PDA

View Full Version : Να το πάρω, τόσο παλιό ?



swork21
18/08/2008, 20:49
Καλησπέρα σε όλους. Μου καρφώθηκε και εμένα να πάρω ένα μοτόρι, 35άρης, χωρίς ιδαίτερη προηγούμενη εμπειρία απο μοτοσυκλέτες, πέρασα λοιπόν τις εξετάσεις άδειας προ διμήνου και τώρα είμαι μπροστά στην απόφαση.

Μου είπαν φίλοι που ασχολούνται να πάρω ενα 250άρι, CBF κατα προτίμηση, έλα μου ντε που εγώ μόνο απ' τα on-off συγκινούμαι! (καλό είναι και το CBFάκι βέβαια αλλα θα ήθελα και κάτι να το κρατήσω ρε παιδί μου , ή να το φορτώσω να πάω κι ένα ταξιδάκι).

Σε επίσκεψη μου λοιπόν σήμερα σε μαγαζί το μόνο που βρήκα είναι ένα KLE500, του '99, 40.000 χλμ με 2700 ευρώπουλα. Δε λέω μου αρέσουν τα KLE και διάβασα αρκετά πράγματα με το search σήμερα (τίμιο μηχανάκι, καλό στο off αν χρειαστεί, δε σπάει, σχετικά μικρό βάρος, ευκολοσυντήρητο, ευκολοδήγητο-βασικό αυτό για εμένα με το 1.73 μου και τα 60 κιλά μου).

Η ερώτηση μου όμως είναι , να το πάρω ? :confused:
Εσείς θα πέρνατε ένα μοτόρι 9ετίας σχεδόν ?

Τα χλμ μάλλον είναι πραγματικά, αν και φαίνονται λίγα, μένω σε μικρό νησί, οπότε λογικά φαίνονται.

Στα φράγκα που παίζω και δεν μπορώ να πάω παραπάνω , ε να πάρω και τον εξοπλισμό που πρέπει, και τα transalp γύρω στο τόσο παλιά είναι με αυτά τα χρήματα.
Το μοτόρι θα το κρατήσω αρκετά , γιατί αφενός δένομαι και αφετέρου δε μπορώ να αλλάζω μηχανή κάθε 2 χρόνια.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας. :beer:

MikeG
18/08/2008, 20:53
Το KLE είναι μια χαρά μηχανή, σκυλί. Αν έχει συντηρηθεί σωστά τότε δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα.
Γιατί δε κοιτάς όμως καλύτερα από κάποιον ιδιώτη? Τα μαγαζιά όπως & να το κάνεις πάνε να βγάλουν κάποιο κέρδος, συν του ότι πολλά λένε πολλά φούμαρα.
Αν δεις & εδώ μέσα στις αγγελίες θα βρεις αρκετά με τα κριτήρια που ζητάς.
Καλωσήρθες!


:beer: :beer: :wave2:

Sapadak
18/08/2008, 20:57
Αν η τιμη πεσει κατω απο τα 2000 και σου αρεσει χτυπα το.

Τα λεφτα ειναι εξωφρενικα πολλα για τη συγκεκριμενη μηχανη

Εφοσον και αναφερες το ΤΑ, αν βρεις 600αρι του 99 (διπλο δισκοφρενο μπροστα) με κανα 2500αρι σε κατασταση που σε ικανοποει χτυπα εκεινο

GreenBill
18/08/2008, 21:29
Aφου μενεις σε μικρο νησι και δε θα διανυεις μεγαλες αποστασεις-εντος του νησιου τουλαχιστον- γιατι δεν κοιτας και κανενα μονοκυλινδρο.ΧΤ 600,KLR 650,Freewind,Pegaso η DR 650.Ισως σου ταιριαζουν πιο πολυ,γιατι ειναι και ελαφρυτερα απο τα δικυλινδρα.:wave2:

σουλης
19/08/2008, 03:35
αν σου έκανε κλικ το ΚΛΕ πάρτο αν όχι και συμβιβάζεσε απλως τότε και εγω θα σου πρότεινα ΧΤ 600΄ή KLR650

LARISEOS
19/08/2008, 08:42
οτι και να παρησ θα γουσταρησ ! και καποια στιγμη θα το αλαξεισ ......αρα παρε κανενα με 2000 χιλιαρικα για να το δωσεισ ανετα !
:beer:

αρκη να ειναι καλο και συντηρησει σωστη....τη εχει αλαξη κτλ.....μην σου φτασει 3000 και μετα λεσ οπα τι κανουμε τωρα

derd
19/08/2008, 08:52
Από ιδιώτη και μόνο τέτοιας ηλικίας μηχανές.. Κοιτά και το transalp 600 του 99 όπως ειπε και κάποιος φίλος παραπάνω.

LARISEOS
19/08/2008, 10:06
αμα εχεισ την δυνατοτητα για λιγα ακομα χρηματα και εχει και χωμα το νησι παρε ενα africa να γουσταρησ .........θα σου βγει κανενα 1000 ευρο πιο πανω αλλα θα γουσταρησ !

λιγο δυσκολο για το υψοσ σου μονο αυτο με ανησυχει γιατι ειναι βαρυ το αναθεματισμενο ,,,,αλλα αμα το μαθεισ θα ειναι παιχνιδακι μετα! υπολογησε να σου πεσει και σε καμια πλατια γεματη κοσμο!

χεχεχεχεχεχεχχεχεχεχ:wave2: :rotflmao: :lol:

αλλα εισαι cool......... απλα τουσ αφνιδιαζεισ με το να μην κηταξεισ αν επαθε ζιμια......... σκυλι λεμε!

swork21
19/08/2008, 13:40
Σας ευχαριστώ όλους παιδιά για τις απαντήσεις και την ενθάρρυνση!!:beer:

Λοιπόν update ενημέρωση, πήγα και το είδα...λυμένο - ξεκοιλιασμένο βέβαια - ούτε σέλα, σε συνεργείο που το έχει για service.
Γαϊδούρι μου φαίνεται. (καλά μονο 180 κιλά είναι?)
26.000 χλμ έχει το μοτόρι τελικά , όχι 40.000 (το είχε ναυτικός και το κυκλοφορούσε ελάχιστα), καλό μου φάνηκε , σε 2-3 μέρες μου είπε αν θέλω να το οδηγήσω είναι μάυρο με bagster και τα έχει όλα μαμα.
Ο πωλητής (το παιδί φαίνεται καλό και συζητήσιμο) μου είπε οτι θα το πάρω τζι-τζί και έτοιμο για τα επόμενα 4-5000 χλμ. Το μοτόρι έχει να κινηθεί κανα χρόνο.
Μόνο κάποιες σκουριές έχει κάτω απο τα όργανα, στο τιμόνι και εξάτμιση (λογικό είμαι Σύρο και όλα τα μηχανοκίνητα υποφέρουν σε αυτό το θέμα). Όσα μπορούσα να δώ από κινητήρα φαινόντουσαν σχετικά καθαρά και περιποιημένα. Επίσης λάστιχα καλά - όχι φθαρμένα)

Μου την αφήνει απολύτως cash 2400 (γμτ ακριβή είναι...απο την άλλη παίρνω έτοιμο μοτόρι χωρίς να τρεχω για service και φαίνεται και ο πωλητής παιδί με υπομονή που θα το πρίξω για κάποιο διάστημα με ερωτήσεις)
Για όλα τα παιδιά που μου πρότειναν μοτο , ευχαριστώ πολύ και εγώ θα ήθελα να βρώ ΤΑ 600 αλλά η αγορά εδώ είναι περιορισμένη, πρέπει να έχεις υπομονή- δεν έχω... :) . Όσο για την Αφρικάνα γουστάρω, με το σωματότυπο που έχω θα με πηγαίνει βόλτα (όπου θέλει..) και όχι εγώ αυτή.
Με το που θα την έχει στο μαγαζί σκέφτομαι να πάω με ένα φίλο μοτοσυκλετιστή να τη κάνουμε καμμια βόλτα να μου πεί.

Μένει μόνο να πειστεί ο οικιακός Αλγοσκούφης - σύζυγος.

Sapadak
19/08/2008, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από swork21
Επίσης λάστιχα καλά - όχι φθαρμένα)


Πολυ πιθανο να ειναι ξεραμενα ομως

Δες την ημερομηνια κατασκευης των ελαστικων που γραφει στα πλαγια για να εισαι οκ.

Βεβαια αν καθοταν ενα χρονο τα λαστιχα τα ξεσκισε.

Οσο για το ναυτικος :lol:

Βεβαια θα μπορουσε να ηταν και γιατρος :lol: ή ακομα και δικηγορος :lol: (οι μηχανικοι εξαιρουνται ειναι μεγαλοι χιλιομετροφαγοι :rotflmao: )

Εφοσον γουσταρεις το ΤΑ, μπες στη ΧΡΥΣΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ (http://www.xe.gr/pages/Results.aspx?cat_id=221&SC_GUID=75c096fa-2b33-484d-896b-8e0404ab4c6a) κλεισε κανα 2-3 ραντεβου και κανε μια κατεβασια Αθηνα να το παρεις (με λιγοτερα χρηματα) και κατεβασε τη στο νησι εσυ

derd
19/08/2008, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από swork21

26.000 χλμ έχει το μοτόρι τελικά , όχι 40.000 (το είχε ναυτικός και το κυκλοφορούσε ελάχιστα),

Καλά δεν αλλάζουν παραμύθι??? όποτε μόνο και μόνο που το είχε ναυτικός βάλε άλλα 60.000χλμ..

oulas
19/08/2008, 14:20
Επειδη ειπες εισαι 1.73 παρε ενα χαμηλο μηχανακι να πατας καλα κατω, μης πεσει κατω σταματημενος σε καμια ανηφορα, κατηφορα που θα χει λιγο κλιση, η λιγο νερο κατω. Μιας και ειπες για το cbf 250, ειναι πολυ ελαφρυ 140 kg, και πατας πολυ καλα κατω. Ειναι φανταστικα ευκολοδιγιτο.

taksidiotis25
19/08/2008, 14:22
τα χρηματα για το συγκεκριμενο μηχανακι ειναι παρα πολλα.
βρες κανενα αλλο πιο φρεσκο,γιατι δεν κοιτας και για κανενα xt600.
κατα την γνωμη μου να επιμεινεις σε on off αφου τετοιο θελεις.

swork21
19/08/2008, 14:37
Μωρέ για CBF πρωτοξεκίνησα κι εγώ (μου το πρότεινε φίλος χρόνια μοτοσυκλετιστής) - μόνο λάδια λέει και το έχεις αν θες μια ζωή), ωράιο μηχανάκι και φαίνεται να μου πάει κιόλας. Θυμάμαι με τη CB της σχολής, ενώ δεν είχα ξαναοδηγήσει συμπλέκτη, μετά το 1ο χλμ αισθάνθηκα τόσο άνετα πάνω της, οπότε κάπου εκεί παίζει και το CBF φαντάζομαι-σε επίπεδο άνεσης - ίσως και καλύτερα λόγω βάρους.
Πήραν τα μυαλά μου αέρα όμως με τη KLE - μου αρέσουν πολύ τα οn-off.

Ρε παίδες μπάς και τα δικύλινδρα είναι πανάκριβα στη συντήρηση ?:confused: Νομίζω οτι ειναι φθηνότερα τα μονοκύλινδρα (και σε κατανάλωση). :confused:

Αν είναι έτσι να το δώ πιο hot το CBFάκι, νομίζω είχα δεί σε ένα άλλο μαγαζί εδώ, 3ετίας με πανω-κάτω τα ίδια φράγκα. (με χάλασε που είχε 2 χοντρές γρατζουνιές-ξυσίματα δεξιά μπροστά στο μάυρο πλαστικό, και στο τεπόζιτο - που μάλλον σημαίνει πτώση).

Τα ΧΤ μου φαινονται λίγο ψηλά για μένα, μου βγάζει ανασφάλεια αυτό.

:beer:

bZrOo
19/08/2008, 14:38
Επίσης φίλε μου αν λες ναυτικός ο ιδιοκτήτης τότε καλό είναι να προσέξεις και το ντεπόζιτο αν είναι σκουριασμένο ,γιατί για να αποθηκεύσεις μια μηχανή για μεγάλο διάστημα πρέπει να ξέρεις πως ώστε να μην έχει φθορές ,και το πιο συχνό πρόβλημα είναι να την αποθηκεύουν με άδειο το ρεζερβουάρ με αποτέλεσμα να σκουριάζει το ντεπόζιτο εσωτερικά.

Υ.Γ. χεχε είχαν γραφτεί και άλλα post μέχρι που έγραψα τα παραπάνω , αν δεν πας για το συγκεκριμένο KLE τότε απλά έχε το στα υπόψη για τους ναυτικούς :D

swork21
19/08/2008, 14:56
Πώ πώ , χαμός από Transalp στη χρυσή ευκαιρία.
Μα να μην υπάρχουν 2-3 εδώ ρε παιδί μου. Και τιμές γύρω στα 1700.

Τι συμβαίνει με τους ναυτικούς ρε παιδιά?

Όλα τα μαγαζιά έχουν μεταχείρο ναυτικών. Πείτε να μαθαίνουμε και εις οι νιούμπιδες.:)

cartman
19/08/2008, 15:25
Παιδιά έχετε όλοι δίκαιο σε αυτά που λέτε του ανθρώπου αλλά δεδομένου της τοποθεσίας του (νησί χωρίς τις ευκαιρίες της Αθήνας) δεν μου ακούγεται τόσο χάλια η τιμή του KLE. Στο κάτω κάτω δεν θα δώσει και ενα κάρο λεφτά αν το πάρει με 2400 (μιλάμε για 400 ευρώ πάνω) που στο κάτω κάτω ας τα δώσει σε 4 δόσεις των 100 βρε αδερφέ.
Το cbf πιστεύω μην το πάρεις αφού γουστάρεις ον-οφ. Έτσι κι αλλιώς είναι πολύ μικρό για ταξιδάκια δικάβαλο (είσαι και παντρεμένος) και μπορεί να μην σου κάνει εν τέλη.
Φίλε αν όντως το μηχανάκι δεν χρειάζεται ΤΙΠΟΤΕ άλλο (λάστιχα, αλυσίδες, γρανάζια, τακάκια και διάφορα αναλώσιμα), η γνώμη μου είναι να το πάρεις. Ακόμα και αν έχει περισσότερα χλμ από αυτά που σου λένε, αν είναι σωστά συντηρημένο δεν πρόκειται να πάθει τπτ, αφού το συγκεκριμένο μηχάνημα είναι αξιόπιστο.
(Τουλάχιστον μπορείς να το έχεις σαν τελευταία επιλογή αν δεν βρείς κάτι άλλο καλό)
:wave2: :wave2:

bZrOo
19/08/2008, 15:26
Τίποτα δεν συμβαίνει με τους ανθρώπους απλά αναγκάζονται να αφήνουν για μεγάλα διαστήματα τις μηχανές τους αποθηκευμένες κάπου με ότι συνεπάγεται αυτό από θέμα φθοράς.

Τώρα για το κράξιμο που έριξε πιο πάνω ο Derd λογικά είναι γιατί οι τυπάδες που πουλάνε μεταχειρισμένες μηχανές κατεβάζουν τα κοντέρ σε χιλιόμετρα και στις πουλάνε με την δικαιολογία ότι ο ιδιοκτήτης ήταν ναυτικός και γι αυτό έχει λίγα χιλιόμετρα αλλά προφανώς λένε ψέματα :rolleyes:

swork21
19/08/2008, 15:50
O cartman το έθεσε έτσι όπως είναι.
Αν κάνω 2-3 ταξίδια Αθήνα για να δω 5-6 μοτόρια μου στοιχίζει 300 ευρώ, μόνο τα πηγαινε- έλα με το πλοίο. (όσοι πήγατε σε νησί φέτος θα είδατε οτι τα εισιτήρια έχουν γίνει σχεδόν αεροπορικά, ειδικά για τα ταχύπλοα).
Αφήστε τα υπόλοιπα (χρόνος, άδειες απ' τη δουλειά, να αγγαρέψω φίλους στην Αθήνα για να τρέχουμε, κλπ).
Τα κακά της επαρχίας και ειδικά του νησιού, οι περιορισμένες επιλογές (το καλό οτι συνήθως εδώ τα μοτόρια εχουν υποστεί λιγότερη αφαίμαξη - όχι όλα βέβαια- και συνήθως έχουν λιγότερα χιλιόμετρα απο το φυσιολογικό, π.χ. συνάδελφος πήρε πέρυσι ΧΤ 660 motard του 2004 με 7.500 χλμ - τζιτζί-, 3500 ευρώ το είχε Αθηναίος-Συριανός και το χρησιμοποιούσε μόνο καλοκάιρι που ερχόταν).

Με ψήνει πολύ άσχημα η ΚLEρη :bigcry: αν και νιώθω τη τιμή να βαραίνει άσχημα.

Έχει και ένα Anhello του 97, 1400 μου είπε αρχική τιμή, πολύ παλιο ρε γμτ όμως.

swork21
20/08/2008, 18:52
Λοιπόν. Σήμερα προέκυψε και ένα Freewind του 99 επίσης, 200 ευρώ φθηνότερο(2200), αλλά ρε γμτ με τα διπλάσια χλμ. :confused:
Όχι δεν το είχε ναυτικός αυτό. :lol:
Το μηχανάκι φαίνεται σε πρώτη όψη σε πολύ καλή κατάσταση, το καβάλησα κιόλας και νιώθω να πατώ μισό+ πέλμα κάτω. Μπερδέυτηκα ρε γμτ, θα συνεχίσω να το ψάχνω μερικές μέρες ακόμα & θα φροντίσω να τα οδηγήσω και τα 2.
Εμφανισιακά πάντως (και κάτι σαν ένστικτο) με κάνουν να σκέφτομαι σοβαρά το Suzuki.

cartman
21/08/2008, 14:36
Μεταξύ freewind και KLE ψηφίζω freewind :D

Τώρα αν τα χλμ είναι πάρα πολλά, μάλλον πρέπει να το ξανασκεφτείς!
Ότι και να αποφασίσεις καλές αγορές :beer:

Gi_4ce
21/08/2008, 14:40
Αν ειναι καλοσυντηρημενο το freewind, μη μασας για τα χλμ που γραφει στο κοντερ! πάρτο ασυζητητι!

Road67
21/08/2008, 15:04
Ειναι δεδομενο οτι θα κανεις αρκετα σκορτσαρισματα στην αρχη. Το CBF ειναι απολυτα φιλικο και θα σε σιγονταρει.

Εγω θελω να σου επισημανω δυο τρια πραγματα γιατι αισθανομαι οτι πας να την πατησεις. Οι περισσοτεροι πωλητες ειναι ευγενικοι και υπομονετικοι με τους πρωτοπειρους, αυτη ειναι η δουλεια του κι εχει κατι πολυποθητο για 'σενα, μια γνωση παραπανω η πολυ παραπανω για τις μηχανες. Δεν εχει προβλημα να μιλαει για τα μηχανακια, πιθανοτατα του αρεσει κιολας, αλλα αυτο που τον ενδιαφερει ειναι η πωληση, ειτε γιατι θελει να ξεφορτωθει το KLE το εχει καιρο, ειναι παλιο και κανει κακο στην εικονα του μαγαζιου [οχι οτι εχει καποιο αισθητικο προβλημα το μηχανακι, αλλα τα μαγαζια πρεπει να δειχνουν οτι ανανεωνουν το εμπορευμα τους αρα κινουνται.

Πολλα παιδια σου ειπαν για το παραμυθι του ναυτικου. Ειναι γνωστη ιστορια. Εγω παλι θα σου πω για ενα αλλο χαπακι που ξεκιναει με την εξης φραση η παραλλαγες της ''το μηχανακι θα το παρεις τζιτζι και δε θα χρειαστει τιποτα για 4-5 χιλιαδες χιλιομετρα'', αυτο δεν ειναι εγγυηση φιλε μου και συνηθως σου αλλαζει λαδια, σου βαζει και λιγο αερα στα λαστιχα κι ενα φυσημα του φιλτρου κι ολα καλα, αντε και μια μπαταρια.

Αναφερθηκες οτι το θελεις και για να το φορτωνεις για ταξιδακια. Δυο πραγματακια. Πρωτα απ' ολα στη σχολη δε σου μαθανε τιποτα για την αντιμετωπιση των αερηδων, επομενως θ' αργησεις να κανεις μεγαλα ταξιδακια. Το φορτωμα επισης μπορει να σε δυσκολεψει και καλο ειναι να εχεις ηδη συνηθισει τη μηχανη. Καταλαβαινω πως σαν νησιωτης θελεις κατι που θα μπορει να πηγαινει και σε καλντεριμακια και λιγο χωμα κλπ αλλα μηπως θα επρεπε να ξεκινησεις απο κατι στο στυλ περισσοτερο των ΧΤ, ΧR, KLR ; Εμενα δε μου αρεσουν αλλα ειναι σχολεια αν σ' ενδιαφερει η κατηγορια.

Ανεφερες κατι γρατσουνιες στην εξατμιση και στα οργανα. Το καταλαβαινω να ειναι ξυσμενη η εξατμιση, αλλα τα οργανα απο που κι ως που αν δεν εχει φαει τουμπα το μηχανακι;

Παντως πολλα τα λεφτα για τοσο παλιο μηχανακι.

oulas
22/08/2008, 14:06
Δες μια εδω:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=64345
:wave2:

swork21
22/08/2008, 14:17
Να ευχαριστήσω για μια ακόμα φορά όσους διαβάζουν και συμμετέχουν στο τόπικ.
Παιδία μου δίνετε πολύ σοβαρή ενημέρωση και ιδέες.

Επίσης ένα μόνο ευχαριστώ δε φθάνει για το συντοπίτη μου και συμφορουμίτη Αιγαιοπλόο, με τον οποίο γνωριστήκαμε χθές και έδωσε 2 ώρες απ' το χρόνο του για να με βοηθήσει , βλέποντας τα μηχανάκια και καταθέντας με βάση τη σημαντική εμπειρία του μια γνώμη. (Μη ξανακούσω διάφορους που λένε οτι το Internet είναι απρόσωπο και αποξενώνει). :)

Τα 2 μοτόρια λοιπόν υπεβλήθησαν σε test-drive, για λίγο μεν αλλά φάνηκαν πολλά στοιχεία για το χαρακτήρα τους και τη κατάστασή τους (το κυριότερο).

1) Μάλλον το συγκεκριμένο KLE απορρίπτεται, λόγω πολυ-ιδιοκτησίας και παρατεταμένης ακινησίας δυσκολεύομαι να το εμπιστευτώ - έχω δε την εντύπωση οτι η μοτοσυκλέτα αυτή χρειάζεται επιπλέον πολύ σοβαρά μαζέματα.

2) Το Freewind βρίσκεται σε πολύ καλύτερη κατάσταση, και διαπιστώθηκε μόλις μπήκε το κλειδί επάνω οτι δεν έχει 50.000 αλλά γύρω στα 30.000 χλμ - μάλλον πραγματικά αν κρίνω απο τη γενικότερη εικόνα της μοτοσυκλετας. Τα σημαντικα μέρη βρίσκονται σε πολύ καλή κατάσταση - δεν υπάρχουν σκουριές, μόνο η αριστερή μανέτα του συμπλέκτη θέλει αλλαγή (ράγισμα - δε φαίνονται βέβαια εμφανη σημεία πτώσης) και το λαστιχάκι στο αριστερό αμορτισέρ που είναι λερωμένο με λάδι. Και για τα δύο το κατάστημα μου είπε οτι θα τα αντικαταστήσει.
Ο κινητήρας του ακούγεται μια χαρά, χωρίς ύποπτους θορύβους. Σημαντικό επίσης οτι έχει ελαστικά Metzeler Tourance (κάτι λέει αυτο για το προηγούμενο ιδιοκτήτη νομίζω), σε πολύ καλή κατάσταση (κατασκευή 2006 δε ξέρω βέβαια πότε τα έβαλε), νομίζω άνετα 10.000 χλμ θα μου δώσουν ακομά με την ήπια χρήση που σκέφτομαι να κάνω μέχρι να συνηθίσω το μοτόρι (δεν έχω σκοπό να μπαίνω πλαγιασμένος με 120 χλμ σε στροφές π.χ.). Το πιο σημαντικό πρόβλημα των freewind η αντικατάσταση της χάρτινης φλάντζας με μεταλική , έχει γίνει στα πλαίσια της απόσυρσης που έβγαλε η suzuki. Αν το πάρω τελικά θα ζητήσω και ένα απλό service (λάδια-φίλτρα).

Οδηγήσαμε λοπόν και οι 2 τη μοτοσυκλέτα και οι πρώτες μου εντυπώσεις είναι εξαιρετικά θετικές. Ένιωσα πολύ άνετα επάνω του, φαίνεται εύκολο μηχανάκι, μ' αρέσει η θέση οδήγησης, ψηλή και άνετη (όπως αντίστοιχα και του συνεπιβάτη - έχει ωραία και μεγάλη σέλα) ενώ έχει ρε παιδιά ένα κιβώτιο βούτυρο, αν το συγκρίνω με τα 2 μηχανάκια που έχω οδηγήσει μέχρι τώρα, δηλ. τη CB της σχολής και τη Virago που μου αφήνει ένας συνάδελφος όποτε λείπει. Ένα ερωτικό σχεδόν, απαλό χαϊδεμα στο λεβιέ και Ν στο καντράν όσες φορές και να το δοκίμασα. Θα το προτιμούσα βέβαια πιο ροπάτο σε χαμηλές σχέσεις για να μην αναγκάζεσαι να κατεβάζεις ταχύτητα αλλά ΟΚ αυτό δεν είναι και τρομερό πρόβλημα.

Δύο πράματα με ξένισαν κάπως:
α) Το ψηφιακό καντράν, αλλά τελικά συνηθίζεται, έτσι είχα νιώσει και στην αρχή όταν πήρα το Yaris. :D - αν και κακά τα ψέμματα θα το προτιμούσα κλασσικό.

β) ένας κτύπος, κάτι σαν τακ , όταν πατας τη μίζα για να πάρει μπροστά, δε μπορώ να το περιγράψω αλλιώς, το μηχανάκι πήρε με τη μια , αλλά αυτό ο ήχος κάπως μου φάνηκε -δε ξέρω αν είναι απαραίτητα πρόβλημα, κάποιος με εμπειρία στα Freewind ίσως θα μπορούσε να βοηθησει.

Δυστυχώς δεν μπορώ να ανέβω πάνω απο τα 2500 (πακέτο όλα, μεταβιβάσεις, εξοπλισμός κλπ), οπότε η τιμή του 2200 + να δώσω κάτι παραπάνω για 1 καλό κράνος και ένα μπουφανάκι).
Αυτόματα λοιπόν αποκλείονται τα ΧΤ (που θα τα σκεφτόμουν σοβαρα) μια και πρέπει να ανέβω τουλάχιστον 500 παραπάνω απο το μπάτζετ μου. Αφήστε που δεν πωλούνται κιόλας (μιλάμε για πολύ ευτυχισμένους κατόχους), μια αναζήτηση που έκανα χθές στη ΧΕ βρήκα μόνο ένα ΧΤ600, με 3000. Τα XR και KLR είναι αρκετά ψηλά για εμένα, ειδικά το δεύτερο και μου βγάζουν ανασφάλεια. Νιώθω οτι οι 83 πόντοι ύψους σέλας του Freewind είναι το όριο μου.

Όταν παίρνεις κάτι μεταχείρο πάντα έχει ρίσκο, απλά προσπαθείς όσο γίνεται να μειώσεις τις πιθανότητες να βάλεις ράτζο στο συνεργείο. Διάβασα πολλά απο χθές τόσο σε ελληνικά όσο και σε ξένα site για το Freewind - παντου λίγο πολύ, αξιόπιστο, απροβλημάτιστο,τίμιο και all around μηχανάκι αν το προσέχεις (υπάρχουν Αυστραλοί που έχουν κάνει απίστευτα σε χλμ ταξίδια στη χώρα τους με αυτό).

Θα αφήσω καμμια 10 μέρες ακόμα (να μπεί και ο μισθός του Σεπτέμβρη), μήπως βρεθεί κάτι άλλο, αν όχι τότε το σκέφτομαι πάρα πολύ σοβαρά.

Φίλε μου Road66, έχεις πολύ δίκιο, φυσικά και δεν έχω σκοπό να το φορτώσω με τη μια για ταξίδι, θα δώσω πολύ μεγάλα περιθώρια στον εαυτό μου να μάθει καλά το μηχανάκι, δε έχω σκοπό να ανεβάσω κανέναν πάνω στη μοτοσυκλετα μέχρι να νιώσω άνετος και ασφαλής -όσο χρόνο και να πάρει αυτό (γι αυτό το λόγο δεν θα αγοράσω τώρα 2ο κράνος για τη γυναίκα μου). Ταξίδια και λοιπά ωραία πράγματα θα προγραμματιστούν για το επόμενο καλοκαίρι. Θέλω να έχω γράψει πολλά χλμ πρώτα.

Τέλειωσε το σεντόνι, :rotflmao:

Σας ευχαριστώ όλους για την υπομονή σας. :beer:

swork21
22/08/2008, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas
Δες μια εδω:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=64345
:wave2:

Φίλε μου την έχω ήδη δει ήδη την αγγελία σου :)
Και είναι και στο χρώμα που μου αρέσει.

Απλά αυτή τη στιγμή έχουν πάρει τα μυαλά μου αέρα για on-ff. :rotflmao:
Την έχω ψωνίσει που λένε.

:beer:

Road67
22/08/2008, 15:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από swork21
Φίλε μου Road66

67 ... :D :D

Σε χαιρομαι που δινεις χρονο στον εαυτο σου μεχρι να μπει κι ο μισθος Σεπτεβριου κι οσο κι αν λες πως εχεις μπριζωθει με τα ον οφ δεν πας να το παρεις τρεχοντας και δινεις λιγο χρονο στον εαυτο σου.
Μιας και σκεφτεσαι την κατηγορια του Freewind αντιστοιχης ευκολιας μηχανακια ειναι και οι παλαι ποτε συνταξιδιωτες του οταν εβγαινε, δηλαδη η μπεμπα F650 και ο Πηγασος. Εγω σου προτεινω απλα να τα οδηγησεις. Αν κοιταξεις στις αγγελιες θα βρεις αρκετα αν και ισως οχι στις Κυκλαδες. Παντως εντος Αττικης τουλαχιστον υπαρχουν πολλα παιδια εδω που θα μπορεσουν να σε συνοδευσουν υπευθυνα, ισως και υπαρχουν και αρκετοι τιμιοι και αξιοπρεπεις μηχανικοι που μπορεις ν' απευθυνθεις. Ξερω πως ειναι ολοκληρη μανουρα να ερθεις Αθηνα, να πας να το δεις, να το καβαλησεις, να το πας στο μηχανικο, αλλα ισως βρεις κατι που να σου ταιριαζει πραγματικα γαντι. Εγω δεν ειμαι ''χερας'' για να σου πω οτι το ενα η το αλλο ειναι σαν παπι, καθε κατηγορια και καθε μοντελο εχει τα τερτιπια του, αλλα σε γενικες γραμμες και τα τρια ειναι ευκολοχρηστα κι ευκολοδηγητα μηχανακια.
Σε κατι που αναφερθηκες σχετικα με τις αλλαγες. Εγω ειχα και CB και Virago. Μεγαλο ρολο παιζει και η συντηρηση και η χρηση που τους κανεις, αλλα και η κατηγορια στην οποια ανηκει η μηχανη. Στο SF μου οι ταχυτητες αλλαζαν βελουδενια. Στην Virago οι αλλαγες ηταν πολυ ζορικες καβαλοντας τη μετα το SF αλλα συγκρινοντας το με αλλα τσοπερ ηταν μετριες, αφου σχεδον ολα τα τσοπερ εχουν πιο ζορικες αλλαγες. Μεταξυ μηχανων της ιδιας κατηγοριας καταλαβαινεις τις διαφορες και οχι αναμεσα στις κατηγοριες.

swork21
22/08/2008, 16:23
Road67 :D
ένας θεός ξέρει πώς κρατιέμαι. Χτές βράδυ έβλεπα τον εαυτό μου σε μοτόρι καθώς διέσχιζα την Αριζόνα μέσω του Route 66 με ένα στύλ :a44:
(μάλλον γι αυτό μπέρδεψα το νικ σου :rotflmao: )

Ειδικά τώρα που έπεισα τη γυναίκα μου και πήρα το πράσινο φώς , ξέρεις μεγάλη διαφορα όταν πριν 3 μήνες ξεκίνησα για το δίπλωμα και μου είχε πεί "..ΟΚ κάνε το ψώνιο σου, αλλά ξέχνα τη μηχανή." :D

Και τις δύο μοτοσυκλέτες που αναφέρεις τις είχα υπόψη μου: η F650 ξεφέυγει απο τα οικονομικά μου όρια για κάτι που δεν είναι λειωμένο στα χλμ, ο Πήγασος ενώ μου αρέσει πολύ, με φοβίζει στο να προχωρήσω σε αγορά μεταχείρο. Αν ήταν για καινούργιο θα πήγαινα στάνταρ να το δώ.

Όσο για τον απόπλου για Αθήνα είναι κάτι που σκέφτομαι, απλά ο χρόνος μου είναι πολύ περιορισμένος.

:wave2: