PDA

View Full Version : Πινακίδα/Λάστιχο 2-1



xrlantz
14/08/2008, 21:55
Χμμ.. που να ποστάρω.. ας το βάλω γενικές και ας μπει στα ανέκδοτα έτσι όπως έχουν τα πράγματα..

Τρίτη βράδυ πηγαίνοντας τα σκουπίδια στον κάδο αντικρίζω το μικρό μου πόνυ (DRZ400sm για όσους δεν γνωρίζουν το μικρό μου πόνυ) και ανακαλύπτω ότι μου ΛΕΙΠΕΙ η πινακίδα!!!!

ΑΜΑΝ, μου την έφαγαν λέω.. (λόγω πρόσφατης τραυματικής εμπειρίας όλα μεταφράζονται σε κλοπή).
Ωχ λέω… τι κάνουμε τώρα? Δήλωση στην ασφάλεια για απώλεια και ΥΠΟΜΟΝΗ…

Μου κόβει και παίρνω τηλ στην Αττική οδό την οποία χρησιμοποιώ καθημερινά για την δουλειά και τους λέω ότι πρέπει να χάθηκε από εκεί ως έξοδο τάδε στο ρεύμα προς Ελευσίνα..
Θα την είχαμε ήδη βρεί μου λέει ο τύπος. Καλά του κάνω, θα περιμένω και αύριο για να δηλώσω στην ασφάλεια την απώλεια (άντε τώρα να πάει υπουργείο καλοκαιριάτικα, να βγει καινούρια να ενημερωθεί η ασφαλιστική εταιρία και τρέχα γύρευε..)

Λέω να πάρω τον δρόμο ανάποδα ως την έξοδο της Αττικής μπας και την βρω σε κάνα οικόπεδο… βραδιάτικα? Δεν θα δεις τίποτα μου λέει ο καλός μου.. έχει δίκιο..

Παίρνω τηλ στο αστυνομικό τμήμα της περιοχής μου και με συνδέουν με την ασφάλεια… συνομιλώ με ένα «όργανο»… και του λέω ότι έχασα την πινακίδα πιθανότατα στην Αττική οδό το απόγευμα και θέλω να μάθω τι διαδικασία υπάρχει για να δηλώσω την απώλεια…… «Τι λές ρε κοπελιά? Έχεις μηχανή? Και οδηγάς? Και το βγάζεις και Αττική? ΤΙ ΛΕΣ ΡΕ ΘΥΡΙΟ?» (αυτολεξεί οι κουβέντες του) «να προχωρήσουμε στα ΔΙΑΔΙΚΑΣΤΙΚΑ?» του λέω.. έλα από εδώ αύριο να το δηλώσεις, θα το σημειώσω και θα πάει υπουργείο μου είπε…

xrlantz
14/08/2008, 21:56
Βάζω ξυπνητήρι 45 λεπτά νωρίτερα να ψάξω την άλλη μέρα το πρωί με το πάσο μου… ξυπνάω, ξεκλειδώνω και πάω να ξεπαρκάρω.. πώωωω ασήκωτο το μηχανάκι χωρίς καφέ.. δεν έχω δύναμη… κουτσά στραβά το ξεπαρκάρω… ρε… ΛΕΣ??? Χμμ… ο κώλος ψαρεύει.. σταματάω 20 μέτρα πιο κάτω… ΠΙΤΑ το πίσω λάστιχο… ΩΡΑΙΑ λέω..

Παίρνω αγκαλιά το τιμόνι και πάω 400 μέτρα πιο κάτω σε μια BP… φουσκώνω και ρωτάω για βουλκανιζατέρ… μου δίνουν οδηγίες για έναν σε 1Km περίπου.. το βρίσκω… η ώρα 7:40 π.μ. εννοείτε ότι ο τύπος είναι κλειστός… απέναντι έχει μία μάντρα με ανυψωτικά μηχανήματα, κλάρκ και παλετοφόρα. Ευτυχώς υπήρχαν και δύο τύποι που τα κάναν βόλτα… Ρε παιδιά, θα ανοίξει ο απέναντί ή λείπει διακοπές??? Θα ανοίξει κατά τις 8:30-9:00..

Πάλι καλά… κάθομαι μες το λιοπύρι ΧΩΡΙΣ καφέ και κάνω 2 τσιγάρα.. στο μεταξύ βλέπω 2 κινητά στην ταμπέλα του και παίρνω τηλ. ΔΕΝ απάντησε κανείς.. πάει 8:00 και παίρνω τηλ δουλειά να τους πω ότι θα αργήσω.

8:15 έρχεται ο βουλκανιζατεράς.. κοιτάει το μηχανάκι… τι το πήρες το σαράβαλο? (Suzuki) πάρε κανα YAMAHA μου λέει… τον αγνοώ για να τελειώνουμε… παιδεύετε πολύ για να βγάλει τον τροχό από το ψαλίδι και τον άκουγα να βρίζει και να ξανά λέει για YAMAHA.. μου έβγαλε 2,5cm προκίτσα λεπτή και μου λέει ότι είμαι τυχερή… το δένει και φεύγω…

Φτάνω δουλειά και κατά τις 12:00 δέχομαι κλήση από τον μαγικό αριθμό της Αττικής Οδού. «ΤΗΝ ΒΡΗΚΕ ΕΝΑΣ ΔΙΚΟΣ ΜΑΣ ΣΕ ΕΝΑ ΚΑΝΑΛΙ, έλα στην 18 να την πάρεις» σχολάω και όλο χαρά πάω να πάρω την πολυπόθητη πινακίδα της οποίας έχω βγάλει και εισιτήριο για κρουαζιέρα για Δευτέρα.

xrlantz
14/08/2008, 21:57
Σήμερα, Πέμπτη ξημέρωμα, διαλέγω 2 βίδες, ροδέλες και παξιμάδια, βάζω την στολή του εργάτη, και κατεβαίνω να βάλω την πινακίδα στο μικρό μου πόνυ. Από κέντρο φτάνω στο δαχτυλίδι της Κηφισίας και μπαίνω Αττική.. δίνω την κάρτα μοτο στα διόδια, κοιτάζω μια πίσω, χαμογελάω στην πινακίδα μου, βάζω πρώτη, συμπλέκτη και ΒΡΟΝΤΑΕΙ η FMF…

Φτάνω στην δουλειά μου παρκάρω, ξεκαβαλάω και ΤΡΩΩ το ΞΕΝΕΡΩΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ…
Ναι… ΠΑΛΙ… η πινακίδα ΔΕΝ είναι εκεί που την είχα δει τελευταία φορά…

Μια από τα ίδια… όλο ντροπή και αγανακτισμένη παίρνω τηλ την Αττική και τους λέω ότι ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ κάπου στην Αττική ΕΧΑΣΑ την πινακίδα μου…

Είχα κανονίσει καπάκια από δουλειά να έφευγα για Καλαμάτα (Aντώνη, ΜΗΝ με μαλώνεις άλλο..) παίρνω και την ασφάλεια του αεροδρομίου για να ρωτήσω πού να πάω να το δηλώσω, να μου δώσουν και ένα χαρτί ότι απωλέσθη η πινακίδα για να κάνω το ταξίδι μου. Ενημερώνω τους δικούς μου ανθρώπους για τα μαντάτα μου, και ΕΥΤΥΧΩΣ 10:30 πάλι με καλεί ο μαγικός αριθμός της Αττικής και μου λένε «Κυρία τάδε, για ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ σας ΒΡΗΚΑΜΕ την ΠΙΝΑΚΙΔΑ σας». Μην τα πολυλογώ, παίρνω σουπερ ντούπερ βίδες, ροδελες, παξιμάδια να βάλω κόντρα ΚΑΙ χοντρή ταινία διπλής όψης για να κάνω πατέντες, και πάω πάλι στην έξοδο 18 να παραλάβω την πινακίδα μου… στην είσοδο του κτηρίου λέω είμαι η τάδε και ήρθα να πάρω την πινακίδα μου… δίνει σήμα ο φύλακας επάνω και ακούω από τον ασύρματο «ΑΦΟΥ ΤΗΝ ΠΗΡΕ ΕΧΤΕΣ» λύνομαι στα γέλια, λέω στον σεκιουριτά ότι όντως ΚΑΙ εχτές την έχασα και μου την βρήκαν και ήρθα και την πήρα, αλλά ότι και σήμερα την ξανά έχασα…

xrlantz
14/08/2008, 21:59
ΤΕΛΙΚΑ ΤΗΝ ΕΧΩ την πινακίδα, Καλαμάτα δεν πρόλαβα να κατέβω γιατί έκατσα ως αργά στην δουλεία και αύριο με το καλό θα την ΞΑΝΑβάλω επάνω, θα την δέσω με 35000 τρόπους και θα ξεκινήσω το ταξιδάκι μου… ελπίζω να γυρίσω ολόκληρη και να έχω την ΙΔΙΑ ΠΙΝΑΚΙΔΑ στο μικρό μου πόνυ…


Απ’τα τα ωραία :P


Για την ιστορία:
- ο βουλκανιζατεράς είναι βαμμένος γιαμαχάκιας αλλά το ζαχάρωνε το drz
- ο ένας από το 2 κινητά του βουλκανιζατερ με πήρε τηλ πίσω στις 9:00 ήταν φαντάρος και κοιμόταν το πρωί (έτσι φυλάς την πατρίδα ωρέ?)
- χαλάλι τα λεφτά που τους αφήνω κάθε μέρα στην Αττική…
- η Καγκουριά με κυνηγάει
- Blackbusa: πού είσαι να με κράξεις?
- Reinmeister: το εργαλείο βροντάει από την δύναμη… ωραία δουλειά μου έκανες!!
- Doctor-X και Dimchios: κάτι να κάνουμε στο όργανο που μου έκανε και χουμορ στην αστυνομία.
- Οrizontas: εσύ δεν μου έλεγες τίποτε άλλο? Μαντικές ικανότητες έχεις το ξέρεις?
- Captain: ρε λες να μην θέλει να φύγω από Αθήνα?
- Operater: ρε λες να ήθελε να φύγουμε με τζ-ό-π από Αθήνα?



δι εντ..
:bigcry:

reinmeister
15/08/2008, 00:57
δεν σου κανα ωραια δουλεια ,μια κι ακομη δεν λες να βαλεις μυαλο και να σταματησεις να ταλαιπωρεις το κακομοιρο το μοτερακι...:mad:

αναφορικα με το προβλημα...βιδα,ροδελα,λαστιχενια ροδελα,πινακιδα,λαστιχενια ροδελα,ροδελα,παξιμαδι ασφαλειας...και δεν ξαναφευγει ποτε...

πας λοιπον και αγοραζεις δυο παξιμαδια ασφαλειας(ετσι θα τα ζητησεις) και δυο λαστιχενιες ροδελες...αν δεν βρεις ,δεν πειραζει αλλα υποχρεωτικα τα παξιμαδια ασφαλειας...

καλες διακοπες μικρουλα...και προσεχε λιγο το πρι πρι...
:wave2: :beer:


υ.γ. reinmEIster κοπελια...μην μου σκοτωνεις το ονομα...:rotflmao:

KiNG-R!
15/08/2008, 09:30
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

mystique
15/08/2008, 21:54
:rotflmao: :bigcry: :rotflmao:

eftyxos pou tin vrikes pali k as min tritosei e?:wacko:



:wave2:

devil's animal
18/08/2008, 12:00
:uplate: :hypnotize :uplate: :hypnotize


ε,ενταξει αυτα συμβαινουν και στις καλυτερες οικογενειες (τις kawasakikes δλδ:D )

παντως μπραβο για το σθενος:look: που εδειξαν οι υπαλληλοι της Α.Ο και δεν την πεταξαν σε τιποτα σκουπιδια...

:beer:

EVI
18/08/2008, 12:03
:eyepop:

sober
18/08/2008, 12:15
Απιστευτο περιστατικο...παντως και χοντρο συρμα σου κραταει για κανα χρονο... βεβαια 8α σου κανουν ολοι παραπονακια του τυπου ''ρε κοπελιααααα...ανεμιζει η πινακιδα λεμεεεε'' ...

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

αλλα οχι...καλα κανεις και την κουμπωνεις σωστα...:blush:

τελος καλο ολα καλα ! καλες διαδρομουλες ξαδερφουλαααα!!!:beer: :beer: :wave2:



εδιτ:

τελικα οι Γιαμαχακηδες βρισκονται παντου! εχεις περασει ποτε μαρτυρικες στιγμες με ταξιτζη :hypnotize που εχει βαλ8ει να σου κανει πλυση εγκεφαλου για τα προτερηματα του ΧΤ ??? :lol: :lol:

AntoD
18/08/2008, 12:21
Πηγαινε στον παλαιοθωδορο και θα σου βρει την λυση με τα παξιμαδακια....


:lol:

Λεωνίδας
18/08/2008, 19:46
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Λεωνίδας
18/08/2008, 19:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
...παντως και χοντρο συρμα σου κραταει για κανα χρονο... είδες άμα το δέσει ο σωστός άνθρωπος ... δε φεύγει ποτέ :D :D :D

dirtbird
19/08/2008, 08:01
...καλού-κακού, βγάλε την καμμιά φωτοτυπία.....:bigcry: :bigcry: :bigcry:

dirty tricks..... :lol: :lol:

sober
19/08/2008, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
είδες άμα το δέσει ο σωστός άνθρωπος ... δε φεύγει ποτέ :D :D :D


Ορ8ως ομιλησες φιλτατε ...:winka:

:beer: :beer: :beer: :beer: :wave2:

DimChios
22/08/2008, 08:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από xrlantz
- Doctor-X και Dimchios: κάτι να κάνουμε στο όργανο που μου έκανε και χουμορ στην αστυνομία.


Καμακι σου εκανε και εχασες την ευκαιρια σου! :wacko: :lol:
Αν ακομα επιμενεις, πες μου τον αριθμο του*! :smokin:



Αρχικά δημιουργήθηκε από xrlantz
- Captain: ρε λες να μην θέλει να φύγω από Αθήνα?
[/SIZE]


Αν σου ευχηθηκε "καλο ταξιδι" ξανασκεψου το!

:rotflmao: :rotflmao:




*οχι του κινητου του ρεμαλια, μη πεταχτει κανεις π00στης!! :evil: :mad:

DimChios
22/08/2008, 08:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
Απιστευτο περιστατικο...παντως και χοντρο συρμα σου κραταει για κανα χρονο... βεβαια 8α σου κανουν ολοι παραπονακια του τυπου ''ρε κοπελιααααα...ανεμιζει η πινακιδα λεμεεεε'' ...




:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

xrlantz
22/08/2008, 08:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios

*οχι του κινητου του ρεμαλια, μη πεταχτει κανεις π00στης!! :evil: :mad: [/B]

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:









PS:kai efyga apo a8hna, kai me fwth katebika, kai kradasmoi foul, kai sto aigaio thn piga thn pinakida kai se bouna-gkremous kai thn exw AKOMA epanw....
...... KAI FAST D E N XREIASTIKA :P





etsi...:smokin:

bartlal
22/08/2008, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από xrlantz
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:









PS:kai efyga apo a8hna, kai me fwth katebika, kai kradasmoi foul, kai sto aigaio thn piga thn pinakida kai se bouna-gkremous kai thn exw AKOMA epanw....
...... KAI FAST D E N XREIASTIKA :P





etsi...:smokin:


ουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυστ! :smokin:













ΥΓ: που εισαι μΑρί? :confused:

xrlantz
22/08/2008, 10:28
edW!!!!!!!!!!!!!
:evil: :evil:


ton nou sou.....

bartlal
22/08/2008, 10:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από xrlantz
edW!!!!!!!!!!!!!
:evil: :evil:


ton nou sou.....

ayrio den htan na.... ?


gmt....gyrise.....:sad:

Sotirios
22/08/2008, 16:52
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
και πολύ γκαντεμιά ρε παιδάκι μου κάνε κανα ευχέλεο στο μηχανάκι

α που 'σαι .... (σοβαρά τώρα) ρίξε και 2 σταγόνες κόλλας σπειρωμάτων πριν βιδώσεις τις βίδες θα μείνουν βιδωμένες για μια ζωή.