PDA

View Full Version : Το φεστιβάλ της Βαβέλ κινδυνεύει να μην γίνει,



iosif
12/08/2008, 10:50
Το φεστιβάλ της Βαβέλ κινδυνεύει να μην γίνει, από τις «πολιτιστικές» επιλογές του Υπουργείου Πολιτισμού και στον κυβερνοχώρο κυκλοφορεί το παρακάτω κείμενο από τους φίλους της Βαβέλ. Αν θέλετε να βοηθήσετε στείλτε την παρακάτω επιστολή, ή κάτι ανάλογο, ή φτιάξτε ένα δικό σας κείμενο, ή μαζέψτε υπογραφές στον δικό σας χώρο, ότι μπορείτε…

Δεν ξέρουμε αν θα καταφέρουμε κάτι αλλά τουλάχιστον ας δηλώσουμε την διάθεση μας σε πράξεις που δεν βοηθάνε στην πολιτιστική ανάπτυξη και ακόμη περισσότερο της 9ης τέχνης...
ιδού το κείμενο λοιπόν...

Προς
Υπουργό Πολιτισμού
Κ. Μιχάλη Λιάπη
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ
Φαξ: 2103638101

Αξιότιμε κύριε Λιάπη

Μαθαίνω ότι το 13ο Διεθνές Φεστιβάλ Κόμικς κινδυνεύει να μην πραγματοποιηθεί, επειδή εσείς αποσύρατε την υποστήριξη σας.

Σαν φίλος αυτής της τέχνης, κάθε χρόνο μέσα από αυτή την εκδήλωση, έχω την ευκαιρία και για 4 μόνο μέρες να θαυμάσω εκθέσεις έργων διάσημων δημιουργών και εικαστικών ομάδων, από όλες τις γωνιές του πλανήτη.
Επίσης οι περισσότεροι έλληνες δημιουργοί κόμικς, παρουσιάζουν στο ελληνικό κοινό τις τελευταίες δουλειές τους μέσα από αυτή την εκδήλωση.
Το ίδιο ισχύει και για τις εξειδικευμένες ελληνικές εκδόσεις.

Το ερώτημα λοιπόν που γεννιέται είναι… «Θα αφήσετε να εξαφανιστεί ακόμη ένα πολιτιστικό γεγονός, το οποίο είναι αφιερωμένο σε μία τέχνη που παρά τους πολυπληθείς φίλους της, συστηματικά αγνοείται από πλευράς υποστήριξης της πολιτείας;»

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Με εκτίμηση
..................
(το όνομά και υπογραφή σας)

sober
12/08/2008, 11:36
Εχω βαρε8ει λεμε...:mad:

Ολες ή τουλαχιστον σχεδον ολες τις πολιτιστικες εκδηλωσεις τις χειριζεται μια ''ελιτ '' ''μαικηνων'' του ειδους οι οποιοι αποφασιζουν κατα τη δικη τους αισ8ητικη αλλα ΚΥΡΙΩΣ συμφωνα με το ΠΟΙΑ προσωπα συνεργαζονται μαζι τους , με αποτελεσμα να εχουμε πηξει στην κυριλα και τη δη8εν κουλτουρα ...

Το κομικ (αν και δεν ειμαι γνωστης του ειδους) αποτελει μια διαφορετικη και τις περισσοτερες φορες καυστικη ''φωνη'' στο χωρο της τεχνης και πολλες φορες ειναι φορεας καταπληκτικων ιδεων και σχολιων τις υπαρχουσας πραγματικοτητας ...

Τα μηνυματα στα κομικς ειναι αμεσα , ξεκα8αρα και προσιτα σε ΟΛΟΥΣ μας και ισως αυτο 8α πρεπει να ειναι ενα ακομα επιχειρημα για να μην αποσιωπουνται τετοιου ειδους εκδηλωσεις ...

Αλλα τι περιμενες ? Αμα ο Λιαπης και ο κα8ε Λιαπης που 8εωρει τεχνη το Bostonian πουκαμισο που φοραει αποφασιζει για τετοια 8εματα ..... :rolleyes:

devil's animal
12/08/2008, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
Αμα ο Λιαπης και ο κα8ε Λιαπης που 8εωρει τεχνη το Bostonian πουκαμισο που φοραει αποφασιζει για τετοια 8εματα ..... :rolleyes:


Oxford κυρια μου,Oxford.:o
:D

Fireball400
13/08/2008, 10:30
Και γαμώ τους πολιτισμούς:a46:

alximistis
13/08/2008, 17:38
Michelle de Liapis... ο υπέρμαχος του πολιτισμού με τη... γαλλική παιδεία... μη χέσω! :(