PDA

View Full Version : Πάμε καλά? Η Αμοργός για πούλημα



MikeG
20/08/2008, 12:49
Ρε πάμε καλά να πούμε?
Σε αυτό το site που πουλάνε νησιά, πωλείται & η Αμοργός...:a31: :a31:
Τι να πω...... Αυτό το μπουρδέλο το κράτος τι σκ@τ@ κάνει? Υπηρεσίες δεν έχει να τσεκάρουν τι γράφεται στο δίκτυο...? Θα σκάσει κάποιος μετά με τίτλους ιδιοκτησίας της Αμοργού...
Διαβάστε & εδώ. (http://troktiko.blogspot.com/2008/08/internet_20.html)


139227

MikeG
20/08/2008, 12:55
Εδώ (http://www.privateislandsonline.com/greece.htm) όλα τα ελληνικά νησιά για πούλημα....:yuck: :yuck:
Ήθελα & να'ξερα, πως γίνεται & τα πουλάνε μέσω αυτού του site.... Στο γ@μημένο το κράτος δεν ανοίκουν...? Στο δημόσιο, στου Έλληνες.....:confused: :confused: :confused:

GreenBill
20/08/2008, 12:56
Προφανως ειναι καποιο νησακι κοντα στην Αμοργο.Συχνοτατο φαινομενο,και η Φανη Παλλη-Πετραλια ειναι ιδιοκτητρια νησιου.

MikeG
20/08/2008, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από GreenBill
Προφανως ειναι καποιο νησακι κοντα στην Αμοργο.Συχνοτατο φαινομενο,και η Φανη Παλλη-Πετραλια ειναι ιδιοκτητρια νησιου.

Αυτό τώρα το είπες για καλό....?
Το δημόσιο δηλαδή "πουλάει" νησιά.....? ΑΝ είναι έτσι γιατί δε στέλνει κόσμο σε αυτά (άπορους) να τους δώσει ιδιοκτησίες, να κατοικηθούν...?
Τι μ@λ@κίες κάθομαι & ρωτάω.....

Λεωνίδας
20/08/2008, 12:59
ρε Μιχάλη ποια η διαφορά ανάμεσα στο Σήφη που έχει 100 στρέμματα ελιές εκεί παραπάνω από το χωριό σου και στον ιδιοκτήτη που έχει 100 στρέμματα νησιού ? δε σε πιάνω :sick:

stefanos
20/08/2008, 12:59
οχι το δημόσιο οι ιδιώτες πουλάνε τα νησιά τους.

MikeG
20/08/2008, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
ρε Μιχάλη ποια η διαφορά ανάμεσα στο Σήφη που έχει 100 στρέμματα ελιές εκεί παραπάνω από το χωριό σου και στον ιδιοκτήτη που έχει 100 στρέμματα νησιού ? δε σε πιάνω :sick:

Δε ξέρω ρε Λεωνίδα μου είναι κάπως.... Στη τελική ο Σήφης έχει ένα κομμάτι από το σύνολο, όχι το σύνολο στο οποίο στη τελική μπορεί να κάνει ότι του κ@βλώσει..
Ξέρω γω... Σκ@τ@, άλλοι δεν έχουν μια πέτρα & άλλοι έχουν νησιά... Τέλος πάντων

GreenBill
20/08/2008, 13:03
Δεν το ειπα για καλο,απλως ειναι μια πραγματικοτητα.Ο Ωνασης,ο Γουλανδρης και αλλοι δισεκατομμυριουχοι εχουνε εδω και χρονια νησια.Που τα βρηκανε;Κατα καποιο τροπο ειναι το ιδιο φαινομενο με τις μαζικες πωλησεις οικοπεδων και σπιτιων στη Μανη,στην Κρητη και αλλου σε ξενους επενδυτες,μονο που εδω απευθυνονται σε πολυ παχια πορτοφολια.:wave2:

yannis24
20/08/2008, 13:17
παιδια οι ιδιωτες τα πουλανε τα νησακια αυτα....
εχω φιλο που ο πατερας του ειναι ιδιοκτητης νησιου στο Ιονιο...
εχει τιτλους ιδιοκτησιας στην κατοχη του απο το 1886 και το νησι ανηκει σε αυτον....
μαλιστα μην νομιζετε οτι ειναι και ευκολο και χρησιμο γιατι ειναι ενα περιουσιακο στοιχειο που ειναι παρα πολυ δυσκολο να το "ξεφορτωθεις"..

κανενας δεν μπορει να διαθεσει 5 με 10.000.000 ευρω για μια εκταση που δεν εχει ουτε νερο και ειναι πολυ δυσκολο να παραγει ρευμα ή να παρει ρευμα....
ακομα και εταιρειες που πανε να τα αγορασουνε για να τα διαχειριστουνε διαφορετικα ( με ξενοδοχεια, κτλ, κτλ) την ψαχνουν παρα πολυ γιατι σε παρα πολλα απο αυτα ΔΕΝ μπορεις να κτισεις ή να τα αξιοποιησεις....

το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να παρεις ενα σταυρολεξο στο χερι και να λες :

"Γυναικα.....ελληνας κροισος ιδιοκτητης νησιου με 8 γραμματα ? " .....( απαντηση : yannis24!)

τωρα για το συγκεκριμενο σιγουρα δεν ειναι η δικη μας Αμοργος, αλλα καποιο αλλο νησακι-βραχονησιδα εκει γυρω.....
αλλωστε και απο την αγγελια λεει 500 acres που ειναι περιπου 2 στρεμματα....

sergiosm
20/08/2008, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Θα σκάσει κάποιος μετά με τίτλους ιδιοκτησίας της Αμοργού...


κατ' αρχάς όπως λέει και στο site δεν είναι η γνωστή Αμοργός.

ακόμα όμως και να ήταν που είναι το πρόβλημα;;
δηλαδή αν εγώ σου πουλήσω την πλατεία Συντάγματος, νομίζεις ότι την απέκτησες;;

για να πουλήσεις κάτι πρέπει πρώτα να σου ανήκει...
αλλιώς ο άλλος αγοράζει φύκια για μεταξοτές κορδέλες...

hercul
20/08/2008, 13:34
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως περνάν από το δημόσιο σε ιδιωτική ιδιοκτησία! :confused:
Πληρώνει ένας ζάμπλουτος το "κράτος" για να το αγοράσει? :a31:

Και αν ανήκουν σε ιδιώτες από παλιότερα πως έγινε παλαιότερα πάλι αυτή η μεταβίβαση? :yuck:

stefanos
20/08/2008, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από hercul
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως περνάν από το δημόσιο σε ιδιωτική ιδιοκτησία! :confused:
Πληρώνει ένας ζάμπλουτος το "κράτος" για να το αγοράσει? :a31:

Και αν ανήκουν σε ιδιώτες από παλιότερα πως έγινε παλαιότερα πάλι αυτή η μεταβίβαση? :yuck:

Οπως όλα τα οικόπεδα.

hercul
20/08/2008, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Οπως όλα τα οικόπεδα.

Μπορεί να είναι το ίδιο όπως λες αλλά πάλι δεν μου κάθεται καλά!
Είναι σαν να αγοράζει κάποιος έναν ολόκληρο νομό και να μην μπορείς να πας εκεί επειδή είναι ιδιωτική ιδιοκτησία!

Akatanomastos
20/08/2008, 13:47
τρελενεσται για ενα κοματι βραχονησιδα που την πουλανε 6μυρια ευρω και στην τελικη δεν τα χρησιμοποιει κανεις.

για φανταστειτε να ρθει αυτος τι θα αγορασει με 496 εκατομυρια..
μαζι με την αθηνα θα του δωσουν και τις μαναδες μας..
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=64531

stefanos
20/08/2008, 13:48
Οντος είναι περίεργο, αν και θα προτιμούσα μερικά στρεμματάκια στην Κηφισίας απο ένα νησί.:p

yannis24
20/08/2008, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Οντος είναι περίεργο, αν και θα προτιμούσα μερικά στρεμματάκια στην Κηφισίας απο ένα νησί.:p

+10000000000


:beer: :beer: :beer: :beer:

sergiosm
20/08/2008, 13:53
ρε παιδιά, τα πράγματα είναι απλά.

Η γη αν δεν ανήκει σε ιδιώτη ανήκει στο κράτος, το οποίο έχει δικαίωμα, όπως και ο κάθε ιδιώτης να πουλά και να αγοράζει ό,τι δεν του απαγορεύεται απο το Σύνταγμα και τους νόμους.

yannis24
20/08/2008, 13:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από hercul
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως περνάν από το δημόσιο σε ιδιωτική ιδιοκτησία! :confused:
Πληρώνει ένας ζάμπλουτος το "κράτος" για να το αγοράσει? :a31:

Και αν ανήκουν σε ιδιώτες από παλιότερα πως έγινε παλαιότερα πάλι αυτή η μεταβίβαση? :yuck:

ειναι ακριβως οπως πχ ο παππους μου εμενα εχει 2 στρεμματα στην Αρτα...

και ο αλλος μου παππου ενα οικοπεδο στην Αθηνα απο το 1880 και κατι...
και το μεταβιβαζε ο ενας στον γιο του και παει λεγοντας.......
και ηρθε μετα απο καποιοα χρονια σε εμενα....( το οικοπεδο και οχι το νησι ε ? )


εσυ πχ δεν εχει καποιο ακινητο δικο σου ( ή οι γονεις σου ?)..
αυτο σε καπιοον ανηκε....πρινα ποεσας....και πριν απο αυτον...και πιο πριν.....
ακομα και πριν πολλα χρονια μπορει ο πρωτος που το ειχε να το εχει καταπατησει....κανενας δεν ξερει....

απλα....πολλα απο αυτα τα νησακια καποιοι που τα ειχαν σαν περουσιακο στοιχειο απο πολυ παλια τους ηταν παντελως αχρηστα γιατι ουτε να πανε μπορουσαν, αλλα και να πανε, τι θα εκαναν σε ενα ξερονησι-βραχονησιδα....ουτε την πολυτελεια να παει καποιος με σκαφος δεν ειχε τοτε !
τα ξεφορτωνονταν λοιπον, σε εξευτελιστικες ακομα και για την τοτε εποχη τιμες ....

stefanos
20/08/2008, 13:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
ρε παιδιά, τα πράγματα είναι απλά.

Η γη αν δεν ανήκει σε ιδιώτη ανήκει στο κράτος, το οποίο έχει δικαίωμα, όπως και ο κάθε ιδιώτης να πουλά και να αγοράζει ό,τι δεν του απαγορεύεται απο το Σύνταγμα και τους νόμους.

Το κράτος δεν νομίζω να έχει δικαίωμα να πουλάει γή.

400
20/08/2008, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Το κράτος δεν νομίζω να έχει δικαίωμα να πουλάει γή.

Δεν ξέρω αν έχει ή όχι τέτοιο δικαίωμα, αλλά αυτό που ξέρουμε όλοι είναι ότι μπορεί να "παραχωρεί" γη. Και μετά να το ξεχνάει μέσα στη γραφειοκρατία. Π.x. οι αμέτρητες και συνεχείς παραχωρήσεις γης στην εκκλησία.

sergiosm
20/08/2008, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Το κράτος δεν νομίζω να έχει δικαίωμα να πουλάει γή.

φυσικά και έχει.
έχει μάλιστα συστήσει και εταιρία για την αξιοποίηση της ακίνητης περιουσίας της

http://www.ked.gr/


αν μάλιστα ενδιαφέρεσαι να αγοράσεις
http://www.ked.gr/website/index.php?MDL=pages&SiteID=449

stefanos
20/08/2008, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
φυσικά και έχει.
έχει μάλιστα συστήσει και εταιρία για την αξιοποίηση της ακίνητης περιουσίας της

http://www.ked.gr/


αν μάλιστα ενδιαφέρεσαι να αγοράσεις
http://www.ked.gr/website/index.php?MDL=pages&SiteID=449

Μπορεί να πουλάει ένα διαμέρισμα φαντάζομαι η ένα ξενοδοχείο και γιατί όχι εφόσον το έχει αγοράσει απο ιδιώτη, αλλά οχι την παραλία της Γλυφάδας ας πούμε.

sergiosm
20/08/2008, 15:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Μπορεί να πουλάει ένα διαμέρισμα φαντάζομαι η ένα ξενοδοχείο και γιατί όχι εφόσον το έχει αγοράσει απο ιδιώτη, αλλά οχι την παραλία της Γλυφάδας ας πούμε.

το αν το έχει αγοράσεις από ιδιώτη ή όχι, δηλαδή ο τρόπος απόκτησης της κυριότητας του όποιου ακινήτου δεν έχει καμία απολύτως σημασία.



Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Μπορεί να πουλάει ένα διαμέρισμα φαντάζομαι η ένα ξενοδοχείο και γιατί όχι εφόσον το έχει αγοράσει απο ιδιώτη, αλλά οχι την παραλία της Γλυφάδας ας πούμε.

οι παραλίες και γενικά οι κοινόχρηστοι χώροι είναι ιδιαίτερη περίπτωση. Ακόμα και αυτοί όμως ανήκουν στο Κράτος ή έστω σε δήμου ή κοινότητες ή νομαρχίες.
Δεν είμαι σίγουρος αν μπορεί να πουλήσει τις παραλίες (αιγιαλό). πάντως παραχώρηση χρήσης παίζει σίγουρα.

matmat
20/08/2008, 16:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
γιατί δε στέλνει κόσμο σε αυτά (άπορους) να τους δώσει ιδιοκτησίες, να κατοικηθούν...?
Τι μ@λ@κίες κάθομαι & ρωτάω.....

Το ειχανε κανει επι Επταετίας :ρ :p

:wave2:

:smokin:


ηταν λιγο διαφορετικα βεβαια αλλα ηταν μια μορφη αποκεντρωσης
ερε τι θα ακουσω τωρα καλα που θα λειπω :p :p :p

:lol: :lol: :rotflmao: :lol: :lol:

VanDiemen
20/08/2008, 16:30
Ναι, ναι... μπλα, μπλα, μπλα... καλά, αρκετά.
Το νησάκι πόσο κάνει; Θα πει κανένας; :rolleyes:

iLia
20/08/2008, 19:35
6,100,000 ?

devil's animal
20/08/2008, 23:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από GreenBill
Δεν το ειπα για καλο,απλως ειναι μια πραγματικοτητα.Ο Ωνασης,ο Γουλανδρης και αλλοι δισεκατομμυριουχοι εχουνε εδω και χρονια νησια.Που τα βρηκανε;Κατα καποιο τροπο ειναι το ιδιο φαινομενο με τις μαζικες πωλησεις οικοπεδων και σπιτιων στη Μανη,στην Κρητη και αλλου σε ξενους επενδυτες,μονο που εδω απευθυνονται σε πολυ παχια πορτοφολια.:wave2:

+250

πολλοι ξενοι μεγιστανες εχουν αγορασει νησια.
και μαλιστα ελληνικα. βραχονησιδες βασικα.

και δεν καταάβαινω γιατι το κρατος να ΜΗΝ το πουλησει?:confused:

αφου ουσιαστικα του ειναι αχρηστο ενα κομματι γης μεσα στο πελαγος χωρις υποδομες. που ακομα και να δημιουργηθουν υποδομες. δεξαμενες για ποσιμο νερο,γεννητριες ρευματος κ.λ.π. θα μπορουν να ζησουν πολλοι λιγοι ανθρωποι με σχεδον καμια παραγωγικη δουλεια.


το πουλαει λοιπον σε εναν φραγκατο ιδιωτη,(βγαζει καλο χρημα)...αυτος το επανδρωνει για την παρτη του και ζει βασιλικα και πριβε οπως του αρμοζει μεσα στα λεφτα του.

ολοι κερδισμενοι ειναι.
:wave2: