PDA

View Full Version : r1200gs μεταχειρισμενη... ποσο;



GST
25/08/2008, 09:54
εχεται καθολου ιδεα ποσο παιζουν ...και με ποσα χλμ ;
στο περιπου....ξερω καλυτερα σε εμπορο θα παω..αλλα λεω μηπως ξερετε...επισης υπαρχει περιπτωση να πουλουνται μεταχειρισμενες απο γερμανια ; και πως θα το καταλαβω;

MikeG
25/08/2008, 09:56
Θα βρεις να ξεκινάνε από 10000 του 2004. Μια καλή τιμή για μοντέλο 2006 -07 θα είναι γύρω στα 12000 ανάλογα με τα έξτρα.
Καλύτερα να κοιτάξεις Χρυσή Ευκαιρία & γενικά ιδιώτες.
Τώρα για να καταλάβεις αν είναι εισαγωγής Γερμανίας το μόνο που μπορείς να κάνει είναι να πάρεις αριθμό πλαισίου & τηλέφωνο στη BMW Hellas για να δεις αν το έχει εισάγει αυτή το μηχανάκι.


:wave2:

Μικρή Λουλού
25/08/2008, 10:00
Παει το Μουλτι Γιωργακη..???:D

GST
25/08/2008, 10:05
δηλαδη πιστευεις οτι ειναι καλυτερα απο ιδιωτη; αν τον γνωριζεις ναι ..αλλα αν οχι; ..παντως κρατανε ψηλα τιμη ...εγω καπου στα 10 διαθετω αλλα του 04 υποθετω θα ειναι πολλα χλμ φορτωμενα ... μεχρι 40.000χλμ ψαχνω και τα εξτρα δεν με απασχολουν ...καλυτερα γυμνο... σε ποιον αντιπροσωπο να παω να δω ...προτειμω νοτια προαστια

MikeG
25/08/2008, 10:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
δηλαδη πιστευεις οτι ειναι καλυτερα απο ιδιωτη; αν τον γνωριζεις ναι ..αλλα αν οχι; ..παντως κρατανε ψηλα τιμη ...εγω καπου στα 10 διαθετω αλλα του 04 υποθετω θα ειναι πολλα χλμ φορτωμενα ... μεχρι 40.000χλμ ψαχνω και τα εξτρα δεν με απασχολουν ...καλυτερα γυμνο... σε ποιον αντιπροσωπο να παω να δω ...προτειμω νοτια προαστια

Δεν είμαι Αθήνα & δε ξέρω να σου προτείνω.
Ναι θεωρώ πολύ καλύτερα ιδιώτη & θα το πάρεις & σε καλύτερη τιμή σίγουρα. Αν δεις το service book του & η εικόνα της μηχανής είναι οκ, κρίνοντας & από τη "φάτσα" του κατόχου τότε δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα. Προφανώς θα το πας & σε κάποιον μηχανικό για έλεγχο.


:wave2:

GST
25/08/2008, 10:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μικρή Λουλού...
Παει το Μουλτι Γιωργακη..???:D

που εισαι ρρρεεεεεεεεεεεεεε;;;,

ναι σκεφτομε να το αποχωρηστω...

ασε εχω μεγαλο διλλημα ...οδηγησα και στο νησι τον καινουργιο δουκα ...καταλαβες αχταρμα στο κεφαλι μου .... μου δινει και ενας φιλος ενα 950 adv χαρτι ...αλλα λεω ...θα μπλεξεις παλι γιωργακι !

MikeG
25/08/2008, 10:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
που εισαι ρρρεεεεεεεεεεεεεε;;;,

ναι σκεφτωμε να το αποχωρηστω...

ασε εχω μεγαλο διλλημα ...οδηγησα και στο νησι τον καινουργιο δουκα ...καταλαβες αχταρμα στο κεφαλι μου .... μου δινει και ενας φιλος ενα 950 adv χαρτι ...αλλα λεω ...θα μπλεξεις παλι γιωργακι !

Δε μας λες & εμάς για αυτό το 950.....? :a13: :a13:

GST
25/08/2008, 10:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Δε μας λες & εμάς για αυτό το 950.....? :a13: :a13:

χαχα ... 05 με 6500χλμ ...αρκετα εξτρα ...και ιδιοκτητης αρρωστος μεχρι εκει που δεν παει... σε νησι ειναι το μηχανακι γι αυτο και τα χλμ λιγα ... αλλα εδω παμε να μειωσουμε το κοστος συντηρησης ..αμα μπλεξω παλι :rolleyes:

MikeG
25/08/2008, 10:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
χαχα ... 05 με 6500χλμ ...αρκετα εξτρα ...και ιδιοκτητης αρρωστος μεχρι εκει που δεν παει... σε νησι ειναι το μηχανακι γι αυτο και τα χλμ λιγα ... αλλα εδω παμε να μειωσουμε το κοστος συντηρησης ..αμα μπλεξω παλι :rolleyes:

Νησί? Ξέρεις περίπου τιμή & αν τον ενδιαφέρει ανταλλαγή με BMW F650GS?
Σορρυ που σου χαλάω το thread αλλά ίσως βγει κάτι. :winka:

GST
25/08/2008, 10:35
κοιτα το μηχανακι δεν το δινει ...απλα ειναι κολλητος και επειδη το χειμωνα το τρωει η μαρμαγκα τον εψεινα στις διακοπες για να του το παρω ...καπου στα 10 χιλιαρικα γι αυτο ρωταω και για το gs ποσο παιζει ... απλα εγω το θελω και για καθε μερα οποτε να αλλαξω το μουλτι με 950 ειναι η μια η αλλη για τα λεφτα που θες για συντηρηση ... απο την αλλη ειναι και η καυλα στη μεση ... και καταλαβαινεις ...αναποφασιστος !:p

ggs
25/08/2008, 10:51
Συγνώμη που επεμβαίνω, αλλά γιατί νομίζεις ότι το BMW1200GS έχει λιγότερα έξοδα συντήρησης από το multi ή το ΚΤΜ950 ???

Πάντως , επειδή έψαχνα κι εγώ την αγορά ενός 1200gs , η οικονομικότερες λύσεις είναι

-εισαγωγή από Γερμανία (μεταχειρισμένο ή καινούργιο)
-Αγορά μεταχειρισμένου από ιδιώτη (θα βρεις πόλους απηυδισμένους που τα δίνουν σε άψογη κατάσταση)

Ότι αγορά κα να κάνεις από ελληνικό μαγαζί BMW να ξέρεις ότι θα την πληρώσεις με «καπέλο» 10-20%...από μηχανή μέχρι …μπρελόκ..

Καλή αγορά και καλές βόλτες

:beer: :beer:

AntoD
25/08/2008, 12:39
Giati apivdismenous....apo ti.....apo tin apousia provlimatwn;

nionio$
25/08/2008, 12:58
:hypnotize :a029:

AntoD
25/08/2008, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από TDM900KOL
:hypnotize :a029:

αυτο ειναι για σένα....

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=64589


Βρηκα το κουμπί σου.....

:dizzy:

nionio$
25/08/2008, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από AntoD
αυτο ειναι για σένα....

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=64589


Βρηκα το κουμπί σου.....

:dizzy:
:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :bigcry:
γαματο ,ωραιος:rotflmao: καγκουριλικι κ αγιος ο θεος!!!!

κ το δικο σου??
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=63805

AntoD
25/08/2008, 13:07
Νεός εισαι θα μαθεις...

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=18957

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=49729

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=52955

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=28806

ειναι αθραυστα πάντως!!!!
:rotflmao:

AntoD
25/08/2008, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από TDM900KOL
:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :bigcry:
γαματο ,ωραιος:rotflmao: καγκουριλικι κ αγιος ο θεος!!!!

κ το δικο σου??
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=63805

Εεεε......

οχι και καγκουριλικι,,......χαρτι ειναι.....ΜΟΝΟ 16 ΕΤΩΝ.....και ειναι πιο ακριβο απο τα 2 ετιας....

:rotflmao: :lol:

ggs
25/08/2008, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από AntoD
Giati apivdismenous....apo ti.....apo tin apousia provlimatwn;

Λοιπόν , είναι αδύνατο να αναφέρει κανείς το όνομα BMW και να μην ξεσπάσει διαμάχη …
Φίλε AntoD σε πληροφορώ ότι είμαι από τους ανθρώπους που εκτιμούσα πάντα τις μηχανές της BMW.Τις θεωρούσα πάντα τέρατα αξιοπιστίας και πολύ φίλιες για τον χρηστή τους .Ήταν πάντα ακριβές και χωρίς ιδιαίτερες επιδόσεις ,αλλά ήταν φτιαγμένες για ..Globetrotting…

Τόσα χρόνια δεν είχα στην κατοχή μου κάποια γιατί κάτι οι επιδόσεις (ήμασταν πιο νέοι) , κάτι το κόστος (επίσης, ήμασταν πιο νέοι) ανέβαλαν την αγορά της .

Πριν δυο χρόνια που είχα τα οικονομικά και σίγουρα με καλύπτουν απόλυτα οι επιδόσεις της ,αποφάσισα να αγοράσω μια R1200GS.ήμουν έτοιμος να πάω να τα σκάσω χωρίς καλά-καλά να κάνω test drive…τόσο σίγουρος….
Όμως , όταν ανέφερα (με μεγάλη χαρά) την απόφαση μου αυτή σε φίλο μου με R1150GS και χρόνια πωρωμένο BMWδακια, μου πέταξε ένα παγωμένο «…δεν το ψάχνεις λίγο…»

Εεε… μου έβαλε ψύλλους στα αφτιά ….το έψαξα (και το ψάχνω) κανένα χρόνο τώρα …το συμπέρασμα (μου) είναι ότι από το 2004 και μετά (R1200 σειρές)…bye , bye αξιοπιστία … αυτό ισχύει σε όλο τον κόσμο …στην Ελλάδα τα πράγματα είναι ακόμη χειρότερα μιας και τα παράπονα προς την εδώ αντιπροσώπευα αυξάνονται με εκθετικό βαθμό…

Υ.Γ. οι γνώμες που άκουσα ή διάβασα επέλεξα να είναι ΜΟΝΟ από χρήστες των συγκεκριμένων μηχανών …δεν λαμβάνω υπ όψη μου την «ράδιο αρβύλα».

Επίσης, οι μηχανές αυτές έχουν και ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ θετικά ,αλλά…
:beer: :beer:

AntoD
25/08/2008, 13:17
Εαν με διαβαζες σε αλλο bmwαδικο φορουμ, θα με περνουσες για αντι-bmwακια.

Η αληθεια ειναι οτι ολα τα bmw ηταν και ειναι τερατα αξιοπιστίας-πλην του μοντέλου που ανεφερες το οποίο στις πρωτεςε παρτιδες ειχε προβληματα- και προσωπικα δεν το θεωρω γνησιο bmw.
Η αληθεια ειναι οτι δεν εχει σχεση με τα 1150 και ακομα περισσοτερο με τα 1100!!!Απλα το ιδιο ονομα.
Απο την αλλη πλευρα ομως ειναι αδικο να λεμε οτι ειναι ζημιαρικο και θα το σπρωχνεις διοτι...απλα εχει τις ιδιες πλεον βλαβες με ενα βαρκαδερο ή ενα ΤινΤιΜη ....
Ασε που η bmw εχει προβλέψει για το σπρωξιμο καΙ εχει το MOBILE CARE!!!!

nionio$
25/08/2008, 13:19
χαχχαχαχαχαχ:a029:
παρε κ αλλα να χεις!!!

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=55576

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=53779

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=22116

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=21466

κ μπορω να συνεχιζω μεχρι αυριο,ωρα να χεις!!

κ οπως λες κ συ νεος ειμαι θα μαθω!!! :bigcry: :a029:

AntoD
25/08/2008, 13:22
:lol: :a029: :a32:

ggs
25/08/2008, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από AntoD
Εαν με διαβαζες σε αλλο bmwαδικο φορουμ, θα με περνουσες για αντι-bmwακια.

Η αληθεια ειναι οτι ολα τα bmw ηταν και ειναι τερατα αξιοπιστίας-πλην του μοντέλου που ανεφερες το οποίο στις πρωτεςε παρτιδες ειχε προβληματα- και προσωπικα δεν το θεωρω γνησιο bmw.
Η αληθεια ειναι οτι δεν εχει σχεση με τα 1150 και ακομα περισσοτερο με τα 1100!!!Απλα το ιδιο ονομα.
Απο την αλλη πλευρα ομως ειναι αδικο να λεμε οτι ειναι ζημιαρικο και θα το σπρωχνεις διοτι...απλα εχει τις ιδιες πλεον βλαβες με ενα βαρκαδερο ή ενα ΤινΤιΜη ....
Ασε που η bmw εχει προβλέψει για το σπρωξιμο καΙ εχει το MOBILE CARE!!!!

Συμφωνώ απόλυτα …

Βέβαια , υπάρχουν και άλλες… 5000-10000€ διάφορες μεταξύ ΒΜW1200GS-Varadero-TDM
:beer:

GST
25/08/2008, 13:25
καλα τα παιξατε μου φαινεται με τις ζεστες .... ποσο πανε μεταχειρο ρωτησα και απο ποιο μοντελο και μετα αξιζει να ασχοληθεις ...τωρα αμα εχετε να πειτε τιποτα πεστε το ... ολα μηχανακια ειναι με τα + και τα - τους ... κοψτε επιτελους αυτες τις ηλιθιες αντιπαραθεσεις γιατι ειλικρινα δεν βοηθουν κανεναν...

AntoD
25/08/2008, 13:54
Εισαι διπλωματης βρε μπαγάσα.......

:lol:

DimChios
02/09/2008, 09:03
GST, κάνω εγω μια σκεψη να δωσω το δικο μου λογω οικονομικων...
Αν δεν σε ενοχλουν τα 57.000 χλμ απο 06 μοντελο, τοτε το μηχανακι ειναι στη διαθεση σου να το πας οπου θελεις να το δουν και απο εξτρα ειναι ΦΟΥΛ!

Επισης αλλα 3 χρονια δωρεαν τελη και οδικη...

Ενδεικτικα, η τιμη που μου το παιρνει ανταλλαγη η αντιπροσωπεια ειναι 10.900 αλλα εγω δεν ψηνομαι για αλλη τωρα...εχω και το CBR βλεπεις!

Θα τα βρουμε παντως πιστευω...

:wave2:

GST
03/09/2008, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
GST, κάνω εγω μια σκεψη να δωσω το δικο μου λογω οικονομικων...
Αν δεν σε ενοχλουν τα 57.000 χλμ απο 06 μοντελο, τοτε το μηχανακι ειναι στη διαθεση σου να το πας οπου θελεις να το δουν και απο εξτρα ειναι ΦΟΥΛ!

Επισης αλλα 3 χρονια δωρεαν τελη και οδικη...

Ενδεικτικα, η τιμη που μου το παιρνει ανταλλαγη η αντιπροσωπεια ειναι 10.900 αλλα εγω δεν ψηνομαι για αλλη τωρα...εχω και το CBR βλεπεις!

Θα τα βρουμε παντως πιστευω...

:wave2:

Dim σε ευχαριστω για το ενδιαφερον ...το ψαχνω το θεμα οχι μονο με bmw .... και απο οτι ειχα ψαξει οι τιμες τους ηταν λιγο τσιμπημενες ....οπως ειχα αναφερει τα εξτρα δεν με ενδιαφερουν αλλα αν υπαρχουν καλοδεχουμενα ... συντομα θα σου πω αν με ενδιαφερει τελικα ...

μια ερωτηση ...ειναι 1ο χερι η μηχανη ; και 57.000χλμ μεσα σε 2 χρονια ποτε τα εκανες ρε θηριο ; οχι οτι ειναι πολλα γι αυτη τη μηχανη αλλα πολλα για 2 χρονια ειναι...

AntoD
03/09/2008, 12:57
Γιατι κατεβαινει και καθολου απο την κ***σελα...

δεν βαζει τον κ@λο του κατω καθολου.....ολο βολτες ειναι .....
:hypnotize

BILL VUZAS
04/09/2008, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Συγνώμη που επεμβαίνω, αλλά γιατί νομίζεις ότι το BMW1200GS έχει λιγότερα έξοδα συντήρησης από το multi ή το ΚΤΜ950 ???

Πάντως , επειδή έψαχνα κι εγώ την αγορά ενός 1200gs , η οικονομικότερες λύσεις είναι

-εισαγωγή από Γερμανία (μεταχειρισμένο ή καινούργιο)
-Αγορά μεταχειρισμένου από ιδιώτη (θα βρεις πόλους απηυδισμένους που τα δίνουν σε άψογη κατάσταση)

Ότι αγορά κα να κάνεις από ελληνικό μαγαζί BMW να ξέρεις ότι θα την πληρώσεις με «καπέλο» 10-20%...από μηχανή μέχρι …μπρελόκ..

Καλή αγορά και καλές βόλτες

:beer: :beer:

Το 1200 εχει τα μισα εξοδα απο το 990,ακριβως,ουτε σεντς παραπανω.Ειχα το 1200(04),εχω το 990(06).Βασιλισες και οι δυο.

GST
05/09/2008, 12:53
τελικα οσα bmw ειδα θεωρω οτι ειναι υπερεκτιμημενα για μεταχειρισμενα ...οποτε αλλαγη πλευσης ...μαλλον για duke III 690 καινουργιο με βλεπω ... ισως να μου κακοφανει λιγο η αλλαγη κατηγοριας αλλα εντος συνορων θα οργωνω!!:lol:

GST
05/09/2008, 12:59
αντε να δω που θα καταληξω:bawl:


140363

AntoD
05/09/2008, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
τελικα οσα bmw ειδα θεωρω οτι ειναι υπερεκτιμημενα για μεταχειρισμενα ...οποτε αλλαγη πλευσης ...μαλλον για duke III 690 καινουργιο με βλεπω ... ισως να μου κακοφανει λιγο η αλλαγη κατηγοριας αλλα εντος συνορων θα οργωνω!!:lol:

Ειναι που ηθελες χαμηλα εξοδα συντηρησης...!!!!

Ομορφο καλα χλμ...και καλα κουραγια...

GST
05/09/2008, 13:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από AntoD
Ειναι που ηθελες χαμηλα εξοδα συντηρησης...!!!!

Ομορφο καλα χλμ...και καλα κουραγια...

πριν το μουλτι ειχα 640 οποτε ξερω τι θα συναντησω !
και ειναι σιγουρα πιο οικονομικο απο το μουλτι ...

DimChios
05/09/2008, 13:43
Θες να μας ξεσηκωσεις κυριος ε? :mad:


Ωραιο ρε φιλε αλλα... πολυ καγκουρικο το γ@μιδι! :cry: :cry: :cry:

DimChios
05/09/2008, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
Dim σε ευχαριστω για το ενδιαφερον ...το ψαχνω το θεμα οχι μονο με bmw .... και απο οτι ειχα ψαξει οι τιμες τους ηταν λιγο τσιμπημενες ....οπως ειχα αναφερει τα εξτρα δεν με ενδιαφερουν αλλα αν υπαρχουν καλοδεχουμενα ... συντομα θα σου πω αν με ενδιαφερει τελικα ...

μια ερωτηση ...ειναι 1ο χερι η μηχανη ; και 57.000χλμ μεσα σε 2 χρονια ποτε τα εκανες ρε θηριο ; οχι οτι ειναι πολλα γι αυτη τη μηχανη αλλα πολλα για 2 χρονια ειναι...



αφου αλλαξες πλευση, ασε τις απαντησεις μολις θα χρειαστει να στις δωσω...

Μια γευση μονο, 57.000 σε 2 χρονια τα εκανα για ενα και μονο λογο...

γιατι δεν ειμαι κλασσικος μπεμβεδάκιας, χαιρομουν και χαιρομαι το μηχανακι! :winka:


:beer: :beer: :beer: