PDA

View Full Version : Τροχαίο για να ξεκινήσουν οι διακοπές μας καλα.....



argy_kap
18/08/2008, 13:46
Δεν είχα πέσει ποτέ μέχρι στιγμής ποτέ με την μηχανή...και δυστηχώς έτσι ξεκινήσανε οι διακοπές μας φέτος....

Λίγο πριν το τέλος του σκατόδρομου της Κατάρας, 3 στροφές πριν βγούμε στο καινούργιο κομάτι έξω απο τα Ιωάννινα σε μια στενή γέφυρα φρενάρει ο μπροστινός μας για να αφήσει το φορτήγο που έρχεται απο την άλλη να περάσει.....έχω κρατημένη την προβλεπόμενη απόσταση......φρεναρω απαλά........ στην ενδοεπικοινωνία παίζουν οι "Ονειράμα"....φρενάροντας σκέφτομαι οτι σε λίγο βγαίνουμε στο καλό κομάτι του δρόμου και σε καμιά ώρα θα είμαστε στο καράβι για Παξούς.....

Το επόμενο που θυμάμαι είναι να με μαζεύουν Ιταλοί μηχανόβιοι απο την μέση του δρόμου....

Ο τίγρης δεν έχει κλείσει μήνα, είναι φορτωμένος με τριβάλιτσο, γυαλίζει, έχει όλα τα extra επάνω, κάνει το πρώτο του μεγάλο ταξίδι και μέχρι τώρα αποδίδει άψογα στον παλιόδρομο.....ξαφικά τον βλέπω κάτω, βαλίτσες στην μέση του δρόμου, υγρά απο το ψυγείο παντού, πλαστικά στην μέση του δρόμου να πατιούνται απο τα διερχόμενα αυτοκίνητα.....

Η γυναίκα μου έχει ήδη σηκωθεί και με ρωτάει αν είμαι καλά και αφού βλέπει οτι είμαι καλά αρχίζει να στολίζει με κοσμιτικά επίθετα το πίσω αυτοκίνητο.....Τζιπ με γυναίκα οδηγό που έχει πανικοβληθει και βάζει τα κλάματα λέγοντας οτι δεν πιάσανε τα φρένα....έχω θολωσει.....δεν θυμάμαι τα πρώτα 5 λεπτά, το κεφάλι μου κουδουνίζει....Βλεπω τον Τίγρη κάτω με σπασμένα μπρος/πίσω πλαστικά, μας βρήκε στην βάση της πινακίδας, σηκωθήκαμε με το πίσω μέρος, η γυναίκα μου πιέστηκε πάνω μου, εγω έριξα κουτουλιά στο κοντέρ αφού πιέστηκαν τα πόδια μου επάνω στο ντεπόζικο και πήρα ύψος. Και μετά φυσικά πέσαμε και οι δύο αριστερά στο δρόμο μαζί με την μηχανή....χτυπώντας το κεφάλι.....

Απολογισμός Τίγρη: όλα τα περιφεριακά πλαστικά, πίσω μέρος υποπλαισίου, βαλίτσες, εξάτμιση κλπ κλπ
Απολογισμός τζιπ: Το μισό καπό μέσα, ψυγείο, και όλη η μούρη για πέταμα
Απολογισμός ανθρώπων: ούτε ΜΙΑ γρατσουνιά....μια μελανιά εγώ στα μπούτια λόγο πίεσης στο ντεπόζιτο....

Είμαι σε εκνευριστικό βαθμό οπαδός της σωστής και προβλεπόμενης ένδυσης στη μηχανή....αυτή την φορά όμως που μου χρειάστηκε ήταν εκεί να σώσει τα τομαρια μας....Δερματινα πάνω/κάτω, μπότές, γάντια και φυσικά κράνη....χωρίς αυτά όμως δεν θα μπορούσαμε να επιστρέψουμε σπιτι μας με την Express, να αλλάξουμε βαλίτσες, να πάρουμε το αυτοκίνητο και να φύγουμε το ίδιο βράδυ για Παξούς.....αργήσαμε να πάμε 20 ώρες....και τι έγινε?

Ένα απο αυτά που μας δίνει η μηχανή είναι ελευθερία , και εμείς στις διακοπές μας δεν την χαλάμε για τίποτα! Δεν πειράζει που χαλάσαμε την καινούργια μας μηχανή πριν κλείσει μήνα, δεν πειράζει για την ταλαιπωρία που φάγαμε για να επιστρέψουμε και να ξαναπάμε, δεν πειράζουν τα ωραία μας κράνη που είναι για πέταμα και ο εξοπλισμός που θέλει αλλαγή......και ξέρετε γιατί?????

Γιατί εκείνο το απόγευμα πριν ξαναφυγουμε, γυρίσαμε σπίτι και είδαμε το 8 μηνών παιδί μας να μας χαμογελάει .............


ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΙ συνάδελφοι....μην χαλιέστε με τίποτα....





ΥΓ: η οδηγός υπέγραψε πλήρη υπατιότητα και όλα θα γίνουν όπως πρώτα......επίσης με το που φτάσαμε στο νησί, παρκάραμε το αυτοκίνητο και νοικιάσαμε 125αρι

:D :D

MikeG
18/08/2008, 13:50
Ποτέ ξανά φίλε μου!!!
Μου αρέσει πολύ αυτή η αίσθηση αισιοδοξίας & "χαράς" που βγάζεις! Να το κρατήσεις αυτό!
Περαστικά στο τίγρη & σύντομα όπως πριν!


:wave2:

byron
18/08/2008, 13:50
:beer: :beer:

Μ΄αρέσει ο θετικός τρόπος σκέψης σου φίλε. Ποτέ ξανά και γρήγορα με τον τίγρη στους δρόμους.:wave2:

motorpsycko
18/08/2008, 14:01
Τυχερος και συντομα παλι πληρης με τον τιγρη να γρυλιζει!!!

ktmakis
18/08/2008, 14:08
Αυτός είναι μοτοσυκλετισμός με όλη τη σημασία της έννοιας : Μράβο σας που είστε πλήρως συνηδειτοποιημένοι και ξέρετε τι κάνετε. Η πιο σωστή αντιμετώπιση που έχω ακούσει χρόνια τώρα.
Αλλοι μόλις σηκωθούν πλακόνωνται στο ξύλο λες και δεν είναι μέσα στο παιχνίδι η πτώση ή λές και το έκανε επείτηδες ο άλλος.
Μπράβο και πάλι μπράβο σας. Το μηχανάκι γίνεται πάλι καινούριο !!

tzarot
18/08/2008, 14:28
+1000 στην ΘΕΤΙΚΗ σκέψη σου.
...και ποτέ μα ποτέ να μην ξαναδιασταυρωθεί η ζωή σου με ηλίθιους.

700_Thespieis
18/08/2008, 14:32
Πολυ ωραιος!!:winka:

devil's animal
18/08/2008, 14:37
και απο μενα ενα μπραβο για το γεγονος οτι βλεπεις τα πραγματα ετσι...
:beer: :beer:

ποτε ξανα στραβες και αναποδιες!
:beer: :beer:

golis
18/08/2008, 14:40
Βαγγελίστρα μ ! :uplate:
Ο ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ ΣΩΖΕΙ ΛΕΜΕ.
Τα σίδερα ματαφτιάνονται...
Πάμε γι άλλα φιλαράκι μην μασάς !
Ελπίζω να ξεπεράσετε σύντομα το ψυχολογικό σοκ εσύ και γυναίκα σου. :wave2:

Αυτα να τα βλέπουν οι σκατόηλίθιοι με τα δίχαλα παντούφλια και τα capri παντελόνια τους,
σιχάθικά να τους βλέπω πλέον,γμτ το σκατομυαλό τους μέσα γμτ.
Πότε θα κλωτσίσω κανέναν...

Σκατόμυαλοι (δις) :yuck:

AntoD
18/08/2008, 14:44
Πολυ σωστος....και τυχερος....

αλλα την τυχη μας σε μεγαλο βαθμο την οριζουμε εμεις.!!!!!!!

Περαστικα (στην μοτο) και ποτε ξανα!!!

kalant
18/08/2008, 14:47
μια χαρα εισαι φιλε, αφου 1) δεν θα επιβαρυνθεις σε τιποτα και 2) εισαι καλα, ολα μια χαρα ειναι...

τι να πουν και αλλοι :a13: που πληρωνουν κερατιατικα απο γκαντεμια...

hercul
18/08/2008, 15:05
Περαστικά και ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ!!! :beer: :beer: :beer:
Πραγματικά μπράβο για τον τρόπο αντιμετώπισης!! Και γω είχα φέτος παρόμοιο ατύχημα με υπαίτιο αυτοκίνητο με ΜΟΝΟ υλικές ζημιές χάρη στον πλήρη εξοπλισμό(πραγματικά αγραντζούνιστος την γλίτωσα και γω) αλλά παρόλαυτα η ψυχολογία μου έπεσε αρκετά για λίγο καιρό. Σαυτό βέβαια βοήθησαν συγγενείς και ο περίγυρος γενικότερα με τον πανικό και την καταστροφολογία τους!!


ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΙ συνάδελφοι....μην χαλιέστε με τίποτα....

+1000 αδερφέ!!






ΥΓ. Να διεκδικήσετε από την ασφαλιστική αποζημίωση 100% και για την ένδυση σας εκτός από τις βλάβες της μηχανής! Ακόμα και αν υπέγραψε η οδηγός του αυτοκινήτου ότι φταίει η ασφαλιστική θα πάει να σας τα κόψει! Τα δικαιούστε όμως 100% !

Πάντα όρθιοι!! :beer:

sergiosm
18/08/2008, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από argy_kap
...και ξέρετε γιατί?????

Γιατί εκείνο το απόγευμα πριν ξαναφυγουμε, γυρίσαμε σπίτι και είδαμε το 8 μηνών παιδί μας να μας χαμογελάει .............



ΝΑ ΤΟ ΧΑΙΡΕΣΤΕ ... :sun: :sun: :sun: :sun:

filipp0s
18/08/2008, 15:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
:beer: :beer:

Μ΄αρέσει ο θετικός τρόπος σκέψης σου φίλε. Ποτέ ξανά και γρήγορα με τον τίγρη στους δρόμους.:wave2:


+1000


:wave2: :wave2: :wave2:

GreenBill
18/08/2008, 15:23
Συγχαρητηρια για τον πεντακαθαρο τροπο σκεψης σας.Πολυ σημαντικο που και η γυναικα σου σκεφτεται ετσι.Ποσοι και ποσοι ταλαιπωρουνται...:beer:

PanVas
18/08/2008, 15:24
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Gi_4ce
18/08/2008, 16:39
Το οτι ΔΕ ΜΑΣΑΤΕ είναι το κλειδί μγια να περάσετε όμορφα παρά τις κακουχίες σας!!!

Για τον τίγρη μην ανυσηχεις. Ήταν 1 μηνός, αλλα τώρα θα γίνει πάλι καινούριος!

VanDiemen
18/08/2008, 18:48
Κάτι δεν πάει καλά εδώ! Που είναι οι βρισιές και τα μπινελίκια στη γυναίκα που σε χτύπησε; Που είναι οι κατάρες στους εργολάβους που έκαναν το δρόμο το '29; Στους Ιταλούς που σε σήκωσαν; Στο αφέντικό σου (έτσι, επειδή βρήκες ευκαιρία να βγάλεις τ' απωθημένα σου!); :rolleyes: Σοβαρά τώρα, τα θεμά μου συγχαρητήρια. Διαβάζοντας το γράμμα σου, πριν δω τις απαντήσεις των υπολοίπων οι πρώτες λέξεις που σκέφτηκα ήταν "μου αρέσει" κι από ότι είδα έτσι κινήθηκαν οι απαντήσεις και των υπολοίπων! Ποτέ ξανά! Καλές διακοπές!;)

Maira
18/08/2008, 18:58
Περαστικά, για τα ελάχιστα σημάδια σου, και για τα σημάδια του τίγρη!!!!


ο εξοπλισμός ΣΩΖΕΙ (ας το επαναλάβουμε......)

πάντα όρθιος και πάντα χαμογελαστός!!!!!





:wave2:

Akatanomastos
18/08/2008, 20:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από argy_kap
και ξέρετε γιατί?????
Γιατί εκείνο το απόγευμα πριν ξαναφυγουμε, γυρίσαμε σπίτι και είδαμε το 8 μηνών παιδί μας να μας χαμογελάει .............


:) respect

να περασετε καλα και να ειστε ακομα καλυτερα:wave2:

Jo.Da.
18/08/2008, 20:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από argy_kap

Γιατί εκείνο το απόγευμα πριν ξαναφυγουμε, γυρίσαμε σπίτι και είδαμε το 8 μηνών παιδί μας να μας χαμογελάει .............

Ανατρίχιασα...

Ποτέ ξανά...:beer:

ant0ine
18/08/2008, 21:47
Μπράβο ρε παιδιά... μου φτιάξατε το βράδυ! :beer:

Περαστικά και υπομονή για το τιγράκι σας!!! Να χαίρεστε το παιδάκι σας!!!!:wave2:

Respect
18/08/2008, 21:56
Κρίμα η μηχανή κλπ. :(

Ζήτω οι διακοπές!! :beer: :beer:

Εύχομαι ποτέ ξανά σε κανέναν!!! :wave2: :wave2: :wave2:

TROOPER
18/08/2008, 22:03
περαστικα !!!!!!!!!

:wave2:

Tropeas
18/08/2008, 23:47
γεια σου ρε Argy....
έτσι...
τελικά τα ατυχήματα είναι για να μας βγάζουν απο την επιλογή της μηχανής?
ή για να μας φέρνουν ποιο κοντά στην αυτογνωσία και την αίσθηση του τι πραγματικά γίνεται εκεί έξω και πως πρέπει να συνεχίσουμε να αντιδράμε? :winka:

tthodor
18/08/2008, 23:50
"Εσύ δεν είσαι άνθρωπος . . .εσύ είσαι χιονάνθρωπος" (με την καλή έννοια)

Συγχαρητήρια για την αντιμετώπιση σου και για το κόπο σου να μας κάνεις να σκεφτούμε όλοι πιο θετικά :beer:

Ποτέ ξανά !!!

LsKostas
19/08/2008, 00:19
Kαιρο ειχα να διαβασω κατι δυνατο και αισιοδοξο


Μπραβο γιατι εισαι προνοητικος :beer:


και ευχομαι μονο απροβληματιστα χλμ απο εδω και περα :wave2:

mystique
19/08/2008, 01:43
:sun: :beer: :sun:
:cool: :wave2:

McTalas
19/08/2008, 02:16
Περαστικα ρε Αργυρη, φτάνει που ειστε καλα !!!

vagelis24
19/08/2008, 03:05
To αντιμετωπισες πολυ σωστα, μπραβο σου.
Εγω και μονο που το σκεφτομαι, @$#%^&#@#$.

Καλες διακοπες :wave2:

argy_kap
19/08/2008, 09:30
Ευχαριστούμε για τις ευχές και τα καλά λόγια....:) :)

Θα ενημερώσω για την κατάσταση με την ασφαλιστικη και τι παει να γίνει.....

Λάμπρο, περαστικά και σε εσένα....είδα πριν λίγο οτι σε φάγαν οι τουρίστες....:)

:beer: :beer:

Trans
19/08/2008, 11:41
tip: Κομμένοι οι ΟΝΕΙΡΑΜΑ... δεν σου "κάθονται"

Πάντως χάρηκα τον τρόπο σκέψης σου. Επίσης, μια φορά θα χρειαστεί η πανοπλία. Αλλά θα βγάλει τα λεφτά της...

sober
19/08/2008, 12:16
Μπραβο κι απο μενα για τη 8ετικη σκεψη...οντως ετσι πρεπει να το αντιμετωπιζουμε ολοι εφοσον δεν εγινε κατι πραγματικα ασχημο...

Περαστικο κι αγυριστο να ειναι! Να χαιρεστε κα8ε χαμογελο του πιστιρικα και καλες βολτιτσες με το 125αρι..:winka:

Οσο για τη ακατανομαστη..οτι και να πω λιγο 8α ειναι...:mad:

Akatanomastos
19/08/2008, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
Οσο για τη ακατανομαστη ..οτι και να πω λιγο 8α ειναι...:mad:

για προσεξτε λιγο τα λογια σας για τους συγγενεις μου :mad:



:D :smilea:

paranoid
19/08/2008, 13:34
Περαστικά φίλε μου.....
Να χαίρεστε το παιδάκι σας και πάντα όρθιοι......

sergiosm
19/08/2008, 20:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
Οσο για τη ακατανομαστη..οτι και να πω λιγο 8α ειναι...:mad:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
για προσεξτε λιγο τα λογια σας για τους συγγενεις μου :mad:



:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

theodosisv
20/08/2008, 01:04
ΜΠΡΑΒΟ και ξανα ΜΠΡΑΒΟ!!!

για την προνοητικοτητα αλλα κυριως για τον τροπο αντιδρασης και για το γεγονος οτι τελικα πηγατε στις διακοπες σας. η ολη αντιμετωπιση του θεματος δειχνει εναν ανθρωπο ευτυχισμενο που τα εχει βρει με τον εαυτο του και βλεπει τη ζωη ετσι οπως θα επρεπε ολοι μας να τη βλεπουμε. τοτε σιγουρα αυτος ο κοσμος θα ηταν καλυτερος.

καλες διακοπες και περαστικα στον τιγρη...:a18: :a23: :a23:

argy_kap
20/08/2008, 08:27
Ψιτ.....αισθάνομαι και άσχημα με τόσα καλά λόγια.....:beer: :beer:

Η ασφαλιστική καλύπτει και τα δύο μας κράνη αλλά και τις παραμικρές γρατσουνιές που έγιναν στην μηχανή....όλα θα αντικατασταθούν και οτι δεν υπάρχει στην Ελιοφιλ θα παραγγελθει με courrier απο Αγγλία για να έρθει όσο πιο σύντομα γίνεται....η αντιμετώπιση μέχρι στιγμής είναι άψογη.....

icet
20/08/2008, 09:07
Ένα μεγάλο μπράβο και από εμένα για τη προνοητικότητά σου , για το θάρος σου , για την αισιοδοξία σου και γιατί δεν το έβαλες κάτω και συνέχισες τις διακοπές σου.

Μακάρι οι μισοί από εμάς να σκεφτόμασταν σαν εσένα...

Να σας ζήσει το πιτσιρίκι και εσείς να είστε καλά και να κάνετε πολλά και ασφαλή χιλιόμετρα.:beer:

miketzif
20/08/2008, 14:08
και από εμένα φίλε μου μακάρι να έιναι το τελευταίο να είσαι πάντα γερός εσύ και οι αγαπημένοι σου και να θυμάσαι (πραγμα που εσύ το ξέρεις καλά) ότι τα "καμάρια" μας έιναι παλιο σίδερα στην ουσία και το μόνο που μετράει είναι να είναι οι άνθρωποι καλά?

:wave2: :wave2: :wave2:

Βαγγελας
26/08/2008, 20:46
Μπραβο σας για την προσοχη στο ντυσιμο και φυσικα ειναι ευχαριστο που δεν παθατε τιποτα ! η μηχανη γινεται αμεσως παλι καινουργια με λιγες χιλιαδες ευρω.....
εσεις ομως οχι !



παιδες αυτα ολα να μας γινουν μαθημα και μενα φυσικα αφου δεν ταξιδευω στην Ελλαδα με στολη καλοκαιριατικα .......

μπραβο και παλι..

RaGe_Raptor
26/08/2008, 21:02
+1000 για το θετικο τροπο σκεψης.
θα ηταν ενας ομορφος κοσμος αν αντιμετοπιζαμε ολοι ετσι τις καταστασεις αυτες.

OzZzZzY
26/08/2008, 21:21
εισαι αρχοντας! :D

Tpap
26/08/2008, 22:40
σωστός, φίλε...!

πραγματιστής, λογικός, προσγειωμένος. Όπως πρέπει να είναι ό αναβάτης. Καλή δύναμη κ καλές διακοπές.

GAS NICK
27/08/2008, 10:45
μπραβο και παλι μπραβο
αν υπαρχει καλη διαθεση δεν τη χαλαει τπτ
ναναι το τελευταιο :wave2:

Road67
27/08/2008, 16:19
Να σας ζησει το μωρακι φιλε μου. Καλα τα λες. Ασε αλλους να πηγαινουν με τα λακοστ και τις βερμουδες. Καλα ξεμπερδεματα. Να 'στε καλα :beer: :wave2:

TOLISTOLAROS
27/08/2008, 16:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
:beer: :beer:

Μ΄αρέσει ο θετικός τρόπος σκέψης σου φίλε. Ποτέ ξανά και γρήγορα με τον τίγρη στους δρόμους.:wave2:
Όταν εννοείς Τίγρη μήπως εννοείς κάτι τέτοιο;:) :) :)
Όχι τπτ άλλο αλλά για να'μαστε ήσυχοι...:beer:


139775

argy_kap
28/08/2008, 17:20
Σήμερα βγήκε η λίστα με τα ανταλλακτικα...είναι καμιά 30αρια κωδικοί....και κόστος κάπου στα 5000....


Αν όλα πάνε καλά σε 3-4 εβδομάδες θα έχουμε και πάλι μηχανή.....

:beer: :beer: :beer: :beer:

Jo.Da.
28/08/2008, 20:29
Με το καλό πάλι καβάλα στον Τίγρη (http://www.youtube.com/watch?v=bbCSKAAFs3k) φίλε...:beer:

υγ: το κομμάτι άπαιχτο...

Innersense
29/08/2008, 16:52
χέστηκα πάνω μου μόλις διάβασα πως έγινε το ατύχημα...

τι μπορεί να σου συμβει στα ξαφνικά...

εκπληκτική η αντιμετώπιση και ίσως ένα απο τα "θετικότερα" κείμενα που έχω διαβάσει εδω μέσα.

καλοτάξιδος, ΠΑΝΤΑ!

argy_kap
20/11/2008, 09:08
Να γράψω και το τέλος της ιστορίας.....

Το ατύχημα έγινε 2/8, μηχανή παρέλαβα 2/10.

Η καθυστέρηση οφείλεται στο καλοκαίρι και επίσης ότι η μάσκα δεν υπήρχε στην Ελλάδα. Ουσιαστικά μετά από 1/9 ξεκινήσαμε την διαδικασία ανακατασκευής.

Πλήρωσα όλο το ποσό από την τσέπη μου για να μπορέσει η μηχανή να είναι έτοιμη, και μετά με τα τιμολόγια ξεκίνησα την διαδικασία για την ασφάλεια....οφείλω να ομολογήσω ότι δεν ταλαιπωρήθηκα πολύ, και σήμερα με πήρανε τηλέφωνο να πάω την Δευτέρα 24/11 να πάρω την επιταγή μου.

Μου κόψανε λεφτά μόνο από τα 2 κράνη λόγο παλαιότητας (!!)

Τέλος καλό όλα καλά....αλλά το βασικό είναι να έχεις λεφτά στην πάντα γιατί αλλιώς η καθυστέρηση θα είναι μεγάλη.....

TOLISTOLAROS
20/11/2008, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από argy_kap
Μου κόψανε λεφτά μόνο από τα 2 κράνη λόγο παλαιότητας (!!)
Κακώς το δέχτηκες, ο εξοπλισμός είναι θέμα ασφάλειας και ξαναγοράζεται καινούριος.

argy_kap
20/11/2008, 16:24
Στις ?11000 ας κόψουν τα 400 ευρώ σκέφτηκα¨:beer: