PDA

View Full Version : για το νεο hornet 1000



zopas
12/08/2008, 12:24
Αγαπητοι φιλοι

Θα ηθελα απο καποιους εμπειρους εδω μεσα που να εχουν Hornet να μου πουν ελαττωματα και προτερηματα, κυριως για το νεο 1000αρι...κυριως ενδιαφερομαι για την χρηση του μεσα στην πολη της Αθηνας και οχι τοσο για εκδρομες κ,λ.π...επισης ποια η συμπεριφορα του με δευτερο ατομο πισω( ειναι ανετα;), την αεροδυναμικη του, σερβις κ,λ,π..

Σας ευχαριστω πολυ

harvester
12/08/2008, 12:28
δηλαδη ρε φιλε θα παρεις 1000 κυβικα για μεσα στην Αθηνα?

zopas
12/08/2008, 12:38
εχεις δικιο ειναι αλλοκοτο...

θελω κατι σχετικα μικρο, γρηγορο, ευελικτο, με ABS, με αψογα φρενα που ομως να με παει και καπου πιο μακρια χωρις προβλημα.. TDM, fazer, transalp, vstrom δεν μου αρεσουν, μονογκαζα δεν μου αρεσουν..

απλα προβληματιζομαι...το Ηornet ειτε το 600 ειτε το 1000, μοιαζουν ενδιαφερουσα περιπτωση..

Road67
12/08/2008, 12:38
Απο φιλο που εχει το 900 αν ειναι αντιστοιχο θα ειναι εξαιρετικο μηχανημα, αλλα οχι για μεσα στην πολη. Δεν τον καταλαβαινω αυτο το συλλογισμο :confused:

power hornet
12/08/2008, 12:42
παρε φιλε το 600αρι to 1000αρι τι να το κανεις μεσα στην πολη?600αρι και πολυ ειναι και αυτο για χρηση πολης μονο

dirtbird
12/08/2008, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από zopas
Αγαπητοι φιλοι
...την αεροδυναμικη τουκ,λ,π..

....

την ποιά? :confused: :confused:

harvester
12/08/2008, 13:05
δυστυχως το 1000 ειναι πολυ το δε 600 ειναι καλο αλλα υστερει σε ροπη.
ισως να κοιτουσες κανενα triumph

McGyver
12/08/2008, 13:37
Μην ψάχνεις για μηχανή, πάρε (κι εσύ) ένα SUV...

gdevelek
12/08/2008, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
δυστυχως το 1000 ειναι πολυ το δε 600 ειναι καλο αλλα υστερει σε ροπη.
ισως να κοιτουσες κανενα triumph

τις προάλλες δοκίμαζα το 600άρι στα τουρκοβούνια στη φουρκέτα (έντονα ανηφορική για όσους δεν ξέρουν)

3η σχέση και ακριβώς 2.000 στροφές, επίτηδες

τραβούσε ομαλά

μιλάμε για μοτέρ που έχει κόκκινα στις 13.000

πόση παραπανω ροπή να έχει... :confused:

odt
12/08/2008, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
τις προάλλες δοκίμαζα το 600άρι στα τουρκοβούνια στη φουρκέτα (έντονα ανηφορική για όσους δεν ξέρουν)

3η σχέση και ακριβώς 2.000 στροφές, επίτηδες

τραβούσε ομαλά

μιλάμε για μοτέρ που έχει κόκκινα στις 13.000

πόση παραπανω ροπή να έχει... :confused:

Να τραβάει από το ρελαντί (ας πούμε):lol:


Πάντως αν ο φίλος θέλει οπωσδήποτε 1000 που είναι ότι πρέπει για το οδόστρωμα της πόλης, ας το πάρει...απλά εγώ δεν έχω δει να κυκλοφορούν και πολλά....(δεν έχω δει κανένα...)

Πόσο κακό να είναι πια...(καθόλου)

GATOYLHS
03/11/2008, 15:48
ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΕΝΑ ΧΟΡΝΕΤ 1000 ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ.ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΑΠΟ ΠΑΣΑΛΙΜΑΝΙ.ΑΝ ΔΙΑΒΑΖΕΙ Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΤΟΥ ΑΣ ΔΩΣΕΙ ΣΗΜΑ.

idi
03/11/2008, 16:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από zopas

θελω κατι σχετικα μικρο, γρηγορο, ευελικτο, με ABS, με αψογα φρενα που ομως να με παει και καπου πιο μακρια χωρις προβλημα.. TDM, fazer, transalp, vstrom δεν μου αρεσουν, μονογκαζα δεν μου αρεσουν..



147094

geotriada
03/11/2008, 17:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από GATOYLHS
ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΕΝΑ ΧΟΡΝΕΤ 1000 ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ.ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΑΠΟ ΠΑΣΑΛΙΜΑΝΙ.ΑΝ ΔΙΑΒΑΖΕΙ Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΤΟΥ ΑΣ ΔΩΣΕΙ ΣΗΜΑ.

αυτο το HORNET εκανα σημερα βολτα ,ανηκει σε συναδελφο το πηρε πριν λιγες μερες,,

λοιπον ,(εχω το 600 08) ,το μηχανακι ειναι απιστευτα λειτουργικο, και εξηγουμαι:
δεν καταλαβαινεις το βαρος του, δεν εχει διαφορα απο το 600 στο feeling.
κοβει ποιο πολυ το τιμονι του.
εχει λιγο ποιο ορθια θεση οδηγησης.
εχει πολυ ποιο στενο τεποζιτο, και δεν σου δινει την αισθηση οτι ειναι 1000
γενικα ειναι μια χαρα για μεσα στην πολη, οταν το στρωσει ο φιλος θα δω και τα γκαζια του.
εαν δεν θεωρουσα οτι ειναι "αμαρτια" να δωσω ενα καινουργιο ,και καλο μηχανακι,
θα το χτυπαγα αμεσως .

geotriada
17/11/2008, 21:46
να και μια φοτο ,,,,


148287

npat
17/11/2008, 22:31
Κοίτα να δεις τι γίνεται με το CB1000R

Παίρνεις έναν υπέροχο κινητήρα, ένα πολύ καλό πλαίσιο, ένα υπέροχο ψαλίδι... και τα χρησιμοποιείς για να φτιάξεις ένα άχρηστο μηχανάκι... όμορφα!

Έχουμε και λέμε λοιπόν:

1. Για αυτοκινητόδρομο... δεν κάνει, γιατί πάνω από τα 120-140 κάνεις μπράτσα παλεύοντας με τον αέρα.

2. Στην πίστα μπορεί κάπως να τα καταφέρει... αλλά αν ήθελες πίστα, γιατί δεν έπαιρνες supersport?

3. Για βόλτες μέσα και γύρω από την πόλη... τι να το κάνεις ένα μηχανάκι 1000 κυβικών?

4. Για να πας στην δουλειά σου κάθε πρωί... μπορείς, αλλά μόνο αν όσα πράγματα πρέπει να πάρεις μαζί σου μπορείς να τα κουβαλήσεις επάνω σου.

5. Για κανένα μπάνιο σε κοντινή παραλία... βλέπε το 4 παραπάνω. Τα πράγματα βέβαια γίνονται πολύ χειρότερα αν θέλεις να πάρεις και την κοπελιά σου μαζί.

6. Για ταξίδι... πρέπει να αρχίσεις να σκέφτεσαι σοβαρά που θα βάλεις τις όποιες αποσκευές σου, εκτός και αν ταξιδεύεις μόνο με την οδοντόβουρτσα και την πιστωτική σου κάρτα. Μπορείς βέβαια να τις στείλεις με το ΚΤΕΛ. Αλλά μέχρι το ΚΤΕΛ, πως θα τις πας? Με το αμάξι, μάλλον.

7. Δικάβαλος... εντάξει, για καφέ θα πας, αλλά το πολύ μέχρι την Χαλκίδα (αν μένεις αθήνα). Για μεγαλύτερες αποστάσεις θα πρέπει να είσαι έτοιμος για σοβαρή γκρίνια από τον συνεπιβάτη.

8. Και εντάξει, πήγες το ταξιδάκι που ήθελες, περιορίζοντας στο ελάχιστο τις αποσκευές σου, και ήρθε η ώρα μετά από 500 χιλιόμετρα να λαδώσεις την αλυσίδα... Εδώ θα χρειαστείς τουλάχιστον άλλο ένα άτομο, γιατί στο μηχανάκι των 10000 ευρώ η μαμά εταιρεία φρόντισε να μην βάλει κεντρικό σταντ.

Θα μπορούσα να συνεχίσω πολύ ακόμα...

Μην φανταστείτε, όμως, ότι αυτά είναι μειονεκτήματα της συγκεκριμένης μοτοσυκλέτας μόνο. Όχι. Το φαινόμενο είναι γενικότερο, μια και τα τελευταία χρόνια, σχεδόν όλοι οι κατασκευαστές κρίνουν σκόπιμο να μας εφοδιάζουν με υπέροχες, δυνατές, και πανέμορφες μοτοσυκλέτες... που μπορούν όμως να χρησιμοποιηθούν μόνο σαν παιχνίδια.

Αυτό τους ζητήσαμε, αυτό μας δίνουν...

Tέτοιοι μαζόχες είμαστε.

:wave2:

gdevelek
17/11/2008, 22:51
κάθε άλλο παρά μαζοχισμός είναι να αγοράζεις κάτι που ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ

η μοτό δεν είναι μόνο ορθολογισμος και χρηστικότητα, δεν αγοράζουμε μίξερ-πολυμηχάνημα

είναι και συναίσθημα

ή μάλλον είναι ΚΥΡΙΩΣ συναίσθημα

TOLISTOLAROS
17/11/2008, 23:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
1. Για αυτοκινητόδρομο... δεν κάνει, γιατί πάνω από τα 120-140 κάνεις μπράτσα παλεύοντας με τον αέρα.
Πας με 120-140 ρε φίλος.Ούτως ή άλλως ταξίδι με μοτό χωρίς ταλαιπωρία(έστω και λίγη)δεν υπάρχει ούτε θα υπάρξει.Αλλιώς πας με αμάξι.


Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
2. Στην πίστα μπορεί κάπως να τα καταφέρει... αλλά αν ήθελες πίστα, γιατί δεν έπαιρνες supersport
:confused: :confused: :confused:
Δηλ μόνο ss είναι για πίστα;Μotard κλπ δεν μπαίνουν;
Όλα μπαίνουν πίστα αν σου δίνουν την αίσθηση που γουστάρεις.
ΥΓ:Ξέρεις πολλές πίστες που μπορείς να εκμεταλλευτείς ένα ss(Σέρρες εξαιρούνται);


Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
3. Για βόλτες μέσα και γύρω από την πόλη... τι να το κάνεις ένα μηχανάκι 1000 κυβικών?

4. Για να πας στην δουλειά σου κάθε πρωί... μπορείς, αλλά μόνο αν όσα πράγματα πρέπει να πάρεις μαζί σου μπορείς να τα κουβαλήσεις επάνω σου.
Μ αυτή τη λογική ένα ninja 250 είναι υπεραρκετό για τις 2 αυτές χρήσεις.Σαν τί θες να κουβαλάς δηλ.κάθε μέρα στη δουλειά;


Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
5. Για κανένα μπάνιο σε κοντινή παραλία... βλέπε το 4 παραπάνω. Τα πράγματα βέβαια γίνονται πολύ χειρότερα αν θέλεις να πάρεις και την κοπελιά σου μαζί.
Ειδικά για το θέμα μπάνιο βρες μου
μία μοτο που να βολεύει.Που θα βολέψεις:κράνος,γάντια,μπουφάν,μποτάκια,παντελόνι,μαγ ιό,πετσέτες κλπ.Αν μάλιστα μιλάμε για 2 άτομα...


Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
6. Για ταξίδι... πρέπει να αρχίσεις να σκέφτεσαι σοβαρά που θα βάλεις τις όποιες αποσκευές σου, εκτός και αν ταξιδεύεις μόνο με την οδοντόβουρτσα και την πιστωτική σου κάρτα. Μπορείς βέβαια να τις στείλεις με το ΚΤΕΛ. Αλλά μέχρι το ΚΤΕΛ, πως θα τις πας? Με το αμάξι, μάλλον.
Όλα τα μηχανάκια φορτώνονται αν είσαι ολιγαρκής και μπορείς να ταχτοποιείς τα πράγματά σου.Αν δεν είσαι γίνε!Αλλιώς αμάξι.


Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
7. Δικάβαλος... εντάξει, για καφέ θα πας, αλλά το πολύ μέχρι την Χαλκίδα (αν μένεις αθήνα). Για μεγαλύτερες αποστάσεις θα πρέπει να είσαι έτοιμος για σοβαρή γκρίνια από τον συνεπιβάτη.

Παιδιά κακά τα ψέμματα:οι μοτό είναι κατά βάση για τον οδηγό τους.Το καλύτερο τουριστάδικο να πάρετε πάλι ο συνεπιβάτης δεν ευχαριστιέται το ίδιο.Αν ο συνεπιβάτης δε γουστάρει δικάβαλο ξανά αμάξι.


Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
8. Και εντάξει, πήγες το ταξιδάκι που ήθελες, περιορίζοντας στο ελάχιστο τις αποσκευές σου, και ήρθε η ώρα μετά από 500 χιλιόμετρα να λαδώσεις την αλυσίδα... Εδώ θα χρειαστείς τουλάχιστον άλλο ένα άτομο, γιατί στο μηχανάκι των 10000 ευρώ η μαμά εταιρεία φρόντισε να μην βάλει κεντρικό σταντ.
Από πότε είναι απολύτως απαραίτητο το κεντρικό σταντ για καθάρισμα λάδωμα αλυσίδας;

Φίλε οι μοτο εξ'ορισμού ούτε απολύτως απαραίτητες είναι(ντελιβεράδες εξαιρούνται) ούτε βολικές.Τις παίρνεις αν γουστάρεις για να γουστάρεις. :wave2:

gixxerpap
18/11/2008, 01:12
εγώ ξέρω ότι όσο πιο ''άχρηστη'' είναι μια μοτοσυκλέτα αν κάτσεις και το σκεφτείς λογικά, τόσο πιο απολαυστική μπορεί να είναι....:look:

ούτε γω κατάλαβα τι ακριβώς σημαίνει αυτό....

johnpan
18/11/2008, 01:35
ο φίλος μας είναι το κλασσικό παράδειγμα που έχουμε πάθει όλοι μας, να θέλουμε ένα μηχανάκι και να προσπαθούμε να πείσουμε τον εαυτό μας ότι είναι αυτό που μας κάνει. Αν το γουστάρεις φίλε, παρτο. Αν θες να ικανοποιούνται τα ζητήματα που έθεσες στην αρχή, τσίμπα αυτό που σου προτείνει ο Ιντι. :beer: :wave2:

pilotos_xtreme
18/11/2008, 01:43
φιλε μου ,οπως ειπαν κ τα παιδια παραπανω ,μια 1000αρα μηχανη ειναι υπερβολικη για μες την πολη.
μερικοι λογοι ειναι το οτι δε θα μπορεις να εκμεταλευτεις στο επακρο το γκαζι της ,με τους σουπερ δρομους που εχουμε θα γλυστρας παντου κ παντα ,ασε που θα το χεις λιγο ανγχος μην στην ριξει κανεις κατω κ αλλο να πληρωνεις πλαστικα για 1000 (εστω κ χορνετ) κ αλλο για κανα παπακι που λεει ο λογος.
εγω θα σου προτεινα αμα θες μηχανη για μες την πολη κατα το μεγαλυτερο μερος που θα την οδηγας να παρεις κατι σαν το kawasaki ninja 250 η κανα χτ που ειναι πολυ πρακτικα.
δε θα χεις το γκαζι ομως κ αν βγεις εθνικη θα ξενερωσεις. οσο για δικαβαλο,αμα σε αγαπαει πολυ παει παντου μαζι σου αλλα κακα τα ψεματα ,οτι μηχανη κ να ναι θα σε κουρασει σε πολυωρα ταξιδια.
οποτε θα σου προτεινα να παρεις κατι πιο μικρο κ κομψο για μες την πολη που το θες.
αλλα παλι αμα το χεις κ@υλα φιλος παρτην κ καλες βολτες!!!

αερδυναμικη το χορτνετ μπααααα
μπαγαζια κτλ κτλ ,δυσκολα αλλα ολα γινονται (δοκιμασε τσαντες πλατης εχω κ γω για το cbr600 μου κ χωραει αρκετα πραματα για 1 ατομο),τανκ μπαγκ κτλ
η αποφαση ειναι δικη σου!

υ.γ. γιατι δε σκεφτεσε κ κανα 600 ss? δεν εχουν το τρομερο γκαζι των 1000,για μες την πολη παλευτεται δικαβαλο κ για κανα κοντινο ταξιδι(κ μακρινο) .... θα εχεις ενα πλατυ χαμογελο στα χειλη σου!

npat
18/11/2008, 04:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
κάθε άλλο παρά μαζοχισμός είναι να αγοράζεις κάτι που ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ

η μοτό δεν είναι μόνο ορθολογισμος και χρηστικότητα, δεν αγοράζουμε μίξερ-πολυμηχάνημα

είναι και συναίσθημα

ή μάλλον είναι ΚΥΡΙΩΣ συναίσθημα

Όταν οι μοτοσυκλέτες πάψουν να είναι πρακτικές, όταν πάψουν να εξυπηρετούν τους αναβάτες τους, να αποτελούν μέρος της ζωής και της καθημερινότητάς τους, όταν αυτοπεριοριστούν στον ρόλο του εντυπωσιακού παιχνιδιού για το Σαββατοκύριακο, και στο γκαράζ πάλι τη Δευτέρα το πρωί, τότε-κοντά αρχίζει και το τέλος του μοτοσυκλετισμού. Γιατί η γοητεία και το συναίσθημα πηγάζουν και αντλούνται από την χρηστικότητα, άσχετα, ή μάλλον ακριβώς επειδή, κάποιες φορές υπογραμμίζονται από την συνειδητή άρνησή της. Η μοτοσυκλέτα παθιάζει ακριβώς επειδή αρχετυπικά προβάλει μια λιτή, σπαρτιάτικη, ασκητική χρηστικότητα. Πνεύμα πάνω απ' την ύλη, συμμετοχή πάνω απ' την θέαση, βιοματικότητα πάνω απ' την κατανόηση, ταξίδι πάνω απ' την μετακίνηση. Αλλά η χρηστικότητα πρέπει πάντα να είναι εκεί, θεμέλιο στην μεταφυσική του πράγματος, αλλιώς το οικοδόμημα καταρρέει. Γι' αυτό ακριβώς το παπάκι με το οποίο πήγαινες πιτσιρικάς με την κοπελιά σου στην παραλία και το μεταχειρισμένο CB400 με το οποίο, φοιτητής, γύρισες την μισή Ελλάδα είναι ίσως πιο σημαντικά απ' την τελειότερη race-replica. Η μάλλον όχι... δεν είναι σημαντικότερα: Είναι αυτά που της δίνουν νόημα, που μας κάνουν να την αγαπάμε, να την θαυμάζουμε, και να την ποθούμε πέρα και πάνω από ότι θα άξιζε σε ένα άψυχο αντικείμενο. Οι μοτοσυκλέτες δεν είναι έργα αφηρημένης τέχνης ούτε εργαλεία "ορμονικής απόλαυσης" ή τουλάχιστον δεν είναι μόνο αυτό. Είναι κομμάτια της ζωής μας ακριβώς γιατί ζούμε μαζί τους την καθημερινότητά μας---τις μικρές και τις μεγάλες μας στιγμές---και θα είναι κομμάτια της ζωής μας για όσο θα μπορούμε να το κάνουμε αυτό.

Δεν υπάρχει δηλαδή θέση για πανέμορφες, περίεργες, αντιπρακτικές μοτοσυκλέτες? Φυσικά και υπάρχει. Πάντα υπήρχε. Αλλά ως εξαίρεση, όχι ως κανόνας. Όταν η εξαίρεση πάει να γίνει ο κανόνας---κάτι που όλο και περισσότερο το βλέπουμε τελευταία---το όλο πράγμα κάπου χάνει το νόημά του, και η μοτοσυκλέτα γίνεται είτε καταναλωτικό λάιφ-στάιλ αγαθό, είτε απλό παιχνίδι.

Η τουλάχιστον έτσι πιστεύω εγώ.

Από την άλλη πάλι... είναι πέντε το πρωί... οπότε μην παίρνεται και πολύ στα σοβαρά αυτά που γράφω (στην απίθανη περίπτωση που βγάζουν κάποιο νόημα).

gdevelek
18/11/2008, 07:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Γιατί η γοητεία και το συναίσθημα πηγάζουν και αντλούνται από την χρηστικότητα,


εδώ είναι που το 'χασες ;)

sapila racing
18/11/2008, 09:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Όταν οι μοτοσυκλέτες πάψουν να είναι πρακτικές, όταν πάψουν να εξυπηρετούν τους αναβάτες τους, να αποτελούν μέρος της ζωής και της καθημερινότητάς τους, όταν αυτοπεριοριστούν στον ρόλο του εντυπωσιακού παιχνιδιού για το Σαββατοκύριακο, και στο γκαράζ πάλι τη Δευτέρα το πρωί, τότε-κοντά αρχίζει και το τέλος του μοτοσυκλετισμού. Γιατί η γοητεία και το συναίσθημα πηγάζουν και αντλούνται από την χρηστικότητα, άσχετα, ή μάλλον ακριβώς επειδή, κάποιες φορές υπογραμμίζονται από την συνειδητή άρνησή της. Η μοτοσυκλέτα παθιάζει ακριβώς επειδή αρχετυπικά προβάλει μια λιτή, σπαρτιάτικη, ασκητική χρηστικότητα. Πνεύμα πάνω απ' την ύλη, συμμετοχή πάνω απ' την θέαση, βιοματικότητα πάνω απ' την κατανόηση, ταξίδι πάνω απ' την μετακίνηση. Αλλά η χρηστικότητα πρέπει πάντα να είναι εκεί, θεμέλιο στην μεταφυσική του πράγματος, αλλιώς το οικοδόμημα καταρρέει. Γι' αυτό ακριβώς το παπάκι με το οποίο πήγαινες πιτσιρικάς με την κοπελιά σου στην παραλία και το μεταχειρισμένο CB400 με το οποίο, φοιτητής, γύρισες την μισή Ελλάδα είναι ίσως πιο σημαντικά απ' την τελειότερη race-replica. Η μάλλον όχι... δεν είναι σημαντικότερα: Είναι αυτά που της δίνουν νόημα, που μας κάνουν να την αγαπάμε, να την θαυμάζουμε, και να την ποθούμε πέρα και πάνω από ότι θα άξιζε σε ένα άψυχο αντικείμενο. Οι μοτοσυκλέτες δεν είναι έργα αφηρημένης τέχνης ούτε εργαλεία "ορμονικής απόλαυσης" ή τουλάχιστον δεν είναι μόνο αυτό. Είναι κομμάτια της ζωής μας ακριβώς γιατί ζούμε μαζί τους την καθημερινότητά μας---τις μικρές και τις μεγάλες μας στιγμές---και θα είναι κομμάτια της ζωής μας για όσο θα μπορούμε να το κάνουμε αυτό.

Δεν υπάρχει δηλαδή θέση για πανέμορφες, περίεργες, αντιπρακτικές μοτοσυκλέτες? Φυσικά και υπάρχει. Πάντα υπήρχε. Αλλά ως εξαίρεση, όχι ως κανόνας. Όταν η εξαίρεση πάει να γίνει ο κανόνας---κάτι που όλο και περισσότερο το βλέπουμε τελευταία---το όλο πράγμα κάπου χάνει το νόημά του, και η μοτοσυκλέτα γίνεται είτε καταναλωτικό λάιφ-στάιλ αγαθό, είτε απλό παιχνίδι.

Η τουλάχιστον έτσι πιστεύω εγώ.

Από την άλλη πάλι... είναι πέντε το πρωί... οπότε μην παίρνεται και πολύ στα σοβαρά αυτά που γράφω (στην απίθανη περίπτωση που βγάζουν κάποιο νόημα).

Νίκο θα τα καταλάβαινα αυτα που λες αν μιλάγαμε για ενα SS η τελος πάντων κάποια μοτοσυκλέτα 'ειδικής χρήσης.'
Εδω μιλάμε για μια γυμνή μοτοσυκλέτα, με πολύ καλές επιδόσεις αλλά πανευκολο χειρισμό και πραγματικά πιστευω οτι μια τέτοια πλησιάζει περισσότερ στο να τα κάνει όλα και να σε ευχαριστεί ταυτόχρονα.
Δεν εχει φαίρινγκ, αλλά ετσι ηταν οι μοτοσυκλέτες τα παλιά χρόνια και κανείς δεν παραπονιόταν.

Εδω και 10 χρόνια που σταμάτησα να χρησιμοποιω το SR500, εχω μια μεγάλη γυμνη μοτοσυκλέτα με στρογγυλό φανάρι, και αυτη ειναι το βασικό μεταφορικό μου μέσο, ασχετα αν εχω κι αλλες πιο καλες σε καποιο τομέα. Ειχα ενα Kawasaki ZR7 και μετα Hornet900 που ειναι πολύ παρόμοιο με το CB1000 απ οτι διαβάζω.
Βαζω κι ενα ψιλοτζαμάκι και παω όπου θες μεσα στην Ελλάδα με 180 χωρίς να κουράζομαι, εχω γκάζι όποτε θέλω, κράτημα καλό, φρένα τρομερά και με φτιάχνει ακόμα και οταν πάω στη δουλειά.
Οταν παω σε μια στριφτερή διαδρομή το 900 ειναι πιο καλό κι απο τα SS αν ειναι κλειστή, και εν πασει περιπτώσει δεν σε αφήνει παραπονεμένο πουθενά, ούτε στην πίστα :winka:

Ισως είναι υπερβολή, αλλά μου αρέσει :wave2:

byron
18/11/2008, 10:18
Πέστα ρε sapila :a013:

Αν και οι 2-3 βόλτες που έχω κάνει με το 900 του sapila είναι σχετικά μικρές και μέσα στην πόλη, το Hornet είναι απίστευτα εύκολο και μαζεμένο για τα κυβικά του. Ροπή ατελέιωτη απ΄τις 2.000 στροφές, αλλάζει κατεύθυνση πανεύκολα, φρένα πολύ καλά και ανύπαρκτοι κραδασμοί.

Προσωπικά νομίζω ότι το 900 καταφέρνει να κάνει αξιοπρεπώς τα πάντα και πάντα απορούσα γιατί δεν πούλησε όσο το 600. Τα ίδια μηχανάκια είναι με την διαφορά ότι το 900 ξεκινάει με 3η αδιαμαρτύρητα.

ΥΓ: Ρε παίδες αυτό το παραμύθι με τα γυμνά που δεν μπορείς να ταξιδέψεις με πάνω από 120 είναι αστείο πλέον, εκτός και ο αναβάτης έχει το σώμα μπαλαρίνας.

npat
18/11/2008, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Νίκο θα τα καταλάβαινα αυτα που λες αν μιλάγαμε για ενα SS η τελος πάντων κάποια μοτοσυκλέτα 'ειδικής χρήσης.'
Εδω μιλάμε για μια γυμνή μοτοσυκλέτα, με πολύ καλές επιδόσεις αλλά πανευκολο χειρισμό και πραγματικά πιστευω οτι μια τέτοια πλησιάζει περισσότερ στο να τα κάνει όλα και να σε ευχαριστεί ταυτόχρονα.
Δεν εχει φαίρινγκ, αλλά ετσι ηταν οι μοτοσυκλέτες τα παλιά χρόνια και κανείς δεν παραπονιόταν.

Εδω και 10 χρόνια που σταμάτησα να χρησιμοποιω το SR500, εχω μια μεγάλη γυμνη μοτοσυκλέτα με στρογγυλό φανάρι, και αυτη ειναι το βασικό μεταφορικό μου μέσο, ασχετα αν εχω κι αλλες πιο καλες σε καποιο τομέα. Ειχα ενα Kawasaki ZR7 και μετα Hornet900 που ειναι πολύ παρόμοιο με το CB1000 απ οτι διαβάζω.
Βαζω κι ενα ψιλοτζαμάκι και παω όπου θες μεσα στην Ελλάδα με 180 χωρίς να κουράζομαι, εχω γκάζι όποτε θέλω, κράτημα καλό, φρένα τρομερά και με φτιάχνει ακόμα και οταν πάω στη δουλειά.
Οταν παω σε μια στριφτερή διαδρομή το 900 ειναι πιο καλό κι απο τα SS αν ειναι κλειστή, και εν πασει περιπτώσει δεν σε αφήνει παραπονεμένο πουθενά, ούτε στην πίστα :winka:

Ισως είναι υπερβολή, αλλά μου αρέσει :wave2:

Ρε Άρη, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου...

Για την συγκεκριμένη όμως περίπτωση πιστεύω ότι με την αντικατάσταση του Hornet 900 από το CB1000R, πήραν μια πανέμορφη και πολυχρηστική μοτοσυκλέτα (που πραγματικά μπορούσες να κάνεις τα πάντα μαζί της) και την αντικατέστησαν με ένα στυλιστικά και μηχανικά αναβαθμισμένο, μεν, αλλά πολύ λιγότερο-πρακτικό σύνολο. Και πες μου τώρα ότι αυτό δεν είναι "σημάδι", ή έστω "μόδα" των καιρών...

Προφανώς και δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα γυμνά, αυτό καθ' εαυτό...

gdevelek
18/11/2008, 10:50
γιατί είναι "πολύ λιγώτερο πρακτικό" το cb100r?

(όσο για ομορφιά, είναι κάτι παραπάνω από πανέμορφο αλλά αυτό είναι υποκειμενικό)

byron
18/11/2008, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Για την συγκεκριμένη όμως περίπτωση πιστεύω ότι με την αντικατάσταση του Hornet 900 από το CB1000R, πήραν μια πανέμορφη και πολυχρηστική μοτοσυκλέτα (που πραγματικά μπορούσες να κάνεις τα πάντα μαζί της) και την αντικατέστησαν με ένα στυλιστικά και μηχανικά αναβαθμισμένο, μεν, αλλά πολύ λιγότερο-πρακτικό σύνολο. Και πες μου τώρα ότι αυτό δεν είναι "σημάδι", ή έστω "μόδα" των καιρών...


Που το στηρίζεις αυτό; :confused:
Επειδή απέκτησε μονόμπρατσο,αιχμηρό μούτρο και digital όργανα έχασε την χρηστικότητα της; Τα τεστ και οι εντυπώσεις φίλου που την οδήγησε, λένε ότι συνεχίζει την ίδια συνταγή του Hornet προσφέροντας ένα ομοιογενές σύνολο που δεν ξεχωρίζει μέν, αλλά κάνει τα πάντα αρκετά καλά.

npat
18/11/2008, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Τα τεστ και οι εντυπώσεις φίλου που την οδήγησε, λένε ότι συνεχίζει την ίδια συνταγή του Hornet προσφέροντας ένα ομοιογενές σύνολο που δεν ξεχωρίζει μέν, αλλά κάνει τα πάντα αρκετά καλά.

Τι να πω ρε Βύρωνα... μπορεί να κάνω και λάθος... και μακάρι δηλαδή...

sapila racing
18/11/2008, 11:15
Oύτε κι εγω εχω οδηγήσει το καινούριο.
Δεν το εχω δει καν για να ειμαι ακριβής! Ειναι κι αυτό σπάνιο σαν το 900 φαίνεται.

Εκτός απο εμφάνιση, που να πω την αλήθεια δεν μου αρέσει αλλά αυτό ειναι ασχετο, δεν νομίζω οτι στην χρήση ειναι και πολύ διαφορετικό.
Ροπάτο παντού είναι, ιδιο τιμόνι ακριβως εχει, μοχλικό δεν εχει.
Εχει βεβαια μουτρο μυγας, digital οργανα, μονόμπρατσο κλπ , εκδοση με ABS κλπ αλλά δεν αλλάζει η ουσία νομίζω.

Ιδια σχεδόν αλλά με άλλη συσκευασία μου φαίνονται. :D

byron
18/11/2008, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Τι να πω ρε Βύρωνα... μπορεί να κάνω και λάθος... και μακάρι δηλαδή...

Ακόμα και αν δεν κάνεις λάθος, υπάρχει μια σεβαστή κατηγορία αγοραστών που δεν ψάχνει την ομοιογένεια και χρηστικότητα του CB, αλλά όσα περιγράφεις ως αρνητικά στα παραπάνω ποστ σου. Oi μοτοσυκλέτες πάνω απ΄όλα είναι αντικείμενα συγκίνησης και χτύπου καρδιάς.
Ο τρόπος που το νοιώθει ο καθένας μας είναι τελείως διαφορετικός. :winka:

npat
18/11/2008, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n

Ο τρόπος που το νοιώθει ο καθένας μας είναι τελείως διαφορετικός. :winka:

Ναι πράγματι... άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου... :lol: :lol:

road spirit
18/11/2008, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Όταν οι μοτοσυκλέτες πάψουν να είναι πρακτικές, όταν πάψουν να εξυπηρετούν τους αναβάτες τους, να αποτελούν μέρος της ζωής και της καθημερινότητάς τους, όταν αυτοπεριοριστούν στον ρόλο του εντυπωσιακού παιχνιδιού για το Σαββατοκύριακο, και στο γκαράζ πάλι τη Δευτέρα το πρωί, τότε-κοντά αρχίζει και το τέλος του μοτοσυκλετισμού. Γιατί η γοητεία και το συναίσθημα πηγάζουν και αντλούνται από την χρηστικότητα, άσχετα, ή μάλλον ακριβώς επειδή, κάποιες φορές υπογραμμίζονται από την συνειδητή άρνησή της. Η μοτοσυκλέτα παθιάζει ακριβώς επειδή αρχετυπικά προβάλει μια λιτή, σπαρτιάτικη, ασκητική χρηστικότητα. Πνεύμα πάνω απ' την ύλη, συμμετοχή πάνω απ' την θέαση, βιοματικότητα πάνω απ' την κατανόηση, ταξίδι πάνω απ' την μετακίνηση. Αλλά η χρηστικότητα πρέπει πάντα να είναι εκεί, θεμέλιο στην μεταφυσική του πράγματος, αλλιώς το οικοδόμημα καταρρέει. Γι' αυτό ακριβώς το παπάκι με το οποίο πήγαινες πιτσιρικάς με την κοπελιά σου στην παραλία και το μεταχειρισμένο CB400 με το οποίο, φοιτητής, γύρισες την μισή Ελλάδα είναι ίσως πιο σημαντικά απ' την τελειότερη race-replica. Η μάλλον όχι... δεν είναι σημαντικότερα: Είναι αυτά που της δίνουν νόημα, που μας κάνουν να την αγαπάμε, να την θαυμάζουμε, και να την ποθούμε πέρα και πάνω από ότι θα άξιζε σε ένα άψυχο αντικείμενο. Οι μοτοσυκλέτες δεν είναι έργα αφηρημένης τέχνης ούτε εργαλεία "ορμονικής απόλαυσης" ή τουλάχιστον δεν είναι μόνο αυτό. Είναι κομμάτια της ζωής μας ακριβώς γιατί ζούμε μαζί τους την καθημερινότητά μας---τις μικρές και τις μεγάλες μας στιγμές---και θα είναι κομμάτια της ζωής μας για όσο θα μπορούμε να το κάνουμε αυτό.

Δεν υπάρχει δηλαδή θέση για πανέμορφες, περίεργες, αντιπρακτικές μοτοσυκλέτες? Φυσικά και υπάρχει. Πάντα υπήρχε. Αλλά ως εξαίρεση, όχι ως κανόνας. Όταν η εξαίρεση πάει να γίνει ο κανόνας---κάτι που όλο και περισσότερο το βλέπουμε τελευταία---το όλο πράγμα κάπου χάνει το νόημά του, και η μοτοσυκλέτα γίνεται είτε καταναλωτικό λάιφ-στάιλ αγαθό, είτε απλό παιχνίδι.

Η τουλάχιστον έτσι πιστεύω εγώ.

Από την άλλη πάλι... είναι πέντε το πρωί... οπότε μην παίρνεται και πολύ στα σοβαρά αυτά που γράφω (στην απίθανη περίπτωση που βγάζουν κάποιο νόημα). [/B]

κάπου συμφωνώ, κάπου νομίζω υπερβάλεις

όσον αφορά το συγκεκριμένο μηχάνημα για το οποίο μιλάμε, αν με το παπί και το cb400 ταιριάζεις στην παραπάνω περιγραφή, τότε με το CB1000 μπορείς να κάνεις πολλά περισσότερα... άρα?

αυτό που καθορίζει τη χρηστικότητα πιά, είναι η βόλεψη μας αυτές τις μέρες... Μια χαρά μηχανάκι για να κάνεις τα ΠΑΝΤΑ είναι το CB1000... αρκεί να θέλεις. Όπως ήθελα πχ εγώ πριν 10 χρόνια να πηγαίνω Χανιά - Ηράκλειο με ένα παπί και να βολοδέρνομαι στη βροχή χωρίς εξοπλισμό, μόνο και μόνο γιατί ... έτσι...
:D

makis206
18/11/2008, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Δεν το εχω δει καν για να ειμαι ακριβής! Ειναι κι αυτό σπάνιο σαν το 900 φαίνεται.

Σε παραπέμπω στην υπογραφή μου :lol: :lol:

:sun:

sniper
18/11/2008, 11:28
ρε τι διαβάζουμε..... :sad:

golis
18/11/2008, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ακόμα και αν δεν κάνεις λάθος, υπάρχει μια σεβαστή κατηγορία αγοραστών που δεν ψάχνει την ομοιογένεια και χρηστικότητα του CB, αλλά όσα περιγράφεις ως αρνητικά στα παραπάνω ποστ σου. Η μοτοσυκλέτες πάνω απ΄όλα είναι αντικείμενα συγκίνησης και χτύπου καρδιάς.
Ο τρόπος που το νοιώθει ο καθένας μας είναι τελείως διαφορετικός. :winka:

+ v60


Να πω μόνο πως δεν πρόκειται για ένα νέο hornet 1000cc,
είναι ένα εντελώς νέο μοντέλο μοτοσυκλέτας που προσωπικά το κατατάσω στην κατηγορία δικιάς μου αντίληψης,
"Όλα σε ένα" ή "Τα κάνω όλα και με λένε Honda".

Πραγματικά μέσα στην πόλη παρά τα κυβικά του και το "σουλούπι" του,
κινείται άνετα ανάμεσα στα κουτιά(κόβει το τιμόνι,χαμηλό και καλοζυγισμένο),
έχει καλή ροπή για Ι4 για μέσα στην πόλη,
έχει άριστη ενεργητική ασφάλεια με τα ABS-CBS-HIISSmesa φρένα του,
έχει βολική θέση οδήγησης πάλι για μέσα στην πόλη.

Απο την άλλη είναι Honda οπότε,είναι άχρωμο-άγευστο-ανοργασμικό κτλ.

Επίσης κυκλοφορεί ήδη και ένα λευκό με αναβάτη θηλυκού γένους.(καλορίζικο).

Εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=64403&perpage=15&highlight=golis&pagenumber=4) θα βρείτε παλαιότερα ποστ σχετικά μετο CB1000R

sniper
18/11/2008, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από golis
+ v60


Να πω μόνο πως δεν πρόκειται για ένα νέο hornet 1000cc,
είναι ένα εντελώς νέο μοντέλο μοτοσυκλέτας που προσωπικά το κατατάσω στην κατηγορία δικιάς μου αντίληψης,
"Όλα σε ένα" ή "Τα κάνω όλα και με λένε Honda".

Πραγματικά μέσα στην πόλη παρά τα κυβικά του και το "σουλούπι" του,
κινείται άνετα ανάμεσα στα κουτιά(κόβει το τιμόνι,χαμηλό και καλοζυγισμένο),
έχει καλή ροπή για Ι4 για μέσα στην πόλη,
έχει άριστη ενεργητική ασφάλεια με τα ABS-CBS-HIISSmesa φρένα του,
έχει βολική θέση οδήγησης πάλι για μέσα στην πόλη.

Απο την άλλη είναι Honda οπότε,είναι άχρωμο-άγευστο-ανοργασμικό κτλ.

Επίσης κυκλοφορεί ήδη και ένα λευκό με αναβάτη θηλυκού γένους.(καλορίζικο).

Εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=64403&perpage=15&highlight=golis&pagenumber=4) θα βρείτε παλαιότερα ποστ σχετικά μετο CB1000R


Και πότε του έκανες αυτό το εξαντλητικό τεστ;

gdevelek
18/11/2008, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από golis

Απο την άλλη είναι Honda οπότε,είναι άχρωμο-άγευστο-ανοργασμικό κτλ.


από την άλλη είναι χόντα οπότε πολλοί θα σπεύσουν να πιάσουν τη συνήθη καραμέλα ότι είναι άχρωμο-άγευστο-ανοργασμικό κτλ.

το φέιζερ το χιλιάρι για παράδειγμα είναι σαν να κάνεις σέξ με 7 σούπερ-μοντέλες

sniper
18/11/2008, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
από την άλλη είναι χόντα οπότε πολλοί θα σπεύσουν να πιάσουν τη συνήθη καραμέλα ότι είναι άχρωμο-άγευστο-ανοργασμικό κτλ.

το φέιζερ το χιλιάρι για παράδειγμα είναι σαν να κάνεις σέξ με 7 σούπερ-μοντέλες


:lol: :lol: :lol:

για τον ντενεκέ το τουόνο του θα λέει.... :lol: :lol:

VALAS V-STROM
18/11/2008, 12:15
Θα σε φάει η σκουριά:nono:

golis
18/11/2008, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Και πότε του έκανες αυτό το εξαντλητικό τεστ;


29-08-2008. :ninja:

"Εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=64403&perpage=15&highlight=golis&pagenumber=4) θα βρείτε παλαιότερα ποστ σχετικά μετο CB1000R "

Και είπαμε,τι γνώμη μου λέω.

sniper
18/11/2008, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από golis
29-08-2008. :ninja:

"Εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=64403&perpage=15&highlight=golis&pagenumber=4) θα βρείτε παλαιότερα ποστ σχετικά μετο CB1000R "

Και είπαμε,τι γνώμη μου λέω.

α μάλιστα..... δεν κάνει σουζες.... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Εντάξει καταλάβαμε....

golis
18/11/2008, 12:34
Πόσα ξέρεις εσύ... :rotflmao: :lol: :rotflmao:

sniper
18/11/2008, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από golis
Πόσα ξέρεις εσύ... :rotflmao: :lol: :rotflmao:

αφού ξέρεις παραπάνω, σόρρυ κιόλας..... :lol:

zephyr1
18/11/2008, 12:41
Για αλλη μια φορα κανεις καποιος μια ερωτηση και με αυτα που διαβαζει ,εξαφανιζεται.:look:

Το πιο καυλερο μηχανακι του 08 και βγαλαμε οτι δεν κανει για πολη.

Για πεστε και για τι κανει?:confused:

Αν ειχα τα φραγκα θα το παιρνα δαγκωτο.

Φιλε παρτο.:beer:

sniper
18/11/2008, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Για αλλη μια φορα κανεις καποιος μια ερωτηση και με αυτα που διαβαζει ,εξαφανιζεται.:look:

Το πιο καυλερο μηχανακι του 08 και βγαλαμε οτι δεν κανει για πολη.

Για πεστε και για τι κανει?:confused:

Αν ειχα τα φραγκα θα το παιρνα δαγκωτο.

Φιλε παρτο.:beer:


δεν κάνει σουζες λέμε ρεεεεεεεεεεεε :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :wave2:

zephyr1
18/11/2008, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
δεν κάνει σουζες λέμε ρεεεεεεεεεεεε :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :wave2:

Δωσε λινκ για να καταλαβω και εγω.:rolleyes:

:rotflmao:

byron
18/11/2008, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
δεν κάνει σουζες λέμε ρεεεεεεεεεεεε :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :wave2:

Κάνει όλα τα παρακάτω όμως.....:D (από τεστ του ΜΟΤΟ):o


Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
"Οδηγώντας το CB1000 είναι σαν να αιωρείσαι πάνω απ΄την άσφαλτο. Η ποιότητα κύλισης εξαπατά τον νόμο της βαρύτητας και η αέρινη κίνηση αγγίζει τα επίπεδα της τελειότητας.
Όλες οι περιφερειακές μάζες είναι συγκεντρωμένες γύρω απ΄τον 4κύλινδρο κινητήρα και με εσένα ως μαέστρο, να καθορίζεις το κέντρο βάρους του σε κάθε επιλογή πορείας.
Οι τροχοί και οι αναρτήσεις παραμένουν ανέπαφα απ΄τις μετατοπίσεις και τις μεταβολές του βάρους μπρος πίσω ρολάρωντας και λειτουργώντας στον αφρό. Αλλάζει κλίση και κατεύθυνση με τη διάθεση ανισόρροπου μεθυσμένου :look: που όμως δεν χανει την πορεία του ούτε παραπατά :rotflmao: :lol: :rotflmao: "

sniper
18/11/2008, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Δωσε λινκ για να καταλαβω και εγω.:rolleyes:

:rotflmao:

Δες το λινκ του golis που του έκανε ένα εξαντλητικό 1/2ωρο τεστ....


@byron : 2 κάτοχοι ντενεκέδων κατά του CB.... τυχαίο; :winka: :lol:

golis
18/11/2008, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
αφού ξέρεις παραπάνω, σόρρυ κιόλας..... :lol:

Συχωρεμένος ανήξερο τέκνον μου και no hard feelings.

Εσύ που ξέρεις λιγότερα,μπας και πήγες να το κάνεις τεστ να συμπληρώσεις γνώσεις ;

Μοιράσου μαζί μας τις μοναδικές εμπειρίες σου σχετικά με το cb100r.
Μην ντρέπεσαι,
εδώ πόσταρα εγώ ο τρισμέγιστος Δοκιμαστής,θα κολλήσει ο ελευθερός σκοπευτής ;

Εκτός και δεν το οδήγησες ακόμα οπότε,
ότι και να λες για το συγκεκριμένο moto είσαι απλά :lol:
Όταν κάνεις τεστ το moto και το ποστάρεις να το μοιραστείς μαζί μας τα ξαναλέμε.

Είπαμε εξέφρασα προσωπική γνώμη.
take it or leave it.

sniper
18/11/2008, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από golis
Συχωρεμένος ανήξερο τέκνον μου και no hard feelings.

Εσύ που ξέρεις λιγότερα,μπας και πήγες να το κάνεις τεστ να συμπληρώσεις γνώσεις ;

Μοιράσου μαζί μας τις μοναδικές εμπειρίες σου σχετικά με το cb100r.
Μην ντρέπεσαι,
εδώ πόσταρα εγώ ο τρισμέγιστος Δοκιμαστής,θα κολλήσει ο ελευθερός σκοπευτής ;

Εκτός και δεν το οδήγησες ακόμα οπότε,
ότι και να λες για το συγκεκριμένο moto είσαι απλά :lol:
Όταν κάνεις τεστ το moto και το ποστάρεις να το μοιραστείς μαζί μας τα ξαναλέμε.

Είπαμε εξέφρασα προσωπική γνώμη.
take it or leave it.


Whatever.....

Α ρε πουτ@να moto.gr με τα εκλεκτά σου μέλη....

golis
18/11/2008, 13:12
+1

byron
18/11/2008, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Whatever.....

Α ρε πουτ@να moto.gr με τα εκλεκτά σου μέλη....

Όποιος έχει αντίρρηση για όσα γράφει ο golis, ας μιλήσει τώρα αλλιώς ας σωπάσει φορέβα...:smokin:

Ρε sniper, που να τολμήσουν δυο κάτοχοι ιταλικών τριπάρταλων να συγκριθούν με το απαύγασμα της τεχνολογίας της Honda.Co ??? Πλάκα κάνεις; Παντού μας έχει με 3η (και πολύ λέω) :lol:

catmaster
18/11/2008, 13:24
Εγώ πάντως χωρίς να το έχω οδηγήσει λέω ότι το μηχανάκι είναι για το μπούτσο καβάλα ....



στρογγυλοφάναρα ΡΟΥΛΖ αν θες κλασικό γυμνό μηχανάκι -ΤΕΛΟΣ


ξύπνησε ξαφνικά από το λήθαργο της αρκούδας η Honda και σου λέει "αφου στρογγυλοφάναρο φτιάξαμε τι θα κάνουμε να πουλήσουμε πιο πολλά σαπάκια " ...

τι θα αντιγράψουμε σαν concept (πςςςςςςςςςς) ..... σου λέει μάγκα μου ;;;

δέκα χρόνια τα κάναμε στρογγυλεμένα σα λουκουμάδες χωρίς usd και καλά φιλικά για το μέσο αναβάτη .... τώρα θα αντιγράψουμε λίγο πάλι την aprilia και την ktm , θα χώσουμε και ένα μονόμπρατσο (αφού πουλάει στα ντουλάπια ) και έτοιμος ο ασθενής από το κρεβάτι του Προκρούστη ....




(έτσι γράφω τώρα να γίνεται ντόρος ... είπαμε δε τοχω οδηγήσει το μπλιμπλίκι ... )



:wacko:

sapila racing
18/11/2008, 13:25
Οτι και να λέτε είναι σουζομηχάνημα!

:lol: :rotflmao:

Καλά ξεκίνησε, αλλά εγινε παλι μια απ τα ίδια :smokin:

byron
18/11/2008, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
τώρα θα αντιγράψουμε λίγο πάλι την aprilia και την ktm ,

Πλάκα κάνεις ρε φιλαράκι; Να είναι κάθε τρείς και λίγο συνεργεία και χωρίς ανταλλακτικά; :uplate:

Κάνε μας τη χάρη.....Honda Rulezzzzzz kai ksero sushi :ninja:

p@nos
18/11/2008, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n


Κάνε μας τη χάρη.....Honda Rulezzzzzz kai ksero sushi :ninja:

:lol: :bigcry: :lol: :bigcry: :lol:

gcrook
19/11/2008, 02:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ακόμα και αν δεν κάνεις λάθος, υπάρχει μια σεβαστή κατηγορία αγοραστών που δεν ψάχνει την ομοιογένεια και χρηστικότητα του CB, αλλά όσα περιγράφεις ως αρνητικά στα παραπάνω ποστ σου. Η μοτοσυκλέτες πάνω απ΄όλα είναι αντικείμενα συγκίνησης και χτύπου καρδιάς.
Ο τρόπος που το νοιώθει ο καθένας μας είναι τελείως διαφορετικός. :winka:

Δεν ξερω ακριβως αν προσπαθει ο ενπατ να σου πει αυτο που θα σου πω εγω.
Το οτι οσο περνανε τα χρονια ο κοσμος που αγοραζει μοτοσυκλετα καρδιοχτυπαει το ιδιο ομορφα και δυνατα με αυτον που αγοραζει/καταναλωνει κατι (οτιδηποτε) ακριβο και ομορφο.Η μετακινηση και η οικονομια, ( αληθεια αν τα βαλουμε κατω ποσο οικονομικο ειναι να εχεις μτοσυκλετα; ) ,ειναι το αλλοθι.

Οι εταιρειες το ξερουν και στοχεουν σε μια γκαμα που θα προσελκυει καταναλωτες που θα αγοραζουν μοτοσυκλετες και θα τις αλλαζουν σχετικα συντομα για αλλες πιο ομορφες.
Λαιφ-σταιλ καταστασεις.

Παντα ισχυε αυτο στον κοσμο της μοτοσυκλετας βεβαια,αλλα σιγουρα οχι σε τετοιο βαθμο και η αγορα της μοτοσυκλετας δεν διαφοροποιειται απο αλλες αγορες. (αγορα με την αννοια του "market" ) .

Τεσπα τετοιες πρωινες ωρες δεν ενδυκνεινται για τετοια θεματα.Ισως για τιποτα λογοτεχνικες παρτουζες και αν....
:lol:

Tpap
19/11/2008, 12:06
Εχθές ήμουν για αρκετή ώρα σε πολύ γνωστό κατάστημα μοτοσακών, μιας και ένας φίλος θα παραλάμβανε ένα καινούργιο μπρίκι (ατσιμι βεστρωμ).

Είχα αρκετό χρόνο να χαζέψω τα στοιβαγμένα σαρδεληδόν μηχανάκια αρκετών κατ/στών.

Οποία απαγοήτευσις...όταν επικέντρωσα την προσοχή μου σε 3-4 μονδέλα της χόνδα.
Τι να πρωτοπώ, θέλω σελίδες και δεν μπορώ να γράφω κιόλας.

Πανέμορφοι οι διακόπτες του cbf1000 και το όμορφο φινίρισμά του, τακτοποιημένα καλωδιάκια σε ελαστικά σωλήνάκια κλπ...

σου δημιουργούν αρχικό σοκ και μετά απορία όταν στραφείς σε βαραντέρο και τρανσάλπ...διακόπτες κινέζικοι άκομψοι λες και ξεπήδησαν από ατβ της κακιάς ώρας, γκαζόντιζες που πετάνε ψηλά και μπαίνουν μπροστά στα στροφόμετρα όταν κόβεις αριστερά το τιμόνι, γκριπ από μοναστηράκι, καλώδια χυμαδόν...λες και αυτά δεν είναι χόνδα, λες και δεν κάνουν ένα σκασμό λεφτά...

...και σκέφτομαι πως το CL175 που παλεύω εδώ και λίγο καιρό όλα τα καλώδια από τα χειριστήρια και τις ντίζες τις περνά μες στο τιμόνι. Το '72.

Άντε γειά.

byron
19/11/2008, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Δεν ξερω ακριβως αν προσπαθει ο ενπατ να σου πει αυτο που θα σου πω εγω.
Το οτι οσο περνανε τα χρονια ο κοσμος που αγοραζει μοτοσυκλετα καρδιοχτυπαει το ιδιο ομορφα και δυνατα με αυτον που αγοραζει/καταναλωνει κατι (οτιδηποτε) ακριβο και ομορφο.Η μετακινηση και η οικονομια, ( αληθεια αν τα βαλουμε κατω ποσο οικονομικο ειναι να εχεις μτοσυκλετα; ) ,ειναι το αλλοθι.

Οι εταιρειες το ξερουν και στοχεουν σε μια γκαμα που θα προσελκυει καταναλωτες που θα αγοραζουν μοτοσυκλετες και θα τις αλλαζουν σχετικα συντομα για αλλες πιο ομορφες.
Λαιφ-σταιλ καταστασεις.

Παντα ισχυε αυτο στον κοσμο της μοτοσυκλετας βεβαια,αλλα σιγουρα οχι σε τετοιο βαθμο και η αγορα της μοτοσυκλετας δεν διαφοροποιειται απο αλλες αγορες. (αγορα με την αννοια του "market" ) .


Διαφωνώ μαζί σας παίδες.
Προφανώς οι ανάγκες διαμορφώνονται και απ΄το marketing. Μαζί με το marketing όμως έρχονται και σημαντικές αλλαγές στο τεχνικό κομματι των μοτοσυκλετων και όχι στις πλασματικές ανάγκες του στυλάτου design. Αν αφαιρέσουμε αυτά τα οφέλη, μπαίνουμε σε σοσιαλιστικού τύπου επιβολή του τι μας χρειάζεται. Δλδ δυο ρόδες να κάνουμε τη δουλειά μας και τελειώνει το θέμα.
Μπορεί ο npat πχ να θεωρεί υπεραρκετα τα φρένα του CBF για την χρήση που του κάνει και να μην χρειάζεται ακτινικές. Τα φρένα του CBF όμως είναι αιώνες μπροστά απ΄τα μαμά φρένα του SRX που με την σειρά τους είναι αιώνες μπροστά απ΄την δαγκάνα μονού εμβόλου με γλύστρα του SR και πάει λέγοντας.

Δεν μπορείς να θαυμάζεις τα πλαίσια που δεν είναι οι μαστίχες του 80, τις φρενούκλες των σημερινών μοτοσυκλετών, τους κινητήρες που είναι έτη φωτός σε απόδοση/συντήρηση/αντοχή σε σχέση με τα προ 20ετίας, τις ρυθμιζόμενες αναρτήσεις σε σχέση με τις σούστες των προ 10ετίας μοτό και να γκρινιάζεις για την εμφάνιση εξεζητημένων σχεδιαστικών προτάσεων (που στο κάτω κάτω δεν σε υποχρεώνει και κανείς να αγοράσεις).

catmaster
19/11/2008, 13:02
Λοιπόν ...... προσπαθούσα να βρω τι μου θυμίζει η μάπα στο CB αυτό ... κάτι μου θύμιζε ... ρε να σπάω το κεφάλι μου να λέω τι μου θυμίζει .....


.... σήμερα το πρωί το βρήκα κοιτάζοντας τη διαφήμιση σε μια στάση λεωφορείου ....


148417

catmaster
19/11/2008, 13:04
:D :D :D


(η Bethesda αντέγραψε τώρα τη Honda η το ανάποδο ;;; )


148418

makis206
19/11/2008, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
:D :D :D
(η Bethesda αντέγραψε τώρα τη Honda η το ανάποδο ;;; )

Βρε πως φαίνεται ο πλεϊστεσιονάκιας...:lol:

catmaster
19/11/2008, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Βρε πως φαίνεται ο πλεϊστεσιονάκιας...:lol:




με κατάλαβες ρε άτιμε ... να ξέρς πάντως Μάκη μου ότι έχει καλύτερα γραφικά στο PC το συγκεκριμένο και από τις 2 παιχνιδομηχανές ... εγγυημένα στο λέω





(αν και αυτές τις μέρες λιώνω το Dead Space .... )


:beer: :tsourekaki: :beer:

makis206
19/11/2008, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
με κατάλαβες ρε άτιμε ... να ξέρς πάντως Μάκη μου ότι έχει καλύτερα γραφικά στο PC το συγκεκριμένο και από τις 2 παιχνιδομηχανές ... εγγυημένα στο λέω

Το πιστεύω, αν το pc έχει δυνατότητες η τηλεόραση δεν φτουράει δίπλα του. :cool:

Να ξέρεις πάντως πως η Bethesda αντέγραψε τη Honda, το CB κυκλοφορεί εδώ κι ένα χρόνο στα ιντερνέτς :lol:


:beer: :merci για το γλύκισμα: :beer:

theochap
07/12/2008, 10:50
εγώ πάντος το πείρα και μια χαρά είναι να πηγαίνεις για καφέ, άντε το πολύ πολύ μέχρι το Λαύριο - Χαλκίδα - Ναύπλιο, και αυτά μόνος χωρίς συνεπιβάτη.
είναι οι επιλογές του καθενός.

mpaspire
17/12/2008, 13:31
Ρε δε πατε καλα μου φαινεται ορισμενοι. Πως κατηγορειτε ενα μηχανακι που δεν το εχετε οδηγησει και πολλοι απο εσας δεν το εχετε δει απο κοντα?
Ρε catmaster για πες μας εσυ, που απο τα λεγομενα σου εισαι απαιτητικος οδηγος ( :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: ) και κρινεις τοσο αυστηρα τα νεα μοντελα, τι οδηγεις εσυ που ειναι τοσο ανωτερο :rotflmao:
Μηπως οταν βγαινει κατι καλητερο απο αυτο που εχουμε, απο τη ζηλια μας και μονο το περιφρονουμε και το υποτιμαμε?
Εγω ενα θα σας πω, μιας και ειμαι ενας απο τους λιγους κατοχους του. Το μηχανακι ειναι απιστευτο. Πολυ ευκολοοδηγητο, πολυ ροπατο και πολυ στριφτερο. Προχθες επιασα 246 και αν ειχα δρομο θα πηγαινε παραπανω. Δεν το λεω για να παινευτω απλα μεχρι τα 200 πας πολυ ανετα και για γυμνο εχει αρκετα καλη αεροδυναμικη. Προσωπικα μεσα στην πολη το βρικα παιχνιδι. Φανταστειτε οτι λογο συγκιριων αρκετα χρονια απειχα απο το χωρο της μοτοσυκλετας και πραγματικα με φοβισε λιγο η κινηση που εκανα οταν το παρηγγηλα. Μολις ομως εκανα την πρωτη μου βολτα το χαμογελο εφτασε στα αυτια!
Οποιος θελει μπορω να του πω τη γνωμη μου για το συγκεκριμενο μηχανακι. Απο την αλλη οσοι ειναι ασχετοι στο συγκεκριμενο θεμα περα απο μια γνωμη απλη για το αν τους αρεσει ή οχι, καλητερα να το βουλωσουν.

golis
17/12/2008, 13:46
Τέλοc.

:a014:

byron
17/12/2008, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpaspire
Απο την αλλη οσοι ειναι ασχετοι στο συγκεκριμενο θεμα περα απο μια γνωμη απλη για το αν τους αρεσει ή οχι, καλητερα να το βουλωσουν.

Ετσιιιιι....
Λόγια απλά και τσεκουράτα. :ninja:

sniper
17/12/2008, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpaspire
....

...Προχθες επιασα 246 και αν ειχα δρομο θα πηγαινε παραπανω......


Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ετσιιιιι....
Λόγια απλά και τσεκουράτα. :ninja:


Ναι... το επιβεβαίωσε κι ο τύπος που πέρασε απο τον δρόμο αυτό... :lol: :lol: :lol:

Χαλάρωσε ρε φίλε.... κριτική σε ένα μηχανάκι γίνεται.... δεν σου θίγουν την υπόληψη... :D


150525

mpaspire
17/12/2008, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ναι... το επιβεβαίωσε κι ο τύπος που πέρασε απο τον δρόμο αυτό... :lol: :lol: :lol:

Χαλάρωσε ρε φίλε.... κριτική σε ένα μηχανάκι γίνεται.... δεν σου θίγουν την υπόληψη... :D

Δε με ενδιαφερει τι σου επιβεβαιωσε ο τυπος. Το ανεφερα για να δειξω οτι σχετικα απο θεμα αεροδυναμικης ειναι πολυ μπροστα απο καποια αλλα. Σιγουρα παντως δεν συναντας προβλημα απο τα 120 και μετα οπως ορισμενοι. Το 120 για τη συγκεκριμενη μοτοσυκλετα ειναι πολυ μικρο νουμερο!

Οσο για την κριτικη καλο θα ηταν να την κανουν οσοι ειχαν ή εχουν καποια επαφη με το συγκεκριμενο και οχι η καθε κουτση Μαρια :nono:

mpaspire
17/12/2008, 16:16
Sorry για το υφος μου αν ειναι επιθετικο αλλα ορισμενοι απο εδω μεσα θελουν να το παιζουν εξυπνοι και νομιζουν οτι γινονται πιστευτοι :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Ξυπνατε ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε :yuck: :yuck: :yuck: :yuck: :yuck: :yuck:

byron
17/12/2008, 16:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpaspire
Δε με ενδιαφερει τι σου επιβεβαιωσε ο τυπος. Το ανεφερα για να δειξω οτι σχετικα απο θεμα αεροδυναμικης ειναι πολυ μπροστα απο καποια αλλα. Σιγουρα παντως δεν συναντας προβλημα απο τα 120 και μετα οπως ορισμενοι. Το 120 για τη συγκεκριμενη μοτοσυκλετα ειναι πολυ μικρο νουμερο!

Οσο για την κριτικη καλο θα ηταν να την κανουν οσοι ειχαν ή εχουν καποια επαφη με το συγκεκριμενο και οχι η καθε κουτση Μαρια :nono:

Φιλαράκι έχω ανατριχιάσει με όσα γράφεις. Λίγο αγριεμένο σε κόβω βέβαια, αλλά μάλλον ξύπνησε ο κάγκουρας μέσα σου με το Χτήνος που πήρες. :wacko:

Είναι πολλά τα γκάζια ρπμ...:sad:

sniper
17/12/2008, 16:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Φιλαράκι έχω ανατριχιάσει με όσα γράφεις. Λίγο αγριεμένο σε κόβω βέβαια, αλλά μάλλον ξύπνησε ο κάγκουρας μέσα σου με το Χτήνος που πήρες. :wacko:

Είναι πολλά τα γκάζια ρπμ...:sad:


Τώρα εσύ τι παριστάνεις μωρή κουτσή Μαρία; :lol:

catmaster
17/12/2008, 16:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpaspire
...Ρε catmaster για πες μας εσυ, που απο τα λεγομενα σου εισαι απαιτητικος οδηγος ( :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: ) και κρινεις τοσο αυστηρα τα νεα μοντελα, τι οδηγεις εσυ που ειναι τοσο ανωτερο :rotflmao:
...

εεε ... βασικά αυτό που έχω στο προφίλ μου .... profile you know ... (http://www.moto.gr/forums/member.php?s=&action=getinfo&userid=6860) :blush:





Αρχικά δημιουργήθηκε από mpaspire
Εγω ενα θα σας πω, μιας και ειμαι ενας απο τους λιγους κατοχους του. Το μηχανακι ειναι απιστευτο. Πολυ ευκολοοδηγητο, πολυ ροπατο και πολυ στριφτερο. Προχθες επιασα 246 και αν ειχα δρομο θα πηγαινε παραπανω. Δεν το λεω για να παινευτω απλα μεχρι τα 200 πας πολυ ανετα και για γυμνο εχει αρκετα καλη αεροδυναμικη. Προσωπικα μεσα στην πολη το βρικα παιχνιδι. Φανταστειτε οτι λογο συγκιριων αρκετα χρονια απειχα απο το χωρο της μοτοσυκλετας και πραγματικα με φοβισε λιγο η κινηση που εκανα οταν το παρηγγηλα. Μολις ομως εκανα την πρωτη μου βολτα το χαμογελο εφτασε στα αφτια!



οκ... αυτό σημαίνει ότι έκανες καλή επιλογή και όπως λέει η παροιμία οι υπόλοιποι μπορούν να κουρεύονται ... no prob...


καλοτάξιδο και καλόστριφτο ....:wacko:

sniper
17/12/2008, 16:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpaspire
Sorry για το υφος μου αν ειναι επιθετικο αλλα ορισμενοι απο εδω μεσα θελουν να το παιζουν εξυπνοι και νομιζουν οτι γινονται πιστευτοι :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Ξυπνατε ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε :yuck: :yuck: :yuck: :yuck: :yuck: :yuck:



Φίλε Μάνο.....

το μόνο που κάνεις αυτή τη στιγμή είναι να προκαλείς εσύ ακόμα περισσότερο.

Αν το γουστάρεις το μηχανάκι σου και κάνει όσα λες εσύ και σε ικανοποιεί, τότε γράψε την γνώμη των άλλων στα @@ σου και συνέχισε την ζωή σου.

Καλές βόλτες :wave2:

mpaspire
17/12/2008, 17:32
Οκ παιδια,
σταματαω, τα ειπα και ξεθυμανα!

Απλα με εξοργησε η φραση ιδιαιτερα του catmaster "Εγώ πάντως χωρίς να το έχω οδηγήσει λέω ότι το μηχανάκι είναι για το μπούτσο καβάλα ...."
Φανταστειτε να σχολιαζει καποιος που δεν εχει κανει καν βολτα μια τετοια μηχανη με τοσο αρνητικα σχολια και εσυ να την εχεις αγορασει με τοσο κοπο και ιδρωτα!

Δεν εχω τιποτα με κανενα και παλι συγγνωμη για το υφος μου αλλα πιστευω οτι πρεπει να ειμαστε πιο αντικιμενικοι και ρεαλιστες σε ορισμενα θεματα!

Φιλικα Μανος

catmaster
17/12/2008, 17:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpaspire
Οκ παιδια,
σταματαω, τα ειπα και ξεθυμανα!

Απλα με εξοργησε η φραση ιδιαιτερα του catmaster "Εγώ πάντως χωρίς να το έχω οδηγήσει λέω ότι το μηχανάκι είναι για το μπούτσο καβάλα ...."
Φανταστειτε να σχολιαζει καποιος που δεν εχει κανει καν βολτα μια τετοια μηχανη με τοσο αρνητικα σχολια και εσυ να την εχεις αγορασει με τοσο κοπο και ιδρωτα!

Δεν εχω τιποτα με κανενα και παλι συγγνωμη για το υφος μου αλλα πιστευω οτι πρεπει να ειμαστε πιο αντικιμενικοι και ρεαλιστες σε ορισμενα θεματα!

Φιλικα Μανος


Σε μερικά φόρουμ πρέπει να συνηθίσεις να "διαβάζεις" μέσα από τις γραμμές ώστε να καταλαβαίνεις πότε κάποιος κάνει χαβαλέ και πότε μιλάει σοβαρά ... γι' αυτό ακριβώς γράφω κάπου ότι δεν το έχω καβαλήσει απλά ντόρος να γίνεται ...

:winka:

byron
17/12/2008, 18:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpaspire
Οκ παιδια,
σταματαω, τα ειπα και ξεθυμανα!

Απλα με εξοργησε η φραση ιδιαιτερα του catmaster "Εγώ πάντως χωρίς να το έχω οδηγήσει λέω ότι το μηχανάκι είναι για το μπούτσο καβάλα ...."


Nα ΄γιάσει ο στόμας σου φίλε Μάνο.
Μας τα ΄χει κάνει μπαλόνια επειδή θέλει να πάρει aprilia tuono :yuck: , και θέλει να βγάλει όλα τα υπόλοιπα γυμνά παρτάλια. :mad:

Η διΧτατορία του catmaster δεν θα μείνει αναπάντητη....:evil:

catmaster
17/12/2008, 18:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Nα ΄γιάσει ο στόμας σου φίλε Μάνο.
Μας τα ΄χει κάνει μπαλόνια επειδή θέλει να πάρει aprilia tuono :yuck: , και θέλει να βγάλει όλα τα υπόλοιπα γυμνά παρτάλια. :mad:

Η διΧτατορία του catmaster δεν θα μείνει αναπάντητη....:evil:



Μεγάλε δημοκρατικές διαδικασίες και λοιπές παπάτζες θα τις ξεχάσεις εδώ πέρα ... :smokin:


Σε τελική ανάλυση άμα δεν έχεις καβαλήσει ποτέ σου Tuono δεν σου φταίμε εμείς να ούμε ...

Άντε με το παλιοσούπερσπόρτ σου με ενα τόνο πλαστικά και φέρινγκ .... :sick:

Tpap
17/12/2008, 18:29
..και ενώ μιλάγατε για σοβαρά μηχανάκια(hornet), ξαφνικά πετάτε κάτι για πραπρίλια... :confused: :sick:

catmaster
17/12/2008, 18:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
..και ενώ μιλάγατε για σοβαρά μηχανάκια(hornet), ξαφνικά πετάτε κάτι για πραπρίλια... :confused: :sick:


τώρα παίζουμε "ψιλό" Τάσο ....


σε λίγο που θα πέσουν στη τσόχα οι κατεμάδες και τα σουτιέν να είσαι κοντά να φουμαριστείς ....


εκεί να δεις νταηλίκι και τρομοκρατία ... :smokin:

johnny honda
17/12/2008, 22:39
ΦΙΛΕ ΖΟΠΑ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΦΤΩΧΙΑ Κ ΕΠΙΣΗΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ Η ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΤΑ ΦΡΑΓΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ Κ ΝΑ ΤΟ ΤΑΙΖΕΙΣ ΕΙΔΙΚΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ Η ΔΕ ΤΑ ΕΧΕΙΣ Κ ΠΑΣ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ!ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ HORNET 600 09' ME ABS!ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΣ!!!ΦΡΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΟΡΥΦΑΙΑ Κ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΒΓΑΛΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΔΥΣΚΟΛΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ Κ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗ ΡΟΠΗ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΜΕΤΑ ΤΙΣ 4000rpm ΔΕ ΠΙΑΝΕΤΑΙ!

johnny honda
17/12/2008, 22:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnny honda
ΦΙΛΕ ΖΟΠΑ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΦΤΩΧΙΑ Κ ΕΠΙΣΗΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ Η ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΤΑ ΦΡΑΓΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ Κ ΝΑ ΤΟ ΤΑΙΖΕΙΣ ΕΙΔΙΚΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ Η ΔΕ ΤΑ ΕΧΕΙΣ Κ ΠΑΣ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ!ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ HORNET 600 09' ME ABS!ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΣ!!!ΦΡΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΟΡΥΦΑΙΑ Κ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΒΓΑΛΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΔΥΣΚΟΛΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ Κ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗ ΡΟΠΗ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΜΕΤΑ ΤΙΣ 4000rpm ΔΕ ΠΙΑΝΕΤΑΙ!


150542

Tpap
17/12/2008, 22:53
Ωστόσο, τώρα είδα κ την παρακάτω ατάκα του Θωμά...



Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Μην ψάχνεις για μηχανή, πάρε (κι εσύ) ένα SUV...


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :bigcry:

madox
18/12/2008, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnny honda



πολυ ομορφο μηχανακι το μονο που με καταστρεφει ψυχολογικα ειναι αυτη η καζάνα που βαλαν στα αριστερα της εξατμισης.Το προβλημα με τις κακοσχεδιασμενες εξατμισεις εχει δυστυχως γινει κανονας σχεδον απο ολους τους κατασκευαστες:bigcry:

p_bourinos
19/12/2008, 07:51
Παιδιά το μηχανάκι είναι τέλειο!!!! ΤΕΛΟΣ!!
Όλα τα άλλα εξαρτώνται από τον αγοραστή και τι ψάχνει.Ο πατέρας μου είχε ένα cbr 900 rr όταν εγώ ήμουν 16,και πήγαινε στη δουλειά με το παπί και το έβγαζε μια φορά το μήνα αν είχε καλό καιρό.Πήγαινε μέχρι τη χαλκίδα και γύριζε.Έκανε το κέφι του.Τότε δεν τον καταλάβαινα,τώρα τον καταλαβαίνω απόλυτα στα 28 μου.Οι μοτοσυκλέτες είναι για να περνάς καλά και να τις ευχαριστιέσαι όπως εσύ νιώθεις και όπως εσένα σ΄αρέσει.Και το ΧΤΧ που έχω δεν είναι πρακτικό και ούτε βαλίτσες θέλω να βάλω ούτε τίποτα.Σε ένα σακίδιο πλάτης βάζω οτι θέλω να πάρω μαζί μου και φεύγω.Και με το παπί με το σακίδιο πάω.Μήπως θέλουμε και πορτ παγκάζ στη μοτοσυκλέτα???κοτσαδόρο???Πάρτε κανα σκουτερ να τελειώνετε.

Όσο για το θέμα του αέρα στα naked το ξέρεις απο πριν το πάρεις.

ps::Αυτοί που αγόρασαν το τέρας suzuki B-KING τι να πούνε?Μάλλον να το δώσουν πίσω το σαράβαλο,θα φυσάει πολύ εκει πάνω....

tolisr21
21/01/2009, 14:33
hi pedes na kai to diko mou to exw apo ton semtrmbrio!!!!

tolisr21
21/01/2009, 14:38
hi

thanosnm
22/01/2009, 00:27
όπα! τι έχουμε εδω? Έχει ξεσπάσει πόλεμος? μπήκαν οι ιταλοί και οι ιάπωνες αντίπαλοι σε forum Honda?
Λοιπόν για αρχή δεν υπάρχει "hornet 1000" Το όνομα τις καλλονής είναι CB1000R.
Ρωτάω λοιπόν πόσοι που γράφουν εδω έχουν Hornet 1000? (μάλλον λίγοι! οι άλλοι απλός μιλάνε χωρίς να ξέρουν τι τους γίνετε)

1) Η μηχανή είναι από τις καλύτερες που κυκλοφορούν σαν σύνολο. Έχει απιστευτο γραμμικο κινητήρα. Έχει απίστευτα φρένα (CABS), και γενικότερα όλο το σύνολο και η συμπεριφοράς της εμπνέουν τον αναβατή για πολλά παιχνίδια! .

2) Κάπου διάβασα εδω μέσα ότι δεν κάνει σούζες? σωστά! με 5 και 150 χιλ δεν μπορεί να σηκωθεί. με τις 2 πρώτες δεν σε ρωτάει καν! το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να ανοίξεις λίγο απότομα το γκάζι , μετά ερχετε η λεγόμενη σούζα απογείωσης και μετά η απογείωση. στους δυσκολόπιαστους κάνω δώρο ένα τηλεσκόπιο για να δουν τα άστρα! (όταν καταφέρουν και την οδηγησουν). Με 3 σχέση και 4 δεν μπορώ να πω γιατί δεν το έχω δοκιμάσει (φοβάμαι μήπως μου αρέσει).

3) Διάβασα ότι η μηχανή δεν είναι άνετη και εύχρηστη.! Σωστά. Για να πάω για μπάνιο το καλοκαίρι έχω ένα v-strom , όσο για τον αέρα μετά τα 150 χιλ είναι δράμα. αλλά τι να κάνεις? δεν μπορείς να τα έχεις όλα σε αυτήν τη ζωή. για δικαβαλο το ξεχνάμε αλλά για μένα ούτε αυτό είναι πρόβλημα. Τις μαλακιές θέλω να τις κάνω μονός μου. Βεβαία εάν μιλάμε για κανένα ιταλικό μοτέρ δεν μας πειράζει εάν δεν χωραει 2 άτομο. Βλέπεις το ιταλικό μάρκετινγκ είναι καλύτερο. (Λέγε με monoposto.) Όποιος θέλει άνεση παίρνει mercedes . Όποιος θέλει να κάνει την δουλεία του στο κέντρο της πόλης παίρνει παπί, όποιος θέλει μούρη και καγκουριλικια παίρνει ιταλικό η αυστριακό. Όποιος θέλει να το παίζει γρήγορος στο δρόμο παίρνει ένα R1. Όλα είναι υποκειμενικά και σχετικά.

Δεν είμαι ούτε χοντακιας ούτε τπτ. Έχουν περάσει αρκετές μηχανές από τα χέρια μου και μπορώ να πω ότι μέχρι στιγμής είναι η καλύτεροι , φιλικότερη και ομορφότερη που είχα.

ΑΑΑ και κάτι για το κλείσιμο. Λαδάκια ανά 12000 χιλ. ουτε 3000 ουτε 5000 ουτε 6000. (ακούς εσύ με το tuono)
Και για τους νέους! Το μονομπρατσο είναι παλιό στυλακι ( δες το bros)

thanosnm
22/01/2009, 00:44
:)


152948

thanosnm
22/01/2009, 00:49
:(


152949

byron
22/01/2009, 01:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από thanosnm
Λαδάκια ανά 12000 χιλ. ουτε 3000 ουτε 5000 ουτε 6000. (ακούς εσύ με το tuono)


Aκούω.....λαδάκια 10.000 :wave2:


:ZZZ:


152951

golis
22/01/2009, 07:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Aκούω.....λαδάκια 10.000 :wave2:


:ZZZ:

Φηλαι νομιζο οτι το σρπει που εχης βαψη τη ζαντα,εχη αρχιση κε φτηνη φληδες.
Στραντζαρστη ειναι ; Σε μονοποστο ψαληδη μπενει ?
θα πηγενει κε στη δικιες μου αραγες.Dulcolac ηνε ?

thanosnm
22/01/2009, 09:33
ΟΟΟΟ!!! Πολύ ωραίο φιλαράκι. ! να το χαίρεσαι και καλά έντο. Βέβαια τα προστατευτικά για το πιρούνι δεν του πάνε. Καλό είναι να βρεις κάτι σε χρυσό.
Σκέφτομαι όταν γεράσω να περάσω το υπόλοιπο της ζωής μου σε κάποιο μέρος της επαρχίας . Εκεί θα έχω την ηρεμία μου και τον καθαρό μου αέρα.
Σκέφτομαι επίσης να πάρω ένα χωραφάκι και ένα τρακτεράκι να το οργώνω για να περνάει η ώρα μου. Όπως καταλαβαίνεις μόνο τότε τα έπαιρνα μηχανή σαν την δικιά σου . Όμορφη γυαλιστερή και με μοναδικό ήχο.! Έτσι για να μου θυμίζει το τρακτεράκι. Κρα κρα κρα κρα.

thanosnm
23/01/2009, 23:13
:)


153087

golis
27/01/2009, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από thanosnm
ΟΟΟΟ!!! Πολύ ωραίο φιλαράκι. !
να το χαίρεσαι και καλά έντο. Βέβαια τα προστατευτικά για το πιρούνι δεν του πάνε. Καλό είναι να βρεις κάτι σε χρυσό.
Σκέφτομαι όταν γεράσω να περάσω το υπόλοιπο της ζωής μου σε κάποιο μέρος της επαρχίας .
Εκεί θα έχω την ηρεμία μου και τον καθαρό μου αέρα.
Σκέφτομαι επίσης να πάρω ένα χωραφάκι και ένα τρακτεράκι να το οργώνω για να περνάει η ώρα μου.
Όπως καταλαβαίνεις μόνο τότε τα έπαιρνα μηχανή σαν την δικιά σου .
Όμορφη γυαλιστερή και με μοναδικό ήχο.! Έτσι για να μου θυμίζει το XRYSO τρακτεράκι.
Κρα κρα κρα κρα.

:a014:

thanosnm
04/02/2009, 09:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από golis
:a014:


154294