PDA

View Full Version : Μεταχειρισμένο σπορ 400αρι



dimitrisp
24/08/2008, 15:04
Γεια χαρα σε ολους,

λοιπον τον τελευταίο καιρό σκέφτομαι να αποκτήσω την πρώτη μου μηχανή και μιας και εχω μια ιδιαίτερη αδυναμία στην σπορ κατηγορία και εφόσον φραγκα πολλά δεν παίζουν (δεν θέλω να μπλέκω με δάνεια και δόσεις και τετοια) προσανατολιζόμουνα στα παλιά σπορ 400αρια και κυρίως σε κανένα CBR400 μιας και υποτίθεται οτι ειναι πιο κατάλληλα σαν σχολείο και, συμφωνα με μερικούς, πιο αξιόπιστα.

Εμπειρία ιδιαίτερη δεν έχω περα απο μερικές ώρες οδήγησης με ενα ΚΤΜ640 και ενα FZR400. Α! ηταν και ενα σκουτεράκι, ενα SR125, το οποίο περιέργως με τρόμαξε πιο πολύ απ' όλα. :confused: Μπορεί να φταίει και το υψος μου, δεν πολυχόραγα εκει πάνω. Το ΚΤΜ με δυσκόλεψε κάπως γιατι ήταν αρκετά νευρικό (για πρώτη μηχανή τουλ. και πρέπει να είχε και πιο κοντό γρανάζι πίσω) και το FZRμου φάνηκε αρκέτα πιο εύκολο μιας και στις χαμηλές στροφές ήταν σχετικά ψοφιο. Η στάση δε μέ δυσκόλεψε με εξαίρεση ίσως τις πολύ κλειστές στρόφες (βασικά αναστροφές και τέτοια) αλλα κατα τα αλλα δε μου φάνηκε πιο δύσκολο ή αβολο σε σχέση και μετο CB400SF που είχα στο δίπλωμα.

Τελος πάντων το πρόβλημα ειναι το εξής: Οι απόψεις γενικά ειναι αντικρουόμενες και ο καθένας ακούγεται "σιγουρος" για αυτά που λέει αλλα απ' οτι κατάλαβα είναι δυνατόν να βρεις αξιοπρεπή CBR400 με 1500-2000Ε και μπορώ να δώσω αυτά τα χρηματα. Το θέμα είναι πώς στο διάολο καταλαβαίνω αν ειναι τη προκοπής; Ακόμα και να το πάρω για μια βόλτα το μόνο που θα καταλάβω ειναι αν εχει προβληματικά καρμπυρατέρ και μου σβήνει σε καθε στοπ. Κατα τα αλλα φαντάζομαι μια χαρα θα μου φανεί. Γενικά μπορώ να ελέγξω για ρογμές στα πλαστικά, ραγισμενα και μπαλωμένα καπάκια στον κινητήρα, πολύ μαλακές αναρτήσεις, περίεργους θορύβους στον κινητήρα (με ταπωμένη εξάτμιση) ή λάδια στην κεφαλή και πόσο εύκολα ξεκινάει αλλα φαντάζομαι αυτά δεν δίνουν και ολοκληρωμένη εικόνα. Τα λαδια καθαρίζονται, τα ραγισμένα πλαστικά μπρούν να σημαινουν πολλά ή και τιποτα και αν το μηχανακι ειναι λιγο ζεστό μπορεί να παίρνει μπροστά με την πρώτη ακόμη και με βουλομένα καρμπυρατέρ.

Η ερωτηση λοιπον είναι: μπορώ να βρώ κατι σε αυτή την κατηγορία (που θα ειναι τουλ. 10 χρονών) της προκοπής πλεον ή εχει περάσει ο καιρός τους και θα είναι σπατάλη χρημάτων και χρόνου; Αν ναι τι να προσέξω, πώς μπορω να ξεχωρίσω τα προβληματικά απο τις καλές περιπτώσεις;

Να σημειώσω τέλος οτι δεν με ενδιαφέρει προς το παρόν να πηγαίνει ταπα και να πιάνει τα 200 για πλάκα. Ετσι και αλλιώς για αρχή θα το εχω πιο πολύ για μετακίνηση και για μικρές βολτίτσες και θα προσπαθήσω να αντισταθώ στον πειράσμο να ανοίξω το γκάζι περισσότερο απ'οτι με παίρνει. Αυτό που με απασχολεί περισσότερο ειναι να λειτουγεί αξιοπρεπώς σε ήπιες συνθήκες ώστε να μπορέσω να μάθω σωστά τα βασικά και να μην φαω τα λεφτά μου στα συνεργεία η να μην μετατρέψω το σπίτι μου σε συνεργείο (εντάξει απλή συντήρηση, βλ. μπουζί, λάδια, απλα ηλεκτρικά τα κάνω και μόνος μου αλλα ως εκεί).

Και σε περίπτωση που παίζει ρόλο, αυτόν τον καιρό μένω στην Αθήνα αν και είμαι εδω μολις λίγους μήνες με ο,τι αυτό συνεπάγεται.

Αυτα παιδία και ευχαριστώ,
Δημητρης.

T.R.E
24/08/2008, 15:14
Mήτσε αν δεν ήταν το οικονομικό θα σου έλεγα να πάρεις κανένα CBR 600 F,ή αλλιώς κανένα γυμνό 600 που και αυτά είναι ψόφια χαμηλά και δεν τρομάζουν...

:beer:

gdevelek
24/08/2008, 15:23
πριν ψωνίσεις μηχανάκι θα ψωνίσεις μηχανικό

θα βρεις τον μηχανικό που θα το πηγαίνεις και θα πας και θα του μιλήσεις

θα του πεις πως ό,τι πάρεις σ' αυτον θα το πηγαίνεις και θα του ζητήσεις να σε βοηθήσει να διαλέξεις

θα δεχθεί 99%

και όταν βρίσκεις μηχανακι που σου αρέσει, θα το πηγαίνεις σ' αυτόν για έλεγχο

αυτό ακριβώς έκανα κι εγώ

ΣΣ 400άρι σε καλή κατάσταση θα βρεις δύσκολα πάντως

γιατί δεν παίρνεις σούπερ4; είναι καλό σκαλοπάτι προς τα ΣΣ

dimitrisp
24/08/2008, 15:27
Το CBR600F ειναι όντως φοβερό μηχανάκι γιατι αν και σπόρ δεν ειναι και πίστας (πισω σελα της προκοπής κλπ.). Αλλα εκτός απο την τιμή (γυρω στα 4-5 χιλιάρικα δεν παέι; ) που άντε πές κατι κανουμε, εχει και 100 αλογάκια. Και αμα βλέπεις ανοιχτό δρόμο μπροστά λες "σιγα μωρέ τι μπορεί να γίνει" και σου μπαίνουν χαζές ιδέες. Θα μου πείς με τα 50-60 δεν κάνεις βλακείες; Τουλ. σου είναι δυσκολότερο.

Εδω και για 400αρι σπόρ που θέλω για πρώτο μηχανάκι αισθάνομαι ολίγον μ!@#$@ς αλλα είναι τοσο ωραία τα άτιμα... Που να σου πάει η καρδιά να πάρεις Super Four. :D

Κατα τα αλλα,
:beer:

dimitrisp
25/08/2008, 08:50
Και αφού ειναι τόσο δυσκολο να βρεις σπορ 400αρι της προκοπής τη σήμερον ημέρα τί διαφέρει σε ενα μηχανάκι που πουλιέται για 800Ε απο ενα που πάει για 2000Ε; Απλα το πόσο κοροϊδο ειναι ο αγοραστής; Επιπλέον για τι ειδους προβλήματα μιλάμε;

bentouza
25/08/2008, 15:32
υπαρχει και η εξης λογικη.παιρνεις ενα μεταχειρισμενο 250(πχ cbf η καποια τετοια παπαρια) και σε κανα χρονο το πουλας χωρις να εχεις χασει πολλα λεφτα και τσιμπας 600SS η οτι αλλο θες τοτε.
γιατι θα εχεις ζησει ενα σημαντικο χρονικο διαστημα με ενα μηχανακι και πλεον θα ξερεις(ή θα μπορεις πλεον να υποθεσεις) τι θες.

καλη η γκαυλα του υστερικου αλλα παλιου 400SS αλλα μαλλον θα μπλεξεις εκτος κ αν σου κατσει καλος και συνενοησιμος μηχανικος που λεει ο gdevelek, χωρις παλι να αποφευγεις τα κοστη εργασιας και ανταλακτικων.
καπως ετσι απεριψα κ εγω το brosακι τελευταια στιγμη και πηρα την αηδια που εχω...

Road67
25/08/2008, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrisp
Να σημειώσω τέλος οτι δεν με ενδιαφέρει προς το παρόν να πηγαίνει ταπα και να πιάνει τα 200 για πλάκα. Ετσι και αλλιώς για αρχή θα το εχω πιο πολύ για μετακίνηση και για μικρές βολτίτσες Ψαξε για RGV 250 :wave2:

dimitrisp
25/08/2008, 15:45
Μωρε το ξέρω οτι αυτό ειναι το πιο λογικό πραγμα να κάνω απλα ήλπιζα οτι θα μπορουσα να βρώ κανα 400αρι της προκοπής. Καλα η αλήθεια ειναι οτι το 250αρι της κατηγορίας που περιγράφεις ειναι κατάλληλο μόνο για πόλη και γω θα προτιμούσα να μπορώ να κανω και κανενα ταξιδάκι. Μαλλον για κανα Super Four 5-6 ετών θα έπρεπε να πάω (το οποίο ομως για κανα-δυο μήνες τουλάχιστον είναι οικονομικά εκτώς των δυνατοτήτων μου). Αυτό ειναι το λογικό, τώρα αν θα το κάνω κιολας...

dimitrisp
25/08/2008, 15:47
Ε όχι και RGV ρε παιδιά! Είπαμε άσχετος είμαι, δίχρονο σπορ θα πάρω; Αλλωστε το θέλω και σαν μέσο μεταφοράς και το RGV δεν πολυ-πληρεί αυτήν την προυπόθεση.

gdevelek
25/08/2008, 15:47
σούπερ4 5-6 ετών δεν υπάρχουν

σχεδόν όλα όσα κυκλοφορούν είναι μοντέλα 93-97

dimitrisp
25/08/2008, 16:14
Ειχα την εντύπωση οτι είχα δει και μοντέλα SF μετα το 2000. Σε αυτήν την περιπτωση τα SF δεν εχουν και πολύ νόημα ως εναλλακτική αφου εχουν πανω κατω το ιδιο ρισκο με τα CBR ως μηχανακια 10ετιας και βάλε και δεν μου αρέσουν και το ίδιο.

gdevelek
25/08/2008, 16:29
ta cbr είναι κατά κανόνα σκισμένα σε σχέση με Σ4 γιατί τα έπαιρναν άτομα άλλης νοοτροπίας, πιο "γκαζάδικης"

γι' αυτό και κυκλοφορούν και πολύ λιγώτερα από ό,τι Σ4

τα υπόλοιπα ή τράκαραν και διαλύθηκαν ή παρα-ταλαιπωρήθηκαν και πήγαν για παλιοσίδερα

Road67
25/08/2008, 18:08
Ταξιδακι σε ΕΟ με sf... τι μου θυμιζεις τωρα :sun: Το ξυλο της χρονιας μου :lol: :lol: :rotflmao:
Θα προτεινω κατι αντιστοιχως παλιο με το CBR αλλα καμια σχεση το ενα μηχανακι με το αλλο. VFR 400 ...

bentouza
26/08/2008, 18:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
VFR 400 ...

αχ :a49: :a07:

dimdil
09/09/2008, 22:17
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από bentouza
[B]υπαρχει και η εξης λογικη.παιρνεις ενα μεταχειρισμενο 250(πχ cbf η καποια τετοια παπαρια) .....

ρε φιλε βεντουζα οποιος αγοραζει παπαριες ειναι ....παπαρας?? επειδη εχω cbf 250 προβληματιστηκα απο το posts σου :confused:
μηπως να το αλλαξω αμεσως γιατι μου καθισε καπως ο χαρακτηρισμος:blush:

T.R.E
10/09/2008, 02:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimdil
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από bentouza
[B]υπαρχει και η εξης λογικη.παιρνεις ενα μεταχειρισμενο 250(πχ cbf η καποια τετοια παπαρια) .....

ρε φιλε βεντουζα οποιος αγοραζει παπαριες ειναι ....παπαρας?? επειδη εχω cbf 250 προβληματιστηκα απο το posts σου :confused:
μηπως να το αλλαξω αμεσως γιατι μου καθισε καπως ο χαρακτηρισμος:blush:


Όχι ρε συ εμείς χαρακτηρίζουμε τα μηχανάκια όχι αυτά εμάς! :D :D

Κανένας
10/09/2008, 09:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrisp
Γεια χαρα σε ολους,

προσανατολιζόμουνα στα παλιά σπορ 400αρια


Μην αγοράσεις μηχανή, που δεν έχει εισαχθεί Ελλάδα από την επίσημη αντιπροσωπεία
Τα εισαγωγής 400 εκτός του ότι είναι αμφιβόλου προέλευσης, εκτός του ότι έχουν γυρίσει το κοντέρ τους 2 φορές, έχουν πανάκριβα και δυσεύρετα ανταλλακτικά
Εάν αγοράσεις κάτι τέτοιο, απλά γίνεσαι αργά η γρήγορα, ένας ακόμα κρίκος, μιας κλεμμένης αλυσίδας


υγ Ρώτα πόσο κάνουν πχ τα όργανα του cb400

bentouza
10/09/2008, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimdil
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από bentouza
[B]υπαρχει και η εξης λογικη.παιρνεις ενα μεταχειρισμενο 250(πχ cbf η καποια τετοια παπαρια) .....

ρε φιλε βεντουζα οποιος αγοραζει παπαριες ειναι ....παπαρας?? επειδη εχω cbf 250 προβληματιστηκα απο το posts σου :confused:
μηπως να το αλλαξω αμεσως γιατι μου καθισε καπως ο χαρακτηρισμος:blush:

εισαι με τα καλα σου;
θα αλλαξεις μηχανακι επειδη δεν μου αρεσει εμενα;
αυτο που για μενα ειναι παπαρια σε καποιον αλλον αρεσει κ τουμπαλιν.

το παιδι χαλβαδιαζει σκυφτα, αβολα μηχανακια (οπως και εγω:rotflmao: ). Γιαυτον το λογω το cbf για μενα αποτελει μια λογικη, καθολου αρεστη επιλογη μεχρι να παρει αυτο που θελει..
Για σενα μπορει να ειναι το ιδανικο..

dimitrisp
11/09/2008, 16:46
Η αλήθεια είναι οτι δεν εχω οδηγήσει και πολυ για να έχω ολοκληρωμένη εικόνα, μονο ενα CB400 για το δίπλωμα, ενα FZR400 για κάμποσες ώρες και 4-5 φορες ενα KTM640 ενός φίλου μου που με βόηθησε να κάνω τα πρώτα μου βήματα. Κανένα παντως απο αυτά δεν τα έχω οδηγήσει για πάνω απο 2 ωρες τη φορά.

Απο αυτά, απο αποψη άνεσης το CB400 και FZR400 μου φάνηκαν παρόμοια αν και προσωπικά μου άρεσε παραπάνω το FZR. Ισως να είναι και θέμα ύψους και βάρους (είμαι γύρω στο 1.95 και την τελευταία φορα που ζυγίστηκα πλησίαζα επικίνδυνα τα 100 κιλά) πάντως η πολύ όρθια στάση δε με βολεύει και πολύ. Άλλωστε και SS απο SS διαφέρει: αυτό το FZR δεν με ανάγκαζε να σκύψω και πολύ γιατι το τιμονι δεν απείχε και πολύ απο τη σελα. Αντιθέτως σε ενα GSXR600Κ4 που είχα ανεβει (εν στάσει) αισθανόμουνα λες και είμουνα απλωμένη πετσέτα πάνω απο το ντεπόζιτο. Μπορεί να ήταν και ιδέα μου πάντως δεν μου φάνηκε και πολύ ανετη η στάση.

Οσο για τα αναλλακτικά δεν ξερω τι παίζει εδω, παντως απο ebay κλπ. και γενικά απο εξωτερικό δεν φαινονται και εξωφρενικές οι τιμές. Και, οπως και να' χει, δεν με προβληματιζει τόσο αν θα χρειαστεί σε κάποια φάση να αλλαξω ενα δυο πράματα (οργανα ή δεν ξέρω και γω τι), κάποια πατέντα θα βρω να κανω. Αυτο που φοβάμαι ειναι να ειναι "ταλαιπωρημένο" περαν πάσης ελπίδος το μηχανάκι και να βγάζει συνεχώς προβλήματα που να μην μπορουν να διορθωθούν χωρις μεγαλες αλλαγές και να μην με αφήνουν και να μάθω σωστά (αν το μηχανακι ειναι δύστροπο λογω κακορυθμισμένων καρμπυρατέρ κλπ.). Γινεται να ειναι τοσο κατεστραμμένο το μοτερ και να ακουγεται και να αποκρίνεται (στο γκάζι) σχετικά καλα;

Το αλλο που με προβληματιζει μετα απο κανα-δυο τετοια 400ακια που είδα ειναι οι αναρτήσεις. Γιατι ειναι τοσο μαλακες ρε παιδια; Μου δινουν την εντύπωση οτι θα τερματισουν με το παραμικρό. Ειναι γενικό φαινόμενο αυτο; Παντως ενα CBR600F της ιδιας περιοδου που εχω δει δεν εχει τετοιο πρόβλημα.

Τελος πάντων, βλακεία κανω και το ξέρω αλλα δε βαριέσαι. Αν δεν βρώ καποιο που να φαινεται της προκοπής θα πάω για κανα GS500 μαλλον που απ'οτι εχω δει μπορείς να βρεις σε παραπλησιες τιμές (κοντα στα 3000) αρκετά καινουρια. Βασικά αυτό θα 'πρεπε να κάνω εξ 'αρχής αλλα...