PDA

View Full Version : Πίσω ανάρτηση για Tiger 1050



ant0ine
11/08/2008, 23:09
Ρε παίδες, δεν έχω δει κανέναν να το αναφέρει και ανυσηχώ!!!

Πως σας φαίνεται η πίσω ανάρτηση;;; Αν βρω κάποια ανωμαλία σε στροφή νιώθω ότι το χάνω το μηχανάκι και ότι πηγαίνει σαν βάρκα δεξιά και αριστερά... ειδικά σε δικάβαλο!!! :a024:

Δοκίμασα ότι ρυθμίσεις μπορούσα να φανταστώ και έχω το preload στο 6 τώρα. Το είχα και στο 10 και στο 8 αλλά τίποτα. Το rebound το είχα 0.75 το πήγα και στο 0.5 αλλά δεν είδα κάποια αισθητή διαφορά. Έχετε κάποια ρύθμιση να μου προτείνετε;;; Να τα πάω όλα στο τέρμα;;;;

Είστε ευχαριστημένοι εσείς με τη συμπεριφορά του στις στροφές σε τυχόν ανωμαλίες;; Δεν λέω να βρείτε καννά χαντάκι :a022:, νορμάλ πράγματα!

Τι λύσεις σε aftermarket υπάρχουν;; Μην μου πείτε Ohlins εκτός και αν θέλετε να μου κάνετε κάννα δωράκι!!! :beer: :beer:

Ααααααα, να μην ξεχάσω..!! Δεν είμαι καννά τέρας, 81 κιλά είμαι!!

McGyver
12/08/2008, 08:52
Για αρχή, ξεκίνα από εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=12418) κι εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=20138) για να δεις αν έχεις ρυθμίσει σωστά την εργοστασιακή ανάρτηση...

Αν παρ' όλα αυτά δε μείνεις ικανοποιημένος, συνέχισε εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=52794) για aftermarket λύσεις...

ant0ine
12/08/2008, 08:54
οκέικ... Να'σαι καλά, καλημέρα!!:beer:

deusXT
13/08/2008, 11:48
στο μακροχρονιο τεστ ραιντ μηχανακι που ειχαν δωσει σε αγγλικό περιοδικό η πισω aναρτηση ειχε γινει σωβρακο .
Μετα απο επικοινωνια που ειχαν οι του περιοδικου με την αντιπροσωπεία η τραιουμφ πήρε πισω το μηχανακι και του αντικατεστησε το αμορτισερ παρόλο που όπως ειπαν το αμορτισερ ηταν μεσα στ όρια ανοχης μετα απο τεστ που του έκαναν (γιατι το αντκατεστησαν τότε?)
Τεσπα.
Δεν επικοινωνεις και με την αντιπροσωπεία αμα δε βρεις ακρη με τις ρυθμισεις?
το περιοδικο ηταν ή το ΒΙΚΕ η το TWO.

ant0ine
13/08/2008, 12:41
Την άλλη βδομαδα θα την πάω για το service των 10.000 οπότε θα μιλήσω με το μηχανικό που ξέρω εκεί να μου πει αν παίζει κάτι και τι λύσεις έχω.

Διάβαζα στο tiger1050.com ότι πολλά Tiger έχουν πρόβλημα στην πίσω ανάρτηση η οποία έχει αλλαχτεί στην εγγύηση. Το πρόβλημα μου δεν είναι τόσο το γεγονός ότι μετακινείται κάθετα η ανάρτηση, όσο οι οριζόντιες ταλαντώσεις που κάνει στην ανωμαλία και όταν εγώ είμαι στη στροφή.

Επίσης διάβαζα στον εν λόγω forum ότι με αλλαγή της πίσω ανάρτησης κ αγοράζοντας μία Elka το μηχανάκι γίνεται αγνώριστο. Απλά θα ήθελα να εξαντλήσω όλες τις δυνατές μου επιλογές πριν πάω στην αγορά ανάρτησης μιας και δεν μας περισσεύουν!!!

Περισσότερο φιλολογική ήταν η ερώτηση που έκανα απλά και μόνο για το αν είναι ιδέα μου το θέμα της πίσω ανάρτησης!:)

Την άλλη βδομάδα που θα έχω νέα, θα ενημερώσω!!

ant0ine
13/08/2008, 12:54
Στο tiger1050.com προτείνουνε αυτές τις δύο + HyperPro + Ohlins

Elka:
http://www.elkasuspension.com/

Penske:
http://www.penskeshocks.com/

gasotis
16/08/2008, 12:57
Καλησπερα φιλε μου,τι λαστιχα φορας στη μοτο σου γιατι αν εχεις ακομα τα μαμα αυτα μπορει να ειναι η αιτια του κακου απο εκει και περα τα hyper pro σου προσφερουν οικονομικη λυση,με ελατηρια μπρος πισω,μεσαια λυση,απλο αμορτισερ πισω και ελατηρια και ακρηβη,με καλο αμορτισερ και ελατηρια,οι τιμες κυμενονται στο 300 η πρωτη,στα 700 η δευτερη και στα 1000 η τριτη.
Καλες αγορες :beer: :wave2:

ant0ine
16/08/2008, 18:16
Τα μαμά έχω ναι, αλλά θα τα αλλάξω την βδομάδα που έρχεται, και είμαι ανάμεσα στα ίδια που φοράει μαμά αλλά τα 2CT όχι τα απλά, και τα Metzeler M3.

Νομίζω θα κατευθυνθώ προς τα δεύτερα. Όσο για τις αναρτήσεις θα κοιτάξω και αυτές που είπες αν δεν δω βελτίωση απο βδομάδα με τα λάστιχα. :beer:

gasotis
16/08/2008, 18:23
Επειδη την εχω οδηγησει για αρκετη ωρα τη μοτο,θα επρεπε με το που τη παρεις να τα αλλαξεις
ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ δε ζεστενονται ποτε και σε κλησεις ανοιγει τη γραμη της συνεχεια η μοτο,
αναμεσα στα δυο λαστιχα που λες καλυτερα τα m3,για κοιτα και για continental τα contisport η
τα contiroad.:wave2:

ant0ine
17/08/2008, 19:07
οκέικ θα πάω προς M3 μάλλον και βλέπουμε από εκεί και πέρα.

Πάντως παίζει να οφείλεται η συμπεριφορά της μηχανής, να πηγαίνει δηλαδή ψιλό "βάρκα γυαλό", στη στροφή υπό κλίση με γρήγορο ρυθμό, όχι βέβαια σκοτωμένος, στα ελαστικά;;;;

gasotis
17/08/2008, 20:24
Παρα πολυ πιθανον:wave2:

Alki_Viades
25/08/2008, 22:09
Καλησπερα κι απο μενα, μολις εκλεισα 2000χλμ με το 1050 με τα μαμα λαστιχα ακομα και μαμα αναρτησεις επισης. Γενικα η μηχανη εχει καλες εργοστασιακες αναρτησεις, το πισω σε μετρια προς γλυστερη ασφαλτο μου γλυστρουσε αρκετα αλλα με ανοιχτο εως αρκετα ανοιχτο γκαζι. Πριν λιγες μερες αυξησα λιγο την αποσβεση επαναφορας απο 1 σε 0.5 και ειδα αισθητη διαφορα: σε μετριους επαρχιακους δρομους προσπαθοντας επιτηδες να διωξω την πισω ροδα εμενε κολλημενη στην ασφαλτο. Εκει με εξεπληξαν και τα λαστιχα τα οποια θεωρουσα εντελως αχρηστα. Στην πολη φυσικα σε γυαλισμενη ασφαλτο παω με τις παντες συνεχεια :D :D :D

Φυσικα δεν δοκιμαζω ακραιες κλισεις με τα μαμα λαστιχα οπουδηποτε αλλου εκτος απο περ.υμηττου οπου η μηχανη παει τραινο και με την τωρινη και με την προηγουμενη ρυθμιση. Μολις κοψω τις παραλιες και τα χωματα σκεφτομαι κατι σε diablo corsa ΙΙΙ (ποιο ακριβως θα δω), ειχα τα Μ3 στο SV1000 και ηταν παρα πολυ καλα αλλα μου εχει μεινει απωθημενο ενα πολυ σπορ λαστιχο.

Εχε υποψη τελος πως στο tiger1050.com παραπονιουνται πως το ελατηριο ειναι πολυ μαλακο και δεν μπορουν ουτε sag να πετυχουν, εγω ειμαι μονο 74 κιλα οποτε ισως απλα να βολευει εμενα.