PDA

View Full Version : Θα τα κάψουν όλα οι ηλίθιοι



tzarot
18/08/2008, 12:18
Σήμερα το πρωί. Ανεβαίνω Πεντέλη από Διόνυσο πρός Μέλίσσια γύρω στις 10:00 για να πάω στη δουλειά μου. Λίγο μετά τον Αγ.Πέτρο μεσήλικας χοντρός σε παλιό Fiat Τιpo, με γυναίκα και γριά (πεθερά ?). Το αμάξι αφήνει πίσω του μυρωδιά σαν να σβήνεις τσιγάρο σε λάδι και τσούπ, χεράκι (τριχωτό) έξω και πετάμε την γόπα στο μεγάλο τασάκι.

Μου σηκώθηκε η τρίχα. Τον προσπερνάω του κάνω σήμα και τον σταματάω.
- "Πού έριξες το τσιγάρο μωρέ ???"
- "Συγγνώμη, ξεχάστηκα !!!"
- "Τι ξεχάστηκες ρε? Την αστυνομία θα καλέσουμε ΤΩΡΑ." βγάζω τηλέφωνο.
- "Πω πω συγγνώμη, και να φανταστείς τώρα μιλάγαμε για τις φωτιές", Ο τύπος είναι περίπτωση!!! μου ανεβάζει κι άλλο την πίεση.
- "Γύρνα πίσω και βρές το τσιγάρο και σιγουρέψου ότι το έσβησες."

Ο τύπος γύρισε, και γώ μαζί του, το βρήκαμε, το έσβησε. και μου λέει:

- "Τι και μπαίνει έτσι φωτιά ? με ένα τσιγάρο ?"
- "Προφανώς και μπαίνει με αυτή τη ζέστη και τον αέρα"
- "Τι να πώ, συγγνώμη και πάλι, δεν θα ξανασυμβεί. Καλή βδομάδα, γειά." !!!

Έμεινα και κανένα πεντάλεπτο να σιγουρευτώ και κοίταζα μήν είχαμε σβήσει λάθος τσιγάρο. Και όπως κοίταζα το δρόμο, τί γόπα είδα στις άκρες, δεν λέγεται.

Έμεινα να σκέφτομαι: Ο τύπος δεν το έκανε επίτηδες, αδιάφορος είναι απλά, ασυνείδητος. Έτσι είμαστε ως λαός. Εϊμαστε για λύπηση.

Μια συμβουλή, όποτε οδηγάτε σε δασωμένα μέρη, προσέχτε τους τους "κουτάνθρωπους".

Ανοιχτά παράθυρα? Ρίξτε μια ταχύτητα και ακολουθήσε από κοντά για το λίγο το κουτί περιμένοντας 2-3 λεπτά. Μπορεί να προλάβετε κάτι, μπορεί να σώσετε ένα δάσος. Ας έχουμε το νού μας.

sober
18/08/2008, 12:24
Καλα του εκανες:) πλεον 8α το σκεφτεται ποοολυ καλυτερα οταν 8α ειναι να σβησει τσιγαρο .... στο ''μεγαλο'' οπως λες κι εσυ...:wave2:

βεβαια δε 8α με εξεπλητε κα8ολου αν γυρναγε με υφακι και σου ελεγε τιποτα σε στυλ ''ε και??'' αλλα ευτυχως δεν επεσες σε τελειως ασυνειδητο...:wave2:

H.A.Balafoutre
18/08/2008, 16:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από tzarot
Σήμερα το πρωί. Ανεβαίνω Πεντέλη από Διόνυσο πρός Μέλίσσια γύρω στις 10:00 για να πάω στη δουλειά μου. Λίγο μετά τον Αγ.Πέτρο μεσήλικας χοντρός σε παλιό Fiat Τιpo, με γυναίκα και γριά (πεθερά ?). Το αμάξι αφήνει πίσω του μυρωδιά σαν να σβήνεις τσιγάρο σε λάδι και τσούπ, χεράκι (τριχωτό) έξω και πετάμε την γόπα στο μεγάλο τασάκι.

Μου σηκώθηκε η τρίχα. Τον προσπερνάω του κάνω σήμα και τον σταματάω.
- "Πού έριξες το τσιγάρο μωρέ ???"
- "Συγγνώμη, ξεχάστηκα !!!"
- "Τι ξεχάστηκες ρε? Την αστυνομία θα καλέσουμε ΤΩΡΑ." βγάζω τηλέφωνο.
- "Πω πω συγγνώμη, και να φανταστείς τώρα μιλάγαμε για τις φωτιές", Ο τύπος είναι περίπτωση!!! μου ανεβάζει κι άλλο την πίεση.
- "Γύρνα πίσω και βρές το τσιγάρο και σιγουρέψου ότι το έσβησες."

Ο τύπος γύρισε, και γώ μαζί του, το βρήκαμε, το έσβησε. και μου λέει:

- "Τι και μπαίνει έτσι φωτιά ? με ένα τσιγάρο ?"
- "Προφανώς και μπαίνει με αυτή τη ζέστη και τον αέρα"
- "Τι να πώ, συγγνώμη και πάλι, δεν θα ξανασυμβεί. Καλή βδομάδα, γειά." !!!

Έμεινα και κανένα πεντάλεπτο να σιγουρευτώ και κοίταζα μήν είχαμε σβήσει λάθος τσιγάρο. Και όπως κοίταζα το δρόμο, τί γόπα είδα στις άκρες, δεν λέγεται.

Έμεινα να σκέφτομαι: Ο τύπος δεν το έκανε επίτηδες,αδιάφορος είναι απλά , ασυνείδητος. Έτσι είμαστε ως λαός. Εϊμαστε για λύπηση.

Μια συμβουλή, όποτε οδηγάτε σε δασωμένα μέρη, προσέχτε τους τους "κουτάνθρωπους".

Ανοιχτά παράθυρα? Ρίξτε μια ταχύτητα και ακολουθήσε από κοντά για το λίγο το κουτί περιμένοντας 2-3 λεπτά. Μπορεί να προλάβετε κάτι, μπορεί να σώσετε ένα δάσος. Ας έχουμε το νού μας.

H.A.Balafoutre
18/08/2008, 16:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από tzarot
Σήμερα το πρωί. Ανεβαίνω Πεντέλη από Διόνυσο πρός Μέλίσσια γύρω στις 10:00 για να πάω στη δουλειά μου. Λίγο μετά τον Αγ.Πέτρο μεσήλικας χοντρός σε παλιό Fiat Τιpo, με γυναίκα και γριά (πεθερά ?). Το αμάξι αφήνει πίσω του μυρωδιά σαν να σβήνεις τσιγάρο σε λάδι και τσούπ, χεράκι (τριχωτό) έξω και πετάμε την γόπα στο μεγάλο τασάκι.

Μου σηκώθηκε η τρίχα. Τον προσπερνάω του κάνω σήμα και τον σταματάω.
- "Πού έριξες το τσιγάρο μωρέ ???"
- "Συγγνώμη, ξεχάστηκα !!!"
- "Τι ξεχάστηκες ρε? Την αστυνομία θα καλέσουμε ΤΩΡΑ." βγάζω τηλέφωνο.
- "Πω πω συγγνώμη, και να φανταστείς τώρα μιλάγαμε για τις φωτιές", Ο τύπος είναι περίπτωση!!! μου ανεβάζει κι άλλο την πίεση.
- "Γύρνα πίσω και βρές το τσιγάρο και σιγουρέψου ότι το έσβησες."

