PDA

View Full Version : καραγκιοζη μοτοσυκλετιστη(κ αξια σου εδωσα)...



b_bong12
19/08/2008, 13:22
τελικα καθε φαρα εχει τους μαλακες της.

1355 στη μαραθωνος ενας ΜΑΛΑΚΑΣ με bmw γαλαζια,μαλλον η 650.

αριστερο ρευμα,παει να περασει απο τα δεξια του αμαξι(ο αδερφος μου) γιατι ο ΜΑΛΑΚΑΣ την ειχε αραξει στην αριστερη.

Παει να περασει ο αδερφος μου κ τοτε το ΖΩΟΝ χωρις 1)να κοιταξει καθρεφτη κ 2) να βγαλει φλας, αποφασιζει να μπει στη δεξια λωριδα.(κ μη κανετε σχολιο για προσπερασματα απο την δεξια πανω στη μαραθωνος γιατι γινεται χαμος)
Εκει ειδε το αμαξι κ τρομαξε.

Εγω καθ'ολη τη διαρκεια να ειμαι με τη μηχανη απο πισω,σε αποσταση κ να παρακολουθω.

και στο επομενο φαναρι η ΚΟΤΑ παει και βαραει τον καθρεφτη του αδερφου μου.

γιατι ρε πουστη δεν σταματησες να τα πειτε???

εκανα κ εγω τη μαλακια να τον κυνηγισω μετα μπας κ σταματησει αλλα ο ΠΟΥΣΤΗΣ ηταν μεγαλη ΚΟΤΑ.
τον παρατησα μετα.

Αλλα ρε πουστη μου γιατι δεν σταματησες ρε μουνοπανο γιατι??
Μακαρι να εισαι μελος και να το διαβασεις ρε πουστη.

bartlal
19/08/2008, 13:32
παει και ο γιατρος.... χαλασε..... :sad:

gixxerpap
19/08/2008, 13:35
και με ποιο τσαμπουκα ρε φιλαράκι, έχει δίκιο ο αδερφός σου που πέρασε απο δεξιά?
όσο άδικο είχε η μηχανή που δεν κοίταξε καθρεφτη, τόσο είχε και το αυτοκίνητο που προσπέρασε απο δεξιά!


ασε που αφου τον κυνήγησες και δεν τον έπιασες, δε μιλάμε για κότα......κάτι σε αιλουροειδές, ίσως!
:lol:

έλα χαλαρώστε λίγο και απολαύστε όσο καλοκαιράκι έμεινε ....;)

gixxerpap
19/08/2008, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
παει και ο γιατρος.... χαλασε..... :sad:

μπα, ο γιατρός δε μασάει......σταματάει και αμα δεν τον παίρνει, κουβαλάει ενεσούλα απο τη δουλειά...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

bartlal
19/08/2008, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
μπα, ο γιατρός δε μασάει......σταματάει και αμα δεν τον παίρνει, κουβαλάει ενεσούλα απο τη δουλειά...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ενεσουλα το λεμε τωρα αυτο που μας τρυπαει στα οπισθια?

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

AntoD
19/08/2008, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
ενεσουλα το λεμε τωρα αυτο που μας τρυπαει στα οπισθια?

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Οπα......θα βγει ειδηση εδω....

Για λεγε για λεγε......το κανεις απο μικρος αυτό;....

:a014:

bartlal
19/08/2008, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από AntoD
Οπα......θα βγει ειδηση εδω....

Για λεγε για λεγε......το κανεις απο μικρος αυτό;....

:a014:

γιατι? κακο ειναι?


:rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao:

gdevelek
19/08/2008, 13:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από b_bong12
τελικα καθε φαρα εχει τους μαλακες της.

1355 στη μαραθωνος ενας ΜΑΛΑΚΑΣ με bmw γαλαζια,μαλλον η 650.

αριστερο ρευμα,παει να περασει απο τα δεξια του αμαξι(ο αδερφος μου) γιατι ο ΜΑΛΑΚΑΣ την ειχε αραξει στην αριστερη.

Παει να περασει ο αδερφος μου κ τοτε το ΖΩΟΝ χωρις 1)να κοιταξει καθρεφτη κ 2) να βγαλει φλας, αποφασιζει να μπει στη δεξια λωριδα.(κ μη κανετε σχολιο για προσπερασματα απο την δεξια πανω στη μαραθωνος γιατι γινεται χαμος)
Εκει ειδε το αμαξι κ τρομαξε.

Εγω καθ'ολη τη διαρκεια να ειμαι με τη μηχανη απο πισω,σε αποσταση κ να παρακολουθω.

και στο επομενο φαναρι η ΚΟΤΑ παει και βαραει τον καθρεφτη του αδερφου μου.

γιατι ρε πουστη δεν σταματησες να τα πειτε???

εκανα κ εγω τη μαλακια να τον κυνηγισω μετα μπας κ σταματησει αλλα ο ΠΟΥΣΤΗΣ ηταν μεγαλη ΚΟΤΑ.
τον παρατησα μετα.

Αλλα ρε πουστη μου γιατι δεν σταματησες ρε μουνοπανο γιατι??
Μακαρι να εισαι μελος και να το διαβασεις ρε πουστη.

μήπως ο αδελφός σου είναι από κείνους που κολλάνε στον μπροστινό εκβιάζοντας αλλαγή λωρίδας;

μήπως ο τύπος απλά έκανε αυτό που ο αδελφός σου αξίωνε; δηλαδή πήγε δεξιά για να αφήσει την αριστερή ανοιχτή; αν είναι έτσι, τι φωνάζεις;

ΝΑΙ το προσπέρασμα από δεξιά είναι παράνομο ΚΑΙ επικίνδυνο, όπως έμαθε ο αδελφός σου σήμερα

και βλέποντας το μένος σου, ΤΕΛΙΚΑ, ποιός έχει δίκιο στο δρόμο, αυτός που δέρνει περισσότερο;;;

byron
19/08/2008, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
μήπως ο αδελφός σου είναι από κείνους που κολλάνε στον μπροστινό εκβιάζοντας αλλαγή λωρίδας;

μήπως ο τύπος απλά έκανε αυτό που ο αδελφός σου αξίωνε; δηλαδή πήγε δεξιά για να αφήσει την αριστερή ανοιχτή; αν είναι έτσι, τι φωνάζεις;

ΝΑΙ το προσπέρασμα από δεξιά είναι παράνομο ΚΑΙ επικίνδυνο, όπως έμαθε ο αδελφός σου σήμερα

και βλέποντας το μένος σου, ΤΕΛΙΚΑ, ποιός έχει δίκιο στο δρόμο, αυτός που δέρνει περισσότερο;;;


Με το ζωνάρι λυμένο είσαι τζιντεβελεκ :lol:

Όταν έχεις κατασκηνώσει στην αριστερή και ξύνεις τα @@ σου, ο απόπίσω θα αναγκαστεί να περάσει απ΄όπου μπορεί.
Όταν αλλάζεις λωρίδες τσεκάρεις μπας και έρχεται κανένας απ΄το πλάϊ, εκτός και δεν τρέχει τίποτα να δεις κανένα Scania δίπλά σου.
Όταν έχεις κάνει μαλακιούλα (όπως το να μην τσεκάρεις την ροή πίσω/πλάϊ), δεν κοπανάς καθρέφτες και την κάνεις με ελαφρά.

:wave2:

marios8
19/08/2008, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n


Όταν έχεις κατασκηνώσει στην αριστερή και ξύνεις τα @@ σου, ο απόπίσω θα αναγκαστεί να περάσει απ΄όπου μπορεί.


Καινούριες θεωρίες είναι αυτές ?? :confused: :confused: :confused:

gdevelek
19/08/2008, 14:17
εσύ μάλλον είσαι ο αδελφός του μπονγκ!

:rotflmao:

nionio$
19/08/2008, 14:19
αυτα ειναι μαγκες του κολου!τι χτυπας το καθρεφτη αμα εχεις τ αρχυδια κ εχεις δικιο κατεβα!!να μου πεις που ξερει τι τρελα κουβαλαει ο καθενας!αλλιως κανε το μαλακα κ καντην με ελαφρα...

byron
19/08/2008, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Καινούριες θεωρίες είναι αυτές ?? :confused: :confused: :confused:

Οχι φίλε μου. Η πραγματικότητα είναι. Η ίδια που λέει ότι την αριστερή την αφήνουμε ελεύθερη και είναι μόνο για προσπεράσματα.
Αλλά παρόλα αυτά στην αριστερή βρίσκεις διάφορους κορδωμένους με αυτοκίνητα ή μηχανές που απλά κάνουν cruising και δεν αφήνουν τους άλλους να προσπεράσουν νόμιμα.

Αν εσύ κάθεσαι από πίσω και σε πηγαίνουν καρότσα μέχρι τον προορισμό τους, πάσο. :wave2:

dirtbird
19/08/2008, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Καινούριες θεωρίες είναι αυτές ?? :confused: :confused: :confused:

Aν εντός 5 μιλισεκοντ δεν έχεις φύγει από την αριστερή σε βλέπω να διαβάζεις το DOT του μπροστινού μου ελαστικού με το δεξί σου μάτι......:winka: :bigcry: :bigcry:

gdevelek
19/08/2008, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Οχι φίλε μου. Η πραγματικότητα είναι. Η ίδια που λέει ότι την αριστερή την αφήνουμε ελεύθερη και είναι μόνο για προσπεράσματα.
Αλλά παρόλα αυτά στην αριστερή βρίσκεις διάφορους κορδωμένους με αυτοκίνητα ή μηχανές που απλά κάνουν cruising και δεν αφήνουν τους άλλους να προσπεράσουν νόμιμα.

Αν εσύ κάθεσαι από πίσω και σε πηγαίνουν καρότσα μέχρι τον προορισμό τους, πάσο. :wave2:

αυτή την "πραγματικότητα", σε ποια χώρα την έχεις συναντήσει;

για να σε ρωτήσω και κάτι άλλο αφού όπως φαίνεται ξέρεις τα πάντα γύρω από το περιστατικό:

ο τύπος με το 650, με πόσα πήγαινε, ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΝΟΜΙΜΟ ΟΡΙΟ;;;;;;;

και μια μπόνους ερώτηση: εγώ χθες γύριζα από μαραθώνος, στην αριστερή, με κάπου μεταξύ 120 και 140, και μια άλφαρομέο μου κολλούσε από πίσω, αυτό πώς το σχολιάζεις; μήπως τον πήγαινα
"καρότσα";


περιμένω τρεις απαντήσεις έτσι, μη γράφω τσάμπα... ;)

sergiosm
19/08/2008, 14:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
ΝΑΙ το προσπέρασμα από δεξιά είναι παράνομο ΚΑΙ επικίνδυνο, όπως έμαθε ο αδελφός σου σήμερα


Η μαραθώνος πόσες λωρίδες έχει;

Αν εγώ είμαι στη δεξία και πάω πιο γρήγορα από αυτόν που είναι στην αριστερή αυτό θεωρείται προσπέραση; Δεν νομίζω

byron
19/08/2008, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
περιμένω τρεις απαντήσεις έτσι, μη γράφω τσάμπα... ;)

Δεν χρειάζεται γιατί βαριέμαι να γράφω. Στους αυτοκινητοδρόμους η αριστερή μένει ελεύθερη και προορίζεται μόνο για προσπέρασμα. :wave2:

mizz
19/08/2008, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Με το ζωνάρι λυμένο είσαι τζιντεβελεκ :lol:

Όταν έχεις κατασκηνώσει στην αριστερή και ξύνεις τα @@ σου, ο απόπίσω θα αναγκαστεί να περάσει απ΄όπου μπορεί.
Όταν αλλάζεις λωρίδες τσεκάρεις μπας και έρχεται κανένας απ΄το πλάϊ, εκτός και δεν τρέχει τίποτα να δεις κανένα Scania δίπλά σου.
Όταν έχεις κάνει μαλακιούλα (όπως το να μην τσεκάρεις την ροή πίσω/πλάϊ), δεν κοπανάς καθρέφτες και την κάνεις με ελαφρά.

:wave2:

:beer: :beer:

gdevelek
19/08/2008, 14:48
από όσο ξέρω ναι θεωρείται προσπέραση, ίσως κάνω λάθος

βέβαια εδώ ΔΕΝ είχαμε τέτοιο περιστατικό, εδώ ο τύπος από πίσω αφενός πίεζε τον άλλο, και αφετέρου θέλησε να προσπεράσει από δεξιά

δηλαδή ο δίτροχος του έκανε ό,τι ζητούσε, και ο κουτάκιας θέλει να βγει κι από πάνω!!!

ή κολλάς από πίσω (κάκιστη πρακτική για μένα), ή περνάς πολύ προσεκτικά από δεξιά

δεν γίνεται να κάνεις ΚΑΙ τα δύο, ΚΑΙ να εκβιάζεις με το αμάξι των 1200 κιλών τον - πιο αδύνατο! - μηχανόβιο, ΚΑΙ να προσπερνάς από δεξιά :nono:

sergiosm
19/08/2008, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
ο τύπος με το 650, με πόσα πήγαινε, ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΝΟΜΙΜΟ ΟΡΙΟ;;;;;;;

εγώ χθες γύριζα από μαραθώνος, στην αριστερή, με κάπου μεταξύ 120 και 140, και μια άλφαρομέο μου κολλούσε από πίσω, αυτό πώς το σχολιάζεις; μήπως τον πήγαινα
"καρότσα";



Άρθρο 17 Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας

Προσπέρασμα - Κυκλοφορία σε στοίχους

παρ. 7. Οδηγός που αντιλαμβάνεται ότι άλλος οδηγός προτίθεται να τον προσπερόσει, υποχρεούται να κινείται πλησίον του δεξιού άκρου του οδοστρώματος και να μην επιταχύνει την κίνησή του. ...

10. Στις περιπτώσεις κίνησης των οχημάτων σε παράλληλες σειρές (στοίχους), οι οδηγοί των βραδυπορούντων οχημάτων υποχρεούνται να κινούν αυτό στη δεξιά λωρίδα του οδοστρώματος.

Άρθρο 29 Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας
Κίνηση οχημάτων σε αυτοκινητόδρομους, οδούς ταχείας κυκλοφορίας και σήραγγες

4. ... "Η ακραία αριστερή λωρίδα χρησιμοποιείται από επιβατηγά οχήματα ή μοτοσικλέτες ως λωρίδα προσπέρασης και καθίσταται και αυτή λωρίδα κυκλοφορίας, εφόσον οι υπόλοιπες λωρίδες τελούν υπό καθεστώς κυκλοφοριακής συμφόρησης."

Με άλλα λόγια, όταν ο δρόμος ΔΕΝ είναι πηγμένος και δεν υπάρχει κίνδυνος ατυχήματος, ο προπορευόμενος οφείλει να αφήσει τον πίσω να τον περάσει.
Το όριο ταχύτητας δεν έχει καμία σημασία.

gdevelek
19/08/2008, 14:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Δεν χρειάζεται γιατί βαριέμαι να γράφω. Στους αυτοκινητοδρόμους η αριστερή μένει ελεύθερη και προορίζεται μόνο για προσπέρασμα. :wave2:

ναι βέβαια, σε ένα πολύ πολύ μακρινό γαλαξία

αντί για τρεις απαντήσεις πήρα τρία πουλάκια κάθονται :rotflmao:

σόρυ που σου έβαλα δύσκολα, καλοκαιριάτικα

marios8
19/08/2008, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n


Αν εσύ κάθεσαι από πίσω και σε πηγαίνουν καρότσα μέχρι τον προορισμό τους, πάσο. :wave2:

Ανάβεις κανα φωτάκι πατάς καμία κόρνα και το θέμα λήγει.
Άσε που αν τον περάσεις απο δεξιά , στην ουσία τον αφήνεις να συνεχίζει ανενόχλητος στην αριστερή .
Αυτό το "αναγκάζεσαι" που λές δεν μπορώ να καταλάβω. Το σωστό θα ήταν εσύ να τον αναγκάσεις :beer: :beer: :wave2:

nionio$
19/08/2008, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Άρθρο 17 Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας

Προσπέρασμα - Κυκλοφορία σε στοίχους

παρ. 7. Οδηγός που αντιλαμβάνεται ότι άλλος οδηγός προτίθεται να τον προσπερόσει, υποχρεούται να κινείται πλησίον του δεξιού άκρου του οδοστρώματος και να μην επιταχύνει την κίνησή του. ...

10. Στις περιπτώσεις κίνησης των οχημάτων σε παράλληλες σειρές (στοίχους), οι οδηγοί των βραδυπορούντων οχημάτων υποχρεούνται να κινούν αυτό στη δεξιά λωρίδα του οδοστρώματος.

Άρθρο 29 Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας
Κίνηση οχημάτων σε αυτοκινητόδρομους, οδούς ταχείας κυκλοφορίας και σήραγγες

4. ... "Η ακραία αριστερή λωρίδα χρησιμοποιείται από επιβατηγά οχήματα ή μοτοσικλέτες ως λωρίδα προσπέρασης και καθίσταται και αυτή λωρίδα κυκλοφορίας, εφόσον οι υπόλοιπες λωρίδες τελούν υπό καθεστώς κυκλοφοριακής συμφόρησης."

Με άλλα λόγια, όταν ο δρόμος ΔΕΝ είναι πηγμένος και δεν υπάρχει κίνδυνος ατυχήματος, ο προπορευόμενος οφείλει να αφήσει τον πίσω να τον περάσει.
Το όριο ταχύτητας δεν έχει καμία σημασία.

σωστα αυτα αλλα να ξερεις οτι στα αρθρα αυτα του κοκ πρωτα απ ολα θεωρειται δεδομενο οτι η ταχυτητα ειναι μεσα στα επιτρεπτα ορια παντα!!;)

gdevelek
19/08/2008, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm

Το όριο ταχύτητας δεν έχει καμία σημασία.

θες να πεις "το όριο ταχύτητας δεν με βολεύει να έχει σημασία"

όπως δεν σε βολεύει να έχει σημασία ο νόμος περί τήρησης αποστάσεων ασφαλείας, νόμο που ξεσκίζουν όσοι κολλάνε στο ένα μέτρο για να υποχρεώσουν τον άλλο να κάνει δεξιά, ΑΚΟΜΗ κι αν ο άλλος πάει με 50% πάνω από το όριο ταχύτητας :wave2:

dirtbird
19/08/2008, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
[B
αντί για τρεις απαντήσεις πήρα τρία πουλάκια κάθονται :rotflmao:
[/B]

καιρός ήταν.....:rolleyes: :rolleyes:

byron
19/08/2008, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
ναι βέβαια, σε ένα πολύ πολύ μακρινό γαλαξία

αντί για τρεις απαντήσεις πήρα τρία πουλάκια κάθονται :rotflmao:

σόρυ που σου έβαλα δύσκολα, καλοκαιριάτικα

Κουραστικός γίνεσαι...
Ο μακρινός γαλαξίας είναι τα αρθρα του ΚΟΚ που σου έβαλε ο sergios.

Όταν το πνεύμα αντιλογίας καταλαγιάσει μέσα σου, πες μας και την γνώμη σου για τη ταμπακιέρα (που δεν έκανες κανένα σχόλιο....)

sergiosm
19/08/2008, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
από όσο ξέρω ναι θεωρείται προσπέραση, ίσως κάνω λάθος

και εγώ δεν είμαι σίγουρος, αλλά δεν νομίζω ότι απαγορεύεται ρητά απο τον ΚΟΚ και γενικά στον ΚΟΚ ό,τι δεν απαγορεύεται επιτρέπεται.
Εξάλλου στην περίπτωση αυτή δεν αλλάζεις πορεία, ούτε μπαίνεις μπροστά απο τον άλλο, συνεχίζεις την πορεία σου.



Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
βέβαια εδώ ΔΕΝ είχαμε τέτοιο περιστατικό, εδώ ο τύπος από πίσω αφενός πίεζε τον άλλο, και αφετέρου θέλησε να προσπεράσει από δεξιά


το τί ακριβώς έγινε δεν προκύπτει απο την περιγραφή.
Μπορεί το αμάξι να ερχόταν με περισσότερα σε σχέση με τη μηχανή
μπορεί και να τον πίεζε,
πάντως όμως η περιγραφή δεν είναι σαφής ως προς αυτό


Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
δεν γίνεται να κάνεις ΚΑΙ τα δύο, ΚΑΙ να εκβιάζεις με το αμάξι των 1200 κιλών τον - πιο αδύνατο! - μηχανόβιο, ΚΑΙ να προσπερνάς από δεξιά :nono:

αυτό σίγουρα, αν έγινε έτσι ...
καλύτερα θα ήταν να μας δώσει περισσότερες λεπτομέρειες

byron
19/08/2008, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
ΑΑυτό το "αναγκάζεσαι" που λές δεν μπορώ να καταλάβω. Το σωστό θα ήταν εσύ να τον αναγκάσεις :beer: :beer: :wave2:

Δεν μπορώ να τον "αναγκάσω" ρε φιλαράκι, γιατι θα μου την πέσει ο τζιντεβελεκ μετά....:sad:

gdevelek
19/08/2008, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Κουραστικός γίνεσαι...
Ο μακρινός γαλαξίας είναι τα αρθρα του ΚΟΚ που σου έβαλε ο sergios.

Όταν το πνεύμα αντιλογίας καταλαγιάσει μέσα σου, πες μας και την γνώμη σου για τη ταμπακιέρα (που δεν έκανες κανένα σχόλιο....)

ρε μπάιρον σου ζήτησα συγνώμη που σου έβαλα δύσκολα, τι άλλο θες από μένα;;;; :lol:

θες να παίρνεις απαντήσεις αλλά να μη δίνεις γιατί "κουράζεσαι";

δεν πάει έτσι πασά μου... ;)

sergiosm
19/08/2008, 15:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
θες να πεις "το όριο ταχύτητας δεν με βολεύει να έχει σημασία"

όχι
θελω να πω αυτό που είπα.
Ο τρόπος αντιμετώπισης κάποιου που επιχειρεί προσπέραση δεν εξαρτάται με την ταχύτητα.
Ούτε η τήρηση του ορίου είναι αυτονόητη. Εξάλλου, όπως είπα και πριν, στον ΚΟΚ δεν υπάρχουν αυτονόητα. Υπάρχουν σαφείς κανόνες που πρέπει να τηρείς.
Όμως η προσπέραση συνδέεται με τον τρόπο οδήγησης, η λογική του οποίου είναι η αποφυγή του ατυχήματος.
Για αυτό ο ΚΟΚ λέει ότι πρέπει να κάνεις στην άκρη να περάσει ο "γρήγορος" Γιατί είναι πολύ πιο ασφαλές να τον αφήσεις να κάνεις λίγο άκρη και να φύγει, παρά να τον έχεις κολλημένο πίσω σου με κίνδυνο είτε να πέσει πάνω σου, είτε να προσπαθήσει να κάνει σφίνα και να έχουμε χειρότερα.



Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
όπως δεν σε βολεύει να έχει σημασία ο νόμος περί τήρησης αποστάσεων ασφαλείας, νόμο που ξεσκίζουν όσοι κολλάνε στο ένα μέτρο για να υποχρεώσουν τον άλλο να κάνει δεξιά, ΑΚΟΜΗ κι αν ο άλλος πάει με 50% πάνω από το όριο ταχύτητας :wave2:
Κακώς κολάει κάποιος στον μπροστινό του, αλλά και αυτός οφείλει να κάνει στην άκρη (εννοείται όταν αυτό είναι εφικτό), αλλιώς όχι προκαλεί το κώλυμα.
και δεν μιλάω για τις περιπτώσεις που ο πίσω έρχεται με +100 και δεν προλαβαίνεις καλά καλά να τον δεις, μιλάω για τις περιπτώσεις που ο μπροστινός τον έχει δει τον πίσω και τον γράφει κανονικότατα...
:wave2:

gdevelek
19/08/2008, 15:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm

Ούτε η τήρηση του ορίου είναι αυτονόητη.

μάλιστα

δηλαδή η τήρηση των νόμων που σε εξυπηρετούν στο να τρέχεις με την ταυτότητα στο στόμα - όπως το "κάνετε στην άκρη για αυτόν που θέλει να προσπεράσει" - είναι αυτονόητη, ενώ η τήρηση του ορίου ταχύτητας δεν είναι

τώρα το κατάλαβα

φαίνεται πως ο ΚΟΚ είναι αυτό που λένε "μενού α λα κάρτ", παίρνεις μια πατάτες, μια τυροκαυτερή, μία κολοκυθοκορφάδες, αλλά δεν παίρνεις ρώσικη και τυροπιτάκια

b_bong12
19/08/2008, 15:28
1)το αμαξι ηθελε να κανει προσπεραση απο αριστερα(νομιμα),απο την στιγμη που δεν κουνιοταν ο μπροστινος αλλαζει λωριδα κ προσπαθει προσπεραση απο τα δεξια. Δεν τον πιεζε ουτε πηγαινε με πολλα. Κ μη μου πειτε οτι σε λεωφορο δεν σας εχει τυχει καποιος που πηγαινει αργα στην αριστερη λωριδα κ σας αναγκαζει να περασετε απο δεξια??
2)gixxerpap δε θα το σχολιασω περι αιλουροειδους.Το οτι τον κυνηγησα δε σημαινει οτι πηγαινε πιο γρηγορα απο εμενα.Απλα ημουν απο πισω του πατωντας κορνες κ κανοντας χειρονομιες να σταματησει. Φανταζεσαι τι θα γινοτας αν το επεζα γρηγορος κ εμπαινα μπροστα του??Δοξα το θεο εχω το μυαλο μεσα στο κεφαλι μου κ δεν με χαλαει που η 6η εχει κοφτες.
3)gdevelek στη μαραθωνος που ησουν με το αλφα πηγαινες εντος του επιτρεπτου οριου??Γιατι υποψιαζομαι οτι το πας το θεμα στο γεγονος οτι το αμαξι παρανομουσε λογω μεγαλης ταχυτητας.

Εγω τσατιστικα για το πως αντεδρασε ο τυπος.
Τελος, το αμαξι ο αδερφος μου το εχει 5 μερες..
Γιατι να ερ8ει ενα μαλακισμενο κ να του σπασει τον καθρεφτη??
Ποσες φορες εχουμε σιχτιρισει οταν βλεπουμε τη μηχανη μας,κουνημενη,ξυμενη,καμενη σελα,κλπ??
Μη το παιζετε αγιοι κ μου μιλατε για νομιμοτητα στο δρομο οταν τα μηχανηματα που καβαλαμε μας επιτρεπουν να ξεφτιλιζουμε τον ΚΟΚ απο καθε αποψη.

sergiosm
19/08/2008, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
μάλιστα

δηλαδή η τήρηση των νόμων που σε εξυπηρετούν στο να τρέχεις με την ταυτότητα στο στόμα - όπως το "κάνετε στην άκρη για αυτόν που θέλει να προσπεράσει" - είναι αυτονόητη, ενώ η τήρηση του ορίου ταχύτητας δεν είναι

τώρα το κατάλαβα

φαίνεται πως ο ΚΟΚ είναι αυτό που λένε "μενού α λα κάρτ", παίρνεις μια πατάτες, μια τυροκαυτερή, μία κολοκυθοκορφάδες, αλλά δεν παίρνεις ρώσικη και τυροπιτάκια

1ον Έγώ δεν ειρωνεύτηκα κανένα. Λέω την άποψή μου και περιμένω το ίδιο και από τους άλλους

2ον Η απομόνωση φράσεων είναι εύκολη λύση, όμως οδηγεί σε λάθος συμπεράσματα.
Η μη τήρηση του ορίου είναι παράνομη ενέργεια.
Η τήρησή του όμως δεν δίνει άλλοθι για να κάνουμε άλλου είδους παραβάσεις, όπως -εν προκειμένω- να μην αφήνουμε τον πίσω να μας προσπεράσει.

gdevelek
19/08/2008, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από b_bong12

3)gdevelek στη μαραθωνος που ησουν με το αλφα πηγαινες εντος του επιτρεπτου οριου??Γιατι υποψιαζομαι οτι το πας το θεμα στο γεγονος οτι το αμαξι παρανομουσε λογω μεγαλης ταχυτητας.


έγραψα ήδη πως πήγαινα με 120-140

και σε ρωτώ κι εσένα αφού ο βυρον αποφεύγει τις δύσκολες ερωτήσεις

καλώς μου κολλούσε από πίσω; ναι ή όχι;

byron
19/08/2008, 15:46
:ZZZ:


139211

Akatanomastos
19/08/2008, 15:47
δεν εξεταζω αν ο αδερφοσ του φιλου εφταιγε ή οχι

απλα θελω να πω οτι πολυ μηχανοβιοι(αλλα και οδηγοι αμαξιων) την εχουν δει το μακρυ χερι του νομου, οι φωστηρες του ΚΟΚ και τελικα καταληγουν να <<ψαχνονται>> για καβγα και επιβολη του νομου με τροπους οπως σπασιμο καθρεφτη ξυσιμο λαμαρινας, κλωτσιες και αλλα τετοια..


τα συνορα δικιου με αδικου ειναι λεπτα και οσοι ενεργειτε ετσι σκεφτητε το λιγο καλητερα πριν το ξανακανετε

sergiosm
19/08/2008, 15:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
καλώς μου κολλούσε από πίσω; ναι ή όχι;

ΚΑΚΩΣ σου κολλούσε από πίσω
ομώς και εσύ
ΚΑΚΩΣ δεν τον άφηνες να περάσει

b_bong12
19/08/2008, 15:51
να σου απαντησω για να δουμε ποιος ηταν περισσοτερο παρανομος??
Εσυ τι εκανες??Τον αφησες να περασει?? η εδωσες μια γκαζια κ τον αφησες πισω??η εκανες δεξια να περασει ο μλκς??

Καπως ετσι δεν επεσε κ ο στονερ??Τον κυνηγουσε κατι της ιταλικο...

οχι δεν επρεπε να σου κολλαει.
Εσυ ομως τι εκανες τελικα??

εδιτ-συμφωνω με sergiosm

reinmeister
19/08/2008, 15:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
έγραψα ήδη πως πήγαινα με 120-140

και σε ρωτώ κι εσένα αφού ο βυρον αποφεύγει τις δύσκολες ερωτήσεις

καλώς μου κολλούσε από πίσω; ναι ή όχι;

να σου απαντησω εγω μια και λατρευω τις δυσκολες ερωτησεις...

εφ οσον καποιος ειναι πιο γρηγορος απο σενα ,υποχρεουσαι να κανεις δεξια και να τον αφησεις να σε περασει...ακομη κι αν πηγαινεις με 300...το σκεπτικο του "αφου εγω παω με 140, αισθητα πανω απο το οριο,δεν κανω δεξια" το μονο που δειχνει ειναι κακοηθη εγωισμο...και αυτο ειναι που προκαλει τις περισσοτερες φορες ατυχηματα...

byron
19/08/2008, 16:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
να σου απαντησω εγω μια και λατρευω τις δυσκολες ερωτησεις...


Κοίτα φιλαράκι......
Μόνο ad hoc μπορεί να υπάρξει απάντηση. Αν κυκλοφορείς με το παρακάτω, φταίει ο άλλος αν σου κολλήσει από πίσω ;;;.....:wacko:


139212

bZrOo
19/08/2008, 16:09
Το να είσαι στην αριστερή λωρίδα μέσα στα όρια ταχύτητας ή και παραπάνω είσαι παράνομος έτσι και αλλιώς από την στιγμή που είναι κάποιος από πίσω σου και ενώ έχεις χώρο στα δεξιά σου δεν έχεις ΑΝΑΨΕΙ ΦΛΑΣ και δεν έχεις στρίψει στην δεξιά για να αφήσεις να περάσει ο ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ από θέμα ταχύτητας αλλά καθ όλα νόμιμος σε τοποθέτηση για προσπέραση.

Όσο για το θέμα κουτάκιδες και μοτοσικλετιστές μπορώ να υποθέσω πως πολλοί εδώ μέσα δεν έχουν οδηγήσει αυτοκίνητο ώστε να δουν πόσο κάφροι και καραγκιόζηδες φαίνονται και ΕΙΝΑΙ πολλοί από τους μοτοσικλετιστές που κυκλοφορούν στην Ελλάδα.

Όπως είχε προτείνει κάποιος από εδώ μέσα αυτοί που οδηγούν αυτοκίνητα θα έπρεπε να έχουν και δίπλωμα για μηχανή ώστε να ξέρουν τα βασικά για το πώς είναι να οδηγείς μηχανή , ε το ίδιο ισχύει και για τους μοτοσικλετιστές …

+1 reinmeister για τον χαρακτηρισμό κακοήθη εγωισμό.

TROOPER
19/08/2008, 16:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
να σου απαντησω εγω μια και λατρευω τις δυσκολες ερωτησεις...

...

ωχ (http://www.youtube.com/watch?v=He82NBjJqf8) :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

javrar6
19/08/2008, 17:07
εγω ρε μαγκες δεν εχω καταλαβει ακομα γιατι η μονη νομημη πραξη που κανουμε ολοι πρεπει να ειναι το προσπερασμα ???? αφου ειτε ετσι ειτε αλλιος ειμαστε παρανομοι μονο και μονο που δηγουμε σε ευτους τους κολοδρομους ........
ο καθενας ητε πιασει τιμονι μηχανεις ητε αμαξιου αμεσσος γυνετε ροσσι και σουμαχερ και δεν δεχετε να τον περνουν απο πουθενα....
και πειτε μου ποσοι απο εμας δεν μας εχουν περασει και δεν εχουμε λυσαξει για να το ξαναπερασουμε το καθικι??????

παντος εγω επιδει κανω πολυ συχνα το δρομολογειο σερρες - κρητη
το ποιο ασφαλες ταξιδι γυνετε απο την δεξια λοριδα με οσα και αν πιγενω και ο λογος ειναι οτι ειναι παντα μα παντα ΑΔΕΙΑ..........

ΕΔΩ ΜΗΛΑΜΕ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΑΡΗΣΤΕΡΗ ΛΟΡΙΔΑ ΓΥΝΕΤΕ Ο ΧΑΜΟΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΔΕΞΙΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΨΥΧΗ ......... και ο λογος ειναι οτι εχουμε γυνει ολοι ΓΡΥΓΟΡΟΙ.......

epp1640
19/08/2008, 17:54
Βασικά από το λίγο που διάβασα, η αλήθεια βρίσκεται κάπου στην μέση.. μία ερώτηση να κάνω??

(δεν φωνάζω αλλά για να την δουν)

ΤΗΝ ΚΟΡΝΑ ΤΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΞΥΠΝΗΣΕΙ Ο ΤΥΠΟΣ ΣΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΛΩΡΙΔΑ ΠΟΥ ΒΛΑΚΩΔΩΣ ΚΟΙΜΟΤΑΝ?

και εγώ έχω αναγκαστεί να το κάνω, αλλά επιλέγω να περάσω από δεξιά, αφού έχει εξαντληθεί η υπομονή μου, κορνάροντας πρώτα σε συνδιασμό με φώτα και αν επιμένει αριστερά.. και δεν εννοώ αριστερά με 100-140, αλλά κάτι γέρους με αγροτικά που κάθονται αριστερά με 70-80.. :rolleyes:

odt
20/08/2008, 10:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640

ΤΗΝ ΚΟΡΝΑ ΤΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΞΥΠΝΗΣΕΙ Ο ΤΥΠΟΣ ΣΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΛΩΡΙΔΑ ΠΟΥ ΒΛΑΚΩΔΩΣ ΚΟΙΜΟΤΑΝ?




Πιστεύω ότι εαν του πάταγε κόρνα, εκτός από τον καθρέφτη, θα του βούλιαζε και το καπό...:lol:




Λες να είναι ο ίδιος που έσκασε μια μπουνιά σε ένα παλικάρι με σκούτερ εν κινήσει στον Κηφισό πριν κανα μήνα... επειδή τόλμησε να τον περάσει από δεξιά???:rolleyes:

la_villa
20/08/2008, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
και μια μπόνους ερώτηση: εγώ χθες γύριζα από μαραθώνος, στην αριστερή, με κάπου μεταξύ 120 και 140, και μια άλφαρομέο μου κολλούσε από πίσω, αυτό πώς το σχολιάζεις; μήπως τον πήγαινα "καρότσα";


δεν πας ΠΟΤΕ πορεία στην αρίστερη λωρίδα.....ΠΟΤΕ μπαίνεις προσπερνάς και βγαίνεις...βασική αρχή άγνωστη στην μπανανική ελλάδα


δηλ εσυ τι κάνεις μενοντας στην αριστερή...φροντίζεις για την τήρησαη του ορίου ταχύτητας παρανομώντας εσύ ο ίδιος....ρε τι κωλοφάρα που ήμαστε ρε...400 χρόναι ήταν πάρα πολλά τελικά

gdevelek
20/08/2008, 10:38
δε μου λες ρε... μη-κωλοφάρα;

αυτό που περιγράφεις, το έχεις δεί πολλές φορές στην ελλάδα;

εγώ δεν το έχω δει ΟΥΤΕ ΜΙΑ

η αριστερή είναι ΠΑΝΤΑ κατειλημμένη, από άτομα που, μάλιστα, ορισμένες φορές πανε πιο σιγά από τη δεξιά!!!

έχω δει επίσης πολλές φορές άτομα να βγαίνουν στην αριστερή και να μένουν ακριβώς δίπλα σε κάποιον που πάει στη δεξιά, και να σχηματίζουν ΜΠΛΟΚΟ, πηγαίνοντας με ταχύτητα δεξιάς

τι προσπαθείς λοιπόν να μου πεις;;;;

LARISEOS
20/08/2008, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από bZrOo


Όπως είχε προτείνει κάποιος από εδώ μέσα αυτοί που οδηγούν αυτοκίνητα θα έπρεπε να έχουν και δίπλωμα για μηχανή ώστε να ξέρουν τα βασικά για το πώς είναι να οδηγείς μηχανή , ε το ίδιο ισχύει και για τους μοτοσικλετιστές …

.

το πιο σωστο ειναι αυτο φιλε .......!

αλλα τωρα οσο το θεμα,,,,,αν ο τυποσ με την μηχανη ειχε ξεχαστει στην αρηστερη ( και δεν κοιτουσε πισω , καλα εκανε και τον προσπερασε απο δεξια......) το ιδιο θα καναμε ολοι.!

οσο τωρα για κατι αλλο που σκεφτομαι και ασ γηνω λιγο κακωσ ,,,,,,,,εσυ φιλε με την μηχανη ακολουθουσεσ τον αδερφο σου με την μηχανη ? και το εχει και 5 μερεσ το νεο αμαξι? με ποσα χλμ πηγαινατε ιλικρινα? γιατι αν ημουνα στην αρηστερη (ξεχασμενοσ μπορει να συμβει και αυτο) και κοιταω στον καθρεφτη και δεν δω καπιον και παω με 130 χλμ,,,,και ξαφνικα με προσπερασει απο δεξια καπιοσ εκανε την μ@λ@κια ,,,,δλδ η ο μηχανοβιοσ δεν βλεπει καλα πισω και ξεχαστηκε απλα η εσυσ περασατε ενω κοιμοτανε και τον ξυπνησατε η τρεχατε και εφοσον ειδατε πωσ δεν μαζευεται τον περασατε απο δεξια σφαιρα !???? κανενασ δεν νωμηζω να πει την αλιθεια! βεβαια βλακια να σου σπασει τον καθρεφτη και να την κανει!!!! αν ειχα προβλημα 8α του το ελεγα και αν μου εκανα τσαμπουκα τοτε 8α του εσπαγα και το κεφαλι!

:beer:

harvester
20/08/2008, 11:12
καλα δεν μπορεσες να κυνηγησεις ενα bmw 650 που πηγαινε αργα στην αριστερη λωριδα.
τι σκατα ειχες honda :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

pelargos1
20/08/2008, 12:02
Καποια πραγματα δεν μπορω να τα καταλαβω.

Το θεμα δεν ειναι ουτε ο ΚΟΚ ,ουτε η λογικη ,ουτε η μαγκια του γρηγορου

Το θεμα ειναι οτι εφοσον πας με μηχανη αργα και αριστερα ,οτι νομοι και αν ισχυουν ,η πραγματικοτητα ειναι οτι οποιαδηποτε στιγμη καποιος γληγορος θα ερθει να καρφωθει στην ουρα σου.Δεν νομιζω στον αλλο κοσμο ο ΚΟΚ να εχει ισχυει.

Μαλακια του αργου μοτοσυκλετιστη ,μαλακια του γιωταχι ,μαλακια συννεφο.

Ψαχνεται να βρειτε δικιο στο κοσμο της ελληνικης ασφαλτου.Δικιο εδω εχει ο πιο τυχερος.Ουτε ο νομιμος, ουτε ο ικανος ,ουτε ο εμπειρος.


:beer: :beer:

Edit: ο καθρευτης εσπασε?7 χρονια γκαντεμια συν δυο μπονους γιατι ηταν απο αλητη μηχανοβιο συνολο εννια.Πες του αδερφου σου μακρια απο χρηματιστηρια και καζινα :D

riderspowerk8
20/08/2008, 14:44
Εγω θα συμφωνησω με τον reinmeister εχει απολυτο δικιο αφου καποιος αλλος ειναι ποιο γρηγορος απο μενα γιατι να τον παρεμποδιζω κανω δεξια κ τελοιωσε εκει το θεμα....με τον εγωισμο στο δρομο δεν κερδιζεις παρα μονο χανεις.Αν ο φιλος παραπανω δεν ηταν στα καλα του κ πηγαινε κ τον χτυπαγε με το αμαξι του κ τον πεταγε κατω μετα τι θα ελεγε ο τυπος:rolleyes: ?
γιατι εξω κυκλοφορουν πολλοι τρελοι,κ εγω εχω τσακωθει στο δρομο αλλα ποτε μα ποτε δεν πηγα στο αμαξι διπλα,απο αποσταση κ μολις βρικαμε κινηση κ σταματησαμε τοτε πηγα κ ζητησα εξηγησεις.

devil's animal
20/08/2008, 22:50
και τι εγινε ρε αλανια που τον περασε απο δεξια?
χεστηκε η φοραδα στ'αλωνι??:confused:


ποσες φορες σας εχουν περασει απο δεξια? ειτε αμαξι,ειτε μηχανη.

ποσες φορες εχετε περασει εσεις καποιον απο δεξια?

ΔΕΝ επρεπε να φερθει ετσι το παλικαρι με το μηχανακι.

κοιμοταν στην αριστερη και τον ξυπνησαν και εκανε τα κακακια του αλλα ετσι ειναι. αν πας αραχτος και λαϊτ τις περιμενεις τετοιες συμπεριφορες.

εγω προσωπικα δεν βγαζω ουτε φλας,ουτε κορνες ουτε φωτα αν πηγαινει καποιος στην αριστερα σιγα...ΑΠΟ ΠΑΝΩ τον περναω και ας ερθει μετα να μου κουνηθει.:smokin:

αντε γεια μας...
:a51:

AntoD
22/08/2008, 08:33
5 σελιδες ποστ για το τιποτα.....

:smokin:

Road67
22/08/2008, 16:38
Εχω φαει 2 φορες ξυλο στο δρομο απο οδηγους που φταιγανε κι επειδη αγανακτισμενος εβρισα μεσα απο τα δοντια μου η χειρονομησα μου δειξανε τι τρελα κουβαλανε. Την τριτη φορα που ηταν κι η μονη που εγινε και ατυχημα και μαλιστα ο οδηγος ηταν μεθυσμενος δεν εκατσα να το συζητησω, με το που βγηκε απο την κονσερβα του τον αρχισα στα μπουκετα, γιατι ηταν φανερα διπλασιος απο μενα κι ειχα μονο το στοιχειο του ξαφνιασμου υπερ μου. Δεν εκατσα να μαθω γιατι και πως, σημασια εχει οτι θα μπορουσα να σκοτωθω και το αιμα μου ανεβηκε στο κεφαλι. Μας χωρισανε οι μπατσοι που παρεπιντοντως δεν του εκαναν τιποτα που ηταν μεθυσμενος αφου οπως ειπαν θεωρητικα εγω επεσα πανω του, ασχετα αν αλλαξε τρεις λωριδες και βρεθηκε μπροστα μου κοκαλωνοντας το. Απο τοτε εμαθα δυο βασικα μαθηματα, η οργη ειναι παντα κακος συμβουλος δεν οδηγει σε κανενα καλο και σε καμια αποδοση δικαιοσυνης, μονο σε μια συντομη και ουτοπικη αγρια χαρα. Το δευτερο που εμαθα ηταν οτι ολοι καθημερινα βιαζουμε κανονικα τον κοκ , αλλα ειδικα εμεις οι μοτοσυκλετιστες ειμαστε μονοι μας εκει εξω, ευαλωτοι οταν κινουμαστε κι ακομα πιο ευαλωτοι σταματημενοι και υπαρχει μεγαλη τρελα εκει εξω..
Αν ειχα τα λεφτα που θελω αυτη τη στιγμη, μιας και θα επιστρεψω στην επαρχια για 2 χρονια, θ' αγοραζα ενα ΤΤ που το εχω αχτι μαυρο, με θερμαινομενα καθισματα, ηλιοροφη και ολα τα καλουδια και μια MV μονο για πιστα και κανενα εξωτερικο.
Ξερω/ξερεις/ξερουμε τι λεει ο κοκ αλλα εκει που μας συμφερει επιλεγουμε να το αγνοουμε γιατι εκεινη τη στιγμη θελουμε να κανουμε κατι που οταν τελειωσει η διαδρομη δε θα εχει και καμια σημασια, ειτε αυτο ειναι να παμε στην Μαραθωνος με 170, ειτε να κανουμε εκ δεξιων προσπεραση, ειτε ειτε ειτε... Ειναι δεδομενο οτι ετος απο σενα το ιδιο κανει κι ενας που ειναι πιο μπροστα κι ενας που ειναι πιο πισω απο σενα. Ολοι παρανομοι ειμαστε. Αλλα σαν θεατρο του παραλογου απαιτουμε μεσα στην παρανομια μας ο αλλος να κανει το νομιμο, να παει δεξια. Κι η αληθεια ειναι πως οταν δεν το κανει ειμαστε σιγουροι οτι δε θα το κανει καθολου κι εμεις θελουμε να περασουμε εκεινη τη στιγμη σωνει και καλα. Τοτε λοιπον εκεινος δεν ειναι παρανομος που παει με 150 σε δρομο με οριο τα 80, ουτε εμεις που παμε με 150 κι ετοιμαζομαστε ν' αυξησουμε κι αλλο, ειναι αποκλειστικα και μονο εκεινος παρανομος γιατι δεν παει δεξια. Κι εκεινος βεβαια ειναι λογικο ασχετα αν ειναι λαθος η σωστο να σκεφτει πως παραβιαζει ηδη το οριο, στη δικη του κοσμοθεωρια κανεις δεν πρεπει να πηγαινει πανω απο 140 οποτε μενει εκει που ειναι.
Θα επρεπε να πηγαινουμε κι οι 2 πιο αργα; Ναι θα επρεπε
Θα επρεπε να κανει δεξια ; Τηρωντας μια σταθερη πορεια στα 90 χιλιομετρα εντος οριου ταχυτητας, ναι.
Θα επρεπε να κανω κι εγω δεξια; Ναι, εφ' οσον κινουμαι σταθερα οριακα στο επιτρεπομενο οριο και δεν προσπερναω καποιον που παει με μικροτερη ταχυτητα.
Ειναι κριτηριο να τον προσπερασω επειδη θελω να δω τη φατσα του τυπου που οδηγει το ταδε αυτοκινητο, η τη δεινα μηχανη; Οχι βεβαια.