PDA

View Full Version : Xt 660r Or Xt 660x ?



pinpan
08/02/2005, 21:49
Για σε όλο το forum :wave2:
Παιδιά είμαι καινούριος στο forum σας (και γενικά στις 2 ρόδες…!!!)
Η τρέλα μου είναι οι 4 τροχοι…!!! Και μάλιστα ιταλόφιλος ,ALFISTI μέχρι αηδίας :D Δεν σας κρύβω ότι οι 2 ρόδες έχουν αρχίσει να με κερδίζουν.
Εδώ λοιπόν θέλω την βοηθειά σας. Έχω εδώ και 2 χρόνια ένα παπάκι HONDA ASTREA SUPRA 100 και αποφάσισα να το δώσω στον πατέρα μου στο χωρίο για να κάνει τις δουλειές του και εγώ να πάρω μια μηχανή. Αποφάσισα να πάρω το καινούριο ΧΤ 660 και βολικό είναι στην πόλη και αξιόπιστο από ότι ακούω!!! Για μακρινά ταξίδια δεν το σκέφτομαι διότι υπάρχει γκρίνια από την γυναίκα, για χωματόδρομο όλο και κάπου θα συναντήσω (στην Ελλάδα είμαστε!!!) αλλά για να πάω σε βουνό και κατσάβραχα δεν το βλέπω. Αυτό που μου αρέσει πολύ είναι το Χ supermotart. Τι θα μου συνιστούσατε το ΧΤ 660 Χ ή το ΧΤ 660 R.
Sory αν σας κούρασα αλλά χρειάζομαι μια γνώμη :)

petridist
08/02/2005, 22:08
καλώς ήρθες κατ'αρχήν καλή διαμονή και τα κεράσματα τελειώσαν, τα έφαγε ο crs-k (καλά του έχει βγει το όνομα του ανθρώπου.. χεχεεε)

μιλάς για το ίδιο μηχανάκι απλα ή δρόμο ή και χώμα... η επιλογή είναι δική σου... τί χρήση θες να κανεις..αν είσαι μεσα στην πολη και άσφαλτο πάτρε το Χ.. προσωπικά μ'αρέσει το Χ περισσότερο. αν θες κάτι πιο χρηστικό παίρνεις το άλλο.. δεν υπάρχει κάτι να συγκρίνεις, τα ίδια είναι με ελάχιστες διαφορές νομίζω... οπότε περι ορέξεως...


:wave2:

periklisk
08/02/2005, 22:46
Καταρχήν καλώς ήρθες!

Και σε μένα αρέσει το Χ περισσότερο, αλλά επειδή αυτό είναι εντελώς υποκειμενικό, καλύτερα να πάρεις αυτό που αρέσει σε ΣΕΝΑ ανεξάρτητα από αυτά που θα διαβάσεις εδώ!

Καλές βόλτες!

GST
09/02/2005, 00:37
καλος ηρθες ...καλα ιταλοφιλος και θα παρεις ιαπωνικο:D το μονστερ δεν σου αρεσει:p ........τελος παντων θα το καταπιω το motard μου αρεσει περισσοτερο ...ε και παταει και λιγο χωματοδρομο.....:smilea:

KaTaNaS
09/02/2005, 09:06
γειά σου φίλε πιν παν,


καλώς όρισες σε αυτή τη παρέα τη μοτοδικτυακή που λαμβάνει σάρκα και οστά κάθε δεύτέρα στο δέλεαρ.

αν θέλεις πέρνα την επομένη να τα πούμε απο κοντά.

τώρα απο μακριά προς το παρών να σου πώ πως, επειδή και εγώ εδώ και κάμποσο καιρό βρίσκομαι στην περίεργη ψυχολογία του αγοραστή, η πιό σοφή συμβουλή που μου έχουν δώσει οι εμπειρότεροι είναι: "ψάξε να βρείς τι θέλεις απο ένα μηχανάκι"

και όχι με την έννοια τι θέλεις να σου κάνει, να τρέχει , να είναι στενό για να χωρά στις σφήνες, να είναι ταξιδιάρικο, να είναι ροπάτο. αλλά να καθήσεις με κλειστά μάτια σε μία καρέκλα η σε μια σέλα , στη σέλα του παπιού σου και να προσπαθήσεις να φαντασθείς ποιό στήσιμο μοτοσυκλέτας σου αρέσει. ποιά γωνία στο σώμα σου.

αυτά γενικά. ειδικά σε εσένα αφού όπως είδα καταστάλαξες σε ΧΤ σωφά κατα τη γνώμη μου αν είναι για χρήση όπως λές μέσα στη πόλη και λίγο περιφερειακό χωματάκι θα πώ πως και τα δύο μου αρέσουν πολύ. είναι μηχανάκι αξιόπιστο, τεχνολογικά φρέσκο.

οι διαφορές τους είναι στους τροχούς, στο σετάρισμα των αναρτήσεων, και στα μπροστά καλάμια το sm μου φαίνεται έχει πιο κοντό νύχι.

το Χt-R γίνεται σούπερμοτάρντ το XT-X πιό δύσκολα γίνεται ονν-οφφ (αν και πιστεύω πιο φθηνά θα βρείς ένα ζευγάρι μεταχειρισμένες ζάντες ψηλές παρά sm), αυτά σε περίπτωση ανησυχίας έντονης, του στύλ δε μπορώ να αποφασίσω , θέλω και τα δύο.που είναι και ποιό εφηβικός τρόπος σκέψης.(καλή ώρα βλέπε εμένα)

αν θέλεις να πάρεις ένα μηχανάκι για όλα. και πατάς πολύ άσφαλτο και πόλη, πάρε το XT-X που πατά και φλαταδούρα χώμα, και ένεκα των μάυρων τροχών και φαρδιών ελαστικών είναι αισθητικά ομορφότερο.

καλό επίσης των συγκεκριμένων μοτό είναι η ηψυλή μεταπωλητηκή τους αξία, όπως είπε και ο θανάσης (dirty) σαν ομόλογα του ελληνικού δημοσίου, επένδυση κανονική.


όρθια χιλιόμετρα πάντα φίλε.

Dodok edessa
09/02/2005, 11:20
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από pinpan
[B]Για σε όλο το forum :wave2:

Η τρέλα μου είναι οι 4 τροχοι…!!! Και μάλιστα ιταλόφιλος ,ALFISTI μέχρι αηδίας ]




ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΕΣ !!!!!!!!!!:wave2:
ΕΛΑ ΟΙ ALFISTI ΝΑ ΠΛΗΘΑΙΝΟΥΜΕ :evil:

ΣΕ ΕΝΑ ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΟ ΠΟΥ ΤΑ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΕΣ ,ΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΔΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΤΟ ON OFF .TO X ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΟΜΟΡΦΟ.
ΚΑΝΕ ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟ ΑΡΕΣΕΙ ΣΕ ΕΣΕΝΑ. ΑΝ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΘΑ ΕΠΑΙΡΝΑ ΤΟ Χ.


8441

pinpan
09/02/2005, 20:36
Φίλοι μου σας ευχαριστώ για την βοήθεια σας . Ο δεύτερος βασικός παράγοντας για αγορά αυτοκινήτου και μηχανής μετά την τιμή πιστεύω ότι είναι αυτό που μας αρέσει !!! όπως όλοι σας είπατε εδώ μέσα. Βασικά μου λύσατε μια μεγάλη απορία που είχα σχετικά με το αν πατάει χώμα το R.Από ότι κατάλαβα αν χρειαστεί να πάει σε καλό χωματόδρομο πάει !!?? Οπότε μάλλον θα προβώ σε αγορά μέσα στον Μάρτιο. :lol:


8463

antonis111
23/02/2005, 12:38
(XT+X/XT+R)x650=>(X+X/X+R)x650=>(X+R)x650=>XR650!!!

DUKASII
23/02/2005, 12:42
ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΙ ΛΕΝΕ ΤΑ ΑΛΛΑ ΜΕΛΗ..

ΕΓΩ ΛΕΩ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ..ΤΟ ΤΟ Χ!

ΘΑ ΠΑΣ ΟΠΟΥ ΘΑ ΠΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΕDURO..MIΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΕΝΤΟΥΡΟ!
ΜΙΚΡΟ ΥΨΟΣ..ΕΞΑΤΜΙΣΕΙΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΜΟΤΕΡ..ΜΑΛΑΚΕΣ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ..ΚΤΛ!
ΤΑ ΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΘΕΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΒΑΤΟ ΧΩΜΑΤΟΔΡΟΜΟ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ Χ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!

ΚΑΙ ΤΟ Χ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΕ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΣΕ ΑΠΟΛΑΥΣΗ..ΣΤΗΝ ΟΔΗΓΗΣΗ!
ΤΑΞΙΔΕΥΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ..ΧΩΡΙΣ ΧΑΖΟΚΟΥΝΗΜΑΤΑ..ΧΩΡΙΣ...ΚΡΑΔΑΣΜΟΥΣ ΑΠΟ ΤΡΑΚΤΕΡΩΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ..ΚΤΛ!

HAILANDER
16/04/2007, 22:43
Ρε παιδιά...τα ΧΤ πάνε ταξιδάκι με 120-130 χλμ/ωρα?αν ναι χρειαζοντε στάσεις?

OzZzZzY
17/04/2007, 00:51
αν κ μετα απο 2 μηνες να απαντΝησω οτι τα ΧΤ πανε εκδρομες χωρις βεβαια να ξεχνας οτι ειναι μονοκυλινδρα..το γυρο του κοσμου κανουν με τετοιες μηχανες..με 130 ειναι μια χαρα ταχυτητα..δεν θα το κουρασεις..εσυ ομως θα κουραστεις απο τους κραδασμους κ τα χερια σου θα απαιτουν σταση για χαλαρωση και ξεκουραση :wave2:

panjimnakos
17/04/2007, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από HAILANDER
Ρε παιδιά...τα ΧΤ πάνε ταξιδάκι με 120-130 χλμ/ωρα?αν ναι χρειαζοντε στάσεις?

Μια χαρα ταξιδακι κανεις με αυτα τα χλμ και το παραξενο ειναι οτι παρα το υψος του ειναι παρα πολυ σταθερο!
Και με 140 πας συνεχεια χωρις προβλημα!
Απο αυτα τα χλμ και πανω ομως σου φωναζει οτι ειναι μονοκυλινδρο!!!
Για λιγο... ειδα και 180!!! Μονο σε κατηφορα!
:wave2:

periklisk
17/04/2007, 22:45
Μετά από δύο χρόνια και δύο μήνες ζωντανέψαμε ένα ποστ :lol:

Το μονοκύλινδρο μοτέρ δεν είναι για τερμα γκάζι πολύ ώρα γιατί γίνεται παρτάλι πριν το πάρεις χαμπάρι... Αν είσαι ταξιδιάρης τουλάχιστον δικύλινδρο...

nikonian
18/04/2007, 08:41
Τα μαγαζιά μεταχειρισμένων είναι γεμάτα με ΧΤ 660. Μήπως μας πονηρεύει αυτό; Ενός ή δυο χρόνων μηχανάκι , να κατακλύζει τα μαγαζιά;







Ψάχνοντας και ρωτώντας βρίσκεις ότι το μηχανάκι έχει σοβαρά προβλήματα με τον ψεκασμό, το TPS που το αλλάζεις 3 φορές και το μηχανάκι εξακολουθεί να σβύνει σε πορεία στα καλά καθούμενα, σταθερό γκάζι δεν μπορεί να κρατήσει κλπ κλπ κλπ.
Τα παράπονα δεν είναι ένα και δύο αλλά πολλά και όχι μόνο για το ΧΤ αλλά και για το ΜΤ 03.


(Το είχα παραγγείλλει πιστεύοντας τα περιοδικά και ακύρωσα την παραγγελία μια ώρα πριν γίνει η μεταβίβαση)

Desperado
18/04/2007, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikonian
Τα μαγαζιά μεταχειρισμένων είναι γεμάτα με ΧΤ 660. Μήπως μας πονηρεύει αυτό; Ενός ή δυο χρόνων μηχανάκι , να κατακλύζει τα μαγαζιά;







Ψάχνοντας και ρωτώντας βρίσκεις ότι το μηχανάκι έχει σοβαρά προβλήματα με τον ψεκασμό, το TPS που το αλλάζεις 3 φορές και το μηχανάκι εξακολουθεί να σβύνει σε πορεία στα καλά καθούμενα, σταθερό γκάζι δεν μπορεί να κρατήσει κλπ κλπ κλπ.
Τα παράπονα δεν είναι ένα και δύο αλλά πολλά και όχι μόνο για το ΧΤ αλλά και για το ΜΤ 03.


(Το είχα παραγγείλλει πιστεύοντας τα περιοδικά και ακύρωσα την παραγγελία μια ώρα πριν γίνει η μεταβίβαση)
Να απαντήσω εγώ λοιπόν σαν κάτοχος του R εδώ και κανένα 4μηνο, για τα μεταχειρισμένα των 1-2 χρόνων περί ορέξεως......
Όσο για το TPS έχει κάνει επίσημη ανάκληση η Yamaha και όχι μόνο για το ΧΤ αλλά και για fazer, R1 κ.λ.π. Εμένα μου το αλλάξανε και δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με σβησίματα, ούτε πριν την αλλαγή είχα βέβαια αλλά το άλλαξα καλού κακού.
Από ότι μου είπανε το παλιό TPS ήταν με λαμάκια τα οποία και τρωγόντουσαν με την χρήση γι'αυτό και έσβηνε, το καινούργιο τώρα είναι μαγνητικό. Σταθερό γκάζι εμένα κρατάει παντού... λίγο δυσκολεύεται σε ταχύτητες κοντά στα 30 χλμ. , αλλά μέχρι τώρα δεν με προβλημάτισε κάπου....;)

panjimnakos
18/04/2007, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikonian
Τα μαγαζιά μεταχειρισμένων είναι γεμάτα με ΧΤ 660. Μήπως μας πονηρεύει αυτό; Ενός ή δυο χρόνων μηχανάκι , να κατακλύζει τα μαγαζιά;







Ψάχνοντας και ρωτώντας βρίσκεις ότι το μηχανάκι έχει σοβαρά προβλήματα με τον ψεκασμό, το TPS που το αλλάζεις 3 φορές και το μηχανάκι εξακολουθεί να σβύνει σε πορεία στα καλά καθούμενα, σταθερό γκάζι δεν μπορεί να κρατήσει κλπ κλπ κλπ.
Τα παράπονα δεν είναι ένα και δύο αλλά πολλά και όχι μόνο για το ΧΤ αλλά και για το ΜΤ 03.


(Το είχα παραγγείλλει πιστεύοντας τα περιοδικά και ακύρωσα την παραγγελία μια ώρα πριν γίνει η μεταβίβαση)

Μηπως εχουν γεμισει τα μαγαζια επειδη εχει πουλησει σαν τρελο?
Το μονο προβλημα που εχουν ειναι με το tps το οποιο φτιαχνετε!
Το μηχανακι ειναι super!:beer:

dimzab
19/04/2007, 23:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από panjimnakos
Μηπως εχουν γεμισει τα μαγαζια επειδη εχει πουλησει σαν τρελο?
Το μονο προβλημα που εχουν ειναι με το tps το οποιο φτιαχνετε!
Το μηχανακι ειναι super!:beer:

+660!!!!


Είναι super και στην πόλη και σε ταξίδια.
Ταξίδια, με 140 km/h σταθερά και απροβλημάτιστα, (ειδικά και με την ψηλή ζελατίνα) !!! :winka:

Pann
08/05/2007, 14:58
Kalispera paidia eimai kainurgios sto forum..

Endiaferomai na agorasw to kalokairi mia metaxeirismenh xt660x dioti den paizun lefta gia kainurgia asopsete pu eimai foithths sto uk..

Epeidi exw xasei ligo thn epafh me ti ginetai katw me tis mixanes kai genikos ta metaxeirismena, mporei kapoios na me enimerwsei ti prepei na prosexw gia na dw an to mhxanaki einai comble k poso koimenontai panw katw??

EUXARISTO..:)