv7
11/08/2008, 09:17
απλα αν του μεινει το 636 4 χρονια και πας εσυ και το παζαρευεις στα 3000 ενω το αγορασε 6000 καταλαβαινεις και την ψυχολογια του για να σε εξυπηρετησει.


αυτο δεν τον δικαιολογει σε καμμια περιπτωση. Επαγγελματιας ειναι, απο αλλου θα κερδισει απο αλλου θα χασει. Χωρια που πολλοι τα μηχανακια δε τα αγοραζουν καν, απλα παει ο ιδιωτης το αφηνει στην εκθεση και αν πωληθει, το καταστημα θα παρει ενα διολου ευκαταφρονητο ποσο μονο και μονο γιατι εχει το μηχανακι πρωτη μουρη στο δρομο.

Αλλωστε δεν μιλησε κανεις για τις τιμες πωλησης (που ουκ ολιγες φορες ειναι τραγικα εξωφρενικες σε σχεση με τους ιδιωτες, μιλαμε για 1000-1500 ευρω πανω), αλλα για την γενικοτερη συμπεριφορα-αντιμετωπιση του πελατη, πριν και μετα την πωληση (παραθετω πιο πανω το δικο μου παραδειγμα).

gdevelek
11/08/2008, 09:46
όταν πας το μηχανάκι στον μαντρά στο βγάζει κακό ψυχρό κι ανάποδο, με ένα σωρό προβλήματα και το μοτέρ κάνει ύποπτο ήχο και πολλές γρατζουνιές και τα λάστιχα είναι για πέταμα και έχει έτσι κι αλλιώς κακή μεταπώληση και "χάρη σου κάνω που στο παίρνω" σε σκοτωμένη τιμή

όταν την άλλη μέρα πάει κάποιος να το δει για αγορά, το μηχανάκι έχει μεταμορφωθεί, είναι σε τζάμι κατάσταση, είναι ό,τι καλύτερο στην κατηγορία, είναι ιδανικό για ψαγμένους αγοραστές, είναι ευκαιρία, είναι λαβράκι

έχει επίσης πάρει ενάμισυ χιλιαρικο πάνω στην τιμή του

είναι απίστευτο τι μπορεί να κάνει μια νύχτα στο μαγαζί

doomantia
11/08/2008, 10:02
Ναι, πρόκειται για μετάλλαξη :)

Όταν μένει το μεταχειρισμένο μια μέρα στην έκθεση, ανεβαίνει η αξία και οι χάρες του.
Εν τω μεταξύ είναι φοβερό ότι αν ο πωλητής δεν έχει αυτό που ζητάς, θα προσπαθήσει να σου το βγάλει σαπάκι και να σου πλασάρει ό,τι έχει στο μαγαζί.

Επίσης είναι φοβερό αυτό που παίζει με τις ανταλλαγές. Όταν πούλαγα το ΤΤ μου, είχα επισκεφτεί γνωστή έκθεση, η οποία στη διαφήμισή της έλεγε "Δεχόμαστε για ανταλλαγή, οποιαδήποτε μοτοσικλέτα". Το δίνω για έλεγχο και μετά από κάνα δεκάλεπτο έρχεται ο μηχανικός και μου λέει "βαράει πολύ η καδένα φίλε". Η καδένα εν τω μεταξύ είχε αλλάξει πριν κανά 3μηνο. Πάω και στον υπεύθυνο της έκθεσης και μου λέει "Το μηχανάκι σου έχει πρόβλημα φίλε, και δεν παίρνουμε τόσο παλιά μηχανάκια". Τότε, προς τί η διαφήμιση?

gdevelek
11/08/2008, 10:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από doomantia
Τότε, προς τί η διαφήμιση?

για να πας

και ΑΝ τους συμφέρει, να το πάρουν

μήπως τότε που δεν στο πήραν μπορούσες να κάνεις τίποτε;

εγώ όταν πήγα προ ετών να δω αν θα έπαιρνε ο μπαξεβάνης το σούπερ4 μου είπε "είναι σε πολύ καλή κατάσταση αλλά ξέρεις εγώ θέλω αν χρειαστεί σέρβις να ξέρω πως θα χτυπήσω στο πισί πλαίσιο και θα δω τι ανταλλακτικά παίζουν και δεν θα ψάχνω"

βλέπεις το σ4 δεν έχει κυκλοφορήσει πολύ στην ελλάδα και ήταν πρόβλημα το σέρβις του, το βλέπουν οι μηχανικοί και αναφωνούν "τι 'ν' τουτ;;;"


ΚΟΨΤΕ ΤΟ ΜΕΣΑΖΟΝΤΑ, αγοράστε από ιδιώτη, βγαίνετε κι εσείς κι αυτός κερδισμένοι :beer:

Blixa
11/08/2008, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
κερδιζει ρε φιλε αλλα σκεψου να του πας το 636 για 6000 ευρω να του μεινει στο ραφι 2 χρονια και να αναγκαστει να το δωσει λιγοτερο απο 6000 ευρω.
σκεψου να του μεινουν 10 μηχανακια μεσα για ενα χρονο.αυτοματα εχει στοκαρει 60000ευρω κεφαλαιο.
βεβαια υπαρχει και αλλη εκδοχη οτι αγοραζει σκοτωμενη τιμη και βγαζει 1500+ απο καθε μοντελο που σημαινει οτι βγαζει κερδος 15000 απο 10 μηχανακια.

απλα αν του μεινει το 636 4 χρονια και πας εσυ και το παζαρευεις στα 3000 ενω το αγορασε 6000 καταλαβαινεις και την ψυχολογια του για να σε εξυπηρετησει.



Φίλε μου διαφωνώ 100% μαζί σου.
Βασικά , όταν κάνεις αγορές και είσαι σοβαρός επαγγελματίας , ξέρεις την αγορά και δύσκολα παίρνεις
κάτι που είναι "εκτός μόδας"
Δεύτερο και πιο σημαντικό , αν με το εμπόριο είχες 100% κέρδος , όλοι έμποροι θα ήμασταν και θα οικονομάγαμε. Τουτέστιν , το κάθε επάγγελμα έχει τα ρίσκα του και προσπαθείς πάντα να ελαχιστοποιήσεις την χασούρα σου.
Όπως είπαν και τα άλλα παλικάρια , υπάρχουν επαγγελματίες με @@ , και @@ επαγγελματίες , όπως παντού.
Απλά είναι ενοχλητικό να βλέπεις τόσο τακτικά άλλες τιμές στις αγγελίες και άλλες όταν πας εκεί.

Road67
11/08/2008, 10:15
Οι εμποροι ειναι μεγαλα καθικια και μπορουν να γινουν στιγνοι εγκληματιες οταν απεναντι τους εχουν ενα ψαρακα που θελει να παρει μηχανακι και δεν ξερει καλα καλα οτι υπαρχουν υγροψυκτα κι αεροψυκτα. Εγω ετσι ημουν, το παραδεχομαι. Επισης πολλοι φιλοι ετσι ηταν. Γουσταραμε μηχανες ο καθενας για τους δικους του λογους και δεν ξεραμε τιποτα ουτε καν να οδηγουμε. Ευτυχως παντα θα βρεθει εστω 1 ανθρωπος να σου μαθει δυο πραγματα. Απλα αυτος ο ανθρωπος σε καμια περιπτωση ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ο εμπορος. Αν εισαι ασχετος και πας με 6000 ευρω ο εμπορος δε θα σου πει να παρεις για παραδειγμα [δεν ξερω αν πεφτω μεσα στις τιμες παραδειγματα ειναι] το ΧΤ η το Ληστη καινουργια και να ησυχασεις και να μαθεις σιγα σιγα σε ενα καλο μηχανακι, αντιθετα θα σε κοψει και θα σου πλασσαρει το ''απολυτο εργαλειο'', μο//νοπαγιδα που θα ριξεις ολες τις γκομενες και που ειναι ευκολοδηγητο σαν παπι και δε θα 'ναι αλλο απο κανενα Δουκα που του 'χει μεινει στοκ η κανενα CBR που κοψτε μου και την καλημερα αλλα σε καμια περιπτωση δεν κανουν για ασχετο. Τον εμπορο και ειδικα αν ανηκει στους παραγκωνισμενους αντιπροσωπους δεν τον νοιαζει να σου πουλησει το καινουργιο που θα βγαλει 300 ευρω αλλα το μεταχειρισμενο απο το οποιο θα βγαλει και κανα 2χιλιαρο. Στα παπαρια του αν εσυ καβαλησες μηχανη 4 φορες που εκανες μαθημα και αλλη 1 οταν εδωσες για το διπλωμα με το πεσμενο cb, αν δει οτι μπορει να σου πουλησει τη hayabusa μοντελο 2000 θα το κανει. Εγω ευτυχως οταν πρωτοπηγα καπου εψαχνα μονο για ενα πενηνταρι για τα ψωνια οποτε η χασουρα μου δεν ηταν μεγαλη, αλλα εχω δει ακραιες καταστασεις.

gdevelek
11/08/2008, 10:21
έκλεισα τον περασμένο μήνα μηχανάκι του 2002

μια μέρα πριν το πάρω ρώτησα αριθμό πλαισίου για να ψάξω για κάτι άφτερ μάρκετ

το μηχανάκι τελικα ήταν 1998

το είπα στον πωλητή και έμεινε ξερός

είμαι βέβαιος πως δεν πήγε να με κοροϊδέψει, απλά τον κορόιδεψαν κι αυτόν όταν το πήρε

ήταν παραεισαγωγή, και του έπαιξαν το γνωστό κόλπο, δήθεν μοντέλο 2002 αφού είχε πρώτη άδεια στην ελλάδα το 2002

mv7
11/08/2008, 10:27
Οι εμποροι εχουν τη νωοτροπια που εχει η πλειοψηφια των ελληνων επαγγελματιων ειτε αυτοι ειναι εμποροι μοτοσυκλέτας, ειτε ιδιοτκητες εστιατοριου σε τουριστικη περιοχη, οτι βρουμε κι οτι αρπαξουμε δηλαδη και δε μας νοιαζει το μετα. Αυτος ο εμπορας που με εκλεψε ουσιαστικα, μπορει να γλυτωσε 300-400 ευρω παραπανω στη τσεπη του απο τη δικη μου περιπτωση, αλλα εχασε τουλαχιστον τα τριπλασια απο 3-4 αλλους συντοπιτες που ηταν στο τσακ να αγορασουν απο αυτον (μεχρι που εμαθαν το παθημα μου).

gdevelek
11/08/2008, 10:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από mv7
μπορει να γλυτωσε 300-400 ευρω παραπανω στη τσεπη του απο τη δικη μου περιπτωση, αλλα εχασε τουλαχιστον τα τριπλασια απο 3-4 αλλους συντοπιτες που ηταν στο τσακ να αγορασουν απο αυτον (μεχρι που εμαθαν το παθημα μου).

...και πιθανότατα δεν το έμαθε αυτό κι έτσι θα συνεχίσει το ίδιο τροπάρι...

mv7
11/08/2008, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
...και πιθανότατα δεν το έμαθε αυτό κι έτσι θα συνεχίσει το ίδιο τροπάρι...


Θα το συνεχισει και εκει που θα εβγαζε 15 χιλιαρικα το μηνα θα βγαζει 10.. Δυστυχως δε γινεται ολοι οι αγοραστες να γνωριζουν το ιστορικο του καθε εμπορου. Οποτε περναω απο εκει και τον βλεπω εξω να δειχνει μηχανακια σε πιτσιρικαδες, μου ρχεται να σταματησω και να τους πω ΜΑΚΡΥΑ.. Απο κει και περα ειναι και προσωπικη ευθυνη του καθενα να ψαξει και να ρωτησει πριν δωσει καπου τα λεφτα του..θα μου πεις κι εγω ειχα ψαξει και ειχα ρωτησει και μαλιστα με ειχε στειλει σ'αυτον και γνωστος του :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

harvester
11/08/2008, 10:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Blixa
Φίλε μου διαφωνώ 100% μαζί σου.
Βασικά , όταν κάνεις αγορές και είσαι σοβαρός επαγγελματίας , ξέρεις την αγορά και δύσκολα παίρνεις
κάτι που είναι "εκτός μόδας"
Δεύτερο και πιο σημαντικό , αν με το εμπόριο είχες 100% κέρδος , όλοι έμποροι θα ήμασταν και θα οικονομάγαμε. Τουτέστιν , το κάθε επάγγελμα έχει τα ρίσκα του και προσπαθείς πάντα να ελαχιστοποιήσεις την χασούρα σου.
Όπως είπαν και τα άλλα παλικάρια , υπάρχουν επαγγελματίες με @@ , και @@ επαγγελματίες , όπως παντού.
Απλά είναι ενοχλητικό να βλέπεις τόσο τακτικά άλλες τιμές στις αγγελίες και άλλες όταν πας εκεί.
δηλαδη θελεις να μου πεις οτι οι επαγγελματιες με @@ γινανε απο την αξιοπρεπεια τους?

απλα εχουμε μαθει φιλε να αγοραζουμε απο τις μαντρες ενα cbr 1000 -04 με 8000 και 13000 χιλιομετρα.ενω απο ιδιοτη δεν θα το παιρναμε ποτε το ιδιο μηχανακι με 33000 χιλιομετρα.

ο εμπορος θελει να πουλησει και ξερει που ποναει η τιμη στο μεταχειρισμενο.αν βρει λοιπον 10 χαζους που πιστεψουν στα χιλιομετρα και στην χρονολογια στα @@ του για τον εναν που θα την παρει χαμπαρι και θα το πει και σε αλλους 5.
αλλωστε οι πρωτοι 10 με την σειρα τους θα το πουν σε αλλους 5 οτι βρηκαν τσαμπα μηχανακι αριστο και αν δεν σπασει θα τους εχει μονιμους πελατες

DimST
11/08/2008, 10:39
Road67 μη μπερδεύεσαι, έμπορας είναι, όχι γονιός σου... ο έμπορας θα σου πουλήσει, τώρα αν εσύ (όχι εσύ συγκεκριμένα) έχεις φουσκωμένα μυαλά και πάρουν αέρα είναι καθαρά δικό σου πρόβλημα.

Απο την άλλη όμως, πίστεψε με, υπάρχει και έμπορας που αν μπορεί να σου πεί μια κουβέντα παραπάνω (γιατί υπάρχει κόσμος που παρεξηγιέται!) θα σου την πεί,
- Φίλε, 160 άλογα δεν είναι για 'σένα, έχε το νού σου, σκέψου το, εγώ να πουλήσω θέλω... Το έχω δεί αυτό να συμβαίνει μπροστά μου και ο αγοραστής... παρ'όλο που είχε τρανσάλπ πήρε κ6 1000...

Τα προβλήματα με τους έμπορες ξεκινάνε:
α. Εισαγωγή μοτοσυκλετών 2-4 ετών άγνωστης κατάστασης και χιλιομέτρων που έρχοντε εδώ ώς ευκαιρία με λίγα χιλιόμετρα. Αγοράζουν ένα πρώην αγωνιστικό ή ένα ψιλοπεσμένο τσάμπα, το μαζεύουν και το φέρνουν για ευκαιρία...
β. το κόλλημα του κόσμου με τα χιλιόμετρα. 30.000+χλμ SBK ΔΕΝ πουλιέται!!!
γ. διευκολύνσεις με χρηματοδοτικά πακέτα που δύσκολα θα πάρει κάποιος αν πάει απευθείας σε τράπεζα. ;)

Απο 'κεί και πέρα, ο αγοραστής που θέλει να ξέρει τι αγοράζει ζητά, αποδείξεις, χαρτιά, ιστορικό μοτοσυκλέτας... Αν αυτά δεν υπάρχουν ή αν μαγαζάτορας στραβώσει απλά κοιτάει αλλού, οι περισσότεροι έμπορες που κάνουν εισαγωγή δεν έχουν ιδέα τι πουλάνε, πόσο μάλλον να ξέρουν τι χιλιόμετρα έχει κάνει η μοτοσυκλέτα... σε κάθε περίπτωση ο κανόνας λέει και εφόσων υπάρχει το χρήμα... αγορά απο ιδιώτη, σίγουρα υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες να σου πεί όλη την αλήθεια, να είναι πιο τίμιος και να ξέρει λεπτομέριες για το μηχανάκι - που πονάει όσο κανένας έμπορας... όμως... μη βάζουμε όλους τους έμπορες στο ίδιο καζάνι, υπάρχει κόσμος που είναι τίμιος, υπάρχει κόσμος που χάνει τον ύπνο του στην υποψία του κάτι να μη πήγε καλά σε κάποια πώληση, σέρβις... απλά αυτοί συνήθως... δεν έχουν μεγάλα μαγαζιά :(

:beer: :beer:

harvester
11/08/2008, 10:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
...και πιθανότατα δεν το έμαθε αυτό κι έτσι θα συνεχίσει το ίδιο τροπάρι...
συνηθως αυτοι που συνεχιζουν το τροπαρι βγαζουν μια ζωη λεφτα.υπαρχει κοσμος για εξαπατηση με την σεσουλα..............αλλωστε σε καθε επαγγελμα αυτοι που μπαινουν σφηνα για την αρπαχτη ειναι αυτοι που κονομανε στην τελικη.
απλα εμεις παθαινουμε με καθαρο το κουτελο και με αδεια τσεπη :lol:

gdevelek
11/08/2008, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
συνηθως αυτοι που συνεχιζουν το τροπαρι βγαζουν μια ζωη λεφτα.υπαρχει κοσμος για εξαπατηση με την σεσουλα..............αλλωστε σε καθε επαγγελμα αυτοι που μπαινουν σφηνα για την αρπαχτη ειναι αυτοι που κονομανε στην τελικη.
απλα εμεις παθαινουμε με καθαρο το κουτελο και με αδεια τσεπη :lol:

τώρα με το ίντερνετ τα πράγματα έχουν αλλάξει

1. είναι πολύ πιο εύκολο να ρωτήσεις κάποιους πιο έμπειρους να σε βοηθήσουν
2. είναι εύκολο να διαδοθεί η πληροφορία για τον καλό και κακό έμπορο/μάστορα
3. σε ανταλλακτικα και αξεσουάρ, ψωνίζεις από έξω

τα χρόνια της ασυδοσίας τους τελειώνουν, τα κορόιδα/θύματα είναι λίγα πλέον

zephyr1
11/08/2008, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester

απλα εμεις παθαινουμε με καθαρο το κουτελο και με αδεια τσεπη :lol:

+1

:wave2:

Road67
11/08/2008, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimST
Road67 μη μπερδεύεσαι, έμπορας είναι, όχι γονιός σου... ο έμπορας θα σου πουλήσει, τώρα αν εσύ (όχι εσύ συγκεκριμένα) έχεις φουσκωμένα μυαλά και πάρουν αέρα είναι καθαρά δικό σου πρόβλημα.

Απο την άλλη όμως, πίστεψε με, υπάρχει και έμπορας που αν μπορεί να σου πεί μια κουβέντα παραπάνω (γιατί υπάρχει κόσμος που παρεξηγιέται!) θα σου την πεί,
- Φίλε, 160 άλογα δεν είναι για 'σένα, έχε το νού σου, σκέψου το, εγώ να πουλήσω θέλω... Το έχω δεί αυτό να συμβαίνει μπροστά μου και ο αγοραστής... παρ'όλο που είχε τρανσάλπ πήρε κ6 1000...

Τα προβλήματα με τους έμπορες ξεκινάνε:
α. Εισαγωγή μοτοσυκλετών 2-4 ετών άγνωστης κατάστασης και χιλιομέτρων που έρχοντε εδώ ώς ευκαιρία με λίγα χιλιόμετρα. Αγοράζουν ένα πρώην αγωνιστικό ή ένα ψιλοπεσμένο τσάμπα, το μαζεύουν και το φέρνουν για ευκαιρία...
β. το κόλλημα του κόσμου με τα χιλιόμετρα. 30.000+χλμ SBK ΔΕΝ πουλιέται!!!
γ. διευκολύνσεις με χρηματοδοτικά πακέτα που δύσκολα θα πάρει κάποιος αν πάει απευθείας σε τράπεζα. ;)

Απο 'κεί και πέρα, ο αγοραστής που θέλει να ξέρει τι αγοράζει ζητά, αποδείξεις, χαρτιά, ιστορικό μοτοσυκλέτας... Αν αυτά δεν υπάρχουν ή αν μαγαζάτορας στραβώσει απλά κοιτάει αλλού, οι περισσότεροι έμπορες που κάνουν εισαγωγή δεν έχουν ιδέα τι πουλάνε, πόσο μάλλον να ξέρουν τι χιλιόμετρα έχει κάνει η μοτοσυκλέτα... σε κάθε περίπτωση ο κανόνας λέει και εφόσων υπάρχει το χρήμα... αγορά απο ιδιώτη, σίγουρα υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες να σου πεί όλη την αλήθεια, να είναι πιο τίμιος και να ξέρει λεπτομέριες για το μηχανάκι - που πονάει όσο κανένας έμπορας... όμως... μη βάζουμε όλους τους έμπορες στο ίδιο καζάνι, υπάρχει κόσμος που είναι τίμιος, υπάρχει κόσμος που χάνει τον ύπνο του στην υποψία του κάτι να μη πήγε καλά σε κάποια πώληση, σέρβις... απλά αυτοί συνήθως... δεν έχουν μεγάλα μαγαζιά :(

:beer: :beer: Aυτο ειναι αληθεια. Υπαρχουν και ενταξει εμποροι κι εγω το εχω δει να λενε σε καποιον πως δεν κανει μια μηχανη γι' αυτον. Συνηθως ομως αυτο δε θα το δεις απο τον περιθωριου εμπορο αλλα απο τον πιο επιτυχημενο, η απο εκεινον που σε εχει πελατη χρονια. Αλλα σαφως κι υπαρχουν και τετοιοι εμποροι. Δεν ειναι ο εμπορος γονιος σου, αλλα συνηθως ειναι γονιος καποιου που οταν καποιος κοροιδεψει το παιδι του θα γινει σκυλος. Αυτο δε μπορει να το προσθεσει στη γενικη εξισωση οταν βλεπει το 20χρονο με το χρεπι παπι που κοιταζει το Κ4 750αρι; Μαλλον οχι, γιατι αν το κοιταξει, θα πρεπει να πουλαει μονο CB400 με ενα κερδος κατω απο 1000 ευρω.
Εγω διαφωνω ως προς τον ιδιωτη. Αρκετοι θα σε κοροιδεψουν κρυβοντας τρακαρισματα, γυριζοντας τα κοντερ, μπασταρδευοντας το μοντελο κι οσο πιο ασχετος εισαι τοσο πιο ευκολα θα πεσεις στη λουμπα, μια που θα στο παιξει και φιλικος και θα σε πατροναρει.
Το καλυτερο για 'μενα ειναι να εχεις μηχανικο της εμπιστοσυνης σου και βαδιζεις επ' αυτου.

gdevelek
11/08/2008, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67

Το καλυτερο για 'μενα ειναι να εχεις μηχανικο της εμπιστοσυνης σου και βαδιζεις επ' αυτου.

εκεί βρίσκεται το άλλο κρίσιμο θέμα:

ο έμπορας θα σου πεί "φέρε όποιον θες να το δει"

ο μάστοράς σου θα σου πει "φέρε ό,τι μηχανάκι θες να το δώ"

--> πάπαλα


ενώ στον ιδιώτη θα του πεις "πήγαινέ το στο μάστορά μου να το δει" και πολύ σπάνια θα σου πει όχι (θα πρέπει να είναι υπερβολικά μεγάλη η απόσταση)


--> αγορά από ιδιώτη = μονόδρομος, από ΟΠΟΥ κι αν το πιάσεις

doomantia
11/08/2008, 11:24
Κατ' αρχάς χαίρομαι που μαζεύτηκε τόσος κόσμος, Αυγουστιάτικα.

Συμφωνώ με το ότι είναι γενικότερη τάση των Ελλήνων επαγγελματιών. Είναι όμως μια τάση η οποία κυρίως οφείλεται στην ανοχή του Έλληνα καταναλωτή. Και πρόκειται για γενικότερη ανοχή. Θα περιγράψω το παρακάτω περιστατικό:
Άνοιξη του 2005 και εγώ έπειτα από απερίγραπτη σαχλαμάρα και υπερεκτίμηση των ικανοτήτων μου στραβώνω τον πίσω άξονα του αυτοκινήτου μου (Citroen Xsara 1,4). Το αυτοκίνητο είχε αγοραστεί καινούριο από επίσημη αντιπροσωπεία το 2001 (Το 2003, με 26000 km, το αυτοκίνητο άλλαξε δίσκο - πλατό, με τον έμπορο να μας τη λέει οικογενειακώς για την κακή χρήση που κάνουμε στο αυτοκίνητο. Τέλος Πάντων). Το αυτοκίνητο πήγε οδικώς στο εξουσιοδοτημένο συνεργείο για να γίνει εκτίμηση της ζημιάς και μόνο, όπως τους είπα ρητά. Παράλληλα εγώ, πήγα στα ανταλλακτικάκιδα της οδού Φρατζή, για να μάθω τις τιμές τους: Κομπλέ Πίσω Άξονας με ταμπούρα, ABS καινούριος 290 ευρώ.
Μετά από μια μέρα, πηγαίνω στο επίσημο service όπου έχει βγει μια εκτίμηση περί τα 800 ευρώ, όχι για αντικατάσταση ολόκληρου του πίσω άξονα, αλλά μονάχα του δεξιού μπράτσου, που είχε στραβώσει. Είπα πως δεν ενδιαφέρομαι και πως περιμένω να παραδοθεί το αυτοκίνητό μου, για να αποχωρήσω. Τότε ο αρχιμηχανικός άρχισε να βγάζει αφρούς και να μου λέει ότι το όχημα δεν είναι ασφαλές για κυκλοφορία, και πως χρωστάω χρήματα. Αυτομάτως, ζήτησα να δω το διευθυντή της εταιρίας. Ο τύπος εν ολίγοις μου είπε ότι κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί την ποιότητα της δουλειάς του, παραμόνο το εξουσιοδοτημένο συνεργείο. Όταν του είπα ότι τα χρήματα που ζητάει είναι υπερβολικά και τον παρέπεμψα τηλεφωνικά στον έμπορο που πουλούσε τον πίσω άξονα 290, άρχισε το παραλήρημα:"Δεν γνωρίζουμε την προέλευση των ανταλλακτικών αυτών", "Δεν πρέπει να βάλεις καινούρια ταμπούρα πίσω διότι το αυτοκίνητο δε θα φρενάρει σωστά". Η χαριστική βολή όμως ήρθε όταν τον ρώτησα τί σκοπεύει να κάνει για τις στραβωμένες αντιστρεπτικές ράβδους της παλιάς μου ανάρτησης. "Θα τις χτυπήσουμε, θα τις ισιώσουμε και θα τις ξανατοποθετήσουμε πάνω". Προφανώς, απείλησα ότι θα δημοσιοποιήσω εκτενώς το περιστατικό, και σε 2 λεπτά το αυτοκίνητό μου με περίμενε στην έξοδο του συνεργείου. Κατά την αποχώρησή μου, είδα στο συνεργείο μια κυρία γύρω στα 50, ιδιοκτήτρια Citroen Xantia να καλείται να πληρώσει για κάτι 6000 ευρώ.
Η αντικατάσταση τελικά ολόκληρου του πίσω άξονα, με τα εργατικά και την ευθυγράμμιση, ανήλθε στα 350 ευρώ. Τα συμπεράσματα δικά σας.

Blixa
11/08/2008, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
δηλαδη θελεις να μου πεις οτι οι επαγγελματιες με @@ γινανε απο την αξιοπρεπεια τους?

απλα εχουμε μαθει φιλε να αγοραζουμε απο τις μαντρες ενα cbr 1000 -04 με 8000 και 13000 χιλιομετρα.ενω απο ιδιοτη δεν θα το παιρναμε ποτε το ιδιο μηχανακι με 33000 χιλιομετρα.

ο εμπορος θελει να πουλησει και ξερει που ποναει η τιμη στο μεταχειρισμενο.αν βρει λοιπον 10 χαζους που πιστεψουν στα χιλιομετρα και στην χρονολογια στα @@ του για τον εναν που θα την παρει χαμπαρι και θα το πει και σε αλλους 5.
αλλωστε οι πρωτοι 10 με την σειρα τους θα το πουν σε αλλους 5 οτι βρηκαν τσαμπα μηχανακι αριστο και αν δεν σπασει θα τους εχει μονιμους πελατες

δηλαδή κάθε επιτυχημένος έμπορος είναι απατεώνας? γιατί έτσι το θέτεις.
Εγώ ξέρω ότι μεταχειρισμένα από μάντρες παίρνουν όσοι έχουν θέμα με το casheri , αλλιώς γιατί να πλερώσεις και έξοδα μαγαζιού.
Τώρα για τα κοντερ , εντάξει , αν μένεις στα χιλιόμετρα , δεν είναι μόνο ο μαντράς που θα σε πιάσει κορόιδο ... Δεν είμαι κανένας guru της μοτοσυκλέτας , αλλά δεν θα έπαιρνα και γουρούνι στο σακί

harvester
11/08/2008, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Blixa
δηλαδή κάθε επιτυχημένος έμπορος είναι απατεώνας? γιατί έτσι το θέτεις.
Εγώ ξέρω ότι μεταχειρισμένα από μάντρες παίρνουν όσοι έχουν θέμα με το casheri , αλλιώς γιατί να πλερώσεις και έξοδα μαγαζιού.
Τώρα για τα κοντερ , εντάξει , αν μένεις στα χιλιόμετρα , δεν είναι μόνο ο μαντράς που θα σε πιάσει κορόιδο ... Δεν είμαι κανένας guru της μοτοσυκλέτας , αλλά δεν θα έπαιρνα και γουρούνι στο σακί
δεν υπαρχει περιπτωση να βγαλει καποιος λεφτα με νομιμο κερδος και τιμιος απεναντι στην εφορια και το κρατος.

gdevelek
11/08/2008, 11:43
εξαρτάται τι εννοείς όταν λες "λεφτά"

πολλοί κλαίγονται για αναδουλειές, αλλά αν τους ψάξεις, έχουν τρίλιτρο ΣΟΥΒ δύο ετών και άλλα ενδεικτικά της "φτώχειας" τους

harvester
11/08/2008, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
τώρα με το ίντερνετ τα πράγματα έχουν αλλάξει

1. είναι πολύ πιο εύκολο να ρωτήσεις κάποιους πιο έμπειρους να σε βοηθήσουν
2. είναι εύκολο να διαδοθεί η πληροφορία για τον καλό και κακό έμπορο/μάστορα
3. σε ανταλλακτικα και αξεσουάρ, ψωνίζεις από έξω

τα χρόνια της ασυδοσίας τους τελειώνουν, τα κορόιδα/θύματα είναι λίγα πλέον

αν κοιταξεις ποσα ενεργα μελη ειναι εδω μεσα, που ειναι η μητροπολη των φορουμ για μηχανες,και ποσες ειναι οι πωλησεις των μηχανων θα καταλαβεις οτι το ιντερνετ ειναι πολυ πισω ακομη.

δυστυχως μονοδρομος ο ιδιωτης αλλα πρεπει να εχει και το χρημα στο χερι που για μενα ειναι οτι πιο ιδανικο ειδικα για δικυκλο

harvester
11/08/2008, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
εξαρτάται τι εννοείς όταν λες "λεφτά"

πολλοί κλαίγονται για αναδουλειές, αλλά αν τους ψάξεις, έχουν τρίλιτρο ΣΟΥΒ δύο ετών και άλλα ενδεικτικά της "φτώχειας" τους
οταν λεω λεφτα εννοω να πας να σκασεις 250000 να παρει μια μεζονετα και μετα να παρεις και ενα αυτοκινητο και να μην ειναι στεγαστικο το σπιτι και καταναλωτικο δανειο το τουτουτ.
αυτη ειναι μια αρχη.
βεβαια καποιος θα πει το παν δεν ειναι τα λεφτα και εκει θα του απαντησω ναι φιλε φοιτητη :lol:

Road67
11/08/2008, 11:47
Αυτο συν του οτι η πληθωρα αν εχει κα//λωσει για ενα μηχανακι στα απο τετοια του τι λεω εγω και τι λες εσυ για καταλληλοτητα ειτε προκειται για νεο οδηγο, ειτε για φουσκωμενη τιμη και παει λεγοντας

gdevelek
11/08/2008, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
οταν λεω λεφτα εννοω να πας να σκασεις 250000 να παρει μια μεζονετα και μετα να παρεις και ενα αυτοκινητο και να μην ειναι στεγαστικο το σπιτι και καταναλωτικο δανειο το τουτουτ.
αυτη ειναι μια αρχη.
βεβαια καποιος θα πει το παν δεν ειναι τα λεφτα και εκει θα του απαντησω ναι φιλε φοιτητη :lol:

με άλλα λόγια όταν λες "λεφτά" εννοείς "ΧΟΝΤΡΑ λεφτά"

ευτυχώς πάρα πολλοί θεωρούν "επιτυχία" και τα πολύ λιγώτερα λεφτά

διαφορετικά το 99.9% των ελλήνων θα θεωρούσαν τους εαυτούς τους "αποτυχημένους"

Μικρή Λουλού
11/08/2008, 12:01
χωρις να διαφωνω με τις αποψεις σας (δεν καταλαβα λεπι..:lol: ) θα ηθελα να συμπληρωσω οτι υπαρχουν και αγοραστες (μαλιστα αρκετα-αρκετοι) που μπαινουν σε ενα καταστημα και αρχιζουν τα παζαρια σε ενα Vstrom για να φυγουν 3 ωρες αργοτερα με την μιση αδεια κυκλοφοριας ενος ωραιοτατου 954,αφηνοντας καταστηματαρχη και τραπεζικους με ενα τεραστιο χαμογελο...

τι θελω ναπω μ'αυτο..(ελα ντε..??)

οταν μπαινεις σε ενα μαγαζι και προτιθεσαι να αγορασεις τα μισα μηχανακια απο την εκθεση,μην περιμενεις να σε παρει σοβαρα και ο πωλητης που διαπιστωνει οτι δεν εχεις καταληξει καν στα βασικα...

ειναι μια περιπτωση κι αυτη ρε αδερφε και ειπα να την καταθεσω..:smokin:

harvester
11/08/2008, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
με άλλα λόγια όταν λες "λεφτά" εννοείς "ΧΟΝΤΡΑ λεφτά"

ευτυχώς πάρα πολλοί θεωρούν "επιτυχία" και τα πολύ λιγώτερα λεφτά

διαφορετικά το 99.9% των ελλήνων θα θεωρούσαν τους εαυτούς τους "αποτυχημένους"
δεν ειπα ποτε οτι καποιος ειναι αποτυχημενος αν δεν εχει τοσο λεφτα.
αλλα το 99,9 % που το βρικες.
γιατι εγω βλεπω ολα τα παραλια χτησμενα,ολα τα διλιτρα να κυκλοφορουν,τα καγιεν να ειναι περισσοτερα απο τα corsa.
παντως να ξερεις οτι για να φτιαξει ενας εμπορος μαγαζι θελει τουλαχιστον 200000.
για να βγει κερδιζοντας 1000 ευρω μαξιμουμ καθαρα απο μια μηχανη πρεπει να πουλησει πανω απο 100 μηχανες.
δεν λεω οτι καλα κανουν και κλεβουν απλα σε μια χωρα του φαρμπαλα οπως ειμαστε χωρις ουσιαστικη βιομηχανια και βιοτεχνια.το κλεψιμο για να οικονομησεις στο εμποριο ειναι μονοδρομος

harvester
11/08/2008, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μικρή Λουλού...
χωρις να διαφωνω με τις αποψεις σας (δεν καταλαβα λεπι..:lol: ) θα ηθελα να συμπληρωσω οτι υπαρχουν και αγοραστες (μαλιστα αρκετα-αρκετοι) που μπαινουν σε ενα καταστημα και αρχιζουν τα παζαρια σε ενα Vstrom για να φυγουν 3 ωρες αργοτερα με την μιση αδεια κυκλοφοριας ενος ωραιοτατου 954,αφηνοντας καταστηματαρχη και τραπεζικους με ενα τεραστιο χαμογελο...

τι θελω ναπω μ'αυτο..(ελα ντε..??)

οταν μπαινεις σε ενα μαγαζι και προτιθεσαι να αγορασεις τα μισα μηχανακια απο την εκθεση,μην περιμενεις να σε παρει σοβαρα και ο πωλητης που διαπιστωνει οτι δεν εχεις καταληξει καν στα βασικα...

ειναι μια περιπτωση κι αυτη ρε αδερφε και ειπα να την καταθεσω..:smokin:
μα καλος πωλητης δεν ειναι αυτος που θα σου πουλησει αυτο που θες.
καλος πωλητης ειναι αυτος που θα σου πουλησει αυτο που δεν ειχες καν σκεφτει να αγορασεις

gdevelek
11/08/2008, 12:08
τα παράλια μπορεί να είναι χτισμένα και τα ΣΟΥΒ να γυρίζουν, αλλά εσύ μίλησες για τέτοιες αγορές ΧΩΡΙΣ δάνειο αλλά με ζεστό μετρητο, δηλαδή 250.000 το σπίτι και 50.000 το κουτί, έτσι για πλάκα 300.000 μετρητά ;)

το αν χρειάζονται 200.000 για μαγαζί... μου φαίνεται τουλάχιστον τραβηγμένο

Road67
11/08/2008, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
δεν ειπα ποτε οτι καποιος ειναι αποτυχημενος αν δεν εχει τοσο λεφτα.
αλλα το 99,9 % που το βρικες.
γιατι εγω βλεπω ολα τα παραλια χτησμενα,ολα τα διλιτρα να κυκλοφορουν,τα καγιεν να ειναι περισσοτερα απο τα corsa.
παντως να ξερεις οτι για να φτιαξει ενας εμπορος μαγαζι θελει τουλαχιστον 200000.
για να βγει κερδιζοντας 1000 ευρω μαξιμουμ καθαρα απο μια μηχανη πρεπει να πουλησει πανω απο 100 μηχανες.
δεν λεω οτι καλα κανουν και κλεβουν απλα σε μια χωρα του φαρμπαλα οπως ειμαστε χωρις ουσιαστικη βιομηχανια και βιοτεχνια.το κλεψιμο για να οικονομησεις στο εμποριο ειναι μονοδρομος Μη το γενικευεις σε ολες τις κατηγοριες. Υπαρχουν εμποροι που δεν κλεβουν, που τα ειδη που πουλανε τα αγοραζουν με συγκεκριμενες εκπτωσεις και τιμη καταλογου οπου εσυ κι εγω ως καταναλωτες θα τον αναγκασουμε να κατεβει παρακατω για να μη στοκαρει κι επομενως αν αυτος ο ανθρωπος φερει κατι εισαγωγη [δε μιλαω απαραιτητα για μοτο] το οποιο ειναι αρτιο, δεν το θεωρω κακο να το δωσει στην τρεχουσα τιμη [οχι μεγαλυτερη] με μεγαλυτερο προσωπικο κερδος. Ετσι και θα μπορεσει να συντηρησει το σπιτι του και την επομενη φορα που θα πας να σε υποδεχτει με το χαμογελο, ασχετα απο το αν στο βασικο του ειδος τον εχεις εξαναγκασει εσυ, οπως και τα μεγαλοκαταστηματα να κανει εκπτωση πανω στην εκπτωση.

Μικρή Λουλού
11/08/2008, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
μα καλος πωλητης δεν ειναι αυτος που θα σου πουλησει αυτο που θες.
καλος πωλητης ειναι αυτος που θα σου πουλησει αυτο που δεν ειχες καν σκεφτει να αγορασεις





φιλε μου,δεν θελω να σε στεναχωρησω αλλα,εχεις δοκιμασει να πεισεις καποιον ΑΥΤΗΣ της κατηγοριας αγοραστων ποιο ειναι το ενδεδειγμενο μηχανακι γι αυτον χωρις να (νομισει οτι) τον προσβαλλεις??

Road67
11/08/2008, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μικρή Λουλού...
φιλε μου,δεν θελω να σε στεναχωρησω αλλα,εχεις δοκιμασει να πεισεις καποιον ΑΥΤΗΣ της κατηγοριας αγοραστων ποιο ειναι το ενδεδειγμενο μηχανακι γι αυτον χωρις να (νομισει οτι) τον προσβαλλεις?? Εγω εχω δοκιμασει ακομη και να τους προσβαλω οταν δεν ακουνε τιποτε αλλο και μιλαω για φιλους που θελω το καλο τους. Δεν ακουνε τιποτα..

Blixa
11/08/2008, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
δεν υπαρχει περιπτωση να βγαλει καποιος λεφτα με νομιμο κερδος και τιμιος απεναντι στην εφορια και το κρατος.

Εξαρτάτε όπως είπαν και οι φίλοι τι εννοεί ο καθένας λεφτά , και επίσης ας μην ξεχνάμε και ότι το κάθε αντικείμενο έχει μια συγκεκριμένη δυναμική , αν πουλάς σώβρακα , (απλά όχι με αρώματα) και είναι το μόνο εισόδημα σου , το "κουτί" είναι ύποπτο.

Και ναι , πιστεύω ότι υπάρχουν άνθρωποι που κονομάνε (για μένα κονομάω σημαίνει ζω με άνεση και ευπρέπεια , χωρίς να το παίζω ποδοσφαιριστής / ραπερ από το gheto με την boxster).

Είναι όλα όπως βλέπεις θέμα αντίληψής , και καλό είναι να είσαι λίγο πιο ανοιχτός και να κατακρίνεις κάποιον που έχει πάει καλά :beer:

πι.εσ 1) είμαι μισθοσυντήρητος , μέχρι πρόσφατα και κάτω από τα 700 :sun: (για να μην νομίζεις ότι υπερασπίζομαι καμιά δικιά μου κάστα το αναφέρω)
πι.εσ 2) Παράδειγμα μάγκα επιχειρηματία που μου ήρθε τώρα , αυτός που είδε μπροστά σε μια έκθεση ποτών τροφίμων στο εξωτερικό και έφερε την Ursus στην Ελλάδα.

:beer:

notakos600
11/08/2008, 12:45
Απάτη, παραμύθι και φοροδιαφυγή πανταχόθεν...
Το άλλο με τον τύπο που πήγε για καπότες και βρέθηκε με 8μετρο σκάφος το ξέρετε;
Τώρα για μεταχειρισμένο, από την εμπειρία μου και από τα μεταχείρω που πέρασαν από τα χέρια μου, ένα έχω να πω... μόνο από πολύ κολλητό και πάλι παίζει.
Από εμπόρους που αγόρασα με εξαπάτησαν, από άγνωστους ιδιώτες τρις χειρότερα.
Το μότο μου είναι πως αν δεν έχεις λεφτά για καινούργιο, ε τότε κάνε υπομονή μέχρι να τα μαζέψεις ή στην τελική χρεώσου για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και να μην αρρωστήσεις από τη στενοχώρια.

gdevelek
11/08/2008, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600

Από εμπόρους που αγόρασα με εξαπάτησαν, από άγνωστους ιδιώτες τρις χειρότερα.
Το μότο μου είναι πως αν δεν έχεις λεφτά για καινούργιο, ε τότε κάνε υπομονή μέχρι να τα μαζέψεις ή στην τελική χρεώσου για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και να μην αρρωστήσεις από τη στενοχώρια.

διαφωνώ οριζοντίως και καθέτως :D

αν πας το μηχανάκι του ιδιώτη σε έμπιστο μάστορα θα καταλάβει πάρα πολλά και το ρίσκο σου θα πέσει πάρα πολύ χαμηλά

καινούριο, με το που το έβγαλες έξω από την έκθεση και πριν το καβαλήσεις, με 0,000 χλμ, έχει χάσει ένα χιλιάρικο σε αξία

επίσης, αν θες μηχανάκι για καφετέρια θες καινούριο σουπερ ντούπερ γουάου γυαλισμένο κερωμένο

αν το θες για μετακίνηση, για γούστο, για βόλτα, για πίστα, για ταξίδι, υπάρχουν ένα σωρο ΜΤΧ που θα σε εξυπηρετήσουν θαυμάσια με το μισό κόστος ή και παρακάτω

harvester
12/08/2008, 08:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Απάτη, παραμύθι και φοροδιαφυγή πανταχόθεν...
Το άλλο με τον τύπο που πήγε για καπότες και βρέθηκε με 8μετρο σκάφος το ξέρετε;
Τώρα για μεταχειρισμένο, από την εμπειρία μου και από τα μεταχείρω που πέρασαν από τα χέρια μου, ένα έχω να πω... μόνο από πολύ κολλητό και πάλι παίζει.
Από εμπόρους που αγόρασα με εξαπάτησαν, από άγνωστους ιδιώτες τρις χειρότερα.
Το μότο μου είναι πως αν δεν έχεις λεφτά για καινούργιο, ε τότε κάνε υπομονή μέχρι να τα μαζέψεις ή στην τελική χρεώσου για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και να μην αρρωστήσεις από τη στενοχώρια.
φιλε το ιδιο σκεφτομουν και εγω.
μαζευω λοιπον 11300 και παω να παρω το 636-05.μαλιστα ημουν απο του πρωτους που το παρειγγειλα και το πρωτο μπλε στην ελλαδα μιας και το περιμενα και 1μιση μηνα.
μεσα σε ενα χρονο το πουλησα 8000 αφου η kawasaki ειχε ριξει την τιμη ηδη στα 9800 και ειχε αναγγειλει και καινουριο μοντελο.
μιλαμε για χασιμο 4000+ και αν σου πω τι φορουσε πανω θα λυποθημησεις.
πηρα μετα το Ζ750s μεταχειρισμενο με 9000 χιλιομετρα και 6000 ευρω.
το εδωσα φετος 5000 σκεψου να ειχα σκασει και σ'αυτο ενα 8500 να το παρω καινουριο.
τωρα πηρα ενα σκουτερ παλι απο ιδιωτη με μολις 1000 χιλιομετρα απο 5500 που εχει καινουριο 3850.

ασε που το 636 ειχε καποιο προβλημα στα καλαμια με τα ελατηρια και ημουν ετοιμος να αυτοκτονησω

zephyr1
12/08/2008, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
φιλε το ιδιο σκεφτομουν και εγω.
μαζευω λοιπον 11300 και παω να παρω το 636-05.μαλιστα ημουν απο του πρωτους που το παρειγγειλα και το πρωτο μπλε στην ελλαδα μιας και το περιμενα και 1μιση μηνα.
μεσα σε ενα χρονο το πουλησα 8000 αφου η kawasaki ειχε ριξει την τιμη ηδη στα 9800 και ειχε αναγγειλει και καινουριο μοντελο.
μιλαμε για χασιμο 4000+ και αν σου πω τι φορουσε πανω θα λυποθημησεις.
πηρα μετα το Ζ750s μεταχειρισμενο με 9000 χιλιομετρα και 6000 ευρω.
το εδωσα φετος 5000 σκεψου να ειχα σκασει και σ'αυτο ενα 8500 να το παρω καινουριο.
τωρα πηρα ενα σκουτερ παλι απο ιδιωτη με μολις 1000 χιλιομετρα απο 5500 που εχει καινουριο 3850.

ασε που το 636 ειχε καποιο προβλημα στα καλαμια με τα ελατηρια και ημουν ετοιμος να αυτοκτονησω

Το ιδιο στορυ το εχω ακουσει και απο ενα λαρισαιο εν ονοματι μοτσαρελα,φετα δωδωνης,παρμεζανα καπως ετσι δεν θυμαμαι.:confused:


:bigcry:

harvester
12/08/2008, 10:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Το ιδιο στορυ το εχω ακουσει και απο ενα λαρισαιο εν ονοματι μοτσαρελα,φετα δωδωνης,παρμεζανα καπως ετσι δεν θυμαμαι.:confused:


:bigcry:
δεν καταλαβαινω ποιον λες αλλα ειναι γεγονος οτι θα υπαρξουν πολλοι που θα σου πουν την ιδια ιστορια για αγορα καινουριου:bawl:

notakos600
12/08/2008, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
δεν καταλαβαινω ποιον λες αλλα ειναι γεγονος οτι θα υπαρξουν πολλοι που θα σου πουν την ιδια ιστορια για αγορα καινουριου:bawl:


Φίλε μου, το καλύτερο μεταχειρισμένο είναι το χειρότερο καινούργιο.
Αλοίμονο αν βάζουμε ψηλότερα τα μεταχειρισμένα από κάποια καινούργια που από αστοχία υλικού παρουσίασαν κάτι και επισκευάστηκαν εντός της εγγύησης.
Δεν διαφωνώ πως υπάρχουν διαμάντια μέσα στα μεταχειρισμένα, όμως πρέπει να σκάψεις πολύ βαθιά για να τα βρεις.

gdevelek
12/08/2008, 10:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600

Δεν διαφωνώ πως υπάρχουν διαμάντια μέσα στα μεταχειρισμένα, όμως πρέπει να σκάψεις πολύ βαθιά για να τα βρεις.

μην περιορίζεις τη συζήτηση στα ιταλικά... ;)

notakos600
12/08/2008, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
μην περιορίζεις τη συζήτηση στα ιταλικά... ;)



Πολύ καλό.

:lol: :lol: :lol: :lol:

Respect
12/08/2008, 10:49
Καλά τα καινούργια αλλά από την άλλη πιστεύω, πως συνήθως ο επόμενος ιδιοκτήτης χαίρεται μια μοτοσικλέτα πολύ περισσότερο από το πρώτο. Πολλά αξεσουάρ, τέλειες συντηρήσεις και άλλα πολλά αφού ως γνωστόν οι μοτοσικλετιστές στη πλειοψηφία τους είναι άρρωστοι με το όχημα τους.

stefanos
12/08/2008, 10:51
Η διαφορά σε χρήμα του καινούργιου απο το μεταχειρισμένο είναι τεράστια.
Και εάν δεν είναι κάποιος ιδιαίτερα κατασταλαγμένος για το τί θέλει δεν συμφέρει σε καμιά περίπτωση το καινούργιο.
Εκτός εάν είσαι αποφασισμένος να το παντρευτείς το μηχανημα, η αν έχεις πολύ χρήμα.
Οσο για το μεταχειρισμένο χρειάζεται ψάξιμο και λίγες γνώσεις και ένα μηχανικό.
Αλλιώς θα μάθεις με τον κακό τρόπο πληρώνοντας.
Το ίδιο ισχύει παντού όμως από το χρηματιστήριο μέχρι το γάμο:winka:

harvester
12/08/2008, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Φίλε μου, το καλύτερο μεταχειρισμένο είναι το χειρότερο καινούργιο.
Αλοίμονο αν βάζουμε ψηλότερα τα μεταχειρισμένα από κάποια καινούργια που από αστοχία υλικού παρουσίασαν κάτι και επισκευάστηκαν εντός της εγγύησης.
Δεν διαφωνώ πως υπάρχουν διαμάντια μέσα στα μεταχειρισμένα, όμως πρέπει να σκάψεις πολύ βαθιά για να τα βρεις.
φιλε ενα αριστο μεταχειρισμενο zz1400 με 5000 χιλιομετρα το βρισκω 11500.
το καινουριο κανει 15000.
μιλαμε για 3500 διαφορα.
και με μπιελα να το παρεις πιο φτηνα θα σου βγει να το επισκευασεις.


ασε που αν ειναι και εντος εγγυησης στα @@ σου

harvester
12/08/2008, 11:36
σου φερνω παραδειγμα αυτο(εντελως συπτοματικα πηρα την πρωτη)
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=63906

ποιος ο λογος να πας να σκασεις 11000+

σε ενα μηνα θα εχεις κανει 6000 χιλιομετρα.δηλαδη σε ενα μηνα θα εχεις χασει τουλαχιστον
2000 ευρω.

ε εγω τοσα δεν δινω ουτε στην τζολι για να της παρω την παρθενια

notakos600
12/08/2008, 11:47
ε εγω τοσα δεν δινω ουτε στην τζολι για να της παρω την παρθενια [/B][/QUOTE]



Αυτό ας το παραβλέψουμε γιατί σε πρόλαβε άλλος... :lol: :lol:

pilotos_xtreme
02/09/2008, 13:50
ποτε απο εμπορα και ποτε δε περνουμε μηχανακι χωρις να το δει μηχανικος ......
νομος !

ειχα παρει απο πολυ γνωστο εμπορα ενα cbf 250 ,και μου βγηκε με μια λακουβα στο ντεποζιτο την οποια δεν ειχα δει λογο τανκ κοβερ ( δε το εψαξα και γω καλα). + οτι το χειμωνα για να κρατισει ρελαντι επρεπε να του κανεις ταμα

mixalakis
04/09/2008, 10:48
Μακριά από τους έμπορες!!

Όταν πούλαγα το fazer που είχα 4.800 ? με μέση τιμή της αγοράς πάνω από 5.000?, ενώ το δικό μου είχε και πολλά έξτρα, οι έμποροι δεν μου έδιναν ούτε 4.000? στην ανταλλαγή.
Ευτυχώς δανείστηκα λεφτά από φίλους για να πάρω την καινούργια και την έδωσα 4.700? και ήμουν και ικανοποιημένος!

Εύκολα στην ανάγκη που είναι όλοι οι ιδιώτες που πουλάνε τα μηχανάκια τους, βρίσκεις πολύ καλές τιμές σε άψογα μηχανάκια, αρκεί να τα τσεκάρει ειδικός.

apolon10
04/09/2008, 23:15
ειχα το 2007 aprilia sportcity 250 (ευρω 3700 καινουριο) τζαμι με 2000χλμ μονο και ειπα να το αλλαξω με geopolis 250. Βλεπω σε αγγελια ενα σε εμπορα στη Μιχαλακοπουλου. Παω να το δω και βλεπω ενα χρεπι με πολλα χλμ , ελειπαν και κατι διακοπτες, γρατζουνιες και κακομεταχειριση. Ρωταω απο περιεργεια και μου λεει <ποσο να στο παρω , δεν ειναι εμπορευσιμα?> (ενω λεω μεσα μου για τα πεζο κανουν ουρα) και προτεινει (μαλιστα το ονομαζουν προσφορα) ευρω 2100 για το δικο μου και ακουσον ακουσον 3600 για το χρεπι.
Τι να πεις? ειπαμε ειναι εμποροι να βγαλουν κερδος, αλλα αυτο ειναι κατι αλλο.

harvester
05/09/2008, 08:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από apolon10
ειχα το 2007 aprilia sportcity 250 (ευρω 3700 καινουριο) τζαμι με 2000χλμ μονο και ειπα να το αλλαξω με geopolis 250. Βλεπω σε αγγελια ενα σε εμπορα στη Μιχαλακοπουλου. Παω να το δω και βλεπω ενα χρεπι με πολλα χλμ , ελειπαν και κατι διακοπτες, γρατζουνιες και κακομεταχειριση. Ρωταω απο περιεργεια και μου λεει <ποσο να στο παρω , δεν ειναι εμπορευσιμα?> (ενω λεω μεσα μου για τα πεζο κανουν ουρα) και προτεινει (μαλιστα το ονομαζουν προσφορα) ευρω 2100 για το δικο μου και ακουσον ακουσον 3600 για το χρεπι.
Τι να πεις? ειπαμε ειναι εμποροι να βγαλουν κερδος, αλλα αυτο ειναι κατι αλλο.
σου πουλαω εγω το geopolis 400 που ειναι και αστερι στα 3800