PDA

View Full Version : Super Four



Road67
23/08/2008, 10:43
Το ειχα, το λατρεψα, του ηπια το αιμα :D

Προσφατα σε μια αιθουσα αναμονης που περιμενα επεσε στα χερια μου ενα περιοδικο μοτοτριτη νομιζω περσινο οπου ειχε τα μοντελα καθε εταιριας και παρουσιαζει το SF οτι βγαινει ακομα :look: ισχυει κατι τετοιο;

gdevelek
23/08/2008, 11:10
βγαίνει στην ιαπωνία κανονικά

Road67
23/08/2008, 11:20
Ναι μονο στην Ευρωπη κοψανε τα 400αρια οι μλκς :confused:

akaposto
23/08/2008, 21:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Ναι μονο στην Ευρωπη κοψανε τα 400αρια οι μλκς :confused:

δεν είναι ακριβώς ότι τα κόψανε.

Στην Ιαπωνία,την Σιγκαπούρη και αλλού εκεί γύρω,που κυκλοφορούνε αβέρτα,
το "μεγάλο" μηχανάκι είναι άπιαστο όνειρο.
Απο περιορισμούς,φόρους,νομοθεσία κτλ.

Οπότε στας Ευρώπας που δεν έχεις κανένα πρόβλημα να κυκλοφορείς 600αρι,
γιατί να το φέρουν?
Το 600 απο το 400 έχει λίγα παραπάνω τέλη κυκλοφορίας,και αν.

gdevelek
23/08/2008, 22:42
ακριβώς έτσι

στην ελλάδα πολλοί σνομπάρουν το Σ4 ακόμη και ως πρώτο μηχανάκι

τα 600άρια παραείναι σέξυ και προσιτά

epp1640
24/08/2008, 02:34
Η πρώτη μεγάλη μηχανή που έκατσα (στα μαθήματα - λέμε τώρα) μετά το mtx και το ybr.. Το είχα ερωτευτεί κανονικά.. δεν ξέρω αν έφταιγε ότι ήταν η πρώτη μεγάλη μοτοσυκλέτα ή ότι είναι όντως τόσο ιδιαίτερο.. κρίμα που δεν έρχεται εδώ, αν και είχα δει κάποια δημοσιεύματα που έγραφαν ότι υπάρχει μία πιθανότητα να τοποθετηθεί fuel injection system και να περνάει κανονικά euro 3..

το θέλω κολασμένα.. :blush:

:cry:

http://www.youtube.com/watch?v=MQ4yJq1905o&feature=related

:beer:

:wave2:

epp1640
24/08/2008, 02:41
http://www.youtube.com/watch?v=A_pp06zQAfA&feature=related

:ninja: :ninja: :ninja: :ninja: :ninja:

akaposto
03/09/2008, 09:51
μ@λ@κία είπα πριν.

Δεν είμαστε στην τρίτη έκδοση με vtec,αλλά στην τέταρτη!
Το μοντέλο 2008 είναι ψεκαστό και με ABS.
ιδού.

http://www.motorcyclenews.com/MCN/News/newsresults/mcn/2007/October/october23-30/oct2607tokyoshowhondacb400sfhonda400sb/?&R=EPI-96622

Fireball400
25/09/2008, 00:54
Αυτό το CB με το μασκάκι μπροστά είναι:a8:

aakkuan
06/11/2008, 21:52
ρε συ epp1640 και γω το ιδιο εχω παθει... απο μεγαλη αυτη μου χει κολλησει.... σιγουρα φταιει και το οτι δεν εχω μεγαλη εμπειρια αλλα ειναι οτι ειναι και ωραια ρε γαμωτο:lol: :lol:

μεχρι τωρα σκεφτομουνα να παρω 250αρα cbf αλλά μετά σκέφτηκα ότι φτανει τα 4 χιλιαρικα ενώ μπανισα μια μεταχειρισμενη super four στα τρια. αξιζει?? εννοειται οτι θα την ελεγξω σε συνεργειο κτλ αλλά ρωτάω τους πιο εμπειρους με honda αν αξίζει να κυνηγήσω καινουργια 250αρα (ακόμα και από άλλης εταιρείας ) η να ψαξω για 400αρα μεταχειρισμένη.

προς το παρον δεν θελω γκαζια, ουτε τιποτα το τρελο μια μεγαλη να τη λιωσω να μαθω το "άθλημα" και να την εχω και για καμια εκδρομη...

gdevelek
06/11/2008, 22:03
τρία χιλιάρικα για super4??? :eyepop:

epp1640
06/11/2008, 22:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από aakkuan
ρε συ epp1640 και γω το ιδιο εχω παθει... απο μεγαλη αυτη μου χει κολλησει.... σιγουρα φταιει και το οτι δεν εχω μεγαλη εμπειρια αλλα ειναι οτι ειναι και ωραια ρε γαμωτο:lol: :lol:

μεχρι τωρα σκεφτομουνα να παρω 250αρα cbf αλλά μετά σκέφτηκα ότι φτανει τα 4 χιλιαρικα ενώ μπανισα μια μεταχειρισμενη super four στα τρια. αξιζει?? εννοειται οτι θα την ελεγξω σε συνεργειο κτλ αλλά ρωτάω τους πιο εμπειρους με honda αν αξίζει να κυνηγήσω καινουργια 250αρα (ακόμα και από άλλης εταιρείας ) η να ψαξω για 400αρα μεταχειρισμένη.

προς το παρον δεν θελω γκαζια, ουτε τιποτα το τρελο μια μεγαλη να τη λιωσω να μαθω το "άθλημα" και να την εχω και για καμια εκδρομη...

3.000 ευρώ?? Ληστεία.. Ο Εφρέμ να είχε μάντρα πιο φτηνά θα στην έδινε.. για να σοβαρευτούν ορισμένοι.. Το cbf δεν είναι κακό αλλά είναι τσιμπημένη η τιμή του για ένα μηχανάκι που στην τελική δεν προσφέρει κάποια σπουδαία τεχνολογία.. :beer: :wave2: Παλιά ερχόταν παραεισαγωγή καινούριο το cb 250 hornet αλλά έχει σταματήσει λόγω euro 3 αν δεν κάνω λάθος.. (επειδή κοιτάς για 2μισάρι). Ρίξε και μια ματιά στο ninja 250.. Είναι υδρόψυκτο, δικύλινδρο και γενικά όπως το είδα πολύ αξιοπρεπές.. Ενόψει πιθανότητας να μου κάτσει μία δουλειά σκέφτομαι να το χτυπήσω σε κανέναν χρόνο αν δεν αλλάξει κάτι με το hornet 250.. :winka: εκτός και αν κρατήσω το ybr και αγοράσω ένα super four για τις βόλτες.. :ninja:

Road67
06/11/2008, 23:36
Όποιος πρόλαβε πρόλαβε μέχρι και πέρσι μου φαίνεται το πολύ καλό και με χρόνια δοκιμασμένο μοτεράκι αν και πολύ ήσυχο ρε παιδί μου 500άρι το οποίο νομίζω είχε κάπου ανάμεσα σε 5500-6000

aakkuan
07/11/2008, 14:25
παλι καλα που με κραξατε και το ψαξα πιο πολυ....:winka: :winka:

οντως στο net δεν εχω βρει sf ακριβοτερη από 2500 ευρω. δηλαδή ρε παιδια να καταλαβω και γω ο απειρος αλλά γεματος διψα για γνωση νέος μια sf στα δύμιση χιλιαρικα αν υποθέσουμε ότι ο πωλητής δεν είναι ληστής πρέπει να "φυσάει"?? (για μεταχειρισμένη? )

αν είναι έτσι τότε ναι υπάρχει ληστής, αλλά όχι ο ιδιώτης που δίνει το sf με 3000 αλλά η honda που δίνει το δυομισαρι με 4!!!:evil: :hypnotize

επίσης κάτι μου πανε ότι ναι μεν η sf είναι σκυλί και δεν παθαίνει τίποτα αλλα αν πάθει τίποτα την έχω γαμήσει γιατί έχει δυσέυρετα ανταλλακτικά. ισχύει?

epp1640
07/11/2008, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από aakkuan
παλι καλα που με κραξατε και το ψαξα πιο πολυ....:winka: :winka:

οντως στο net δεν εχω βρει sf ακριβοτερη από 2500 ευρω. δηλαδή ρε παιδια να καταλαβω και γω ο απειρος αλλά γεματος διψα για γνωση νέος μια sf στα δύμιση χιλιαρικα αν υποθέσουμε ότι ο πωλητής δεν είναι ληστής πρέπει να "φυσάει"?? (για μεταχειρισμένη? )

αν είναι έτσι τότε ναι υπάρχει ληστής, αλλά όχι ο ιδιώτης που δίνει το sf με 3000 αλλά η honda που δίνει το δυομισαρι με 4!!!:evil: :hypnotize

επίσης κάτι μου πανε ότι ναι μεν η sf είναι σκυλί και δεν παθαίνει τίποτα αλλα αν πάθει τίποτα την έχω γαμήσει γιατί έχει δυσέυρετα ανταλλακτικά. ισχύει?

:hypnotize και 2500 ευρώ είναι too much.. λοιπόν.. σοβαρά.. για ένα καλό super four 95 μεριά μην δώσεις πάνω από 1800.. βρίσκεις.. κάνε λίγο υπομονή μα βρίσκεις άνετα.. :winka: Ανταλλακτικά έχει το ίδιο πρόβλημα με όλα τα μηχανάκια που δεν έχουν εισαχθεί επίσημα με μοναδικό ευτύχημα ότι sf έχουν έρθει άπειρα και έχουν κανιβαλιστεί πουληθεί για ανταλλακτικα αρκετά.. :winka: :beer:

aakkuan
23/12/2008, 10:27
ναι επιτελους την πήρα!!

αυτος που μου την πουλησε με επιασε λιγο κοτσο, αλλα δεν πειραζει ειναι η πρωτη μου οποτε τωρα αλλα πραματα εχουν σημασια! τελοσπαντων οπως καταλαβαινετε ειμαι αρκετα ενθουσιασμενος και πραματα που πριν να την παρω δεν μου κανανε και πολυ εντυπωση τωρα τα σκεφτομαι και αναρωτιεμαι...

αναυτικοτερα εχω μοντελο του 92. ξερετε με φωτα που δεν σβηνουν και χωρις μετρητη βενζινης. αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι σε ενα μηχανακι που οταν εβγαινε ηταν απ τους μπροσταρηδες της εταιρειας δεν βαλανε μετρητη βενζινης τη στιγμη που απ οτι φανταζομαι με το ταπεινο μου μυαλο δεν χρειαζεται τεχνολογια νασα για να το βαλεις.... και γενικα μου φαινεται πολυ ακυρο που δεν εχει.. το θεωρουσα μεχρι τωρα απ τα βασικοτερα οργανα ενος οχηματος... αν μου το λεγαν δηλαδη χωρις να το δω μαλλον θα το θεωρουσα ανεκδοτο...

υποψιαζομαι στο μελλον θα σπαστω πολυ απ αυτην την ελλειψη μιας και δεν ειμαι ο πιο προσεκτικος σε τετοια πραματα ανθρωπος και αν δεν εχω το κοκκινο χρωματακι να μου λεει προσεχε μαλακα μαλλον θα την κανω συχνα την μαλακια...:lol: :lol:

XJR_Billy
23/12/2008, 11:01
Μεγειά φίλε και πάντα όρθιος !! :beer: :beer:

Μη σε πολυ-προβληματίζει η απουσία του δείκτη. Γέμισέ τη, μηδένισε τον χιλιομετρητή, κάνε χιλιόμετρα και λίγο πριν τελειώσει η βενζίνη δες τι χιλιόμετρα έχεις κάνει και κάθε φορά που γεμίζεις να τον ξανα-μηδενίζεις για να ξέρεις τι σου απομένει...

Δυστυχώς δεν είσαι ο μοναδικός χωρίς δείκτη βενζίνης:mad: , αλλά ζεις μια χαρά και χωρίς...:D

aakkuan
23/12/2008, 12:59
ναι ρε φιλε και γω ετσι βλεπω να τη κανω τη δουλεια....:D :D

απλα κανενας που τα ξερει πιο καλα να μας πει γιατι παλια δεν ειχανε μετρητη.... μου φαινεται ακομα και τωρα πολυ κουφο....

swork21
23/12/2008, 13:17
Πάντα όρθιος φιλαράκι. Πήρες πολύ καλό μοτόρι.
Καλή απόλαυση.

Lykos_Crete
23/12/2008, 21:56
Όντως συνηθίζεται η έλλειψη δείκτη βενζίνης (η ρεζέρβα να είναι καλα...). Κι εμένα μου έκατσε κάπως όταν πήρα το hornetάκι αλλά συμβιβάστηκα στην πορεία.
Φίλε (και συμφοιτητή...) epp1640, κι εγώ που νόμιζα οτι ήμουν απο τους λίγους που ξεκίνησαν με MTX... ;-)

gdevelek
23/12/2008, 22:06
το ωραίο με μηχανάκια σαν το Σ4 και το χόρνετ είναι ότι, και καθώς το παίρνεις και καθώς το πουλάς, το μόνο παράπονο που έχεις είναι ότι λείπει ο μαμημένος δείκτης βενζίνης... :lol:

για την ιστορία το Σ4 μου είχε δείκτη βενζίνης (μοντέλο 94) και το χόρνετ μου μπορεί να μην έχει αλλά έχει φωτάκι που ανάβει

akaposto
24/12/2008, 10:01
άβυσσος η ψυχή του ιάπωνα! :rotflmao: :rotflmao:

Καλά χιλιόμετρα

odt
24/12/2008, 11:13
Αμάν πια με αυτόν τον δείκτη βενζίνης...Σιγά τ'αυγά...

Στην αρχή, μπορείς να ανοίγεις την τάπα της βενζίνης και κουνάς το μηχανάκι να δεις αν φαίνεται η βενζίνη...Με τον καιρό δεν θα χρειάζεται καν να ανοίγεις την τάπα...μόνο από τον ήχο...θα βγάζεις με ακρίβεια χιλιομέτρου την αυτονομία...(σίγουρα θα βοηθήσει και το γεγονός ότι μέχρι τότε θα έχεις μείνει και 1-2 φορές από βενζίνη :lol: ) Άσε που υπάρχει και η ρεζέρβα...:winka:

aakkuan
05/01/2009, 00:23
δεν ξερω αμα πρεπει να κανω καινουργιο θεμα μιας και γενικα τωρα μαθαινω.

η super four μου ειχε προβλημα με την μπαταρια γιατι ο μαλακας που μου την πουλησε ειχε αφησει μεσα την πιο φτηνη που υπηρχε. ετσι αλλαξα μπαταρια, εβαλα yuasa. επισης ο μαστορας βρηκε δυο καμμενα μπουζι που μου τ αλλαξε και μου πε οτι παιζει μια πιθανοτητα να υπαρχει προβλημα με το καρμπυλατερ γενικοτερα. επισης μου πε να βλεπω αν οταν ανοιγω γκαζι στο ρελαντι αν δυναμωνει το φως ετσι θα καταλαβω αν φορτιζει η μπαταρια, δηλαδη λειτουργει ο ανορθωτης. αν καταλαβω οτι δεν δυναμωνει να του την παω αμεσως.

δεν εχω τετοιο προβλημα αλλα τις δυο τελευταιες μερες παρατηρω οτι εχει χασει λιγη ροπη η μηχανη στις χαμηλες στροφες. ενω πριν ανοιγα το γκαζι με δευτερα και εφευγα μπροστα τωρα το ανοιγω και περιμενω να φτασω τα τριαντα σαραντα του αγιου τετοιου. χτες το φαινομενο δεν ηταν και τοσο εντονο και ελεγα μηπως ειναι η ιδεα μου αλλα σημερα το καταλαβα ακομα και γω ο ασχετος.

μηπως φταιει το κρυο?? μηπως φταιει η μπαταρια η κατι σχετικο με αυτην?? γιατι καπου διαβασα οτι μπορει και η μπαταρια να παιξει ρολο στην ροπη... δεν ξερω αμα πεταω κοτσανες, γραφω οτι μου κατεβαινει για να μου πειτε και σεις..

παντως αν ειναι φυσιολογικο το φαινομενο αυτο λογω καιρου, τοτε η σουπερ φορ ειναι πολυ, πολυ ευαισθητη. σκεφτομαι μηπως δεν αφησα τον κινητηρα να ζεσταθει αρκετα αλλα εκανα τις ιδιες κινησεις με ολες τις αλλες μερες. και μολις απο χτες μου τα βγαζει αυτα...

παιζει να χει ξανακαει κανα μπουζι??? αλλα αμα εχει καει εστω και ενα θα επαιρνε μπρος??

akaposto
05/01/2009, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από aakkuan
παιζει να χει ξανακαει κανα μπουζι??? αλλα αμα εχει καει εστω και ενα θα επαιρνε μπρος??
ναι,παίρνει και δουλεύει κιόλας...βέβαια κάνει σαν χύτρα,αλλά παίρνει.
Βασικά το καταλαβαίνεις κατ'ευθείαν ότι κάτι δεν πάει καλά γιατί αλλάζει ο ήχος της μηχανής.

Τα μπουζί καπνίσανε ή βγήκαν τελείως άχρηστα;

Έχει μια τάση η μηχανή,αν την δουλεύεις ήρεμα,να καπνίζει τα μπουζί της
Βήμα πρώτο αντιμετώπισης...σκίσιμο.
Φαίνεται κάπως,αλλά μην το πηγαίνεις το sf κρεμασμένο,
ειδικά στις αστικές μετακινήσεις.
Καλύτερα δευτέρα και 5500rpm παρά τρίτη και 3500rpm


Αρχικά δημιουργήθηκε από aakkuan
προβλημα με το καρμπυλατερ γενικοτερα
Ξεκινάς με συντήρηση (καθάρισμα/ρύθμιση)
Αφού γίνουν αυτά,και πάλι νιώθεις ότι κάτι δεν πάει καλά,
τότε ίσως να μιλήσεις για πρόβλημα

Και τώρα ο καιρός!
Ναι,όχι μόνο το sf,αλλά όλοι οι κινητήρες,επιρεάζονται με τις μεταβολές του καιρού.
Δεν είναι περίεργο αυτό.
Και ναι δεν είσαι μόνος,κάτι φορές δεν πάει μια!!!
Βέβαια δεν είναι και σίγουρο ότι φταίει απαραίτητα ο καιρός.
(κατά βάση θεωρώ τον κυρίαρχο ρόλο τον παίζει η υγρασία)
Διάγνωση απο το pc δεν γίνεται,αλλά μια σκέψη που μου περνάει είναι
απο που έβαλες βενζίνη ας πούμε,
ή αν έμεινες αυτές τις μέρες απο βενζίνη.


εντελώς εμπειρικά,
Αν δεν κομπιάζει πουθενά σε όλη την κλίμακα στροφών,
αν δεν ξεροβήχει,αν δεν καταλαβαίνεις κάποιο τρελό σκαλί
στην απόδοση ,
αν γεμίζει όλες τις ταχύτητες,
τότε η μηχανή δεν έχει πρόβλημα και αδίκως αγχώνεσαι.

aakkuan
10/01/2009, 22:51
τελικα κατα 99 τα εκατο δεν υπαρχει προβλημα καθως οσες φορες περιμενω να ζεσταθει η μηχανη μεχρι αηδιας δεν καταλαβαινω να χανει. μαλλον με αυτο το γαμωκρυο και την υγρασια θελει αρκετα λεπτα προθερμανση. θυμηθηκα που μου πε και ο μαστορας οτι χαμηλωσε το ποσο βενζινη δινεται στο ανοιγμα οποτε μαλλον αυτο ειναι.

παντως για τα μπουζι μου πε οτι ειναι αχρηστα και για αυτο τα αλλαξε. τι εννοεις αν καπνισανε?? νομιζω οτι μου πε οτι καποιοι συνηθιζουν να τα βαζουν στο γκαζι για να τα ξαναχρησιμοποιησουν. μεταφερω οτι θυμαμαι μη με ρωτησεις πως και γιατι...

θενκς για τη βοηθεια !!

gdevelek
10/01/2009, 23:52
χωρίς να θέλω να σε θορυβήσω, σε 6 χρόνια που την είχα ποτέ δεν μου παρουσίασε κάτι τέτοιο, και το ζέσταμα που της έκανα ήταν στοιχειώδες

aakkuan
10/01/2009, 23:59
βαλτος εισαι ρε φίλε????:p :p

εσυ ειπες οτι ειχες και νεοτερο μοντελο... λες να το ψαξω??
τεσπα μεχρι δευτερα δεν μπορω να κανω τιποτα... ελπιζω να ναι απλως ...μια ιδιοτροπια...

gdevelek
11/01/2009, 00:35
νεώτερο ξενεώτερο δεν έχει καμία σημασία, όταν λές ανοίγω με 2α και αργεί να πιάσει τα 30-40...

με 2α ανεβάζει ταχύτατα στροφές το μηχανάκι μέχρι τα κόκκινα, και τα 40χ/ω τα έχει λίγο πριν τις 5.000 στροφές με μαμίσιο γρανάζωμα

εξίσου γρήγορα ανεβάζει και με 3η

aakkuan
12/01/2009, 12:25
αν κατα την κινηση ακους που και που κατι να τριζει σαν να συντονιζει κατι (ή μαλλον οντως κατι συντονιζει ) τι σημαινει αυτο?
δεν παιρνω ορκο γιατι μεσα απ το κρανος και εν κινησει δεν μπορουσα να ακουσω καλα αλλα νομιζω οτι δεν προερχοταν απ τον κινητηρα η απ το ντεποζιτο αλλα απ τα οργανα. ποιες ειναι οι πιθανες περιπτωσεις?

gdevelek
12/01/2009, 12:37
θα μπορούσε να είναι από μηχανολογικό πρόβλημα μέχρι τα κλειδιά σου που κοπανάνε στην τιμονόπλακα

ψάξτο πιο σοβαρά θα έλεγα, προσδιόρισε πότε ακριβώς γίνεται και κουβέντιασέ το με το μάστορά σου

Fireball400
18/01/2009, 21:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από aakkuan
αν κατα την κινηση ακους που και που κατι να τριζει σαν να συντονιζει κατι (ή μαλλον οντως κατι συντονιζει ) τι σημαινει αυτο?


Βάλε την μηχανή στο διπλό stant όταν είναι κρύα.Μετά βάλε μπροστά και ανέβασε στροφές προοδευτικά μήπως και βρεις τι τρίζει.Ίσως να είναι η ένωση στις εξατμίσεις,ίσως η σίτα μπροστά από το ψυγείο ή γενικότερα μπορεί να έχει ξεσφίξει κάτι...

aakkuan
26/01/2009, 08:50
ενας γνωστος χωρις να το ανοιξει μου και εξηγωντας του την κατασταση μου πε οτι ειναι εξαιτιας του καρμπυρατερ που μου το εχει ρυθμισει χαμηλα ο μαστορας για να μην καπνιζουν τα μπουζι και ετσι στις χαμηλες στροφες δεν εχει καλο μειγμα και συντονιζει....

οταν βρω λεφτα θα το παω για γενικο σερβις και να δει και να το δει και ο μαστορας...

ασχετο: εσεις στο σιμπι σας τις πιεσεις βαζετε στα λαστιχα?? για μεσα στην πολη αποκλειστικα το χω προς το παρον. δηλαδη πανω απο 100 πιανω σπανια

aakkuan
05/03/2009, 07:38
ψαχνω να φτιαξω/ αλλαξω την εξατμιση μου γιατι μου χει παρει τα αυτια, η φλογερα απο μεσα ειναι οτι να ναι. ο μαστορας ειπε με 150 μου τη φτιαχνει. αλλα ειδα οτι μπορεις να βρεις ολοκληρη εξατμιση μαμισια με 100 ευρω... γενικα οι μαμισιες δεν ειναι πιο ησυχες???

το μονο που θελω ειναι να μην βουιζουν τα αυτια μου μετα απο καθε ταξιδι και να μη με βριζουν οι γειτονες οταν την βαζω μπρος το βραδυ...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

αν παρω το ανταλλακτικο μονο θα μπορεσω να τη βαλω μονος μου??