PDA

View Full Version : Επειδης ερχεται κρυος....



BILL VUZAS
23/08/2008, 11:01
Λογω του επερχομενου κρυου και κακου χειμωνα πρεπει να οργανωθουμε.
Χερουλακια θερμαινομενα και εξοδο 12V.


139484

taxydromos
23/08/2008, 11:21
εχει βγαλει η acerbis θερμενομενη σελα.......για ψαχτο γιατι καλα να ζεσταινονται τα χερια............με το κολ@ρ@κι τι γινεται?

BILL VUZAS
23/08/2008, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από taxydromos
εχει βγαλει η acerbis θερμενομενη σελα.......για ψαχτο γιατι καλα να ζεσταινονται τα χερια............με το κολ@ρ@κι τι γινεται?

Εχει φροντισει η μαμα ΚΤΜ βαζοντας τις εξατμισεις απο κατω.
Οχι σαν μερικου-μερικους(βλεπε BMW) που σε υποχρεωνει να αγορασεις θερμαινομενη σελα:lol:

BILL VUZAS
11/12/2008, 10:03
Και λιγη ενημερωση επι του θεματος λογω κρυου.
Το συστημσ εχει δυο θεσεις,στην πρωτη θερμαινει λιγο,στην δευτερη θεση με τα καλοκαιρινα γαντια που φοραω συνηθως δεν αντεχεις πανω απο 2 λεπτα.Ζεσταινει τοσο πολυ που καιγεσαι,ειναι φτιαγμενο για χοντρα γαντια,χειμερινα.
Περιτο να αναφερω οτι ειναι μονιμως ανοικτο,απαραιτητο βοηθημα.:p

TEOkaip7
11/12/2008, 10:29
επειδη ψάχνομαι κι εγω να βάλω κάτι τέτοιο και επειδή βλέπω ότι είσαι ευχαριστημένος και κάνει δουλειά για λέγε απο που και πόσο;
:beer:

MG
11/12/2008, 10:44
τιμη κι απο που?

Εσυ το τοποθετησες?

BILL VUZAS
11/12/2008, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από MG
τιμη κι απο που?

Εσυ το τοποθετησες?

Ειναι της ΚΤΜ τα γκριπ,η εξοδος 12V ειναι αυτοκινητου.
Μου τα τοποθετησαν σε συνεργιο,PRO BIKE Θεσ/νικη.
Ειχα κανει και αλλες εργασιες οποτε δεν θυμαμαι ακριβως την τιμη.

gefr
17/12/2008, 08:07
Ψάχνοντας σχετικά στο διαδίκτυο, είχα βρεί κάποιον που έκανε πατέντα. Έτσι κι εγώ, πήρα αντίσταση με το μέτρο, την τύλιξα στα grip, το αριστερό το μόνωσα και τα συνέδεσα σε διακόπτη κομιτατέρ. Έτσι έχω σύνδεση είτε παράλληλα είτε σε σειρά, οπότε δύο σκάλες θέρμανσης. Από πάνω μπαίνει για μόνωση και προστασία θερμοσυστελλόμενο (μεγάλο στη διάμετρο του τιμονιού) που τα σφίγγει ώστε να μην μετακινούνται και κάνουν βραχυκύκλωμα και από πάνω το μανίσιο grip. Μία ασφάλεια είναι απαραίτητη.
Η όλη πατέντα έγινε γιατί τα αγορασμένα θερμαινόμενα grip ήταν πολύ χοντρά στη λαβή και άβολα. Παράγγειλα ένα σέτ στο διαδίκτυο, αλλά το ένα δεν δούλευε. Είναι αυτά τα τυπωμένα που είναι πολύ ευαίσθητα. Έτσι η πατέντα ήταν η μόνη λύση.
Οι αντιστάσεις που χρησιμοποιώ είναι 7,5 Ohm στη μεριά του συμπλέκτη και 11 Ohm στη μεριά της γκαζιέρας (τα λιγότερα Ohm σημαίνουν περισσοτερη ζέστη). Το σύρμα-αντίσταση είναι στα 8 Ohm ανά μέτρο. Η περιέλιξη γίνεται αφού το σύρμα-αντίσταση διπλωθεί (να μήν τσακίσει) στη μέση, ώστε και οι δύο άκρες να βρίσκονται στη μεριά του λαιμού. Καλές πατέντες...

BILL VUZAS
17/12/2008, 08:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από gefr
Ψάχνοντας σχετικά στο διαδίκτυο, είχα βρεί κάποιον που έκανε πατέντα. Έτσι κι εγώ, πήρα αντίσταση με το μέτρο, την τύλιξα στα grip, το αριστερό το μόνωσα και τα συνέδεσα σε διακόπτη κομιτατέρ. Έτσι έχω σύνδεση είτε παράλληλα είτε σε σειρά, οπότε δύο σκάλες θέρμανσης. Από πάνω μπαίνει για μόνωση και προστασία θερμοσυστελλόμενο (μεγάλο στη διάμετρο του τιμονιού) που τα σφίγγει ώστε να μην μετακινούνται και κάνουν βραχυκύκλωμα και από πάνω το μανίσιο grip. Μία ασφάλεια είναι απαραίτητη.
Η όλη πατέντα έγινε γιατί τα αγορασμένα θερμαινόμενα grip ήταν πολύ χοντρά στη λαβή και άβολα. Παράγγειλα ένα σέτ στο διαδίκτυο, αλλά το ένα δεν δούλευε. Είναι αυτά τα τυπωμένα που είναι πολύ ευαίσθητα. Έτσι η πατέντα ήταν η μόνη λύση.
Οι αντιστάσεις που χρησιμοποιώ είναι 7,5 Ohm στη μεριά του συμπλέκτη και 11 Ohm στη μεριά της γκαζιέρας (τα λιγότερα Ohm σημαίνουν περισσοτερη ζέστη). Το σύρμα-αντίσταση είναι στα 8 Ohm ανά μέτρο. Η περιέλιξη γίνεται αφού το σύρμα-αντίσταση διπλωθεί (να μήν τσακίσει) στη μέση, ώστε και οι δύο άκρες να βρίσκονται στη μεριά του λαιμού. Καλές πατέντες...

Μπραβο στο κουραγιο σου.
Αυτα που εβαλα δεν ειναι χοντρα (φαινονται στην φωτο) και προς το παρον κανουν πολυ καλα την δουλεια τους.

OldMan
17/12/2008, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από gefr
πήρα αντίσταση με το μέτρο
Το σύρμα-αντίσταση είναι στα 8 Ohm ανά μέτρο.
Θα με ενδιέφερε να μάθω που βρήκες αντίσταση σύρματος με το μέτρο ...!!!

(προφανώς θα υπάρχουν επιλογές σε σχέση με τα gauge π.χ. #14, #16 κ.λ.π.) :wave2:

gefr
19/12/2008, 10:08
Είσαι και Σαλονικιός! Έχει ένα μαγαζί, σε κάθετη της Διοικητηρίου, Γλάδστωνος 9, που πουλάει αλλά και κατασκευάζει αντιστάσεις για ψηστιέρες και άλλες εφαρμογές. Μιά και είμαι Θεσσαλονίκη, τσεκάρισα τη διεύθυνση:
Το όνομα είναι ΒΑΣΟΘΕΡΜΙΚΗ, τηλ. 2310 545421, 2310 545431.
Το σύρμα είναι χωρίς μόνωση. Να σημειώσω οτι το καλάϊ δεν κολλάει το υλικό της αντίστασης. Εγώ χρησιμοποίησα το μεταλικό τμήμα από πριζάκια του εμπορίου. Καλή έμπνευση. Γιώργος