PDA

View Full Version : Πειραιάς-Χανία (Χανιά-Σφακιά-ΟΜΑΛΟΣ-ΣΟΥΓΙΑ)



Σελίδες : [1] 2

sas
06/02/2005, 18:41
Όλα ξεκίνησαν γυρνώντας από τις διακοπές της Πρωτοχρονιάς. Το πρώτο mail που βλέπω στο PC λέει, “Κύριε Δεδεγκίκα μέσα στον Ιανουάριο θα πρέπει να μειώσετε τις μέρες αδείας που σας μένουν από το 2004”. Ουάαου.:)

Οκ σκέφτομαι….2 μερούλες να πάρω, μια Π και μια Δ και είμαστε έτοιμοι για τρελό ΠΣΚΔ.;)
Αρχίζω να το planάρω (είχα αναπτύξει ταχύτητα και πετούσα πάνω από τα κύματα). Οι πρώτες σκέψεις μου (αρωγός σε αυτές ήταν ο dirty) είναι για Γρεβενά-Καστορία-Κοζάνη-Φλώρινα-Γιάννενα και επιστροφή. Ο καιρός μου τα χαλάσε :mad: και επαναπροσδιορίζω την διαδρομή στα Χανιά.:cool:
Περνάω πρώτα μια βόλτα από τον Θανάση να μου δώσει πληροφορίες για διαδρομές :wave2:. Προμηθεύομαι τον χάρτη ο οποίος πρέπει να πω ότι ήταν πλήρως ενημερωμένος –ο χάρτης όχι ο Θανάσης- τις επιγονατίδες μου (καιρός ήταν) παίρνω και την ευχή του Θανάση “Άντε γαμήσου Γιαννάκη” :rotflmao: και φεύγω για να ετοιμάσω τα υπολοίπα.
Έχω φτιάξει λίστα με το τι να θυμηθώ να πάρω μαζί μου (ξεχνάω εύκολά βλέπεις ο μαλάκας :blush: )
Λάδι μηχανής (τυχαία το έβαλα πρώτο) μην πεταχτούν οι κακεντρεχείς και πουν τπτ για το ΚΤΜ):nono:
Fast (δε θέλες να μείνεις μόνος σου από λάστιχο στο βουνό)
Σπρέυ αλύσίδας
Εργαλεία μηχάνης (λες και αν χαλούσε κάτι θα το έφτιαχνα…μπορεί να έβρισκα κάποιον όμως οπυ να ήξεβρε)
Χταπόδι, Ιμάντες (τελικά οι ιμάντες κάνουν πολύ καλή δουλειά)
Πολυεργαλείο (αυτό ξέρω να το χρησιμοποιήσω…βλέπεις έχει ανοιχτήρι για να ανοίγουν οι μπύρες :eyepop:)
Φακός
Σκηνή
Υπνόσακος
Αδιαβροχά
Δεύτερα κλειδιά
Χάρτες
Φωτογραφική-φορτιστή
Κινητό (που δεν έχω αλλά για την περίπτωση βρήκα)
Δεύτερα γυαλιά (μύωψ γαρ)
Tire up (ποτέ δε ξέρεις τι μπορεί να ξεσφίξει)
Κάποιες αλλαξιές
Γκαζάκι, γκαϊφέ, μπρίκι

Όλα έτοιμα, τα φορτώνω σε ένα tankbag και σε μια τσάντα πίσω και Άααααααντε ΓΕΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τα εισιτήρια για Χανιά με επιστροφή στοίχισαν 57 ευρά.
Συνολικά έξοδα,,,,μούμπλε μούμπλε 135 ευρά

1η μέρα (Χανιά-Σφατσιά)
2η μέρα (Σφατσιά-Θέρισσος-Ομαλός-Σούγια)
3η μέρα (Παλαίόχωρα-Ελαφόνησος...αναγκαστικά Φαλάσαρνα (χάσαμε την διαδρομή ο μαλλλΑΑΑΑκας...άσε που λόγω κωλόκαιρου δεν πήγα και Μενιές ρε Θανάση!!!)είπαμε.....έχω αφήσει ένα υπόλοιπο 1 μέρας.έτσι και αλλιώς για 4 το υπολόγιζα.

sas
06/02/2005, 18:42
Παρασκευή στις 6πμ βρίσκομαι Σούδα.:D
Ακόμα όλα είναι σκοτεινά. Επομένως βάζω μπρος για το παλιό λιμάνι μπας και βρω τπτ ανοιχτό και πιω κανά γκαϊφέ μέχρι να ξημερώσει. Για καλή μου τύχη κάτι ήταν ανοιχτό (όχι το Μελτέμι Θανάση) και αρχίζει να χαράζει.


8333

sas
06/02/2005, 18:43
Το πλάνο της εκδρομής είναι να γυρίσω τον νομό Χανίων χρησιμοποιώντας αρκετούς από τους χωματόδρομους.
Π΄ρωτη μέρα λέω να την βγάλω Σφακιά (σε συγγενείς), την δεύτερη να πάω από θέρισο,ομαλό και να κατήξω Σούγια για ύπνο και την Τρίτη να πάω από Παλαιόχωρα-ελαφονήσι-να περάσω από το φαράγγι των Μεσσαυλιών, να ανέβω Μενιές που βρίσκεται στην πάνω μύτη και μετά επιστροφή για Σούδα. (βλέπεις αν και είχα πάρει άδεια και Δ τελικά την έκοψα γιατί αλλάξαμε πόστο την δουλειά και δεν με έπαιρνε).

Γύρω στις 7 ξεκινάω με πρώτο προορισμό τη λίμνη Κουρνά. Πολύ εύκολο να φτάσεις πέρνωντας την Εθνική, αλλά δε γούσταρα. Επομένως λέω δεν περνάς μια από Ακρ. Δράπανο??


8334

sas
06/02/2005, 18:44
Οι δρόμοι σε αυτό το κομμάτι είναι οι κλασσικοί επαρχιακοί, κλειστές στροφές με χώματα στο δρόμο (όπως άλλωστε σχεδόν σε ολόκληρη την Κρήτη).
Περάσαμε αρκετά χωριά όπως καλύβες,Αλμυρίδα, Κόκκινο Χωριό, Δράπανο, Βάμος, Σέλλια, Αργυρομούρι ή και σκατομούρι, Ομπρόσγιαλός. Έκανα κύκλο προσπαθώντας να περάσω όλο το κομματι αυτό που στον χάρτη φαινόταν πράσινη διαδρομή (σημ. φυσικού κάλους). Φρύδια κάλους αλλά τέσπα. Τα περισσότερα από τα χωριουδάκια δεν λέγαν κάτι ιδιαίτερο. Κάποια από αυτά όμως ήταν γραφικά με στενούς δρόμους και παλιά σπίτια που δίναν χρώμα. Από διαδρομές μου άρεσε αυτή που έβγαζε στο Ακρ. Δράπανο (αγριάδα, βράχια και μπροστά η θάλασσα).
Πηγαίνοντας για εκεί περνάς και από τις βάσεις του Ναυτικού. Στάση στον σκοπό στην πύλη κουβεντούλα-τσιγαράκι (ζάχαρη την περνούσε) και νάτο το Ακρ.