Ο τύπος γύρισε, και γώ μαζί του, το βρήκαμε, το έσβησε. και μου λέει:

- "Τι και μπαίνει έτσι φωτιά ? με ένα τσιγάρο ?"
- "Προφανώς και μπαίνει με αυτή τη ζέστη και τον αέρα"
- "Τι να πώ, συγγνώμη και πάλι, δεν θα ξανασυμβεί. Καλή βδομάδα, γειά." !!!

Έμεινα και κανένα πεντάλεπτο να σιγουρευτώ και κοίταζα μήν είχαμε σβήσει λάθος τσιγάρο. Και όπως κοίταζα το δρόμο, τί γόπα είδα στις άκρες, δεν λέγεται.

Έμεινα να σκέφτομαι: Ο τύπος δεν το έκανε επίτηδες,αδιάφορος είναι απλά , ασυνείδητος. Έτσι είμαστε ως λαός. Εϊμαστε για λύπηση.

Μια συμβουλή, όποτε οδηγάτε σε δασωμένα μέρη, προσέχτε τους τους "κουτάνθρωπους".

Ανοιχτά παράθυρα? Ρίξτε μια ταχύτητα και ακολουθήσε από κοντά για το λίγο το κουτί περιμένοντας 2-3 λεπτά. Μπορεί να προλάβετε κάτι, μπορεί να σώσετε ένα δάσος. Ας έχουμε το νού μας.

ΝΑΙΑΣ
19/08/2008, 18:19
Συγχαρητηρια αλλα θελει πιο δραστικο τροπο.Εγω σε παρομοιο περιστατικο στα φαναρια,εβαλα τη μηχανη στο σταντ και πηρα τη γοπα απο το δρομο και την εριξα στο πισω καθισμα,μια και ειχε ανοιχτο το πισω παραθυρο.Να εβλεπες γελιο που εκανα,οταν τον ειδα να ψαχνει μερος να σταματησει για να βρει την γοπα.

tzarot
20/08/2008, 22:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΝΑΙΑΣ
Συγχαρητηρια αλλα θελει πιο δραστικο τροπο.Εγω σε παρομοιο περιστατικο στα φαναρια,εβαλα τη μηχανη στο σταντ και πηρα τη γοπα απο το δρομο και την εριξα στο πισω καθισμα,μια και ειχε ανοιχτο το πισω παραθυρο.Να εβλεπες γελιο που εκανα,οταν τον ειδα να ψαχνει μερος να σταματησει για να βρει την γοπα.

ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ !!! Αμ δεν το σκέφτηκα, μου έδωσες τρελλή ιδέα... 10000+

johnpan
21/08/2008, 12:41
ρε παιδιά δεν πιάνει φωτιά από μια γόπα μην ειμαστε υπερβολικοί. Η φωτιά χρειάζεται φλόγα, η γόπα κάνει ατελή καύση και έχει πολύ μικρότερη θερμοκρασία από την απαιτούμενη, ούτε τη μισή της φλόγας. Το να ακουμπάει σε ένα πολύ λεπτό ξερό χόρτο το οποίο θα αρχίζει να καπνίζει είναι πιθανότητα 1/100000000000, μετά θα πρέπει να φυσάει ιδανικά ούτε πολύ ούτε λίγο για να γίνει φλόγα, μιλάμε για 1/10000000000000000000000 και μετά πρέπει να μεταδοθεί η μικροεστία, οι πιθανότητες πρακτικά είναι μηδέν.

Να συμπληρώσω ότι φυσικά και δεν πετάω γόπες, για να προλάβω τους καλοθελητές. :wave2:

tzarot
21/08/2008, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
ρε παιδιά δεν πιάνει φωτιά από μια γόπα μην ειμαστε υπερβολικοί. Η φωτιά χρειάζεται φλόγα, η γόπα κάνει ατελή καύση και έχει πολύ μικρότερη θερμοκρασία από την απαιτούμενη, ούτε τη μισή της φλόγας. Το να ακουμπάει σε ένα πολύ λεπτό ξερό χόρτο το οποίο θα αρχίζει να καπνίζει είναι πιθανότητα 1/100000000000, μετά θα πρέπει να φυσάει ιδανικά ούτε πολύ ούτε λίγο για να γίνει φλόγα, μιλάμε για 1/10000000000000000000000 και μετά πρέπει να μεταδοθεί η μικροεστία, οι πιθανότητες πρακτικά είναι μηδέν.

Να συμπληρώσω ότι φυσικά και δεν πετάω γόπες, για να προλάβω τους καλοθελητές. :wave2:

Να με συγχωρείς φίλε μου αλλά πιάνει και παραπιάνει. Όταν η υγρασία έχει μειωθεί λόγω παρατεταμένου καύσωνα και ο αέρας είναι καλός και ξερός πιάνει σε 30". Πίστεψέ το.

johnpan
21/08/2008, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από tzarot
Να με συγχωρείς φίλε μου αλλά πιάνει και παραπιάνει. Όταν η υγρασία έχει μειωθεί λόγω παρατεταμένου καύσωνα και ο αέρας είναι καλός και ξερός πιάνει σε 30". Πίστεψέ το.

Συγγνώμη, χωρίς εμπάθεια ρωτάω, μιλάς με κάποια ιδιότητα? Με τη λίγη φυσική που ξέρω δε βλέπω γιατί η έλλειψη υγρασίας επηρεάζει τη θερμοκρασία ανάφλεξης. Αν δεν έχουμε φλόγα πώς γίνεται τέλεια καύση?

tzarot
21/08/2008, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Συγγνώμη, χωρίς εμπάθεια ρωτάω, μιλάς με κάποια ιδιότητα? Με τη λίγη φυσική που ξέρω δε βλέπω γιατί η έλλειψη υγρασίας επηρεάζει τη θερμοκρασία ανάφλεξης. Αν δεν έχουμε φλόγα πώς γίνεται τέλεια καύση?
1. Φίλε μου ο χειρότερος εχθρός της γνώσης είναι η "Επιστήμη". Πρόσεξέ το θα σε χαλάσει.

2. Επίσης θα σου πρότεινα να ενταχθείς σε κάποια εθελοντική ομάδα δασοπυρόσβεσης, πυροπροστασίας, και να σταματήσεις τις εξυπνάδες. Σε μια τέτοια ομάδα ανοίκω και εγώ μια και ρώτησες για την ιδιότητά μου, εδώ και περίπου 12 χρόνια.

3. Τώρα για την βελτίωση των πράγματι λίγων γνώσεών σου στη Φυσική, (και εγώ χωρίς εμπάθεια) το μόνο μπορώ να κάνω για σένα είναι να σου προτείνω το ακόλουθο ακαδημαϊκό πόνημα:

Title: Atmospheric moisture's influence on fire behavior: surface moisture and plume dynamics.
Author: Potter, Brian E.; Charney, Joseph J.; Fusina, Lesley A.
Date: 2006

Source: International Conference on Forest Fire Research

Description: Nine measures of atmospheric surface moisture are tested for statistical relationships with fire size and number of fires using data from the Great Lakes region of the United States. The measures include relative humidity, water vapor mixing ratio, mixing ratio deficit, vapor pressure, vapor pressure deficit, dew point temperature, dew point depression, wet bulb temperature and wet bulb depression. Two moisture-related measures of the vertical stability of the atmosphere (Convective available potential energy and a modified version of the same quantity) are also tested for the same fire data. Results suggest that measures that indicate the difference between equilibrium moisture content of the atmosphere and actual moisture content correlate more strongly with fire number in a region than do measures of actual moisture content...
Για περισσότερα μπορείς να επισκεφθείς την http://www.fs.fed.us/ (US Forest Service)

4. Αν δεν σε κάλυψα ζητώ συγγνώμη, όμως μπορείς αν θές να πειραματιστείς ο ίδιος.
- Πάρε 2 μεταλλικά κουτιά με καπάκια 50x30x40.
- Ρίξε μέσα ξερά χόρτα που μπορείς να μαζέψεις απο οποιοδήποτε ρείθρο της εθνικής ή επαρχιακού δρόμου.
- Στο ένα κουτί άνοιξε μια τρύπα 8cm και εφάρμοσε ένα ηλεκτρικό πιστόλάκι μαλλιών.
- Κλείσε το καπάκι του κουτιού και λειτούργησε το πιστολάκι για 30 λεπτά ώστε να προκαλέσεις ξήρανση του περιεχομένου του κουτιού.
- Στη συνέχεια άνοιξε το καπάκι και στα δύο κουτιά πέτα απο ένα αναμένο τσιγάρο.

Τι θέλεις να συνεχίσω ???

ΝΑΙΑΣ
21/08/2008, 13:59
Συγχαρητηρια tzarot,εχεις απολυτο δικιο.Τα ιδια εμαθα και εγω σε καποια σεμιναρια σχετικα με τις φωτιες και την πυροσβεση τους. Να ξερουμε οτι ο διαβολος ειναι πιο προβλεψιμος απο την φωτια,για να θυμηθουμε και εκεινο το 'πυρ,γυνη και θαλασσα'.

ΝΑΙΑΣ
21/08/2008, 14:09
Αγαπητε johnpan,η γοπα εχει θερμοκρασια 750 κελσιου.Η φωτια για να δημιουργηθει χρειαζεται 3 στοιχεια ητοι το υλικο,το οξυγονο και την θερμοκρασια,γι'αυτο η πυροσβεση στοχευει στην αφαιρεση η την αδρανοποιηση ενος απο τα 3 στοιχεια.Στο περιστατικο που ανεφερα εγω για την γοπα στο φαναρι,το εκανα οχι για να του καψω το αμαξι αλλα για να του κανω μια τεραστια τρυπα στο πισω καθισμα ωστε να θυμαται την μακακια του και να φοβαται τον επομενο 'τρελλο',οταν πεταει γοπες εξω.[το ιδιο εχω κανει και με αδειο μπουκαλι νερου που πεταξε ο αντρας εξω απο το κουτι του].

crywolf74
24/08/2008, 19:43
Προχτές βρισκόμουν στην εθνική οδό Αγρινίου-Αντιρίου και βλέπω μπροστά μου μία Mercedes 20ετίας με ανοιγμένη την ηλιοροφή του. Παρατήρησα ότι κάθε τόσο ο οδηγός έβγαζε το ένα του χέρι από τη οροφή. Πλησίασα για να δω τι έκανε. Σωστά μαντέψατε. Έβγαζε το χέρι και πετούσε την στάχτη από το τσιγάρο που κρατούσε. Γυρίζω τότε στην κοπέλα μου και της λέω: "Να δείς που στο τέλος θα πετάξει και την γόπα από εκεί". Και πάλι σωστά μαντέψατε. Δεν πρόλαβα να ολοκληρώσω την φράση μου και... τσουπ, την πετάει και με μια χάρη! Υπόψην ήμασταν σε δασώδη σχετικά περιοχή. Δυστυχώς το μόνο που έκανα ήταν να του αναβοσβήσω τα φώτα και να κουνήσω το κεφάλι μου. Αυτός αμφιβάλω αν καταλαβε πάντως τίποτα.

Αντε να δούμε, τι άλλο θα δούμε πια!

el_hymador
24/08/2008, 20:03
Αυτο το αδιαφορος ειναι που μου διαλυει τα νευρα ρ.π.μ.!!

Το να ειναι ενας μπινες - μουλος που βαζει φωτιες το χωνευεις....αλλα να καιγονται τοσα δαση απο αδιαφορια και ηλιθιοτητα ειναι να χτυπας το κεφαλι σου στον τοιχο....

Και ερχεσαι μετα και αναρωτιεσαι...

Ποια δημοκρατια ρε μ@λ@κες; Γιατι να εχει αυτο το ζωο και ενα καρο αλλα ζωα δικαωμα ψηφου; στην τελικη γιατι να εχει δικαιωματα;

Χουντα στους ηλιθιους....ειναι το μονο πολιτευμα που τους αξιζει!

native
25/08/2008, 10:22
Παιδιά μια γόπα είναι ικανή να ανάψει φωτιά.


Δε θα μιλήσω με όρους φυσικής αλλά με το τι είδα.



Πέρυσι με τις μεγάλες φωτίες ήμουν στην εθνική Αθηνών-Λαμίας και στο ύψος του

Βασιλόπουλου κάποιος πέταξε τσιγάρο (άθελα του? αδιαφορία?εσκεμμένο? δε ξέρω)


Το αποτέλεσμα ήταν να πάρουν φωτία τα ξερόχορτα αμέσως και ήταν τόσα πολλά που δεν περιορίστηκε σε καπνό απλά.


Και μεις και άλλοι οδηγοί τρέχαμε με τους πυροσβεστήρες να σβήσουμε.

Θέλει προσοχή και λιγότερη αδιαφορία.

Μυαλό δε βάζει κανείς.

Βαγγελας
26/08/2008, 20:17
Παιδες γεια χαρα !


τι να λεμε τωρα .... απο τσιγαρα να φανε και οι κοτες !

εδω βλεπεις τυπους με το τσιγαρο στο στομα να βαζουν βεντζινη σε βεσπακι........
τσιγαρα να μπαινουν στην αμμο και φυσικα τσιγαρα να πεφτουν δεξια αριστερα σε εποχη που η ζεστη εχει φτασει φουλ και ολα ειναι ξερα !
καθε ΚΑΘΕ μερα ακουνε παντου για φωτιες και μυαλο δε βαζουν!!!!!!!!


ΚΡΙΜΑ για τον τοπο τον κανανε καρβουνο οι Ηλιθιοι!!!!!!

tzarot
26/08/2008, 22:45
και η συνέχεια:

Γύρισα σήμερα το βράδυ απο μια 300άρα Αθήνα - Αράχωβα, να ολοκληρώσω το στρώσιμο στη νέα ΤΑ.

Μέτρησα 3 ανάλογα περιστατικά, μόνο που δεν μπόρεσα να βεβαιωθώ ποιο ήταν το μουνόπανο που πεταξε την γόπα. Τα δύο απο τα 3 στον παρνασσό εκεί που μυρίζει έλατο.

Tpap
26/08/2008, 23:02
αυτά τα ατομάκια, μονο με ανελέητο γ@μ@σι θα ξαναγαπήσουν την φύση...:mad: :mad:

sober
27/08/2008, 14:10
Απορια το εχω....

Υπαρχουν τροποι να κανεις ''τασακι'' σε περιπτωση που δεν υπαρχει τασακι στο αμαξι...ειτε σε αδειο μπουκαλακι με λιγο νερο..ή σε πλαστικο ποτηρακι και το ιδιο ισχυει και στην παραλια για να μην πετας τις γοπες στη αμμο...

ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ?????

:mad: :mad: :mad: :mad:

VanDiemen
30/08/2008, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
ρε παιδιά δεν πιάνει φωτιά από μια γόπα μην ειμαστε υπερβολικοί. Η φωτιά χρειάζεται φλόγα, η γόπα κάνει ατελή καύση και έχει πολύ μικρότερη θερμοκρασία από την απαιτούμενη, ούτε τη μισή της φλόγας. Το να ακουμπάει σε ένα πολύ λεπτό ξερό χόρτο το οποίο θα αρχίζει να καπνίζει είναι πιθανότητα 1/100000000000, μετά θα πρέπει να φυσάει ιδανικά ούτε πολύ ούτε λίγο για να γίνει φλόγα, μιλάμε για 1/10000000000000000000000 και μετά πρέπει να μεταδοθεί η μικροεστία, οι πιθανότητες πρακτικά είναι μηδέν.

Να συμπληρώσω ότι φυσικά και δεν πετάω γόπες, για να προλάβω τους καλοθελητές. :wave2:

Είναι όπως παλιά, που κάποιοι ήθελαν να πείσουν πως δεν υπάρχει πρόβλημα να καπνίζεις στο βενζινάδικο. Ακόμη κι αν είναι έτσι τα πράγματα (που εννοείται πως προσωπικά δεν το πιστεύω, που να το αναλύει τρεις ώρες σε διάλεξη ο Hawkins), το να φυσάμε και το γιαούρτι σε τέτοιες περιπτώσεις, δεν είναι υπερβολή! Κι εγώ πέτυχα κάποιους ηλίθιους που άναψαν φωτιά μέσα σε πάρκο με πεύκα κι ακόμη δε συγχώρεσα τον εαυτό μου που δεν κάλεσα την αστυνομία και περιορίστηκα στο να πάω δίπλα στη φωτιά και να τη σβήσω, αγριοκοιτάζοντας τα υπανθρωποειδή που την άναψαν.

Maira
30/08/2008, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
ρε παιδιά δεν πιάνει φωτιά από μια γόπα μην ειμαστε υπερβολικοί. Η φωτιά χρειάζεται φλόγα, η γόπα κάνει ατελή καύση και έχει πολύ μικρότερη θερμοκρασία από την απαιτούμενη, ούτε τη μισή της φλόγας. Το να ακουμπάει σε ένα πολύ λεπτό ξερό χόρτο το οποίο θα αρχίζει να καπνίζει είναι πιθανότητα 1/100000000000, μετά θα πρέπει να φυσάει ιδανικά ούτε πολύ ούτε λίγο για να γίνει φλόγα, μιλάμε για 1/10000000000000000000000 και μετά πρέπει να μεταδοθεί η μικροεστία, οι πιθανότητες πρακτικά είναι μηδέν.

Να συμπληρώσω ότι φυσικά και δεν πετάω γόπες, για να προλάβω τους καλοθελητές. :wave2:



Να σε πληροφορήσω λοιπόν, πως έχω δει να ανάβει φωτιά από γόπα!!! Έτσι για πλάκα! Βλέπεις, από την στιγμή που θα αρχίσει να καπνίζει το ξερόχορτο, ένα μικρό αεράκι είναι αρκετό για να δηκιουργήσει μια μικρή φλογίτσα σαν κεράκι! Αυτή η φλογίτσα όμως θα πάει στο διπλανό ξερόχορτο και θα γίνει λίγο πιο μεγάλη! Ε και μετά την συνέχεια την ξέρουμε όλοι!!!


Δεν είναι αστείο! Τα ξερόχωρτα ανάβουν για πλάκα! Σκεφτείτε το Πάσχα! Φαντάζομαι όλοι έχουν ψήσει, ή έχουν δει! Αν έπεφτε ένα κομματάκι πυρομένο ξύλο κάτω, στα ξερόκλαδα, αμέσως αυτά άρχιζαν να καίγονται! χωρίς φλόγα! Αν τα φυσούσες και λίγο.............


Σκεφτείτε πώς ανάβουμε το τζάκι, όταν σβήνει! Με λίγο αέρα στη θράκα!!!!

:wave2:

kordix
31/08/2008, 12:32
φυσικά και ανάβει φωτιά από τσιγάρο.

Είμαστε με κάτι φίλους στη κλασσική πηγή στην πάρνηθα (σημείο συνάντησης - ξεκούρασης εντουράδων) και ξαφνικά μας μύρισε καμμένο. Κάποιος λίγο πιο κει είχε πετάξει τσιγάρο αναμμένο και αρπαξαν κάτι φυλλαράκια δίπλα στη πηγή ακριβώς.

Θέλει προσοχή.