PDA

View Full Version : Λαμπακι λαδιου εν κινηση....!!



KIMONAS
20/08/2008, 11:41
Καλημερα σε ολους εδω μεσα παιδια...:winka:
Εχω ξαναγραψει μονο μια φορα εδω μεσα στο forum, αλλα το διαβαζω συχνα....
Το προβλημα μου,εχει ως εξης.....
Μου εχει αναψει το λαμπακι λαδιου εν κινηση με 80χλμ και εκτη,(χαλαρα δλδ)3 φορες..!!!
Μια φορα οταν γυρναγα απο ταξιδακι και τις αλλες 2 φορες σε μια αλλη μερα 1 εβδομαδα διαφορα απο την πρωτη φορα που το ειδα αναμενο..
Εννοειται οτι πατησα συμπλεκτη με την μια,εσβησα τον κινητηρα και την αφησα να τσουλησει μεχρι να σταματησει...
Η ερωτηση που εχω να κανω ειναι η εξης...
χαλανε οι τρομπες λαδιου στα μηχανακια με 33.000 χλμ?
Υποψιν λαδια εχει κανονικα μεσα στην πανω ενδειξη του τζαμιου στο κεντρικο σταντ,καινουργιο φιλτρο λαδιου μαμας,και τα λαδια εχουν κανει 2,000χλμ και ειναι φουλ συνθετικα...
Τα χρησιμοποιω εδω και πολλα χρονια οποτε δεν παιζει η ποιοτητα λαδιου για να σας προλαβω..
Ενα παιδι που δουλευει μηχανικος στα πολεμικα αεροσκαφη και μενει απεναντι μου,μου ειπε πως το πιο πιθανο να μην ειναι η αντλια λαδιου,αλλα η βαλβιδουλα που παιρνει εντολη απο το καρτερ..
Μερικες φορες λεει δεν κλεινουν καλα και δειχνουν εντολη για λανθασμενη πιεση λαδιου...
Εχει τυχει σε κανεναν απο εδω μεσα?
Αν υπαρχει καποιος τεχνικος αναμεσα μας,ας κανει τον κοπο να απαντησει με τα φωτα του...
Πολλα ευχαριστω προκαταβολικα....

LARISEOS
20/08/2008, 11:48
βασικα γιατι δεν πασ στον μαστορα?

:beer:

KIMONAS
20/08/2008, 12:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
βασικα γιατι δεν πασ στον μαστορα?

:beer:

Δεν το εχει ξαναπαρουσιασει απο τοτε....
2 συνεργεια που ξερω εμπιστοσυνης ειναι κλειστα...Αυγουστος βλεπεις....αν παω σε αγνωστο θα μπορουσε να με χρεωσει αντλια λαδιου (κανενα 500ευρω) και τελικα να μου εχει αλλαξει απλα τον αισθητηρα που κανει 10.
Η αντλια λαδιου, η δουλευει η οχι σωστα?
Εχει κανει 1300χλμ απο τοτε,δεν το εχω ξαναδει,απλα ελεγα αν εχει τυχει και σε κανεναν αλλον...

LARISEOS
20/08/2008, 12:15
θα ειναι μικροπροβληματακι το στρομ φενεται καλο μηχανακι δεν εχει παρουσιασει προβληματακια αλλα ποτε δεν ξερεισ περιμενε τον μαστορα σου γιατι υπαρουν καραγκιοζηδεσ οπωσ ειπεσ!

εγω δεν ξερω να σε απαντησω sorry

:beer:

Respect
20/08/2008, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από KIMONAS
Δεν το εχει ξαναπαρουσιασει απο τοτε....
2 συνεργεια που ξερω εμπιστοσυνης ειναι κλειστα...Αυγουστος βλεπεις....αν παω σε αγνωστο θα μπορουσε να με χρεωσει αντλια λαδιου (κανενα 500ευρω) και τελικα να μου εχει αλλαξει απλα τον αισθητηρα που κανει 10.
Η αντλια λαδιου, η δουλευει η οχι σωστα?
Εχει κανει 1300χλμ απο τοτε,δεν το εχω ξαναδει,απλα ελεγα αν εχει τυχει και σε κανεναν αλλον... Kαι εγώ είμαι της άποψης πως έχει κολλήσει η βαλβίδα. Γιατί δεν την αλλάζεις να δεις αν θα διορθωθεί το πρόβλημα;

SOTHRHS
20/08/2008, 22:56
ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ.ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΤΟΝ ΜΑΣΤΟΡΑ ΣΟΥ:D

Tropeas
20/08/2008, 23:10
α. Πρόβλημα με Ηλεκτρολογικα και κάνει βραχυκύκλωμα και ανάβει το λαμπάκι (πιθανά κάπου λιωμένη μόνωση λόγω υπερβολικής θερμοκρασίας την καλοκαιρινή περίοδο)
β. πρόβλημα με αντλία λαδιού
γ. πρόβλημα με αισθητήρα πίεσης λαδιού
ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ παραπάνω πήγαινε σε εξουσιοδοτημένο μηχανικό και επειδή είναι κα΄τι που αν δεν φτιαχτεί σωστά ή δεν γίνει εργασία μπορεί να σου κάνει καλή ευρύτερη ζημιά απο υπερθέρμανση αν ισχύει η βλάβη,
ζήτα στον μηχανικό να σου δώσει έγραφη βεβαίωση εργασιών που έκανε,
ώστε:
να κατοχυρώνει εσένα για το τι είχε και τι έκανε, και αν στο μέλλον έχεις κάτι ίδιο να αναλάβει τις ευθύνες του. ;) :beer:

SOTHRHS
20/08/2008, 23:12
*65000000000000000000000000000000000000000000000000000000:beer:

vasdekiss
21/08/2008, 00:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από KIMONAS
Καλημερα σε ολους εδω μεσα παιδια...:winka:

Υποψιν λαδια εχει κανονικα μεσα στην πανω ενδειξη του τζαμιου στο κεντρικο σταντ,καινουργιο φιλτρο λαδιου μαμας,και τα λαδια εχουν κανει 2,000χλμ και ειναι φουλ συνθετικα...


Νομίζω ότι το λάδι δεν είναι καλό να το ελέγχεις με τη μηχανή στο διπλό σταντ.... δεν παίρνεις έτσι σωστή ένδειξη...:nono:

stakis
21/08/2008, 03:06
εγω ξερω πως το δικο μ καιει 150γρ στα 3.500χλμ...καταρα :( :( νομιζα ηταν αθανατα τα στρομ..που να το ετρωγα κιολας:(

xrlantz
22/08/2008, 09:05
emena ta mastoria mou elegan oti otan anabei h endijh en kinhsh einai apla oti exei anebasei 8ermokrasia to ladi.... jekouraza emena kai to motori kai meta ola kala kai NO lampaki....




(paizei kai na mou to legan gia na me hremisoun.... alla sta 10feyga xronia empeirias klp den eixa paratragouda...)


:alien:

nik7119
22/08/2008, 09:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από vasdekiss
Νομίζω ότι το λάδι δεν είναι καλό να το ελέγχεις με τη μηχανή στο διπλό σταντ.... δεν παίρνεις έτσι σωστή ένδειξη...:nono: και πως το τσεκαρεις το λαδι?

vasdekiss
22/08/2008, 09:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από nik7119
και πως το τσεκαρεις το λαδι?

Έχεις το μηχανάκι στο μονό σταντ και το γέρνεις στην αντίθετη κατεύθυνση μέχρι να είναι τελείως κάθετο με το δρόμο (να πατάνε και οι δύο ρόδες κάτω). Περιμένεις ένα λεπτό και κοιτάς το ''ματάκι'' του λαδιού...... η μηχανή εννοείται είναι σβηστή..... αλλά ζεστή....... να μη καείς κιόλας.......΄Αμα δεν μπορείς να το κάνεις μόνος σου φωνάζεις κάποιον να σε βοηθήσει.....

Όταν έχεις τη μηχανή στο διπλό σταντ το μηχανάκι έχει μια κλίση προς τα πίσω (αν είναι σε ευθύ δρόμο) οπότε και όλα τα υγρά της μηχανής μετακινούνται αναλόγως, με αποτέλεσμα να μη παίρνεις σωστή ένδειξη από το '''ματάκι'' του λαδιού...


Τα λέμε...

KIMONAS
28/08/2008, 13:05
Σας ευχαριστω ολους παιδια για την βοηθεια σας....
τελικα ηταν απλα το καλωδιακι που εφευγε απο την βαλβιδουλα...δεν εκανε καλη επαφη..
Καθαριστηκε και ξαναμπηκε πισω....:D
Ευτηχως που ηταν κατι τετοιο....
Μερικες φορες απο τα πλησιματα επειδη ειναι καλλυμενο με λαστιχενιο καλυμμα, κραταει λιγο υγρασια και πιανει σκουριτσα και δεν κανει καλη επαφη με αποτελεσμα την λανθασμενη ενδειξη και την αναλογη ανατριχιλα στην ραχοκοκαλια μας οταν την βλεπουμε....:eyepop:
Ολα καλα λοιπον και καλες βολτουλες σε ολους....:beer:

tazakos
28/08/2008, 14:30
αν κρίνω από το άβατάρ σου,μάλλον δεν την πήρε από ένα απλό πλύσιμο την υγρασία..:rotflmao: :beer:

KIMONAS
29/08/2008, 02:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από tazakos
αν κρίνω από το άβατάρ σου,μάλλον δεν την πήρε από ένα απλό πλύσιμο την υγρασία..:rotflmao: :beer:


τελικα παει παντου το θηριο............:D :beer:

vestromas
29/08/2008, 10:54
Mια που αναφερθηκε, να προτινω μια λυση για τον ελεγχο του λαδιου στο κεντρικο σταντ.
Τσεκαρετε σε ευθεια το λαδι με τις ροδες πατημενες κατω σωστα και ισια, παρτε την σωστη ενδειξη και μετα ανεβαστε την στο κεντρικο και ξαναδειτε.
Αυτο που θα δειτε στο κεντρικο αν το θυμαστε σε σχεση με το τελειως ισιο, θα σας κανει να ξερετε πια θα ειναι η σταθμη και δεν θα ταλαιπωριεστε αδικα μονοι σας με κινδυνο να σας πεσει η μηχανη εαν δεν εχετε καποιον εκεινη την στιγμη, για να σας βοηθησει. Συνηθως πανω στο σταντ, οταν ειναι σωστη η ποσοτητα λαδιου, δηλαδη στην μεση, δειχνει λιγο παρακατω.
Συμερασμα . Οταν σε σωστη ευθεια πανω στο σταντ, η ενδειξη δειχνει λιγο παρακατω απο το κανονικο, ειστε μια χαρουλα και δεν χρειαζετε να φωναζετε περαστικους να σας την κρατανε, η να κανετε κσκαντεριλικια.:lol: :beer: :wave2:

KIMONAS
30/08/2008, 09:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Mια που αναφερθηκε, να προτινω μια λυση για τον ελεγχο του λαδιου στο κεντρικο σταντ.
Τσεκαρετε σε ευθεια το λαδι με τις ροδες πατημενες κατω σωστα και ισια, παρτε την σωστη ενδειξη και μετα ανεβαστε την στο κεντρικο και ξαναδειτε.
Αυτο που θα δειτε στο κεντρικο αν το θυμαστε σε σχεση με το τελειως ισιο, θα σας κανει να ξερετε πια θα ειναι η σταθμη και δεν θα ταλαιπωριεστε αδικα μονοι σας με κινδυνο να σας πεσει η μηχανη εαν δεν εχετε καποιον εκεινη την στιγμη, για να σας βοηθησει. Συνηθως πανω στο σταντ, οταν ειναι σωστη η ποσοτητα λαδιου, δηλαδη στην μεση, δειχνει λιγο παρακατω.
Συμερασμα . Οταν σε σωστη ευθεια πανω στο σταντ, η ενδειξη δειχνει λιγο παρακατω απο το κανονικο, ειστε μια χαρουλα και δεν χρειαζετε να φωναζετε περαστικους να σας την κρατανε, η να κανετε κσκαντεριλικια.:lol: :beer: :wave2:

Αψογος ο φιλος μας.....:beer: