PDA

View Full Version : Στη φυλακή οι ασυνείδητοι οδηγοί



panagiotispapa
18/08/2008, 18:26
Όταν διάβασα την περίληψη της είδησης, νόμιζα ότι αναφερόταν στην Ελλάδα αλλά.... τσάμπα χάρηκα.

http://www.skai.gr/master_story.php?id=91175

nic mor
18/08/2008, 21:00
και παλι ρε φιλαρακι λιγο ειναι για μενα επρεπε να δικαζονται τουλαχιστον για ανθρωποκτονια απο αμελεια με ενδεχωμενο δολο.
ολοι εχουμε χασει καποιον φιλο(και οσοι δεν εχετε χασει καποιον ευχωμαι να μην γινει ποτε...) οχι μονο απο μαλακια (σουζα κοντρα κτλ) αλλα και απο ανευθηνο/η
οδηγο και ειναι πακετο να βλεπεις οτι αυτος που σκοτωσε τον φιλο σου συνεχιζει τη ζωουλα του κανονικα...
σιγουρα οι τυψεις συνηθως ειναι τεραστιες αλλα πρεπει να υπαρχει και τιμωρια (οχι χρηματικη) μηπως
δουμε καποια βελτιωση...

gcrook
18/08/2008, 21:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από nic mor
και παλι ρε φιλαρακι λιγο ειναι για μενα επρεπε να δικαζονται τουλαχιστον για ανθρωποκτονια απο αμελεια με ενδεχωμενο δολο.
..

Kαλα τωρα.
Με την ιδια λογικη θα επρεπε να τουφεκιζονται επιτοπου μοτοσυκλετιστες για ελλειψη καθρεπτων στις μοτοσυκλετες τους,για παρατολμη διηθηση μη σου πω ακομα και για οδηγηση με το ενα χερι.
Ας μην περναμε στο αλλο ακρο.

TOLISTOLAROS
18/08/2008, 21:27
Παιδιά επειδή εδώ και σχεδόν 2 μήνες είμαι με πατερίτσες και επειδή θα μπορούσα να'χα σκοτωθεί εξαιτίας κάποιας που αρχικά σταμάτησε και βγήκε ξαφνικά και αψυχολόγητα από STOP αεροπορία χωρίς να κοιτάξει,αν όχι φυλάκιση τουλάχιστν αφαίρεση διπλώματος για 1 χρόνο

CBF - HRC
18/08/2008, 21:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από nic mor
και παλι ρε φιλαρακι λιγο ειναι για μενα επρεπε να δικαζονται τουλαχιστον για ανθρωποκτονια απο αμελεια με ενδεχωμενο δολο.
...

Συμφωνώ και επαυξάνω. Πρέπει κανονικά να δικάζονται ανάλογα με το αποτέλεσμα της απροσεξίας τους , δηλαδή σε περίπτωση θανάτου όπως αναφέρεται παραπάνω , αλλά και στις περιπτώσεις σοβαρού ή και απλού τραυματισμού να δικάζονται για βαριές σωματικές βλάβες ή απλές σωματικές βλάβες. Το ίδιο θα συνέβαινε άν κάποιος στο δρόμο , ενώ ήσουν πεζός , σε χτυπάει με ένα ξύλο και σε αφήνει ανάπηρο , θα δικαστεί και βαριές σωματικές βλάβες , και μετά με τα αστικά τον κάνεις να σε πληρώνουν και τα δισέγγονα του!!!
Η ζωλη είναι το υπέρτατο αγαθό , αλλά δεν μπορεί κάποιος να το στερήσει σε κάποιον και να τη βγάλει καθαρή.

nic mor
18/08/2008, 21:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Kαλα τωρα.
Με την ιδια λογικη θα επρεπε να τουφεκιζονται επιτοπου μοτοσυκλετιστες για ελλειψη καθρεπτων στις μοτοσυκλετες τους,για παρατολμη διηθηση μη σου πω ακομα και για οδηγηση με το ενα χερι.
Ας μην περναμε στο αλλο ακρο.

ναι καλα τα λες ρε φιλε αλλα οταν σου πεταγεται ο καθε π@π@ρ@ς(οτι και να οδηγα) απο το στοπ η ακομα χειροτερα σε βλεπει και βγαινει η αλλαζει λωριδα επειδη ετσι γουσταρει τι κανουμε;
λεμε κριμα το παλικαρι;
και δεν πειραζει στον π@π@ρ@ καποτε θα μαθει..
sorry αλλα αυτη ειναι η γνωμη μου..
ο αλβανος που σκοτωσε το φιλο μου το 2003 περνοντας κοκκινο μετα απο 2-3 δικαστιρια ξελασποσε...(τα ιδια θα ελεγα και αν ηταν ελληνας δεν ειμαστε και πολυ καλητεροι)
αλλα η μανα του φιλου μου ακομα να ξεχασει και μαλλον δεν θα ξεχασει..
καληνυχτα:wave2:

TOLISTOLAROS
18/08/2008, 22:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από CBF - HRC
Συμφωνώ και επαυξάνω. Πρέπει κανονικά να δικάζονται ανάλογα με το αποτέλεσμα της απροσεξίας τους , δηλαδή σε περίπτωση θανάτου όπως αναφέρεται παραπάνω , αλλά και στις περιπτώσεις σοβαρού ή και απλού τραυματισμού να δικάζονται για βαριές σωματικές βλάβες ή απλές σωματικές βλάβες. Το ίδιο θα συνέβαινε άν κάποιος στο δρόμο , ενώ ήσουν πεζός , σε χτυπάει με ένα ξύλο και σε αφήνει ανάπηρο , θα δικαστεί και βαριές σωματικές βλάβες , και μετά με τα αστικά τον κάνεις να σε πληρώνουν και τα δισέγγονα του!!!
Η ζωλη είναι το υπέρτατο αγαθό , αλλά δεν μπορεί κάποιος να το στερήσει σε κάποιον και να τη βγάλει καθαρή.
OXI EK TOY AΠOTEΛEΣMATOΣ.
Νομίζεις ότι η διαφορά μεταξύ τραυματισμού στο πόδι που έπαθα και θανάτου είναι μεγάλη;;;
Θα πρέπει να'ναι τόσο αυστηρή η ποινή που ο άλλος να μην τολμά να παραβιάσει STOP ή κόκκινο.
Γιατί αν παραβιάσει μια φορά και προκαλέσει υλικές ζημιές δε θα το λάβει και τόσο σοβαρά.

mizz
19/08/2008, 10:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Παιδιά επειδή εδώ και σχεδόν 2 μήνες είμαι με πατερίτσες και επειδή θα μπορούσα να'χα σκοτωθεί εξαιτίας κάποιας που αρχικά σταμάτησε και βγήκε ξαφνικά και αψυχολόγητα από STOP αεροπορία χωρίς να κοιτάξει,αν όχι φυλάκιση τουλάχιστν αφαίρεση διπλώματος για 1 χρόνο

συμφωνώ

stefanos
19/08/2008, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Παιδιά επειδή εδώ και σχεδόν 2 μήνες είμαι με πατερίτσες και επειδή θα μπορούσα να'χα σκοτωθεί εξαιτίας κάποιας που αρχικά σταμάτησε και βγήκε ξαφνικά και αψυχολόγητα από STOP αεροπορία χωρίς να κοιτάξει,αν όχι φυλάκιση τουλάχιστν αφαίρεση διπλώματος για 1 χρόνο


Ακριβώς έτσι.
Πρέπει να βγαίνουν απο την κυκλοφορία οι απροσάρμοστοι πρίν σκοτώσουν.
Αντίστοιχα κοπελίτσα που με ξάπλωσε πρίν απο χρόνια βγαίνοντας απο στενό με στοπ σε λεωφόρο, αφού με κοιταγε για κανα πεντάλεπτο να έρχομαι, μου είπε στο δρόμο για το νοσοκομείο:
"Εσύ είσαι ευγενικός, προχθές που πάτησα μια βέσπα παραλίγο να με δείρει ο άξεστος"
:cry:

byron
19/08/2008, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Ακριβώς έτσι.
Πρέπει να βγαίνουν απο την κυκλοφορία οι απροσάρμοστοι πρίν σκοτώσουν.
Αντίστοιχα κοπελίτσα που με ξάπλωσε πρίν απο χρόνια βγαίνοντας απο στενό με στοπ σε λεωφόρο, αφού με κοιταγε για κανα πεντάλεπτο να έρχομαι, μου είπε στο δρόμο για το νοσοκομείο:
"Εσύ είσαι ευγενικός, προχθές που πάτησα μια βέσπα παραλίγο να με δείρει ο άξεστος"
:cry:

Μεγάλη κουβέντα και θα καταλήξουμε στο θέμα της παιδείας μετά από 18 σελ.

Στέφανε αυτό που σου είπε η βλαμμένη, μου θύμισε την ατάκα που μου είπε ένας χτυπημένος μοτοσυκλετιστής όταν πήγα να τον βοηθήσω.

Ducati 999 και ξεκινάμε με πράσινο απ΄το φανάρι μετά το Παναθηναϊκό στάδιο. Φεύγει με 1000 και ξαφνικά βλέπει ότι στο επόμενο φανάρι υπάρχουν αυτοκίνητα. Πίσω φρένο/μπλοκάρισμα/πτώση. Το άμοιρο το 999 καταλήγει στα κάγκελα του Δήμου Αθηναίων και γίνεται σώβρακο.
Σηκώνω τον τύπο (ξεκράνωτος, με φανελάκι και σωβρακο CK να φαίνεται) που έχει χτυπήσει. «Η μηχανή ρε φίλε! Η μηχανή ! 5.500? έδωσα την προηγούμενη βδομάδα για να την φτιάξω !!» :uplate:

nikonian
19/08/2008, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Kαλα τωρα.
Με την ιδια λογικη θα επρεπε να τουφεκιζονται επιτοπου μοτοσυκλετιστες για ελλειψη καθρεπτων στις μοτοσυκλετες τους,για παρατολμη διηθηση μη σου πω ακομα και για οδηγηση με το ενα χερι.
Ας μην περναμε στο αλλο ακρο.

Δεν βλέπω κανένα άκρο.
Αν είσαι με το τηλέφωνο στο ένα χέρι μόνιμα, υπολειτουργείς ως οδηγός. Αυτό είναι αμέλεια.
Αν τώρα αυτή σου η αμέλεια προκαλέσει θάνατο, οφείλεις να δικαστείς για φόνο από αμέλεια.
Το ίδιο κι αν ξεχάσεις να βάλεις χειρόφρενο στο αυτοκίνητο και αυτό κυλήσει και πατήσει κάποιον.
Το ίδιο κι αν οδηγείς νταλίκα στα Τέμπη και σου φύγουν οι μελαμίνες και σκοτώσουν 21 παιδάκια.
Το ίδιο κι αν σκοτώσεις οδηγώντας μεθυσμένος.

Τώρα το ενδεχόμενο του δόλου, εξετάζεται κατά περίπτωση.


ΥΓ: Ακόμα εδώ είσαι εσύ; Δεν έφυγες καθόλου;:sad:

700_Thespieis
19/08/2008, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikonian
Δεν βλέπω κανένα άκρο.
Αν είσαι με το τηλέφωνο στο ένα χέρι μόνιμα, υπολειτουργείς ως οδηγός. Αυτό είναι αμέλεια.
Αν τώρα αυτή σου η αμέλεια προκαλέσει θάνατο, οφείλεις να δικαστείς για φόνο από αμέλεια.
Το ίδιο κι αν ξεχάσεις να βάλεις χειρόφρενο στο αυτοκίνητο και αυτό κυλήσει και πατήσει κάποιον.
Το ίδιο κι αν οδηγείς νταλίκα στα Τέμπη και σου φύγουν οι μελαμίνες και σκοτώσουν 21 παιδάκια.
Το ίδιο κι αν σκοτώσεις οδηγώντας μεθυσμένος.

Τώρα το ενδεχόμενο του δόλου, εξετάζεται κατά περίπτωση.


ΥΓ: Ακόμα εδώ είσαι εσύ; Δεν έφυγες καθόλου;:sad:

+1000

panagiotispapa
19/08/2008, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Μεγάλη κουβέντα και θα καταλήξουμε στο θέμα της παιδείας μετά από 18 σελ.



Δεν νομίζω πως είναι θέμα παιδείας επειδή την παιδεία την αποκτάς στην παιδική/προ-εφηβική ηλικία. Οπότε, όταν πιάσεις τιμόνι είναι πλέον αργά. Αμα είσαι ασυνείδητος ως άνθρωπος (και κατ' επέκταση ως οδηγός), θα παραμείνεις έτσι όλη σου τη ζωή. Και επειδή οι ευσυνείδητοι πρέπει να είναι το 1% του πληθυσμού, όλοι οι υπόλοιποι πρέπει να φοβούνται την τιμωρία γιατί μόνο αυτό καταλαβαίνουν.

byron
19/08/2008, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagiotispapa
Και επειδή οι ευσυνείδητοι πρέπει να είναι το 1% του πληθυσμού, όλοι οι υπόλοιποι πρέπει να φοβούνται την τιμωρία γιατί μόνο αυτό καταλαβαίνουν.

Το ζητούμενο δεν είναι να τιμωρήσεις το 99% που λες, αλλά να μεγαλώσεις το 1%.

gcrook
19/08/2008, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikonian


ΥΓ: Ακόμα εδώ είσαι εσύ; Δεν έφυγες καθόλου;:sad:

[σπαμ]
Δουλευω ρε συ....

[/σπαμ]

stefanos
19/08/2008, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagiotispapa
Δεν νομίζω πως είναι θέμα παιδείας επειδή την παιδεία την αποκτάς στην παιδική/προ-εφηβική ηλικία. Οπότε, όταν πιάσεις τιμόνι είναι πλέον αργά. Αμα είσαι ασυνείδητος ως άνθρωπος (και κατ' επέκταση ως οδηγός), θα παραμείνεις έτσι όλη σου τη ζωή. Και επειδή οι ευσυνείδητοι πρέπει να είναι το 1% του πληθυσμού, όλοι οι υπόλοιποι πρέπει να φοβούνται την τιμωρία γιατί μόνο αυτό καταλαβαίνουν.

Οταν οδηγείς στην Ελλάδα νιώθεις μαλάκας εάν είσαι νόμιμος.
Προσπάθησε να πάς με κάτω απο 70 που είναι το όριο στην παραλιακή σε μέρα με χαλαρή κυκλοφορία και μέτρα μούτζες απο τους υπόλοιπους.
Ο ευσυνείδητος γίνεται εμπόδιο στην κυκλοφορία και πιθανόν να γίνει και αιτία ατυχήματος.
Και το 70 δεν είναι μικρή ταχύτητα για δρόμο που περνάει μέσα απο κατοικημένη περιοχή με πεζούς που περνάνε απο όπου τους καπνίσει και πετάγονται μέσα απο τα δέντρα της νησίδας.

sergiosm
19/08/2008, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από nic mor
επρεπε να δικαζονται τουλαχιστον για ανθρωποκτονια απο αμελεια με ενδεχωμενο δολο.


η αμέλεια και ο ενδεχόμενος δόλος είναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ πράγματα

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=53125&perpage=15&highlight=ενδεχόμενος%20δόλος&pagenumber=1


:wave2:

nic mor
19/08/2008, 16:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
η αμέλεια και ο ενδεχόμενος δόλος είναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ πράγματα

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=53125&perpage=15&highlight=ενδεχόμενος%20δόλος&pagenumber=1


:wave2:

καλησπερα χωρις να θελω να μπω σε αντιπαραθεση ο τυπος που πριν απο λιγο πιγε να με πατησει (πριν απο την παιανια εκει που ενονονται η μαρκοπουλου με τη λαυριου )
σιγουρα με ειχε δει αλλα ηταν πολυ μαγκας για να μου παραχωρισει την πρωτερεοτητα μου..
δεν ειμαι δικηγορος και δεν εχω ιδεα απο τους νομους αλλα αν αυτος δεν ειχε δολο τοτε τι ειχε μαγκια;αυτο θα ελεγε στη μανα μου,τους φιλους και στο δικαστηριο;
"ΚΥΡΙΟΙ ΛΥΠΑΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΛΙΚΑΡΙ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΜΑΓΚΑΣ"
με τους νομους που εχουμε παντα μα παντα θα υπερισχυει ο ποιο μαγκας μεγαλητερο οχημα δηλαδη γιατι αν εγω ερχομουν με νταλικα και οχι με τη μηχανη σιγουρα θα σταματαγε!!
ειδαμε αλωστε ποσο τελικα μαγκας ηταν γιατι μετα το αναλογο κυνηγητο τα οσα ακουσε δεν κατεβηκε να τα ''πουμε'' λιγο επρεπε να ειχε πεσει σε αλλον να του εσπαγε το κουτι του αλλα που θα παει καποιος αλλος δεν θα του χαριστει..
τελος παντων sorry που ξεφυγα:wave2: :wave2:
και παντα ορθιοι μαγκες:beer:

ΝΑΙΑΣ
19/08/2008, 17:55
Το 90% των δικαστων [ξερετε,αυτοι που πηραν αυξηση 80% στο μισθο τους],θεωρουν απο χερι τους μηχανοβιους 'αλητες'.Εχω και προσωπικη εμπειρια δικαστικων αγωνων 5 χρονια και στο τελος βρεθηκα και κατηγορουμενος.Τοσο καλα.