PDA

View Full Version : Γιατί μυρίζει έτσι;;;;;



stelorianman
10/08/2008, 11:48
Καλημέρα σε όλους και καλως σας βρήκα...(ναι είμαι νέο μέλος...)
Λοιπόν μετά απο 4ετή πορεια σε σκουτεροπαπα(ρα)κια απεκτησα πριν 3 μήνες τη πρώτη μου μηχανή(ενα Βροσακι 400)!Το προβλημα εχει ως εξής!Με τη μηχανή εχω κάνει απο τότε που τη πήρα ακριβώς 1900χλμ και υποτίθεται πως απο το μαγαζι που την αγόρασα τη πήρα "κομπλέ"(καινούρια λάδια,μπουζί,φίλτρα όλα καινούρια:look: )
Όμως η οσμή των "αερίων" της εξατμισης μου(τις τελευταίες μέρες,όχι εξαρχης),μου θυμίζει ένα 2χρονο σκουτερ που είχα,να φανταστείτε ο συνεπιβάτης βρωμάει μετά απο βόλτα, κι αν την αφήσω ρελαντι στην αυλή μου 5 λεπτα θα μυρίσει καυσαέριο όλο το σπίτι!!!...Η στάθμη λαδιού ειναι μια χαρά και το χρώμα τους σκούρο πράσινο.Λέτε να είναι απο καύσιμο;;Το λάδι παίζει καποιο ρόλο στην όλη φάση;:confused: Σκέφτομαι να πάω να του αλλάξω λάδια και φίλτρο μήπως γίνει τίποτα...
Ελπίζω σε βοήθεια μηπως ξεφορτωθώ αυτή τη βρώμα,χεχε :D !

sakisvolos
10/08/2008, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από stelorianman
Καλημέρα σε όλους και καλως σας βρήκα...(ναι είμαι νέο μέλος...)
Λοιπόν μετά απο 4ετή πορεια σε σκουτεροπαπα(ρα)κια απεκτησα πριν 3 μήνες τη πρώτη μου μηχανή(ενα Βροσακι 400)!Το προβλημα εχει ως εξής!Με τη μηχανή εχω κάνει απο τότε που τη πήρα ακριβώς 1900χλμ και υποτίθεται πως απο το μαγαζι που την αγόρασα τη πήρα "κομπλέ"(καινούρια λάδια,μπουζί,φίλτρα όλα καινούρια:look: )
Όμως η οσμή των "αερίων" της εξατμισης μου(τις τελευταίες μέρες,όχι εξαρχης),μου θυμίζει ένα 2χρονο σκουτερ που είχα,να φανταστείτε ο συνεπιβάτης βρωμάει μετά απο βόλτα, κι αν την αφήσω ρελαντι στην αυλή μου 5 λεπτα θα μυρίσει καυσαέριο όλο το σπίτι!!!...Η στάθμη λαδιού ειναι μια χαρά και το χρώμα τους σκούρο πράσινο.Λέτε να είναι απο καύσιμο;;Το λάδι παίζει καποιο ρόλο στην όλη φάση;:confused: Σκέφτομαι να πάω να του αλλάξω λάδια και φίλτρο μήπως γίνει τίποτα...
Ελπίζω σε βοήθεια μηπως ξεφορτωθώ αυτή τη βρώμα,χεχε :D !


Πρώτα να ελέγξεις το φίλτρο αέρα μήπως βούλωσε από σκόνη και ανέβασε καυσαέρια και αν
δεν είναι αυτό τότε ίσως πρέπει να κοιτάξεις τα καρμπυρατέρ! :wave2:

tai
10/08/2008, 13:31
Μπορεί να εχει λαδια το φίλτρο, η μπορεί να είχε λάδια το ρεζερβουάρ:rolleyes:
μπορεί να εχει πέσει λαδι η γράσο στην εξάτμιση η στην πολλαπλή.
:wave2:




ΥΓ
αν συνεχίσει, βάλε λιγο ψιλοκομενο σκόρδο και μια πρέζα βασιλικό στο ρεζερβουάρ για
να σπάσει η μυρωδιά :lol::rotflmao:

stelorianman
10/08/2008, 20:42
Καταρχην να ξεκαθαρίσω οτι με τη μαγειρική δε τα παω καλα...:lol: :lol: :lol:

Λοιπον καλα με το φιλτρο αερα το ελεγχω(που υποτίθεται οτι ηταν κομπλε και καινουριο μη χε...)!Ποιος φτανει μεχρι τα καρμπ τώρα και ποιος θα μου κάνει αυτή τη δουλειά,που υποτίθεται ξανα οτι τα καρμπ τα ειχε καθαρισει ο εμπορος που το ειχα παρει...Τεσπα,θα τσεκαρω το φ.αέρος,θα αλλαξω λαδοφιλτρο και λαδακια και ο θεος βοηθος...:a26:

OldMan
12/08/2008, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
αν συνεχίσει, βάλε λιγο ψιλοκομενο σκόρδο και μια πρέζα βασιλικό στο ρεζερβουάρ για
να σπάσει η μυρωδιά :lol::rotflmao:

Είσαι smart guy or what ρε φιλαράκι ..??? :smokin:



Υ.Γ.
Έδωσα ΕΓΩ το Ο.Κ. για χαβαλέ ??? :mad:

dirtbird
12/08/2008, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

Υ.Γ.
Έδωσα ΕΓΩ το Ο.Κ. για χαβαλέ ??? :mad:

Για δες και αυτόν (τον προτελευταίο....)

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=63981