PDA

View Full Version : Πρόβλημα: Βαράει κόφτες στις 5 - 6 χιλιάδες στροφές!



edrimon
10/08/2008, 11:57
Γεια χαρά

έχω ένα v-strom του '07 (μέσα στην εγγύηση), με ~10500 χμ. Έλεγα πριν το σέρβις στις 12000 που λέει το εγχειρίδιο, να πήγαινα μια βόλτα στο χωριό μου αλλά μου έχει βγάλει ένα πρόβλημα και έχω ξενερώσει αρκετά !

Είναι σαν να βαράει κόφτες στις 5 με 6 χιλιάδες στροφές, δεν ανεβάζει με τίποτα παραπάνω, αν κατεβάσω ταχύτητα (και πάει πχ στις 7 χιλιάδες στροφές) κάνει σαν να πάει να σβήσει, φτάνει πάλι στις 5 με 6 και .. βαράει κόφτες ! Αν πάω εθνική με το ζόρι πιάνει 120 χμ/ωρα.

Έχετε καμμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει; Έψαξα στο φόρουμ αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό και είπα να γράψω.

Βοήθεια !

xampos
10/08/2008, 12:28
ισως αντλια βενζινης? :confused:

Elle
10/08/2008, 12:30
Ω φίλε πήγαινε να το κοιτάξεις. Μη στεναχωριέσαι, έχεις εγγύηση, θα σου το διορθώσουν!

Respect
10/08/2008, 12:38
Δυστυχώς αντλία. Αφού όμως είσαι σε εγγύηση όλα καλά. (νομίζω 600euros)

domiemic65
10/08/2008, 20:43
Αν είναι αντλία πρέπει οπωσδήποτε να τσεκάρεις και το TPS γιατί η προβληματική αντλία το επιρεάζει και ίσως να θέλει και αυτό αλλαγή ή φτιάξιμο... αν υπάρχει δυνατότητα!!!

nelson
11/08/2008, 11:18
να πω και γω μια μπούρδα μπας και...

δε ρίχνεις μια ματιά στο φίλτρο αέρος πρώτα μην τυχόν έχει μπει καμια παπαριά εκεί.
το είχα πάθει παλιότερα με τα ίδια συμπτώμτατα και απλά είχε μπει ένας ιμάντας που
είχα κάτω απο την σέλα στην εισαγωγή του αέρα...

edrimon
11/08/2008, 15:26
Τελικά η τρόμπα βενζίνης ήταν. Η μηχανή δουλεύει και πάλι ρολόι.

Πήγα στο υπ/μα του Σφακιανάκη στη Συγγρού 19 & Βούρβαχη και τα παιδιά με εξυπηρέτησαν αμέσως.

ΥΓ. Τελικά καλά έκανα και πήρα επίσημης εισαγωγής. Αρχικά το σκεφτόμουν αρκετά να χτυπήσω παραεισαγωγής που ήταν φτηνότερα. Ο ενδοιασμός ήταν ως προς το θέμα της εγγύησης και της γενικότερης κάλυψης. Αρκετοί μου λέγαν "έλα μωρέ δεν θα πάθει και τίποτα μέσα στα 2 χρόνια της εγγύησης, σκυλιά είναι τα v-strom".

Να που όμως προέκυψε το πρόβλημα και εξυπηρετήθηκα αμέσως και χωρίς να πληρώσω τίποτα.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Respect
11/08/2008, 18:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από edrimon
Τελικά η τρόμπα βενζίνης ήταν. Η μηχανή δουλεύει και πάλι ρολόι.

Πήγα στο υπ/μα του Σφακιανάκη στη Συγγρού 19 & Βούρβαχη και τα παιδιά με εξυπηρέτησαν αμέσως.

ΥΓ. Τελικά καλά έκανα και πήρα επίσημης εισαγωγής. Αρχικά το σκεφτόμουν αρκετά να χτυπήσω παραεισαγωγής που ήταν φτηνότερα. Ο ενδοιασμός ήταν ως προς το θέμα της εγγύησης και της γενικότερης κάλυψης. Αρκετοί μου λέγαν "έλα μωρέ δεν θα πάθει και τίποτα μέσα στα 2 χρόνια της εγγύησης, σκυλιά είναι τα v-strom".

Να που όμως προέκυψε το πρόβλημα και εξυπηρετήθηκα αμέσως και χωρίς να πληρώσω τίποτα.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια. Ωραίος!

Αντικατάσταση έτσι;

edrimon
11/08/2008, 18:33
Ναι ..

schumifer
11/08/2008, 20:15
Είναι η ίδια σκέψη που μας ταλανίζει και στην αγορά μτχ. Είναι αυτό το αν σου κάτσει σου αλλάζει τη ζωή...
Όταν σου άλλαξαν την αντλία σου είπαν κάτι για το λόγο της φθοράς της?

edrimon
11/08/2008, 20:19
Το ρώτησα (για το λόγο φθοράς) και μου είπαν ότι λίγα μοντέλα το έχουν βγάλει αυτό το πρόβλημα. Δεν ήξεραν κάτι παραπάνω.

Αστοχία υλικού; τι να πω ...

domiemic65
12/08/2008, 08:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από schumifer
Είναι η ίδια σκέψη που μας ταλανίζει και στην αγορά μτχ. Είναι αυτό το αν σου κάτσει σου αλλάζει τη ζωή...
Όταν σου άλλαξαν την αντλία σου είπαν κάτι για το λόγο της φθοράς της?

Φίλε μου μήπως είσαι λίγο υπερβολικός; Δεν νομίζω οτι θα σου αλλάξει η ζωη αν πάθει μια ζημιά το μηχανάκι.... εντάξει ο καθένας θα τα έπαιρνε στο κρανίο... αλλά θα το πας και θα στο φτιάξουν... Είναι και τα γ...να τα φράγκα βέβαια αλλά τι να κάνουμε ο,τι κινείται αναπόφευκτα φθείρεται κιόλας...

Ενας παλίος σιδεράς (τορναδόρος κλπ...) σούπερ μάστορας, στο χωριό μου λέει: "Μην τα λυπόσαστε τα σίδερα..."

Απο τότε που το άκουσα αυτό όλα αυτά τα θέματα τα βλέπω πιο κούλ...

Οσο για τον λόγο της φθοράς της αντλίας... τι άλλο απο τις "υπέροχης" ποιότητας βενζίνες της χώρας μας...

edrimon
12/08/2008, 09:52
Φίλε μου μήπως είσαι λίγο υπερβολικός; Δεν νομίζω οτι θα σου αλλάξει η ζωη αν πάθει μια ζημιά το μηχανάκι.... εντάξει ο καθένας θα τα έπαιρνε στο κρανίο... αλλά θα το πας και θα στο φτιάξουν... Είναι και τα γ...να τα φράγκα βέβαια αλλά τι να κάνουμε ο,τι κινείται αναπόφευκτα φθείρεται κιόλας...

Δεν είναι ακριβώς έτσι, στο "δε βαριέσαι, θα το φτιάξουμε". Φυσικά και δεν σου αλλάζει τη ζωή, αλλά αλίμονο κι αν φτάναμε και σ'αυτό το σημείο !

Γεγονός είναι πως νιώθεις ανακουφισμένος όταν εξυπηρετείσαι γρήγορα και ανέξοδα (στην Ελλάδα μας δεν είναι κ τόσο συνηθισμένο) για μια βλάβη που είναι μέσα στην εγγύηση. Στην αντίθετη περίπτωση ίσως να ήταν ταλαιπωρία ειδικά μέσα στο κατακαλόκαιρο, άντε τώρα να έβγαζα άκρη 10 Αυγούστου κι όμως εξυπηρετήθηκα επί τόπου και είμαι έτοιμος για βόλτες.

Καλημέρα

oscar
10/11/2009, 09:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από edrimon
Τελικά η τρόμπα βενζίνης ήταν. Η μηχανή δουλεύει και πάλι ρολόι.

Πήγα στο υπ/μα του Σφακιανάκη στη Συγγρού 19 & Βούρβαχη και τα παιδιά με εξυπηρέτησαν αμέσως.

ΥΓ. Τελικά καλά έκανα και πήρα επίσημης εισαγωγής. Αρχικά το σκεφτόμουν αρκετά να χτυπήσω παραεισαγωγής που ήταν φτηνότερα. Ο ενδοιασμός ήταν ως προς το θέμα της εγγύησης και της γενικότερης κάλυψης. Αρκετοί μου λέγαν "έλα μωρέ δεν θα πάθει και τίποτα μέσα στα 2 χρόνια της εγγύησης, σκυλιά είναι τα v-strom".

Να που όμως προέκυψε το πρόβλημα και εξυπηρετήθηκα αμέσως και χωρίς να πληρώσω τίποτα.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Καλημέρα φίλε μου έχω και εγω το ίδιο πρόβλημα αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό που το είχες και εσύ απλώς μου κάνει κοψίματα μετα τισ 7000στροφές αλλα ανεβάζει λίγο και πήγα στον Αργυρίου στοθς Αγίου και μου είπε ένας μάστορας που έχει εκεί ότι ελιναι τρόμπα βενζίνης και δεν το καλύπτει η εγγύηση και φταίει η βενζίνη. Εκεί πώς το κατάλαβαν ότι είναι η τρόμπα το μέτρησαν?

edrimon
10/11/2009, 09:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από oscar
Καλημέρα φίλε μου έχω και εγω το ίδιο πρόβλημα αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό που το είχες και εσύ απλώς μου κάνει κοψίματα μετα τισ 7000στροφές αλλα ανεβάζει λίγο και πήγα στον Αργυρίου στοθς Αγίου και μου είπε ένας μάστορας που έχει εκεί ότι ελιναι τρόμπα βενζίνης και δεν το καλύπτει η εγγύηση και φταίει η βενζίνη. Εκεί πώς το κατάλαβαν ότι είναι η τρόμπα το μέτρησαν?

Δεν ξέρω αν το μέτρησαν. Εγώ είχα παρατηρήσει το πρόβλημα και τους πήγα το μηχανάκι που ήταν μέσα στην εγγύηση. Από κει και πέρα μου είπαν ότι φταίει η τρόμπα βενζίνης και ότι συμβαίνει σε μια παρτίδα από V-strom να βγάζουν τέτοια προβλήματα με την τρόμπα.

Τώρα τι να σου πω, να κάνει και σενα το ίδιο και να σου λένε για τη βενζίνη μου φαίνεται λίγο περίεργο...

oscar
10/11/2009, 09:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από edrimon
Δεν ξέρω αν το μέτρησαν. Εγώ είχα παρατηρήσει το πρόβλημα και τους πήγα το μηχανάκι που ήταν μέσα στην εγγύηση. Από κει και πέρα μου είπαν ότι φταίει η τρόμπα βενζίνης και ότι συμβαίνει σε μια παρτίδα από V-strom να βγάζουν τέτοια προβλήματα με την τρόμπα.

Τώρα τι να σου πω, να κάνει και σενα το ίδιο και να σου λένε για τη βενζίνη μου φαίνεται λίγο περίεργο...
και άλλη μία τελευταία ερώτηση..πρίν πόσο καιρό έγινε αυτό?

edrimon
10/11/2009, 10:01
δεν θυμάμαι... έχει τόσο σημασία; :ninja:

oscar
10/11/2009, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από edrimon
δεν θυμάμαι... έχει τόσο σημασία; :ninja:

οχι απλώς λέω μήπως βρήκαν την αιτια αν πέρασε πολύ καιρός...οκ ευχαριστώ πολυ πάντως..

nic mor
10/11/2009, 17:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από oscar
και πήγα στον Αργυρίου στοθς Αγίου και μου είπε ένας μάστορας που έχει εκεί ότι ελιναι τρόμπα βενζίνης και δεν το καλύπτει η εγγύηση και φταίει η βενζίνη.



κανε μια βολτα και απο κανενα αλλο συνεργειο!
αν και οντως νομιζω οτι την εχω ξανακουσει,
αυτην την ατακα που σου ειπε ο ακατανομαστος,
δεν εχεις να χασεις τιποτα!
μπορει και να στο φτιαξουν!

και κοιτα τα πμ σου,θα σου στειλω καποιες πληροφοριες
για τον "μαστορα" :yuck: :yuck:

xanthosd
11/11/2009, 21:12
σιγουρα ειναι το φιλτρο βενζινης, μην αγχωνεσαι καθολου το κανουν ολα τα vstrom
κανεις ενα μπαη μπας και εισαι ετοιμος με κοστος 8?:beer:


180320

edrimon
11/11/2009, 21:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από xanthosd
σιγουρα ειναι το φιλτρο βενζινης, μην αγχωνεσαι καθολου το κανουν ολα τα vstrom
κανεις ενα μπαη μπας και εισαι ετοιμος με κοστος 8?:beer:

Μακάρι να ήταν 8 τα ευρώ και τα υπόλοιπα να τα πίναμε μπύρες :beer: αλλά νομίζω ότι το πρόβλημα είναι στην αντλία της βενζίνης που απότι ξέρω το κοστούμι πάει γύρω στα 300 Ευρώπουλα.

oscar
11/11/2009, 22:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από xanthosd
σιγουρα ειναι το φιλτρο βενζινης, μην αγχωνεσαι καθολου το κανουν ολα τα vstrom
κανεις ενα μπαη μπας και εισαι ετοιμος με κοστος 8?:beer:

Πολύ καλή ιδέα αλλά ι τρόμπα που έχω είναι του 2008 δεν είναι όπως αυτή που έχεισ στην φώτο αλλά άμα γίνεται θα το δοκιμάσω να ησυχασω....

xanthosd
12/11/2009, 00:18
διαφερουν στο σχημα του φιλτρου ανα μοντελο και ανα κυβυσμο αλλα ειναι η ιδια ακριβως φιλοσοφια.

oscar
12/11/2009, 19:42
Πήγα σήμερα στον Σφακιανάκη και μου έιπε θα μου την καλύψει η εγγύηση....όχι όπως έλεγε ο μηχανικός του Αργυρίου ότι δεν το καλύπτει...το μόνο που λυπάμαι έιναι ότι έδωσα 20 εύρω για την σίτα της τρόμπας που άλλαξα..έτσι μου έρχεται να βάλω πάλι την προυγούμενη...

Elle
13/11/2009, 17:04
Η τρόμπα βενζίνης είναι κάτι το αναλώσιμο, όχι μόνο για το V-Strom, αλλά και
για τις λοιπές μοτοσυκλέτες. Σε καμμία περίπτωση δεν φταίει η μοτοσυκλέτα!
Όσον αφορά την κακή ποιότητα της βενζίνης, σίγουρα παίζει κι αυτή το ρόλο
της, αλλά επειδή οι τρόμπες βενζίνης είναι κι αυτές ανταλλακτικά και μπορεί
μία στις εκατό να βγαίνουν σκάρτες, θα πρέπει να αλλάζονται δίχως κόστος
αν η εγγύηση ισχύει.

tazakos
21/11/2009, 00:30
αντλία μας είναι ευπαθής για αυτό προσέχετε τι βενζίνη βάζετε από εκεί και πέρα μέσα στο διάστημα της εγγύησης αν υπολειτουργεί είναι προς αντικατάσταση και τα άλλα περί δικής μας υπαιτιότητας είναι παπαριές κάποιου-όποιου που κακώς έχουμε αφήσει με την ανοχή μας να έχει την θέση που έχει και να λέει αυτά που λέει!

Lazio
21/11/2009, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από tazakos
αντλία μας είναι ευπαθής για αυτό προσέχετε τι βενζίνη βάζετε από εκεί και πέρα μέσα στο διάστημα της εγγύησης αν υπολειτουργεί είναι προς αντικατάσταση και τα άλλα περί δικής μας υπαιτιότητας είναι παπαριές κάποιου-όποιου που κακώς έχουμε αφήσει με την ανοχή μας να έχει την θέση που έχει και να λέει αυτά που λέει!




Μακαρι να ηταν δυνατον να ξερουμε τι ποιοτητα βενζινης βγαζει η αντλια καθε πρατηριου.....μονο το ενστικτο και οτι ακουμε απο γνωστους για το πια ειναι 'καθαρα' βενζιναδικα μπορει να μας προστατεψουν :wave2: