PDA

View Full Version : Ρίχτε καμιά ιδέα για άθληση!



Ζεύκας
20/08/2008, 17:27
Οκ το ξέρω είμαι γλυκό αγόρι με τη κοιλίτσα μου.

Αλλά έκανα τη μαλακία να επισκεφτώ τη Κρήτη για άλλη μια φορά.Και?

και πάρε οφτό,πάρε αίγα,πάρε χοχλιούς,πάρε μυζηθρόπιτα,πάρε κράσι,πάρε ρακή (εκάηκε το λαρύγγι μου κοπέλια! :lol: ) γύρισα στην Αθήνα μοσχαράκι! :rotflmao:

Άσε που στο :a021: έχουν αρχίσει να πονάνε οι τετρακέφαλοι και δεν κάνει... :lol:

Λοιπόν, γυμναστήριο το θεωρώ ξενέρωτο, αν και θα μου άρεσε να είχα βαράκια στο σπίτι για ενδυνάμωση μυών!
Να φτιάξω και πήχεις βρε αδερφέ! (doctor x ακούς?)
Αλλά για αεροβική εξάσκηση ίντα να κάμω?

-Σκέφτομαι να πάρω κανά ποδήλατο αλλά που να το ευχαριστηθώ ρε γαμώτο?
Μένω στο κέντρο της Αθήνας.Να τρέχω στην Πανεπιστημιούπολη στου Ζωγράφου?

-Να πάω σε κανά κολυμβητήριο? δεν είναι άσχημη ιδέα...

Θα προτιμούσα όμως ορεινή ποδηλασία να θυμηθώ και λίγο τα παιδικά μου χρόνια,
άσε που είναι και ότι πιο κοντινό σαν ασκηση στον μοτοσυκλετισμό...

Θα πρέπει να κόψω και τα λίπη,το αλκοόλ και το κάπνισμα...

Σκάτα.

Σε λίγο με βλέπω να βγάζω τα σκουλαρίκια και να φοράω γραβάτα.

Σκατά.

Σε λίγο με βλέπω κάποια να με φωνάζει "γαμπρέ μου" και κάποια άλλη να μου λέει "δεν πάμε Λουτράκι για μπάνιο με το αμάξι καλύτερα?"

Σκατά.

που είσαι ρε Τζιμάκο να με σώσεις? (http://www.youtube.com/watch?v=eP_JwU5Avcg)

:bawl: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :bawl: :bawl: :bawl:

zephyr1
20/08/2008, 18:10
Ζεφκα μολις γυρισα απο Πυργο.

Καστρο,versus,κουρουτα super.:beer: :sun: :beer:

Τωρα ακου τι θα κανεις για να πεσει η μπακα και οχι μονο:

Εχεις ακουσει για την γυμναστικη των μαυρων?:look:

Οχι? ωραια ακου, χειμωνα-καλοκαιρι πριν μπεις στο μπανιο πεφτεις και βαρας 50 καμψεις.

50 στην αρχη ειναι δυσκολο, αλλα αν το τηρεις οποτε πας να μπεις για μπανιο πιστευω σε ενα τριμηνο φτανεις της 50.Ασκηση που γυμναζει ολα τα μερη του σωματος, ουτε γυμναστηρια,ποδηλατα,αεροβικ κτλ.

Δοκιμασετο αν εχεις την υπομονη και θα με θυμηθεις.:wave2:

dammed_kittin
20/08/2008, 19:43
κολυμβηση ειναι καλη ιδεα...
οσα χρονια εκανα χειμερινη κολυμβηση στη θαλασσα ομως δεν ειχα αρρωστησει ποτε

κ το ποδηλατο ειναι καλη ιδεα
αλλα θα πρεπει να το ψαξεις πρωτα
να βγαλεις μια διαδρομη που να μπορεις να την κανεις κ να μην ειναι ΄επικινδυνη΄

για ορεινη αμα εχεις βουνο ή αλσος κοντα σου ειναι το καλυτερο....

gdevelek
20/08/2008, 19:48
πάρε ένα διάδρομο

θα κάνεις την καλύτερη γυμναστική, τρέξιμο και περπάτημα (υπό κλίση αν θες), όταν θέλεις, όσο θέλεις, ανεξάρτητα από βροχή/ζέστη/κρύο, σε ελεγχόμενο ρυθμό και χρόνο

ARISPEED1
20/08/2008, 20:31
Ποδηλασία βουνού ,κολύμβηση κ ιστιοσανίδα !Ταιριάζουν στο στυλ μοτοσυκλέτας !

Akatanomastos
20/08/2008, 20:51
και γω λεω τρεξιμο, βρες ενα παρκο, ή καλητερα σταδιο με ταρταν για λιγοτερους κραδασμους και πλακωσου στο τρεξιμο..
μετα αμα εχεις ορεξη βαρας μερικα πους απσ και κοιλιακους..


φοβερη γυμναστικη και κανει το σωμα που μου αρεσει (βεβαια δεν το χω πετυχει ακομα, αλλα που θα μου παει)

μολις φτασεις να βαρας 20 γυρακια (νταξυ οχι καθε μερα,2- 3 φορες την βδομαδα) θα εισαι ετοιμος και για να βγεις στα χωματα με μηχανακι

λουλου, ε λουλου:D

marios8
20/08/2008, 21:30
Ξεκίνα enduro να συνδυάζεις την γυμναστική με την οδήγηση :beer: :beer: :wave2:

marios8
20/08/2008, 21:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Ζεφκα μολις γυρισα απο Πυργο.

Καστρο,versus,κουρουτα super.:beer: :sun: :beer:



Και 2 εβδομάδες μπανάκια στο Aldemar δεν μπορώ να πώ ότι ήταν άσχημα :beer: :beer: :beer: :wave2:

Ζεύκας
21/08/2008, 02:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Ζεφκα μολις γυρισα απο Πυργο.....

ΖεΥκας γαμωτ! :lol:

Κάτσε ρε για να καταλάβω.

Ανοίγω θερμοσίφωνα.
Χτυπάω 50 πουσ-απς.
Κλείνω θερμοσίφωνα.
Μπουκάρω για ντουζάκι.

Αυτό? :look:


Αρχικά δημιουργήθηκε από dammed_kittin
να βγαλεις μια διαδρομη που να μπορεις να την κανεις κ να μην ειναι ΄επικινδυνη΄

για ορεινη αμα εχεις βουνο ή αλσος κοντα σου ειναι το καλυτερο....

Μάρα μου άμα έμενα Παγκράτι ή εκεί τριγύρω δν θα άνοιγα το θρεντ καν!
mountain bike και βούρ στην Πανεπιστημιούπολη και τη Καλοπούλα!

Αλλά μένω Βικτώρια...:sad:


Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
πάρε ένα διάδρομο

ακριβός και δν έχω καθόλου χόρο...και μου φαίνεται βαρετό...


Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Ξεκίνα enduro να συνδυάζεις την γυμναστική με την οδήγηση :beer: :beer: :wave2:

Θα ρθει κι αυτό Μάριε κάποια στιγμή! το έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου!
Αλλά όχι τώρα...δν είναι κατάλληλες συνθήκες για διάφορους λόγους.


:beer: :beer: :beer:

McTalas
21/08/2008, 05:01
ρε άσε τις βλακειες και ελα απο εδω που εχω φρεσκια ρακή να στρωσεις χαρακτηρα !!!!

Ζεύκας
21/08/2008, 05:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
ρε άσε τις βλακειες και ελα απο εδω που εχω φρεσκια ρακή να στρωσεις χαρακτηρα !!!!

χαρακτήρα έστρωσα πριν από λίγες μέρες στ'Ανώγεια και τα Ζωνιανά γλυκέ μου Σκοπελίτη.

π.χ. πήγα το Σάββατο στο σπίτι-μουσείο του Ξυλούρη στ'Ανώγεια και η αδερφή του μακαρίτη η κυρα-Ζουμπουλία με κέρασε ρατσή.

Ίντα να κάμω με σένα? :p :lol:

vangelis 64
21/08/2008, 07:28
Πήγαινε να καταταγείς στα ΟΥΚ.Σε δυο βδομάδες δεν θα ξέρεις αν πατάς συμπλέκτη ή φρένο.:rotflmao: :rotflmao:

ant0ine
21/08/2008, 07:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Οχι? ωραια ακου, χειμωνα-καλοκαιρι πριν μπεις στο μπανιο πεφτεις και βαρας 50 καμψεις.


Κάθε μέρα μπάνιο όμως... μην κλέβεις!!!! :lol: :lol: :bawl: :bawl: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

katana
21/08/2008, 08:31
Μια και μένεις Βικτώρια πήγαινε μέχρι λίγο πριν το τέρμα της 3ης Σεπτεμβρίου δεξιά, πάνω από ένα μεγάλο πάρκινγκ και βενζινάδικο είναι στον 4ο όροφο σχολή ninja και στον 5ο που πήγαινα εγώ παλιά, Aikido - Γιώργος Κολιόπουλος, ο καλύτερος στην Ελλάδα και ένας από τους καλύτερους διεθνώς.

Αν θες πηγαίνεις και κάθε μέρα αλλά είναι 2 ώρες περίπου πρόγραμμα.

marios8
21/08/2008, 08:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας



ακριβός και δν έχω καθόλου χόρο...και μου φαίνεται βαρετό...





Ο διάδρομος δεν είναι καθόλου βαρετός σε αντίθεση με το ποδήλατο που γρήγορα θα το βαρεθείς.
Όσο για το θέμα χώρου να ξέρεις οτι ο ιμάντας αναδιπλώνεται και μεταφέρεται εύκολα στο μπαλκόνι.

Εγώ πάντως αγόρασα έναν χθές . Ελπίζω κάπου να τον βολέψω :beer: :wave2:

Gandalf dr685sm
21/08/2008, 08:34
Zεύκας...

Οχι τρέξιμο με παραπάνω κιλά ... θα καταπονήσει πολύ τις αρθρώσεις και μόνο ζημιά θα κάνεις έτσι. Αν μπορείς γρήγορο περπατημα με ρυθμό ... είναι πολύ καλύτερο.

Προσωπικά απο τα 102 που ήμουν έπεσα κάτω απο το ψυχολογικό όριο των 95 πλέον (βελτίωσα και κιλό ανά ίππο στο ΧΤΧ...χαχαχαχα)...

Τι έκανα;

Μετριασμός φαγητού στο απειροελάχιστο.

Δηλαδή μια μερίδα εστιατορίου την ημέρα για φαγητό το μεσημέρι και το βράδυ φρούτο.
3 λίτρα νερό την ημέρα... δεν κάνω πλάκα... βοηθάει φοβερά.
50 push ups όπως σου είπαν , αλλά παντού και όποια ώρα θέλω σε συνδυασμό με την υπόλοιπη γυμναστική.
50 κοιλιακούς ακόμα και αν πονάνε.
Μονόζυγο.. είναι πολύ δύσκολο στην αρχή αλλά είναι ανέξοδο και το έχεις φάτσα φόρα στην πόρτα σου και δεν θέλει και πολλές προετοιμασίες. Εκεί θα κάνεις για αρχή 4 σετάκια Χ 5 όσο μπορείς να ανέβεις προς τα επάνω.

Για αερόβια... προσωπικά έκανα σκιαμαχία 3 Χ 3 λεπτά , λόγω παρελθόντος σε Πολεμικές τέχνες. Για σένα θα έλεγα αν δεν έχεις σχέση με το αντικείμενο , αρκεί να κάνεις ενα γρήγορο με ρυθμό βάδισμα (ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ) προς ενα σημείο στην περιοχή σου που θα έχεις βάλει σημάδι.

Με τα παραπάνω μέσα σε 2 μήνες έχασα τα 7 κιλά που σου είπα.

Η αρχή σαφώς είναι πολύ δύσκολη, αλλά μετά σου γίνεται συνήθεια.

Πρόσθεσα πρόσφατα και ενα ποδήλατο , λόγω περιοχής που μένω, αλλά περιμένω να πέσουν και λίγο οι θερμοκρασίες των 38-40 για να μην με πάρει το 166 απο πουθενά.


Gandalf

deusXT
21/08/2008, 08:52
αμα εχεις χρηματα να χωσεις κάνε σερφάκι ή κάιτ.
ειναι το μοναδικό αθλημα που μπορεις να κανεις περιπου όλο το χρονο και δε νοιαζει ποιος εκαψε τι κλπ
στα μειον η χρηση αυτοκινητου (ξεπερνιεται αλλα πρεπει να χωσεις περισσοτερα φραγκα για αποθηκευση και μετα εισαι περιορισμενος σε μια παραλια -εκει που ειναι το κλαμπ με τα πραγματα σου)
αρχικο κοστος κατω απο 500.
κοστος μετα το κολλημα γκ@μησε τα. Θα χρωστας συνεχεια.
επισης κόστος ότι μπορει να σε χωρισει η κοπελια.

Στα συν 'ότι θα κανεις σερφ για πάντα.
Τελευταία φορά θυμαμαι ενα τυπάκι στο σκοινια γυρω στα 60 πλας με εξοπλισμο απιστευτο που ουτε καν βραχηκε στις 2 ωρες που ηταν μεσα.

danaos75
21/08/2008, 09:16
συμφωνω 100% με τον μάγο πιο πάνω για το περπάτημα.
εγώ πάντως απο Σεπτέμβριο θα γράψω το πιτσιρικά μου κολυμβητήριο (15 μήνων ο μικρός), ε και μαζί με τον βασιλικό θα ποτιστεί και η γλάστρα. :D :D

Road67
21/08/2008, 10:21
Αυτο που προτεινω το εχω δοκιμασει και το εχω βελτιωσει ωστε να ταιριαζει στα δικα μου δεδομενα.
Δεν τρωω το βραδυ, πινω μεσα στην ημερα τουλαχιστον 2 μπουκαλες νερο και καθε βραδυ κανω 2,00-,2,50 χιλιομετρα στο διαδρομο με ταχυτητα απο 4-6 χιλ/ωρα [δηλ. μιλαμε για περπατημα και οχι για τρεξιμο] και μερικα σετ πους απς και κοιλιακους.
Κοψε το φραπε και το νες εκτος των αλλων επιβλαβων επιδρασεων κανει κατακρατηση υγρων. Για τους εαρινους και θερινους μηνες ωραιοτατα αντικαθισταται με φρεντο [...οχι με σαντιγυ εξυπνακια, με αφρογαλο :rotflmao: ].
Προσπαθησε να καταναλωνεις απο 1100-1400 θερμιδες την ημερα. Οπωσδηποτε να προσλαμβανεις ημερησιως φρουτα και γαλα [οχι εξυπνακια δεν αρκουν οι 2 σταγονες εβαπορε που βαζεις στον καφε :lol: ].
Μακρια απο χυμους τυπου Αμιτα κλπ δεν ειναι διαιτητικοι, παχαινουν και πολυ μαλιστα.
Αυτα και μια συμβουλη,
ακομη κι αν δεν ακολουθησεις αυτο που σου προτεινω, η επιλεξεις κατι αλλο η τιποτα, κανε μια γενικη αιματος να ξερεις που βρισκεσαι :winka:

:beer: :beer: :wave2:

DUKASII
21/08/2008, 10:24
KANE XRHSH KOKAS KATHIMERINA KAI GIA ENA MHNA.
DE THA MPOREIS NA FAS TIPOTA
LOYGARO THA GINEIS..OYTE IDROTES OYTE TIPOTA
META XEKINA APOTOXINOSH...

AntoD
21/08/2008, 10:36
Ξεκινα να πινεις μπύρες.....8-10 την φορα....

κανει και ζεστη...θα τις κατεβασεις ευκολα και ευχαριστα.....


σε 2-3 μηνες θα μοιαζεις με γυναικα στον μηνα της.....


κοψτες.....σε 2 μηνες θα εχεις επανελθει στην σημερινη σου κατασταση αλλα για καποιο λόγο όλοι θα σου λένε πως αδυνατισες!!!!! και η ψυχολογια σου θα ανεβει....

Υ.Γ.

Μπορεις να βαλεις γραβατα χωρις να βγαλεις τα σκουλαρικια...απλα λυστην....!

marios8
21/08/2008, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από danaos75

εγώ πάντως απο Σεπτέμβριο θα γράψω το πιτσιρικά μου κολυμβητήριο (15 μήνων ο μικρός), ε και μαζί με τον βασιλικό θα ποτιστεί και η γλάστρα. :D :D

Μπά θα σε φάει το σκύψιμο και η ορθοστασία. Αυτές οι πισίνες για τα μωρά είναι λίγο σπαστικές :beer: :beer: :wave2:

zephyr1
21/08/2008, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
KANE XRHSH KOKAS KATHIMERINA KAI GIA ENA MHNA.
DE THA MPOREIS NA FAS TIPOTA
LOYGARO THA GINEIS..OYTE IDROTES OYTE TIPOTA
META XEKINA APOTOXINOSH...

:a23: :a19: :a23:

Δεν θα εχεις και λεφτα να φας τιποτα.:lol:

tsofras
21/08/2008, 11:27
Λοιπόν το 50 push ups την ημέρα απλά δεν είναι σωστό. Δεν θα σου προσφέρει τίποτα, δεν θα σε κάνει να αδυνατήσεις , το μόνο που θα καταφέρεις είναι ή να φτάσεις σε υπερκόπωση ή να αρχίσεις να χάνεις τους μύς.

Τα 3 λίτρα νερό είναι σωστά απο την άποψη ότι μεταφέρουν νερό στους μύς και βοηθάνε στην ανάπτυξη, συν του ότι θα αρχίσει το σώμα σου να καθαρίζει απο την κατακράτηση υγρών.

1100 - 1400 θερμίδες? Αυτές είναι θερμίδες συντήρησης για γυναίκα.
Ένας απλός τύπος για να βρείς τις ημερήσιες θερμίδες συντήρησης είναι ο εξής :

Υπολογισμός Βασικού Μεταβολισμού : 20 x ( Χ ) x (Υ)
π.χ. 20 x 80 x 1.55 = 2480 Θερμίδες Συντήρησης για έναν άντρα 80 κιλών

όπου

Χ - Τα κιλά σου
Υ - 1.5 αν κάνεις καθιστική ζωή
- 2.0 σε μια μέση κατάσταση
- 2.5 Είσαι ιδιαίτερα υπερκινητικός

Απο εκεί και πέρα αφαιρείς περίπου 500 θερμίδες για να αδυνατίσεις ή τις κρατάς και κάνεις περισσότερη αερόβια για να έχεις αρνητικό ισοζύγιο και να αδυνατίσεις.

Τώρα για το τι θα κάνεις είναι καθαρά προσωπικά απόφαση. Η καλύτερη αερόβια πάντως είναι 45" διαδρομος γρήγορο περπάτημα το πρωί, με άδειο στομάχι γιατί καίς μεγαλύτερο ποσοστό λίπους.

Ελπίζω να βοήθησα

BILL VUZAS
21/08/2008, 11:58
Να προσθεσω σε ολους τους προλαλισαντες,ειδικους και μη,οτι αυτο που θα φερει πραγματικο αποτελεσμα ειναι η ΤΑΚΤΙΚΟΤΗΤΑ.Δεν θα το αφησεις για οποιοδηποτε λογο και τοτε θα δεις αποτελεσματα,θαυματα δεν γινονται,καλη αρχη.

Δεν χανει κανεις κιλα κανοντας πους απς,ουτε μονοζυγο...εκτος αν καταφερει να τα κανει για τουλαχιστον 35 λεπτα συνεχως.Οποτε καταληγουμε στην αεροβικη,γρηγορα περπατημα για να ανεβουν οι παλμοι,για τουλαχιστον 35 λεπτα.Μετα αν μπορεις λιγες ασκησεις με αντιστασεις(βαρακια).
Ολα αυτα τα κανει κανεις ευκολα και σε οτιδηποτε καιρο μονον σε γυμναστηριο,στο σπιτι θα βαρεθεις γρηγορα,ενω στο γυμναστηριο θα εχεις και αλλα πολλα ενδιαφεροντα!! :a03:

tai
21/08/2008, 12:21
παραμύθια σου λένε όλοι:cool:




βάλε αγγελία "ζητούνται ερωτομανείς κοπέλες για δίωρη-τρίωρη απασχόληση"
απο την ωρα που θα απαντήσουν, μέχρι της επόμενες 90 ήμερες σου υπόσχομαι να εχεις αδυνατίσει τόσο που δεν θα σε γνωρίζουμε.
Ασε τους κοιλιακούς σου
ΦΈΤΕΣ


:wave2:



ΥΓ Ρε λες να απαντήσουν ??:p :confused: :rotflmao: :rotflmao:

TROOPER
21/08/2008, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
παραμύθια σου λένε όλοι:cool:




βάλε αγγελία "ζητούνται ερωτομανείς κοπέλες για δίωρη-τρίωρη απασχόληση"
απο την ωρα που θα απαντήσουν, μέχρι της επόμενες 90 ήμερες σου υπόσχομαι να εχεις αδυνατίσει τόσο που δεν θα σε γνωρίζουμε.
Ασε τους κοιλιακούς σου
ΦΈΤΕΣ


:wave2:



ΥΓ Ρε λες να απαντήσουν ??:p :confused: :rotflmao: :rotflmao:

μαλλον δεν διαβασες καλα...

δεν μπορει ρε το παλικαρι!!!!!!

ΠΑΘΑΙΝΕΙ ΚΡΑΜΠΕΣ ΣΤΟΥΣ 4ΚΕΦΑΛΟΥΣ !!!!!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

tai
21/08/2008, 12:37
τωρα αυτο


Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ΠΑΘΑΙΝΕΙ ΚΡΑΜΠΕΣ ΣΤΟΥΣ 4ΚΕΦΑΛΟΥΣ !!!!!!!

με αυτο



Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
"ζητούνται ερωτομανείς κοπέλες για δίωρη-τρίωρη απασχόληση"



γιατι δεν μου κολλάει:confused: :confused: :confused:


"4ΚΕΦΑΛΟΥΣ":confused:
αλλιως τα θυμαμε εγω στην ανατομία:p :confused: :hypnotize




:lol: :rotflmao:

TROOPER
21/08/2008, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
τωρα αυτο



με αυτο





γιατι δεν μου κολλάει:confused: :confused: :confused:


"4ΚΕΦΑΛΟΥΣ":confused:
αλλιως τα θυμαμε εγω στην ανατομία:p :confused: :hypnotize




:lol: :rotflmao:

εχει αγορασει καινουργιες μποτες ρε και τις δοκιμαζει !!!!:rotflmao: :nono: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

AntoD
21/08/2008, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
τωρα αυτο



με αυτο





γιατι δεν μου κολλάει:confused: :confused: :confused:


"4ΚΕΦΑΛΟΥΣ":confused:
αλλιως τα θυμαμε εγω στην ανατομία:p :confused: :hypnotize




:lol: :rotflmao:


Διοτι ως γνωστον την εχει τοση που μοιαζει με 3ο ποδι....αρα εαν πιαστει ο 4κεφαλες την π@υτσισε!!!!

tai
21/08/2008, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από AntoD
Διοτι ως γνωστον την εχει τοση που μοιαζει με 3ο ποδι....αρα εαν πιαστει ο 4κεφαλες την π@υτσισε!!!!

για να το λες εσύ θα ξέρεις, ποιος είμαι εγώ άλλωστε για να σε διαψεύσω:D

:lol: :rotflmao: :rotflmao:

AntoD
21/08/2008, 13:06
:lol: :rotflmao: :lol:

Road67
21/08/2008, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsofras
Λοιπόν το 50 push ups την ημέρα απλά δεν είναι σωστό. Δεν θα σου προσφέρει τίποτα, δεν θα σε κάνει να αδυνατήσεις , το μόνο που θα καταφέρεις είναι ή να φτάσεις σε υπερκόπωση ή να αρχίσεις να χάνεις τους μύς.

Τα 3 λίτρα νερό είναι σωστά απο την άποψη ότι μεταφέρουν νερό στους μύς και βοηθάνε στην ανάπτυξη, συν του ότι θα αρχίσει το σώμα σου να καθαρίζει απο την κατακράτηση υγρών.

1100 - 1400 θερμίδες? Αυτές είναι θερμίδες συντήρησης για γυναίκα.
Ένας απλός τύπος για να βρείς τις ημερήσιες θερμίδες συντήρησης είναι ο εξής :

Υπολογισμός Βασικού Μεταβολισμού : 20 x ( Χ ) x (Υ)
π.χ. 20 x 80 x 1.55 = 2480 Θερμίδες Συντήρησης για έναν άντρα 80 κιλών

όπου

Χ - Τα κιλά σου
Υ - 1.5 αν κάνεις καθιστική ζωή
- 2.0 σε μια μέση κατάσταση
- 2.5 Είσαι ιδιαίτερα υπερκινητικός

Απο εκεί και πέρα αφαιρείς περίπου 500 θερμίδες για να αδυνατίσεις ή τις κρατάς και κάνεις περισσότερη αερόβια για να έχεις αρνητικό ισοζύγιο και να αδυνατίσεις.

Τώρα για το τι θα κάνεις είναι καθαρά προσωπικά απόφαση. Η καλύτερη αερόβια πάντως είναι 45" διαδρομος γρήγορο περπάτημα το πρωί, με άδειο στομάχι γιατί καίς μεγαλύτερο ποσοστό λίπους.

Ελπίζω να βοήθησα

Προσωπικη αποψη, χωρις να διαφωνω πως με τον πρωινο διαδρομο καταναλωνεις περισσοτερο λιπος, ειναι πως το πρωι συνηθως δεν εχουμε χρονο για τοση ασκηση. Εγω τουλαχιστον συνηθως χουζουρευω. Το βραδυ ομως [γιατι δουλευω σερι] με χαλαρωνει και ξεπιανομαι κι αν εχεις τη δυνατοτητα, [εγω εχω σκυλια κι ετσι εξυπακουεται] να περπατας και στο δρομο μπορεις να κανεις και πιο εντατικη δουλεια μιας που βοηθαει η αλλαγη παραστασεων.

Για το πιο πανω σχημα αναφερει πως θελει να αδυνατισει και οχι να συντηρησει το βαρος του. Επιπλεον ο καταλληλοτερος δεικτης Υ ειναι το 1.70. Ανεξαρτητα απ' αυτο για να υπολογισεις τις ημερησιες θερμιδες που πρεπει να αφαιρεσεις απο τη διατροφη σου, το καταλληλοτερο σχημα ειναι το εξης.
Χονδρικα για να εισαι κανονικος η υποδιαστολη του υψους σου πρεπει ν' αντιστοιχει στα κιλα σου, για παραδειγμα αν εισαι 1.80, το βαρος σου θα πρεπει να ειναι 80 κιλα συν, πλην 10.

Απο εκει και περα, εαν εισαι 130 κιλα με το παραπανω σχημα λες

20χ130χ1.55 [διατηρω το δεικτη που επελεξες παραπανω παροτι προτεινω περισσοτερο το 1.7]
= 4030 θερμιδες ημερησιως πρεπει να καταναλωνεις ωστε να συντηρησεις το βαρος σου.

Εστω οτι θελεις να πας στα 100 κιλα. Αρα το ζητουμενο ειναι να χασεις 30 κιλα. Επομενως,
20χ30χ1.55 = 930 θερμιδες που πρεπει ν' αφαιρεθουν ημερησιως απο τη διατροφη σου προκειμενου να προσεγγισεις τα επιθυμητα κιλα.

Οπως αναφερεις και παραπανω αν επιλεξεις να κανεις περισσοτερη ασκηση θα συμφωνησω πως πρεπει να καταναλωσεις κατι παραπανω σε θερμιδες για να μη νιωσεις κομμαρες να το πω απλουστερα που τελικα θα σε οδηγησουν να καταναλωσεις ακομη περισσοτερες θερμιδες.

Ομολογω οτι οι 1400 θερμιδες ειναι υπερβολη αλλα γι' αυτο ειπα στο φιλο μας να κανει ενα τσεκ απ, εγω ανακαλυψα τυχαια [ειμαι 27 χρονων] οτι εχω κληρονομικη χοληστερινη η οποια ειχε φτασει 500 κι αν και αρχικα επελεξα να παρω φαρμακα η αυξηση των τρανσαμινασων με ωθησε να κανω μια προσπαθεια με διαιτα. Χανοντας τα κιλα που ηθελα δε συνεχισα να διατρεφομαι με 1400 θερμιδες που αντιστοιχουν σε σωματικο βαρος ειτε γυναικας 60 κιλων, ειτε αντρα 45 κιλων, οταν προσεγγισα τα 75 κιλα που προσδοκουσα σιγα σιγα αυξησα στην συνιστωμενη ημερησια, απλα εγω ειχα αναγκη απο αμεσα αποτελεσματα.
Ελπιζω να βοηθησα κι εγω και να μη θολωσα το τοπιο :)

Ζεύκας
21/08/2008, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
μαλλον δεν διαβασες καλα...

δεν μπορει ρε το παλικαρι!!!!!!

ΠΑΘΑΙΝΕΙ ΚΡΑΜΠΕΣ ΣΤΟΥΣ 4ΚΕΦΑΛΟΥΣ !!!!!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ρε μλκ ο τετρακέφαλος δεν είναι ο μυς του μπουτιού? :look:

Ζεύκας
21/08/2008, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
παραμύθια σου λένε όλοι:cool:




βάλε αγγελία "ζητούνται ερωτομανείς κοπέλες για δίωρη-τρίωρη απασχόληση"
απο την ωρα που θα απαντήσουν, μέχρι της επόμενες 90 ήμερες σου υπόσχομαι να εχεις αδυνατίσει τόσο που δεν θα σε γνωρίζουμε.
Ασε τους κοιλιακούς σου
ΦΈΤΕΣ


:wave2:



ΥΓ Ρε λες να απαντήσουν ??:p :confused: :rotflmao: :rotflmao:

άσε το προσπάθησα για 1,5 μήνα αυτό με τις κοπέλες.
δν έκανε κ πολλά πράγματα για χασιμο λίπους, απλά βοήθησε να έχω μεγαλύτερη αντοχή.

για λίγες βδομάδες προσπάθησα να το παίξω ήπιων τόνων αλλά τζίφος, βγήκα εκτός φόρμας.
ευτυχώς που δουλεύω σε εστιατόριο και κάνω γρήγορο περπάτημα αλλά η Κρήτη με κατέστρεψε.
Μάσα ξίδια και καπνός έφεραν το σωσίβιο στη κοιλιά...

Άντε ρε παιδιά ρίχτε και καμιά άλλη πρόταση! Σε λίγο πιάνουν τα κρύα και πως θα βγαίνω έτσι έξω? :lol:

gdevelek
21/08/2008, 14:29
αυτό το άρθρο καταρρίπτει ορισμένους βασικούς μύθους περί γυμναστικής

αξίζει να το διαβάσεις

Ζεύκας
21/08/2008, 14:40
τι αρχείο ειν αυτό?

gdevelek
21/08/2008, 14:42
συμπιεσμένο microsoft word

tsofras
21/08/2008, 15:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Προσωπικη αποψη, χωρις να διαφωνω πως με τον πρωινο διαδρομο καταναλωνεις περισσοτερο λιπος, ειναι πως το πρωι συνηθως δεν εχουμε χρονο για τοση ασκηση. Εγω τουλαχιστον συνηθως χουζουρευω. Το βραδυ ομως [γιατι δουλευω σερι] με χαλαρωνει και ξεπιανομαι κι αν εχεις τη δυνατοτητα, [εγω εχω σκυλια κι ετσι εξυπακουεται] να περπατας και στο δρομο μπορεις να κανεις και πιο εντατικη δουλεια μιας που βοηθαει η αλλαγη παραστασεων.

Για το πιο πανω σχημα αναφερει πως θελει να αδυνατισει και οχι να συντηρησει το βαρος του. Επιπλεον ο καταλληλοτερος δεικτης Υ ειναι το 1.70. Ανεξαρτητα απ' αυτο για να υπολογισεις τις ημερησιες θερμιδες που πρεπει να αφαιρεσεις απο τη διατροφη σου, το καταλληλοτερο σχημα ειναι το εξης.
Χονδρικα για να εισαι κανονικος η υποδιαστολη του υψους σου πρεπει ν' αντιστοιχει στα κιλα σου, για παραδειγμα αν εισαι 1.80, το βαρος σου θα πρεπει να ειναι 80 κιλα συν, πλην 10.

Απο εκει και περα, εαν εισαι 130 κιλα με το παραπανω σχημα λες

20χ130χ1.55 [διατηρω το δεικτη που επελεξες παραπανω παροτι προτεινω περισσοτερο το 1.7]
= 4030 θερμιδες ημερησιως πρεπει να καταναλωνεις ωστε να συντηρησεις το βαρος σου.

Εστω οτι θελεις να πας στα 100 κιλα. Αρα το ζητουμενο ειναι να χασεις 30 κιλα. Επομενως,
20χ30χ1.55 = 930 θερμιδες που πρεπει ν' αφαιρεθουν ημερησιως απο τη διατροφη σου προκειμενου να προσεγγισεις τα επιθυμητα κιλα.

Οπως αναφερεις και παραπανω αν επιλεξεις να κανεις περισσοτερη ασκηση θα συμφωνησω πως πρεπει να καταναλωσεις κατι παραπανω σε θερμιδες για να μη νιωσεις κομμαρες να το πω απλουστερα που τελικα θα σε οδηγησουν να καταναλωσεις ακομη περισσοτερες θερμιδες.

Ομολογω οτι οι 1400 θερμιδες ειναι υπερβολη αλλα γι' αυτο ειπα στο φιλο μας να κανει ενα τσεκ απ, εγω ανακαλυψα τυχαια [ειμαι 27 χρονων] οτι εχω κληρονομικη χοληστερινη η οποια ειχε φτασει 500 κι αν και αρχικα επελεξα να παρω φαρμακα η αυξηση των τρανσαμινασων με ωθησε να κανω μια προσπαθεια με διαιτα. Χανοντας τα κιλα που ηθελα δε συνεχισα να διατρεφομαι με 1400 θερμιδες που αντιστοιχουν σε σωματικο βαρος ειτε γυναικας 60 κιλων, ειτε αντρα 45 κιλων, οταν προσεγγισα τα 75 κιλα που προσδοκουσα σιγα σιγα αυξησα στην συνιστωμενη ημερησια, απλα εγω ειχα αναγκη απο αμεσα αποτελεσματα.
Ελπιζω να βοηθησα κι εγω και να μη θολωσα το τοπιο :)


Συμφωνώ μαζί σου ότι το συγκεκριμένο πλάνο δεν είναι για κάποιον που μπορεί να έχει κάποιο πρόβλημα υγείας και πρέπει να ακολουθήσει πιο εξεζητημένη διατροφή.

Και εγώ λόγω χρόνου το βράδυ πάω γυμναστήριο και κάνω την αερόβια, απλά ανέφερα πιο είναι το καλύτερο

Κατα τα άλλα ωραία τα είπες, ο τύπος που παρέθεσα είναι λίγο μπακαλίστικος.

Ο κανινικός είναι :

Το επόμενο βήμα είναι ο υπολογισμός της άλυπης μάζας. Αυτό γίνεται αν
αφαιρέσουμε από το 100, το ποσοστό λίπους, το πολλαπλασιάσουμε με το σωματικό βάρος και διαιρέσουμε με 100.

LBM = BM*(100-BF)/100

**LBM = lean body mass (άλυπο σωματικό βάρος), ΒΜ = body mass (σωματικό βάρος), BF = body fat (ποσοστό σωματικού λίπους)

Έτσι για παράδειγμα για ένα άντρα με 14% λίπος που ζυγίζει 89 κιλά το άλυπο σωματικό του βάρος θα ήταν:
LBM = 89*(100-14)/100 => LBM = 89*86/100 = 76.5 κιλά.

Ο υπολογισμός των συνολικών ενεργειακών απαιτήσεων ηρεμίας, θα γίνει βάση αυτού του αριθμού, και θα είναι:

RMR = 400+22*LBM

**RMR = resting metabolic rate (βασικός μεταβολισμός). Συνεπώς για τον παραπάνω άντρα (και ναι αυτός είμαι εγώ:P), αυτό θα ήταν: RMR = 400 +22*76.5 = 2083 kcal

1.1-1.2 = πολύ ελαφριά εργασία (ξεκούραση στο κρεβάτι, τηλεόραση)
1.3-1.5 = ελαφριά εργασία (δουλείες γραφείου, μικρές μετακινήσεις κατά τη διάρκεια της ημέρας) 1.6-1.7 = μέτρια εργασία (μέτριες μετακινήσεις με τα ποδιά, βασικές δουλείες σπιτιού κτλ)
1.8-2.1 = έντονη εργασία (καθάρισμα κήπου, οικοδομές, βάψιμο, πλήρες καθάρισμα του σπιτιού μαζί με σιδέρωμα και πλύσιμο ρούχων)

συνεπώς ο τελικός αριθμός θα είναι:

DEE = RMR*TEF*TAC

**DEE = daily energy expenditure (ημερήσια ενεργειακή σπάταλη), ΤΕF = thermo effect of food (θερμικό κόστος τροφής), TAC = trivial activity cost (ενεργειακό κόστος εργασίας ρουτίνας).

Για τον άντρα του παραδείγματος λοιπόν η ημερήσια ενεργειακή σπάταλη θα ήταν:
DEE = 2083*1.12*1.3 = 3032 kcal

Ελπίζω να σε κάλυψα :p

Υ.Γ. δεν το παίζω έξυπνος απλά ψάχνομαι αρκετά χρόνια με τα σχετικά και κρατάω σημειώσεις :ninja:

Road67
21/08/2008, 16:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsofras


Υ.Γ. δεν το παίζω έξυπνος απλά ψάχνομαι αρκετά χρόνια με τα σχετικά και κρατάω σημειώσεις :ninja:

Κι εγω ψαχνομαι διοτι οταν το ανακαλυψα για τη χοληστερινη σε ηλικια 17 ετων εμαθα πως υπαρχουν πολλοι μαγκες εκει που δε δισταζουν να σου πλασσαρουν ο,τι τους ερθει στο κεφαλι προκειμενου να βγαλουν φραγκα. Ο,τι πεσει στα χερια μου και ειναι εγκεκριμενο ακομη και καθαρα επιστημονικα τα διαβαζω, οχι για πουλ μουρ αλλα γιατι θελω να ξερω.

Αλλα υπαρχει και κατι αλλο σημαντικο, η ιδια η διατροφη οπως και τα γευματα. Δηλαδη μπορει να πρεπει να τρως μες στην ημερα 3000 θερμιδες. Το να φας για μεσημεριανο 6 κομματια παστιτσιο και να καλυψεις αυτες τις θερμιδες δε σου παρεχει ουσιαστικα τιποτα. Πρωτον γιατι το γευμα σου δεν περιεχει κανενα αμιγως θρεπτικο στοιχειο, δευτερον γιατι σε καθε γευμα πρεπει να γινεται συνδυασμος τροφων που να αλληλοεξουδετερωνουν η μια τα μη θρεπτικα της αλλης και τριτον διοτι ζημειωνεις το εντερο σου με μη κινητικοτητα πραγμα που επιδρα στο μεταβολισμο σου. Απο εκει και περα υπαρχουν συγκεκριμενες φορμουλες του ποιες τροφες πρεπει να καταναλωνεις περισσοτερο μεσα στην εβδομαδα. Μπακαλιστικα θα μπορουσα να σου πω 3 φορες ψαρι, η 2 φορες οσπρια, αλλα αυτα δεν τα εχει αναγκη ο καθε οργανισμος, καθενας μας εχει τις δικες του αναγκες και τις δικες του συμπαθειες. Για παραδειγμα αν εχεις αλεργια στα κουκια το ιδιο θρεπτικο που θα επαιρνες απο τα κουκια [παραδειγμα ειναι] μπορεις να το λαβεις κι αν συνδυασεις νουα με βραστο σπανακι.

dammed_kittin
21/08/2008, 20:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Μάρα μου άμα έμενα Παγκράτι ή εκεί τριγύρω δν θα άνοιγα το θρεντ καν!
mountain bike και βούρ στην Πανεπιστημιούπολη και τη Καλοπούλα!

Αλλά μένω Βικτώρια...:sad:



Μπαμπη μου δεν ξερω αλλα στο πεδιον του αρεως δεν παιζει να κανεις ποδηλατο εκει μεσα???

:wacko:

Cpt. Haddock
21/08/2008, 20:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας

ευτυχώς που δουλεύω σε εστιατόριο και κάνω γρήγορο περπάτημα αλλά η Κρήτη με κατέστρεψε.
Μάσα ξίδια και καπνός έφεραν το σωσίβιο στη κοιλιά...


:evil: :smokin: :evil:

Windsurf, Μπάμπη

Σε γυμνάζει από αυχένα μέχρι το μικρό δάχτυλο :lol:

Call me απο Δευτερα :beer:

TROOPER
22/08/2008, 00:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
ρε μλκ ο τετρακέφαλος δεν είναι ο μυς του μπουτιού? :look:

σχεδον.

Ζεύκας
23/08/2008, 15:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από dammed_kittin
Μπαμπη μου δεν ξερω αλλα στο πεδιον του αρεως δεν παιζει να κανεις ποδηλατο εκει μεσα???

:wacko:

απ'ότι ξέρω γίνονται εργασίες ανακατασκευής στο Πεδίον.

αλλά κ πάλι πως θα το χαρώ το mountain bike στο ισωμα? :lol:

Ζεύκας
23/08/2008, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:evil: :smokin: :evil:


εσύ συνέχισε να έρχεσαι για φαγητό σε μένα και θα σου πώ για το πότε θα το αποκτήσεις το σωσίβιο στη κοιλιά! χιχιχιχιχι


Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Windsurf, Μπάμπη

Σε γυμνάζει από αυχένα μέχρι το μικρό δάχτυλο :lol:

Call me απο Δευτερα :beer:

α ωραία...το κατάλληλο άθλημα για κάποιον που μένει στο κέντρο τσι Αθήνας.

κατάλληλο για όλες τις επόχες του χρόνου!

Ζεύκας
23/08/2008, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
σχεδον.

ε ωραία εξήγα κ λίγο για μας τους άσχετους...

που παθαίνουμε κράμπες και δοκιμάζουμε καινούριες μπότες...

McTalas
23/08/2008, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
ε ωραία εξήγα κ λίγο για μας τους άσχετους...

που παθαίνουμε κράμπες και δοκιμάζουμε καινούριες μπότες...

ρε γλυκο και τρυφερο αγορι!!!

παμε για κανενα καφε?

Ζεύκας
24/08/2008, 02:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
ρε γλυκο και τρυφερο αγορι!!!

παμε για κανενα καφε?

αύριο παίζει να χω ρεπό...:winka:

el_hymador
24/08/2008, 11:59
Ψαχνεις να βρεις Ιταλικο 30ετιας το οποιο οχι μονο δεν συμαζευεις, αλλα εσκεμενα πειραζεις και τα ηλεκτρονικα του, την τροφοδοσια κτλ.

Το χρησιμοποιεις καθε μερα προσπαθοντας να διανυσεις ανηφορικες κατα προτιμηση διαδρομες.

Σε ενα μηνα θα εχεις ριξει τοσο σπρωξιμο που θα εχεις "στεγνωσει" απο καθε γραμμαριο λιπους.

υ.γ. Το να καλεσεις οδικη βοηθεια ειναι κατρακυλα αντιστοιχη του να φας τεσσερα πιτογυρα ενω κανεις διαιτα...

thoba
24/08/2008, 12:05
ποδοσφαιρο χανεισ κιλα και περνας και καλα

el_hymador
24/08/2008, 12:06
Περα απο την πλακα, το ποδηλατο ειναι οτι καλυτερο για ασκηση.

Επειση ομως στην αρχη ειναι δυσκολο να προσπαθεις να επιβιωσεις πανω στα πεταλια και παραλληλα να φυλαγεσαι απο τους καφρους οδηγους αυτοκινητων (και μηχανων βεβαιως-βεβαιως) παρε ενα στατικο (φτηνα ειναι), βαλτο μπροστα στην τηλεοραση και κανε για κανα δυο μηνες καθημερινα.

Μετα μπορεις να αγορασεις ενα ποδηλατο (οχι ΜΤΒ αν σκοπευεις να κινεισαι στην ασφαλτο) και να κανεις με ευκολια διαδρομες.

tai
24/08/2008, 15:32
λίγο πολύ ΟΛΟΙ εχουν μια καλή ιδέα.
Οτι άσκηση και να κάνεις, εχεις ΕΠΙΠΛΈΟΝ καύσεις.
Επιπλέον καύσεις, περισσότερες καιώμενες θερμίδες
Επιπλέον καμένες θερμίδες επιπλέον χαμένα κιλά
7.οοο θερμίδες = (περίπου) 1 κιλό
κάθε κιλό που χάνουμε, χάνουμε 1/3 (δλδ 330γρμ) λίπος και 2/3 (δλδ 660γρμ) μυικού ιστού!!! (περίπου) ΠΡΟΣΕΧΕ
Για να αλλάξει το σουλούπι σου, πρέπει να αλλάξεις το ποσοστό λίπους-μυικής μάζας στο βάρος σου.
Αυτό σημαίνει οτι ΔΕΝ παίζει ρόλο το πόσα κιλά είσαι, άλλα το τι ποσοστό λίπους εχεις στο σώμα σου
Επίσης σημαίνει οτι όσο πιο πολλές δίαιτες κάνεις και όσο πιο πολλά κιλά χάνεις με αυτές, τόσο πιο ΛΑΠΑΣ γίνεσαι
Αν και εφόσον χάσεις κιλά, για να τα διατηρήσεις χρειάζεται να έχεις πολλές καύσεις.
Η καύσεις είναι τόσο πολλές, όσο πιο μεγάλο ποσοστό μυικής μάζας έχεις.
Άρα πρέπει να μειώσεις το ποσοστό λίπους στο σώμα σου και διατηρήσεις η και να αυξήσεις την μυική σου μάζα!


βάρα τα στο σέικερ αυτά, πιες τα, χώνεψε τα, και μετα βγάλε απόφαση. :wave2: :smokin:

p@nos
25/08/2008, 11:49
Να συνεισφερω κι εγω μιας και το εχω ψαγμενο το θεμα...
:p



Για αρχη θα σου πω τι ΔΕΝ θα σε βοηθησει...

Δεν θα σε βοηθησει το γυμναστηριο να αδυνατησεις,αν κανεις ασκησεις για ογκο,δηλαδη βαρη και οργανα.Το μονο που θα καταφερεις θα ειναι να εχεις δυνατους μυες κατω απο ενα στρωμα λιπους.

Δεν θα σε βοηθησουν οι κοιλιακοι.Το μονο που θα καταφερεις θα ειναι να εχεις 6πακ κατω απο τη μπακα που απεκτησες:lol: ,οποτε παλι δεν εχεις πετυχει τιποτα...

Δεν θθα σε βοηθησει κανενα αθλημα απο αυτα που σου εχουν προτεινει οι απο πανω,διοτι μιας και εισαι σε κακη κατασταση στο 10λεπτο θα κλαταρεις.


Τωρα ας παμε σε αυτα που θα σε βοηθησουν για να μη σε απογοητευω:D

Για αρχη θα γραφτεις σε ενα γυμναστηριο για να γυμνασεις το μυηκο σου συστημα(και να το ξυονησεις γιατι βρησκεται σε λιθαργο απ'οτι καταλαβα:lol: )
Επειδη ομως με βαρη,οργανα η καταναλωση ενεργειας ειναι πολυ μικρη,αυτο που θα πρεπει να κανεις ειναι αεροβια ασκηση.Προσωπικα βαριεμαι αφανταστα τον διαδρομο η το ποδηλατο στο γυμναστηριο,οποτε μπορεις απλα να ξεκινησεις τρεξιμο.Τρεξιμο ομως η γρηγορο περπατημα(αρκετα γρηγορο) γιατι περπατημα του τυπου χαζευω βιτρινες επεισης δεν κανει τιποτα.

Για αρχη θα ξεκινησεις πολυ χαλαρα,2-3χλμ γρηγορο περπατημα καθε μερα.Μετα σταδιακα θα προσπαθησεις να τα κανεις τρεχοντας μεχρι να φτασεις στο σημειο να τελειωνεις τη διαδρομη χωρις να εισαι ετοιμος να παρεις την καρδια στο χερι.Επειτα σταδιακα θα ανεβαζεις αποσταση και ρυθμο οπως μπορεις ομως,μην ζορισεις πολυ τον εαυτο σου γιατι το μονο που θα καταφερεις θα ειναι να συχαθεις και να τα παρατησεις.Στοχις σου θα ειναι σε ενα διμηνο να εχεις καταφερει να βγαζεις τρεχοντας(τζοκιν) μια αποσταση 8-10 χλμ.Σε συνδυασμο με το γυμναστηριο σε ενα 6μηνο θα εχεις ερθει σε παρα πολυ καλη φυσικη κατασταση και θα μπορεις να ασχοληθεις και με αθληματα που αυτη τη στιγμη δε θα μπορεις.

Και ΤΟ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ.Μολις θα γυρνας απο το τρεξιμο κλπ,δε θα σκεφτεσαι οτι ''οκ γυμναστηκα,ας φαω 2 πιτσες τωρα'':lol:
Δεν κανεις τιποτα.

Επεισης αν φτασεις στην αφαγια δε θα μπορεις να γυμναστεις καθολου.Προσπαθησε να ελαττωσεις το φαγητο λιγο και κυριως να κοψεις τα παχυντηκα φαγητα που τρως...

zephyr1
25/08/2008, 11:58
Μπαμπη το παν ειναι η καθημερινη ανελιπως ασκηση ας ειναι και 20 λεπτα γουδι αλλα καθε μερα.:lol:

Για αυτο προτεινα 50 καμψεις καθε μερα, οχι αναβω θερμωσιφονα και ως που να ζεστανει βαραω σετακια τον 10 μεχρι να γινουν 50.

Πριν μπεις μπανιο βαρας 50 σερι τουμπανιαζεις και πλενεσαι, πιστευω να κανεις μπανιο καθε μερα (αν κανεις και 2 φορες ακομα καλυτερα).:D

:)

BILL VUZAS
25/08/2008, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
Να συνεισφερω κι εγω μιας και το εχω ψαγμενο το θεμα...
:p



Για αρχη θα σου πω τι ΔΕΝ θα σε βοηθησει...

Δεν θα σε βοηθησει το γυμναστηριο να αδυνατησεις,αν κανεις ασκησεις για ογκο,δηλαδη βαρη και οργανα.Το μονο που θα καταφερεις θα ειναι να εχεις δυνατους μυες κατω απο ενα στρωμα λιπους.

Δεν θα σε βοηθησουν οι κοιλιακοι.Το μονο που θα καταφερεις θα ειναι να εχεις 6πακ κατω απο τη μπακα που απεκτησες:lol: ,οποτε παλι δεν εχεις πετυχει τιποτα...

Δεν θθα σε βοηθησει κανενα αθλημα απο αυτα που σου εχουν προτεινει οι απο πανω,διοτι μιας και εισαι σε κακη κατασταση στο 10λεπτο θα κλαταρεις.


Τωρα ας παμε σε αυτα που θα σε βοηθησουν για να μη σε απογοητευω:D

Για αρχη θα γραφτεις σε ενα γυμναστηριο για να γυμνασεις το μυηκο σου συστημα(και να το ξυονησεις γιατι βρησκεται σε λιθαργο απ'οτι καταλαβα:lol: )
Επειδη ομως με βαρη,οργανα η καταναλωση ενεργειας ειναι πολυ μικρη,αυτο που θα πρεπει να κανεις ειναι αεροβια ασκηση.Προσωπικα βαριεμαι αφανταστα τον διαδρομο η το ποδηλατο στο γυμναστηριο,οποτε μπορεις απλα να ξεκινησεις τρεξιμο.Τρεξιμο ομως η γρηγορο περπατημα(αρκετα γρηγορο) γιατι περπατημα του τυπου χαζευω βιτρινες επεισης δεν κανει τιποτα.

Για αρχη θα ξεκινησεις πολυ χαλαρα,2-3χλμ γρηγορο περπατημα καθε μερα.Μετα σταδιακα θα προσπαθησεις να τα κανεις τρεχοντας μεχρι να φτασεις στο σημειο να τελειωνεις τη διαδρομη χωρις να εισαι ετοιμος να παρεις την καρδια στο χερι.Επειτα σταδιακα θα ανεβαζεις αποσταση και ρυθμο οπως μπορεις ομως,μην ζορισεις πολυ τον εαυτο σου γιατι το μονο που θα καταφερεις θα ειναι να συχαθεις και να τα παρατησεις.Στοχις σου θα ειναι σε ενα διμηνο να εχεις καταφερει να βγαζεις τρεχοντας(τζοκιν) μια αποσταση 8-10 χλμ.Σε συνδυασμο με το γυμναστηριο σε ενα 6μηνο θα εχεις ερθει σε παρα πολυ καλη φυσικη κατασταση και θα μπορεις να ασχοληθεις και με αθληματα που αυτη τη στιγμη δε θα μπορεις.

Και ΤΟ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ.Μολις θα γυρνας απο το τρεξιμο κλπ,δε θα σκεφτεσαι οτι ''οκ γυμναστηκα,ας φαω 2 πιτσες τωρα'':lol:
Δεν κανεις τιποτα.

Επεισης αν φτασεις στην αφαγια δε θα μπορεις να γυμναστεις καθολου.Προσπαθησε να ελαττωσεις το φαγητο λιγο και κυριως να κοψεις τα παχυντηκα φαγητα που τρως...

Συμφωνω απολυτως,μονον επιμενω στο θεμα του Γυμναστηριου διοτι μπορει να παει κανεις οποτε θελει βρεξει-χιονισει......και εκει θα βρει και πολλα αλλα ενδιαφεροντα για να μην χανει ουτε μια μερα!!:a07:

all right
25/08/2008, 12:49
Με την ευκαιρια της αθλητικης κουβεντας ερχομαι να ρωτησω.
Εχω παρει στο σπιτι ενα ελλειπτικο μηχανημα και μια κωπηλατικη.Ξεκινησα εδω και μερικες ημερες ενα προγραμμα που προβλεπει καθημερινα 40 λεπτα ελλειπτικο (7-8 χλμ)και δεκα λεπτα κωπηλατικη (περιπου 500 μετρα)σε συνδυασμο με μια οσο γινεται ισορροπημενη διατροφη.Με αυτο το προγραμμα τι αποτελεσμα μπορει να εχω και πειτε μου εαν χρειαζομαι και κατι ακομα (πχ αλτηρες).
Σημειωση:Ειμαι 190 υψος 91 κιλα και στοχος μου ειναι να χασω 4-5 κιλα και να αποκτησω ενα σχετικο ...σφιξιμο.

BILL VUZAS
25/08/2008, 12:51
Ζευκα,ελα μωρο μου να γυμναστουμε.....


139577

MikeG
25/08/2008, 12:53
Πλέον μεταφερόμαστε στις Γενικές.
Αρκετά προβληματιστήκαμε. :wave2:

BILL VUZAS
25/08/2008, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από all right
Με την ευκαιρια της αθλητικης κουβεντας ερχομαι να ρωτησω.
Εχω παρει στο σπιτι ενα ελλειπτικο μηχανημα και μια κωπηλατικη.Ξεκινησα εδω και μερικες ημερες ενα προγραμμα που προβλεπει καθημερινα 40 λεπτα ελλειπτικο (7-8 χλμ)και δεκα λεπτα κωπηλατικη (περιπου 500 μετρα)σε συνδυασμο με μια οσο γινεται ισορροπημενη διατροφη.Με αυτο το προγραμμα τι αποτελεσμα μπορει να εχω και πειτε μου εαν χρειαζομαι και κατι ακομα (πχ αλτηρες).
Σημειωση:Ειμαι 190 υψος 91 κιλα και στοχος μου ειναι να χασω 4-5 κιλα και να αποκτησω ενα σχετικο ...σφιξιμο.

Φανταστικο μηχανημα το ελειπτικο,αλλα αν καταφερεις να κανεις 40 λεπτα στην σωστη αντισταση εισαι ετοιμος για τους Ολυμπιακους του Λονδινου!!

Δικε μου τι αλλο να κανεις?:eyepop:

Gares'
25/08/2008, 15:35
Θα συμφωνήσω με τον φίλτατο πιο πάνω.Αν θες να χάσεις κιλά να φτιάξεις φυσική κατάσταση και να μην είσαι για λουκουμάς μπάλα και πάλι μπάλα.Γυμνάζεσαι και κάνεις και την πλάκα σου.Αν σου αρέσει βέβαια η μπάλα...Και πάντα ζέσταμα πριν ξεκινήσεις!!!Είναι βασικό και vital!!!!!

gdevelek
25/08/2008, 15:42
η κωπηλατική κάνει δικέφαλους και πλάτη (και πόδια ανάλογα με το στήσιμο)

για ώμους τρικέφαλους στήθος τι θα κάνεις;

πρέπει να το ψαξεις περισσότερο

bentouza
25/08/2008, 15:57
ξεκινα πυγμαχια.οχι kick boxing και φλωριες.
Η αεροβικη ασκηση και εχει και ενδιαφερον.
Επισης αμα δεν μπλεξεις με ζωο δασκαλο δεν χτυπας.
Καλη γυμναστικη και δεν βαριεσαι με 2 λογια.
(ασε που μαθενεις και μια τεχνη, και αστηνε δεν πειραζει)

p@nos
25/08/2008, 16:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από bentouza
ξεκινα πυγμαχια.οχι kick boxing και φλωριες.



πυγμαχια τι εννοεις?

δεν ειναι το box?

p@nos
25/08/2008, 19:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
πυγμαχια τι εννοεις?

δεν ειναι το box?


re παιδια δε μπορει να μου πει καποιος τι ειναι η πυγμαχια?

:smilea:

el_hymador
25/08/2008, 20:32
Σε λιγο θα αρχισουμε να λεμε για εργομετρα και κατωφλι αεροβιου - αναεροβιου...

Σωστη ασκηση ειναι αυτη που γουσταρεις να την κανεις και δεν βαριεσαι...με την προϋποθεση βεβαια οτι εχεις και θεληση.

ολα τα αλλα ειναι π*πες...

bentouza
26/08/2008, 01:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
πυγμαχια τι εννοεις?

δεν ειναι το box?

ναι κλασικο box.

@el_hymador: δεν ειναι ολες οι ασκησεις ιδιες.αλλο τα βαρη και αλλο τελειως πραμα το κολυμπι(που ειναι με διαφορα η κορυφη) για παραδειγμα.

VanDiemen
26/08/2008, 09:15
Χαίρομαι που συναντώ τόσους πολλούς συναδέλφους βιοχημικούς - διαιτολόγους :)
Κατά τη γνώμη μου, το μυστικό (τώρα που το λέω, πλέον δεν είναι) είναι η ενέργεια που καις να είναι περισσότερη από αυτή που καταναλώνεις!
Ως γνωστόν, οι βασικές μορφές ενέργειας του οργανισμού, πολύ απλοϊκά είναι οι υδατάνθρακες (οι οποίοι είναι η άμεσα προσβάσιμη πηγή αποθήκευσης ενέργειας), τα λίπη και οι πρωτεϊνες που αποτελούν τη βασική δομική ύλη του μυϊκού μας συστήματος. Για να είμαστε στο φυσιολογικό βάρος, πρέπει να περιορίσουμε το ποσοστό λίπους στο σώμα μας. Οποιαδήποτε μυική ενδυνάμωση, κατά τη γνώμη μου αντενδείκνυται προς αυτό! Διότι απλώς αυξάνεις τη μυική μάζα! Καταναλώνεις ενέργεια, αλλά όχι σε ικανοποιητικό βαθμό ώστε να δεις κάποια διαφορά. Χάνεις το χρόνο σου στην ουσία, αυξάνοντας τον όγκο του μυικού σου συστήματος, μη χάνοντας ικανοποιητικό λίπος και συνεπώς δείχνεις πιο εύσωμος (υποθέτω πως το θεαθήναι είναι σημαντικός παράγοντας <--μεγάλη συζήτηση, ας μην την ανοίξουμε) Ακολούθησε τις συμβουλές του Gandalf. Περιόρισε πολύ το φαγητό, αντικατέστησε το βραδινό με μια σαλάτα και φρούτα και μην κάνεις ποτέ έκπτωση στον εαυτό σου ("ε, σήμερα που έχω γενέθλια να μη φάω λίγο παραπάνω;", "ε, για ένα βράδυ τώρα;", "ένα γλυκάκι τι πειράζει;" κ.λπ.) Πίνε πολύ νερό! Περισσότερο από 3 μπουκάλια! Και βρες και την αεροβική που σου ταιριάζει! Βασικότερο ρόλο παίζει η διατροφή! Αυτιά.

p@nos
26/08/2008, 12:21
Ωραιος ρε βαν ντιεμ...

Μια χαρα τα λες,και αν και δεν ειμαι διαιτολογος σορυ που μπαινω στα νερα σου:lol:


Αν ειπα καμια μλκια διορθωσε με...

VanDiemen
26/08/2008, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
Ωραιος ρε βαν ντιεμ...

Μια χαρα τα λες,και αν και δεν ειμαι διαιτολογος σορυ που μπαινω στα νερα σου:lol:


Αν ειπα καμια μλκια διορθωσε με...

Δε μπαίνεις στα νερά μου :) Κι εγώ δεν είμαι διαιτολόγος ή βιοχημικός, απλώς το είπα επειδή στην ουσία, όπως αποδεικνύεται, όλοι είμαστε!

kalesin
26/08/2008, 13:16
χαζομαρες σου λενε...

ακολουθησε την μεξικανικη γυμναστικη

Τεκιλα κ υπνο

:beer: :beer: :beer:

OzZzZzY
26/08/2008, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Χαίρομαι που συναντώ τόσους πολλούς συναδέλφους βιοχημικούς - διαιτολόγους :)
Κατά τη γνώμη μου, το μυστικό (τώρα που το λέω, πλέον δεν είναι) είναι η ενέργεια που καις να είναι περισσότερη από αυτή που καταναλώνεις!
Ως γνωστόν, οι βασικές μορφές ενέργειας του οργανισμού, πολύ απλοϊκά είναι οι υδατάνθρακες (οι οποίοι είναι η άμεσα προσβάσιμη πηγή αποθήκευσης ενέργειας), τα λίπη και οι πρωτεϊνες που αποτελούν τη βασική δομική ύλη του μυϊκού μας συστήματος. Για να είμαστε στο φυσιολογικό βάρος, πρέπει να περιορίσουμε το ποσοστό λίπους στο σώμα μας. Οποιαδήποτε μυική ενδυνάμωση, κατά τη γνώμη μου αντενδείκνυται προς αυτό! Διότι απλώς αυξάνεις τη μυική μάζα! Καταναλώνεις ενέργεια, αλλά όχι σε ικανοποιητικό βαθμό ώστε να δεις κάποια διαφορά. Χάνεις το χρόνο σου στην ουσία, αυξάνοντας τον όγκο του μυικού σου συστήματος, μη χάνοντας ικανοποιητικό λίπος και συνεπώς δείχνεις πιο εύσωμος (υποθέτω πως το θεαθήναι είναι σημαντικός παράγοντας <--μεγάλη συζήτηση, ας μην την ανοίξουμε) Ακολούθησε τις συμβουλές του Gandalf. Περιόρισε πολύ το φαγητό, αντικατέστησε το βραδινό με μια σαλάτα και φρούτα και μην κάνεις ποτέ έκπτωση στον εαυτό σου ("ε, σήμερα που έχω γενέθλια να μη φάω λίγο παραπάνω;", "ε, για ένα βράδυ τώρα;", "ένα γλυκάκι τι πειράζει;" κ.λπ.) Πίνε πολύ νερό! Περισσότερο από 3 μπουκάλια! Και βρες και την αεροβική που σου ταιριάζει! Βασικότερο ρόλο παίζει η διατροφή! Αυτιά.


δηλαδη να πας σε γυμναστηριο με γκομενακια και να χτυπιεσαι στον ρυθμο? :D :D

VanDiemen
26/08/2008, 17:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
δηλαδη να πας σε γυμναστηριο με γκομενακια και να χτυπιεσαι στον ρυθμο? :D :D

...όταν δε σφίγγεσαι μπροστά στον καθρέφτη! :rolleyes:

p@nos
26/08/2008, 17:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
...όταν δε σφίγγεσαι μπροστά στον καθρέφτη! :rolleyes:



kai βλεπεις μερικους να βγαζουν κατι κραυγες λες και πανε για ολυμπιακο ρεκορ...

:lol: :lol: :lol: