PDA

View Full Version : πλυσιμο μηχανησ



LARISEOS
14/08/2008, 09:23
ανικο στην κατηγορια που δεν αφηνω ποτε καπιον να μου πληνει το αμαξι η την μηχανη ....το απολαμβανω πολυ να καθαρηζω την κουκλαρα μου ......

πριν μερικουσ μηνεσ εφυγα απο το σπιτι εκτοσ λαρισα και μενω στο κεντρο καπωσ ,,,,,,με ετρωγε πολυ ι ιδεα πωσ να πλενω την μηχανη μου , λαδια , αλυσιδεσ κτλ!

χτεσ περασα απο ενα μεγαλο μαρκετ οπου εχει βεντζιναδικο και πλυντηριο.... και μπικα στο τρυπακι να πλυνω την μηχανη ! ειναι self service , 2 ευρο κοστησε ολο και ολο!

ξεκινησα με ειδικα κα8αριστικα για αλυσηδα και καποια αλλα μερη (το αδειασα ολο δλδ)
μετα νερακι και μετα αφρο ,,,,, ξανα νερο και χανα αφρο!

μπολικο ξεπλιμα και δρομο........

σε δεκα λεπτα το επλυνα ουτε να βγαζω λαστοιχα στουσ δρομουσ , ουτε καθαριστικα κτλ τπτ.....

παω και στο σπιτι βαζω και λιγο λυπαντικο στην αλυσηδα και ολα οκ!

ετοιμοσ για ταξηδι!

tsofras
14/08/2008, 09:50
χμμμ τώρα τελευταία έκανα κουβέντα με ένα φιλαράκι , και απλά αναφέρθηκε κατα πόσο είναι καλό για την αλυσίδα να την πλένεις με το πιεστικό γιατί χαλαρώνει....

Δεν ξέρω αν ισχύει, αν κάποιος γνωρίζει ας μας δώσει τα φώτα του

gdevelek
14/08/2008, 10:03
σε καμία περίπτωση πιεστικό στην αλυσίδα

πρώτα πινέλο με πετρέλαιο/παραφινέλαιο

μετά σαπούνισμα με σφουγγάρι και "ήπιο" ξέβγασμα

μετά στέγνωμα

τέλος λάδωμα

LARISEOS
14/08/2008, 10:05
εγω παντωσ εριξα απο το υγρο μετα με το πιεστικο και μιλαμε δεν εμεινε τπτ....... και φαντασου πωσ εγω την κα8αριζα παντα με οδοντοβουρτσα......γεμηζε ο τοποσ γρασα!

8ελει υγρο διαλυτικο και μετα με πιεση φευγουν ολα!

Cpt. Haddock
14/08/2008, 10:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
εγω παντωσ εριξα απο το υγρο μετα με το πιεστικο και μιλαμε δεν εμεινε τπτ.......

Και σΕ είπαν οτι αυτό είναι καλό; :rolleyes:

LARISEOS
14/08/2008, 10:41
δεν μου ειπε κανενασ πωσ ειναι καλο,,,,,

σαν δουλεια εγηνε πολυ καλι....δεν πιεσα την αλυσιδα αλλα με το υγρο εσπασε τα γρασα και με λιγο νερο εγηνε καινουρια!

γιατι να μην ειναι καλο!?

Cpt. Haddock
14/08/2008, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
δεν μου ειπε κανενασ πωσ ειναι καλο,,,,,

σαν δουλεια εγηνε πολυ καλι....δεν πιεσα την αλυσιδα αλλα με το υγρο εσπασε τα γρασα και με λιγο νερο εγηνε καινουρια!

γιατι να μην ειναι καλο!?

Γιατί τα ο-rings μέσα έχουν γράσο εργοστασιακό το οποίο ΔΕΝ πρέπει να φύγει και ΔΕΝ αναπληρωνεται απο το σπρέυ αλυσίδας γιατί το σπρεύ δεν μπαίνει στα o-rings.

Κοινώς μπορεί να φαίνεται ομορφη η καθαρη αλυσίδα αλλά λειτουργικά ίσως να την :wave2:

LARISEOS
14/08/2008, 11:01
σε αυτο εχεισ δικιο αλλα ρε σει .....ολεσ η εταιριεσ πουλανε κα8αριστικα αλυσηδασ ετσι δεν ειναι??

κητα απο το πιεστικο δεν χαλανε τα ο rings ..... αλλα τα καθαριστικα μπορει να το διαλυσουναι!!!

ετσι δεν ειναι??? γιατι αμα δεν βαλεισ κατι στην αλυσηδα οσο και να βαρασ με το πιεστικο δεν καθαριζει παντοσ , αρα ουτε τα rings πιστευω χαλανε .!

τη να πω ρε σει , παντωσ πολυ ευκολια....

εγω το δωκιμασα στην ζαντα πρωτα σε κατι βρομιεσ και μετα στην αλυσηδα δεν μου φανικε ιδιαιτερα δυνατο!!!!

gdevelek
14/08/2008, 11:17
ρώτησες, πήρες απαντήσεις, από κει και πέρα... ό,τι σε φωτίσει ο Μεγαλοδύναμος ;)

LARISEOS
14/08/2008, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
ρώτησες, πήρες απαντήσεις, από κει και πέρα... ό,τι σε φωτίσει ο Μεγαλοδύναμος ;)

ελπηζω ο μεγαλοδυναμοσ να μην μου χαλασει την αλυσηδα!!!

καλο τριημερο σε ολουσ και τα λεμε απο δευτερα!!!!!

και καλεσ διαδρομεσ σε οσουσ πανε καπου............εεεΕΕΕΕ

ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ο 15 αυγουστοσ ειναι για κλαρινα και παιδακια οχι μπανια!@!!!!!!!!

adbasil
15/08/2008, 06:00
Όχι ρε φίλε μην αφήνεις την κουκλάρα σου και τη ζωή σου στα χέρια του Μεγαλοδύναμου.
Αν χαλάσουν τα o-rings μπορεί να σπάσει κι η αλυσίδα εν κινήσει. Σκέφτεσαι τι θα γίνει αν μπλοκάρει ο τροχός; Στο λέω γιατί μου χει σπάσει πάνω στην εθνική με 140 και τα δα όλα.

Αν θες τη γνώμη μου: Ζεστό νερό χωρίς πιεστικό και υγρό πιάτων. Άστη να στεγνώσει. Κάνε μια μικρή βόλτα το τετράγωνο να φύγουν τα νερά και μετά λάδωσέ την Αφού τη λαδώσεις άστην καμιά ώρα να κάτσει το λάδι. Μια μικρή βόλτα το τετράγωνο πάλι να φύγουνε τα περισσευούμενα. Σκουπίζεις αν γουστάρεις ότι έφτυσε η αλυσίδα σου και έτοιμος. Έχει λίγη βαβούρα αλλά δεν το κάνεις και συνέχεια.

Τη μηχανή την έχουμε για να την καβαλάμε όχι για να τη βλέπουμε!

stefanos
15/08/2008, 08:29
Τα τεχνικά είναι γεμάτα με ποστ για καθαρισμούς αλυσίδας.
Με ειδικά υγρά περιποιήσεις ηλεκτρονικούς μηχανισμούς λαδώματος, κυροζίνες, κεροζίνες ασετόν βράσιμο τρίψιμο και οτι άλλο.
Η αλυσίδα είναι πολύ φτηνό πράγμα για να την προσέχουμε τόσο πολύ.
Συνήθως θέλει μόνο λάδωμα και σκούπισμα με ένα πανί.
Τα σπρέυ βέβαια δεν βγαίνουν εύκολα αλλά δεν πειράζει.
Αν σας ενοχλούν οι βρώμικες αλυσίδες δοκιμάστε βαρβολινη και μετά καλό σκούπισμα με πανί.
Κάθε 500 χιλ η μια την εβδομάδα, θα είναι ολοκάθαρη.
Πάντως για όσους φοβούνται για σπάσιμο δεν παίζει να σπάσει αλυσίδα απο κακή λίπανση ή φθορά στα o-ring, η τουλάχιστον θα το παρατηρήσουμε αν ελέγχουμε που και πού.

Respect
15/08/2008, 08:45
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=35331

sakisvolos
15/08/2008, 09:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
γιατι αμα δεν βαλεισ κατι στην αλυσηδα οσο και να βαρασ με το πιεστικο δεν καθαριζει παντοσ , αρα ουτε τα rings πιστευω χαλανε .!

Υπάρχει η πιθανότητα να περάσει νερό μέσα από το O-Ring λόγω της μεγάλης πίεσης με την οποία
πέφτει το νερό στην αλυσίδα και τότε σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα η αλυσίδα σε...:wave2: :wave2: :wave2:


Καλημέρα!:wave2: :wave2:

LARISEOS
17/08/2008, 21:33
λοιπον ,,,,,, οταν λεμε πιεση δεν μιλαμε κανενα να σκοτωνει αλλα απλα να πιεζει λιγο!

εχω κολιμα με αλυσηδα γιιατι την καθαρηζω συχνα καθε φωρα που παω καπου μακρια γιατι σθνηθωσ παω και χωμα!

μεχρι στιγμησ επερνα ενα πολυ ελαφρι νευτη και με οδοντοβουρτσα την εκανα καινουρια αλλα πολθ κουραστικο,,,,,20-30 λεπτα!

OldMan
18/08/2008, 11:05
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Το "ελαφρύ νέφτι" (προφανώς μιλάς για White Spirit) ΔΕΝ έχει φερθεί αξιοπρεπώς στα O-rings της αλυσίδας σου ...!!! :nono:



Υ.Γ.
Αν έχεις διαιρούμενη αλυσίδα, μπορείς να την βγάλεις και να την κρεμάσεις από κάπου...
Αν δεν "ισιώσει" εντελώς μόνο με το βάρος της, μπορείς να την χρησιμοποιήσεις για σιδερογροθιές ή παιχνιδάκια στο κρεβάτι αλλά ΟΧΙ στο μηχανάκι ...!!!:wave2:

LARISEOS
18/08/2008, 11:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Το "ελαφρύ νέφτι" (προφανώς μιλάς για White Spirit) ΔΕΝ έχει φερθεί αξιοπρεπώς στα O-rings της αλυσίδας σου ...!!! :nono:



Υ.Γ.
Αν έχεις διαιρούμενη αλυσίδα, μπορείς να την βγάλεις και να την κρεμάσεις από κάπου...
Αν δεν "ισιώσει" εντελώς μόνο με το βάρος της, μπορείς να την χρησιμοποιήσεις για σιδερογροθιές ή παιχνιδάκια στο κρεβάτι αλλά ΟΧΙ στο μηχανάκι ...!!!:wave2:

μαλλων η η αλυσηδα θα μηνει απλυτη η θα χαλασουν τα rings ,,,,,εμενα το white spirit μου το πρωτινε ο μαστορασ ...... αλλα συγκεκριμενο . ειναι ελαφρυ και δεν κανει ζιμια!

πρωσπαθο να κανω οτι καλυτερο μπορω αλλα το ενα επηρεαζει το αλλο και τπτ δεν γηνεται καλα!

:beer:

steliosvr46
27/08/2008, 13:07
paidia exw paei se ena plyntirio kai exw minei para poly eyxaristhmenos.....
ta palikaria tis plenoun para polu kala timh einai 8 euro 2 euro to gialisma silikonhs pou ginete kainourgia h mhxanh ante geia .... kai 2 euro thn alusida para polu kalh douleia ayto einai sta pathsia kaytatsogou kai pathsiwn ena gkaraz einai ypogeio h kaytatzoglou einai to telos ths galatsiou meta ginete kaytatzoglou to magazi legete moto staison parkin para poly kalh douleia .... den exw thl