PDA

View Full Version : Υπερχύλιση;



kordix
21/08/2008, 21:32
Διάβασα στο βιβλίο του ΥΖ 250 μου ότι, αν σαν σύμπτωμα έχουμε πλούσιο μείγμα (που έχει ), να ρυθμίσω τη θέση της ασφάλειας της βελόνας, ωραία μια χαρά ρυθμισμένη είναι, μέχρι εδώ μια χαρά αλλά συμβουλεύει για τσεκάρισμα:

α. το φίλτρο αέρα (clogged air cleaner) - βουλωμένο φίλτρο αέρα

Σε κάθε βόλτα του έχω καθαρό φίλτρο αλλά τώρα το καλοκαίρι έχει πολύ σκόνη και βουλώνει γρήγορα. Δεν μπορεί να γίνει κάτι.

Αυτό που με προβληματίζει είναι το δεύτερο τσεκάρισμα που δίνει το μανουαλι:

β. Fuel overflow from carburater - υπερχύλιση.

Στις τελευταίες βόλτες (χωρίς να πέσει κάτω το μηχανάκι) παρατήρησα ότι οι υπερχυλίσεις του καρμπυρατέρ ήταν υγρές προφανώς δηλαδή το μηχανάκι κάνει υπερχύλιση.


Είναι λογικό αυτό; Τι να τσεκάρω; Επίσης έχω υπερβολική κατανάλωση.


*
το μπουζί του δείχνει ότι το μείγμα είναι προς το πλούσιο αλλά στην οδήγηση το μηχανάκι δουλεύει μια χαρά. Δοκίμασα με Main jet από 175 (μαμά) σε 172 αλλά δεν δούλευε καλά ψηλά. H ασφάλεια της βελόνας είναι στη δεύτερη θέση από πάνω (να μου ζήσεις reinmaster, είχες δίκιο)

Αυτό που δεν μου αρέσει είναι ότι καίει και δυστυχώς μου περιορίζει αισθητά την αυτονομία καυσίμου.



Ευχαριστώ

OldMan
22/08/2008, 11:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasYZ
Στις τελευταίες βόλτες (χωρίς να πέσει κάτω το μηχανάκι) παρατήρησα ότι οι υπερχυλίσεις του καρμπυρατέρ ήταν υγρές προφανώς δηλαδή το μηχανάκι κάνει υπερχύλιση.
:nono: :nono: :nono:

Απλά οφείλεται στην υπερβολική (λόγω ζέστης περιβάλλοντος αλλά και θερμοκρασίας κινητήρα) εξάτμιση της βενζίνης στο λεκανάκι του καρμπυρατέρ !


(εκτός αν έχεις πειράξει το ύψος στάθμης του φλοτέρ ...) :winka:

STOYBI
22/08/2008, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:nono: :nono: :nono:

Απλά οφείλεται στην υπερβολική (λόγω ζέστης περιβάλλοντος αλλά και θερμοκρασίας κινητήρα) εξάτμιση της βενζίνης στο λεκανάκι του καρμπυρατέρ !


(εκτός αν έχεις πειράξει το ύψος στάθμης του φλοτέρ ...) :winka:

Το ιδιο προβλημα ( υπερχύλιση ) εχω και στο γκας.....:rolleyes:

OldMan
22/08/2008, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Το ιδιο προβλημα ( υπερχύλιση ) εχω και στο γκας.....:rolleyes:
Δεν είστε "ψεκαστός", κύριε ??? :confused:


:lol: :rotflmao: :lol:


Υ.Γ.
Κώστα, το σύστημα τροφοδοσίας των GAS-GAS είναι μια "αμαρτωλή" ιστορία ...!!!

(και δεν αρκεί ένας καλός "καρμπυρατεράς" αλλά κάποιος που έχει "πονέσει" ο ίδιος...) :(

kordix
22/08/2008, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:nono: :nono: :nono:

Απλά οφείλεται στην υπερβολική (λόγω ζέστης περιβάλλοντος αλλά και θερμοκρασίας κινητήρα) εξάτμιση της βενζίνης στο λεκανάκι του καρμπυρατέρ !


(εκτός αν έχεις πειράξει το ύψος στάθμης του φλοτέρ ...) :winka:


Μάλιστα. Ευχαριστώ.

Όχι δεν το έχω πειράξει αλλά διάβασα στο manual ότι το σωστό ύψος πρέπει να είναι από 5mm - 7,5mm και κάποια στιγμή θα το τσεκάρω.


Επίσης πιστεύω ότι πρέπει να πάρω καινούργια φίλτρα αέρα γιατί αυτά που έχω μετά από τόσες βόλτες σίγουρα θα έχουν ποτίσει με λάδι παρά τα πλυσίματα. Α και στις δύο τελευταίες βόλτες έχω καθαρίσει τα φίλτρα με σαπουνάδα για πιάτα και όχι με ειδικό καθαριστικό γιατί μου έχει τελειώσει.

Είναι καλύτερα το λάδι να μπαίνει στο φίλτρο από την εσωτερική ή εξωτερική πλευρά του;

Και μια δεύτερη παρατήρηση, το αριστερό πίσω καπάκι, από κάποια τούμπα έχει στραβώσει στο σημείο της εισαγωγής του αέρα στο φιλτροκούτι. Ίσως να επηρεάζει και αυτό αρνητικά την κατάσταση.

Επί της ευκαιρίας... επειδή έχω και λαδίλα στην εξάτμιση πιστεύω πια ότι οι βενζινάδες μας κλέβουν ασύστολα. Κάνω στο μηχανάκι μείξη 1,8% αντί για 2% αλλά αμφιβάλλω αν τα 7λίτρα που βάζω πχ είναι όντως 7. Μπορεί να μου πει κάποιος πως ένα ρεζερβουάρ 7,8 L μπορεί να χωρέσει 8,5 L; :confused:

Τέλος θα ξαναγυρίσω το μηχανάκι σε απλή super από super unleaded γιατί συνήθως τα πρατήρια δεν τη νοθεύουν.

kordix
22/08/2008, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Το ιδιο προβλημα ( υπερχύλιση ) εχω και στο γκας.....:rolleyes:




:wave2:

Θα τη βρεις την άκρη.

dirtbird
22/08/2008, 14:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasYZ


το λάδι είναι καλύτερα να μπαίνει στο φίλτρο από την εσωτερική πλευρά του;

:a013:

OldMan
22/08/2008, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasYZ
Επί της ευκαιρίας... επειδή έχω και λαδίλα στην εξάτμιση πιστεύω πια ότι οι βενζινάδες μας κλέβουν ασύστολα. Κάνω στο μηχανάκι μείξη 1,8% αντί για 2% αλλά αμφιβάλλω αν τα 7λίτρα που βάζω πχ είναι όντως 7. Μπορεί να μου πει κάποιος πως ένα ρεζερβουάρ 7,8 L μπορεί να χωρέσει 8,5 L; :confused:

Θα κάνεις ότι κάνανε(με) τον αιώνα τον άπαντα οι κάτοχοι των βρωμοδίχρων (ασχέτως "κλεψιμέϊκων" καιρών...) - κοινώς την μίξη θα την κάνεις σε δικό σου μπετόνι (γνωστής χωρητικότητας) και στην βόλτα θα κουβαλάς στο σακίδιο ένα άδειο μπουκάλι από νερό του 1,5 λίτρου και θα ξεκωλιάσεις τον βενζινά να βάζει σ'αυτό βενζίνη και να το αδειάζεις στο ρεζερβουάρ !! :wave2:



Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasYZ
Τέλος θα ξαναγυρίσω το μηχανάκι σε απλή super από super unleaded γιατί συνήθως τα πρατήρια δεν τη νοθεύουν.
Σωστή κίνηση άλλά ΟΧΙ για τον λόγο που αναφέρεις !! :beer:

kordix
22/08/2008, 19:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Θα κάνεις ότι κάνανε(με) τον αιώνα τον άπαντα οι κάτοχοι των βρωμοδίχρων (ασχέτως "κλεψιμέϊκων" καιρών...) - κοινώς την μίξη θα την κάνεις σε δικό σου μπετόνι (γνωστής χωρητικότητας) και στην βόλτα θα κουβαλάς στο σακίδιο ένα άδειο μπουκάλι από νερό του 1,5 λίτρου και θα ξεκωλιάσεις τον βενζινά να βάζει σ'αυτό βενζίνη και να το αδειάζεις στο ρεζερβουάρ !! :wave2:


Σωστή κίνηση άλλά ΟΧΙ για τον λόγο που αναφέρεις !! :beer:




Θα το κάνω. Έτσι από περιέργεια για να τσεκάρω στο 1,5 λίτρο πόσα λίτρα βενζίνης χωράνε. Δεν έχω τίποτα με τους βενζινάδες, απλά δεν ανέχομαι τους βενζινάδες - χουντίνι και τα "μαγικά τους κόλπα". Σέβομαι 100% και υποστηρίζω κάθε σωστό επαγγελματία αλλά δεν μπορώ να έχω πάντα έναν σε κάθε βόλτα που θα κάνω. Οπότε μπουκαλάκι στη πλάτη και ξεκώλιασμα...:lol:


Κρατάω το σωστή κίνηση. Για το λόγο ούτε λόγος... (για την ώρα) :wave2: :lol: