PDA

View Full Version : CBF600N vs Fazer FZ6



bsari
08/02/2005, 11:13
ΒΟΗΘΕΙΑ Ο ΕΝΔΟΙΑΣΜΟΣ ΜΟΥ ΟΦΕΙΛΕΤΕ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΘΜΟ ΛΟΓΟ ΨΕΚΑΣΜΟΥ Η ΧΡΗΣΗ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΣΤΗ ΚΡΗΤΗ ΕΠΑΡΧΕΙΑ ΔΗΛ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟ ΗΟΝΔΑ ΣΗΜΑ ΤΟΣΟ Η ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΥΑΜΑΗΑ ΕΙΜΑΙ 191 105ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΓΥΜΝΑ ΒΟΗΘΕΙΑ

idi
08/02/2005, 11:17
παρε αυτο που σου αρεσει περισσοτερο

κανε ενα test ride αν μπορεις

δεν υπαρχει θεμα αξιοπιστιας ειναι στο ιδιο ακριβως επιπεδο ασε τους αλλους να τραγουδανε..... (ασε που η yamaha εχει τη καλυτερη αντιπροσωπια ενω η honda το Σαραβαλακη...)

και αν ρωτησεις εμενα στα γυμνα θα κοιταγα το Ζ750 αλλη κλαση στην ιδια τιμη :beer:

idi
08/02/2005, 11:26
cbf600


8415

idi
08/02/2005, 11:30
z750 :evil:


8428

idi
08/02/2005, 11:33
fz6 n


8417

bsari
08/02/2005, 13:26
το προτιμω αλλα ολοι λενε honda το ζ750 μου αρεσει αλλα δεν με βολευει λογω τησ θεσησ οδηγησησ πονανε τα γονατα

idi
08/02/2005, 13:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από bsari
το προτιμω αλλα ολοι λενε honda το ζ750 μου αρεσει αλλα δεν με βολευει λογω τησ θεσησ οδηγησησ πονανε τα γονατα


αφου ολοι λενε Honda γιατι δε το αγοραζουν? ;)

ουτε ενα δεν εχω δει στο δρομο γυμνο! και τα ημι ελαχιστα ειναι σε σχεση με τα fazer που κυκλοφορουν!!

idi
08/02/2005, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από bsari
ΒΟΗΘΕΙΑ Ο ΕΝΔΟΙΑΣΜΟΣ ΜΟΥ ΟΦΕΙΛΕΤΕ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΘΜΟ ΛΟΓΟ ΨΕΚΑΣΜΟΥ

Και μολις ειδα (και συνειδητοποίησα τι εννοείς) το σχολιο σου περι ψεκασμου....

Ρε παιδια .... θελει και συζητηση το θεμα αυτο? Δηλ σε χαλάει ο ψεκασμός?

ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ !!!

Ολες οι εταιρίες ξοδεύουν τεράστια ποσα για έρευνα και εξέλιξη ωστε να κανουν ολα τα μηχανακια τους ψεκαστα γιατι εκει ειναι το μέλλον (το παρών βασικα...) οσον αφορά τα αυστηρά ορια ρίπων αλλα και της οικονομιας κτλ.

Και εμας μας χαλάει? Με το προσχημα της «δήθεν καλύτερης απόκρισης» φαινόμενο που εχει σχεδόν εξαλειφθεί...

Δηλαδη υπαρχει ανθρωπος που μπορει να πει ευθαρσώς οτι τα καρμπιρατέρ ειναι καλυτερα απο το μοντέρνα σημερινα συστηματα ψεκασμου? (δε μιλάω για το θεμα της μεγιστης ιπποδύναμης, ουτε το θεμα «καγκουρας που σκάλιζες... και μετα το κόλλησες»)

Το κακο ειναι οτι το ακουω συχνα πυκνα και μου φτανει το αιμα στο κεφαλι...

Rezeguet
08/02/2005, 15:07
το Ζ750 ειναι η καλυτερη επιλογη αν και το honda ειναι πιο ανετο. (ελπιζω να εννοεις το Hornet 600 και οχι το CBF 600 γιατι υπαρχει διαφορα. ) Το Φειζερ νεικεντ εχει ενα μεγαλο προβλημα που εχουν αναφερει σε περιοδικα συντακτες και αναγνωστες. Τα καυσαερια με τις ροες του αερα ερχονται κατευθειαν πανω στον αναβατη και στον συνεπιβατη και ποτιζονται τα ρουχα τους με καπνο και βρωμια. Το μασκαρισμενο φειζερ δεν εχει τετοιο προβλημα ουτε τα αλλα της κατηγοριας, οποτε δεν νομιζω να ειναι καλη επιλογη το φειζερ γυμνο. Αν θες Ζ750 η αν δεν σε βολευει τοτε Χοντα Χορνετ 600.

Zan_Prizol
08/02/2005, 15:32
Φιλε μου εγω CBF600S εχω!Απο ανεση ειναι το καλυτερο αλλα στο γυμνο που θες θαχεις προβλημα με αγεριδες!
Παντως θα σου πω και εγω οτι αν ειναι να παρεις το CBF γυμνο παρε καλυτερα hornet!
Εγω αν γουσταρα καργα γυμνο παντως θα επερνα το Z...
Χαλαρα το καλυτερο...

Tigas
08/02/2005, 15:35
ΓΙΑ ΜΕΝΑ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΙΝΑΙ TO Z750 ΚΑΙ ΦΤΗΝΑ ΠΙΣΤΟΝΙΑ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΤΡΕΜΟΥΛΟ ΘΑ ΕΧΕΙ ΟΥΤΕ ΕΠΑΝΕΚΛΙΣΕΙΣ ΘΑ ΕΧΕΙ.ΠΑΡΤΟ ΠΟΛΥ ΤΙΓΚΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ:rotflmao:
ΗΜΑΡΤΟΝ ΜΕ ΤΑ KARASARAVALAKI ΗΜΑΡΤΟΝ
ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ:o
ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ :cry:
ΠΟΛΥ ΟΝΟΡΦΟ:yuck:
ΠΟΛΥ ΑΝΤΕ :wave2:

idi
08/02/2005, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
ΓΙΑ ΜΕΝΑ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΙΝΑΙ TO Z750 ΚΑΙ ΦΤΗΝΑ ΠΙΣΤΟΝΙΑ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΤΡΕΜΟΥΛΟ ΘΑ ΕΧΕΙ ΟΥΤΕ ΕΠΑΝΕΚΛΙΣΕΙΣ ΘΑ ΕΧΕΙ.ΠΑΡΤΟ ΠΟΛΥ ΤΙΓΚΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ:rotflmao:
ΗΜΑΡΤΟΝ ΜΕ ΤΑ KARASARAVALAKI ΗΜΑΡΤΟΝ
ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ:o
ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ :cry:
ΠΟΛΥ ΟΝΟΡΦΟ:yuck:
ΠΟΛΥ ΑΝΤΕ :wave2:

Κοιτα τωρα συνειδητοποιώ ποσο αντικειμενικός είσαι...

Mεχρι τωρα νομιζα οτι είσαι πωρωμένος με τη Honda (εν κακο)

Αλλα τελικα είσαι ΑΣΧΕΤΟΣ !!!

Sorry….

Zan_Prizol
08/02/2005, 15:41
Το θεμα μας δεν ειναι αυτο αλλα αφου το εφερες στο προσκηνιο...


HONDA FUCKIN' R U L E S :smokin:

Tigas
08/02/2005, 15:48
ΕΛΕΓΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ Ο IDI ΑΡΓΗΣΕΣ ΠΟΛΥ ΚΙΟΛΑΣ.
:wave2:
ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΣΕ ΣΥΓΧΩΡΩ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΚΑΚΟΣ ΜΑΖΙ
ΠΑΝΤΟΣ ΤΟ KAWASAKI ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ :cry:
:) :) :) :) :) :) :) :) :)
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΦΙΛΕ ΜΟΥ IDI ΜΕ ΤΟ Ζ ΣΟΥ
:wave2: :wave2:

Xlitos
08/02/2005, 15:51
Είπαμε δεν τον βολεύει το Z.Άστο μην το κάνω Y ντε... :bawl:

Φίλε αν προτιμάς το FAZER χτύπα το.

:)

sporky
08/02/2005, 17:39
επειδή είμαστε στις ίδιες διαστάσεις ακριβώς (large frame όπως το λένε στο χωριό μου)...
FZ6: ωραίο και άνετο, αλλά ερχεται μετωπικά αντιμέτωπο με όλους τους νόμους της αεροδυναμικής. Στρίβει καλά, του λείπει όμως το μοχλικό (λόγω έλλειψης χώρου απο εξάτμιση)
CBF: δεν το γνωρίζω καλά, αλλά παίζει Honda, άρα καλό...φοβού τον Σαρακάκη
Z750: θεωριτικά και πρακτικά το πιο γρήγορο και στριφτερό, αν σε ενδιαφέρουν αυτά, μάλλον πρέπει να είναι η επιλογή σου

s..

Rezeguet
08/02/2005, 20:02
ρε μην ακους βλακειες μιλαμε για τονους καυσαεριων απο την εξατμιση στην πλατη σου ρεεεε! Θα μυριζεις σαν διυληστηριο πετρελαιου ρεεε! Θα σε μυριζουνε απο το χιλιομετρο ρεεεε! Θα σε βλεπουν στο γραφειο και θα τρως κοροιδεμα ρεεε!

MV AGUSTA BRUTALE!!!!!

sotosfz6
08/02/2005, 20:58
για το honda δεν το συζητω γιατι ειναι εξω απο τα γουστα μου....FZ6 και Z ειχα βαλει στο ματι το καλοκαιρι και πηρα FZ6.Καθαρα θεμα γουστου...οι εντυπωσεις απο το γιαμαχα ειναι οι καλυτερες(στριβει ,φρεναρει,γ@μει+δερνει)εχω ακουσει τα καλυτερα και για το Ζ...οποιο σ'αρεσει τσιμπα το.


για το καυσαεριο πρωτη φορα το διαβασα στο 0-300 και ακομα προσπαθω να μυρισω τους τονους που λεει και ο φιλος παραπανω...

bsari
08/02/2005, 22:11
ΤΟ ΚΑWA MOY ARESEI ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΕΣ ΟΙ ΓΩΝΙΕΣ ΣΤΑ ΓΟΝΑΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΚΟΥΡΑΖΕΙ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΧΟΥΝ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΙΔΙΑ ΤΙΜΗ ΜΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΟ FZ6 ΝΑΚΕΔ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΚΑΕΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΗΝ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΕΣΗ ΚΑΘΟΤΙ ΕΧΕΙ ΡΥΘΜΙΣΗ ΣΤΗ ΣΕΛΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΙΔΑ ΝΑΙ ΜΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΟΓΑΚΙΑ ΤΟ FZ6 ΑΛΛΑ 50-150 ΧΑΝΕΙ ΑΠΟ ΗΑΝΔΑ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ :confused:

Rezeguet
10/02/2005, 13:38
αφου ειναι το ποστ στο cbf φορουμ πρεπει να παρεις Hornet! Τελειωσε! Πιο ανετο ειναι και παραπανω γκαζι εχει και δεν θυμιζει ss σε αποδοση οπως το φειζερ οποτε ειναι και πιο φιλικο την πολη. Παντως υπαρχουν καυσαερια το λεει και το 0-300 και το ΜΟΤΟ και μπορει και αλλα περιοδικα. Μαλιστα υπαρχει περιπτωση να σε ποτισουν τοσο πολυ τα καυσαερια που θα περασουν τα ρουχα σου και θα σε βαφουν μαυρο στο δερμα, θα φλωμωσουν απ την βρωμα τα ρουχα σου, θα μυριζεις απ το χιλομετρο φειζεριλα και θα σε φωναζουν ολοι βρωμιαρη. Αυτο θες??? Ε??? Αυτο θες??? Ασε που αν εχεις το κρανος κλειστο θα μπουν τα καυσαερια στο κρανος και εσυ θα πεθανεις απο το πολυ CO2 και θα διαλυσις και το μοτορι πεφτοντας, οποτε ουτε κληρονομια θα το εχει ο γιος σου. Ακους ρε??