PDA

View Full Version : Ερώτηση υποψήφιου αγοραστή



Lazaros32
19/08/2008, 16:23
Έχω βρει 2 μηχανάκια και με προβληματίζει πάρα πολύ η αγορά τους γιατί δεν ξέρω πιο να πάρω.

Το ένα είναι το Transalp 600 μοντέλο 2003 που το συζητάω για 3700 περίπου αλλά περιμένω ακόμα το τελικό ΟΚ.

Το άλλο είναι ενα BMW F650 Dagar 2002 μοντέλο για το οποίο έχουμε καταλίξει στην τιμή τον 3000 ευρώ. Ξέρω ότι η τιμή είναι πολύ καλή γιατί το μηχανάκι έχει και λίγα χιλιόμετρα λαο είναι σε καλή κατάσταση (ενοείτε θα το δει και ο μηχανικός αύριο μεθαύριο). Ο προβληματισμός μου αφορά το εάν το κόστος επισκευών και ανταλακτικών είναι αρκετά υψηλώτερο στο BMW σε σχέση με το Τransalp και δεύτερον το πόσο πιο σύσκολα θα πουληθεί το BMW μετά (μάλλον μετά 2-3 χρόνια) σε σχέση με το Transalp που θεωρείτε από τα πιο εμπορικά μηχανάκια.

Τέλος θα ήθελα να μου πείτε εάν γνωρίζετε εάν το BMW αυτό έχει ABS (γιατί αλλού διαβάζω ότι έχει και αλλού δεν αναφέρει τίποτα) και επίσης πιο είναι το ύψος της σέλλας του BMW γιατί βλέπω ότι αλλού γράφουν 780mm ενό αλλού γράφουν 870mm. Είναι σοβαρό αυτό για μένα γιατί εάν είναι 780mm μου κάνει το μηχανάκι μιας και είμαι κοντός (1,70-85kg) οπότε το φτάνω (μιας και το fazer που είχα είχε ακριβός το ίδιο ύψος) αλλά εάν είναι 870mm τότε θα έχω πρόβλημα γιατί δεν θα φτάνω κάτω και με τα δύο πόδια.

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

MikeG
19/08/2008, 17:15
Εν τάχει,
το κόστος των ανταλλακτικών είναι όσο & στα άλλα μηχανάκια παρόμοιου τύπου. Εξάλλου εσύ κάθε 5000 θα αλλάζεις λάδια & φίλτρο & κάθε 10000 το μεγάλο service.
Όσον αφορά το ύψος της σέλας παίζουν & τα δύο. Δηλαδή 870 θα πρέπει να είναι στο Dakar, όμως στο απλό GS είναι πιο χαμηλά ή μπορεί να έχει βάλει τη χαμηλή σέλα στο Dakar.
Καβάλησε το να καταλάβεις. :winka:
Για το ABS θα δεις ένα sensora να πηγαίνει στο μπροστινό τροχό, ένα μικρό καλωδιάκι.
Επίσης αν βάλεις μπροστά τη μηχανή θα το καταλάβεις.


:wave2: