PDA

View Full Version : Vtr 1000f



doomantia
23/08/2008, 20:14
Καλησπέρα σε όλους τους δικύλινδρους.

Εδώ και καιρό ψάχνω για ένα sport μηχανάκι, χωρίς όμως να είναι ακραίο, για να το χρησιμοποιώ κάθε μέρα, αλλά και για αποστάσεις. Η πίστα σε αυτή τη φάση δε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα. Αρχικά σκεφτόμουν για CBR 600F, όμως απογοητεύτηκα από την υψηλή τιμή του σα μεταχειρισμένο, ενώ και μια μικρή βόλτα που έκανα δε με εντυπωσίασε. Σίγουρα το μηχανάκι είναι καλό, και σίγουρα δεν είχα αρκετό χρόνο για να το καταλάβω. Με αυτά και μ' αυτά όμως, έχω αρχίσει να λοξοκοιτάω προς VTR F μεριά. Ξέρω ότι πολλοί τώρα θα με κράζετε. Γνωρίζω επίσης για θέματα όπως μειωμένη αυτονομία, και μαλακές αναρτήσεις. Ποιά είναι η γνώμη σας. TL είναι πολύ ιδιαίτερο για εμένα και SV ακριβό, χωρίς να με εξιτάρει.
Το μηχανάκι θα κινείται συνέχεια στην πόλη, και θα κάνει γύρω στα 150 χιλιόμετρα σε επαρχιακό και εθνικό δίκτυο το Σαββατοκύριακο. Ξέρω ότι μάλλον θα το παντρευτώ, σε αντίθεση με το Cbr. Η ιδιαιτερότητά του, όμως, καθώς και η χαμηλή τιμή του με έχουν βάλει σε σοβαρές σκέψεις υπέρ του.
Για πείτε γνώμες.

gcrook
24/08/2008, 02:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από doomantia
Καλησπέρα σε όλους τους δικύλινδρους.

Εδώ και καιρό ψάχνω για ένα sport μηχανάκι, χωρίς όμως να είναι ακραίο, για να το χρησιμοποιώ κάθε μέρα, αλλά και για αποστάσεις. Η πίστα σε αυτή τη φάση δε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα. Αρχικά σκεφτόμουν για CBR 600F, όμως απογοητεύτηκα από την υψηλή τιμή του σα μεταχειρισμένο, ενώ και μια μικρή βόλτα που έκανα δε με εντυπωσίασε. Σίγουρα το μηχανάκι είναι καλό, και σίγουρα δεν είχα αρκετό χρόνο για να το καταλάβω. Με αυτά και μ' αυτά όμως, έχω αρχίσει να λοξοκοιτάω προς VTR F μεριά. Ξέρω ότι πολλοί τώρα θα με κράζετε. Γνωρίζω επίσης για θέματα όπως μειωμένη αυτονομία, και μαλακές αναρτήσεις. Ποιά είναι η γνώμη σας. TL είναι πολύ ιδιαίτερο για εμένα και SV ακριβό, χωρίς να με εξιτάρει.
Το μηχανάκι θα κινείται συνέχεια στην πόλη, και θα κάνει γύρω στα 150 χιλιόμετρα σε επαρχιακό και εθνικό δίκτυο το Σαββατοκύριακο. Ξέρω ότι μάλλον θα το παντρευτώ, σε αντίθεση με το Cbr. Η ιδιαιτερότητά του, όμως, καθώς και η χαμηλή τιμή του με έχουν βάλει σε σοβαρές σκέψεις υπέρ του.
Για πείτε γνώμες.

Aν και δεν το εβαλες στην σωστη κατηγορια πιστευω οτι ειναι ενα τιμιο μηχανακι για τα χρονια του με κλασσικα μειονεκτηματα την υψηλη καταναλωση και τις μετριοτατες αναρτησεις.Ειναι λιγο πιο ανετο απο το TLS (το ΤLR το ξεχναμε δεν ειναι στην κατηγορια αυτη) αλλα συνολικα δεν ειναι καλυτερο .Παντως ειναι παλιο μηχανακι και γενικως δεν θα στο προτεινα αφου μαλιστα κοιτας για στρητ μερια και η πρωτη σου επιλογη ηταν τετρακυλινδρο.

Οπως και να'χει αυτα τα δυο δεν φημιζονται σαν ιδανικα μηχανακια για all around χρηση που θες.Το SV ειναι σαφως η καλυτερη επιλογη αυτη την στιγμη μιας και ειναι συνολικα πολυ καλυτερο μηχανακι απο το VTR, συγχρονο, και εχει τον πολυ καλο κινητηρα του TLS μειον δεκα μουλαρια πανω κατω.Επισης μπορεις να βρεις μοντελο 04 με 5.000+ ευρω περιπου και με καποια εξτρα,που την θεωρω πραγματικα ξεφτιλισμενη τιμη για αυτα που προσφερει το μηχανακι.

Σε γενικες γραμμες παντως δεν θα αγοραζα κανενα απο τα δυο προαναφερθεντα,αλλα αν σωνει και καλα επρεπε να παρω καποιο θα εκλινα προς TL μερια γιατι ειναι πιο σπορ,πιο γρηγορο, και κατα την γνωμη μου πολυ πιο ομορφο.

gdevelek
24/08/2008, 12:19
To TLS θεωρείται πιο γρήγορο αλλά και πιο άγριο, σε βαθμό επικίνδυνο μάλιστα

το VTR είναι πολύ πιο φιλικό

αυτά από reviews και σχόλια κατόχων που έχω κατά καιρούς διαβάσει

doomantia
24/08/2008, 19:50
Το TL με τρομάζει και είναι και εξαιρετικά δυσεύρετο. Σκέφτομαι VTR σα λύση για κάτι οικονομικό all around και Honda. SV είναι εκτός των χρημάτων που μπορώ να διαθέσω. Γενικά, πάντως το VTR δε συνοδεύεται από κάποια άλλη άσχημη φήμη, που να γνωρίζετε; Προβληματίζομαι πάντως και με την κατανάλωση. Έχω διαβάσει, ότι αναλόγως χρήσης, μπορεί να καίει και σαν αμάξι.

gdevelek
25/08/2008, 01:39
κανένα χιλιάρι δεν είναι οικονομικό για "κάθε μέρα", όπως το θές

επίσης λόγω βάρους, μήκους και μικρού κοψίματος τιμονιού δεν έιναι και το βολικώτερο στην κίνηση

δεν μπορείς να τα 'χεις όλα...

gaz6
25/08/2008, 09:50
Σου απαντώ ως κάτοχος μιας Vtr

- Για τα λεφτά που κοστίζει τώρα αγοράζεις "πολύ" μηχανάκι
- Η οδηγική του συμπεριφορά είναι συνολικά καλή παρά τις μέτριες αναρτήσεις
- Το μπροστινό του ειναι μαλακό, το πίσω πολύ σκληρο (μιλάμε πάντα για stock μορφή) και υπάρχει περίπτωση να βρείς και κάτι βελτιωμένο. Σε σχέση με κάτι cbr f4 που δοκίμαζα την εποχη της αγοράς του δε μου φάνηκε καθόλου σουμιές πάντως.
- Η κατανάλωση ειναι όπως τα ξέρεις και χειρότερα. Δύσκολα πέφτεις απο τα 8lt/100 και ευκολα ανεβαίνεις πάνω απο τα 9.
- Χρηστικότητα: Ας είναι Honda, και ας έχει ανετη θέση οδήγησης, παραμένει ενα μεγαλο 2κύλινδρο που δεν γουστάρει την πόλη με το μακρύ του γρανάζωμα. Θα είσαι συνέχεια με συμπλέκτη, 1η και βεντιλατέρ αναμμένο.
- Αξιοπιστία: Κάποια βγάζουν πρόβλημα με τους τεντωτήρες καδένας. Συνιστάται προληπτική αλλαγή αν δε ξερεις αν και ποτε τους αλλαξε ο προηγουμενος. Επίσης μια φορα εκαψε ανορθωτη όπως ολα τα Honda που είχα.

Ελπίζω να βοήθησα..

doomantia
25/08/2008, 14:33
Βοήθησες και με το παραπάνω

Εν κατακλείδει, πιστεύεις ότι το VTR ενδείκνυται για είσοδο στην κατηγορία, ή θα πρότεινες το CBR 600F;

AntoD
25/08/2008, 14:37
Ερωτηξης……..απο τον τιτλο του post

Εγινε το VTR Suzuki και δεν το πηρα χαμπάρι….

gdevelek
25/08/2008, 14:48
doomantia

και τα δύο μηχανάκια που κοιτάς είναι ακατάλληλα για καθημερινή μετακίνηση

θα τα ταλαιπωρήσεις και θα σε ταλαιπωρήσουν



την ερώτηση με το vtr suzuki δεν την έπιασα, πού είδες το μπέρδεμα φίλε μου;

doomantia
25/08/2008, 16:21
Όχι, το VTR δεν έγινε ξαφνικά Suzuki. Απλά θεώρησα ότι οι δικύλινδροι συμφορουμίτες, ήταν οι πλέον κατάλληλοι να απαντήσουν στην ερώτηση μου.
Είμαι έτοιμος για συμβιβασμούς στην καθημερινή οδήγηση. Το CBR που πήγα μια βόλτα, δε μου φάνηκε τραγικό. Όλα τα σκυφτά μηχανάκια έχουν πρόβλημα για αστική χρήση. Από την άλλη, δεν έχω καμία όρεξη για διπλές ασφάλειες και τέλη. Γι' αυτό το ζαλίζω αρκετά το θέμα gdevelek. Δεν είμαι κάνας τρελός που θέλει να κυκλοφορεί με μηχανάκι πίστας, γι' αυτό και στρέφομαι προς τα συγκεκριμένα 2 μοντέλα. Εκτός κι αν έχεις κάποια πρόταση την οποία, μετά χαράς θα άκουγα. Είμαι ανοικτός σε κάθε πρόταση και δεν έχω προκαταλήψεις (μην πάει το μυαλό σου στο πονηρό ). :D

gdevelek
25/08/2008, 16:25
fazer
hornet
Z
er6
gsr
sv650
street triple

doomantia
25/08/2008, 17:41
Τα περισσότερα από όσα προτείνεις είναι ακριβά και χωρίς προστασία από τον αέρα.
Το SV το θεωρώ τίμιο, αλλά δε μου αρέσει ιδιαίτερα εμφανισιακά και ο συνεπιβάτης δεν κάθεται άνετα. Το Fazer επίσης, αλλά ούτε αυτό μου αρέσει εμφανισιακά και παραείναι γενικής χρήσης. Σίγουρα το ψειρίζω, αλλά θα είναι η πρώτη μου μοτοσικλέτα δρόμου, και θέλω να πάρω κάτι που πραγματικά μου αρέσει, χωρίς να διαθέσω μια περιουσία. Μέχρι και για Ducati SS σκέφτηκα, αλλά η κακή του φήμη και η ακριβή του συντήρηση με απέτρεψαν.
Το στρογγυλοφάναρο Hornet μου αρέσει πάρα πολύ εμφανισιακά (το καινούριο πάλι καθόλου), αλλά
και αυτό δεν έχει προστασία από τον αέρα. Έχω οδηγήσει γυμνή μοτό και δυστυχώς, μετά τα 120-130, με έπαιρνε ο αέρας (είμαι και σχετικά ψηλός). Anyway, θα συνεχίσω να το ψάχνω.

id12586
25/08/2008, 18:55
er6f το ντυμένο δλδ.
Το βρίσκεις μτχ σε πολύ καλή τιμή 4500-5000.
Μόνο πρόβλημα ότι θα δυσκολευτείς να το πουλήσεις..
Και είναι πολύ πιο ωραίο απο το γυμνό er6-n

Road67
25/08/2008, 19:01
Θεωρω δεδομενο οτι δε θες ν' ακουσεις την αποψη μου :D ... αλλα οπως εχεις ηδη καταλαβει θα την πω ουτως η αλλως :lol: ...

Κατ' αρχην, λυσε μου μια απορια. Γιατι σε φοβιζει το ΤL;

Παμε τωρα στο Vtr :smokin:
Ειναι ενα παλιο μηχανακι. Η θεση οδηγησης του ειναι μαλλον [γουστα ειναι αυτα παιδες] κατα κατι πιο ξεκουραστη απο του CBR 600F [με εξαιρεση φυσικα το μοντελο του 1997, αλλα παμε πολυ πισω]. Το μηχανακι εχει σαφη προδιαγραφη του που απευθυνεται. Επομενως οσον αφορα τις αναρτησεις το πιθανοτερο ειναι πως ο προηγουμενος κατοχος δεν θα το αφησε ετσι. Απορριπτεις καποια μηχανακια που σου προταθηκαν παραπανω με την αιτιολογια οτι δεν εχουν καλη καλυψη απο τον αερα [ασχετα που δεν ισχυει κατα κανονα και δεν ξανακανω τετοια κουβεντα μαζι σου, ουτε σχετικα με το αν μπορεις η οχι με την μια να πας με 200 και χιλιομετρα] τη στιγμη που λες πως θες τη μηχανη για αστικη μετακινηση και καμια 200αρια χιλιομετρα σε επαρχιακο και ΕΟ. Λοιπον για μεσα στην πολη και για επαρχιακο καλυπτεσαι ακομη και απο γυμνο. Οσον αφορα τις ΕΟ μπορει να σε καλυψει κι ενα ημιγυμνο. Εγω δεν ειχα προβλημα να δω 200 στο κοντερ μου στην Πατρων με αερα. Η σταση σου αλλαζει στον αερα. Επιπλεον σε καθε ημιγυμνο μπορουν να προστεθουν πολυεστερικα.
Η αληθεια οσο κακος κι αν ακουγομαι ειναι οτι θες μηχανη με εμφανιση ss και all around χαρακτηρα. Δυσκολα θα βρεις κατι τετοιο στα χρηματα που διαθετεις. Ακομη και haya του 02 παραεισαγωγης κατω απο 7000 δε βρισκεις. Και ολα τα καλα μοντελα καπου εκει κυμαινονται. Τις ενστασεις μου στις εχω ξαναπει και δεν τις ξαναναφερω. Σου προτεινω αν εισαι πεπεισμενος οτι σου χρειαζεται μια τετοια μηχανη για τη χρηση που τη θελεις, βαλε και 2 γραμματια να παρεις κατι καλυτερο και λιγοτερο παλιο.

doomantia
25/08/2008, 20:08
Road67 μη θεωρείς τίποτα δεδομένο. Ακούω τους πάντες και τα πάντα, αρκεί να μην έχουν άσχημο ύφος. Πάμε στην ουσία τώρα. TL 1000S = Tank Slapper. Όλοι έχουμε ακούσει τις τρομακτικές ιστορίες. Σίγουρα είναι μηχανάκι φετίχ, αλλά δε νομίζω ότι με αφορά τώρα. Άσε που είναι σπανιότατο, με δύσκολη μεταπώληση και δε μεταφέρει συνεπιβάτη.
Τα διάφορα καινούρια που προτάθηκαν, αφενός δε μου πολυαρέσουν εμφανισιακά, αφετέρου είναι αρκετά ακριβά και για γραμμάτια ούτε λόγος. Γραμμάτια να βάλω για κάτι που έχω απόλυτη ανάγκη, όχι για το μηχανάκι μου. Ούτως η άλλως θεωρώ κοροϊδία το πόσα ζητάει ο κάθε αντιπρόσωπος για καινούριο μηχανάκι. Δες πόσο έπεσε το GSR μέσα σε 2 χρόνια. Δες επίσης τιμές στις καινούριες μοτό, από forum Αμερικής. Anyway, δεν είναι το θέμα μας.
Το CBR το πήγα μια μικρή βόλτα και σαφώς δε με τρόμαξε, όπως μου έλεγες. Μου άρεσε αρκετά, αλλά δεν τα βρήκα στην τιμή με τον ιδιοκτήτη και ήταν και ψιλοκαρνάβαλος εμφανισιακά. Η θέση οδήγησης δε με προβλημάτισε, αλλά το οδήγησα λίγη ώρα για να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα. Η θέση του συνεπιβάτη πάντως, δε μου άφησε κανένα παράπονο. Γενικά πάντως, μου άρεσε, χωρίς να τρελαθώ. Επίσης, το μοτέρ χαμηλά ήταν μάλλον κούφιο.
Η ένστασή μου με το γυμνό είναι κυρίως ο αέρας. Σου ξαναλέω, ότι μετά τα 120 - 130 με το ληστή με έπαιρνε ο αέρας. Με το CBR πήγαινα με 120 και χωρίς σκύψιμο, νομίζοντας ότι κινούμαι με 70 - 80. Και για σταθερότητα, ούτε λόγος. Το έχω συζητήσει με αρκετούς φίλους που έχουν γυμνό. Καλό, χρυσό, αλλά ο αέρας, αέρας.
Το Vtr μου αρέσει πολύ εμφανισιακά, είναι πολύ φτηνό σα μετάχειρο, και η ροπή του V2 πιστεύω ότι θα το κάνει πιο εύκολο σε οτιδήποτε. Αλλά, το βασικό είναι ότι το μηχανάκι μου έχει κάνει κλικ, το οποίο είναι βασικό κριτήριο για την επιλογή μου. Νομίζω πως συμφωνείς κι εσύ ότι μοτοσικλέτα, είναι πρωτίστως fun, γούστο, και μετά όλα τα άλλα. Είμαι σίγουρος ότι το Fazer είναι καλό μηχανάκι, εμφανισιακά όμως δε μου λέει καθόλου. Και δε θέλω κάθε μέρα που θα πάω να το καβαλήσω, να ξενερώνω με τη μόστρα του.
Έχεις δίκιο ότι ζητάω πράγματα που δύσκολα συνδυάζονται. Επειδή όμως είμαι μυστήριος, όταν δίνω τα λεφτά μου θέλω το ψάξω όσο γίνεται το θέμα (πού να σου περιγράψω πόσο καιρό έκανα, να διαλέξω κράνος). Μέσα στην εβδομάδα θα δω 2 VTR και θα μεταφέρω τις εντυπώσεις μου.

doomantia
25/08/2008, 20:11
One more thing

Όταν λες το VTR παλιό, αναφέρεσαι στην ηλικία του, ή στο ότι είναι δεινόσαυρος τεχνολογικά?Διότι δε νομίζω ότι ισχύει κάτι τέτοιο.

doomantia
25/08/2008, 20:12
Το Er6f δεν είναι άσχημο. Το έχει γνωστός από τη σχολή και είναι ικανοποιημένος. Θα το έχω υπόψιν. Thanx.

id12586
25/08/2008, 20:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από gaz6

- Η κατανάλωση ειναι όπως τα ξέρεις και χειρότερα. Δύσκολα πέφτεις απο τα 8lt/100 και ευκολα ανεβαίνεις πάνω απο τα 9.
- Χρηστικότητα: Ας είναι Honda, και ας έχει ανετη θέση οδήγησης, παραμένει ενα μεγαλο 2κύλινδρο που δεν γουστάρει την πόλη με το μακρύ του γρανάζωμα. Θα είσαι συνέχεια με συμπλέκτη, 1η και βεντιλατέρ αναμμένο.
- Αξιοπιστία: Κάποια βγάζουν πρόβλημα με τους τεντωτήρες καδένας. Συνιστάται προληπτική αλλαγή αν δε ξερεις αν και ποτε τους αλλαξε ο προηγουμενος. Επίσης μια φορα εκαψε ανορθωτη όπως ολα τα Honda που είχα.

Ελπίζω να βοήθησα..
Αυτά να τα περιμένεις και για το cbr f4i.
Και σαφώς λιγότερο άνεση αν πάς για το f sport.

id12586
25/08/2008, 20:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από doomantia
Το Er6f δεν είναι άσχημο. Το έχει γνωστός από τη σχολή και είναι ικανοποιημένος. Θα το έχω υπόψιν. Thanx.
γούστα είναι αυτά. Εγω το γυμνό δεν θα πλήρωνα για να το αγοράσω αλλά το ντυμένο...!!

Είναι πολύ τίμιο μηχανάκι που καλύπτει νομίζω τις προϋποθέσεις σου.. Χώρια ότι βρίσκεις μτχ 1-2 έτων και όχι 10έτιας ;)

doomantia
25/08/2008, 20:41
Η κατανάλωση είναι κάτι που με προβληματίζει αρκετά. Από ότι καταλαβαίνω, έχω να κάνω με μεγέθη κατανάλωσης μικρού αυτοκινήτου. Καμία απολύτως σχέση με το μονοκύλινδρο που είχα. Αλλά μάλλον δε γίνεται αλλιώς. Το F sport δεν έχει νόημα κατά τη γνώμη μου. Πιο άβολο από το F4 με τη μονοκόμματη σέλα, και προφανώς λιγότερο στριφτερό από το RR. Χωρίς λόγο ύπαρξης, νομίζω.

doomantia
25/08/2008, 20:45
Όσο για την ηλικία που λες, ψάχνω για VTR από το 2001 και μετά. Τότε είχε γίνει μια μικρή ανανέωση, με τοποθέτηση ρεζερβουάρ 19 λίτρων και ψηφιακών οργάνων. Στη χειρότερη, 2000.
Και για CBR, το πολύ 2002- 2003.

id12586
25/08/2008, 20:51
Μα κοιτάς μηχανάκια που για τους δικούς τους λόγους το καθένα έχουν αρκετά μεγάλη κατανάλωση. Δεν κάνουν για πόλη.. Ή μάλλον κάνουν αλλά θα σε ταλαιπωρήσουν και θα τα ταλαιπωρήσεις.

Αφού μιλάς για sport μηχανάκια πρέπει να αποδεχτείς και το τίμημα. Στην θέση σου μόνο το SV θα κοιτούσα και το fz6 σε αργότερη.


Το F sport μεταξύ άλλων έχει και πιο χαμηλή θέση οδήγησης. Γενικά πιστεύω ότι είναι μηχανάκι sport touring με τα σημερινά δεδομένα των SS. Στην πόλη (και) με δικάβαλο θα σε κουράσει στους ελιγμούς..

Βασικά να το πάμε αλλιώς. Έχουν ακουστεί πάρα πολλές σωστές απόψεις. Πάρε καλύτερα κάτι που γουστάρεις και τα υπόλοιπα θα τα βρείς στην πορεία. :wave2:

Road67
25/08/2008, 20:58
Στη CBR δε χρειαζεται να σκυψεις στα 120 για να προστατευτεις απο τον αερα, αυτο ειναι προφανες ηδη, αφου εχει διαφορετικη θεση οδηγησης απο ενα γυμνο [περισσοτερο σκυφτη]. Οσον αφορα τον αερα σε ΕΟ και την κινηση σε επαρχιακο, να σου πω το εξης. Μετατιθεμαι για 2 χρονια σε μια νεοσυστατη θυγατρικη μας στην Ηπειρο. Θα κανω καθημερινα 100 χιλ μονο για τη δουλεια, συν τα δικα μου χιλ. Αναγκαστικα και εδωσα το fazer για να καλυψω καποια εξοδα επισκευων για το σπιτι μου. Εντουτοις εχω ενα αυτοματο δυομισαρι για αποστασεις μεχρι 60-70 χιλ κι εχω κι αυτοκινητο. Ομως το αυτοκινητο που εχω ειναι παλιο και συντομα θα κλαταρει. Ετσι πρακτικα θα το εχω για τις ημερες με πολυ κακο καιρο.
Εχω υπολογισει πως μετα το Γεναρη θα μπορεσω να αγορασω παλι μηχανη. Αλλα πλεον μιλαμε για 100 χιλ ημερησιως σε επαρχιακο και 15-30 χιλ σε αστικο. Αλλες αναγκες. Ολο αυτο τον καιρο δεν κανω αλλο απο το να δοκιμαζω καινουργιες μοτο. Μεχρι τωρα δε βρηκα καμια που να με καλυψει στα σημεια που θελω, με τον τροπο που θελω, με εξαιρεση μια μηχανη, τη hayabusa που ομως δε μπορω να παρω καινουργια ουτε σε τρια χρονια. Επομενως, αν κι ειχα πει πως δε θα ξαναπαρω μτχ, εριξα νερο στο κρασι μου κι εχω σκοπο να παρω μια hayabusa μαλλον του 03 η και του 02.
Θελω να πω με ολα αυτα, αν εισαι σιγουρος αλλα απολυτα σιγουρος πως σεβεσαι τον εαυτο σου και τη ζωη σου και τον γκαζι δε θα σε τρελανει, αφηνω αυτο το κομματι οριστικα πισω.
Ασε τις ιστοριες κατα μερους. Αν βρεις ενα TL καβαλησε το, μπορει να σε εκπληξει πολυ ευχαριστα. Εμενα το VTR μου αρεσει, αλλα ειναι καθαρα υποκειμενικο αυτο το θεμα. Και παλι ομως θεωρω οτι ειναι παλιο. Ειναι δεδομενο οτι θα το παντρευτεις.
Το ER-6f που σου προτεινανε, δεν ειναι κακο μηχανακι. Αλλα πρεπει να ξερεις οτι ειναι ντυμενο street οπως θα μπορουσες να ντυσεις μονος σου οποιοδηποτε γυμνο με λιγα η με πολλα φραγκα και απο επιδοσεις δε λεει και πολλα. Α και που σαι, η θεση του δεν εχει καμια σχεση με ss και παλι θα πρεπει να σκυβεις. Οχι απο τα 120, αλλα απο λιγο παραπανω ναι.

doomantia
25/08/2008, 21:32
To BUSA τί να πώ. . . Respect απλά! Αλλά προς το παρόν, μακρυά από εμένα. Και δε με φοβίζει τόσο το μοτέρ (λέμε τώρα), όσο το μέγεθός του. Το VTR πιστεύω στέκεται καλά δίπλα στα σύγχρονα street. Όχι σα μηχανάκι πίστας, φυσικά, ούτε σαν ακραίο sport. Αλλά και αλουμινένιο πλαίσιο έχει, και φρένα συμπαθητικά, και μοτέρ ικανοποιητικό και με το παραπάνω. Δε λέω φυσικά ότι είναι τεχνολογικό διαμάντι, αλλά σίγουρα δεν πρόκειται και για δεινόσαυρο.
Για τα διάφορα street που αναφέρθηκαν, είμαι επιφυλακτικός για τα πλαίσια, τις αναρτήσεις και τα φρένα τους. Δε λέω ότι είναι βάρκες, αλλά όπως και να το κάνεις άλλο πράγμα το ατσάλινο πλαίσιο του Ηοrnet και του ER, και άλλο το αλουμινένιο των CBR και VTR. Έχω κολλήσει με το VTR, κυρίως επειδή το γουστάρω εμφανισιακά και επειδή, όπως προαναφέρθηκε, παίρνεις "πολύ μηχανή" για τα λεφτά που δίνεις. Ούτως ή αλλως, βιασύνη δεν υπάρχει. Τα λεφτά κάθονται και περιμένουν μέχρι να καταλήξω σε αυτό ακριβώς που θέλω. Και σίγουρα θα δω αρκετά μηχανάκια μέχρι τότε.

Road67
25/08/2008, 21:54
VFR εχεις καβαλησει; Δεν ξερω πως πανε απο τιμες, ουτε εχω καβαλησει καμια, αλλα ειναι ωραια μηχανη και δεν ακουγονται ασκημα σχολια, απλως πως ειναι καπως ιδιοτροπη αλλα δεν ειμαι σιγουρος τι ακριβως εννοουν.

doomantia
25/08/2008, 22:06
Καλό το VFR, αλλά παράλογα ακριβό και μάλλον υπερτιμημένο νομίζω. Το σχόλιο ιδιότροπο μάλλον αναφέρεται στο μοτέρ. Ειναι V4, 800cc, χωρίς καμιά σπουδαία απόδοση. Οι εκκεντροφόροι κινούνται με ένα πολύπλοκο σύστημα γραναζιών και όχι με καδένα. Υποτίθεται πως είναι αλεξίσφαιρο, αλλά νομίζω πως αν του συμβεί κάτι. . .Θα το πληρώσεις χρυσό. Ο κύριος όμως ενδοιασμός μου είναι τα χρήματα που ζητάνε για μεταχειρισμένα. Για 2000 μοντ. ζητάνε 4500 και βάλε. Δε βλέπω το λόγο. . .
Νομίζω ότι τα αντίστοιχα Sport-Touring της Triumph είναι πιο ικανά, και σαφώς πιο όμορφα. Δε σου κρύβω πως τα σκεφτόμουν και αυτά, αλλά για διάφορους λόγους τους γύρισα την πλάτη.

Road67
26/08/2008, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από doomantia

Νομίζω ότι τα αντίστοιχα Sport-Touring της Triumph είναι πιο ικανά, και σαφώς πιο όμορφα. Δε σου κρύβω πως τα σκεφτόμουν και αυτά, αλλά για διάφορους λόγους τους γύρισα την πλάτη. Στη διαδικασια του ψαξιματος κοιταξα σχεδον τα παντα απο επωνυμες μαρκες. Απερριψα ομως ducati, moto guzzi και triumph με το εξης σκεπτικο, οτι εχω να κανω με επαρχια. Αλλα και να μη μεινεις σε επαρχια, σκεψου τι θα γινει αν πας διακοπες και ω μη γεννητω κατι συμβει. Εδω σε γνωστο νησι περσι που ειχα καποιο προβλημα δεν ειχανε yamaha.

sniper
26/08/2008, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από doomantia
.... Ο κύριος όμως ενδοιασμός μου είναι τα χρήματα που ζητάνε για μεταχειρισμένα. Για 2000 μοντ. ζητάνε 4500 και βάλε. Δε βλέπω το λόγο. . .
....


Σωστά.... έπρεπε να τα δίνουν κανένα 2χίλιαρο... όσο και τα SF του 93....

AntoD
26/08/2008, 13:30
Παρε ένα BMW K1200RS εχει περισσοτερο γκαζι απ οσα λες καλυτερη καλυψη, μεγαλυτερη αξιοπιστια και παρομοια τιμη
Στα μειον…δεν είναι δικυλινδρο.

Road67
26/08/2008, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από AntoD
Παρε ένα BMW K1200RS εχει περισσοτερο γκαζι απ οσα λες καλυτερη καλυψη, μεγαλυτερη αξιοπιστια και παρομοια τιμη
Στα μειον…δεν είναι δικυλινδρο.

:D :D


139640

AntoD
26/08/2008, 13:52
Μηχαναρα!

gdevelek
26/08/2008, 14:07
όπως γράφτηκε δίπλα χθες, πολλοί απλά προτείνουν όχι τι ταιριάζει στα κριτήρια του ερωτώντος αλλά τι ΕΚΕΙΝΟΙ θα έπαιρναν (ή ακόμη καλύτερα τι εκείνοι θα ΗΘΕΛΑΝ να έπαιρναν)

ο φίλος γράφει πως θεωρεί ακριβά τα gsr/hornet/fazer/Z/triple και του προτείνετε τη μπέμπα; :confused:

AntoD
26/08/2008, 14:20
Μα τα ανωτερω ειναι ακριβα για αυτα που προσφερουν...το Κ φτηνο για αυτα που προσφέρει...

υπαρχει λογικη στην απαντηση...

gdevelek
26/08/2008, 14:25
εσύ καλό θα ήταν να πας να γίνεις πωλητής "φτηνών" μπεμπών

αν δεν τα καταφέρεις, σίγουρα μπορείς να γίνεις πολιτικός :D

AntoD
26/08/2008, 14:37
Σε ευχαριστω για το ενδιαφερον σου για τον επαγγελματικο μου προσανατολισμο...

...το σχολιο για πολιτικος στο επιστρεφω διοτι ειναι εξαιρετικα προσβλητικό!!!!!:nono:



"Φτηνων μπεμπων"....υπάρχει τετοιο πράγμα...

Εκτος και εαν εννοεις το Κ το οποίο κατω απο 8-9 χιλ 10ετιας δεν το βρισκεις...:hypnotize

doomantia
26/08/2008, 19:05
Καλά για BMW, ούτε συζήτηση. Το συγκεκριμένο μηχανάκι πρέπει να ζυγίζει κοντά 300 κιλά, πλήρες υγρών. Και είναι και αδικαιολόγητα ακριβό, και δυσεύρετο. Και για πολλούς άλλους λόγους, που δε θέλω να αναλύσω. Γενικά, δε συμπαθώ BMW ούτε σε 2, ούτε σε 4 τροχούς.
Sniper, ο καθένας ζητάει όσο θέλει για το μηχανάκι του. Και άλλο τόσο ο αγοραστής μπορεί να κρίνει την τιμή πώλησης. Και τα 2000 που λες για SF του 93, κι αυτά πολλά είναι.
Σήμερα, φίλος από τη σχολή με έβαλε σε σκέψεις. Πουλάει Daytona 600, 2004 μοντέλο με πολλά extra, 4500 ευρώ. Μέσα στην εβδομάδα θα το πάμε βόλτα. Μου αρέσει πάρα πολύ, αλλά μου φαίνεται και αρκετά ακραίο, ειδικά από θέση αναβάτη-συνεπιβάτη.
Πάντως, τα CBR F και VTR F, παραμένουν οι πρώτες μου επιλογές.