8335

sas
06/02/2005, 18:45
Επιστροφή προς Βάμο περνώντας όμως από Ομπρόσγιαλό (καλούλα διαδρομή) που στο τέλος του δρόμου είχε αυτό το ταβερνάκι, κλειστό όμως ΓΑΜΩΤΟΟΟΟ:mad: :bawl:


8336

sas
06/02/2005, 18:46
Ανηφορίζουμε το δρόμο προς τα πίσω και βάζουμε πλώρη για Γεωργιούπολη (κωμόπολη).


8337

sas
06/02/2005, 18:47
Βγάζουμε τις φώτο πάνω στο κανάλι με τα ψαροκάικα και πάμε μία προς την παραλία της.


8338

sas
06/02/2005, 18:48
Εκεί είχαμε και την πρώτη επαφή (μη πάει το μυαλό σας ρε σε αρνητικά πράγματα…ούτε σεξουαλικά ρε πειναλέοι) μηχανής και αναβάτη με άμμο :smokin: . Τελικά αλήθεια (φοβερή διαπίστωση…ανκάλυψα τον τροχό), όσο έχεις ανοιχτό το γκάζι δεν τρέχει μία. Το πρόβλημα είναι όταν θα το κλείσεις ή θα θελήσεις να στρίψεις για να βγεις από την αμμουδιά…..αλλά δε μασάμε, σιγά σιγά θα τα μάθουμε ούλα ρε.:rolleyes:
Επόμενο σημείο αναφοράς ο Κουρνάς και η ομώνυμη λίμνη. περνάμε από Μαθές-Μουρί, Κάβαλλο και φτάνουμε στην λίμνη.

Στάση και εδώ για τσιγαράκι. Πρέπει να πω βέβαια ότι οι λίμνες της Ηπειρωτικής ελλάδας (πχ Δόξας, Τσιβλού, την πλαστήρα δεν την βάζω μέσα λόγω άλλου μεγέθους) είναι πιο όμορφες. προσωπική γνώμη και άμα γουστέρνεται.


8339

sas
06/02/2005, 18:48
Κοιτάζουμε τον χάρτη και η επόμενη πρασινισμένη διαδρομή ξεκινάει από Αργυρούπολη. Οι δρόμοι για να φτάσεις εκεί….αρκετοί. Το μάτι μου πέφτει σε ένα χωματόδρομο που ξεκινάει από το χωριό Πάτημα. Εμπρός για Πάτημα επομένως. Βρίσκω ένα χωματόδρομο στο τέλος του χωριού αλλά μου φαίνεται λίγο σκατά. Γυρίζω πίσω κι αρουτάω μια γιαγια αν αυτός βγάζει Αργυρούπολι. Μου το επιβεβαιώνει και……βουυυυυυυρ. “Το πρώτο…χώμα”. ;)


8340

sas
06/02/2005, 18:49
Ο δρόμος καλούλης με πολύ φυτευτή πέτρα και κροκάλες…….αλλά μια χαρά.
Στάση για ένα τσιγάρο.


8341

sas
06/02/2005, 18:50
Να σε πω βέβαια, ότι οι χωματόδρομοι στα Χανιά δε είναι μεγάλης απόστασης. Δλδ από 5χουλουμου μέχρι 18χουλουμου και οι περισσότεροι με σκληρό χώμα και πέτρα. Πούδρα δεν βρήκα πουθενά…τουλάχιστον από κει που πήγα εγώ.

παρεπιμπτόντως ο καιρός ήταν συνεφιασμένος (ιδανικός για να μην ζεσταίνεσαι, να μη σε τυφλώνει ο ήλιος και στεγνός ο δρόμος).

Πιάνοντας την Αργυρούπολη

Ναι ρεεε, έχω και απ' εδώ φώτο


8342

sas
06/02/2005, 18:52
επόμενο σημείο που θέλω να βρεθώ είναι ο Καλλικράτης. Ορεινό χωριό με ελάχιστους κατοίκους. Εκεί μπορούσα να φτάσω είτε πέρνοντας μια πρασινισμένη άσφαλτο προς Ασή Γωνία, είτε να πάω προς Μυριοκέφαλα και από κει χώμα. Ναι ναι….μπρος για Μυριοκέφαλα, κάτι μου έκανε και το όνομα.
Φώτο από Μυριοκέφαλα προς Καλλικράτη


8343

sas
06/02/2005, 18:52
Από Μυριοκέφαλα έπιασα τον χωματόδρομο (καλός) με πέτρα χαλλλλλαράαααα (για τους βόρειους φίλους μας).


8344

sas
06/02/2005, 18:53
Μετά από κανά 5αρι χουλουμου πιάνω άσφαλτο για κανά χιλιόμετρο και ξαναμπαίνω χώμα για Καλλικράτη. Ο Καλλικράτης είναι από τα χωριά φάντασμα αυτήν την περίοδο. Ελάχιστοι κάτοικοι. Σταμάτησα σε ένα σπίτι καφενέ για ένα κέρασμα και καμιά κουβεντούλα. Οι άνθρωποι πρόσχαροι-ζεστοί. Πίνουμε μια ρακή τρώμε και ένα μελομακάρονο (γαμάτο)


8345

sas
06/02/2005, 18:54
και τραβάμε δρόμο για Ασφένδου και Φαράγγι της Ιμπρου. Το κομμάτι αυτό με άρεσε κάργα. Ωραία άσφαλτος, χωρίς αυτοκίνητα αλλά πολύ πέτρα και χώμα κάτω ρε παιδί μου.

φώτο Ασφένδου.


8346

sas
06/02/2005, 18:55
ο δρόμος από Ασφένδου για Ιμπρο....οι πέτρες που σας έλεγα

Μέχρι στιγμής δε μου έχει δωθεί η δυνατότητα να στρίψω λίγο (τουλάχιστον όσο μπορώ εγώ)


8347

sas
06/02/2005, 18:56
Αφού περνάω Ασφένδου (δεν μένει κανείς) βλέπω μπροστά μου την Ιμπρο και ψηλά τα χιόνια. (Υπόψη ότι όταν είναι να χιονίσει, αυτό το κομμάτι αποκλείεται)


8348

sas
06/02/2005, 18:57
είναι ώρα τώρα να κατηφορίσω από Ιμπρο προς Σφακιά. Μια διαδρομή που την έχω κάνει και άλλες φορές αλλά μ’αρέσει ιδαίτερα. Είναι μια διαδρομή που κινείται ψηλά και παράλληλα με το ομώνυμο φαράγγι και έχει και πράσινο


8349

sas
06/02/2005, 18:59
Ναι βρε κουτά.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
σας σκέφτηκα και σας






και σας χαιρετώ μέσα από την καρδιά μου που μ'αφήσατε να πάω μόνος.


8350

sas
06/02/2005, 19:00
Πάντα όταν κατέβαινα αυτό το δρόμο σκεφτόμουνα πως και κανένας δεν έχει φτιάξει κανά κιόσκι με θέα το φαράγγι και κάτω το Φραγκοκάστελο???:confused:

Οι σκέψεις μου εισακούστηκαν, και.......αυτό το καφενείο είναι γαμάτο πάνω στα βράχια (όπως βλέπεις) αλλά κλειστό και αυτό ρε γκαμώτο. :alien:

Ο τύπος που το έχει και το έφτιαξε κρεμόταν με ένα σχοινί και έβαζε πέτρα την πέτρα


8351

sas
06/02/2005, 19:02
Ο δρόμος κατηφορικός με μπόλικα πεύκα και κάτω θέα το πιστάκι (τα μαμημένα τ ζωντανά δε σ'αφήνουν να χαρείς τπτ....κάθονται μέσα στο δρόμο και σε γράφουν στα φρύδια τους ΚΑΝΟΝΙΚΑΑ). Τα Σφακιά από δω είναι δεν είναι 10 λέπτα από την δεξιά μεριά, ενώ αριστερά είναι το Φραγκοκάστελλο.


8352

sas
06/02/2005, 19:04
Τα ζωντανά που σας έλεγα.
.
.
.
.
.
.
.
.
και θα πει κάποιος......καλά ρε παπΑΑΑΑΑΑρα τα κατσίκια έπαιρνες φωτο και μας δείχνεις???



και επαναλαμβάνομαι:mad: αν και δε μ'αρέσει.......ότι μου κ@λ@σει τραβάω ρε και άμα φες μη διαβάζεις


8353

sas
06/02/2005, 19:05
Άντε και φτάσαμε Σφατσιααά.
Λίγη θέα από Σφακιά.
Δεν σταματάω όμως από τωρα στους συγγενείς…είναι ακόμα 1μμ, και αν κάτσω δεν πρόκειται να συνεχίσω.

Ξέρετε μερικοί από σας ρακές, κρεατάκι ντόπιο, καμιά ρακή, πίτες με μέλι, να πιούμε και καμιά ρακή???
:blush:


8354

sas
06/02/2005, 19:07
Αφήνοντας τα Σφατσιάα (όσο περνάει η ώρα αρχινάμε να μιλάμε την τοπική...τσσσσσσσ) ούτε 5 λεπτά δρόμο συναντάμε την παρακάτω παραλία (γαμάτη) που έχει και ταβερνάκι (όχι γρα;φικό όμως)


8355

sas
06/02/2005, 19:08
Η συνέχεια της διαδρομής έχει Ανώπολη-Μουρί (Μαδάρες)-Αράδαινα-Παραλία Φοίνικα-Αι Γιάννης. Η διαδρομή προς Ανώπολη είναι ότι πρέπει για στραμπούληγμα. Ανηφορική, γεμάτηκλειστές φουρκέτες και από τα βράχια να πετάγονται τα ζωντανά.
Φτάνοντας Ανώπολη (παλαιότερα είχε πολλούς κατοίκους) αλλά πλέον ζήτημα να μένουν 200….γιατί άραγε?????

ΒΕΝΤΕΤΕΣ κύριοι βεντέτες.:sad:


8356

sas
06/02/2005, 19:11
Από Ανώπολη (οι ντόπιοι με κόβανε καλά καλά...όπως και οι τοπικοί μπάτσοι) κινώ για Μουρί και Μαδάρες. Ο δρόμος δείχνει καλός και είναι. Πετράκια έχει αλλά όχι κοτρώνια.

Είναι άλλο πράγμα να μπάινεις στην φύση.
Ναι ρε να μπαίνεις.......ο καθένας όπου θέλει

Μεγάλο ζόρι τραβάτε και δε θα τα πάμε καλά:evil:


8357

sas
06/02/2005, 19:13
Το τοπίο αλλάζει γρήγορα σκηνικό, από το Πεύκο στο κοκκινόχωμα και από κει στην ξεραϊλα και την αγριάδα. Σε αποζημιώνει όμως αυτή η εναλλαγή στο έπακρο. Σε κάθε στροφή δεν είσαι σίγουρος πως θα είναι από κει και πέρα:rolleyes:


8358

sas
06/02/2005, 19:14
Όσο προχωράω προς τα μέσα συναντάω κυνηγούς που με κοιτάνε δύσπιστα και καχύποπτα θα έλεγα, ενώ εχει και πολλά χιμαδιά.
Στο σημείο αυτό βρήκα και τους πρώτους μου νερόλακκους, τους οποίους πέρασα με απόλυτη επιτυχία, αν και νομίζω ότι ήταν εύκολοι λόγω του σκληρού χώματος. ένας μόνο ήταν περίεργος και τα ψιλοχρειάστηκα, γιατί το μπροστινό βυθίστηκε αρκετάααααααα. δεν μασήσαμε όμως…τι μας είπε ο dirty?? γκαζάκι…εεε και γω…. γκαζάαακι ρεεεεε.
Άσχετο, αλλά έχω έναν φόβο με τους σκυλάγγουρες. Ρε γαμώτο μου την πέφτουν. Αυτό σκεφτόμουνα και στην διαδρομή αυτή, γιατί όπου χιμαδιά και σκυλιΑΑΑ. Και για κακή μου τύχη, στο πιο δύσκολο κομάτι με νεροφαγώματα μεγάλα και κοτρώνια, αποφασίσανε δύο αξιαγάπητα τσοπανόσκυλα να μου δείξουνε τις φιλικές τους διαθέσεις………Περιττό να σου πω ότι μέχρι εκείνο το σημείο πήγαινα κοτάρα λόγω του δρόμου (ποιού δρόμου??…τέσπα), με που μου την πέφτουνε τα θηρία (τι τα ταϊζουνε ρε πούστη μου), τα ξέχασα όλα………….σπάει ο καρπός και το 950 πήρε φωτιά. Πηδούσε σα κατσίκι…..και αφού ξέφυγα από τους οχτρούς μου, κατανάλωσα πολύ ενέργεια για να αντιμετωπίσω την φουρκέτα (κατηφορική κιόλας γκαμώτο)που υπήρχε μπροστά. Τέλος έφτασα σε αυτό το εκκλησάκι, όπου και άραξα για το καθιερωμένο τσιγαράκι.


8359

sas
06/02/2005, 19:16
Τα χρώματα είνι φοβερά ότι χτίζεται δένει με το τοπίο σε σημείο που να μην διακρίνεις από απόσταση τα κτίσματα πχ




εδώ΄έχει έναν μισογκρεμισμένο πύργο


8360

sas
06/02/2005, 19:19
Η διαδρομή αυτή ήταν γύρω στα 15χουλουμου πήγαινε.
Επιτόπυ στροφή και ξεκινάμε για να πάρουμε μια άλλη διακλάδωση προς μαδάρες (στον χάρτι είναι πάνω από Ανώπολη το αριστερό κομμάτι).
Δεν το έκανα όλο όμως γιατί άρχισε να με παίρνει η ώρα.
Επομένως στροφή ξανά μανά και ξεκινάμε προς τα πίσω να πάμε για Αράδαινα.


8361

sas
06/02/2005, 19:20
Αυτή είναι η Αράδαινα με την γέφυρα που έχει φτιάσει ο Βαρδινογιάννης (κι ολο κλαίιινεεεεε τα βαζελάκιαααα- τι σας έκανε η ΑΕΚ ρεεεεε).

Μη το μαμήσουμε το post....βαζελάκια πλάκα κάνω:lol:


8362

sas
06/02/2005, 19:21
Η θέα από την γέφυρα είναι καταπληκτική όπως κατεβαίνει το φαράγγι ενώ έχει και εξέδρα για bunge jumping (έτσι λες να γράφεται:confused:) που νομίζω είναι βάθους 140 μέτρα :sick:


8363

sas
06/02/2005, 19:22
Τραβάμε κάποια videakia (τέτοια τραβήξαμε και από το φαραγγί της Ίμπρου και από παλαιόχωρα και από Ομαλλό) αλλά δε μπορείτε να τα δείτε, είναι μεγαααλα. Και καταλήξαμε Αι Γιάννη. Ωραία η διαδρομή από Αράδαινα προς Αι Γιάννη, με πευκάκια, όχι πυκνά, σε υψόμετρο και από κάτω να κοζάρεις το Λυβικό πέλαος.

Η πρώτη μέρα έχει σχεδόν τελειώσει. Επιτόπου και πάμε αρχικά προς Παραλία Φοίνικα.


8364

sas
06/02/2005, 19:24
Ο δρόμος αυτός που κατεβαίνει στην παραλία είναι ψιλοκατσικίσιος, περνά και από ένα χωριό τα Λιβαθιανά (πως μένουν εδώ το χειμώνα).
Άσε και το άλλο το ωραίο οι περισσότεροι από τους τσοπαναρέους βόσκουν τα πρόβατα με τον αγρότη (αγροτικό). Μπροστά το αγροτικό από πίσω τα ζα.


8365

sas
06/02/2005, 19:25
Ωραιααααα. Φτάκαμε στην παραλία (που δεν λέει και πολλά) και άντε να ανέβουμε.

Υπόψη ότι στο βάθος της φωτογράφιας (ΟΟΟΟχι τόσο βαθιά ρεεεεε) π΄σιω από το βουνό έχει ένα γαμάτο παραθαλάσιο οικισμό τα λουτρά, που πας ή από μονοπάτι ή το καλοκαίρι με το καραβάκι)


8366

sas
06/02/2005, 19:26
Μάλλον με είχανε πάρει χαμπάρι οι βοσκοί ότι φοβούμαι τα σκλια, γιατί κανά δυο που συνάντησα κάνανε νεύμα στους κόπρους να με μουντάρουνε (φιλικοί άνθρωποι!!!!!!!) και μετά, αφού κάνανε τον χαβαλέ τους με χαιρετούσανε (ΜΑΛΑΑΑΚΕΕΕΣ!!). Επιστρέφοντας κάνω μια στάση Ανώπολη για βρέξω τον στόμα μου. Λίγα πράγματα…οδηγούμε κιόλας. Λίγη ρακή, ελίτσες, ψωμάκι, γραβιέρα και ανθότυρο. Συζήτηση με τους ντόπους βρακοφορεμένους και δρόμο προς Σφακιά, γιατί μας περιμένουν εδώ και ώρα.

κατεβαίνοντας ο δρόμος προς Σφακιά.


8367

sas
06/02/2005, 19:30
Από δω ξεκινάει ένα μονοπάτι που πάει στην παραλία Γλυκά νερά (πολύυυ ωραία παραλία). Σε αυτήν είχε αυτοκτονήσει στο ψαροντούφεκό μου ένας ροφός 10 κιλά….ο ένας και μοναδικός.

Με αυτόν όμως είχαμε φάει 20 κοπέλια. Ναι το λοιπόν το ομολογώ....στις γυναίκες δεν δώσαμε τπτ...


ααααα στη φώτο δεν φαίνεται γιατί είναι σκοτεινή....αλλά στα 3 μέτρα από την παραλία, μεσα στο νερό, έχει ένα βράχο, που πάνω ο τύπος έχει στήσει καντίνα. Και τι καντίνα!!!!!.......με ούυυυυλα α καλά.
Να έχεις κάνει το μπανάκι σου και να πηγαίνες πάνω και ν τρώς τσι πίτες, να πίνεις τις παγωμένες μπύρες σου....αααχχχχχ ααχχ αχχχ


8368

sas
06/02/2005, 19:31
Το προβατάκι μάλλον έχασε το κοπάδι και φοβισμένο κάθεται να συζητήσουμε. Βέβαιαο ξάδερφόςμ μου είπε ότι ήταν μέγιστη μαλακία να το πιάσω γιατί αν με έβλεπε κανάς τσοπάνης μπορεί και να μου έπαιζε καμία.


8369

sas
06/02/2005, 19:33
Σύνολο πρώτης ημέρας 230 χουλουμου, από τα οποία χωμάτινα περίπου 80. ένας έλεγχος σε λάστιχα και λαδάδι, χρειάστηκε να συμπληρώσω λίγο ούτε 100εμελ (μάλλον για πρώτη μέρα ήμουν φοβισμένος και το πήγαινα αργά στα χώματα...και το λέω αυτό γιατί τσι επόμενες 2 δεν έκαψε γραμμάριο).

Το βράδυ στο ξάδερφο είχε πρόβατο βραστό (αν και δεν τρώω πρόβατο ήταν απλά γαμάτο) με μέλι και σύγκληνα. Και φυσικά ρακή…μπόλικη ρακή αφού τώρα δεν είχα τιμόνι. η πλάκα είναι η ποικιλία από ρακές που είχε!!! Σφακιανή, Κύπρου, Αυστρίας, Ολλανδίας, και αυτή στο κέντρο που έχει χρώμα πετρελαίου Βιλγαρίας. Ήπια μερικά ποτηράκια και για σας ρε κοπέλια…….
Οοοουυυστ…

Και όπως καταλαβαίνετε κοιμήθηκα ωσάν πουλάκι!!!!!
Αυτιαααααα για αρχή


8370

sas
06/02/2005, 19:35
Πάρτε και έναν υποτυπώδη χάρτη της διαδρομής της 1ης ημέρας.
Ότι είναι πράσινο είναι χωματόδρομος.

άντε καληνύχτα:wave2:


8371

petridist
06/02/2005, 19:45
ο μοτοσυκλετισμός σε όλο του το μεγαλείο!!!!!


μπράβο ρε φίλε... εγώ μόνος δεν θα το έκανα όλο αυτό...

άξιος και εις ανώτερα!!

:beer: :beer: :wave2:

DoctorS
07/02/2005, 00:07
φίλε γιάννη όπως είπε και ο προλαλήσαντας απλά μπράβο και συγχαρητήρια!!
νομίζω πως σε ζηλεύουμε όλοι!!!
διάλεξες και το τελειότερο μέρος κατ'εμέ!!!

ααααααα ρε κρήτη!!!!!!

Υ.Γ. είχε δίκιο ο αξάδερφος για το πρόβατο οι βοσκοί στην παίζουν για πολύ πιο ασήμαντους λόγους απ'το να νομίζουν ότι θα τους κλέψεις!!!

τα σέβη μου!!

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

asmar
07/02/2005, 00:49
α ρε πατρίδα!!!

Σημείωση....η γέφυρα στην Αράδαινα είναι 80 μέτρα :)

powerphot
07/02/2005, 01:32
Ωραίος ο John!!!:wave2:

Αλλά....για πες ο τανασης τι σχέση έχει με το ΜΕΛΤΕΜΙ;
Ξέρεις ....αυτό δίπλα στο μουσείο λέω.:wave2:

sas
07/02/2005, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από asmar
α ρε πατρίδα!!!

Σημείωση....η γέφυρα στην Αράδαινα είναι 80 μέτρα :)

Και όμως asmar......το έψαξα και τελικά γράφουν ότι είναι 138 μέτρα.

Όσο για το "α ρε πατρίδα" αν και δεν είναι δική μου πατρίδα αλλά της γυναίκας μου, έχει πραγματικά πολλά ωραία μέρη να δεις

crs-k
07/02/2005, 10:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από sas
Ναι βρε κουτά.
.
.
σας σκέφτηκα και σας

και σας χαιρετώ μέσα από την καρδιά μου που μ'αφήσατε να πάω μόνος.


Μη με πληγωνεις περισσοτερο ρε Γιαννακη ... :(


Τα σκυλια εγω τα περναω ευκολα, ειτε με τα ποδια, ειτε με την μηχανη.
Θα σου κανω μαθηματα στο Δελεαρ αποψε! :winka:


Keep up the good work!

Για να βλεπουν και καποιοι το τι σημαινει χωμα και τι μπορεις να γνωρισεις μεσα απο αυτο! :smokin:

Κανένας
07/02/2005, 10:38
Ωραίος ο ςας
Τι μου θύμισες
Σπούδαζα το 79-82 στα Χανιά
Ξαναπήγα το 88 και είχαν αλλάξει
Φαντάζομαι ότι τώρα θα είναι αγνώριστα
:beer:

sas
25/02/2005, 19:38
ΜΕΡΟΣ Βουυυυυυυυυυυυυυυυυυ


ΣΦΑΚΙΑ-ΘΕΡΙΣΟΣ-ΟΜΑΛΟΣ-ΣΟΥΓΙΑ εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=6866) γιατί οι μοδιστράτορες με αλλάξανε θέση

sas
25/02/2005, 19:39
Μετά το φαϊ και το ποτό σειρά είχε τιιιι?????
Μα τι άλλο….από το να πέσω ξερός στο κρεββάτι. Το καλό ήταν ότι δεν κοιμήθηκα στο σπίτι του ξαδέρφου (γιατί από τα πιθανά ροχαλητά μου μπορεί να με πετούσε και έξω). Μάλλον το είχε ψιλιαστεί ότι θα γινόνταν κάπως έτσι και μου είχε ετοιμάσει δωμάτιο στο ξενοδοχείο. Ένα ξενοδοχείο μόνος μου!!!!!
Όχι ακριβώς μόνος…..σε κάποιο δωμάτιο υπήρχαν και 3 τουρίστριες.
Στο σημείο αυτό αγαπητοί μου απέτυχα…….δε μπόρεσα να ανακαλύψω το δωμάτιο που μένανε οι κοπελιές. Και όχι μόνο αυτό, αλλά και ο ξάδερφος αρνιόνταν πεισματικά να με καθοδηγήσει. Τέσπα.
Τελικά έγινε αυτό που έτσι και αλλιώς θα γινόνταν, πήγα στο δωμάτιο μου….έκανα ένα ζεστό μπανάκι και την έπεσα σε «βραδυνή νάρκη».
Το πρωϊ ξυπνήσAME στις 8.
Μη τσιμπάτε ρεεεεε. Μόνος μου ξύπνησα, αφού σας είπα δεν είχα παρέα. Τα παράθυρα ήταν ορθάνοιχτα και την έκανα μια έξω και είδα αυτό. Ωραία εικόνα για να ξυπνήσεις, δε μπορώ να πω.


9324

sas
25/02/2005, 19:40
Πρωϊνή γεύση από το λιμανάκι των Σφατσιών


9325

sas
25/02/2005, 19:41
Ο καιρός όπως είδατε, έδειχνε βαρύς. Το ίδιο ήμουν και γω αφού ακόμα δεν είχα πιεί καφέ. Με νωχελικές κινήσεις ξεκίνησα να ετοιμάζω τα πράγματα. Φόρτωσα την μηχανή, και πήγα μέχρι της Κομητάδες, ένα χωριουδάκι δίπλα στα Σφακιά. Ο ξάδερφος ήταν ήδη εκεί, στα ζωντανά του (Κατσίκια, πρόβατα, γουρούνια, γαλλικές αλπίνες). Αφού τον βοήθησα να φορτώσει κάτι γουρουνάκια (όχι τα 3) για την Αγιά Ρουμέλη (εκεί που καταλήγει το φαράγγι της Σαμαριάς), καθήσαμε για ένα καφεδάκι. Η ώρα είχε περάσει και είπα να ξεκινήσω.
Ξεκινώντας να ανέβω το φαράγγι προς την Ίμπρο, ψηλά τα βουνά ήταν φορτωμένα με σύννεφα. Μάλλον το πέρασμα μου θα είχε και ομίχλη…..σκέφτηκα. Γουστάρω τρελά την ομίχλη.


9326

sas
25/02/2005, 19:42
Μετά από κανα 3αρι χουλουμου και αφού είχα ανέβει καμιά 400-500αριά μέτρα (σε ύψος) οι σκέψεις μου επιβεβαιώθηκαν. Ομίχλη. Όχι πυκνή. Σε ορισμένα σημεία, ανάλογα με τον αέρα, οι στροφές χανόντουσαν και το μόνο που έβλεπες ήταν λίγα μέτρα μπροστά σου, καθώς και τα δέντρα που περνούσες δεξά και αριστερά. Ήταν αρκετό αυτό όμως για να μου φτιάξει η διάθεση και ένα χαμόγελο υπήρχε μόνιμα χαραγμένο στο πρόσωπό μου. Οι κινήσεις μου ήταν αργές, το κατεμι γουργούριζε γλυκά αν και απ’ ωρα έδειχνε έτοιμο και πρόθυμο για ποιο έντονες καταστάσεις. Εγώ εν τω μεταξύ γέμιζα το μυαλό μου με εικόνες.


9327

sas
25/02/2005, 19:42
και άλλη μία από το γίδιο κομμάτι:sun:


9328

sas
25/02/2005, 19:45
Φτανοντας στην Ίμπρο (μιλάμε για μικρές αποστάσεις 17χουλουμου) η ομίχλη είχε χαθεί. Ο δρόμος από δω και πέρα άνοιγε. Ιδιαίτερα (αν θυμάμαι καλά), από το χωριό Πέτρες μέχρι και κάποια χιλιόμετρα πριν τις Βρύσες (μεγάλο χωριό..χωρίς κάτι ιδιαίτερο, 30 χουλουμου περίπου από τα Χανία). ο δρόμος ήταν σχετικά φαρδύς, αρκετά καλός (σε σημανση και ποιότητα οδοστρώματος) και με ωραίες μεγάλες στροφές. Επιπλέον δεν είχε γκρεμίλες ούτε ζωντανά στο δρόμο.
Ήταν ώρα να παίξουμε λίγο. Ο κατιμας το είχε απ ‘ώρα. Εγώ έκανα ένα 5λεπτάκι να εγκλιματιστώ και η συνέχεια ήταν αυτό που λέμεεεε……η ώρα του παιδιού. Γλυκές κλίσεις πάνω στις ανοιχτές φιδίσιες στροφές και τα χιλιόμετρα να ανεβαίνουν. Μερικά χιλιόμετρα πριν τις βρύσες οι στροφες γίναν ποιο κλειστές και το οδόστρωμα δεν ήταν τόσο καλό.
Φώτο από δω δεν έχω…..σιγά μη σταματούσα ρεεεεεε.
Εγώ δεν είχα χορτάσει όμως, ούτε η μηχανή. Τι κάνουμε επομένως???? Στροφή και πάλι πάνω. Τώρα που είχαμε δει και τον δρόμο ήταν ακόμα καλύτερα. Ανεβήκαμε λίγο και πάλι πίσω προς Βρύσες.
***Άσχετο…..αυτό που μου αρέσει σε αυτό το μηχανάκι, είναι ότι στα κατάλληλα χέρια (προφανώς αυτά, δεν είναι τα δικά μου….τα μαρούλια) μπορεί να σε πάει πολύ γρήγορα στο χώμα και μόλις βγει άσφαλτο να συνεχίσει πολύ γρήγορα.
Οι Βρύσες δεν ήταν μέσα στα σχέδιά μου για στάση, αλλά έλα που είχα ένα βάρος στα οπίσθιά μου. Επομένως στάση για καφέ καιιιιι….ξέρετε εσείς.


9329

sas
25/02/2005, 19:46
Από τις Βρύσες συνέχισα στους επαρχιακούς δρόμους προς Φρες. Στο χωριό αυτό είναι και το Παναγία των 2 βράχων. Ωραίο εκκλησάκι.


9331

sas
25/02/2005, 19:47
Και από το εκκλησάκι η Φρες.


9332

sas
25/02/2005, 19:47
Το σημερινό πρόγραμμα έλεγε Σφακιά-Θέρισσο-Ομαλο-Σούγια. Από Φρες κατευθύνθηκα προς Μελιδόνι για να πιάσω τον χωματόδρομο που βγάζει στις Καρές. Ήταν καλός χωματόδρομος, αφού μάλλον χρησιμοποιείται συχνά από τους ντόπιους


9333

sas
25/02/2005, 19:48
Οκ το λοιπόν βγήκαμε Καρές. Από εκέι και η φώτο και συνεχίζουμε για να βρούμε τον χωματόδρομο που οδηγεί στην Τσακίστρα.


9334

sas
25/02/2005, 19:55
Τον δρόμο τον βρήκαμε….σχετικά καλός, είχε όμως αρκετά σημεία με νεροφαγώματα. Το εκκλησάκι ψηλά και το ρεματάκι να περνάει χαμηλά.


9335

sas
25/02/2005, 19:55
Η ώρα είχε περάσει. Ήταν 1 και είχα βγει εκτός προγράμματος. Αυτό είναι το καλό όταν είσαι μόνος. Δε σε νοιάζει αν θα βγει το πρόγραμμα. Σκοπός είναι να το χαρείς εσύ και όχι ντε και καλά να γράψεις χιλιόμετρα. Σταματάς όπου θέλεις, για όσο θέλεις, ακολουθείς τους ρυθμούς που εσύ θέλεις. Όμωωωως…δεν ήμουν εντελώς μόνος, είχα και το στομάχι που είχε ξεκινήσει να διαμαρτύρεται. Θέρισσος βλέπεις είναι αυτός (είναι κλασσικό σημείο για μάσα). Πλώρη για Θέρισο επομένως και γρήγορα. Πέρασα τα Μυγιανά και πλησιάζω…


9336

sas
25/02/2005, 19:57
Τώρα είμαστε σε απόσταση αναπνοής από τον Θέρισο, ρε παιδάκι μου…..το αισθάνομαι….όλοι οι δρόμοι οδηγούν εκεί. .Όχι δεν είναι αυτός


9337

sas
25/02/2005, 19:57
Οκ. Έφτασα Θέρισο…το θέμα είναι που κάθομαι για μάσα???? Οι ταβέρνες αρκετές, τελικά επιλέγω την πρώτη στην είσοδο του χωριού από το Θερισιανό Φαράγγι. Τα παιδιά στο μαγαζί εξυπηρετικότατα. Αρχίζει να μου λέει τι έχει (ότι δεν είναι καλά…ότι τελευταία έχει κάτι στομαχόπονους) και φτάνει στις μαγικές λέξεις…..Σύγκληνα!!!!!!!!Τσιγαριαστό!!!!!!!!!. Ώπα του λέω..δε θέλω να ακούσω τπτ άλλο. Φέρε μου μια και από τα δύο, χορταράκια καιιιιι ντρέπομαι να το πω…..Ναι το λοιπόν, το ομολογώ, παράγγειλα και ρακί. Ρε παιδιά δεν είναι δυνατόν να φας αυτές τις λιχουδιές χωρίς να κεράσεις και τον εαυτό σου.
Ιδού και το φαγητάκι. Αριστερά είναι το Τσιγαριαστό(αρνί ή κατσίκι στο τηγάνι με μια ωραία εελαφριά σαλτσούλα), δεξά τα Σύγκληνα(χοιρινό καπνιστό στο τηγάνι, στεγνό όμως), στο κέντρο χορταράκια και λίγο ποιο πίσω……..μμμμμ νερό, ναι νερό είναι, το βρήκα.


9338

sas
25/02/2005, 19:58
Αντε βιβα ρε


9339

sas
25/02/2005, 19:59
Το φαϊ μαγκίτες και μαγκίτισες ήταν ΖΖΖΖΖουπερ. Επειδή όμως με έπιασε λίγοη χικ χικ…..ρακή χικ… την άραξα για καμιά ώρα, παρήξξειλα και μια φραπεδούμπα, και έκανα ασκήσεις επί χάρτου. Έπρεπε να περάσω ένα σύντομο χωμάτινο κομμάτι για να βγω στα Μεσκλά, και από εκέι χώμα για να καβατζάρω το βουνό και βγω στον κεντρικό που οδηγεί Ομαλό. Για να πω την κρυφή μου αλήθεια…τον χωματόδρομο από Θέρισσο προς Μεσκλα………….δεν το θυμάμαι. Τέσπα.
Και τώρα ένα κουίζ.
Ποιο είναι αυτό το χωριό??


9340

sas
25/02/2005, 19:59
Δεν ξέρετε?
Καλά….θα σας δώσω και μια βοήθεια.


9341

sas
25/02/2005, 20:00
Πάλι δεν καταλάβατε???!!!!
Κομμάτι από τα Μεσκλαά είναι βρε κουτάαααα. Και άντε τώρα ο τουρίστας να φανταστεί που βρίσκεταί. Φτάνοντας Μεσκλά υπάρχει ένας χωματόδρομος που ανεβαίνει το βουνό. Ήταν μέχρι τώρα ο μόνος που έιχε χώμα κόκκινο, πουδραριστό. Ήταν και ψιλοβρεγμένος….ότι πρέπει για να χωνέψουμε. Το κακό με αυτόν ήταν ότι είχε πολλά παρακλάδια, ίδιας ποιότητας, επομένως επέλεγες στην τύχη και το ένστικτο. Ευτυχώς το δικό μου λειτούργησε σωστά αυτήν την φορά. Στο τελείωμα βρήκαμε τι άλλο….άσφαλτο. Μέσα στα πλάνα μου ήταν στον προφήτη Ζαχαρία να κόψω αριστερά και να κάνω 18 χιλιόμετρα χώμα (τα οποία σημειωτέον στον χάρτη φαίνονται πράσινα…ιδιαίτερου κάλους) για να πέσω στο οροπέδιο. Η ώρα όμως ήταν περασμένη, τα βουνά από τα οποία περνούσε ο δρόμος φαινόντουσαν τίγκα στο χιόνι, επομένως η απόφαση πάρθηκε με συνοπτικές διαδικάσίες. Έτσι λοιπόν μετά από μερικά παιχνιδιάρικα ασφάλτινα χιλιόμετρα πήρα μια πρώτη γεύση από ομαλό.


9342

sas
25/02/2005, 20:02
Δεν είναι και άσχημα....στο βάθος δεξιά είναι ο δρόμος που κατεβαίνει προς Σουγια. Μπορείς να πας προς τα εκεί απ'ευθείας ή να συνεχίσεις από την αριστερή μεριά και να βγεις στην είσοδο του Φαραγγιού της Σαμαριάς.


9343

sas
25/02/2005, 20:03
Το οροπέδιο σου δημιουργεί μια φοβερή αίσθηση, Το αισθάνεσαι ότι είσαι ψηλά…βλέπεις έναν τεράστιο πλάτωμα να ανοίγεται μπροστά σου, και γύρω και πάνω από αυτό…να πέφτουν τα χιονισμένα βουνά. Κάστρο φυσικό ένα πράγμα. Πηγαίνοντας προς το σημείο που είναι η είσοδος του φαραγγιού της Σαμαριάς έχει ταμπέλα προς το Καταφύγιο Καλλέργη.
Ναι…εκεί ψηλά. Στα 1600 μέτρα.
Ο δρόμος αυτός, είναι αυτός που σκεφτόμουνα να πιάσω από την αρχή του για να καταλήξω εδώ. Πάλι καλά που δεν το έκανα όμως.


9344

sas
25/02/2005, 20:03
Ο δρόμος ανεβαίνοντας (η ώρα ήταν 4 και κάτι) ήταν καθαρισμένος από χιόνια και το χώμα σκληρό. Λίγη λασπουριά είχε, η οποία ήταν ενοχλητική μόνο στις φουρκέτες, που όπως συνήθως κατεβαίνουν τα νερά και σκάβουν το χώμα τα τουτούνια.


9346

sas
25/02/2005, 20:04
Αυτή η φώτο μ’αρέσει ιδιαίτερα. Η κορυφογραμμή με ένα δεντράκι και από πίσω το βουνό.


9347

sas
25/02/2005, 20:04
Φτάκαμε στο τέρμα και να το καταφυγίο. Ο δρόμος από το σημείο αυτό και μετά είναι κλειστός. Σοφή επομένως η απόφαση να μην τον πιάσω τον χωματόδρομο από την άλλη μεριά.
Αν και ήθελα να σταματήσω και να πάω να πιώ έναν γκαϊφέ δεν το έκανα. Ο αέρας ήταν πάαααρα πολύ δυνατός μια που ήμουν στην κορυφογραμμή, τα αυτοκίνητα είχαν πιάσει τα απάνεμα μέρη….επομένως με βαριά καρδιά ξεκινάω για το κατέβασμα.


9348

sas
25/02/2005, 20:05
Και άλλη μια για να καταλάβαιτε τον δρόμο (καλή κατάσταση)


9349

sas
25/02/2005, 20:06
Στο βάθος φαίνεται η έξοδος από το Οροπέδιο προς Σούγια.


9350

sas
25/02/2005, 20:07
Μετά από μερικές εκαντοτάδες μέτρα βρήκα την είσοδο του φαραγγιού. Στάση για καφέ εδώ (τον χριεαζόμουν)


9351

sas
25/02/2005, 20:08
και η θέα από το μαγαζί.


9352

sas
25/02/2005, 20:09
Σε ένα τέταρτο έχω σηκωθεί. Βιάζομαι να φτάσω Σούγια. Αφού περνάω μια λιμνούλα που έχει πάνω στο οροπέδιο.


9353

sas
25/02/2005, 20:09
Πιάνει το κατηφορικό κομμάτι, το οποίο ήταν ζάχαρη.


9354

sas
25/02/2005, 20:10
Ζάχαρη σου λέω ρε…..γιατί δε με πιστεύεις.


9355

sas
25/02/2005, 20:10
Μόνο που από ένα κομμάτι και μέτα η αριστερή μεριά του δρόμου ήταν γκρεμνά…….
και ο Γιάννης να πετάει πάνω από τα σύννεφα.


9356

sas
25/02/2005, 20:11
Αφού έχω περάσει το ωραίο κομμάτι και απέναντί μου έχω πλέον τον ομαλό.


9357

sas
25/02/2005, 20:11
Ο δρόμος με οδηγεί μόνος του προς την Σούγια.
Μετά από μερικά ανούσια χλμ, μάλλον η διάθεσή μου θα έφταιγε, έφτασα στην παραλία μου. Και να το σπίτι μου. Ναι, αυτό το δέντρο στο βάθος. Οποιαδήποτε άλλη φορά έχω έρθει, πάντα κάποιος τσόγλανος το έχει καβατζώσει. Αλλά τωωωραααα…..είναι δικό μου.


9358

sas
25/02/2005, 20:12
να και η άλλη μεριά της παραλίας. Το καλοκαίρι έχει πολύ κόσμο....αλλα έχει χώρο για όλους


9359

sas
25/02/2005, 20:13
Αφού εντοπίσαμε το που θα την βγάλουμε το βράδυ, πάμε για μια επίσκεψη σε έναν καφενέ που πήρε το μάτι μου. Και το μάτι μου δεν έσφαλε. Το μαγαζάκι μικρό, με ντόπιους να παίζουν πρέφα και να διαβάζουν εφημερίδα, η ξυλόσομπα να καίει.


9361

sas
25/02/2005, 20:13
Μια χαρούλα. Η ώρα πέρασε εύκολα. Κουβεντούλα με τα κοπέλια και τους μεγαλύτερους, λίγη εφημεριδούλα ένα τεταρτάκι ρακί…..και πλέον είναι ώρα να πάμε να στήσουμε το τσαρδί μας. Έχει νυχτώσει για τα καλά και δεν φαίνεται καλά ο δρόμος. Πηγαίνω αργά και το κατεμι μου κάνει κονξες στην άμμο….αλλά δε μασάω. ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΡΑΞΩ.
Σταματάω στα γρήγορα, χώνω μια πέτρα κάτω από το σταντ
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.και ρίχνω ένα κατούρημα.
Ώρα να στήσουμε το δείγμα σκηνής. Και λέω δείγμα γιατί είναι από αυτά που παίρνεις στην παραλία το καλοκαίρι για να προστατεύεσαι από τον ήλιο. Ευυυυυυκολο το στήσιμο.


9362

sas
25/02/2005, 20:14
Βγάζω τις κορντούρες και την αράζω λίγο. Ρέεεεεεκλα….χαλάαααααρωση. Και αφού έχω ηρεμήσει, βγάζω γκαζάκι, μπρικάκι, μελάκι και ένα τεταρτάκι ακόμη που πήρα από τον καφενέ για τις δύσκολες ώρες. είναι ώρα για να παρασκευάσω το υπνωτικό.ΡΑΚΟΜΕΛΟ.
Γαρυφαλάικι δεν είχα αλλά δε με χάλασε


9363

sas
25/02/2005, 20:16
Το κακό είναι ότι το είχα λίγο πιο δυνατά την φλόγα….και φούσκωσε…και παραλίγο να πάθουμε ζημιά.

Ναι ρε τζιτζιφιόγκο......κάνε και το σήμα της νίκης....κοοοοοοόπανε


9364

sas
25/02/2005, 20:16
Η ηρεμία που ένοιωσα μου άδειασε το μυαλό. Γύρω σκοτάδι, μια γλυκιά ψύχρα να σε διαπερνάει και τα κύματα να σκάνε πάνω στο ψιλό βότσαλο. Εικόνες, ήχοι και μυρωδιές που τα εκτιμάς πολύ περισσότερο, επειδή καθημερινά ζεις στην Αθήνα.
Πρέπει να κάθησα έτσι, να αγναντεύω, μέχρι αργά. Μέχρι να γίνει ο αέρας που κατέβαινε από το βουνό που με είχε φιλοξενήσει πριν λίγες ώρες στον Ομαλό, τόσο κρύος όσο γεμάτο ήταν το μυαλό μου και η ψυχή μου από τις τελευταίες δύο μέρες.
Καλόν ύπνο ρεμαλιάαααα.

crs-k
25/02/2005, 20:42
Τι ?
Δεν θα 'χει αλλο ???

Ταξιδεψε μας κι αλλο ρε Γιαννακη ... :(


Μαμακια εκανα που δεν ηρθα !!! :sick:

Ή που θα πηγαιναμε κι απο 'κει που ΔΕΝ περναγε ή που ΔΕΝ θα μας σηκωναν απο το πρωτο καφενειο που θα βρισκαμε !

:lol: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :lol:


Και στις δυο περιπτωσεις, μαλλον Αγιο ειχες !

:lol: :rotflmao: :lol:

gcrook
26/02/2005, 00:54
Γιαννη μου τσακισες την ψυχολογια βραδυατικα.

Βοηθεια μας:bigcry:

milaber
26/02/2005, 03:39
Aπλά...
...και γαμώ τα ταξιδιωτικά!

Πάντα τέτοια!

:wave2: :wave2: :wave2:

sas
26/02/2005, 20:28
Τι ?
Δεν θα 'χει αλλο ???

H 3h μέρα...κάποια στιγμή....

Ταξιδεψε μας κι αλλο ρε Γιαννακη ... :(

Την επόμενη θα ταξιδέψουμε προς βόρεια βρε

Μαμακια εκανα που δεν ηρθα !!! :sick:

Ότι έκανες...έκανες (φοβόσουνα βλέπεις ότι θα έίμασταν όλο θάλασσα)


Ή που θα πηγαιναμε κι απο 'κει

ΑΝ είχα και άλλον παρέα θα έπιανα τον χωματόδρομο από την αρχή....

που ΔΕΝ περναγε ή που ΔΕΝ θα μας σηκωναν απο το πρωτο καφενειο που θα βρισκαμε !

:lol: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :lol:


Και στις δυο περιπτωσεις, μαλλον Αγιο ειχες !



Όσο για τον Άγιο που λες.....δε θα συμφωνήσω, γιατί στην περίπτωση του χωματόδρομου απλά θα αναγκαζόμουν να γυρίσω πίσω, όσο για τα καφενεία που λες, στο μεν πρώτο κάθησα μια ώρα επιπλέον για να σιγουρετώ ότι είμαι Οκ, στο μεν δεύτερο (στη Σούγια) ήμουν δίπλα στη σκηνή (200 μέτρα) και μια χαρά.

sas
26/02/2005, 20:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από milaber

Πάντα τέτοια!

:wave2: :wave2: :wave2:

Στο χέρι μας είναι Milaber;)

transalpboy
28/02/2005, 17:36
ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΚΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΟΝ ΜΙΛΑΜΠΕΡ ΤΕΛΕΙΟ ΤΑΞΙΔΙΩΤΙΚΟ ΚΑΙ ΥΠΕΡΟΧΟ ΤΟ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΟ ΥΛΙΚΟ.ΜΑΣ ΕΚΑΝΕΣ ΝΑ ΖΗΛΕΨΟΥΜΕ ΡΕΕΕΕΕΕΕ :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

ΠΑΝΤΑ ΤΕΤΟΙΑ

ΑΝΤΕ ΟΤΑΝ ΘΑ ΠΑΩ ΚΙ ΕΓΩ ΣΤΟ ΛΟΦΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΥΨΟΜΕΤΡΟ 153 ΜΕΤΡΑ ΘΑ ΣΑΣ ΓΡΑΨΩ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ ΑΠΟΛΥΤΗ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ!!!!!!!!!!!

:wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

transalpboy
28/02/2005, 17:37
Α,ΞΕΧΑΣΑ.ΥΠΕΡΟΧΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΤΜ!!!!!!!!1

ΠΟΣΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΓΙΑΝΝΗ?ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?

ΝΑ ΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΕΣΥ ΚΑΙ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ

:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

sas
28/02/2005, 18:02
Υποτυπώδης χάρτης της 2ης ημέρας


9481

sas
28/02/2005, 18:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από transalpboy
Α,ΞΕΧΑΣΑ.ΥΠΕΡΟΧΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΤΜ!!!!!!!!1

ΠΟΣΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΓΙΑΝΝΗ?ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?

ΝΑ ΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΕΣΥ ΚΑΙ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ

:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

11.500 απροβλημάτιστα μέχρι τώρα.

και ευχαριστώ..καλά χουλουμου ναχεις

powerphot
02/03/2005, 12:38
...είδα το πόστ:eyepop: :eyepop:
Αλλά... ποτέ δεν είναι,
αργά για .....να ζηλέψει κάποιος :( :( :( :wave2:

idi
02/03/2005, 12:49
μαμω!!!

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

periklisk
03/03/2005, 19:55
Ωραίος λέμε! Πάντα τέτοια!:beer: :wave2:

free rider
03/03/2005, 20:06
ρε sas ...
σε παραδέχομαι..
οχι σαν τους ταξιδιώτες της πλατείας και του φραπέ...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: