PDA

View Full Version : Καμμία κουβέντα για Tdm εδώ;



Elle
10/08/2008, 19:17
Τι διάολο, ή δεν έχει κανείς TDM στο φόρουμ
ή ξεκολλώνεται στις βόλτες και δεν επισκέπτεται το φόρουμ
ή δεν έμαθε ποτέ τίποτα για το φόρουμ...

Ρε έλεος, πείτε τίποτα για το TDM...


138872

Road67
10/08/2008, 19:23
Ελεγα κι εγω [ειμαι γιαμαχακιας εχετε κανα προβλημα :evil: ;;] εχει και η Yamaha ενα on off μεχρι που το καβαλησα και πειστηκα οτι οσοι λενε πως προκειται για μπασταρδο street εχουν δικιο. Εγω δε θα το επαιρνα. Ενω μου αρεσει και ειδικα το λευκο ειναι κ//λα δε μπορω να το ταξινομησω καπου. Street δεν ειναι, on-off δεν ειναι, σε καμια απο τις δυο κατηγοριες δεν εχει κορυφαια χαρακτηριστικα. Βεβαια στον αερα ειναι παραπανω απο ικανοποιητικο.

nionio$
10/08/2008, 19:31
εχω ενα φιλε μου εδω κ ενα χρονο κ ειμαι απολυτα ικανοποιημενος,ηξερα το λογο που τ αγορασα κ το ειχα οδηγησει πριν,δεν εχει βγαλει τπτ,κ με εχει βγαλει ασπροπροσωπο μεχρι στιγμης τουλαχιστον.:beer:

Road67
10/08/2008, 19:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από TDM900KOL
εχω ενα φιλε μου εδω κ ενα χρονο κ ειμαι απολυτα ικανοποιημενος,ηξερα το λογο που τ αγορασα κ το ειχα οδηγησει πριν,δεν εχει βγαλει τπτ,κ με εχει βγαλει ασπροπροσωπο μεχρι στιγμης τουλαχιστον.:beer: Φυσικα και δεν εχει βγαλει τιποτα, ΥΑΜΑΗΑ ειναι. Και στον αερα εξαιρετικο. ΕΓΩ για 'μενα λεω οτι δε θα το επαιρνα.

nionio$
10/08/2008, 19:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Φυσικα και δεν εχει βγαλει τιποτα, ΥΑΜΑΗΑ ειναι. Και στον αερα εξαιρετικο. ΕΓΩ για 'μενα λεω οτι δε θα το επαιρνα.
:beer: :smokin:

Elle
10/08/2008, 20:02
Εγώ σκέφτομαι να το κάνω δικό μου για επόμενο μηχανάκι.
Ξεκίνησα με CB400, συνέχισα με GSXR750 και ύστερα αφού
έκοψα το καγκουριλίκι πήρα τη V-Strom. Μετά από αυτή
σκέφτομαι το TDM 900 σε μαύρο μάλλον του χρόνου γιατί δεν
θέλω να δώσω ακόμη τη V-Strom.

Το ΤDM 900 '07 σε μαύρο το έχει ο κολλητός μου και το
χαλβαδιάζω σαν μ@λ@κ@ς,έχει την ομορφότερη για μένα ουρά
που θα μπορούσε να είχε μια τέτοια μοτοσυκλέτα στην κατηγορία.
Ενώ η ροπή του είναι καταπληκτική. Το γκάζι του όσο χρειάζεται.

Έχω οδηγήσει όμως και πρόσφατα ένα 850 και μου φάνηκε οτι πάει
καλύτερα όμως. Ξέρω οτι έχει λιγότερα άλογα, κυβικά κτλ μα δεν σας
κάνω πλάκα φεύγει πιο μπόμπα.

Πολύ σφιχτό το TDM στις στροφές όμως, δεν μπορείς
να το πιέσεις πολύ σε στροφή. Αυτό είναι το μόνο που δεν μου αρέσει,
(στα περισσότερα κομμάτια με το δικό μου [V-Strom] στρίβω καλύτερα),
κι αυτό πιστεύω να οφείλεται στο μπροστινό σύστημα, για την ακρίβεια
το τιμόνι. Αλλά όμως τα φρένα είναι Respect!!!

nikolakisxt
10/08/2008, 22:44
εγω παλι που εχω tdm πιστευω οτι τα φρενα ειναι απλα μετρια....αλλα στις στροφες το tdm ειναι πολυ καλυτερο απο οποιοδηποτε on-off η street wannabe....:hypnotize

theodosisv
19/08/2008, 16:27
ειχα τιντι για ενα χρονο. το λευκο του 2007. και θα το ειχα ακομα αν δεν τραβουσε δεξια. και αν δεν τραβουσε και το δευτερο μετα την αντικατασταση που μου εγινε. εγω ημουν κουλαδι, αλλα αν ξερεις η μηχανη μπορει να κανει τα παντα. δεν υπαρχει τιποτα που να μπορει να κανει πραγματικα τα παντα με τοση ευκολια. συμφωνοι, πουθενα δεν ειναι κορυφαι, ομως ειναι ανετο αν θες, σφιχτο ακομη και με 2ο ατομο με αναρτησεις με πραγματικα μεγαλο ευρος ρυθμισης, παπι στην πολυ, ξεκουραστο ακομη και μετα απο 4 ωρες πανω του, ελαφρυ, οικονομικο, αξιοπιστο, δυνατο. ειναι πολθμορφικοτατο, κανει για ολα και ισως καποτε το ξαναγοραζα, αν και για να ειμαι ειλικρινης, τα honda ειναι αλλο πραγμα(αν δεν πενεψεις και τοσπιτι σου...)

Elle
20/08/2008, 17:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikolakisxt
εγω παλι που εχω tdm πιστευω οτι τα φρενα ειναι απλα μετρια...

Εγώ πάλι διαφωνώ. Είναι καλύτερα από του Fazer.

Elle
20/08/2008, 17:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikolakisxt
αλλα στις στροφες το tdm ειναι πολυ καλυτερο απο οποιοδηποτε on-off η street wannabe....:hypnotize

Με τέτοιες γωνίες στο τιμόνι όχι δεν είναι το καλύτερο on-off ή street wannabe. Χρειάζεται περισσότερο πλάγιασμα για να πάρεις μια στροφή για να στρίψει. Είναι αλήθεια οτί θα έπρεπε να στρίβει με μεγαλύτερη ευκολία. Αλλά μιλάμε τώρα για ψιλά γράμματα. Έχεις TDM και πιστεύεις οτι στρίβει καλύτερα από όλα ε; Άλλοι που έχουν TDM πιστεύουν αλλιώς. Δες εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=60782) για παράδειγμα.

theodosisv
20/08/2008, 18:11
καντε ενα τσεκ ποσο πατανε τα λαστιχα τους οι TDMαδες. μπορει να θελει περισσοτερο πλαγιασμα για να στριψει, μπορει να ειναι και ψευδαισθηση λογω υψους. ομως αν το μαθεις στριβει. τα φρενα παντα με αφηναν ικανοποιημενο ως που το πηρα μια βολτα μετα τοVFR. τα βρηκα απαραδεκτα αλλα ειναι αδικια να τα συγκρινουμε αμεσα. το vfr εχει συνδιαζομενη πεδηση. oi γωνιες στο τιμονι επηρρεαζουν μονο κοντα στο τερμα, δηλαδη στους ελιγμους με μηδεν χλμ.-

Elle
21/08/2008, 19:55
TDM 900 2005 μοντέλο χωρίς ABS με 6.000 ευρώ παίζει να βρούμε τίποτα;

Road67
21/08/2008, 20:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elle
Εγώ πάλι διαφωνώ. Είναι καλύτερα από του Fazer. Εσυ τρωγεσαι παλι να παιξουμε μποξ :D :lol: :lol:

Μην το παρακανουμε, ε οχι και δε στριβει :hypnotize Το μηχανακι ειναι ον οφ με καταβολες street και οχι αυτουσιο street. Εξ' ορισμου ειναι ψηλοτερο και αρα με διαφορετικη αισθηση. Εμενα μ' αρεσει να πλαγιαζει η μηχανη κι ειναι ενας απο τους λογους που δε θα το επαιρνα, αλλα οχι οτι δεν στριβει.

nikolakisxt
22/08/2008, 01:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elle
Με τέτοιες γωνίες στο τιμόνι όχι δεν είναι το καλύτερο on-off ή street wannabe. Χρειάζεται περισσότερο πλάγιασμα για να πάρεις μια στροφή για να στρίψει. Είναι αλήθεια οτί θα έπρεπε να στρίβει με μεγαλύτερη ευκολία. Αλλά μιλάμε τώρα για ψιλά γράμματα. Έχεις TDM και πιστεύεις οτι στρίβει καλύτερα από όλα ε; Άλλοι που έχουν TDM πιστεύουν αλλιώς. Δες εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=60782) για παράδειγμα.

