PDA

View Full Version : Brno MotoGP



pan_ski
13/08/2008, 15:23
Ανυπομονώ να δω τι θα γίνει στον επόμενο αγώνα...Ο ψυχολογικά ανεβασμένος rossi με το καλύτερο πακέτο μηχανής-ελαστικών στο grid αυτή τη στιγμή εναντίον του δαιμονισμένα γρήγορου stoner με τον πληγωμένο--από τη laguna seca--εγωισμό.

Ελπίζω να δούμε πάλι καλή μάχη μέχρι το τέλος αυτή τη φορά και να μη δούμε καμία πτώση. Γιατί κακά τα ψέματα, στη Laguna Seca θα μπορούσε να έχει πέσει και ο rossi, ιδίως εκεί που βγήκε για Motocross…αλλά κάτι η τύχη κάτι οι ικανότητές του και τη γλίτωσε για να θριαμβεύσει.

Ωραίο άρθρο

http://www.crash.net/motorsport/motogp/news/167529-0/rossi_wants_seven_laguna_secas.html

gavos
14/08/2008, 07:15
To καλύτερο πακέτο μηχανής ελαστικών από που προκύπτει; Επειδή το λέει ο Furusawa ή πώς τον λένε;

Aggelos_SV
15/08/2008, 14:30
Χρονομερημένα δοκιμαστικά δεν θα δούμε σήμερα ε?
Η ΕΤ3 δείχνει χάντμπολ γυναικών τώρα:sad:

Ξέρει κανείς αύριο αν θα το δείξει live?


Edit:Καλά έχω χάσει τις μέρες ...νόμιζα ήταν Σάββατο :blush:

Λοιπόν 16/8/2008 στις 14.50 ΕΤ3------>Qualifying session

και 17/8/2008 στις 14.30 ΕΤ3 ο αγώνας

οι κλασσικές ώρες δηλαδής...

snow
15/08/2008, 14:33
den xanetai pantos ,autos o agonas!:ninja:

Aggelos_SV
15/08/2008, 14:57
Να και οι χρόνοι των σημερινών ελεύθερων δοκιμαστικών

1. Valentino Rossi ITA Fiat Yamaha Team (B) 1min 57.782 secs

2. Casey Stoner AUS Ducati Marlboro Team (B) 1min 57.911 secs

3. Shinya Nakano JPN San Carlo Honda Gresini (B) 1min 59.021 secs

4. Alex de Angelis RSM San Carlo Honda Gresini (B) 1min 59.134 secs

5. John Hopkins USA Kawasaki Racing Team (B) 1min 59.220 secs

6. Chris Vermeulen AUS Rizla Suzuki MotoGP (B) 1min 59.400 secs

7. Toni Elias SPA Alice Team (B) 1min 59.756 secs

8. Loris Capirossi ITA Rizla Suzuki MotoGP (B) 1min 59.770 secs

9. Colin Edwards USA Tech 3 Yamaha (M) 1min 59.965 secs

10. Marco Melandri ITA Ducati Marlboro Team (B) 2min 0.082 secs

11. Sylvain Guintoli FRA Alice Team (B) 2min 0.083 secs

12. Andrea Dovizioso ITA JiR Team Scot MotoGP (M) 2min 0.429 secs

13. Jorge Lorenzo SPA Fiat Yamaha Team (M) 2min 0.447 secs

14. Randy de Puniet FRA LCR Honda MotoGP (M) 2min 0.496 secs

15. James Toseland GBR Tech 3 Yamaha (M) 2min 1.074 secs

16. Anthony West AUS Kawasaki Racing Team (B) 2min 1.128 secs

17. Dani Pedrosa SPA Repsol Honda Team (M) 2min 1.231 secs



2007 Czech Republic GP - 19/08/2007:

Pole position: Casey Stoner AUS Ducati Marlboro (B) 1min 56.884secs

Fastest lap: Casey Stoner AUS Ducati Marlboro (B) 1min 58.301secs



Προφανώς και δεν είναι ενδεικτικοί οι χρόνοι με αυτούς που θα δούμε αύριο.
Μάλλον θα δούμε pole στο 1.56.00 στεγνό

pan_ski
16/08/2008, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από gavos
To καλύτερο πακέτο μηχανής ελαστικών από που προκύπτει; Επειδή το λέει ο Furusawa ή πώς τον λένε;

όχι, δεν χρειάζεται να μου το πει κάποιος, μπορώ να κρίνω και μόνος μου. Αλλά γενικώς αυτό αποτυπώνει ο διεθνής τύπος αλλά και τα σχόλια rossi/edwards που είναι κατενθουσιασμένοι με τη μηχανή. Στην εξάδα του πρωταθλήματος είναι τρία yamaha, αυτό δε σου λέει κάτι? ο stoner έχει 60% παραπάνω βαθμούς από ότι οι άλλοι τρεις οδηγοί ducati μαζί. Πάντως για να μη δώσω λάθος εντυπώσεις δεν ισχυρίζομαι σε καμία περίπτωση ότι ο stoner δεν έχει ανταγωνιστικό μηχανάκι πλέον (στην αρχή της σεζόν δεν είχε για μερικούς αγώνες). Κάθε άλλο, θεωρώ πως το έχει κουρδίσει έτσι ώστε να είναι ανταγωνιστικό αλλά μέχρι εκεί. Με το επίπεδο των μηχανών στο ίδιο επίπεδο, οι νίκες οφείλονται στους οδηγούς. Το θεωρώ υποκριτικό όμως όταν νικάει ο stoner να βγαίνουν οι γραφικοί και να λένε ότι νικάει η μηχανή. Το ίδιο μπορεί να ειπωθεί στον αντίποδα και για τον rossi αλλά για μένα δεν στέκουν αυτά.

Ο rossi έχει τώρα καινούριο μοτέρ και ηλεκτρονικά και λέει ότι η μηχανή είναι πολύ βελτιωμένη. Αν κερδίσει με 5’’ διαφορά, θα πουν άραγε μερικοί ότι είναι τα ηλεκτρονικά που νίκησαν (όπως είπαν οι γραφικοί για τον stoner) ή θα εκθειάζουν πάλι το ταλέντο του?

Γενικώς πάντως επειδή ο rossi είναι τόσο δημοφιλής, ο κόσμος χάνει την αντικειμενικότητά του και τα βλέπει όπως θέλει. Όταν o rossi επέκρινε τις προσπεράσεις του elias ως επικίνδυνες και επιθετικές (ενώ ήταν απολύτως εντός κανόνων) δε θυμάμαι κανένα να βγαίνει να λέει ότι είναι μωρό, κλπ.

Τέλος πάντων, στα του αγώνα τώρα. Θεωρώ ότι δύσκολα θα χάσει τον αγώνα ο rossi (όπως και το πρωτάθλημα) λόγω εξαιρετικής φόρμας, πακέτου/σεταρίσματος και ψυχολογίας. Αν όμως καταφέρει και απαντήσει ο stoner με νίκη θεωρώ πως θα έχει δείξει τρομερό χρακτήρα. Ελπίζω μόνο για ένα στεγνό αγώνα, καλή μάχη και να μην έχουμε καμία πτώση για να δούμε αγώνα μέχρι το τέλος.

gavos
16/08/2008, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από pan_ski
όχι, δεν χρειάζεται να μου το πει κάποιος, μπορώ να κρίνω και μόνος μου. Αλλά γενικώς αυτό αποτυπώνει ο διεθνής τύπος αλλά και τα σχόλια rossi/edwards που είναι κατενθουσιασμένοι με τη μηχανή. Στην εξάδα του πρωταθλήματος είναι τρία yamaha, αυτό δε σου λέει κάτι? ο stoner έχει 60% παραπάνω βαθμούς από ότι οι άλλοι τρεις οδηγοί ducati μαζί. Πάντως για να μη δώσω λάθος εντυπώσεις δεν ισχυρίζομαι σε καμία περίπτωση ότι ο stoner δεν έχει ανταγωνιστικό μηχανάκι πλέον (στην αρχή της σεζόν δεν είχε για μερικούς αγώνες). Κάθε άλλο, θεωρώ πως το έχει κουρδίσει έτσι ώστε να είναι ανταγωνιστικό αλλά μέχρι εκεί. Με το επίπεδο των μηχανών στο ίδιο επίπεδο, οι νίκες οφείλονται στους οδηγούς. Το θεωρώ υποκριτικό όμως όταν νικάει ο stoner να βγαίνουν οι γραφικοί και να λένε ότι νικάει η μηχανή. Το ίδιο μπορεί να ειπωθεί στον αντίποδα και για τον rossi αλλά για μένα δεν στέκουν αυτά.

Ο rossi έχει τώρα καινούριο μοτέρ και ηλεκτρονικά και λέει ότι η μηχανή είναι πολύ βελτιωμένη. Αν κερδίσει με 5’’ διαφορά, θα πουν άραγε μερικοί ότι είναι τα ηλεκτρονικά που νίκησαν (όπως είπαν οι γραφικοί για τον stoner) ή θα εκθειάζουν πάλι το ταλέντο του?

Γενικώς πάντως επειδή ο rossi είναι τόσο δημοφιλής, ο κόσμος χάνει την αντικειμενικότητά του και τα βλέπει όπως θέλει. Όταν o rossi επέκρινε τις προσπεράσεις του elias ως επικίνδυνες και επιθετικές (ενώ ήταν απολύτως εντός κανόνων) δε θυμάμαι κανένα να βγαίνει να λέει ότι είναι μωρό, κλπ.

Τέλος πάντων, στα του αγώνα τώρα. Θεωρώ ότι δύσκολα θα χάσει τον αγώνα ο rossi (όπως και το πρωτάθλημα) λόγω εξαιρετικής φόρμας, πακέτου/σεταρίσματος και ψυχολογίας. Αν όμως καταφέρει και απαντήσει ο stoner με νίκη θεωρώ πως θα έχει δείξει τρομερό χρακτήρα. Ελπίζω μόνο για ένα στεγνό αγώνα, καλή μάχη και να μην έχουμε καμία πτώση για να δούμε αγώνα μέχρι το τέλος.

Για την αντικειμενικότητα πέφτεις έξω. Κανένας μας δεν είναι αντικειμενικός. Εγώ τον Ρόσσι τον γουστάρω με χίλια χωρίς να σημαίνει ότι δεν γουστάρω τον στόνερ. Με αυτό δεδομένο δε συγκρίνεται άμεσα η περίπτωση του ελίας.

1. Τον Ρόσσι ο ελίας τον είχε ρίξει κάτω στον πρώτο αγώνα της περιόδου. Είχε δηλαδή προηγούμενα μαζί του.
2. Ο ελίας επίσης δεν είναι οδηγός που έχει και πολλά να διεκδικήσει σε σχέση με το Ρόσσι. Δε θα είναι καθόλου το ίδιο αύριο ο Στόνερ να οδηγήσει επιθετικά με την κακή έννοια εναντίον του Ρόσσι τη στιγμή που κρίνεται το πρωτάθλημα. Πόσες φορές δεν έχεις ακούσει τον Έντουαρντς να λέει ότι όταν έχει μπροστά του διεκδικητές του τίτλου δε ρισκάρει όπως θα ρίσκαρε σε αντίθετη περίπτωση για προσπέρασμα.
3. Ο Ρόσσι έκανε ένα hint στον ελίας και τίποτα παραπάνω.
4. Ο Στόνερ 1 βδομάδα μετά τη Λαγκούνα (και όχι αμέσως μετά τον αγώνα) δήλωνε πως έχασε το σεβασμό του προς τον Ρόσσι.
5. Ο Στόνερ επικαλείται τον Ρόσσι-ελίας για να δικαιολογηθεί έστω και εν μέρει. Αυτό λέγεται εταιροπροσδιορισμός και όχι μεγάλος χαρακτήρας. Μπράβο του για το "συγγνώμη" που δεν είπε (άλλο τί λέει το άρθρο) αλλά δικά του λάθη προσπαθεί να διορθώσει.

Μπορεί σαν Ρόσσικος να μην είμαι αντικειμενικός. Αλλά έτσι τα κρίνω εγώ τα πράγματα. Ομολογώ ότι είμαι αυστηρός για την ηλικία του Στόνερ, αλλά αν θέλω να είμαι αντικειμενικός πρέπει να τον εξισώνω με τους άλλους, δεν θα τον σεβόμουν αν έκανα το αντίθετο.


Όσον αφορά τις μηχανές. Και ο Στόνερ πανευτυχής είναι με τη μηχανή του. Δε λέει κάτι αυτό. Δεν έχει καινούριο μοτέρ ούτε ηλεκτρονικά. Δεν είναι λογικό να πάνε σε αγώνα χωρίς να τα έχουν δοκιμάσει πρώτα δεν νομίζεις; Άσε τί λένε, οι μισοί. Τη Δευτέρα θα γίνουν τα τεστ. Τώρα μετράνε τα δευτερόλεπτα ένα ένα για να βρουνε setup δεν έχουν χρόνο για καινούρια πράγματα στα FPs.

Αν θες και την δική μου πρόβλεψη, προβλέπω Στόνερ για αύριο. :beer:

Giorgos19
16/08/2008, 14:08
Στην Ετ-3 δειχνει μπαλα :a31: :a31: :a31: :rolleyes: :sad:

dimokritos
16/08/2008, 14:09
τι θα γίνει πια.. θα δούμε gp σήμερα? φτάνει πια με τα κ#λοποδόσφαιρα..

Giorgos19
16/08/2008, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimokritos
τι θα γίνει πια.. θα δούμε gp σήμερα? φτάνει πια με τα κ#λοποδόσφαιρα..

Φρυδια θα δουμε,εχει αλλο ενα ημιχρονο παρατασης...

McTalas
16/08/2008, 14:16
νομιζω πως για τα επομενα 90' θα εχει μπαλα μετα ισως να δουμε και κατι, αλλιως παμε σε κονσερβα!!:mad:

avlihos
16/08/2008, 14:31
μια βοήθεια παίδες. είμαι στη δουλειά, έχω ιντερνετ αλλά δεν έχω τηλεόραση. πως μπορώ να δω τα δοκιμαστικά μέσα από το ιντερνετ;

Aggelos_SV
16/08/2008, 15:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV



Μάλλον θα δούμε pole στο 1.56.00 στεγνό


... αν δεν έβρεχε...:blush:

TOLISTOLAROS
16/08/2008, 16:18
αποτελεσματα δοκιμαστικων (http://www.contra.gr/Motorsport/World/MotoGP/208780.html)

kriskris
16/08/2008, 20:03
STONER ρε ΘΕΕ...

fazer46
17/08/2008, 14:19
Μολις φάνηκε ποιος ειναι ο θεος.

Στονερ πρεπει να μαθεις πολλά ακομα!!!!

trikalitos
17/08/2008, 14:22
STON TAFOOOOOO

kala stin et3 poso ma poso malakes einai ???

screamer
17/08/2008, 14:48
Μα τι Θεός είναι ο Rossi!!!! Μπράβο!!! Τέλειος αγώνας!!! Τους έδειξε όλους τι αξίζει!!!Γιατρέ γερά!!!!!

kalant
17/08/2008, 14:50
δεν σε χαλασε stonerακο... :D

στο σπιτακι σου και γρηγορα μην ανησυχησει η μαμα...

:wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

screamer
17/08/2008, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
δεν σε χαλασε stonerακο... :D

στο σπιτακι σου και γρηγορα μην ανησυχησει η μαμα...

:wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

Έτσι μπράβο!!! Που νόμιζε οτι μπορεί να παίξει με τους πρωταθλητές!!! Ξέρουν αυτοί να κερδίζουν!!!:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Aggelos_SV
17/08/2008, 15:30
Τί θεός ρε λέτε?
Ημίθεος και βάλε...:rotflmao: :rotflmao:

FORZA FIAT!!!!

Ωραίος ο Elias...τί διπλό προσπέρασμα έκανε σε Hopper και Vermeulen :eyepop:
Capirossi αθάνατος ...ακόμα γ@μεί (ε με τέτοια γυναίκα που πήρε πως να μην το κάνει:winka: :lol: )

Ο Stoner να την έπαθε από υπερβολικό πλάγιασμα???Από το πλάνο που έδειξε,όχι και το καλύτερο δυνατό στον κόσμο,δείχνει να γλιστράει πρώτα το πίσω μέρος και να ακολουθεί ελάχιστα και το μπρος.
Υπερβολικό άνοιγμα στο γκάζι μαζί με υπερβολικό πλάγιασμα μου φαίνεται να είναι.

Εδιτ:Το επίσιμο site motogp.com πάντως λέει για χάσιμο μπροστινού αν και δεν φάνηκε να είναι έτσι:confused:

THRESH
17/08/2008, 16:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
πάντως λέει για χάσιμο μπροστινού αν και δεν φάνηκε να είναι έτσι:confused: [/B]


Μάλλον για χάσιμο μπροστινού πρέπει να μιλάμε ρε συ,αυτήν τη κίνηση έκανε όταν εξηγούσε προς τους μηχανικούς.Οι κλίσεις που έπαιρνε σε ορισμένα σημεία είναι μεγάλες,αλλά πρώτη φορά βλέπω να έχει πρόβλημα απο αυτό.Μάλλον τυχαίο το γεγονός.

Τέσπα,μου άρεσε που ο Rossi πήρε τη 1η θέση,δεν μου άρεσε που έγινε με αυτόν τον τρόπο.Μια τόσο δα μάχη ήθελα κι εγώ :rolleyes:

Απίστευτος ο Ηλίας!!
Και ο Capirossi. Αλλά αποκάλυψη νομίζω ήταν και ο Nakano!!! Πολύ μεγάλη έκπληξη,είτε το μηχανάκι είτε ο οδηγός.


Άντε,καλο Misano :beer: :sun:

Doc Off-Road
17/08/2008, 17:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από THRESH
δεν μου άρεσε που έγινε με αυτόν τον τρόπο.Μια τόσο δα μάχη ήθελα κι εγώ :rolleyes:


Και θα την έβλεπες! Την περίμενε και ο γιατρός! Γυρνούσαν στους ίδιους σχεδόν χρόνους, με τον Rossi να φοράει "σκληρά" και παρόλα αυτά να οδηγά πιο ήπια! Το ότι θα πλησίαζε και θα όρμαγε ήταν σίγουρο! Μόλις άλλωστε έβγαλαν ταμπέλα στον Stoner ότι πλησίαζε... έπεσε!

1 1 Casey STONER AUS Ducati Marlboro Team DUCATI 1'57.199 5 6
2 46 Valentino ROSSI ITA Fiat Yamaha Team YAMAHA 1'57.228 6 22 0.029

Valentino Rossi:
"I knew today would be very difficult with Casey (Stoner) so strong, and his first lap was impressive. I lost a bit of time with John (Hopkins) in the first corner, because he overtook me. This time we had the pace with Stoner, and I was catching up with him. I knew my setting and tyres were working well. I think I could possibly have beaten him in a battle. Unfortunately he crashed, and then I was ahead with a 11 second lead. If he hadn´t have crashed then things would have been tougher, for sure."

Απογοητεύτηκα για ΟΛΟΥΣ τους άλλους... Μα τόση διαφορά? Οι δυο τους και το... χάος!
Lorenzo και Pedrosa με την ουρά στα σκέλια και το βλέμα στο πάτωμα...!!! Κρίμα!

trikalitos
17/08/2008, 21:49
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=1228440#post1228440

vangelis 64
17/08/2008, 22:56
Ούτε χάσιμο μπροστινού ούτε χάσιμο πισινού ούτε τίποτα.Χέσιμο ήτανε ρε παιδιά.Τώρα μόλις το είδα και οι εκφωνητές(ο Θεός να τούς κάνει)τού Eurosport,μάς έλεγαν ότι ο Στόνερ ήτανε κρυωμένο το παιδί,είχε πυρετό και κρυάδες.Άχουτο μωρέ!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Πολύ καλά τα έλεγε ο sniper για cojones.
Άϊντε μωρή λουμπίνα να σε βάλουνε να τρέχεις μόνος σου,να σπας τα ρολόγια.Οι αγώνες είναι για τούς άντρες.:p :p

harvester
17/08/2008, 23:34
πο@τσα παλι :wave2:

marmel.gr
17/08/2008, 23:54
αυτη η κωλοφαρδια του κτηνιατρου να παιρνει αγωνες ολομοναχος ειναι πρωτοφανες...

αυτος ο βλακας ο γιατρος θα παρει πρωταθλημα με σουγιαδακι οχι με το σπαθι του τελικα...
διαφωνεις βασιλη88?

κοιτα ρε τι γινεται....
αντε... λαχανιασε παλι να νικησει....

αλλα που θα παει... θα σπασει 2 φορες το γιαμαχα σε 6 αγωνες που απεμειναν....
δε θα σπασει? :rotflmao:

και μη μου πειτε οτι αν δεν επεφτε ο στονερ θα τον επιανε γιατι θα...


κριμα ρε ντανι να μην ησουν εκει μπροστα...

nionio$
18/08/2008, 07:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από marmel.gr
αυτη η κωλοφαρδια του κτηνιατρου να παιρνει αγωνες ολομοναχος ειναι πρωτοφανες...

αυτος ο βλακας ο γιατρος θα παρει πρωταθλημα με σουγιαδακι οχι με το σπαθι του τελικα...
διαφωνεις βασιλη88?

κοιτα ρε τι γινεται....
αντε... λαχανιασε παλι να νικησει....

αλλα που θα παει... θα σπασει 2 φορες το γιαμαχα σε 6 αγωνες που απεμειναν....
δε θα σπασει? :rotflmao:

και μη μου πειτε οτι αν δεν επεφτε ο στονερ θα τον επιανε γιατι θα...


κριμα ρε ντανι να μην ησουν εκει μπροστα...

κοιτα ,μη στραμπουληξετε κανα @ κ συ κ ο στονερ ο βλακας κ ο dani.σιγουρα καλυτερα θα ηταν να βλεπαμε μαχη,αλλα ο στονερ κανει μονο για δοκιμαστικα που τρεχει μονονς του κ για τπτ αλλο.
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :beer:

harvester
18/08/2008, 07:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από marmel.gr
αυτη η κωλοφαρδια του κτηνιατρου να παιρνει αγωνες ολομοναχος ειναι πρωτοφανες...

αυτος ο βλακας ο γιατρος θα παρει πρωταθλημα με σουγιαδακι οχι με το σπαθι του τελικα...
διαφωνεις βασιλη88?

κοιτα ρε τι γινεται....
αντε... λαχανιασε παλι να νικησει....

αλλα που θα παει... θα σπασει 2 φορες το γιαμαχα σε 6 αγωνες που απεμειναν....
δε θα σπασει? :rotflmao:

και μη μου πειτε οτι αν δεν επεφτε ο στονερ θα τον επιανε γιατι θα...


κριμα ρε ντανι να μην ησουν εκει μπροστα...
ποιος ντανι ρε αστειε :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

τωρα για το αν ο γιατρος δεν θα παρει πρωταθλημα με το σπαθι του θα σου πω ενα πραγμα.

LAGUNA SECA :wave2:

και μονο που ενιωσε κοντα την ψ@λη του γιατρου παρτον κατω:wave2:

pan_ski
18/08/2008, 09:28
Χάλια αγώνας, θύμιζε νίκες stoner. Ο stoner έκανε το λάθος και μαζί βγήκε εκτός κούρσας πρωταθλήματος. Νομίζω είναι αστείο να γίνονται χαρακτηρισμοί επί του λάθους του, με αυτή τη λογική ο πεντάκις πρωταθλητής rossi που σαβουριάστηκε ολομόναχος πριν δύο χρόνια και κυριολεκτικά δώρισε το πρωτάθλημα στον hayden στον τελευταίο αγώνα της χρονιάς είχε πολλά να μάθει και αυτός, έφαγε #$@^%$^, δεν ήταν άντρας, είχε χεστεί πάνω του, και άλλα γραφικά!! Λίγο σεβασμός προς τους αναβάτες δε βλάπτει! Αυτά συμβαίνουν όταν υπάρχει πίεση και όπως βλέπουμε όλοι είναι επιρρεπείς σε λάθη. Τουλάχιστον ο stoner έδειξε ότι πιέζει μετά την ήττα του στη laguna και νομίζω στους επόμενους αγώνες, ελευθερωμένος από το άγχος πλέον του πρωταθλήματος, θα μας δώσει καλές μάχες με τον rossi. 'Εχει άλλωστε ήδη 4 νίκες και ο rossi 5!

τα συμπεράσματα που βγάζω εγώ:
• θα έχουμε ενιαίο ελαστικών του χρόνου, έχουν δίκιο που φωνάζουν οι Michelin-άκιδες
• οι stoner-rossi είναι μακράν οι δύο καλύτεροι οδηγοί αυτοί τη στιγμή και έχουν τα πιο ανταγωνιστικά πακέτα. Δε βλέπω να τους αγγίζει κανένας μέχρι το τέλος της χρονιάς και φυσικά αυτό είναι κακό για το σπορ.
• αφού οι μεγάλες διαφορές οφείλονται στα ηλεκτρονικά και στις τελικές (όπως λένε μερικοί ειδήμονες), και οι δυό τους είχαν 10'' διαφορά από το τρίτο σε 5 γύρους, (και ο stoner ένα ακόμα στο κεφάλι του rossi), μήπως να το κάνουμε ενιαίο και στις μηχανές (ή τουλάχιστον να τους απαγορέψουμε να χρησιμοποιούνε ηλεκτρονικά)?
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

harvester
18/08/2008, 09:40
εχε χαρη που ο γιατρος ζεσταινε ακομη:wave2:

RaGe_Raptor
18/08/2008, 13:52
Ο Γιατρος ειπε:
"O Stoner γυριζε στο 1.57,2 και μολις τον πληροφορησαν οτι πλησιαζω προσπαθησε να κατεβασει 1.56.αυτα δε γινονται στον πραγματικο κοσμο"

Doc Off-Road
18/08/2008, 14:26
Ο γιατρός είπε επίσης:
"Καθυστέρησα με τον Χόπκινς, και ο Στόνερ έκανε έναν φανταστικό 1ο γύρο. Με τις ρυθμισεις που είχα και με την μοτοσυκλέτα - λάστιχα που ήταν ΟΚ, θα είχαμε ωραία μάχη που πιστεύω ότι θα μπορούσα να την κερδίσω σωμα με σώμα. Κρίμα που έληξε η μάχη πρόωρα..."

το ότι θα τον έφτανε... ήταν σίγουρο! Το ότι θα τον περνούσε... αυτό κι αν ήταν βέβαιο!!!;)

πάντως άκουσα ότι ο Στόνερ παραπονέθηκε ότι είχε πρόβλημα το λάστιχο και για αυτό έπεσε! Αυτό ειπώθηκε στα νέα του eurosport. Φαίνεται ότι τα Bridgestone δεν είναι καλά! Μετά τις 70 μοίρες γλιστράνε!!!

Doc Off-Road
18/08/2008, 14:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από marmel.gr
αυτη η κωλοφαρδια του κτηνιατρου να παιρνει αγωνες ολομοναχος ειναι πρωτοφανες...

αυτος ο βλακας ο γιατρος θα παρει πρωταθλημα με σουγιαδακι οχι με το σπαθι του τελικα...
διαφωνεις βασιλη88?

κοιτα ρε τι γινεται....
αντε... λαχανιασε παλι να νικησει....

αλλα που θα παει... θα σπασει 2 φορες το γιαμαχα σε 6 αγωνες που απεμειναν....
δε θα σπασει? :rotflmao:

και μη μου πειτε οτι αν δεν επεφτε ο στονερ θα τον επιανε γιατι θα...


κριμα ρε ντανι να μην ησουν εκει μπροστα...

στον επόμενο αγώνα θα τρέξει με 250 για ναχει ενδιαφέρον...

ούτε με σουγιαδάκι! με νυχοκόπτη θα το πάρει, για να μην σου πω με λίμα για τα νύχια!

το γιαμάχα έσπασε όσο ήταν να σπάσει τα προηγούμενα 2 χρόνια! χαχα!

αν δεν έπεφτε ο στονερ... όχι απλά θα τον έπιανε, θα τον κατάπινε!

ο Ντάνυ, δεν μπορώ να πω! έδωσε μάχες για να βγει 2ος! παλι καλά που ήταν και ο de puniet που βγήκε πρώτος!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

KiNG-R!
18/08/2008, 14:33
Ο Stoner απέδειξε για δεύτερη συνεχόμενη φορά ότι δεν είναι ικανός να δίνει μάχες, με λίγη πίεση οδηγείται σε λάθος. Κάποτε ο MaX και ο Gibernau μπορεί να χάνανε αλλά χάνανε αξιοπρεπώς, αυτός ναι είναι γρήγορος αλλά μόνο όταν τρέχει μόνος του. QQτου του βλάκα.

Rossi Rules :D
_________________________________________________

nionio$
18/08/2008, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από KiNG-R!
Ο Stoner απέδειξε για δεύτερη συνεχόμενη φορά ότι δεν είναι ικανός να δίνει μάχες, με λίγη πίεση οδηγείται σε λάθος. Κάποτε ο MaX και ο Gibernau μπορεί να χάνανε αλλά χάνανε αξιοπρεπώς, αυτός ναι είναι γρήγορος αλλά μόνο όταν τρέχει μόνος του. QQτου του βλάκα.

Rossi Rules :D
_________________________________________________
ειναι το πως θεωρει κ εννοει ο καθενας το αξιοπρεπως!!για δες λοιπον λιγο εδω την αξιοπρεπεια του sete k καποιων αλλων!!!Νο 46 vale for ever!!!


http://www.youtube.com/watch?v=9gqkslgYVZI&NR=1 :beer:

KiNG-R!
18/08/2008, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από TDM900KOL
[B]ειναι το πως θεωρει κ εννοει ο καθενας το αξιοπρεπως!!για δες λοιπον λιγο εδω την αξιοπρεπεια του sete k καποιων αλλων!!!Νο 46 vale for ever!!!


Εννοώ ότι παλιά βλέπαμε μάχες μέχρι το τέλος του αγώνα.Κάτι που λείπει τα 2 τελευταία χρόνια της κυριαρχίας του Stoner
:rotflmao: αχα-χ0α-χ0α-χ0-α0χ:rotflmao:

stratosZX10
18/08/2008, 14:57
η συζητηση και μονο, και η προσπαθεια καποιων να φερουνε στο ιδιο επιπεδο τον vale και τον stoner πραγματικα με τσατιζει....
ο ανθρωπος εχει παρει 7 πρωταθληματα τα οποια 5 στα motogp με 500αρια διχρονα με χιλιαρια και φετος βλεπω και με 800αρια...
ο αλλος εχει παρει 1 πρωταθλημα στα 800 αφου βρηκαν ευκαιρια οι ιταλοι και ξαφνιασαν τους
γιαπωνεζους στην πρωτη χρονια με τα 800...
ο ροσσι ειναι 2 επιπεδα πανω απο ολους στα motogp και το εχει αποδειξει ουκ ολιγες φορες..
ο γκαβλοπιτσιρικας τι εχει αποδειξει δηλαδη τα χρονια που τρεχει.... ναι ειναι καλος αναβατης
αλλα μεχρι εκει... εχει πολλα ψωμια ακομα να φαει για να φτασει τον γιατρο, αν τον φτασει ποτε...
ως τοτε λιγος σεβασμος δεν βλαπτει....

respect στον VALENTINO ROSSI!!!!

KiNG-R!
18/08/2008, 15:05
Εγώ δεν σύγκρινα vale - stoner, σύγκρινα stoner-MaX-Gibernau. Εννοείται ότι ο γιατρός ήταν και είναι το #1 και με πολύ μεγάλη διαφορά !!.

pan_ski
18/08/2008, 16:34
οι συγκρίσεις είναι αναπόφευκτες, όταν κάποιος διαλύει το ανταγωνισμό με 10 νίκες (πέρσι), όταν κάποιος έχει 4 νίκες με το rossi 5 (φέτος) αυτό λέει πολλά. Στο κάτω κάτω, ο ίδιος ο rossi τον σέβεται και τον θεωρεί δύσκολο αντίπαλο επομένως αυτό τα λέει όλα. Σε όποιον δεν αρέσουν οι συγκρίσεις, ας ανατρέξουν μερικά χρόνια πίσω που έτρεχε με το απόλυτο μηχανάκι και είχε μόνο αντίπαλο τους biaggi/gibearnau.

ο rossi έχει αποδείξει ότι είναι από τους μεγαλύτερους οδηγούς που πέρασαν ποτέ, του αξίζει ο σεβασμός και δεν χρειάζεται περαιτέρω ανάλυση. Αυτό δε σημαίνει όμως ότι ο stoner είναι άξιος χλευασμού επειδή τον κοιτάει στα μάτια κάθε κυριακή. Επειδή του έχει πάρει 4 νίκες φέτος όταν ο rossi έχει αναμφισβήτητα αν όχι το καλύτερο πακέτο, ένα από τα καλύτερα. Και να είστε βέβαιοι ότι θα του πάρει και άλλες γιατί απλούστατα είναι πολύ γρήγορος κάθε κυριακή, σε βρεγμένο-στεγνό, αργή ή γρήγορη πίστα. Στις μάχες σώμα με σώμα υστερεί με τον rossi γιατί ο rossi απλούστατα είναι πολύ έμπειρος αλλά και εκεί πιστεύω ότι θα πάρει κάποιες μάχες με τον καιρό αφού μαθαίνει από τον καλύτερο, τον ίδιο τον rossi δηλαδή. Μην ξεχνάμε ότι πέρσι κέρδισε σε δύο μάχες ούτως ή άλλως.

όσο για το χθεσινό αγώνα, όποιος λέει ότι δεν πέρασε από το μυαλό του ότι ο stoner θα φύγει μπροστά και άντε πιάστον όταν έγραψε καλύτερο χρόνο πίστας, νομίζω ότι λέει ψέμματα. Η πτώση του εχθές πιστεύω ήταν θέμα πίεσης αλλά σίγουρα όχι άμεσης αφού ο rossi ήταν μεν σε απόσταση βολής αλλά μόνο αν έπεφτε ο ρυθμός του stoner λόγω ελαστικών θα μπορούσε να του ασκήσει πίεση. Τώρα ένας αγώνας δεν αποδυκνείει τίποτα, δηλαδή αν κέρδιζε ο stoner τι θα αποδύκνειε? ότι είναι καλύτερος από τον rossi? relax! στην αρχή της σεζόν μερικοί ειδήμονες τον είχαν ξεγράψει και τον σύγκριναν με τον hayden κλπ. μέχρι που έστησε τη μηχανή του και έδειξε ότι αυτός και ο rossi είναι πολύ μπροστά κλείνωντας κάποια στόματα στην πορεία. Πιστεύω ότι μέχρι τέλος του χρόνου θα έχουμε τουλάχιστον άλλη μία καλή μάχη μεταξύ τους, κρίμα όμως που δε συμμετέχουν και άλλοι στον αγώνα της πρωτιάς.

vangelis 64
18/08/2008, 17:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από pan_ski
οι συγκρίσεις είναι αναπόφευκτες, όταν κάποιος διαλύει το ανταγωνισμό με 10 νίκες (πέρσι), όταν κάποιος έχει 4 νίκες με το rossi 5 (φέτος) αυτό λέει πολλά. Στο κάτω κάτω, ο ίδιος ο rossi τον σέβεται και τον θεωρεί δύσκολο αντίπαλο επομένως αυτό τα λέει όλα. Σε όποιον δεν αρέσουν οι συγκρίσεις, ας ανατρέξουν μερικά χρόνια πίσω που έτρεχε με το απόλυτο μηχανάκι και είχε μόνο αντίπαλο τους biaggi/gibearnau.

ο rossi έχει αποδείξει ότι είναι από τους μεγαλύτερους οδηγούς που πέρασαν ποτέ, του αξίζει ο σεβασμός και δεν χρειάζεται περαιτέρω ανάλυση. Αυτό δε σημαίνει όμως ότι ο stoner είναι άξιος χλευασμού επειδή τον κοιτάει στα μάτια κάθε κυριακή. Επειδή του έχει πάρει 4 νίκες φέτος όταν ο rossi έχει αναμφισβήτητα αν όχι το καλύτερο πακέτο, ένα από τα καλύτερα. Και να είστε βέβαιοι ότι θα του πάρει και άλλες γιατί απλούστατα είναι πολύ γρήγορος κάθε κυριακή, σε βρεγμένο-στεγνό, αργή ή γρήγορη πίστα. Στις μάχες σώμα με σώμα υστερεί με τον rossi γιατί ο rossi απλούστατα είναι πολύ έμπειρος αλλά και εκεί πιστεύω ότι θα πάρει κάποιες μάχες με τον καιρό αφού μαθαίνει από τον καλύτερο, τον ίδιο τον rossi δηλαδή. Μην ξεχνάμε ότι πέρσι κέρδισε σε δύο μάχες ούτως ή άλλως.

όσο για το χθεσινό αγώνα, όποιος λέει ότι δεν πέρασε από το μυαλό του ότι ο stoner θα φύγει μπροστά και άντε πιάστον όταν έγραψε καλύτερο χρόνο πίστας, νομίζω ότι λέει ψέμματα. Η πτώση του εχθές πιστεύω ήταν θέμα πίεσης αλλά σίγουρα όχι άμεσης αφού ο rossi ήταν μεν σε απόσταση βολής αλλά μόνο αν έπεφτε ο ρυθμός του stoner λόγω ελαστικών θα μπορούσε να του ασκήσει πίεση. Τώρα ένας αγώνας δεν αποδυκνείει τίποτα, δηλαδή αν κέρδιζε ο stoner τι θα αποδύκνειε? ότι είναι καλύτερος από τον rossi? relax! στην αρχή της σεζόν μερικοί ειδήμονες τον είχαν ξεγράψει και τον σύγκριναν με τον hayden κλπ. μέχρι που έστησε τη μηχανή του και έδειξε ότι αυτός και ο rossi είναι πολύ μπροστά κλείνωντας κάποια στόματα στην πορεία. Πιστεύω ότι μέχρι τέλος του χρόνου θα έχουμε τουλάχιστον άλλη μία καλή μάχη μεταξύ τους, κρίμα όμως που δε συμμετέχουν και άλλοι στον αγώνα της πρωτιάς. Καλά τα λες αλλά....
Ο Ρόσσι από μικρός έδειχνε πως είναι προσωπικότητα ξεχωριστή.Έχει ταλέντο και τρέλλα,πολλή τρέλλα.Κατά την υποκειμενική μου άποψη είναι ο καλύτερος ever.
Δείξε μου έναν αναβάτη που πήρε τίτλο με χρέπι σαν το Μ1.
Ο Στόνερ μού θυμίζει κομπιούτερ.Με εντυπωσιάζει η ταχύτητά του αλλά με ξενερώνει κιόλας.Από προσωπικότητα δε,βράσ'τα.Πολύ μικρούλης και μαλακάκος,έχει καβαλήσει το καλάμι και μόλις τον τρύπησε ο γιατρός στην Αμερική βγήκε κι έλεγε παπαριές.
Ο Ρόσσι πολλές φορές έχει πει ότι "έκανα ό,τι καλύτερο μπορούσα αλλά ήταν πολύ γρήγορος και δεν γινόταν να τον φτάσω"Το έχει πει για τον Καπιρόσσι και το έχει πει και για τον Στονεράκο.

Όσο για το τι μού πέρναγε από το μυαλό στην κόντρα τους προχθές...μού πέρασε το ίδιο πράγμα που θα περνούσε σε μια στροφή τον Στόνερ,αλήθεια λέω.:lol: :lol: :wave2:

Aggelos_SV
18/08/2008, 17:31
Λοιπόν επειδή ο Rossi είναι θεός (μην είναι και Ο θεός???) εγώ προτείνω το εξής:

Ο Ιατρός έχει ακόμα 10 χρόνια υπολειπόμενης καριέρας στα gp (είναι 28 και 10 =38,άντε επειδή έχει και θεϊκή υπόσταση σας λέω μέχρι τα 40 θα τρέχει).
Το Π.Π.motogp να σταματήσει να διεξάγεται και να κατοχυρωθούν 12 πρωταθλήματα στο Rossi ,αφού έτσι κι αλλιώς όλο βλάκες,παιδάκια,μυξιάρικα,κουλάδια και λοιπούς άχρηστους χλέμπουρες ανταγωνίζεται.Ποιό το νίημα της ύπαρξης του πρωταθλήματος αφού όλοι ξέρουμε ότι είναι ΘΕΟΣ.
(Τί θεός είναι αυτός που νικάει τους άχρηστους και λατρεύεται δεν μπορώ να καταλάβω.Ακόμα και οι οπαδοί του Rossi είναι καλύτεροι απ'τους αντιπάλους του)

Τα ετήσια έξοδα για την διεξαγωγή του πρωταθλήματος μπορούν να δαπανηθούν για την οικονομική βοήθεια των χωρών του τρίτου κόσμου,για τον απεγκλωβισμό των απανταχού εγκλωβισμένων των διεθνών χρηματιστηρίων ,την αποίκηση του Άρη,την πάταξη του αυνανισμού και σε λοιπές κοινωνικες προσφορές.


...o θεός καβαλούσε FIAT...

Κρίμα,όσο δεν ήμουν μέλος του moto.gr και δεν διάβαζα τα σχόλια των κουλών που κρίνουν τους κορυφαίους απολάμβανα τους αγώνες περισσότερο.
Αλλά δεν παραπονιέμαι,έμαθα για τον κοτοπουλά(Προφανώς αυτοί που τον κατακρίνουν επειδή πήρε ένα πρωτάθλημα απ'τον θεό δεν είχαν δει ποτέ πριν αγώνα του Hayden κανένα powerdrift και καμία μάχη που έδωσε.Το πρωτάθλημα που πήρε δεν το άξιζε 100%, ήταν του CAPIROSSI αλλά με τα αν...),έμαθα για παιδάκια που κλαίνε(Το περσινό πρέπει να πόνεσε πολύ τους οπαδούς,τέτοια τσαντίλα απέναντι στον Stoner δεν εξηγείται αλλιώς),ανακάλυψα νέες θρησκείες...



Y.Γ.@ pan_ski: Δεν έχεις βαρεθεί με τα (αρκετά φιλότιμα σε προσπάθεια)ποστ σου να προσπαθείς να δείξεις ότι τα πράγματα έχουν κι άλλη όψη από αυτή που βλέπει ο φέρων παροπίδες ποδοσφαιρο-οπαδός?Αφού βλέπεις δεεεν πιάνει τόπο το χαμένο σάλιο σου(λάθος,η δαχτυλογράφησή σου)

GreenBill
18/08/2008, 17:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Καλά τα λες αλλά....
Ο Ρόσσι από μικρός έδειχνε πως είναι προσωπικότητα ξεχωριστή.Έχει ταλέντο και τρέλλα,πολλή τρέλλα.Κατά την υποκειμενική μου άποψη είναι ο καλύτερος ever.
Δείξε μου έναν αναβάτη που πήρε τίτλο με χρέπι σαν το Μ1.
Ο Στόνερ μού θυμίζει κομπιούτερ.Με εντυπωσιάζει η ταχύτητά του αλλά με ξενερώνει κιόλας.Από προσωπικότητα δε,βράσ'τα.Πολύ μικρούλης και μαλακάκος,έχει καβαλήσει το καλάμι και μόλις τον τρύπησε ο γιατρός στην Αμερική βγήκε κι έλεγε παπαριές.
Ο Ρόσσι πολλές φορές έχει πει ότι "έκανα ό,τι καλύτερο μπορούσα αλλά ήταν πολύ γρήγορος και δεν γινόταν να τον φτάσω"Το έχει πει για τον Καπιρόσσι και το έχει πει και για τον Στονεράκο.

Όσο για το τι μού πέρναγε από το μυαλό στην κόντρα τους προχθές...μού πέρασε το ίδιο πράγμα που θα περνούσε σε μια στροφή τον Στόνερ,αλήθεια λέω.:lol: :lol: :wave2: Αλλο πραγμα η οδηγικη ικανοτητα,οπου φανταζομαι ολοι συμφωνουμε οτι και οι δυο την κατεχουν με το παραπανω με τον Ιταλο να προηγειται σε εμπειρια,κι αλλο η προσωπικοτητα-ιδιοσυγκρασια του καθενος.Εδω παιζει ρολο εκτος των αλλων και η καταγωγη του καθενος.Ολοι οι Ιταλοι οδηγοι ειναι εντονες προσωπικοτητες,απλα αλλοι ειναι συμπαθεις (Ροσσι),κι αλλοι εκνευριστικα αντιπαθεις (Μπιατζι),ενω οι ΑμερικανοΑυστραλοι συνηθως ειναι αδιαφοροι σα χαρακτηρες.Εδω κερδιζει ο Rossi το επικοινωνιακο παιχνιδι,σε συνδυασμο και με την ξινιλα του μικρου. :smilea:

harvester
18/08/2008, 17:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από pan_ski
οι συγκρίσεις είναι αναπόφευκτες, όταν κάποιος διαλύει το ανταγωνισμό με 10 νίκες (πέρσι), όταν κάποιος έχει 4 νίκες με το rossi 5 (φέτος) αυτό λέει πολλά. Στο κάτω κάτω, ο ίδιος ο rossi τον σέβεται και τον θεωρεί δύσκολο αντίπαλο επομένως αυτό τα λέει όλα. Σε όποιον δεν αρέσουν οι συγκρίσεις, ας ανατρέξουν μερικά χρόνια πίσω που έτρεχε με το απόλυτο μηχανάκι και είχε μόνο αντίπαλο τους biaggi/gibearnau.

ο rossi έχει αποδείξει ότι είναι από τους μεγαλύτερους οδηγούς που πέρασαν ποτέ, του αξίζει ο σεβασμός και δεν χρειάζεται περαιτέρω ανάλυση. Αυτό δε σημαίνει όμως ότι ο stoner είναι άξιος χλευασμού επειδή τον κοιτάει στα μάτια κάθε κυριακή. Επειδή του έχει πάρει 4 νίκες φέτος όταν ο rossi έχει αναμφισβήτητα αν όχι το καλύτερο πακέτο, ένα από τα καλύτερα. Και να είστε βέβαιοι ότι θα του πάρει και άλλες γιατί απλούστατα είναι πολύ γρήγορος κάθε κυριακή, σε βρεγμένο-στεγνό, αργή ή γρήγορη πίστα. Στις μάχες σώμα με σώμα υστερεί με τον rossi γιατί ο rossi απλούστατα είναι πολύ έμπειρος αλλά και εκεί πιστεύω ότι θα πάρει κάποιες μάχες με τον καιρό αφού μαθαίνει από τον καλύτερο, τον ίδιο τον rossi δηλαδή. Μην ξεχνάμε ότι πέρσι κέρδισε σε δύο μάχες ούτως ή άλλως.

όσο για το χθεσινό αγώνα, όποιος λέει ότι δεν πέρασε από το μυαλό του ότι ο stoner θα φύγει μπροστά και άντε πιάστον όταν έγραψε καλύτερο χρόνο πίστας, νομίζω ότι λέει ψέμματα. Η πτώση του εχθές πιστεύω ήταν θέμα πίεσης αλλά σίγουρα όχι άμεσης αφού ο rossi ήταν μεν σε απόσταση βολής αλλά μόνο αν έπεφτε ο ρυθμός του stoner λόγω ελαστικών θα μπορούσε να του ασκήσει πίεση. Τώρα ένας αγώνας δεν αποδυκνείει τίποτα, δηλαδή αν κέρδιζε ο stoner τι θα αποδύκνειε? ότι είναι καλύτερος από τον rossi? relax! στην αρχή της σεζόν μερικοί ειδήμονες τον είχαν ξεγράψει και τον σύγκριναν με τον hayden κλπ. μέχρι που έστησε τη μηχανή του και έδειξε ότι αυτός και ο rossi είναι πολύ μπροστά κλείνωντας κάποια στόματα στην πορεία. Πιστεύω ότι μέχρι τέλος του χρόνου θα έχουμε τουλάχιστον άλλη μία καλή μάχη μεταξύ τους, κρίμα όμως που δε συμμετέχουν και άλλοι στον αγώνα της πρωτιάς.
πρεπει να καταλαβεις οτι κανενας δεν αμφεβαλε οτι ο στονερ ειναι γρηγορος απλα δειχνει να μην απολαμβανει αυτο που κανει και δυστυχως αυτο βγαινει και παραεξω.
ακομα και στην συνεντευξη του ειπε οτι οι αγωνες ειναι μια δουλεια και απεχουν πολυ απο το παιδικο του ονειρο.
αυτη ειναι και η διαφορα η μεγαλη με τον ροσσι και αυτο εχει κανει τοσο αγαπητο τον ροσσι.
ο ροσσι το διασκεδαζει απο την αρχη μεχρι το τελος και αυτο περναει στον κοσμο γι'αυτο ειναι και τοσο αγαπητος.
τωρα αγωνιστικα απο που συμπαιρενεις οτι ο ροσσι εχει καλυτερο μηχανακι?αν ειναι ετσι γιατι δεν πηρε καμια πολ και ο στονερ μπαινει μεσα γυριζει 3 γυρους και μην τον ειδατε.
εκτος αν νομιζεις οτι ο γιατρος γουσταρει να ταλαιπωρειτε ολη την μερα και ειδικα προχθες που πιεζε χωρις αυριο σε πολυ βρεγμενο.
επεισης ειχε ο στονερ και στους δυο αγωνες την ευκαιρια να φυγει μπροστα και να εξαφανιστει και με πιο μαλακα ελαστικα μαλιστα.
δεν τα καταφερε καθολου και λιγο πριν πεσει η διαφορα ηταν μικροτερη απο τον πρωτο γυρο που ο ροσσι περασε και εναν.
για μενα η υποθεση ηταν δυο φρεναρισματα για τον ροσσι.
μ'αρεσει που μιλας για περυσι.μαλλον δεν εχεις καταλαβει οτι περυσι το μηχανακι του στονερ ηταν αλλου και οι ιαπωνες αμφιβαλαν οτι ειναι 800.
μετα την αναβαθμιση των ηλεκτρονικων της m1 δεν μπορει να ξεμυτησει ο στονερ και στα φρενα ο γιατρος τον εχει για την πολυ πλακα.
ο στονερ χλευαζεται για την συμπεριφορα του και οχι για την οδιγικη του ικανοτητα

harvester
18/08/2008, 17:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Λοιπόν επειδή ο Rossi είναι θεός (μην είναι και Ο θεός???) εγώ προτείνω το εξής:


Κρίμα,όσο δεν ήμουν μέλος του moto.gr και δεν διάβαζα τα σχόλια των κουλών που κρίνουν τους κορυφαίους απολάμβανα τους αγώνες περισσότερο.
Αλλά δεν παραπονιέμαι,έμαθα για τον κοτοπουλά(Προφανώς αυτοί που τον κατακρίνουν επειδή πήρε ένα πρωτάθλημα απ'τον θεό δεν είχαν δει ποτέ πριν αγώνα του Hayden κανένα powerdrift και καμία μάχη που έδωσε.Το πρωτάθλημα που πήρε δεν το άξιζε 100%, ήταν του CAPIROSSI αλλά με τα αν...),έμαθα για παιδάκια που κλαίνε(Το περσινό πρέπει να πόνεσε πολύ τους οπαδούς,τέτοια τσαντίλα απέναντι στον Stoner δεν εξηγείται αλλιώς),ανακάλυψα νέες θρησκείες...




δεν μου λες φιλε μπορεις να μου πεις ενα λογο που ο κοτοπουλας δεν πηρε νικη φετος?
δεν εχει το ιδιο πακετο με το πεντροζα?
τι να το κανω το ντριφτ αν εχει να δει βαθρο χρονια?
φυσικα και πονεσε το περσυνο γιατι δεν υπηρχε ανταγωνισμος πουθενα.
αν για σενα κορυφαιος ειναι οποιος παιρνει πρωταθλημα τοτε ο ροσσι ειναι 7 φορες πιο κορυφαιος απο τους αλλους και παμε για 8 και ξερω οτι ποναει ατελιωτα

stratosZX10
18/08/2008, 17:55
κανεις ποτε δεν ειπε οτι ο στονερ δεν ειναι γρηγορος, απλα να μην βιαζεται να το παιξει
οδηγαρα.... κανε οτι εκανε και ο αλλος και μετα πες οτι θες.....
ο ροσσι απο την αρχη σεβοταν τους αντιπαλους του και συνεχιζει να σεβεται
τους πιο παλιους αγωνιζομενους...
αλλα ειναι η κοινωνια ετσι σε ολα τα κοινωνικα στρωματα.... οι νεοι νομιζουν
οτι τα ξερουν ολα....και δεν σεβονται τιποτα....




υ.γ πιστευω πραγματικα οτι ο ροσσι θα κερδιζε ειτε ηταν ο στονερ μεχρι το τελος ειτε οχι....
ειχε βαλει σκληρο πισω λαστιχο για να αντεξει μεχρι τελος και να εχει λαστιχο για να δωσει μαχες...
ο στονερ διαλεξε μεσαια γομα πισω για να φυγει μπροστα και να μην εμπλακει σε μαχη γιατι
καταλαβε οτι θα χασει....πιστευω γενικα οτι ο στονερ οπως και ο πεντροσα δεν ειναι racers οπως ηταν παλια οι αναβατες, οπως ειναι ο καπιροσσι απο αυτους που τρεχουν.....
οποιος καταλαβε καταλαβε...και οχι επειδη αντεξε σε εναν αγωνα(laguna) καποιους γυρους
ξαφνικα εγινε racer...
μονο ο χρονος και η ιστορια γραφει τους καλυτερους και ακομα ο στονερ εγραψε οτι
πηρε μονο ενα πρωταθλημα....οπως και ο hayden..... θελει να αντεξεις στον χρονο και οχι να εισαι
ενα πυροτεχνημα....η εμπειρια ειναι σημαντικοτερη....

Doc Off-Road
18/08/2008, 18:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Doc Off-Road
Ο γιατρός είπε επίσης:
"Καθυστέρησα με τον Χόπκινς, και ο Στόνερ έκανε έναν φανταστικό 1ο γύρο. Με τις ρυθμισεις που είχα και με την μοτοσυκλέτα - λάστιχα που ήταν ΟΚ, θα είχαμε ωραία μάχη που πιστεύω ότι θα μπορούσα να την κερδίσω σωμα με σώμα. Κρίμα που έληξε η μάχη πρόωρα..."

το ότι θα τον έφτανε... ήταν σίγουρο! Το ότι θα τον περνούσε... αυτό κι αν ήταν βέβαιο!!!;)

πάντως άκουσα ότι ο Στόνερ παραπονέθηκε ότι είχε πρόβλημα το λάστιχο και για αυτό έπεσε! Αυτό ειπώθηκε στα νέα του eurosport. Φαίνεται ότι τα Bridgestone δεν είναι καλά! Μετά τις 70 μοίρες γλιστράνε!!!

Ανακαλώ αυτό που είπα, αν και ο Stoner απορεί και θέλει να δει τα data για να εξηγήσει πως έπεσε. Πάντως δείχνει σεβασμό στον Rossi με τα λεγόμενά του, και παραδέχεται το λάθος του: "Αυτά συμβαίνουν..." λέει.

Casey Stoner - DNF
"Obviously we are all disappointed with this result because our pace in practice was good, everything went very well this morning and we felt we could push out in front. Things were going according to plan until the crash. I was doing the same lap time over and over and I was quite happy with the pace I was running. The crash came out of the blue, that corner was an easy one but I lost the front and it happened very quickly, very suddenly and I didn't manage to save it. It´s a hard one to explain and we will look at the data but sometimes this kind of crash happens at this level of racing and it was my mistake! We knew that we needed to win this race - and more - in order to close down Valentino´s advantage so this makes the championship very difficult for us. Anything can happen in racing but fifty points is a big gap against such a strong and consistent competitor. Anyway I never throw in the towel, nor does anybody at Ducati, and we will keep fighting until the end."

akaposto
18/08/2008, 20:34
Τι έκανε πάλι το άτομο,συγνώμη ο θεός.
καλά τι αύρα έχει αυτός ο Ιταλός και 5 δεύτερα πίσω τον αγχωσε τον Αυστραλό?
Απο τα καλύτερα (σύντομα) ανέκδοτα!
-(στο box) ρε σεις,του έριχνα μισή ευθεία,γυρνάω κοιτάω να δω πως πάμε
και τον είδα να με κοιτάει βλοσυρά μέσα απο το fairing,και τότε τσαααακ,πάει το μπροστά.

Μήπως αγχώθηκε απο τους φαν του βάλε,ότι αν πάρει πάλι φέτος τον τίτλο,
θα τον λυντζάρουν? ποιός ξέρει...

Οταν περνούσε τους άλλους ο rossi ,δέκα δέκα,και κέρδαγε, γινόταν πανικός.
Ο Elias κάνει κάτι "αντίστοιχο" και ασχολούμαστε μόνο με τον "θεό".
Ο οποίος Elias,είναι ο τελευταίος μη εργοστασιακός οδηγός που πήρε νίκη.
respect
Θυμάστε πότε ήταν?
Λέει πολλά για το άθλημα αυτό...

και last but not least,χρέπι το Μ1?τότε που ο rossi έκανε βόλτα στην πίστα,
και στους 2 τελευταίους γύρους ανοιγε γκάζι και κέρδαγε?
Με χρέπι μηχανή δεν το κάνεις αυτό.

Απορία απο τον αγώνα,ο Meladri πως το έπαθε και δεν έκατσε να τον περάσει και ο dani?

Τα σέβη μας στον Carirosi!
για σου ρε παππού με το πιπίνι σου!!!

javrar6
18/08/2008, 22:43
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΜΗΝ ΤΡΕΛΕΝΕΣΤΕ ΕΔΩ ΜΗΛΑΜΕ ΓΙΑΤΟΥΣ ΚΑΛΛΥΤΕΡΟΥΣ ΟΔΗΓΟΥΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΠΟΥ ΑΝΑΜΕΣΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο (Νο 1) ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΩΡΑ.......
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΧΕΙ ΠΑΘΕΙ ΥΠΕΡ ΚΟΥΠΟΣΗ ........
(ΚΑΙ ΑΝ ΔΙΑΦΩΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΣ ΤΟ ΠΕΙ.....) ΑΚΟΜΑ ΣΕΒΕΤΑΙ ΤΟΥΣ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟΥΣ ΤΟΥ ΟΔΗΓΟΥΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΜΕΓΑΛΗΤΕΡΟΥΣ ΤΟΥ....
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ........ΨΩΝΙΣΤΕΙ.....
ΛΕΕΙ ΚΑΘΑΡΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΟΥΝ ΚΑΛΟΣ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΚΑΙ ΕΧΑΣΑ ......ΚΑΙ ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ....
ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΛΗΤΕΡΗ ΜΗΧΑΝΗ ΚΑΙ ΠΡΩΣΠΑΘΩ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΛΥΤΕΡΟ .........
ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΧΑΝΕΙ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ Π@Π@ΡΙ@ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΘΕΙ........
ΛΕΕΙ ΑΠΛΑ ΕΧΑΣΑ.
ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΑΚΟΜΑ ΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΦΕΤΙΝΟ GRIP ΘΑ ΕΙΧΕ ΚΕΙΡΔΙΣΕΙ (7) ΜΟΤΟ GP ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΧΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΑΡΙΘΜΟ ΑΚΟΜΑ ????? ???
ΑΥΤΟ ΣΗΜΕΝΕΙ ΟΤΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΟΜΠΛΕΞ .........
Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΧΕΙ ΤΟ ΧΑΡΙΣΜΑ ΗΤΕ ΠΑΡΕΙ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΕΙΤΕ ΟΧΙ ΠΑΛΥ ΑΥΤΟΝ ΘΑ ΕΠΕΦΥΜΟΥΝ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΔΟΥΝ ........
ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΧΑΝΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΠΑΛΥ ΓΕΛΑΕΙ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΝ ΚΟΙΤΑΝΕ ΚΑΙ ΠΑΛΥ ΑΥΤΟΝ ΕΠΕΦΥΜΟΥΝ ......
ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΟΙ ΠΟΙΟ ΝΕΟΙ ΑΝΑΒΑΤΕΣ ΚΑΙ ΜΑΘΕΝΟΥΝ ΤΗΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΤΟΥ ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΚΩΒΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΣΥΝΕΧΕΙΖΕΙ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΡΥΘΜΟ ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΤΑ ΓΚ@ΓΚ@Λ@ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΦΡΕΝΑΡΕΙ ΕΝΑ ΚΛΙΚ ΠΟΙΟ ΑΓΡΑ ΟΤΑΝ ΧΡΙΑΣΤΕΙ.........
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΤΟΝΕΡ ΔΕΝ ΛΕΩ ΕΙΝΑΙ ΓΡΥΓΟΡΟΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΟΜΩΣ ΟΣΟΥΣ ΤΙΤΛΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΔΕΝ ΘΑ ΓΥΝΕΙ ΠΟΤΕ ΡΟΣΣΙ ..........

McTalas
19/08/2008, 02:18
κανα λινκ στο τορεντ υπαρχει να δω τον αγωνα?

kalant
19/08/2008, 06:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester

ο ροσσι το διασκεδαζει απο την αρχη μεχρι το τελος και αυτο περναει στον κοσμο γι'αυτο ειναι και τοσο αγαπητος.


πολυ σωστα, ακομα και τα σκετσακια που κανει ή οι γκριματσες που κανει στις καμερες δειχνει οτι το απολαμβανει και το γουσταρει πολυ αυτο που κανει...

γι'αυτο ακριβως τον λογο ο στονερ ή ακομα περισσοτερο ο πεντροσα δεν θα γινουν ποτε αγαπητοι οσο πρωταθληματα και να παρουν, που οσο τρεχει ο ροσσι δεν πιστευω να παρουν και πολλα...

:wave2:

vangelis 64
19/08/2008, 07:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από akaposto
Τι έκανε πάλι το άτομο,συγνώμη ο θεός.
καλά τι αύρα έχει αυτός ο Ιταλός και 5 δεύτερα πίσω τον αγχωσε τον Αυστραλό?
Πόσοοοο;:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Αρχικά δημιουργήθηκε από akaposto

και last but not least,χρέπι το Μ1?τότε που ο rossi έκανε βόλτα στην πίστα,
και στους 2 τελευταίους γύρους ανοιγε γκάζι και κέρδαγε?
Με χρέπι μηχανή δεν το κάνεις αυτό.
Μιλάω για την πρώτη χρονιά που έτρεξε με το Μ1 και λέγοντας "χρέπι",εννοώ σε σχέση με τα υπόλοιπα μηχανάκια.:wave2:

harvester
19/08/2008, 07:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από akaposto
Τι έκανε πάλι το άτομο,συγνώμη ο θεός.
Οταν περνούσε τους άλλους ο rossi ,δέκα δέκα,και κέρδαγε, γινόταν πανικός.
Ο Elias κάνει κάτι "αντίστοιχο" και ασχολούμαστε μόνο με τον "θεό".
Ο οποίος Elias,είναι ο τελευταίος μη εργοστασιακός οδηγός που πήρε νίκη.
respect

το αντιστοιχο πιο ειναι ρε φιλε.
ο δευτερος ελιας ηταν 17 δευτερολεπτα πισω απο τον πρωτο οταν ο πρωτος εκανε περιπατο.
ο ροσσι κερδαγε ο ελλιας ειχε να χτυπησει 10 μηνες ολοκληρους.
τι συγκρινουμε τωρα την φουτσα με την βουρτσα?
καλα για το 5 δευτερολεπτα πισω μαλλον δεν ξερεις να διαβαζεις αριθμους.

μπορουμε να κατανοησουμε ομως οτι η 50αρα ειναι βαρια και να σας αφησουμε στα κλαψουρισματα σας

vangelis 64
19/08/2008, 07:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
κανα λινκ στο τορεντ υπαρχει να δω τον αγωνα? Βεβαίως κύριε. (http://isohunt.com/torrents/?ihq=motogp+2008) :beer: :beer:

harvester
19/08/2008, 08:33
μετανοηστε οι απιστοι γιατι η τιμωρια εχει ηδη αρχισει


139190

byron
19/08/2008, 09:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
μετανοηστε οι απιστοι γιατι η τιμωρια εχει ηδη αρχισει

Δεηθώμεν.... :a022:

Rossi is back κραδαίνοντας σκουπόξυλο για όσους πίστευαν ότι έπαιρνε τα πρωταθλήματα κερδίζοντας αδύναμους αντιπάλους. :lol:

Ο Stoner είναι οδηγάρα αλλά όπως είπε και ο Γιατρός...


Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerman
"O Stoner γυριζε στο 1.57,2 και μολις τον πληροφορησαν οτι πλησιαζω προσπαθησε να κατεβασει 1.56. Αυτα δε γινονται στον πραγματικο κοσμο"

Το κακό για τους αγώνες είναι ότι υπάρχει χάος πλέον μεταξύ των 2 οδηγών με τους υπόλοιπους, ενω ήδη έγιναν κρούσεις απ΄την πλευρά τους προς την διοργανώτρια αρχή προκειμένου να μειωθεί η ταχύτητα των μοτοσυκλετών μέσα στην στροφή που είναι και η αιτία για τα πολλά ατυχήματα.
Στις προτάσεις τους ζητάνε

*Επιστροφή στα 990 με περιορισμό της τελικής ταχύτητας
*Μείωση του πλάτους σε ζάντες (και λάστιχα προφανώς)
*Μια μάρκα ελαστικών για όλους (η γκρίνια για τα Michelin είναι τεράστια)
*Μειωμένη χρήση ηλεκτρονικών

Για να δούμε..... Το σίγουρο είναι ότι με 2 sec διαφορά στον γύρο, θέαμα δεν υπάρχει.

pan_ski
19/08/2008, 10:49
λοιπόν νομίζω πως μερικοί, λόγω του νεαρού της ηλικίας τους και άγνοιας της ιστορίας, στην προσπάθειά τους να μειώσουν τον stoner θίγουν πρόσωπα και καταστάσεις.

- αν οι Pole δε σημαίνουν κάτι (παρά μόνο ότι είναι καλός στο να τρέχει μόνος του) τότε μάλλον τρίζουν τα κόκκαλα του ayrton senna, o οποίος είχε όλα τα record των Pole position και χρειάστηκε 80 αν θυμάμαι καλά παραπάνω αγώνες ο schumacher για να το σπάσει. Δεν είχε ούτε τα περισσότερα πρωταθλήματα ούτε τις περισσότερες νίκες αλλά σίγουρα έγραψε ιστορία, μεταξύ άλλων, ως ο καλύτερος poleman.
- αν η ξενέρα του stoner, (με το οποίο διαφωνώ αφού είναι πάντα χαμογελαστός σε αντίθεση με τον pedrosa που είναι πάντα ξινός) τον κάνει μαλακάκο ή stoner-άκο τότε μάλλον δεν έχετε ακουστά τον freddie spencer, ένα άλλο all time legend. Ας ακούγατε τον freddie να δίνει συνέντευξη όταν έγινε πρωταθλητής στα 21 να δω τι θα τον λέγατε. Μήπως είναι και αυτός spencerάκος? Λίγη σοβαρότητα δε βλάπτει.

ο stoner φυσικά και δεν ανήκει στις παραπάνω κατηγορίες των all time greats, και δε θα μπορούσε άλλωστε αφού είναι μόλις 22 ετών. Χρειάζεται διαχρονικότητα και σταθερότητα στην κορυφή για να μπει στο club και αν θα μπει θα το δούμε στην πορεία. Έχει ακόμα πολύ δρόμο ακόμα και σίγουρα κάθε νίκη εναντίον του rossi μετράει περισσότερο.

τώρα ο rossi είναι σαφώς δημοφιλής λόγω της προσωπικότητάς του και του χαρίσματός του στην κάμερα, αυτό δεν το έχει και νομίζω ούτε το είχε ποτέ κανένας άλλος. Αυτό δε σημαίνει όμως ότι οι άλλοι είναι άξιοι κοροιδίας. Δηλαδή όλη η παλιοσειρά πανάξιων αγγλοσαξόνων οδηγών (doohan rainey, spencer, lawson, roberts, Κλπ.) που με το ζόρι χαμογελούσαν (και πολλές φορές σχολίαζαν ο ένας τον άλλο ενώ συνήθως δε μιλιόντουσαν μεταξύ τους) τι ήταν, άξιοι κοροιδίας από κάποιους που έχουν γίνει ειδήμονες motogp από τον καναπέ τους?

τώρα για το M1 του 2004 να αποκαλείται χρέπι είναι το αστείο της ημέρας. Ο ίδιος ο rossi πρόσφατα δήλωσε ότι πέρσι ζήτησε, για να μείνει στη yamaha, ένα ανταγωνιστικό μηχανάκι σαν του 2004. Προφανώς ο ίδιος το θεωρούσε πολύ ανταγωνιστικό. Ακόμα και αν κρίνουμε από τα αποτελέσματα του edwards που είδε βάθρα και είχε αξιοπρεπή πορεία (νομίζω τελείωσε πεντάδα) το 2004 τότε σίγουρα ήταν ένα ανταγωνιστικό και αξιοπρεπές μηχανάκι.

αν το Μ1 ήταν χρέπι, τότε τι να πει ο stoner που οι teamates του ούτε δεκάδα δε βγαίνουν.

nionio$
19/08/2008, 10:55
Ο στονερ ειναι βλακας παρτε το χαμπαρι!!!
teloc!:wave2:

arxaios
19/08/2008, 10:59
Το φαινόμενο Rossi, δεν είναι ούτε οι κούπες, ούτε οι χρόνοι, ούτε οι pole positions που έχει πάρει !!!:nono: :nono: :nono:
Το φαινόμενο Rossi είναι ότι ο άνθρωπος παρά το ότι έχει πάρει τα πάντα .............. συνεχίζει να κάνει αυτό που ΚΑΡΑΓΟΥΣΤΑΡΕΙ και το δείχνει !!! Και αυτό δεν είναι το να νικά και μόνο, καθώς έχει δείξει ότι ξέρει ΚΑΙ να χάνει, αλλά το να πηγαίνει το μηχανάκι ΤΑΠΑ και πάνω απ' όλα ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΥΝΑΓΩΝΙΣΜΟ !!! Τον θέλει, τον ζητά και ζει μέσα απ' τον συναγωνισμό !!!
Το φαινόμενο Rossi έχει φέρει πολύ κόσμο, άσχετο - αν όχι και εχθρικό - προς την μοτό μέχρι τώρα, να περιμένει πως και πως το επόμενο MotoGP !!!

Αυτή είναι η προσφορά του Rossi και κανένας άλλος μέχρι τώρα δεν έχει καταφέρει κάτι παρόμοιο !!!
Ίσως λίγο ο Fast Freddie Spencer παλιότερα ........... ε, Βαγγέλη ;;; Τι λες ;;;
Οδηγοί, νίκες και γυρολόγια θα έλθουν και θα περέλθουν .........

:wave2: :wave2: :wave2:

byron
19/08/2008, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από pan_ski
- αν η ξενέρα του stoner, (με το οποίο διαφωνώ αφού είναι πάντα χαμογελαστός σε αντίθεση με τον pedrosa που είναι πάντα ξινός) τον κάνει μαλακάκο ή stoner-άκο τότε μάλλον δεν έχετε ακουστά τον freddie spencer, ένα άλλο all time legend. Ας ακούγατε τον freddie να δίνει συνέντευξη όταν έγινε πρωταθλητής στα 21 να δω τι θα τον λέγατε. Μήπως είναι και αυτός spencerάκος? Λίγη σοβαρότητα δε βλάπτει.

ο stoner φυσικά και δεν ανήκει στις παραπάνω κατηγορίες των all time greats, και δε θα μπορούσε άλλωστε αφού είναι μόλις 22 ετών. Χρειάζεται διαχρονικότητα και σταθερότητα στην κορυφή για να μπει στο club και αν θα μπει θα το δούμε στην πορεία. Έχει ακόμα πολύ δρόμο ακόμα και σίγουρα κάθε νίκη εναντίον του rossi μετράει περισσότερο.

αν το Μ1 ήταν χρέπι, τότε τι να πει ο stoner που οι teamates του ούτε δεκάδα δε βγαίνουν.

To να συγκρίνεις τον stoner με τον spencer αποτελεί ύβρη....
Ο stoner δεν έγινε αντιπαθής (που δεν είναι κατά τη γνώμη μου), λόγω του νεαρού της ηλικίας, αλλά λόγω των δηλώσεων του (βλ. αρχή του πρωταθλήματος και σε κάποιους αγώνες). Ασχετα με το αν οι δηλώσεις στοχεύουν στο ψυχολογικό κομμάτι του αντιπάλου, για να δηλώνεις ότι ο rossi πχ δεν αποτελεί αντίπαλο σου στο πρωτάθλημα θέλει πολλά @@ και κράνος από Kevlar για να μην φας καμμιά ουράνια σφαλιάρα.

Το Μ1 του 2004 ήταν χρέπι μπροστά στο RCV που είχε εξελίξει ο Rossi. Απόδειξη το ότι ακόμα και σε δορυφορικές ομάδες (team Gressini) τα RCV μπορούσαν να κερδίζουν αγώνες μέχρι το 2006.

harvester
19/08/2008, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από pan_ski
τώρα ο rossi είναι σαφώς δημοφιλής λόγω της προσωπικότητάς του και του χαρίσματός του στην κάμερα, αυτό δεν το έχει και νομίζω ούτε το είχε ποτέ κανένας άλλος.

αν το Μ1 ήταν χρέπι, τότε τι να πει ο stoner που οι teamates του ούτε δεκάδα δε βγαίνουν.
ο ροσσι ειναι δημοφιλης λογω προσωπικοτητας?:rotflmao:

7 πηρε ο ανθρωπος και παει για το 8 πως να ειναι μην ειναι δημοφιλης.


οσο για την m1 με την λογικη σου στο brno οι αλλοι πατωσανε αρα το m1 ηταν χρεπι ενω τα ντουκατι ηταν τουμπανα.
μαλλον ξεχνας πως ανοιγε o sete στην ευθεια και τι αγωνα εκανε ο ροσι να τον πιασει.

αν για σενα μετρανε οι πολ τοτε εχεις τον καλυτερο οδηγο εμας μας αρεσουν οι αγωνες παντως.

καλα οι ιστορικες σου συγκρισεις ειναι αστοχες και αστειες.

harvester
19/08/2008, 11:36
παντως θα ζητησει πολλα συγνωμη ο στονερ απο πολλους οδηγους και ειδικα απο τον λορενθο στο μελλον.

Aggelos_SV
19/08/2008, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n

Το Μ1 του 2004 ήταν χρέπι μπροστά στο RCV που είχε εξελίξει ο Rossi.

...και ο Jeremy Burgess...και αυτός εξέλιξε το M1 από Ι4 (ουσιαστικά και στην λειτουργία του μοτέρ) σε V4.Γι'αυτό εξάλλου δεν απέρριψε ο Rossi την προσφορά της Ducati το 2004 και πήγε στην Yamaha?Ο Ιερεμίας δεν ήθελε να μπλέκει με δεσμοδρομικά....


Κάποιοι που λέτε ότι o Stoner είναι βλάκας,πάτε να του κάνετε τεστ I.Q. να μας πείτε κι εμάς:a31: :a31: (εμότικον και με τα δύο χέρια δεν έχει ε?:rolleyes: )

byron
19/08/2008, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
...και ο Jeremy Burgess...και αυτός εξέλιξε το M1 από Ι4 (ουσιαστικά και στην λειτουργία του μοτέρ) σε V4.Γι'αυτό εξάλλου δεν απέρριψε ο Rossi την προσφορά της Ducati το 2004 και πήγε στην Yamaha?Ο Ιερεμίας δεν ήθελε να μπλέκει με δεσμοδρομικά....


Δεν το κατάλαβα όπως το έγραψες. Τι εννοείς από Ι4 σε V4?
Ο Burgess σαφώς και είναι top μηχανικός, το θέμα είναι ότι ο μηχανικός πρέπει να καταφέρνει να κάνει τις αλλαγές που του μεταφέρει ο αναβάτης. Αν δεν το τσουλάει ο αναβάτης, τι να κάνει ο μηχανικός;

Ο λόγος που δεν πήγε στην ducati (σύμφωνα με τα αυτά που εγραψε ο ίδιος στην βιογραφία του) δεν ήταν το desmo, αλλά η παρόμοια φιλοσοφία που υπήρχε στην Honda και τον ανάγκασε να φύγει. Όπως και στο HRC έτσι και στο ducati corse η βαρύτητα έπεφτε στην μοτοσυκλέτα που έπρεπε να μάθουν να την οδηγούν και όχι στον οδηγό.

Aggelos_SV
19/08/2008, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Δεν το κατάλαβα όπως το έγραψες. Τι εννοείς από Ι4 σε V4?
Ο Burgess σαφώς και είναι top μηχανικός, το θέμα είναι ότι ο μηχανικός πρέπει να καταφέρνει να κάνει τις αλλαγές που του μεταφέρει ο αναβάτης. Αν δεν το τσουλάει ο αναβάτης, τι να κάνει ο μηχανικός;

Ο λόγος που δεν πήγε στην ducati (σύμφωνα με τα αυτά που εγραψε ο ίδιος στην βιογραφία του) δεν ήταν το desmo, αλλά η παρόμοια φιλοσοφία που υπήρχε στην Honda και τον ανάγκασε να φύγει. Όπως και στο HRC έτσι και στο ducati corse η βαρύτητα έπεφτε στην μοτοσυκλέτα που έπρεπε να μάθουν να την οδηγούν και όχι στον οδηγό.

To 2003 η Yamaha λειτουργούσε όπως όλα τα κλασσικά 4κύλινδρα με διάταξη κυλίνδρων σε σειρά.Από το 2004 μετά και με τις αλλαγές του Burgess το μοτέρ ναι μεν ήταν 4κύλινδρο εν σειρά αλλά η σειρά της ανάφλεξης,και δεν ξέρω τί άλλες αλλαγές έκανε,το έκαναν να λειτουργεί σαν V4 (και από τον ήχο φαινόταν).

Και ναι, σίγουρα δεν ήθελε να είναι σε μια ''μηχανοκεντρική'' ομάδα λόγω ιδιοσυγκρασίας και ''χτισίματος'' του ονόματός του,αλλά σίγουρα έπαιξε τον ρόλο της ΚΑΙ η παρουσία ή μη του Burgess.

vangelis 64
19/08/2008, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από pan_ski
λοιπόν νομίζω πως μερικοί, λόγω του νεαρού της ηλικίας τους... Mόλις έκανα έναν καινούργιο φίλο.:rotflmao:
Αδερφέ την άποψή μου λέω μόνο,τονίζοντας πως είναι υποκειμενική.Ναι,ο Ρόσσι είναι και για μένα ο μαγνήτης για τα motogp.Αν αποχωρήσει τώρα το πρωτάθλημα θα χάσει το ενδιαφέρον του,αφού ούτε από αγωνιστική οδήγηση σκαμπάζω ούτε από τεχνικές τέτοιου επιπέδου.Φυσικά και θα παρακολουθώ αλλά κάτι θα μού λείπει,εκτός αν ξεπεταχτεί κάτι εφάμιλλο τού γιατρού,πράγμα δύσκολο.
Χαίρομαι να βλέπω τον Βάλε να τρέχει τόσο ανάλαφρα λες και πάει βόλτα,πράγμα που δεν το βλέπω σε άλλους αναβάτες.
Χαίρομαι να τον βλέπω να χάνει-κερδίζει και να διασκεδάζει σα μικρό παιδί.Χάρηκα που τον είδα στη Laguna Seca να μην έχει χάσει την τρέλλα του και να πηγαίνει δίχως αύριο,κάτι που βιολογικά είναι απίθανο.
Ξέρεις,μετά την τέταρτη 7ετία τής ζωής μας-που μπαίνουμε στην ωριμότητα-δεν συνηθίζουμε τα ρίσκα,φυλαγόμαστε.Αυτή η τρέλλα είναι που τον κάνει τόσο αγαπητό και δημοφιλή πιστεύω,όχι τα γελάκια και η επικοινωνία που έχει με τα ΜΜΕ και τούς φαν του.
Ο Sete δεν είναι οδηγάρα;Είναι και παραείναι.Αποδείχθηκε λίγος όμως όταν βάσταγε τον "πονεμένο" ώμο του.Οδηγάρα είναι και ο Στόνερ αλλά κάτω από καταστάσεις πίεσης δεν μπορεί να λειτουργήσει,όπως έχει δείξει μέχρι τώρα.Οι δηλώσεις του δε,δείχνουν ανωριμότητα,ζήλεια και κατινιά,γι' αυτό τον χαρακτηρίζω μαλακάκο.Το να πετάξεις μερικές σπόντες,μετά ή πριν τον αγώνα,με σκοπό να σπάσεις τα νεύρα τού αντιπάλου,είναι φυσιολογικό,όλοι το κάνουν.
Το να βγαίνεις όμως μια βδομάδα μετά και να λες μαλακίες είσαι παπάρας για μένα.
Ο Ρόσι λοιπόν τι έχει να κάνει;Φροντίζει να μην τον χάσει από την αρχή τού αγώνα γιατί μετά...χαίρετε.Είναι πολύ πιο γρήγορος.Τον έχει λοιπόν στη ρόδα και ξέρει ότι κάποια στιγμή θα τον περάσει οπωσδήποτε.Έτσι δεν είναι;Ή μήπως πιστεύεις πως στη μάχη ρόδα-ρόδα μπορεί να συμβεί κάτι άλλο;

vangelis 64
19/08/2008, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios

Αυτή είναι η προσφορά του Rossi και κανένας άλλος μέχρι τώρα δεν έχει καταφέρει κάτι παρόμοιο !!!
Ίσως λίγο ο Fast Freddie Spencer παλιότερα ........... ε, Βαγγέλη ;;; Τι λες ;;;
Οδηγοί, νίκες και γυρολόγια θα έλθουν και θα περέλθουν .........

:wave2: :wave2: :wave2: Τι να πω ρε Κωστή,τι να πω!!:beer: :beer: :beer: :wave2:

byron
19/08/2008, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
To 2003 η Yamaha λειτουργούσε όπως όλα τα κλασσικά 4κύλινδρα με διάταξη κυλίνδρων σε σειρά.Από το 2004 μετά και με τις αλλαγές του Burgess το μοτέρ ναι μεν ήταν 4κύλινδρο εν σειρά αλλά η σειρά της ανάφλεξης,και δεν ξέρω τί άλλες αλλαγές έκανε,το έκαναν να λειτουργεί σαν V4 (και από τον ήχο φαινόταν).


Α οκ κατάλαβα τι εννοείς.
Αλλαξαν την φορά περιστροφής του στροφάλου κάνοντας την να γυρίζει αντίθετα απ΄την φορά περιστροφής των τροχών. Με τον τρόπο αυτό αλληλοεξουδετερώνονται οι δυνάμεις στροφορμής των τροχών με αποτέλεσμα να μειώνονται οι δυνάμεις του γυροσκοπικού.
Αυτός ήταν ο σκοπός τους (απ΄ότι ξέρω) και όχι το να μιμηθούν τον τρόπο λειτουργίας του V4.
Πιθανότατα να έχουν αλλάξει και τις μοίρες ανάφλεξης (όπως έχει κάνει η kawasaki), αλλά η μεγαλύτερη αλλαγή στον κινητήρα αφορούσε την ανάποδη περιστροφή του.

super_toto
19/08/2008, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Α οκ κατάλαβα τι εννοείς.
Αλλαξαν την φορά περιστροφής του στροφάλου κάνοντας την να γυρίζει αντίθετα απ΄την φορά περιστροφής των τροχών. Με τον τρόπο αυτό αλληλοεξουδετερώνονται οι δυνάμεις στροφορμής των τροχών με αποτέλεσμα να μειώνονται οι δυνάμεις του γυροσκοπικού.
Αυτός ήταν ο σκοπός τους (απ΄ότι ξέρω) και όχι το να μιμηθούν τον τρόπο λειτουργίας του V4.
Πιθανότατα να έχουν αλλάξει και τις μοίρες ανάφλεξης (όπως έχει κάνει η kawasaki), αλλά η μεγαλύτερη αλλαγή στον κινητήρα αφορούσε την ανάποδη περιστροφή του.

Αν δεν κάνω λάθος αυτό που άλλαξαν ήταν ο χρονος ανάφλεξής των κυλίνδρων με σκοπό όχι να τον κάνουν να συμπεριφέρται σαν V4 αλλά σαν V2, δηλαδή να ομαλοποιήσουν την απόδοση της ισχύος και της ροπής.

byron
19/08/2008, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Αν δεν κάνω λάθος αυτό που άλλαξαν ήταν ο χρονος ανάφλεξής των κυλίνδρων με σκοπό όχι να τον κάνουν να συμπεριφέρται σαν V4 αλλά σαν V2, δηλαδή να ομαλοποιήσουν την απόδοση της ισχύος και της ροπής.

Σαν V2 χλωμό το κόβω. Δεν ξέρω λεπτομέρειες για τις αναφλέξεις. Εχω διαβάσει για ανάφλεξη τύπου"big bang", "screamer" κλπ. Το σίγουρο είναι ότι άλλαξαν την φορά περιστροφής (και όλο το υπολοιπο μηχανάκι βέβαια...)

super_toto
19/08/2008, 15:10
Εδώ λέει κάποια πράγματα,

http://en.wikipedia.org/wiki/Yamaha_YZR-M1

akaposto
19/08/2008, 15:59
Σημασία έχει να γίνεται τζέρτζελο,και όχι να κερδίζει ένας,
άντε δύο το πολύ.

To ξαναγράφω...έχει εφτά πρωταθλήματα,το πακέτο Rossi-Burges.
Χρέπι μηχανάκι δεν παίρνει πρωτάθλημα.
Εδώ δεν παίρνει καν νίκη...
Τελευταία νίκη,μη εργοστασιακού οδηγού,ήταν στo Estoril το 2006
του Elias,κόντρα στον Rossi,με +0.002.

Και ξανά μανά,και πάλι...Αν το 2004 ήταν χρέπι το Μ1,
επειδή κέρδαγε μόνο ο rossi,
και το ducati ένα παλιοχρέπι είναι.Ποιός άλλος εκτός του stoner είναι ανταγωνιστικός?

Κρίμα,γιατί το καταντήσαμε σαν την μπάλα...

αγώνας είναι αυτός

http://www.youtube.com/watch?v=w7KTyl3_zew

πάμε ρε συνονόματε!!!

reinmeister
19/08/2008, 16:15
εκτος της αλλαγης φορας περιστροφης του μοτερ,αλλαξαν και τον χρονισμο αναφλεξης κανοντας τον απο 1-2-4-3 σε 1,4 μαζι 2,3 μαζι,με τις σντιστοιχες φυσικα αλλαγες σε στροφαλο κι εκκεντροφορους, προσομοιωνοντας κατ αυτον τον τροπο την λειτουργια ενος v4 μοτερ,ετσι ωστε να υπαρχει κενος χρονος μεταξυ των αναφλεξεων με σκοπο να βρισκει χρονο το λαστιχο να αποκτα προσφυση...πολυ χοντρικα αυτο...

στα υπολοιπα δεν εχω να κανω καποιο σχολιο μια και η καταληξη θα ειναι για μια ακομη φορα μπινελικια...
:wave2:

fazer46
19/08/2008, 16:22
Μάλλον έχετε μπρδεψει τις χρονιες που ο edwards ήταν στην ίδια ομάδα με τον Ροσσι.
Την πρώτη χρονιά που ο Ροσσι πήγε στη Yamaha teammate ήταν ο Checa και αν θυμάστε όλα μαζί τα Yamaha δεν έφταναν ούτε τους μισούς πόντους του Rossi.
Η διαφορά που έχει ο Ροσσι με τον Στονερ είναι ότι έχει παρει πρωταθλήματα σε όλες τις κατηγορίες που έχει συμμετάσχει.
Επίσης μακάρι να περιοριστούν τα ηλεκτρονικά να δούμε που θα βρίσκεται ο Στονερ. Ο οποίος είναι μεν καλός οδηγός (θυμηθείτε την πρώτη χρονιά στη Honda) αλλά σίγουρα θα έχει περισσότερες πτώσεις χώρις την βοήθεια τόσων ηλεκτρονικών συστημάτων.
Σκεφτείτε ότι τον αγώνα προχτές τον εγκατέλειψε επειδη είχαν πρόβλημα τα ηλεκτρονικά της Ducati (προσπαθούσε να κάνει reset ώστε να συνεχίσει αλλά μάταια). σκεφτείτε πόσα ηλεκτρονικά έχει που είναι τόσο ευπαθή.

vangelis 64
19/08/2008, 16:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από fazer46

Επίσης μακάρι να περιοριστούν τα ηλεκτρονικά να δούμε που θα βρίσκεται ο Στονερ. Ο οποίος είναι μεν καλός οδηγός (θυμηθείτε την πρώτη χρονιά στη Honda) αλλά σίγουρα θα έχει περισσότερες πτώσεις χώρις την βοήθεια τόσων ηλεκτρονικών συστημάτων.
Όπως γράφει(ξεχνάω τ' όνομά του)στα pit lane stories τού moto,ο Στόνερ ήταν ικανός να φάει high siding κάτω απ' την ομπρέλλα στη σχάρα εκκίνησης,όταν έτρεχε στα 250.:D

McTalas
20/08/2008, 00:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Βεβαίως κύριε. (http://isohunt.com/torrents/?ihq=motogp+2008) :beer: :beer:

tnx Βαγγελη !!!

:wave2:

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

vassilis88
20/08/2008, 05:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από marmel.gr
αυτη η κωλοφαρδια του κτηνιατρου να παιρνει αγωνες ολομοναχος ειναι πρωτοφανες...

αυτος ο βλακας ο γιατρος θα παρει πρωταθλημα με σουγιαδακι οχι με το σπαθι του τελικα...
διαφωνεις βασιλη88?

imoun brno k girisa molis tora athina..

dn pisteba oti tha kerdize o vale k anakoufistika poly.

o stoner xarise ti niki, opos ekane o pedrosa sti germania.

oso gia to an to parei me to sougiadaki i me to spathi tou..

ksanades ti laguna seca.

o stoner einai pio grigoros anabatis, alla o rossi tha parei to protathlima.


Αρχικά δημιουργήθηκε από pan_ski
τώρα για το M1 του 2004 να αποκαλείται χρέπι είναι το αστείο της ημέρας. Ο ίδιος ο rossi πρόσφατα δήλωσε ότι πέρσι ζήτησε, για να μείνει στη yamaha, ένα ανταγωνιστικό μηχανάκι σαν του 2004. Προφανώς ο ίδιος το θεωρούσε πολύ ανταγωνιστικό. Ακόμα και αν κρίνουμε από τα αποτελέσματα του edwards που είδε βάθρα και είχε αξιοπρεπή πορεία (νομίζω τελείωσε πεντάδα) το 2004 τότε σίγουρα ήταν ένα ανταγωνιστικό και αξιοπρεπές μηχανάκι.

αν το Μ1 ήταν χρέπι, τότε τι να πει ο stoner που οι teamates του ούτε δεκάδα δε βγαίνουν.

pan ski, pio pano les gia agnoia tis istorias..

proton o colin etrexe me honda to 04 nomizo stin omada tou gresini me teammate ton sete.

defteron o valentino zitise to klima, to klima pou ipirxe sto team to 04, ton enthousiasmo k tin apofasistikotita k tin parousia tou yamaha boss masao furusawa. to 04 to yamaha dn itan kalytero apo ta honda, afto einai fact.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
(και από τον ήχο φαινόταν).

dn ksero an to yamaha leitourgei san v4, o ixos tou einai telios diaforetikos. opos k tou kawasaki. ap ton ypoloipon.

pan_ski
20/08/2008, 11:08
ας βγουν τα ηλεκτρονικά για να δούμε όχι μόνο τι θα κάνει ο stoner αλλά και όλοι οι άλλοι αφού μην ξεχνάς ότι τα έχουν και άλλοι. Και οι άλλες εταιρίες έχουν top ηλεκτρονικά και όλοι οι οδηγοί ανεξαιρέτως θα επηρεαστούν. Υπάρχει η παραμικρή υποψία ότι η honda/yamaha δεν κάνουν χρήση full ηλεκτρονικών? Υπάρχει περίπτωση να μπορούσε να στρίβει ο rossi (με τόση ιπποδύναμη) όπως στρίβει χωρίς ηλεκτρονικά? Το σίγουρο είναι ότι θα πέσουν οι ιπποδυνάμεις, ενώ θα αυξηθούν τα ατυχήματα. Εν τέλει οι καλοί οδηγοί θα ξεχωρίσουν, δεν υπάρχει καμία αμφιβολία γι αυτό. Και στη F1 τα βγάλανε και πάλι οι ίδιοι είναι μπροστά, hamilton, raikonen κλπ. Αν το δέχονται οι οδηγοί ας το κάνουν αλλά δεν νομίζω να το δεχτούν.

Αν ισχύει ότι όποιος τρώει τούμπες στη rookie χρονιά (ή στα 250) είναι άχρηστος, τότε ας ενημερώσει κάποιος τον Lorenzo να τα παρατήσει από τώρα για να μην ταλαιπωρείται άλλο.

η μεγάλη μαγκιά του rossi ήταν ότι κατάφερε να πάρει μαζί του τον burgess. Ενδεχομένως να μην είχε καταφέρει αυτά που έχει καταφέρει με τη Yamaha χωρίς αυτόν. Η honda πλήρωσε την αλαζωνική της συμπεριφορά νομίζοντας ότι θα συνέχιζε να παίρνει πρωταθλήματα με το απόλυτο όπλο της. Δεν υπολόγισε όμως το commitment της yamaha να ρίξει λεφτά στα Motogp παίρνωντάς της τον burgess και φυσικά άπειρα λεφτά εξέλιξης το οποίο είχε σαν αποτέλεσμα να έχει ένα ανταγωνιστικό μηχανάκι ο rossi με τη γνωστή συνέχεια. AΥΤΟ ζήτησε πέρσι ο rossi ξανά για να μπορεί να έχει ανταγωνιστικό μηχανάκι και φυσικά το πήρε.

Τώρα όσο για το 2004, όντως έκανα λάθος, ο checa ήταν teammate. Αυτό όμως δεν αλλάζει την ουσία ότι ο rossi είχε ανταγωνιστικό μηχανάκι και φυσικά γι αυτό κατάφερε να σηκώσει την κούπα. Το σχόλιο περί άγνοιας της ιστορίας αναφέρεται στο πως θα έκριναν σήμερα όλοι οι ‘ειδήμονες’ του forum μεγάλες προσωπικότητες των motorsports αν αυτοί βρισκόντουσαν σε ένα παρόμοιο στάδιο της καριέρας τους με τον stoner και όχι στο ποιος ήταν teammate του rossi. Ο spencer όταν σήκωσε την κούπα ήταν πιτσιρικάς (ο μοναδικός που σήκωσε κούπα σε μικρότερη ηλικία για κάτι μήνες από τον stoner), σοβαροφανής, μιλούσε σαν καθηγητής, σχεδόν αγέλαστος και είχε ανοίξει άσχημες παρτίδες με σειρά οδηγών (KR, Κλπ), παρά ταύτα ανήκει σε μία ξεχωριστή κατηγορία των all time greats. Είμαι όμως βέβαιος ότι όλοι οι γραφικοί τότε θα τον έκραζαν με την λογική 'ήρθε ο ξινός πιτσιρικάς να πάρει πρωτάθλημα του φτασμένου KR κλπ.'

νομίζω ο κόσμος ασχολείται πάρα πολύ με τις δηλώσεις του καθενός αντί να κρίνει από τις πράξεις του στην πίστα. Αν κάτσεις και ψυρίσεις κάθε δήλωση νομίζω θα βρεις να προσάψεις κάτι σε όλους.

αυτά μέχρι τον επόμενο αγώνα

harvester
20/08/2008, 11:26
ο λορενθο ανεβηκε βαθρο φιλαρακι σαν roοkie και πηρε και pole.
δεν ειπε κανενας οτι η m1 δεν ηταν καλη αλλα ποτε δεν ηταν καλυτερη απο τον ανταγωνισμο.
αυτο κανει τον ροσσι να ξεχωριζει.
στην τελικη αν ειναι μαγκας ο στονερ που λεμε οτι απλα ειναι η μηχανη που τον κανει οδηγο αν το σηκωσει φετος να φυγει και να παει στην kawasaki και αν παρει παλι πρωταθλημα τοτε θα μπορεσουμε να ξαναμιλησουμε για συγκριση

javrar6
20/08/2008, 13:00
Σωστος .........και μπραβο ........
Μαγκας ειναι οποιος φυγει απο μια ομαδα που εχει το καλλυτερο πακετο και παει σε μια ποιο δευτερη ομαδα και το ξανασυκωσει . Mε μια ομαδα που εχει να δει πρωταθλημα πολλα χρωνια τωρα π.χ suzuki.
Αν ο Stoner τολμησει να φυγει απο την ducati του χρονου και παει Kawasaki ή Suzuki και το ξαναπαρει τοτε ναι εχει δικαιομα να εκφερει την αποψη του .......
Αυτο και αν θελει g@g@l@.........
Και στο κατω κατω ποια ομαδα θα μπορουσε να μεινει χωρις τιτλο δυο χρονια και ο πρωτος της οδηγος να παραμεινει στην θεση του .....??????
Σιγουρα οχι η Honda....και η Ducati.......

vassilis88
20/08/2008, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από pan_ski
...

dn leei kaneis oti o stoner kerdizei logo ippodinamis i ilektronikon ok? mono esu exeis kollisei sta persina. ligi simasia exei stin teliki.

o stoner einai o pio grigoros anabatis, alla protathlima dn tha parei.

k episis efoson anaferthikes sto 04 se diorthosa giati eipes kati lathos. cool.

vangelis 64
20/08/2008, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από pan_ski

Αν ισχύει ότι όποιος τρώει τούμπες στη rookie χρονιά (ή στα 250) είναι άχρηστος, τότε ας ενημερώσει κάποιος τον Lorenzo να τα παρατήσει από τώρα για να μην ταλαιπωρείται άλλο.
Τίποτα τέτοιο δεν ισχύει.Το ότι ο Stoner ήταν ικανός να φάει HS κάτω απ' την ομπρέλλα στη σχάρα εκκίνησης,αναφέρεται στο προηγούμενο(νομίζω) τεύχος τού μοτό στο κομμάτι pit lane stories,που δεν θυμάμαι ποιός στα διάλα το γράφει.:p
Μην αλλάζεις το νόημα.Αν σού πέσει στα χέρια,διάβασέ το.Μιλάει ακριβώς για τη χρήση τών ηλεκτρονικών.Και μην ξεχνάς ότι ο Stoner τότε,δεν προλάβαινε να σηκωθεί και ξανάπεφτε.:wave2:

gavos
20/08/2008, 15:09
Εντάξει ρε παιδιά, μή το γ@μ@τε ο Stoner είναι οδηγάρα πάρει δεν πάρει πρωτάθλημα με Suzuki ή Kawasaki ή με το hornetάκι μου. Το αν θα τον κάναμε παρέα για μπύρες είναι άλλο θέμα!!! :D

vangelis 64
20/08/2008, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από gavos
Εντάξει ρε παιδιά, μή το γ@μ@τε ο Stoner είναι οδηγάρα πάρει δεν πάρει πρωτάθλημα με Suzuki ή Kawasaki ή με το hornetάκι μου. Το αν θα τον κάναμε παρέα για μπύρες είναι άλλο θέμα!!! :D Ωραίος,τά'πες όλα.:beer: :beer: :lol: :lol:

chillipf
21/08/2008, 15:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από screamer
Μα τι Θεός είναι ο Rossi!!!!


Μόνο θεός ρε φίλε??





















ΗΜΙΘΕΟΣ