PDA

View Full Version : Aprilia 50 sx + Aprilia 125 sx ( μοτερ )



pavlospbr
22/08/2008, 13:29
Ρε παιδιά μήπως γνωρίζει κανείς από εσάς εάν μπορώ να τοποθετήσω το μοτέρ της Aprilia 125 sx στον σκελετό της Aprilia 50 sx??? Ταιριάζει ή μήπως χουν διαφορετικές βάσεις??

Σε λίγο καιρό βγάζω δίπλωμα και δεν θέλω να πάρω scooter ή οτιδήποτε άλλο ...
Όμως απ ότι γνωρίζω αυτά τα πενηνταράκια δεν έχουν και μεγάλη ισχύ...
Έτσι αφού θέλω aprilia 50 sx σκέφτομαι αντί να ενισχύσω το μοτέρ καλύτερα να το αντικαταστήσω με 125 sx της aprilia...



Η απορία μου όμως είναι εάν ταιριάζει...
:look:

epp1640
26/08/2008, 02:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από pavlospbr
Ρε παιδιά μήπως γνωρίζει κανείς από εσάς εάν μπορώ να τοποθετήσω το μοτέρ της Aprilia 125 sx στον σκελετό της Aprilia 50 sx??? Ταιριάζει ή μήπως χουν διαφορετικές βάσεις??

Σε λίγο καιρό βγάζω δίπλωμα και δεν θέλω να πάρω scooter ή οτιδήποτε άλλο ...
Όμως απ ότι γνωρίζω αυτά τα πενηνταράκια δεν έχουν και μεγάλη ισχύ...
Έτσι αφού θέλω aprilia 50 sx σκέφτομαι αντί να ενισχύσω το μοτέρ καλύτερα να το αντικαταστήσω με 125 sx της aprilia...



Η απορία μου όμως είναι εάν ταιριάζει...
:look:

Ακόμα και να ταίριαζε το πλαίσιο δεν νομίζω να μπορεί να το υποστηρίξει. Σοβαρά τώρα, επειδή βαριέμαι να τα γράφω πάλι... :nono: :nono: :nono: η κίνηση σου και το σκεπτικό σου είναι εντελώς λάθος και μόνο προβλήματα θα σου φέρει.

pavlospbr
26/08/2008, 08:52
Γνωρίζω πως υπάρχουν kit polini για το συγκεκριμένο μοντέλο...
Πιστεύεις θα ειναι καλύτερα?

AntoD
26/08/2008, 11:19
τα κιτακια ειναι καλα αλλα θα σου κολαει το μοτερ εαν δεν εισαι πολυ τυπικος στις αλλαγες ελατηριων κλπ....


Το θεμα μοτερ 125 σε σκελετο 50αριου...χμμμμ:eek:

Αστο καλυτερα (ασε που δεν γινεται.....):nono:

epp1640
26/08/2008, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από AntoD
τα κιτακια ειναι καλα αλλα θα σου κολαει το μοτερ εαν δεν εισαι πολυ τυπικος στις αλλαγες ελατηριων κλπ....


Το θεμα μοτερ 125 σε σκελετο 50αριου...χμμμμ:eek:

Αστο καλυτερα (ασε που δεν γινεται.....):nono:

Πολύ σωστά. Αν πραγματικά δεν βλέπεις περιθώριο να μείνει ως έχει βάλε ένα από τα δεκάδες κιτ 70-80 cc αλλά σίγουρα αν δεν είσαι τυπικός ο ρυθμός εμφάνισης βλαβών θα αλλάξει πολύ.. :wave2:

pavlospbr
27/08/2008, 00:40
Ευχαριστω ρε παιδια...
Τωρα που το λετε ισως δεν ειναι και καλη ιδεα απο 50 σε 125...
Δηλαδη για περισσοτερη δυναμη θα πρεπει να πειραξω μοτερ(kit, carburetor, exhaust, reed valve κ.τ.λ)
Ο λογος που ηθελα 125 ειναι για να γλιτωσω αυτες τις φθορες απο το 50ρακι με τις αλλαγες...:rolleyes:

epp1640
27/08/2008, 00:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από pavlospbr
Ευχαριστω ρε παιδια...
Τωρα που το λετε ισως δεν ειναι και καλη ιδεα απο 50 σε 125...
Δηλαδη για περισσοτερη δυναμη θα πρεπει να πειραξω μοτερ(kit, carburetor, exhaust, reed valve κ.τ.λ)
Ο λογος που ηθελα 125 ειναι για να γλιτωσω αυτες τις φθορες απο το 50ρακι με τις αλλαγες...

Αν ειδικά έβαζες (που δεν ταιριάζει) κανένα μοτεράκι δίχρονο με 30-35 άλογα, σε έβλεπα με κανένα κομμένο πλαίσιο.. με μία πιο ελεύθερη εξάτμιση, μία leovince scoot v6 και διαφορετικό γρανάζωμα έχεις γύρω στα 90 χλμ τελική.. για να πας παραπάνω θα πρέπει να βάλεις κάποιο κιτ (κύλινδρο - πιστόνι) αλλά αυτό μετά θέλει μεγαλύτερο καρμπυρατέρ + την αντικατάσταση κάποιων τμημάτων που έχουν σχεδιαστεί ώστε να αντέχουν μικρότερες δυνάμεις που τους ασκούνται όταν το μοτέρ είναι 50 cc. Γνώμη μου είναι ότι κάνεις το πρώτο σκέλος και αφήνεις το κιτ. Θα σου δώσει άλλα 15 χλμ, και εσένα

1) θα σου κοστίσει σύνολο γύρω στα 600-700 για κάποιο ποιοτικό κιτ (εκτός και αν το παραγκείλεις από το internet και πιάνουν λίγο τα χέρια σου που θα γλιτώσεις κάτι)

2) εφόσον είσαι 16 είναι παράνομο

3) αν δεν το προσέχεις θα έχεις συχνά προβλήματα


Αλλά καλύτερα να ρωτήσεις στο 2strokers ή σε κανένα apriliabikers όπου υπάρχουν αρκετοί που ασχολούνται με δίχρονα. :wave2:

pavlospbr
27/08/2008, 13:28
Επειδή τρέχω motocross ρε παιδιά δεν νομίζω να μου είναι εύκολο από 125 και 250cc motocross
σε 50 cc aprilia... Θα μου φαίνεται γελοίο γι'αυτό σας λέω για κάποια ενίσχυση στο aprilia...
Επίσης έχω ένα γνωστό μου ο οποίος όταν ήταν εκείνος 17 είχε ένα derbi 50 και είχε αλλάξει μοτέρ σε 250 cc και δεν του παρουσιάστηκαν οποιαδήποτε προβλήματα...
Αντιλαμβάνομαι πως χρειάζονται και οι απαραίτητες αλλαγές σε σκελετό και αυτά όλα...
:wacko:

byron
27/08/2008, 13:43
Στα RS 50 και 125 δεν γίνεται η αλλαγή καθώς βγάζουν την αλυσίδα από άλλη μεριά. Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, υποθέτω ότι το ίδιο συμβαίνει και στα SX.

pavlospbr
28/08/2008, 11:34
Ναι έχεις δίκαιο... Αυτό με την αλυσίδα δεν το πρόσεξα...
όντος είναι απ' την άλλη μεριά..