κοιτα και εγω εχω αλλαξει το τιμονακι με renthal αλλα μονο το τιμονι δεν λεει κατι....αλλαζει μονο η θεση οδηγησης,τιποτα αλλο.ελεος δηλαδη αν με το που αλλαζαμε τιμονι το μηχανακι εστριβε καλυτερα...μπορει να εχεις αυτη την αισθηση αλλα δεν αλλαζει τιποτα..οσο για τα φρενα,οπως ειπα ειναι μετρια...επρεπε πιστευω ο ιαπωνας να τα ειχε κανει λιγο πιο δυνατα...με κανα σωληνακι υψηλης κατι παει να γινει αλλα και παλι...αυτα...

Elle
22/08/2008, 16:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Εσυ τρωγεσαι παλι να παιξουμε μποξ :D :lol: :lol:

Μην το παρακανουμε, ε οχι και δε στριβει :hypnotize Το μηχανακι ειναι ον οφ με καταβολες street και οχι αυτουσιο street. Εξ' ορισμου ειναι ψηλοτερο και αρα με διαφορετικη αισθηση. Εμενα μ' αρεσει να πλαγιαζει η μηχανη κι ειναι ενας απο τους λογους που δε θα το επαιρνα, αλλα οχι οτι δεν στριβει.

Βρε στρίβει δεν λέω ότι δεν στρίβει, αλλά θα μπορούσε να το κάνει αυτό με λίγη μεγαλύτερη ευκολία. Λες να πιστεύω οτι δεν στρίβει και να θέλω να το αγοράσω; Έλα τώρα...
Αλήθεια, το έχεις οδηγήσει; Ποιές είναι οι απόψεις του; Τα φρένα του μου αρέσουν περισσότερο από αυτά του Fazer όμως, χωρίς να πω οτί το δεύτερο δεν φρενάρει καλά. Μιλάμε για την έκδοση με το ABS!

Elle
22/08/2008, 22:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Εσυ τρωγεσαι παλι να παιξουμε μποξ :D :lol: :lol:

Eσύ τρώγεσαι για μποξ!!!:lol: Έμαθες για τα νέα χρώματα του Xmax;
:lol: :rotflmao: :lol:
Αλήθεια έχεις σκεφτεί καθόλου το TDM900 αντί για Fazer1000;
Έτσι απλά λέω τώρα εγώ γιατί η πρακτικότητα που έχει το TDM,
σέλα, φόρτωμα, γραμμικός κινητήρας κτλ. είναι πολύ καλό value
για τα λεφτά του...

Και μην κοιτάς που εδώ στο Forum δεν γίνεται εύκολα κουβέντα για
TDM, αυτό γίνεται γιατί τα TDM 850 & 900 είναι τόσο καλά μηχανάκια
που οι ιδιοκτήτες τους βολτάρουν ακατάπαυστα από το πρωί μέχρι
το βράδυ και δεν έχουνε χρόνο ελεύθερο στο σπίτι για να κάθονται να
γράφουν στα Forum...:beer: :beer: :D

sakdrama
19/09/2008, 14:30
Γεια χαρα παιδιά

εγω χθες εκανα τεστ ραιντ

ενα τδμ900 του 04 και εμεινα ικανοποιημένος

το εκλεισα και απο Δευτέρα θα το εχω τελεια και παυλα




:sun:

Elle
20/09/2008, 18:57
Καλορίζικο φίλε καλοτάξιδο να είναι! Εύχομαι πολλά και ασφαλή χιλιόμετρα!
:beer: :beer: :wave2:

sakdrama
26/09/2008, 12:13
Ευχαριστώ πολυ

το πηρα και ειναι τελειο

τωρα περιμενω να κανει καλες

μερες για βόλτες :sun:

Road67
26/09/2008, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elle
Αλήθεια, το έχεις οδηγήσει; Ποιές είναι οι απόψεις του; Τα φρένα του μου αρέσουν περισσότερο από αυτά του Fazer όμως, χωρίς να πω οτί το δεύτερο δεν φρενάρει καλά. Μιλάμε για την έκδοση με το ABS!

Χθες βράδυ καβάλησα το 05. Κατ' αρχήν, μέσα στην πόλη ένιωθα συνεχώς οτι ζορίζεται και απόδειξη αυτού 2-3 φορές σε φανάρι στο ρελαντί μου έσβησε γιατί ζεστάθηκε. Η αλήθεια είναι οτι με χάλασε λίγο αυτή η αίσθηση σα να μπουκώνει κι επειδή δεν έχω σκοπό να έχω 2 μηχανές αλλά μία με προβληματίζει για ενδοαστικές μετακινήσεις.
Δικάβαλο με άτομο πίσω 100+ κιλών δεν κατάλαβε τίποτα σα να ήμουνα μόνος μου. ΦΡΕΝΑΡΕΣ. Έχεις δίκιο πάντως εν μέρει. Δεν στρίβει πολύ εύκολα αλλά νομίζω λόγω της απόστασης και της θέσης του τιμονιού, αλλά σε αντίθεση με το fazer ακόμη και μέσα στην πόλη το τιμόνι του δεν κουράζει μετά από ώρα. Αυτό που μου 'κανε εντύπωση είναι πως με το απειροελάχιστο ζελατινάκι του δε μασάει στον αέρα, τον κόβει επαρκώς χωρίς να χρειάζεται να κρυφτείς τελείως από πίσω του.
Γενικά, θετικές εντυπώσεις. Αλλά το ζόρισμα του μέσα στην πόλη είναι ατυχές. Πάντως είχε καλό τράβηγμα, αν και όχι κορυφαίο. Δεν ξέρω αν πηγαίνει σε χώμα, η επαρχιακό αλλά σύντομα θα μάθω.

panos_sin
06/10/2008, 09:07
το ότι έσβηνε στην πόλη είναι πρόβλημα του συγκεκριμένου μοντέλου που οδήγησες, αφού εγώ
εδώ και 2-3 χρόνια μέσα στην πόλη γυρνάω (με μοντ '05) και όλα καλα.

είναι οικονομική μοτοσυκλέτα σε θέμα κατανάλωσης και σέρβις και έχει γκαζάκι για να ταξιδευει
φορτωμένο με 160-180

στις στροφες, μολις συνηθίσεις την θέση οδήγησης είναι παιχνιδάκι κυριολεκτικά...(βεβαια ειναι λιγο μαλακό)

nionio$
06/10/2008, 09:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Χθες βράδυ καβάλησα το 05. Κατ' αρχήν, μέσα στην πόλη ένιωθα συνεχώς οτι ζορίζεται και απόδειξη αυτού 2-3 φορές σε φανάρι στο ρελαντί μου έσβησε γιατί ζεστάθηκε. Η αλήθεια είναι οτι με χάλασε λίγο αυτή η αίσθηση σα να μπουκώνει κι επειδή δεν έχω σκοπό να έχω 2 μηχανές αλλά μία με προβληματίζει για ενδοαστικές μετακινήσεις.
Δικάβαλο με άτομο πίσω 100+ κιλών δεν κατάλαβε τίποτα σα να ήμουνα μόνος μου. ΦΡΕΝΑΡΕΣ. Έχεις δίκιο πάντως εν μέρει. Δεν στρίβει πολύ εύκολα αλλά νομίζω λόγω της απόστασης και της θέσης του τιμονιού, αλλά σε αντίθεση με το fazer ακόμη και μέσα στην πόλη το τιμόνι του δεν κουράζει μετά από ώρα. Αυτό που μου 'κανε εντύπωση είναι πως με το απειροελάχιστο ζελατινάκι του δε μασάει στον αέρα, τον κόβει επαρκώς χωρίς να χρειάζεται να κρυφτείς τελείως από πίσω του.
Γενικά, θετικές εντυπώσεις. Αλλά το ζόρισμα του μέσα στην πόλη είναι ατυχές. Πάντως είχε καλό τράβηγμα, αν και όχι κορυφαίο. Δεν ξέρω αν πηγαίνει σε χώμα, η επαρχιακό αλλά σύντομα θα μάθω.
καμια σχεση φιλε μου το οτι εσβηνε στην πολη επειδη ζεσταθηκε!αυτο ελειπε να σβηνει η μηχανη επειδη ζεσταινεται:lol: ,αυτο ειναι προβλημα που παρουσιασαν καποια μοντελα του 04 κυριως και ειναι το tps,πας στο αλλαζουν στην εγγυηση ακομα κ ανα εχουν περασει τα 2 χρονια!!σε οοπιοδηποτε yamaha αντιπροσωπεια!κ πιστεψε 2 χρονια το χω κ ειδικα μεσα στην πολη δεν ζοριζεται καθολου,ειδικα το συγκεκριμενο μηχανακι!:beer:

alex-kal
07/10/2008, 21:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Ελεγα κι εγω [ειμαι γιαμαχακιας εχετε κανα προβλημα :evil: ;;] εχει και η Yamaha ενα on off μεχρι που το καβαλησα και πειστηκα οτι οσοι λενε πως προκειται για μπασταρδο street εχουν δικιο. Εγω δε θα το επαιρνα. Ενω μου αρεσει και ειδικα το λευκο ειναι κ//λα δε μπορω να το ταξινομησω καπου. Street δεν ειναι, on-off δεν ειναι, σε καμια απο τις δυο κατηγοριες δεν εχει κορυφαια χαρακτηριστικα. Βεβαια στον αερα ειναι παραπανω απο ικανοποιητικο.

Eδώ είναι το πρόβλημα:
Street δεν ήθελα να πάρω με τίποτα (πονάνε οι όμοι,χέρια κλπ από τη στάση οδήγησης), on-off πάλι δεν ήθελα γιατί με πονάει η μέση μου .......... τι να πάρω??
Κάτι στο μέσο όρο: TDM !!!
Aυτό πήρα (βέβαια το 850 για αρχή μετά από τόσο καιρό) και είναι πολύ καλό για τη δουλειά που το θέλω.

Υ.Γ. Είχα πριν από 6-7 χρόνια ένα Fazer 600s , αλλά έφαγα μια τράκα γερή (σπασμένο πόδι με σίδερα κλπ) , είπα να μην ξαναπάρω αλλά μέσα μου............ ξαναπήρα!!

alex-kal
07/10/2008, 21:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elle
Eσύ τρώγεσαι για μποξ!!!:lol: Έμαθες για τα νέα χρώματα του Xmax;
:lol: :rotflmao: :lol:

Και μην κοιτάς που εδώ στο Forum δεν γίνεται εύκολα κουβέντα για
TDM, αυτό γίνεται γιατί τα TDM 850 & 900 είναι τόσο καλά μηχανάκια
που οι ιδιοκτήτες τους βολτάρουν ακατάπαυστα από το πρωί μέχρι
το βράδυ και δεν έχουνε χρόνο ελεύθερο στο σπίτι για να κάθονται να
γράφουν στα Forum...:beer: :beer: :D

Ακριβώς, δεν έχουμε βλάβες για να κλεινόμαστε στο σπίτι και να γράφουμε στα forums.
Είναι και παντώς καιρού ..

Elle
12/10/2008, 04:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex-kal
Ακριβώς, δεν έχουμε βλάβες για να κλεινόμαστε στο σπίτι και να γράφουμε στα forums.
Είναι και παντώς καιρού ..

Δεν είμαστε εδώ γιατί έχουμε κάποια βλάβη!
Είμαστε εδώ γιατί γουστάρουμε!:wave2:

Thrakiotis
12/10/2008, 12:03
Δυστυχως παρολο που το συγκεκριμενο μηχανακι ειναι οντως value for money (κανει σχεδον τα παντα και δεν παραπονιεται-δεν βγαζει ζημιες) εχει απο κατασκευης του μαλακα αμορτισερ, ιδανικα για τους δρομους του εξωτερικου, απαραδεκτα για την Ελλαδα.
Η λυση, αλλαγη ελατηριων εμπρος και πισω ή αν υπαρχουν χρηματα Νεο αμορτισερ πισω.
ΑΛΛΟ μηχανακι...
Μετα απο αυτες τις αλλαγες, στριβει και παραστριβει!!!!


145001

Vivi
06/02/2009, 19:16
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Elle
[B]TDM 900 2005 μοντέλο χωρίς ABS με 6.000 ευρώ παίζει να βρούμε τίποτα


ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ...ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΕΔΩ...ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΜΙΧΑΝΗ...TDM 900 04'.. AΠΟ ΠΑΠΙ ΠΟΥ ΟΔΗΓΟΥΣΑ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΕΝΑ Ζ750 ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΚΑΒΑΛΗΣΕΙ ΜΗΧΑΝΙ..ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΕΨΑΞΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΒΡΗΚΑ..ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΨΑΞΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΤΥΛ ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ...(ΠΙΣΤΕΥΩ)..ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΤΗΝ ΜΑΘΑΙΝΩ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ..ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΕ ΛΙΓΟ ΔΥΣΚΟΛΗ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΙΝΑΙ ΑΡΧΗ ΑΚΟΜΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΗΝ ΒΓΑΛΩ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ.ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΕΙΝΑΙ 190ΚΙΛΑ ΜΕ 80ΑΛΟΓΑ ΚΑΙ ΓΩ ΜΟΛΙΣ 50ΚΙΛΑ...ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ..ΧΑΧΑ

nionio$
09/02/2009, 03:46
καλοριζικο καλοταξιδο και καλα χιλιομετρακια να εχεις,οσο για το βαρος μην σ απασχολει μολις το μαθεις θα σαι κομπλε :wave2: ;)

costas81
16/02/2009, 20:26
i mprostini i aisthisi einai xalia gia tetoio mixanaki!!