PDA

View Full Version : Cbr 600rr ή Cbr600f



TDM900A
16/08/2008, 19:28
Ιδού το δίλημα, καταρχήν καλησπέρα σας, όπως θα καταλάβατε από το ψευδόνημο ήμουν κάτοχος ενος TDM900 ABS από το οποίο έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένος αλλά δυστυχώς ήταν πολύ ψηλό για εμένα (1,72 ύψος ) και θέλω κάτι παραπάνω... Λοιπόν το CBR είναι ο μεγάλος μου έρωτας που δεν πραγματοποιήθηκε μέχρι στιγμής καθώς προτίμησα το TDM γιατι με έφαγε η γκρινίτσα του μωρού μου (και εγώ που θα κάθομαι κτλ) με αποτέλεσμα στα 3 χρόνια να έχει ανέβει 3 ΦΟΡΕΣ ΜΟΝΟ (γυναίκες!!! δεν βγάζεις άκρη) και επανέρχομαι. Θα ήθελα να μάθω ποιες είναι οι ουσιαστικές διαφορές μεταξύ RR & F? Και πιο συγκεκριμένα:
1)το RR έχει πιο επιθετική θέση οδήγησης από ότι το F( είσαι δηλαδή πολύ σκυφτός στο RR)
2 ) Είναι πιο κουραστικό το RR από το F?
3) το RR συγχωρεί λάθη όπως το F?
όποια άλλη παρατήρηση έχετε ευπρόσδεκτη.
Μένω επαρχία γιατί τη βαρέθηκα την Αθήνα οπότε δεν θα ταλαιπωρείτε σχεδόν καθόλου το μηχανάκι.
Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας, και ελπίζω να μου λυθούν σύντομα οι απορίες γιατί δεν αντέχω άλλο χωρίς μηχανή.

Sapadak
16/08/2008, 19:42
1) Ειναι επιθετικοτερο το αραρ απο το εφ (και οχι μονο ποιο σκυφτο αλλα και ποιο απολυτο οδηγικα)

2) Δεν μπορω να σου πω συγκεκριμενα για το αραρ αλλα θεωρω οτι λογω της απολυτης θεσης του αναβατη και λογω αναρτησεων (σκληροτερες) θα κουραζει σε μεγαλα ταξιδια. (βεβαια ο κοσμος κανει ταξιδια με γυμνα 100αρια οποτε περι ορεξεως)

3) Νο αϊντια :D


Το Εφ ειναι σουπερσπορ μιας αλλης εποχης, και κατ'εμε συγκρινοντας το με το αραρ ειναι σπορτ τουρινγκ.

Το φορτωνεις ευκολοτερα και ασφαλεστερα (το εφ).

Η σελα για το συνεπιβατη ειναι ΜΑΚΡΑΝ καλυτερη (βεβαια δεν ανεβαινε στο τιντιεμ οποτε δυσκολα πλεον)

Ειναι μια μοτοσυκλετα που πιστευω οτι ειναι ιδανικη για "μπασιμο" στο σουπερσπορ κοσμο, για ενα καινουριο στο χωρο.

Εχει τα κλιπ ον πανω απο τη τιμονοπλακα, και τα μασπιε και ποιο ανθρωπινη θεση (πιο χαμηλα και πιο μπροστα) σε σχεση με το ρρ.

Αυτα απο μενα :beer:

gdevelek
16/08/2008, 19:46
1. ναι
2. ναι
3. όχι

με βάση τις ανάγκες σου, Φ ξεκάθαρα

Sapadak
16/08/2008, 19:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
1. ναι
2. ναι
3. όχι

με βάση τις ανάγκες σου, Φ ξεκάθαρα

Το λακωνιζειν εστι φιλοσοφειν :lol:

:beer:

TDM900A
18/08/2008, 18:21
και εγω για το φ πιστευω πως πρεπει να πάω να το μάθω καλά 2 με 3 χρονάκια και μετά να πάω στο 1000 μια και καλή
ευχαριστώ